sche havens in Amerika en elders. Zulk een bezoek zou zonder twijfel door on ze in die gewesten wonende landge- uooten met blijdschap en dankbaarheid worden ontvangen; het zou den hand tusschen hen en het moederland ver sterken. Onze handel zou het stellig warm toejuichen, wanneer de Neder- landsche vlag in vreemde havens werd vertoond door een modern oorlogschip, dat door binnen- en buitenlandsche deskundigen wordt geroemd als een voortreffelijke proeve van Nederland se-hen scheepsbouw en als een krachtig volkomen ,,up to date" wapen, tot be scherming der Xedorlandsche bel an -, gen. En onze Koninklijke Marine zou met trots en met de haar steeds ken merkende waardigheid en tact, aan boord van Hr. Ms. Java, aan vreemde belangstellenden toonen, dat Neder land nog altijd in staat en bereid is, den Nederlandschen naam als zeeva rende en koloniale mogendheid, smet teloos te bewaren en Nederlandsche be langen tegen onrechtmatige aanran ding te beschermen. Men verneemt, dat onze regeering inderdaad overweegt, de Java hare reis naar Nederlandsch-Indië op de liier- voren omschreven wijze te laten doen. Maar er schijnen geldelijke bezwaren te zijn. De reis door het Panama-ka naal, met bezoek aan verschillende ha vens, zal natuurlijk langer duren en als zoodanig (schijnbaar) meer kos ten dan die volgens de gewone route door het Suez-kanaal. Ik zeg: „schijn baar". Want wanneer het schip een maal in Indië is en aldaar voor oefe ning vaart, zal het uit den aard der zaak niet veel minder uitgaven vorde ren, dan wanneer het wel is waar langs een omweg Indië bereikt, maar dan ook even veel later in Indië begint te varen. Het verschil komt dus uitslui tend neer op een verschil van verdee ling der uitgaven over de beide begroo tingen van Nederland en van N.-Indië. Moge op dit administratieve ver schil het plan niet afstuiten! Moge d'e regeering toonen te beseffen, dat de partementale belangen belmoren ach ter te staan bij het groote, algemeene Nederlandsche belang; dat het hier geldt een nationale zaak, voor Indië en voor Nederland beide van het groot ste gewicht. Moge een weg gevonden worden om deze eenige gunstige gele genheid tot verheffing van den Neder landschen naam niet te laten verloren gaan wegens redenen, die op zichzelf zeker niet zonder beteekenis zijn, maar ten hoogste van de tweede orde kun nen worden geacht tegenover de natio nale en etisehe voordeden, welke hier voor 't grijpen liggen. De Zweedsche draadlooze dienst meldt Het Nederlandsche eskader, dat en kele dagen te Stockholm heeft vertoefd, zal morgen weer vertrekken. De offi cieren en manschappen zijn in de Zweedsche hoofdstad zeer hartelijk ontvangen; tal van feestien zijn ter hunner eere aangericht, ondanks de verzengende hitte. Te Stockholm stond gister de thermometer even hoog als te Alexandrië.... Gisteren had in Grand hotel Sterksél te Sterksel, ten overstaan van notaris Mertens te Geldorp, de defini tieve verkoop plaats van de heerlijk heid Sterksel. De massa van het land goed Sterksel werd gebracht op ƒ326.300, van het landgoed Hug ten in massa op ƒ97.000, beide perceelen van Hugten op 12165. Verplichte overna me der bóornen om Sterksel en Hug ten op ƒ7500.