Bt tüHü van Btr zuiulh m jsijt Bronchitis Abdijsiroop J. Tuerlings a- BROEDEIEREN In den hoenderhof. SM i#| gas No. 47 Zaterdag 13 Juni 1925 TWEEDE BLAD. HET SINT JORISGILD TE WAALWIJK. 1548—1878. Art. 12. Ieder lid lieeft de bevoegdheid dooi de directie leden ter ballotage te loen voordragen. Om als lid aangenomen te kunnen worden, wordt vereisckt: a. meerder- jarigheid of gehuwd te zijnb. te wo nen in Waalwijk of Besoijenc. de toestemming van twee derden der aan wezige leden. Hij, die gedeballoteerd wordt, mag binnen twee jaren daarna niet worden voorgedragen. Art. 13. De entreegelden bedragendrie gul den. Hij, die vonr zijn lidmaatschap be dankt, betaalt eveneens drie gulden, terwijl gelijk bedrag moet worden be taald door hem, die een huwelijk aan gaat. Het bedrag der maandelijkscke con tributie wordt bij een afzonderlijk be sluit geregeld. Art. 14. leder nieuw lid zal het' reglement voorgelezen of ter inzage gegeven wor den. Zij zullen het teekenen na afge legd te hebben de belofte van a. gehoorzaamheid aan de directie-, b. getromce naleving der wetten en besluiten; c. geheimhouding van hetgeen er omtrent zaken het gild betreffen de in de vergadering is behandeld voor zooveel daaromtrent geen be stuit is genomenzullende aan nie mand buiten de leden de beraad slagingen of andere gezegden wor den bekend gemaakt, op boete van drie gulden en bij herhaalde over treding op verbeurte van het lid- maatschap. den van het gild ten zijnen huize afge haald worden; te dien einde zullen de leden zich op een aangezegd uur in het gildenhuis bevinden. De optocht, met uitzondering der directie, geschiedt bij anciënniteit; hij die zich aan denzel- ven onttrekt of zich er van verwijdert, verbeurt zestig cents boete. Art. 21. Hij het doen van eenen optocht zal altijd de naaste weg gevolgd worden; de directie is echter bevoegd hiervan in buitengewone gevallen af te wijken. Art. 22. Het schieten naar eenen prijs wordt bij een afzonderlijk l>esluit geregeld. Éénmaal om de vier jaren moet er pi-ijsvogel geschoten worden. Art. 23. De feesten zullen zooveel mogelijk in de zomermaanden plaats hebben. De tijd der feesten zal door de vergadering worden bepaald. Zij zullen door de di rectie worden besteld en geregeld, waarvoor zij per hoofd eene flesch wijn zullen genieten. Den eersten dag mag ieder lid ééne dame, den tweeden dag kan hij twee dames en een heer, mits deze zij vreemdeling of huisgenoot, me debrengen. Hij is verplicht daarvan daags -tevoren aan de directie kennis te geven. De directie heeft de eerste plaats aan tafelde overige leden ne men plaats naar gelang van anciënni teit. Art. 24. Den tweeden dag zal er gedanst wor den den derden dag des avonds zal er rekening en verantwoording worden gedaan en de nieuwe deken in functie treden. Art. 25. Jaarlijks op St. Jorisdag of op een door de gilde nader te bepalen dag zal er een kerkelijke dienst geschieden voor de zielenrust van overleden broe ders en zusters. Die dienst zal geschie- den 'smorgens ten uren, waarbij de gildebroeders en zusters moeten tegen- woordig zijn, behoorlijk in het zwart gekleed, op "eene boete van zestig cents, zoowel ten aanzien der zusters als der leden. Van deze boete zijn vrij zij, die Ben kijkje op de nieuwgebouwde lorui serde ,,Java", liggende op de roede van Nieuwendiep. De schepelingen aan het werk. Art. 15. Een lid, de gemeente Waalwijk of Hesoijen verlatende, kan het lidmaat schap behouden, mits zich schriftelijk voor zijn vertrek aan de directie ver klarende. Zoo hij lid der directie is, wordt die betrekking door hem ver loren. Van buitengewone partijen of fees ten zal hem, zoo zijne woonplaats be kend is, kennis worden gegeven; de zelve bijwonende zal