KIEZERS STEMT 1 JULI a.s. i Vrouwen en De katholieken op No. 1 van lijst 23. De Anti-Revolutionairen op No. 1 van lijst 27. De Christ. Historischen op No. 1 van lijst 14. voor een subsidie voor dit jaar toe te kennen van f 25 en wat betreft de blijvende subsidie, om daarover te beraadslagen bij de behandeling van de begrooting voor het jaar 1926. Aan de harmonie „Concordia" wordt f 75 subsidie gegeven en waar dê Liedertafel reeds blijken heelt gegeven van er te mogen zijn, daar ze reeds lauweren heeft weten te halen, geloof ik niet dat er veel bezwaar zal bestaan om f 25 subsidie te geven Het bedrag wordt aangewend om er muziek voor aan te koopen. Een Liedertafel verricht in een ge meente goed werk. Van der Griendt. De zangkunst heeft het nog nooit zoover in onze gemeente gebracht dan tegenwoordig door de Liedertafel. Ze presteert werkelijk veel en daarom mag wel subsidie worden gegeven. Voorzitter. Burg. en Weth. hebben er ook zoo over gedacht. Van Sprang. De Liedertafel heeft ai voldoende bewezen dat ze werkelijk een belang voor de gemeente genoemd inag worden. Bij vele festiviteiten op verschillend gebied heeft ze hare medewerking verleend en daarom mag ze zich in de sympathie van alle ge meentenaren verheugen. De harmonie krijgt jaarlijks f 75 subsidie maar daar mag wel eens een verplichting tegenover staan. Men hocri ze bijna nooit. Bij de opening van de Meimaand heeft men ze geen tocht door de ge meente zien maken. Bij verjaardagen van H. M. de Koningin of de Prinses hoort men ze nooit alhoewel het, naar ik meen, verplichtend is gesteld bij de verleening van de subsidie. Steun ver- leenen aan andere zaken doet de har monie over het algemeen genomen niet veel. Ik stel voor de harmonie verplichtend te stellen dat ze zoo nu en dan wat muziek geeft of anders de subsidie geheel of gedeeltelijk in te trekken. Prinsen. Met de heer Van Sprang ben ik het niet eens. Verbeeld je dat ze den 1 Meidag gingen vieren. (Gelach) Voorzitter. De heer Van Sprang heeft niet over de 1 Meidag viering gesproken. Prinsen. Pardon, ik dacht dat hij het daarover heeft gehad Maar algemeen wordt het toch toegegeven dat een harmonie onmisbaar is in eene ge meente. Zelf woon 'ik in Haarsteeg en ben vanzelf daarom meer daar, maar niettegenstaande dat draag ik de har monie Concordia hier toch een warm hart toe. De harmonie luistert toch alle kerkelijke feesten mee op, bij gouden bruiloften is ze altijd present, bij geen enkel feest mankeert ze. Nog kort ge leden heeft ze de Gildefeesten van mijnheer Van Sprang prachtig mee helpen opluisteren. Het zou treurig zijn als men aan een subsidie van een dergelijke vereeniging gaat knabbelen. Het schijnt dat hij geen notie heeft van wat een harmonie jaarlijks kost aan het repareeren alleen nog maar vanjfinstrumenten. Met f 75 komt men er lang niet mee. Ik juich toe, dat aan de Liederlafe! „Oefening en Vermaak" een subsidie wordt gegeven van f 25, maar ik geef Burg. en Weth. toch in overweging om bij de behandeling van da begroo ting toch weer f 75 te voteeren. Een harmonie heeft geregeld groote uitgaven te doen, veel grooter dan een andere vereeniging. Van Sprang Ik ben goed overtuigd, dat de harmonie veel geld kost en ik ben ook overtuigd, dat in Vlijmen een harmonie noodig en op z'n plaats is. Ik ben ook overtuigd, dat de harmonie aller sympathie zou hebben alsze steeds alle festiviteiten mee helpt opluisteren maar nu maakt ze er te veel een koop manszaakje van. Ik wil 'de harmonie ook gaarne steunen, maar dan hoop ik, dat de harmonie ook begrijpen zal, dat ze moet meewerken, dan zal ze in vervolg ook de sympathie van alle gemeentenaren hebben Voorzitter. Wij zullen vertrouwen, dat dan een betere weg zal j worden ingeslaan. 