—, totaal der heerlijk heid Sterksel ƒ442965. Heden zal worden beslist omtrent geheele of gedeeltelijke toewijzing, al dan niet. De ka b inctscvisix. Omtrent het nieuwe ministerie kan Het Yad. thans het volgende mededee- len le. dat het nieuwe ministerie zoo goed als voor elkaar is; 2e. dat van het oude ministerie slechts twee leden in het nieuwe over gaan de heeren: Colijn en Van Karne- beek 3e. dat de heer Colijn Financiën en de heer Van Karnebeek Buitenlandsche Zaken zal aanvaarden 4e. dat Onderwijs weer bij Binnen- landsche Zaken komt en Oorlog en Marine worden samengevoegd; 5e. dat er dus 8 portefeuilles zullen zijn, die verdeeld worden den heer Van Karnebeek daargelaten over 3 katholieken, 2 anti-revolutionairen en 2 christelijk-historischen 6e. dat de bezetting van Justitie de oorzaak is der vertraging, aangezien er moeilijkheden zijn gerezen omtrent den heer De Geer, hoewel deze ernstig candidaat voor deze portefeuille blijft. "^RECHTSZAKEN. Uitspraken Bossche Rechtbank. De Rechtbank wees de volgende vonnissen F. e B. 55 jaar, werkman te Heus- den, gedetineerd, brandstichting, 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De eisch was 5 jaar. G. v d. L. Werkendam, gedetineerd, zedenmisdrijven, 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. J. A. v. R. mishandeling 6 maanden gevangenisstraf. Die wist van niets. B. A. A. van K. expediteur te Heus- den, had in den nacht van 16 op 17 Mei S. A. van Eewijk met een mes gestoken. Beklaagde ontkende, hij wist van niets, stond er als een onnoozele bij te kijken en trachtte zich er met een leugen uit te redden. Doch 't gelukte niet. Beklaagde staat ongunstig bekend. Eisch 4 maanden gevangenisstraf. Uitspraak 3 maanden. De poes en de kuikens. J. B. smid te Woudrichem, kwam tot de ontdekking, dat buurmans kaf z'n kuikens dood beet. En poes werd veroordeeld tot de doodstraf. Op buurmans terrein schoot be klaagde de poes dood. En op zijn beurt werd hij er voor gestraft met f 5 boete, terwijl een tientje was geëischt. Had beklaagde eens anders kat of hond op zijn eigen erf doodgeschoten, dan zou hij vrij zijn uitgegaan wijl zulks niet strafbaar is. Mishandeling. B. K. arbeider te Werkendam, kwam iemand dien hij niet kon uit staan met kar en paard tegen en reed hem opzettelijk aan en er volgde mis handeling. Beklaagde werd veroordeeld tot f 20 boete. GEMENGD NIEUWS. Zondagavond omstreeks tien uur had In de Hemelrijken te Woensel een laffe moordaanslag plaats. De 20-jarlge A. C. B., een gewezen kantoorbe diende, had namelijk aldaar de 21-jarige Wllhelmlna Baudoin, fabrieksarbeidster te Eindhoven, wonende in de Heems- kerkstraat 33, overvallen met een ge opend mes in de hand en haar daar mede een diepe steekwonde in den rechterbovenarm toegebracht, zoodat het mes doordrong tot aan de borst door haar kleeren heen. De punt van het mes is lichtelijk in de borst gedrongen. Op last van dr. Goyarts is het meisje, wier toestand niet levensgevaarlijk is, naar het zieken huis overgebracht om de wonde te hechten. De dader is door den heer Van Keulen, klerk op het commissariaat van politie, die toevallig in de buurt van het gebeurde was, gearresteerd en voorgeleid voor den commissaris van politie. B. bekende het meisje te hebben willen vermoorden en daarna zelfmoord te willen plegen. Hij bleek verkeering gehad te hebben met het meisje, doch de verkeering was uitgeraakt. Zondagavond heeft te Dldam een ernstig auto-ongeluk plaat9 gehad, waarbij twee dooden zijn te betreuren, n.l. een zekere M. en zijn acht-jarlge dochter uit Zeddam, De auto was eigendom van Jhr. v. d. Poll en werd bestuurd door zijn neef den heer Couwenbergh uit Neder- horst den Bergh. Maandagvoormiddag had