1 ECHO VAN HET ZUIDEN Stroohoeden Opruiming TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 7 Juli 1925. Tot verpleegster bij 't Groene Kruis is benoemd Zuster G. Veeke uit Oost-Souburg. De directeur van het Postkantoor alhier brengt ter algemeene kennis, dat met Ingang van 12 Juli e.k. de thans nog bestaande briefpostbestelling op Zondag wordt afgeschaft. Daarvoor in de plaats komt eene kostelooze gelegenheid om alle stukken ten kantore te komen afhalen. Deze gelegenheid wordt ten post kantore alhier gegeven van 1— 2 uur des Zondags. De hulppostkantoren te Baardwijk en Be.soijen blijven gesloten. Aldaar zal des Zondags niet kunnen worden afgehaald. De directeur verzoekt belanghebben den, die van de hierboven aangeduide gelegenheid tot het kosteloos afhalen van alle stukken op Zondag wenschen gebruik te maken, zulks aan hem schriftelijk te willen opgeven. le pr. G Simons. 2e pr. Henke. 3e pr. Ger. Maas. Rugzwemmen voor Volwassenen. le pr. J. Schilders. 2e pr. D. J. Neter. Gekleed zwemmen voor Volwassenen le pr. J. Schilders - 2e pr. G. Simons Borslzwemmen voor deelnemers onder de 16 jaar. le pr. F. van Eethen. 2e pr. C. Slaats. 3e pr J. van Mil. Vrije slag voor deelnemers onder de 16 jaar. le pr. F. van Eethen. 2e pr. W. Hens. 3e pr. C. Slaats. Duiken. le pr. gewone duiksprong Henke. 2e pr. J- Mahieu. le pr. variatie duiksprong E v. d. Geer. 2e pr. duiksprong I. Mahieu. Voor de a. s. Kermisdagen nieuwe zendingen pETTEN ZIET ONZE ETALAGES. J. HOENDERVANÜERS Grootestraat, WAALWIJK, voorheen L. STRIKKERS. Met een flinken stap, Vrij en ferm en rap, Dat is gymnastengang. Toon ik goeden moed, Ais ik vourwaarts spoed, Op de maat van 't luid gezang. Ferm en kloek van lijf en leden Ligt er veerkracht in mijn schreden, Stap ik lustig zingend voort Onvermoeid en ongestoord. Bovenstaand couplet uit een oud gymnasten-lied was volkomen van toepassing op den stoet van frissche knapen, die in hun keurige hagelwitte pakjes j.l. Zondag een wandeltocht maakten naar Loon op-Zand, onder toezicht van hun leider, den heer Princen. Doel van den tocht was de bezichtiging van het oude kasteel te Loonopzand, gelegen tusschen prachtig geboomte aan den ingang der mooie beukenlaan, die het sieraad is van de oude hoofdplaats der gemeente Het kasteel stelt in klein plan voor de inrichting van een middeleeuwschen burcht, doch zonder de buitenste op haalbrug. Op de plaats van deze is thans de gracht gedempt en de toegang tot het werf is dus vrij. De leider vond hier de gereede gelegenheid de begrippen over een ridderkasteel eens op te frisschen. Om op etenstijd weer terug te zijn moest, nadat de inwendige mensch versterkt was, al spoedig de terugtocht worden aanvaard. Om wat afwisseling te brengen in den eentonigen weg, werd met een kleinen omloop door het Hoekje gemarcheerd. Te ongeveer half twee waren de jeugdige turners weer in de St. Antoniusstraat gearri veerd, waar de stoet werd ontbonden. Intusschen werd het gemis van een trom sterk gevoeld, want op den terugweg, toen de vermoeidheid zich -deed gevoelen, liepen de jongens liever in groepjes dan in gesloten kolom. Het bezit van een trom be hoort sedert lang tot de vrome wenschen onzer jeugdturners. Welke Maecenas geeft hiertoe den eersten stoot Hardloopen voor jongens door ondiep water beneden de 12 jaar. le pr. Gerard de Jong. 2e pr. Chr. Aarts. 3e pr. H. van Herwijnen. 