DE ECHO VAN HET 2UI0EN J. Tuerlings BROEDEIEREN Mijnhardt's Hoofdpijnlabletten No. 49 Zaterdag 20 Juni 1925 TWEEDE BLAD. IN DEN HOENDERHOF. Een derde niet minder gevaarlijke kuikenziekte is de gaapziekte. 't Is eene ziekte voorkomend in de ademhalingsorganen, die verbazend snel kan voortwoekeren'en vele slacht offers kan maken. De oorzaak is een kleine ronde Worm, die zich in de lucht pijp der vogels vastzuigt. I)e wijfjes worm is plm. 1 c.M. lang, het mannetje echter slechts enkele milimeters. 't Man netje zit zoo vast aan 't wijfje, dat het lijkt ol 't een geheel is in een y-vorm. Zoowel mannetje als wijfje hebben echter een zuigmond-orgaan, waar mede zij zich aan den binnenwand van de luchtpijp vastzuigen en waaruit zij bloed opnemen. Volgezogen zien zij er helderrood uit. De wijfjes bevatten duizenden eieren, die uitgehoest en uitgemest worden door andere kuikens wederom wordenopgepikt en alzoo hun vernielingstocht voortzetten. In de luchtpijp veroorzaken de wor men een hevige prikkeling, dientenge- •volge treedt ontsteking en slijmvor- ming op. De diertjes krijgen het zeer benauwd, beginnen te niezen en te hoesten, scheiden aan den buitenwand van de neusgaten vocht af, waardoor ze het aanzien geven alsof zij door snot zijn aangetast, schudden met den kop of maken met gestrekten hals voortdu rend een gapende beweging. De meeste diertjes sterven den verstikkingsdood, door opeenhoping der wormen in de luchtpijp. Sommigen meenen met snot te doen te hebben als hun kuikens der gelijke verschijnselen vertoonen. De verspreiding der dieren geschiedt dooi de ontelbare eieren, die zeer spoedig bevrucht en weer tot wormen vergroeid zijn ontzettend vlug. Hoe jonger de kuikens, hoe zwakker de beestjes, hoe gemakkelijker ze be vattelijk zijn voor deze verwoestende ziekte. Y o o r k omen is ook hij deze ziekte wederom de voornaamste cisch die we stellen moeten. We kun- WENKEN VAN DEZE WEEK. a. Waakt tegen overbevolking in uwe kuikenafdeeling door bijtijds de hanen af te slachten en zoo mogelijk uw dieren eens in een andere ruimere ren te verscharen. b. Geeft uw dieren eenige beschutting tegen de felle zonneschijn, in den vorm van een rietmat of een paar aaneenge- naaide zakken. c. Zoo mogelijk de al te droge grond nu en dan eens terdege sproeien in uwe rennen zal bij deze blijvende droogte geen slecht resultaat hebben op de ge zondheid der dieren. thans onder ieders bereik Vanaf heden slechts 15 cent per s*uk van onze diverse rassen. 14 Col. Wvand. te koop broed 1923. Spotprijs! Kaatsheuvel. GEMEENTERAAD. HERPT. Vergadering van den raad der gemeente Herpt op Vrijdag 12 Juni 1925 des nam 8 uur. Voorzitter H J. van Eggelen burge meester. Secretaris F. A. j. van Liempt. Aanwezig wethouder van Bokhoven en de leden de Wilt, v. d. Broek en van Herpt. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Voorstel van B. en W. tot conversie van de leening ten laste der gemeente. Hieromtrent is een schrijven ge komen van een firma, die de leening wenschte te converteeren in een 5 pCt. leening tegen 98 1, dan zou de firma zelf voor de zegelkosten zorgen. Tegen 97 5 dan kwamen deze ten laste der gemeente. B. en W. hebben zich in verbinding gesteld met de firma Lenijes en Dros- saerts, die de leening oorspronkelijk geplaatst hadden Deze verklaren de leening op dezelfde voorwaarden te Eenvoudig reiscostwwmpje, vervaardigd uit zandkleurige wollen tricot. nen voorkomen door onze kuikens