een droevig ongeluk plaats in de deken- fabriek van de fit ma Zuurdeeg Zoon aan don Ouden Singel te Lelden. Bij het repareeren van een der machines werd de 26-jarige meester knecht-spinner W. W. door een drijf riem gegrepen. Verschillende malen werd de ongelukkige rondgedraaid voor de machine tot stilstand kon worden gebracht. In deernlswekkenden toestand werd de man onder de machine vandaan gehaald en overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. De man was sinds eenige maanden gehuwd. Maandagmorgen omstreeks half twaalf had een ernstige ketelontploffing plaat9 in de aardappelmeelfabriek van de firma Scholten te Zuidbroek, waarbij twee arbeiders n.l. de opzichter de Jong en de werkman Op den Dijk ernstig gewond werden. Zij liepen hevige brandwonden op. De opzichter de Jong is naar het Aca demisch Ziekenhuis In Groningen ver voerd. In den buitendijkschen bultenvel- dertsche polder te Nieuwer-Amstal heeft een losgebroken stier een jongen die daar vischte op de hoorens geno men en in de ringsloot geworpen. Toegeschoten hulp bracht hem op 't droge. De vlsscher kreeg een verwon ding in het onde/lijf. Gisterenmiddag werd de 8-jarlge E, Derksen, toen zij plotseling een zijweg uit kwam op den Bennekomschen weg door een auto overreden en on- mlddelijk gedood. Zondag heeft de marechaussee zekeren de varensgezel uit Woudri chem, aangehouden, als verdacht van aanranding van een 17-jarig meisje te Glessen. De gearresteerde 19 ter be schikking gesteld van den officier van justitie te 's-Hertogenbosch. Men meldt uit Lemmer d.d. gisteren Kapitein Schaafsma met de oude Lemmer vracbïboot «Groningen 4« alhier van Amsterdam binnenkomende, rapporteert, dat omstreeks 12 uur, nabij Urk, tengevolge van het slingeren van de boot een meisje van circa 5 jaar over boord was gevallen en ver dronken. Pogingen om het kind te red den mochten niet gelukken. De moeder was nog met een jongetje van 8 jaar aan boord en op reis van Sloterdijk naar Oosterzee. Zaterdagmiddag is op den Wou- denbergsche weg onder Zeist een ernstig motorfietsongeluk gebeurd De heer C. de Man, onderwijzer te Maarsbergen, de motorfiets van zijn broer besturende, reed bij het uitwijken voor een auto in een hoop zand aan den kant van den weg, waardoor de motorfiets over den kop sloeg. De heer De Man bloedde uit oor en neus en bleef be wusteloos liggen. In zorgwekkenden toestand werd hij met de politieauto naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn broer, die op de duo-zitting zat, kwam er met gering letsel af. Gistermorgen is op den Muider- straatweg bij Amsterdam een driejarig meisje uit het fietsmandje achter op de fiets van haar vader gevallen, doordat de fiets in een hoop mul zand reed. Het kind werd gegrepen door een wiel van een zware vrachtauto, geladen met melkbussen en is dood opgeno men. De moeder van het kind was ook bij het ongeluk tegenwoordig. Zaterdagavond heeft een aanva ring plaats gehad tusschen het uitgaan de Duitsche stoomschip Scheer en het aan de boeien te Schiedam liggende Engelsche stoomschip Bito. Beide schepen hebben vrij ernstige averij gekregen. De Bito werd verhaald naar de Rotterdamsche Droogdok-Mij en de Scheer is naar de Maashaven te Rot terdam teruggekeerd. ADVERTEEREN DOET VERKOOPEN. WASPIK. De mis9le-tentooostelliog zal hier Zaterdag 1 Aug. 