hij in de kosten in evenredigheid bijdragen. Bij terug komst zal hij verplicht zijn in evenre digheid bij te dragen in het voordeelig slot der kas. Art. 16. Hij, die voor het lidmaatschap be dankt of van hetzelve wordt ontslagen, verliesj; de aanspraak op de eigendom men van het gild. Art. 17. Op de gewone maandelijkscke bij eenkomsten, zoo die gehouden worden, kunnen vreemdelingen geintroduceerd worden. Art. 18. Om de vier jaren zal er koning ge schoten worden; de leden schieten bij loting. Art. 19. Hij, die den vogel afgeschoten zal hebben, wordt als koning uitgeroepen. Hij zal voor het eindigen der vier jaren een zilveren schild voor het gild aan- lcoopen; hetzelve zal een waarde moe ten hebben in zilver van niet minder dan gulden. Art. 20. De koning is gedurende de gewone feesten of teerdagen vrij van tafelgeld. Hij geniet in flie dagen vijf flesschen wijn. Hij is mede vrij van contributie, doch betaalt gedurende zijn koning schap jaarlijks drie gulden. De koning zal, des verlangende, als er koning- of prijsvogel geschoten wordt, door de le va 11 en in de termen in het slot van art. 9 vermeld. Na de mis begeeft men zich rechtstreeks naar het gildenhuis, op verbeurte eener boete van dertig cents. Art. 26. Hij overlijden van een lid zal hetzel ve, zoo de bloed- of aanverwanten zulks verlangen en deze daarvan tijdig aan de directie kennis geven, door de gildebroeders worden gedragen. Ieder lid heeft de bevoegdheid zijne inwonen de bloed- of aanverwanten in den eer sten, tweeden en derden graad door het gild te doen begraven; men betaalt alsdan daarvoor twaalf gulden in den eersten, vijftien in den tweeden en acht tien in den derden graad. Ook kan een ■weduwe van een gildebroeder door het gild worden begraven, mits hiervoor gelijke som betalende. Art. 27. De leden dragen bij de begrafenis eenen rouwband en zijn verplicht voor iedereen, die door het gild begraven wordt, de lijkmis bij te wonen, doch al leen voor de gildebroeders of zusters zal men zich na de ter-aarde-bestelling ter kerk begeven, op verbeurte eener boete van zestig cents. Art. 28. De dekens zijn belast met de zorg voor al wat de begrafenis aangaat. Art. 29. De leden, die op de begrafenis van een gildebroeder of zuster niet tijdig tegenwoordig zijn, verbeuren zestig cents, en die komen, als het lijk buiten het huis is, dertig cents boete. Art. 30. De lijkbaar zal door huurlingen aan het sterfhuis worden gebracht. Art. 31. De betrekking van St. Joris, zoo er zich niemand der leden voor opdoet, wordt door een huurling uitgeoefend. Art. 32. De begrafenisplechtigheid, bij het be graven van een gildebroeder of zuster Te s-Gravenhagc overleed Jhr.'Mr. Dr. 11'. Roëll, Hofmaarschalk van H.Mde Koningin-Moeder. te volgen, is bij een bijzonder regle ment vastgesteld. Art. 33. Ieder lid is verplicht dit reglement te teekenen en verbindt zich daartoe* tot naleving van hetzelve. Honoraire leden. Art. 34. Tot het honoraire-lidmaatscliap zul len alleen worden toegelaten meerder jarige personen, buiten de gemeente Waalwijk wonende. 1 Art. 35. Het getal derzelven wordt voorloo- pig vastgesteld op... Art. 36. Een aspirant zal door een der gilde broeders worden voorgesteld en alvo rens te kunnen worden aangenomen eene maand voorhangen en ballotage moeten ondergaan. Bij de aanneming betaalt ieder honorair lid" drie gulden voor entrée; overigens zijn zij vrij van boete en contributie, behoudens de uit zondering in art. 37 en 38 omschreven. Art. 37. Zij kunnen niet mededingen naar het schieten van het koningschap, doch'wel naar den prijsvogel en zijn gehouden, al of niet daarvan gebruik makende, hun aandeel in de bekostiging van de te verschieten prijzen te betalen. Art. 38. Tot