4e pr. P. van Mierlo. Maandagavond hield het zieken fonds van de R K. Werkliedenver. eene algemeene ledenvergadering in den R.K. Gildenbond. Nadat de voorzitter de heer Van Huiten de vergadering met den chris- telijken groet had geopend en de aan wezigen welkom had geheeten, werden de notulen goedgekeurd. Uit het half- jaarlijksch finantieel verslag van den penningmeester bleek dat de inkomsten van het ziekenfonds over 't eerste half jaar 1925 bedroegen f3528 63 en de uitgaven f 2848 32. De inkomsten van het steunfonds bedroegen f 843.40 de uitgaven f475, zoodat men kan zeggen dat de financiën gezond zijn. De secretaris deed nog eene mede- deeling dat het aantal leden is voor uitgegaan met 12, verminderd is met 8 (overlijden, vertrek enz.) zoodat een toename valt te constateeren van 4 leden, weshalve thans het ledental 486 is. De heer Fr. Smolders zou gaarne zien dat door het bestuur onder het oog wordt gezien, welke uitkeering aan de oude leden kan worden ge geven. In een volgende vergadering zou men daaromtrent met voorstellen kunnen komen. De heer Leijten zou volgens de ouderdomsverzekering eene uitkeering willen geven. De heer F. Smolders acht dit bedrag miniem. Hij geeft het bestuur in over weging eens goed na te gaan wat in deze kan worden gedaan. De oude leden mogen niet van steun verstoken blijven. De heer Leijten wijst er vervolgens nog op dat er vele leden zijn die te hoog zijn verzekerd. Deze leden moe ten zich verzekeren volgens hun in komen. De heer Van Huiten merkt op dat de leden goed moeten weten dat door het fonds alleen klinische behandeling in Utrecht wordt gegeven. Wil men hier in de kliniek behan deld worden, dan moet men dat zelf betalen. De heer Van lersel acht het een groot belang als men hier in de kli niek kan komen. De Voorzitter geeft zulks toe maar wijst er op dat het fonds met Utrecht een buitengewoon gunstige overeen komst heeft getroffen zoodat men daar de voordeeligste behandeling heeft. Echter zal getracht worden of met de kliniek hter ter plaatse ook een gun stige regeling kan worden getroffen. De heer Leijten deelt mede dat het fonds een volgend jaar 25 jaar zal lebben bestaan. In een volgende ver ^adering zullen voorstellen worden gedaan om dit feit feestelijk te her denken. Hij durft vertrouwen dat dan alle leden tegenwoordig zullen zijn. Daarna wordt de vergadering ge sloten. Onder buitengewoon geringe belangstelling doch zooveel te mooier zwemweder, hield de Waalwijksche Zwemvereeniging j.l. Zaterdag hare onderlinge wedstrijden, waarvoor door het bestuur aardige prijzen waren beschikbaar gesteld. De animo onder de leden zat er dan ook wel in, hetgeen reeds vol. doende getoond werd in het flinke aantal deelnemers. Wij vinden het echter wel te betreuren dat van de zijde van het publiek niet meer be langstelling voor deze gezonde en niet minder nuttige sport getoond wordt, doch is het ook voor ditmaal mogelijk, dat het kleine aantal bezoe kers wel eenigszins te wijten is aan het feit, dat er door omstandigheden niet voldoende tijdig publiciteit aan gegeven is kunnen worden De wedstrijden zelf hadden een prettig en vlot verloop en is het opvallend te zien wat in het korte tijdsbestaan der vereeniging door vele leden al is bereikt geworden. Ditmaal had het bestuur ook voor wat variatie in het programma gezorgd, door ook een nummer duiken en hard loopen voor jongens beneden 12 jaar erin op te nemen, hetgeen begrijpelijk nogal eens de lachlust opwekte. Met een toepasselijk woord van den Voorzitter, den heer D. A Lackamp, werden na afloop de prijzen uitgereikt. De uitslagen der wedstrijden laten wij hier volgen Borslzwemmen voor Volwassenen le pr. D. J. Neter. 2e pr. J. Schilders. 