's namiddags om 2 uur geopend worden. Hij zal worden gesloten op Maandagavond 3 Aug. De ZeerEerw. Pater Diiecteur uit het klooster te Langeweg, die binnenkort als missionaris naar Borneo vertrekt, zal a.9. Zondag onder de H. Missen spreken over missie-arbeid. Voor de pelgrims uit deze paro chie, zal er op Zondag en Maandag 16 en 17 Aug. gelegenheid zijn met de processie van Heusden een bede vaartreis mee te maken naar Kevelaar. Een wagen van den heer P. B., geladen met biggen, werd door een onbekende vrachtauto aangereden en tuimelde la een sloot, terwijl de knor rende familie over den weg verspreid werd. Met ijlings toegeschoten hulp wist men den wagen vrij spoedig op het droge te brengen, zoodat dit ongeluk met eenige materieele schade afliep. Voor het diploma der Huishoud school te 's Bosch, voor naaien en knippen van dames- en kinder onder en bovenkleeding zijn geslaagd de dames T. Quirijns, H. de Jonge, A. Zwaans, P. Heesels, C. de Heer, Adr. Rijken, N. v. Daal, C. v. Santé, M. Huijbers, H. Rekkers, J. v. d. Rijken, M. Qaist, J. Baatem, B, v. Biezen, M. Burmanjc, L. de Bont, C. v. Etten, D. Schenkels, M. Snels en J. v. d. Ven. Zij ontvingen allen hare opleiding bij de Eerw. Zusters tc Waspik. CAPELLE Vorige week maakten de kinderen der O L. school a/d Loon- schendijk een uitstapje onder leiding van het hoofd der school en de onder wijzeres naar Rotterdam, waar in den voormiddag een bezoek werd gebracht aan de diergaarde. Na den middag werd de reis voortgezet naar Scheve- ningen, waar de kinderen naar hartelust genoten van het heerlijke strandleven. Deze dag, die voor de kleinen een leerrijke en gezellige dag geweest is, zal nog lang in aangename herin nering blijven voortleven. De korfbalclub Juliana speelde j. 1. Zaterdagmiddag een competitie wedstrijd tegen O D.I. te 's Bosch, welke wedstrijd door Juliana werd gewonnen met 5—4. MADE. De weikman A. de Bok, werkzaam te IJmulden, kreeg een zware balk op zijn lichaam tengevolge waarvan htj een arm brak. Na voor- looplg aldaar te zijn verbonden is hij naar zijn woning alhier overgebracht en onder behandeling van dokter K. gesteld. De leerlingen van de Openbare School met die van Drimmelen, hebben Vrijdag onder leiding van bet onder wijzend personeel een reisje naar Walcheren gemaakt, Naast vele andere bezienswaardigheden werd ook eea bezoek gebracht aan Domburg. Te begrijpen i9 het dat de kinderen 's avonds hoogst voldaan hai9waarts keerden. De klompenmaker A. B. alhier, die verleden jaar bij het verrichten van eenige werkzaamheden een zwaar stuk hout tegen zijn been kreeg en ernstige wonden bekwam, had dezer dagen het ongeluk op dezelfde plaats weer een vallende boom tegen zijn been te krijgen, waardoor hij zulke ernstige verwondingen bekwam dat overbrenging raar het R.K. Zieken huis te Breda noodzakelijk bleek. De harmonie »St. Cecilia» heeft besloten aan het te Waalwijk te houden festival deel te nemen. Het 2-jarlg kindje van den land bouwer C. van Dongen had het ongeluk met haar arm in een pot kokende melk te vallen, waardoor zij aan dit lichaamsdeel zeer ernstige brandwonden bekwam. Dr. Houpst verleende geneeskundige hulp. Tot Wijk-verpleegster van het Wit-Gele Kruis voor Made en Drim melen is benoemd mej. Schrama te Burg-Texel. In de laatst gehouden vergade ring der Kynologenclub >Made en Omstreken» werd besloten om den eersten Zondag In September een groote hondendemonstratie te houden waaraan verschillende attracties zullen worden vet bonden. De jongen K. werd door zijn buurmeisje belemmerd om met zijn fiets door te rijden. Eensklaps