op wei- of grond groot te brengen, waar n°g geen andere kuikens of kippen ge- loopen hebben; we kunnen voorkomen door onze kuikenafdeelingen niet te overbevolken, we kunnen voorkomen, door de grootst mogelijke zindelijkheid te betrachten en onze kuikenrennetjes, zoo we niet over vrij grasland beschik ken geregeld van andere grond te voor zien. Omspitten is niet voldoende, de besmetting blijft dan aanwezig, en wordt door het krabben en schrabben der dieren, wederom naar boven ge bracht. Genezing is te probeeren, door in het kuikenhokje, dat vooraf goed af gesloten wordt teerdampen of terpen tij noliedampen te ontwikkelen. Men kan dit doen, door heete steenen of plavuizen in 't hokje te leggen en daar op teer of terpentijnolie te druppelen. Door benauwdheid hoesten en niezen en schudden de dieren de wonnen uit. Tevens kan men trachten de wormen te verwijderen door een veer te nemen, de beide baarden tot op één c.M. lengte aan weerszijden af te knippen en daar mede in de luchtpijp óp en neer te gaan en een draaiende beweging te ma ken. De veer kan men dompelen in een 5 pCt. oplossing van salicylzure na trium of in een 2 pCt. oplossing van creoline. De wormen komen zoodoende vooral als men langzaam draaiende de veer omhoog haalt met de veer naar buiten. betalen, doch wenscht er voorloopig nog geen rekening mede te houden. Overeenkomsiig het voorstel van B. en W. wordt besloten. i Het vermenigvuldigingscijfer voor den Hoofd. Omslag wordt volgens voorstel bepaald op 4. Het lid v. d. Broek vraagt of er antwoord is gekomen op het schrijven van B. en W. aan mevr van Herpt De Voorzitter antwoordt ontkennend. Van de rondvraag wordt verder geen gebruik gemaakt De Voorzitter sluit de vergadering. Damprobleem No. 12. van C. H. Bioekkamp. BINNENLAND. Wedstrijden om den Gordon-Bennett Beker. Dc Prince-Leopold, bemand met den piloot A. Veenstra en d P. (ju er sin,, die in Spanje gedaald is <m vermoedelijk du* van de Coupe Gorden- Bennett in 1925. VRAAGBORD. P. E. te K. a. Ik heb een kip met dikke voet, wat kan ik daar aan doen? Antwoord Met een scherp mesje de verdikking aan de onderzijde of zoo de verdikking abnormaal groot is ook tusschen de tcencn open maken. Van boven af naar de wonde toe uitdruk ken. Behalve bloed komt er een dikke kaasachtige etter uit gedeeltelijk in den vorm van erwtengroolte propjes. Goed met carbolwater uitwassen, dan met wat Peru-balsem besmeeren en met een linnen doekje omwinden. Inplaats van carbolwater en Perubalsem kan U ook uitsluitend jodium tinctuur nemen. Wasch de poot vooral goed af. b. Waaruit bestaat een oorlel van een kip? Kan ik die gerust afsnijden. Antwoord: Oorlellen, kam en kinlellen zijn gewone huid-uitwassen. Zonder gevaar voor de gezondheid der dieren kan U die afknippen of afsnij den, zoo U gebruik maakt van bloed stelpende watten of andere bloedstel pende middelen, daar anders 't bloed verlies zeer groot kan zijn. Of de veree- niging voor dierenbescherming inmid dels uw voornemen zal goedkeuren be twijfel ik ten sterkste. Alleen voor ge vallen, waarin erger ziekte of pijn voor komen kan worden, zou ik het durven aanbevelen. F. M. Spr.