het bijwonen der feesten zullen honoraire leden worden uitgenoodigd. Het groote of jaarlijksche feest, als zulks zal worden gevierd, al of niet bij wonende, zullen zij mede gehouden zijn, hun aandeel in de kosttm van hetzelve, met uitzondering van den wijn, op dat feest gebruikt, bij te dragen, zoo ook van alle verdere kosten ten behoeve van de gilde gemaakt, en zulks naar evenredigheid van hetgeen zich in kas zal bevinden. Gebruik makende van de buitengewone feesten, betalen zij, bui ten hun verteer en drank, hetgeen van ieder gildebroeder met den restorateur is overeengekomen. Art. 39. Zij kunnen des verkiezende de gewo ne vergaderingen bijwonen, doch ont houden zich vanv het uitbrengen van stem en ballotage. UiiiiiijyiBI. Sportcostuum voor Dames. Het lijfje is vervaardigd van witte effen crêpehet rokje van geruite crêpe. De blouse kan afgewerkt worden met biezen in de tint van het rokje en heeft ter hoogte van de taille een cein tuur, gemaakt uit de stof van de rok Art. 40. De honoraire leden hebben geen aan- sjyraak op eenige goederen, fondsen, ornamenten, schrifturen, enz., de gilde thans behoorende of nader aanko mende. Art. 41. Zij zijn verplicht de verordeningen van de gilde, voorzooveel deze naar het oordeel van de directie op hen van toe passing kunnen worden geacht te zijn, op te volgen, op het verlies van lid maatschap. Art. 42. Geene wijziging kan in dit reglement gebracht worden dan op voorstel der directie en bij eene meerderheid van 2/3 der uitgebrachte stemmen, in eene buitengewone vergadering aangenomen Art. 43. Aldus vastgesteld en verbindend ver klaard door de gildebroeders te Waal wijk, den 19 Augustus 1848. (Geteekend) v. d. Klokken, hoofdman. (Geteekend) D r. L. G. van H e ij s t, secretaris. Een tweede zeer gevaarlijke ziekte is de z.g. witte diarrhee of cocciodosis. Dit is een hoogst gevaarlijke, zeer be smettelijke darmziekte van kuikens, veroorzaakt door zeer kleine, één-celli- ge parasieten, de z.g. coccidiën, die in de cellen van den darmwand driugen en het darmwandweefsel vernietigen. Deze ziekte komt bij allerlei vogels voor, kippen, kalkoenen, duiven, gan zen, fasanten, enz. en is in ons land vereweg de gevaarlijkste kuikenziekte. De dieren door deze ziekte aangetast, staan bij 't begin der ziekte lusteloos en missen allen eetlust. Dan komt de diarrhee, waarbij de uitwerpselen aan den aars blijven kleven en de anale opening verstoppen, gevolgd door groote zwakte, waarna de diertjes spoedig sterven. Bij opening der dieren blijkt dat vooral de beide blinde dar men vol zitten met een witte kaasach tige stof, kenmerkend voor de cocci- diose. Natuurlijk bevatten de uitwerp sels der dieren veel ziektekiemen en waar zieke dieren rondloopen kan de bodem overal geiufecteerd zijn. Daar bij komt de vieze gewoonte, dat de diertjes bij elkaar aan de bevuilde aars pikken en zoo bij massa's de smetstof in zich krijgen. Doch niet alleen zoo, ook op zeer vele andere manieren kan de ziekte Verspreid worden, n.l. in het ei, op de eierschalen, in uitwerpselen Laf? gast: Kelner, deze ossen- staart soep is tamelijk mager." Kelner: ,Jk vrees, Mijnheer, dat U het staarteind gekregen hebt." Punch.") op zitstokken en legnesten, in broed machine en kunstmoeder, enz. enz. Eep groot percentage van de afgestorven kiemen bij bebroeding, wordt volgens de nieuwste onderzoekingen op reke ning der coccidiose geschreven. Heb ben we eenmaal de ziekte onder onzen kuikenstapel, dan kunnen we er zeker van zijn dat ons vele diertjes zal kosten, want voor kuikens is cocciodo sis ongeneeslijk, 't Is met deze ziekte weer evenals met vele andere: voor komen is beter dan genezen. Voorko men kunnen we de ziekte, door onze kuikens vooral