3e pr. K. Oerlemans. Daarna wordt aan de orde gesteld verkiezing van een Voorzitter. De heer van Huiten, Voorzitter, zegt dat hij a's zijnde ook wijkbode, een dubbele functie bekleedt, wat in het belang van de zaak niet wenschelijk is en hij daarom als Voorzitter niet meer in aanmerking wil komen. Bij stemming werden 108 stemmen uitgebracht, waarvan de heeren J. Leij ten 56 en A. Gloudemans er 28 van verkregen, terwijl de overige op ver schillende leden waren uitgebracht, zoodat de heer Leijten gekozen is. De heer van Huiten feliciteert de vergadering met deze keuze, want de heer Leijten is sinds jaren een ijverig bestuurslid en zal zeker ook een goed Voorzitter zijn. De heer Leijten verklaart gaarne zijne benoeming aan te nemen. Hij dankt de aanwezigen voor het in hem ge stelde vertrouwen en zegt dat hij zal trachten als Voorzitter de belangen èn van het Ziekenfonds èn van deleden te behartigen zooveel als in zijn ver mogen is. Hij vraagt daarvoor de me dewerking van alle leden. Den afgetreden Voorzitter, den heer van Huiten, verzoekt hij deze verga dering nog te willen afwerken. Gaarne brengt hij een woord van dank en hulde aan diens beleid en spreekt het ver trouwen uit dat hij als bestuurslid nog ange jaren in het belang van het Zie kenfonds mag werkzaam zijn. Spr. dringt er vervolgens bij de leden op aan dat de vergaderingen trouw zullen worden bezocht. Maatregelen moeten en zullen worden genomen dat alle leden op de enkele vergaderingen die in het jaar worden gehouden, zullen komen. De heer van Huiten doet daarna eenige mededeelingen, o. a. wijst hij er op dat de uitbetaling van het zie kengeld Zaterdagsmiddags plaats heeft. Velen komen dikwijls 's Maandags bij den penningmeester. Waar voor de uitbetaling expres zitting wordt gehou den, zullen de leden die dan niet ko men, 's Maandags niet meer worden geholpen, maar dan moeten wachten tot Zaterdag daaropvolgend. Vervolgens deelt hij mede dat reglementair de contributie moet wor den herzien. Hij stelt voor deze zoo te laten, waartoe wordt besloten. Na eenige bespreking wordt ook nog besloten om aan eenige leden, die reeds geruimen tijd zijn uitge trokken, nog drie maanden zal worden uitgekeerd. De Voorzitter zegt dat ook onder het oog moet worden gezien wat moet worden gedaan met oude buiten be trekking staande leden. Volgens het reglement moet men, om lid te zijn van het Ziekenfonds, loontrekkend arbeider zijn en nu zijn er vele andere leden, die steeds hun contributie trouw hebben voldaan, die dit niet meer zijn omdat ze niet gemakkelijk meer aan werk kunnen komen. Spr. vraagt wat in zulke gevallen gedaan moet worden moet alleen voor dokter en apotheek worden betaald of moet ook nog eenige steun worden gegeven Volgens het reglement gaat zulks niet. Door de oplettendheid van den machinist is een groot ongeluk voor komen. Juist toen de sneltrein in,, aantocht was, kwam de landbouwer v. H. met zijn kar, waarop verschil lende kinderen hadden plaats genomen, denonbewaakten overweg overgereden. De dissel van den wagen werd nog juist door de locomotief geraakt. Aan de oplettendheid van den machinist, die de trein zoo spoedig tot stilstand wist te brengen, is het te danken dat een groot ongeluk is voorkomen. Pr. Ct. Het gaat goed met de inschrij vingen voor het a.s. festival. Uit Groot- Waalwijk zullen medewerkende harmonie van den R.K. Gildenbond alhier, de harmonie „St. Jan" en de Liedertafel „Tot bloei der Toonkunst" in voormalig Baardwijk, alsmede de Gemengde Zangvereenigingen „Halle luja", „Vooruitgang zij ons Doel" en het Gemengd Koor der Liedertafel dit laatste buiten loting. Verder zie men in ons blad de ons nog toe gezonden berichten van elders. Naar wij uit goede bron ver nemen zal 20 juli a.s de biljartclub „Ons Genoegen", gevestigd bij den heer Kemperman alhier, haar 5 jarig bestaan herdenken. De