6. Besluit tot wijziging der begroo tingen 1924 en 1925. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. Bij de rondvraag informeert de heer Van Halderen of het puin van het afgebrande huis niet gehaald kan worden om daar een der wegen mee te verbeteren De heer Van Buul zegt dat reeds elders enkele karren puin zijn gehaald. Met den eigenaar van dit puin is er ook over gesproken, maar deze ver klaarde dat het reeds aan een ander was verkocht en daarom wilde hi niet eens prijs vragen. Voorzitter. Als er puin te koop is en niet te duur, dan zou ik ze koopen want we kunnen veel gebruiken. De heer Boom merkt op dat he meer kalk is. Om deze op een weg te brengen waarover veel gereden wordt, heeft men niets aan en daarom geeft hij in overweging, zoo men er de beschikking over krijgt, deze op den Dijk te brengen. Een paar honderd Meter is het daar zeer slecht. Voorzitter. Dat komt omdat het daar bar zand is, wat telkens weg- waaid. Boom. Daar is kalkpuln juist goed voor. Voorzitter. We zullen naar een en ander eens een onderzoek instellen. Van Buul. We kunnen wel duizend Hoe hoog men de verkiezingsprogramma's der Democratische en Vrijz. Democratische Partij hier aanslaat, blijkt voldoende uit het bezoek dat hunne propaganda-avonden hier hebben. Men neemt er gewoon geen notie van Laat men 't zelfde doen met hunne geschriften, die bij voort during in onze huizen worden binnengegooid. Negeer ze gewoon, negeer d<T geschriften die de regeering van den Franschen kerkvervolger Herriot als de koers aangeven, waar wij heen moeten. Negeer ze die hun groote reclame maken met de leus van een ontwapening van Nederland alleen, alsof wij op ons eigen houtje een dergelijk wereld-probleem konden oplossen. Negeer hen, die spreken van toekomstige bezuinigingspolitiek, daar wij van de voortdurende bezuiniging en veiligstelling van den gulden het bewijs bij de christelijke partijen hebben gezien en men met praatjes niets opschiet34942 Negeer de reclame voor die partijtjes welker stemmen als gewoon verloren zijn te beschouwen. Negeer de reclame-makerij der socialisten, laat de menschen- propagandisten kalm hun gang gaan, maar negeer hunne ver gaderingen, negeer hunne geschriften. Maakt een vast voornemen 's-Hertogenbosch, dat de toestand van Z D. H. Mgr A. F. Diepen. Bisschop van 's Hertogen bosch gunstig is. Men verwacht, dat de lichte ongesteldheid slechts van voorbijgaanden aard is. Het godsdienstig weekblad voor het bisdom Den Bosch „Sint Jansklok- ken" bevat het volgend schrijven Op 1 Juli a.s. hebben onze Katho lieke mannen en vrouwen, die het kiesrecht bezitten, ook den wettelijken plicht te vetvullen, van dat recht te gebruiken. De vervulling van dien plicht raakt het geweten en ieder is aan God ver antwoording schuldig van het al of niet gebruik maken van zijn kiesrecht en van het goed of slecht gebruik daarvan. Wij herinneren eraan, dat de Katho lieke lijst over het geheele landvoor- komt onder No. 23 van het stembiljet. Wij vertrouwen, dat geen enkele Katholieke kiesgerechtigde, noch man noch vrouw, op 1 Juli zal verzuimen zijn stemplicht te vervullen en dat allen hun stem zoo zullen uitbrengen, I dat zij deze voor God en hun geweten 1 kunnen verantwoorden en door O. L Heer daarvoor beloond kunnen wor den. 