sprong K. op de fiets en reed tegen het meisje aan, waardoor deze kwam te valles. De moeder van het meisje dit ziende maakte zich kwaad en sloeg de jongen met een koffiepot op het hoofd, waardoor deze een bloedende verwonding opliep. Van belde zijden kwam nu de familie opdagen, welke met elkaar handgemeen werden. Vijf persoaen werden daarbij gewond. De politie heeft de zaak in ondei- zoek. LOON-OP-ZAND. Maandagmiddag omstreeks 3 uur brak eeo felle brand uit In de looierij van Gebr. v. Tilburg alhier. Binnen een half uur was met het gebouw de heele voorraad leer, schors, meel, enz. buiten het weinige geredde, de prooi van het vuur. Ge lukkig zijn de beide gevels blijven staan. Was de voorgevel bezweken, dan was met den sterken wind het onheil voor de omgeving niet te over zien geweest. De nieuwe brandspuit op de water leiding heeft uitstekend gewerkt. Ze was daarbij binnen den kortst moge lijken tijd ter plaatse. De brand is waarschijnlijk in de machinekamer ontstaan. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Onze toren Is verrijkt met een soiled nieuw uurwerk met wijzerplaten aan de vier zijden en met eene elec- trische installatie voor het luiden der klokken en het trappen van het orgel. 's BOSCH. Het gemeentebestuur heeft plannen in voorbereiding tot invoering der paardenmarkt, z.g. seizoensmarkten te houden enkele malen per jaar en waarbij de handel niet beperkt blijft tot slachtpaarden, doch waar paarden voor verschillende doeleinden zullen worden aangevoerd. Naar het voorbeeld der z g. „Ratskeller", welke men onder het stadhuis in buitenlandsche steden aan treft, willen B. en W. van 's Hertogen bosch die kelders onder het stadhuis doen inrichten als lokaliteit voor het verkoopen van niet sterke dranken Die inrichting zal een eigen karakter moe ten hebben zich uitende in de wijze van meubileering en exploitatie. Geen der vooraanstaande personen uit het café-bedrijf daar ter stede blijkt echter voor die exploitatie te vinden en men staat daar ook niet bepaald sympathiek tegenóver de plannen. Daarom geven B. en W. ze echter niet op. De kosten der verbouwing en inrichting (zonder meubileering) worden op f 7250 be rekend. Voor de exploitatie heeft zich in- tusschen reeds een gegadigde aange meld, die bereid is de inrichting en meubileering aan de goedkeuring van B en W. te onderwerpen en een huur prijs wil betalen van f 1250. Voor de uitvoering der plannen vragen B. en W. nu aan den raad een crediet van f 8000. DUSSEN Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 31 Juli 1925 des namiddags te 4 uur. Agenda Ingekomen stukken. Rekening en Begrooting Burgerlijk Armbestuur. Wijziging invorderingsverordening Inkomstenbelasting. Verhooging crediet Bank Ned. Ge meenten. Verhuring veldwachterswoning. Krekeldraai. Op 7 Aug. a. s. zal voor deze gemeente de loting plaats hebben voor de Nationale Militie. Onze fanfare „Wilhelmina" zal naar wij vernemen deelnemen aan het concours te Ammerzoden op 15Aug. a.s. EETHEN. Bij besluit van Gedepu teerde Staten dezer Provincie d.d. 22 Juli 1925 zijn voorloopig van den dienst plicht vrijgesteld C.P.H. Branderhorst en J.C Lankhaar. Belanghebbenden worden er aan herinnerd, dat de loting voor den dienstplicht dit jaar niet in de maand September, doch op 8 Augustus zal plaats hebben te Heusden (gemeente huis) 9 45 v.m. ELSHOUT. Aan den overweg, bij wachtpost 31, de vroegere halte Elshout, reed de trein, welke Zaterdagnamid dag 