Tilburgsche Biljardbond, waarvan deze vereeniging de laatste jaren een ijverig lid is geweest, heeft gemeend deze gelegen heid niet ongemerkt te moeten laten voorbijgaan en heeft dientengevolge in de j.l. Vrijdag gehouden vergade ring besloten deze vereeniging een concours aan te bieden, waaraan elke aangesloten vereeniging is verplicht deel te nemen. Wij twijfelen niet of het zal gedu rende dit concours aan belangstelling niet ontbreken en wij kunnen reeds thans onzen lezers mededeelen dat zij gedurende eene maand zullen kunnen genieten van eerste klas biljartspel, daar de beste Tilburgsche biljartspelers aan dit concours zullen deelnemen. Bij voorbaat de biljartclub „Ons Genoegen" onze beste gelukwenschen en succes met haar concours. Zaterdagmiddag hield de Afd. Tilburg—Waalwijk van den Euro- peeschen Werkmeestersbond in de schoenindustrie eene algemeene ver gadering in hotel Verwiel alhier. Door den heer H. Lensholz werd eene zeer leerzame lezing gehouden over de stanzerij en de zoolleer-calculatie, welke lezing aller belangstelling had. Besloten werd tijdens de tentoon stelling eene algemeene vergadering alhier te houden en daarbij de buiten- landsche collega's uit te noodigen. Zondagmiddag werd in de St. Clemensparochie alhier de optoch' der H. Kindsheid gehouden, welke begunstigd door mooi weer, zeer groote belangstelling trok. Er was ditmaal wel bijzondere zorg aan de samenstelling van den stoet besteed en terecht wekte het keurige geheel ieders bewondering op. Een viertal prachtige wagens ging in den stoet mee, terwijl de harmonie St Jan den optocht opluisterde. De ijver en moeite der Eerw. Zusters en zelatricen, den WelEerw. heer kape laan v. Berkel en zijne medehelpers zijn wel beloond, zij hebben alle eer van hun werk gehad, terwijl ook de collecte onder het publiek ten bate der Missie ruimschoots aan de ver wachtingen beantwoordde. Dezer dagen heeft op het Hoog einde alhier, ter hoogte van de nieuwe aanrijding plaats gehad tusschen de tram en eenige wagens van een kermisvermakelijkheid, welk ongeval wonder boven wonder nog tamelijk goed is afgeloopen Terwijl de voorste kermiswagen een op den weg stil staande wagen wilde passeeren en daarbij even over de rails moest, zag de voerman plotseling de tram vlak voor zich, die hij door de scherpe bocht daar ter plaatse niet had zien aankomen. Een aanrijding was niet meer te voorkomen. De eerste wagen bracht het er nog al goed af, doch het daarachter hangende orgelwagentje werd bijna geheel vernieldook het orgel werd beschadigd. Een paar kinderen konden op het kantje af nog van den wagen springen en vlak voor de locomotief nog een goed heenkomen zoeken. De vlak daarop volgende woon wagen werd eveneens door de tram gegrepen. Doordat het tuig direct doorbrak kwam het paard er nog zonder noemenswaardig letsel af. De wagen werd echter geheel andersom gedraaid en een heel eind weggeslin gerd. Een vrouw die voorop zat werd van den wagen geslingerd, doch be kwam geen letsel. De wagen werd ernstig beschadigd, terwijl binnenin alles overhoop en stuk geworpen werd. Zoodoende bleven de gevolgen van deze aanrijding die zich aanvankelijk zeer ernstig lieten aanzien beperkt tot materieele schade en eenige onbetee- kende verwondingen.x Direct werd door de gemeente politie van een en ander procesverbaal opgemaakt en een nauwkeurig onder zoek ingesteld wie de schuld van dit ongeval draagt Prov. Staten van Noord- Brabant. Dinsdag begon de zomerzitting van de Prov. Staten. In zijn openingswoord constateerde de voorzitter dankbaar, dat 1924 in vele opzichten verbetering bracht Het hersteld financieel evenwicht van het