's Hertogenbosch, 17 Juni 1925. f A. F. DIEPEN, Bisschop van 's-Hertogenbosch karren puin gebruiken Voorzitter. Met op den Dijk zand te brengen schiet men niets op. Wij zullen er onze andacht zeker aan wijden Boom. Men kan daar bijna nog niet te voet doorheen komen, laat staan met de fiets. Hierna gaat de raad over in geheim Comité. BINNENLAND. In 't aan den Hpogen Raad van Arbeid om advies gezonden voor-ont werp van wet, regelend de bindend verklaring van collectieve contracten, wordt o.a. bepaald, dat de minister bepalingen van een collectieve arbeids overeenkomst. die voor de regeling der arbeidsvoorwaarden in het bedrijf of het beroep binnen het gebied, waar voor zij geldt, overwegende beteekenis heeft, algemeen verbindend kan ver klaren. Deze bepalingen zijn dan, be halve de bepalingen door den minister uitgezonderd, binnen dat gebied bin dend voor alle werkgevers en arbeiders ten aanzien van de arbeidsovereen komsten, die naar den aard van den arbeid, waarop zij betrekking hebben, onder een collectieve arbeidsovereen komst zouden vallen, of vallen. De verbindendverklaring geschiedt voor een bepaalden tijd en kan geen terugwerkende kracht hebben. Van de bindendverklaring zijn uit gesloten bepalingen in een collectief contract die ten doel hebben a. invloed' of dwang uit te oefenen op werkgevers of arbeiders, om zich bij een vak- vereeniging van werkgevers of arbeiders aan te sluitenb. de arbeiders te be trekken bij de handhaving van de regeling betreffende' den prijs, die voor goederen of diensten door de werk gevers van derden gevorderd zullen worden. De minister erkent, dat de indivï - dueele vrijheid een belangrijk rechts goed Is. Wanneer zij evenwel tot ge volg heeft, dat het scheppen van be hoorlijke verhoudingen tusschen voort brengers en verbruikers of tusschen werkgevers en arbeiders wordt be lemmerd of onmogelijk gemaakt, be hoort deze vrijheid plaats te maken, voor gebondenheid. Daarom acht hij de overheid ge rechtigd om regelingen die deze in het algemeen belang acht en die door de meerderheid van belanghebbenden in een bedrijf noodig worden geoordeeld voor den goeden gang van het bedrijf of voor het scheppen van behoorlijke arbeidsvoorwaarden, ook aan de min derheid op te leggen, indien de vrij heid der minderheid de belangen, die door de regeling worden gediend, ernstig zou schaden. Kan het ongewenscht heeten, dat een minderheid door een meerderheid tot iets gedwongen wordt, nog onge- wenschter zal het in den regel zijnr wanneer het omgekeerde geschiedt. Wat betreft het tegengaan van de mogelijkheid voor kleine, energieke ondernemers om zich omhoog te wer ken, wordt opgemerkt, dat ook na de verbindendverklaring van een collec tieve overeenkomst voor ondernemers in het betrokken bedrijf de mogelijkheid zal bestaan om zich door alle mogelijke gunstige eigenschappen een voorsprong te verschatten boven hunne concurren ten. Alleen wordt hun een vrijheid ontnomen om dien voorsprong te ver krijgen door handelingen, die uit een sociaal oogpunt afkeuring verdienen, n.l. de concurrentie door middel van arbeidsvoorwaarden, die ongunstiger zijn dan die welke door de meerderheid der bedrijfsgenooten als redelijk worden erkend. Andere bezwaren, die tegen de wette lijke regeling der verbindendverklaring worden aangevoerd zijn niet inhaerent aan de verbindendverklaring, maar onderstellen een ondoeltreffende wette lijke regeling of een onjuiste toepassing der wet. De minister acht deze be zwaren niet van zoodanig gewicht, dat op grond daarvan van een wettelijke regeling, waarvan hij het nut erkent, zou moeten worden afgezien. Van