in de eerste drie weken streng op dieet te houden. Vooral de droog-voermethode werkt in dit op zicht uitmuntend. Overdreven nat voer, te gauw en te mals groenvoer in de al lereerste dagen, bedorven en verzuurd voer en drank werken de verspreiding der ziekte in de hand. Een weinig fijn gestampte houtskool door 'tvoer kan zeer gunstig ter voorkoming werken, eveneens het laten drinken van een op lossing van 1 2 gram (circa 120 mil ligram) ijzervitriool, koperrood, in een liter water. Directe verwijdering van de aangetaste dieren, verversching van den grond tot pl.m. 10 c.M. diepte in de kuikenren, ontsmetting van wanden en eet- en drinkmateriaal met 5 pCt creoline-oplossing, is om verdere ver spreiding te voorkomen beslist noodig Bij onzekerheid of men met de ziekte te doen heeft, zende men een gestorven exemplaar op naar de Rijksserumin richting te# Rotterdam met een klein briefje er bij. 't Kost U niets dan de porto en binnen weinige dagen wordt de doodsoorzaak gemeld. Van W. Vijn. Damprobleem No. 11. Oplossing vorige week: Wit: 17—12, 4641, 18—12, 12 45. Voor zwart alles gedwongen. thans onder Ieders bereik Vanaf heden slechts 15 cent per stuk van onze diverse rassen. Nog eenige KLOEKEN MET DEENSCHE WIT LEGH. kuikens af te geven. Kaatsheuvel. Wenken voor deze week. I. Waakt met dit warme weer tegen overbevolking van uw kuikenhokjes. Ruim er de haantjes tijdig uit op, dan komt er plaats. II. Geeft minstens 2 maal per dag versch, friseh drinkwater. Lauw, be vuild water geeft darmontsteking en werkt cocciodosis in de hand. III. Raapt meermalen daags de eieren uit de nesten. Ze zijn bij dit warme weer spoedig aangebroed. Vraagbord. J. P(ijnenburg), Noorwijkerkout. Ik zond U de gevraagde teekening van een hok toe. U maakt natuurlijk liet hok kleiner en moet dan rekening houden met de volgende gegevens. Achterwand 1.50 M. hoog en naar voren op laten loopen met 30 c.M. per Meter bij bedekking van riet met pan nen en 15 c.M. bij bedekking van plan ken met asphalt. De grootte van 't hok moet zijn pl.m. 1 M2 grondoppervlakte per 4 dieren of pl.m. 1 M3 inhoud per 2 dieren. Overigens zich houden aan de teekening. De uitkomsten van de van mij be trokken eieren, 14 kuikens uit 14 eie ren, is zeer goed. Hiervan slechts 3 haantjes is nog beter. Ik ben overtuigd dat U over de productie bij doelmatige huisvesting en verzorging later even eens uwe tevredenheidsbetuiging in zendt. Wil U over hokkenbouw nog meer weten, schrijf me dan maar. J. TUERLINGS, Pluimveeteeltleeraar. Kaatsheuvel. SPORT. Voetbalsport. QUICK. Eindelijk dan zal de zoo lang ver wachte en veel besproken wedstrijd QuickGudok, welke zal beslissen wie kampioen is, gespeeld worden. Lang gewacht en toch te onverwacht. Toen wij Woensdagmorgen de N.V.B.-tijding lazen, dat Zondag op het B.V.V.-ter- rein te 's Bosch de beslissing uitgestre den zou worden, waren wij er vast van overtuigd dat al 't gepraat en geschrijf over ongerechtigdheid, enz., afgeloopen was en Quick zich gereed moest maken om haar kans te verdedigen. In een ommezien was het door heel Waalwijk bekend en opnieuw herleeft de competitie-voetbalgeest. Wat zal de -uitslag van dezen wedstrijd zijn. Quickers aan U deze vraag. Mogen wij Waalwijk. J. van der Hammen Nicz. li'iüiïS nlli!"1 "v. Al* Uw In den aanvang onbeteo- kenende verkoudheid is verergerd tot bronchitis, talm dan niet langer, neem de beproefde Akkpr's Abdij» •Iroop die de prikkelende hoest» aanvallen cal temperen, de slijm sal oplossenen Uw ontstoken slijmvliezen volkomen gen exen. AKKER'» verzacht zuivert geneest Alom rakrijgbu* is koken »«n 230 gram 71.50 550 gram /2.75 en 1000 grim ƒ4.50 e WAALWIJK.

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 9