-C. Mijn kuikens van zes weken en jon ger zijn schijnbaar door snot aangetast. De neusgaten zijn vochtig en de diertjes gapen voortdurend. Antwoord: Lees eens aandachtig het artikel van vandaag, waarin U juist de beschrijving met behan deling van de hij uwe kuikens voorkomende ziekte kunt lezen. Laat mij inmiddels de resultaten der behan deling eens vernemen. J. TUERLINGS, Pluimveeteeltleeraar, Kaatsheuvel. willen converteeren. B. en W. stellen dienovereenkomstig voor het restant der leening, zijnde f24 000, ad 6 pCt te converteeren in een leening ad f24 500 5 pCt. tegen 98 1. Het lid van Herpt wijst erop dat het R. K Schoolbestuur in ernstige overweging heeft om voor het terrein der R. K. Bijz. School een hek te plaatsen. Bij een vorige teekening en begrooting kwam het bedrag nogal hoog voor. Thans zijn zij in besprek met een eenvoudige en goedkoopere teekening en begrooting. Spr. advi- seert, nu de geldleening toch ver anderd wordt, reeds met deze plannen rekening te houden. De Voorzitter meent dat men wel zonder hek zou kunnen volstaan, bijv. door middel van goed toezicht der De rijksmiddelen brachten over de afgeloopen maand 3 64.000 000 meer op dan over de maand Mei van het vorig jaar. Over de eerste 5 maanden van dat jaar 15.17 000 000 gulden meer dan over de zelfde periode van 1924. In de vergadering der Kamer van Koophandel werd besloten aan den minister van Waterstaat een adres te zenden waarin gewezen wordt op den onhoudbaren weg toestand van den Rijkswtg Princenhage—Zundert—Bel gische grens. Wel wordt deze weg thans van een nieuwe deklaag voorzien maar daarbij wordt het oude systeem gevolgd, zoodat deze verbetering niet afdoende ge noemd kan worden De Kamer besloot daarom aan te dringen op eene be strating met platte keien, of wanneer de toestand van 's lands financiën zulks niet toelaat een behandeling van den weg volgens het Bithumen systeem naar het voorbeeld van vele wegen in Zuid-Limburg Het hoofdbestuur van de Alge- meene Vereeniging voor Bloembollen- cultuur deelt mee, dat het waarborg fonds voor de bloemententoonstelling niet behoeft te worden aangesproken. In verband met de beslissing over den zetel van de vereeniging zal het hoofd gebouw op de tentoonstelling voor loopig niet worden verkocht. Besloten is, aan de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer voor Haarlem en omstreken een subsidie van f500 te verleenen. Het Nedeilandsch Olympisch Comité te 'sGravenhage heeft zich tot Gedeputeerde Staten van Noord Hol land gewend met het verzoek, te be vorderen, dat deze provincie in de kos ten van de spelen van de IXdeOlym- piade een bijdrage toezegge van f 100 000. s Gedeputeerde Staten geven in overwe ging het bedrag dezer deelneming te bepalen op f 100 000 en het vaststel len van de voorwaarde, waaronder de deelneming zal geschieden, aan hen op te dragen. BOSSCHE RECHTBANK. Aan wie het recht Verouderde toestanden ten platten lande, waar van oudsher de goede trouw 'n oogje dicht knijpt, brengen tn onzen tijd van allerlei verboden en bepalingen en verordeningen de vraag ten berdeAan wte Is het recht. En de onnoozelste voorvalletjes draaien dan uit op juridische «boomen en civielrechtelijke uitspraken In optima forma. De Langstraat leverde er Donderdag eenige staakjes van. L. v. B. te Elshout was door het Kantongerecht veroordeeld tot f 10 boete subs, hechtenis. B-klaagde bad opgestapeld op wat Él Wit: 28—23, 38—32, 32 41, 26 10, 25 3. Zwart alles gedwongen. Beklaagde was te goedertrouw in de meeniog dat het gebruik van 100 jaren lang het re<-ht geschapen had daar ter plaatse wat op te stapelen en dien grond geen «openbaren weg» kon heeten. Als getuige werd gehoord de bur gemeester. B-klaagde was wel bereid xfln