Nelle's Mannenkoor „Cres cendo" te Rotterdam, hoopt het volgend jaar haar 10- jatig bestaan te herdenken. Dit feest zal ze herdenken door het houden van een Nationalen Zangwed strijd in de maanden Mei en Juni. voor Vrouwen-, Gemengde en Mannen koren. RECHTSZAKEN. Rondom een gezonken Schip. In hooger beroep stond terecht A. V. 59 jaar, sleepbootkapitein te Dord recht door de rechtbank veroordeeld Ier zake, dat hij in Nov 1924 als ge zagvoerder der boot „Cresendo" op de Merwede het schip „Arnolda" heeft aangevaren, waarbij het aan zijn schuld te wijten was, dat het schip zonk en levensgevaar ontstond voor schipper en knecht der „Arnolda". Er werden 8 getuigen gehoord. De behandeling der zaak duurde 2'/2uur. De adv.-gen. eischte bevestiging van het vonnis. De verdediger pleitte vrijspraak. Beklaagde beweerde het schip niet te hebben zien aankomen, door dat het schuil ging achter een ander vaar tuig- Uitspraak 6 Juli a s. BOSSCHE RECHTBANK. P. v. D. te Dussen wegens mishan deling en vernieling veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. Voorwaar delijk. POLITIERECHTBANK. W. de V. Werkendam, diefstal, f 20 boete subs. 20 dagen hechtenis. H. M. Drunen, diefstal, f 20 boete subs 20 dagen hechtenis. P. J. v. A. Sprang, beleediging, ge schorst. deelnemer, aan het concours te Arnhem. De landbouwer W. Kamp kwam gistermorgen tot de onaangename ont dekking, dat één zijner kalveren van ongeveer een half jaar oud, spoorloos uit de weide verdwenen was. Aan gifte werd gedaan bij politie uit dezen naburige gemeenten, die een ijverig onderzoek instelt. Het kalf had een waarde van ruim f 100 zoodat het voor K. een aanzienlijke schade is. Steeds meer ingezetenen melden zich voor aansluiting bij de waterlei ding aan. Wijl de tijd hiervoor echter tot slechts een week of drie beperkt is, is het raadzaam zich zoo spoedig mogelijk bij de directie aan te melden, wijl men op eene volgende gelegen heid misschien nog lang moet wachten. MADE. Door de afd. Made en Drimmelen van het Wit-Gele Kruis, werd ingaande 1 Aug. a.s. benoemd tot wijkverpleegster mej. N. Schrama uit Burg (Texel). In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft het alhier zoo hard gevroren, dat de te velde staande lioonen en aardappelen zwart werden. Vooral de boonen lijden het meest, zoo o.a. is bij J.v. D. een boonenveld, groot 180 Aren, ie loor gegaan. Door den heer Th. Rovers, aan nemer alhier, werd onderhands aan besteed* het glas- en verfwerk, te ver richten aan de nieuw te bouwen R K. ongensschool te Den Hout. Het werk werd gegund en opgedragen aan Johan Smits, mr. schilder alhier. Andermaal werden alhier de post duivenverenigingen met één vermeer derd, onder benaming van „Reisduif". Zij is ondergebracht bij J. de Jongh. Een alhier logeerend ventje van 5 jaar viel van een drie meter hoogen trap tegen een tafeltje, waarop een een brandend kookstel met ketel water stond, zoodat alles omviel en de jongen een deel van 't water over nek en schouders kreeg en brandwonden op liep. Hij moest zich onder genees kundige behandeling stellen. Onze dorpgenoot de heer G. Kennus, onderwijzer aan de R K. jongensschool alhier, is benoemd als zoodanig te Lage-Mierde aan de O. L. school aldaar. Zondagnamiddag kwam het 14- jarig dochtertje van A. R. met een brandende kachel in aanraking; haar kleeding vatte vlam, waarmede ze gillend naar haar in de nabijheid wonende grootmoeder liep, die trachtte de oplaaiende vlammen te doven, waarbij ze aan een arm brandwonden opliep, terwijl een ander een deken om het meisje sloeg, hetgeen succes had. Het meisje heeft ernstige brand wonden gekregen. Haar toestand is redelijk goed. Dr. Houpst was als steeds spoedig ter plaatse. Ingezonden Mededeelingen. Vrees geen Examen want er is een Middel dat u gehee bevrijdt van Zenuwachtigheid, een Middel dat u Kalm maakt en Kalm houdt, terwijl uw Geest Helder blijft. Mijnhardt's Zenuwtabletten wetenschap pelijk samengesteld en onschadelijk, genezen u van uw Zenuwachtigheid. Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Ingezonden Mededeelingen. MeisjesEr is geen deugdelijker middel voor het verkrijgen en behouden van een fraaie Huid van Handen en Ge laat, dan Purol. KERKNIEUWS. - Z. D. H de Bisschop van 's-Her togenbosch heeft benoemd tot kapelaan te Raamsdonksveer den weleerw. heer G. L. A. J. Terhorst, die kapelaan was te Lieroptot kapelaan der nieuwe parochie van de H. Familie te Tilburg den weleerw. heer M. J. van Boxtel, die kapelaan was te Haps; en tot kapelaan der nieuwe parochie van den H. Gerardus Majella te Oss den weleerw. heer A. B L. van de Bult, die assistent was te Eindhoven (Strijp.) (St. Janski.) SPRANG—CAPELLE. (Voormalig Sprang.) J.l. Maandagmiddag werd op de begraafplaats alhier aan den schoot der aarde toevertrouwd het stoffelijk overschot van wijlen den heer M. M. in 't Veld, in den jeugdigen leeftijd van 25 jaren alhier overleden. Een drietal kransen, waaronder een van de Herv. Jongel. Ver. „Timotheus", waarvan de overledene lid was, dekten de lijkbaar, welke grafwaarts werd gedragen door leden van bovenge noemde vereeniging. Aan de groeve werd door Ds. Schlemper van Waalwijk gelezen Ps. 90, waarna door den heer A. Janson, voor zitter der Jongel. Ver. „Timotheus", het woord werd gevoerd, waarin hij er op wees, dat er een roepstem vanuit de groeve tot allen komt: „Gedenkt te sterven." De vader van den overledene dankte namens zijn huisgenooten de aan wezigen voor de belangstelling bij het overlijden van hun zoon en broeder ondervonden. Vergadering der afdeeling Sprang van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders op a.s. Donder dag des avonds half acht, in de zaal van den Chr. Volksbond. Mej. de R. uit G.'beig, logeerende bij de fam. v. d. Schans alhier, had gisteren het ongeluk in den kelder te vallen, waardoor haar been werd ont wricht. Heelkundige hulp van Dr. v. d. M. alhier moest worden inge roepen. WASPIK. Op de te Raamsdonkveer door de kynoiogenclub gehouden hon dententoonstelling behaalde de heer C. de Koning alhier met zijn hond Iristan den 3e prijs. Aan mej. Joh. van Veghel werd gister te Scherpenheuvel bij gelegen heid van haar 25ste bedevaartreis, welke zij meemaakte, de zilveren me daille uitgereikt. De ZeerEerw. pater Marcus van de orde der Capucijnen, hield eene indrukwekkende predicatie. Naar wij vernemen zal Waspiks Mannenkwartet op Zondag 19 Juli RAAMSDONKSVEER, De werk nemer kreeg een stuk staaldraad tegen kin en lippen zoodat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Het ongeveer driejarig kladje van v. D. viel in een moddersloot. Door toegeschoten hulp werd de kleine vaa een wissen dood gered. De scholier van D. viel bij het spelen en brak een zijner sleutelbeen deren. Ter bestrijding van de kosten van een orgel voor de Vereeniglogs- zaal wordt door eeulge jonge dames alhier gecollecteerd. GEERTRUIDENBERG. Onze stad genoot do heer R. Stal, bediende aan de posterijen, is overgeplaatst naar Delft. Als bijzonderheid dient te worden vermeld, dat onder de dakpannen vaa hei huls van J. de B., ee» bijennest gevonden