5.20 uit Waalwijk vertrok, een met paard bespannen kar aan, beladen met rogge, van den landbouwer v. d. L. te de Hoeven bij Haarsteeg. De knecht A v. d. W., die naast het paard liep, had blijkbaar de trein niet zien aan komen, en kon, hoewel hij het paard, helaas te laat, tot spoed aanzette, eene aanrijding niet voorkomen, en is dit weer een zóóveelste ongeluk aan onbewaakte overwegen. Voerman en paard kwamen er heel huids af, hoewel het laatste tegen den grond werd gesmakt. De wagen werd geheel versplinterd, en wat van de lading later bijeengeraapt werd, was niet veel meer dan stroo de trein had het dorschwerk verricht en onzen ge vederde vrienden een extra maal be reid. Tot aan den volgenden pl.m. 200 Meter verderen overweg waar de trein, na remmen, stopte, werden de bossen graan door de machine medegesleurd. Van de locomotief werd een lantaarn verbrijzeld. Procesverbaal is opgemaakt. Zondagmorgen ten ll'/4 uur ver gaderde de vereeniging van het Wit- Gele-Kruis in het patronaat alhier, onder presidium van den EdelAchtb. heer Burgemeester Van Liempt. De Secretaris de heer Willemse bracht verslag over het afgeloopen jaar, waaraan wij het volgende ont- leenen Het ledental werd van 182 op 185 gebrachthet huisbezoek steeg van 2285 tot 2673terwijl het aantal be zoeken aan het wijklokaal 971 bedroeg en 120 stuks verplegingsartikelen wer den uitgegeven. Als onze vereeniging bloeit komt hiervoor in de eerste p aats een woord van lof toe aan de Eerw. Zuster Syl- vestra, die met zooveel liefde de zaken van het Wit-Gele-Kruis behartigde. Ons bestuur heeft gemeend bij een wel verdienden dank ook een stoffelijk blijk van belangstelling te moeten voegen in den vorm van een cadeau, mede met 't oog op haar 25 jarig klooster jubileum, dat onlangs herdacht is Hier voegt het ook den WelEerw. heer Kapelaan Willems, die vóór enkele weken zijn Zilveren Priesterfeest vierde, dank te brengenwij hopen dat hij nog vele jaren de bezielende voorstander van het Wit-Gele Kruis moge zijn. De aftredende bestuursleden zijn bij acclamatie herkozen. DRUNEN. Toen Zaterdagnamiddag de landbouwer H. v. d. L met een met rogge beladen kar over den onbe- waakten overweg der S. S. halte Elshout reed, werd door een voorbijrijdenden trein het achterste deel der kar gegre pen en versplinterd. Paard en voerman kregen geen letsel. De leden der Broederschap van St. Anna gingen Zondag ter bedevaart naar St. Joachimmoer, waar de H. Moeder Anna bijzonder wordt vereerd. Moge de deelneming aan deze bede vaart steeds blijven toenemen. De Z. E. Pater, capucijn Ferdinan- dus, die reeds twaalf en een half jaar in de Missie op Sumatra is werkzaam geweest, hield in alle gestelde H Missen op Zondag eene predicatie, waarna eene collecte gehouden werd ten bate dier Missie. Wij twijfelen geenzins of Drunens parochieanen zullen hierbij hunne be kende vrijgevigheid getoond hebben. De werkloosheid neemt nog steeds toe, zoodat in de week van 20 tot en met 25 Juli, 29 werklooze lederbewer kers bij de Arbeidsbemiddelingstonden ingeschreven. VLIJMEN. Bij het te 's Bosch ge houden examen M.U.L.O. slaagde onze dorpsgecoote mej. Willy v. d. Ven. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 28 juli '25- Van de negen leerlingen der M. U. L. O.-school, die eindexamen deden, slaagden er achteen prachtige uitslag De prijs der volle melk is met 1 cent per Liter verhoogd en gebracht

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 2