mest vaalt eenige meters achteruit te plaatsen. Alzoo alles samen een storm in een glas water. M*ar het zal toch nader moeten uitgezocht aan wie het recht is. De eisch luidde bevestiging van het vonnis. Uitspraak 30 Juni, Overtreding Jachtwet. R Th. v. M. te Oud-Hemden was voor het Kantongerecht te H*usdea veroordeeld tot geldboete wegens overtreding der Jachtwet. Beklaagde was in jagende houdiog aangetroffen prwn'Hen oo v» g-ond. Oplossing Legpuzzle No. 6 a. Oplossing Legpuzzle No. t> b. Ingezonden Mededeelingen. stillen spoedig de ergste hoofdpijn Prijs 60ct Bij Apoth en Drogisten. liet skelet van den totaal vernielden auto bij het ontzettend automobiel- ongeluk nabij E tolk wijk, tusschen Gouda en Schoonhoven, waarbij twee personen werden gedood. onderwijzers, en dringt er bij het lid van Herpt op aan in het Schoolbestuur als lid van den raad er op aan te dringen dat de gemeenttfinanciën in deze zooveel mogelijk gespaard blijven. Het lid v. d Broek raadt aan een haag te plaatsen. Weth. van Bokhoven acht een hek niet noodig. Het lid van Herpt zegt ook zijn verantwoording te hebben. Als lid van het Schoolbestuur acht hij een haag niet voldoende en wijst er op dat het Schoolbestuur het zoo zuinig mogelijk zal aanleggen. De Voorzitter wijst er op dat. zoo het Schoolbestuur een hek wil plaat sen, de gemeente hiervoor zal moeten een «openbaren weg» heet te gijn en die dus vrij moest blijven. Het O M. elscbte in hooger beroep bevestiging van het vonnis. De verdediger M\ Wülox te Den Bosch, betwistte het vonnis en beriep zich op de gegevens ten deze vo. r— komend In her Audlentleblad. Uitspraak 30 Juni. Dezelfde beklaagde, die echter niet verschenen was, had zich nog in een dergrhjke strafzaak te verantwoorden, waa-bü bij eveneens veroordeeld was tot f 10 boete. Als gevolmachtigde deed zijn advo caat het woord. 'i Glog In deze zaak over het plaatsen De verdediger, M Wulox, voerde aan, 'dat er zoekerij in 't spel was. Dit bleek duidelijk toen bij de be handeling. der strafzaak voor bet Kantongerecht te Hemden een burge meester opmerkte aan beklaagde «Nu hebben we je, manneke, want nu krijg je een paar j«ren geen j«cbtacte meer». Beklaagde had mondeling toestem ming van dokrer Van Seeters om op dieos paar perceeltjes te jagen. Beklaagde beriep zich hierop. Voor al het terrein in den omtrek had hij een jachtac'e. Dokter Van Seeters had de ver- guonlng niet schriftelijk willen geven, omdat hij z<ch niet wenschte te bloden voor een bepaalden tijd. Materieel was dus aan de Jachtwet voldaan, doch niet fomeel. Ea daar ging het. nu maar over. M'. Wltlox drong aan, dat dokter Van Seeters als getuige zou worden gehoord. Echter Van M heeft er genoeg van en laat het jachtrecbt voortaan aan anderen. Het O M. eisch'e in hooger beroep bevestigiog van het vonnis. De O ficler van Justitie merkte op dat het met imperatief Is voorgeschre ven, dat beklaagde nu geen j<chtacte meer krijgt. De bepaling ia kwestie geldt alleen voor bijzondere gevallen. Uitspraak 30 Juni. Strooperij. P. V. te Oud-Heusden was door het Kantongerecht veroordeeld tot geldboete ter zake van Jachtwetover- tredlng. Beklaagde ontkende en kwam van het vonnis in hooger beroep. Doch de getuigenverklariegen van een wachtmeester der Marechaussee waren voor beklaagde vernietigend in diens tegenstrijd. pi ii helper ii naar van eeo mestvaalt op verboden g'Ood. MAAN

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 5