is. Alhier bestaan plannen tot het oplichten eener R, K. Metsjeszangver- eeniglcg, wier leden, dan alle lid der Marla-vereenlging moeten worden. Op de Zondag 11. gehouden Hon dententoonstelling te R'Veer, behaalde onze stadgenooten de heeren Klevlts, le prijs met een jachthond, N. Gasp le en speciaal prijs met eea staande Duitsche jachthond, N. Maeijers 3 eerste en 2 speciaal prijzen (open llmlte en nationale Fokkersklasse) met een Dultschen herder. Maandagavond M. werd voor een goed gevulde zaal in hotel C. Stal vertoond do film het Hemelscblp, als explicateur en pianist fangeerden de Gebrs. de Laat uit Tilburg. De R. K. bioscooponderneming mocht hier weer een bijna even groot succes boeken als bij de vertooning der Credo-film. Ook in 't naburige Made had men zeer groot succes, ook met de kinder voorstelling. GEERTRUIDENBERG. Het aantal badbezoekers der badinrichting van de zwemclub tGeertruldenberg* bedroeg in de afgeloopen week: Datum Dam. Heer. Kind. Temp. 16 Juni 17 16 88 22° 17 8 16 21° 18 i - 1 20° 19 2 1 - 18» 20 - 8 37 18" 21 gesloten 17° 22 - - - 17° Do Berlynscho berichtgever van hot Handelsblad meldt i Naar do „Vossisehe Zeitung" verneemt.' hebben do moeilijkheden op economisch go- bied tusschen Nederland on Dnitsehland, die j reeds» geleid hebben tot eventneelc flnancj- eele maatregelen van de Nederlandsclio Bank tengevolge gehad. <1 .'it icr nu besprekingen tusschen de I)nitsèh<+ tfn do Nedcfflanflsfche rogooring zijn begonnen. Van Dnitsehe zijde heeft men verklaard, dat 't niet in het voor nomen van de rijksregoeving ligt. om de Ne- derlandsche belangen nadeel te berokkenen. Overigens- heeft men'zich van Dnitsehe zij de bereid verklaard, eenige bepalingen van liet nieuwe tarièfontwerp, die bijzonder na- deelig voor Nederland zijn. te verzachten. Ten aanzien van de speciale spoorwegta rieven voor de Noord-Duitsehe zeehavens, zijn de onderhandelingen nog gaande. Naai men weet. hebben deze onderhandelingen te vens ten dool bet nog uit bot jaar 1S.»1 stam mende Duit seb-N edorla nd sell o handelsver drag aan do veranderde tijdsomstandigheden aan te passen. Het verloop vaii de bespre kingen schijnt niet ongunstig te zijn. Het Ned. correspondentiebureau meldt thans over do uitbreiding van bet nachtelijk interlocaal telefoonverkeer. waaromtrent onlangs al een en ander is bericht, dat met ingang van 1 Juli de kantoren Arnhem, As sen. Groningen. 's-Hertogenbosch. Leeuwar den. Maastricht, Middelburg. Utrecht (met Bilt hoven) en Zwolle ook gedurende den nacht, met uitzondering van de nachten, volgende op Zon- 011 feestdagen, voor bet in terlocaal telefoonverkeer zullen zijn open- gestold. Voor het kantoor Haarlem zal de regeling op 1 Augustus ingaan. Hieronder laten wij volgen een over zicht van de opbrengst der rijksmiddelen lover de afgeloopen maanden van dit jaar in vergelijking met de overeenkomstige pe riodes van liet vorige, jaar. Mei 1925 Mei 1024. Grondbelasting 2.347.077 2.393:445 Personeel 2.41(5.744 2.484.;>01 Inkomstenbelasting 12.822.202 12.817.005 Dividend- en tan- tièmebelnsting Vei-mogensbelast. Suiker Wijn Gedistilleerd Zout Bier Geslacht Tabak Bij wielen Speelkaarten Zegelrechten Itegistr.rechten Successierechten u voet-rechten 1.242.421 858.850 3.543.819 48.740 3.906.735 139.286 1.012.405 758.494 1.662.266 422.724 5.843 1.921.414 f 2.537.814 3.914.181 2.887.427 826.465 7(57.922 2.296.722 63.062 4.431.249 142.029 342.956 719:778 1.487.407 6.027 1.382.591 2.212.272 3.524.383 2.950.002

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 2