Rijk heeft het internationaal economisch leven belangrijk verbeterd. Metlandbouw en veestapel, groenten- en fruitteelt staat het in de provincie gunstig. De voorzitter herinnerde er aan dat sinds de laatste vergadering het lid ^hr. Mr. A. F. O. van Sasse van Ysselt den dag herdacht waarop hij voor 25 aren lid werd van Prov. Staten. Spr. richtte zich met woorden van relukwensch tot het lid Jhr. Mr. Van Sasse van Ysselt, dankte hem voor alles wat hij in die 25 jaren in het )elang der provincie heeft gedaan en sprak de hoop uit, dat de jubilaris nog lang kracht, lust en sterkte moge bezitten om zijn ambt waar te nemen (Applaus). Jhr. Mr. van Sasse van Ysselt sprak een kort dankwoord. Na afdoening van eenige formeele zaken werd de vergadering gesloten. A.s Donderdag 9 Juli komen Prov. Staten weder in openbare zitting bij een n m 2 uur. tonotarïHi» ostolicus. Ook Mr. A. Baron van Voorst tot Voorst, Commis saris der Koningin in Noord-Brabant en Mr. F. van Lanschot, burgemeester der stad, namen aan de processie deel. Het Allerheiligste werd gedragen door Z. D. H. Mgr. Arnold Frans Diepen, bisschop van 's Hertogenbosch. Rondom het wonderbeeld der Zoete Moeder, dat slechts eenmaal per jaar in dezen stoet wordt meegevoerd werd een weelde van witte bloemen gedragen benevens eene met levende rozen ge vulde, groote zilveren vaas, een nieuw geschenk uit Amsterdam. De gewijde gezangen werden gezon gen door alle kerkkoren der stad en besloten door de talrijke aanwezigen met het Volkslied der Zoete Lieve vrouwe van Den Bosch. tegen bespottelijk lage prijzen. ZIET ONZE ETALAGES J. HOENDERVANGERS Grootestraat, WAALWIJK voorheen L. STRIKKERS. 's HERTOGENBOSCH. De heer Dorus Hermsen te Den Haag, oud-stadgenoot, schonk aan het Provinciaal Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen in Noord-Brabant voor het nieuw te openen museum te 's Hertogenbosch, een kostbaar monu mentaal schilderstuk van den 17e eeuw- schen Bosschen schilder Abraham van Diepenbroek. Het schilderij stelt voor: Samson door de Philistijnen overweldigd. Zondag werd in de Kathedraal 's Hertogenbosch de aloude jaarlijksche groote processie gehouden ter eere der Zoete Lieve Vrouwe van Den Bosch. Met de geestelijkheid der stad en uit den omtrek werd aan deze plechtig heid deelgenomen door alle R. K. Mannen-Vereenigingen der stad met hunne vaandels. Mgr. C. C. Prinsen schreed in den A.s. Zondag wordt de openbare „Plechtige Omgang" gehouden door de straten der stad. VLIJMEN, De arbeider G. Kooien, die Vrijdag j.l. op de mandenfabriek der firma van Wagenberg-Corman alhier n een ketel met kokend water viel, is Dinsdagmorgen in het Groot-Zieken- gasthuis te 's Bosch aan de gevolgen overleden. SPRANG-CAPELLE. (Voormalig Sprang.) Naar wtj vernemen ontving de familie S alhier bericht, dat hun zoon en broeder, die werkzaam is te Heerlen een ernstig ongeluk is over komen waarbij hem beide beenen werden afgereden. WASPIK. Gisteren sloegen de paarden van den landbouwer K. op hol. Met den disselboom, die van den wagen losliet achter zich, renden zij voort en werden eindelijk door den werkman V. tot staan gebracht. K die uit den wagen was gevallen kwam gelukkig zonder zich ernstig te bezceren, met den schrik vrij. Een meisje uit het naburige Capelle, dat hier de DaabChool bezoekt kwam gisteren met de fiets te vallen, en brak een arm. Op Vrijdag 10 Juli a.s. zal de Raad dezer gemeente 's avonds om 6 uur in openbare vergadering bijeen Komen. Waarschijnlijk door het te kort draalen, tuimelde een circuswagen, die op weg was naar Raamsdonk in een diepe sloot. Met vereende krachten wist men het voertuig op het droge te brengen. Met aanzloolijke materieele «chade liep dit ongeval af. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, WASPIK. De jaarlijksche huiscollecte voor de St. Elisabets-vereeniging bracht dit jaar i 208.44'/2 op. Ofschoon het circus Althoff toe stemming had verkregen om hier vanaf 4 tot en met 6 Juli voorstellingen te geven, is het tot heden niet verschenen. Onder leiding van het onderwij zend personeel maakten 31 leerlingen der Christelijke school een uitstapje naar Arnhem. Onder het vee van den land bouwer P. K is een geval van mond en klauwzeer geconstateerd. Aan de heer P. A. Ruijtenberg is vergunning verleend tot het oprichten eener slachterij in pand C no 6. RAAMSDONKSVEER. Ter bestrij ding der kosten aanschaffing orgel voor het Vereenigingsgebouw werd bijeen gebracht ongeveer 170 gulden. Gedurende de maand Juni pas seerden op- en afvarende vaartuigen met een totaal inhoud van 185938 ton de rolbrug. Aan het postkantoor Raamsdonk c. s werd in Juni ingelegd 10702,49 en terugbetaald f 10119 49. Eind vorige week werd de zaal voor Protestantsch Christelijke belan gen ingewijd. Tot predikant bij de Ger. Kerk alhier werd beroepen de ZeerEerw. Heer Ds. J. H. Donner van Breda. GEERTRUIDENBERG Over de maand Juni passeerden alhier 1652 schepen met 185988 tonneninhoud. Onze stadsgenoote Mej. A. de Vet, slaagde te Tilburg voor het ex amen onderwijzeres. De jaarlijksche bloempjesdag der RK.W.V. ten bate van „Herwonnen Levenskracht" bracht deze maal hier op f 47.55. De heer J. van Schijndel had het ongeluk een pan kokend water over zijn lichaam te krijgen, en liep hierbij zeer ernstige brandwonden op. De ongelukkige is naar het R.K. zieken huis alhier overgebracht. Door de ger. gemeente is be roepen ds. Donner uit Breda MADE. Hedea werdeu op de vee markt 44 stuks hoornvee en 21 stuks biggen aangevoerd. Prijzen als volgt: Vetvee f 1.10 k 1.15 per K G. Kalfkoeieo f425 a 525, dito Vaarzen f375 a f450, Muotigen f200 k f250. Hokkellnt/en f 100 k f140. Kal/eren f 10 a f 13. Biggen f 15 a f 18 per stuk. Handel, ondanks niet druis bezoek, goed. BRIJEN. De harmOaie >Da Vlijt en Eendracht» alhier, ste»k 50 muzikanten zal op Zaterdag 29 Augustus a.s. deel nemen aan bet groot festival te Waal wijk, te houden op het tentoonstellLgs- terrein aldaar. DONGEN. De Gemengde Zangver- eeoiging »Ooze vriie Uren», directeur de heer Kcoop, besloot, mede te af zien dat eenige steun wordt gegeven. Op liet politiebureau alhier zijn inlich tingen te bekomen omtrent do navolgende gevonden voorwerpen Een paar dameshandschoenen een knip mes een lorgnet in etui een bruine lin nen zak een ijzeren zwengel van auto een paar kinderschoenen een portemon- naie met inhoud een centuur van man tel een kinderhandtaschje een geit rozenkrans een geldstuk een rijwielbe- lastingmerk een hondenhalsband een notitieboekje een houten hord een rij wielbelastingmerk een sleutel met ïung een zilveren armbandhorloge een schraag voor marktkraam een dames- portemonnaie met inhoud' een duimstok een damesketting met medallon een pa ra plu ie. In de gisteren gehouden Statenzitting waren nog een aantal adressen ingekomen waarvan wij de volgende vermelden Van het gemeentebestuur van Hediklmi zen, houdende verzoek 0111 overneming door de provincie van den eigendom, het beheer en onderhoud van den gesubsidieerden kunkt weg vanaf de grens der gemeente Vlijmen tot die der gemeente Herpt. Van den gemeenteraad van Dussen, hou dende verzoek om wegneming der bocht, ter plaatse genaamd „De Krekeldraai" in den provincialen weg onder die gemeente. iét tj it f» uuu ut| y a ks

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 5