DE ECHO IU HET Mi No. 59 Woensdag 29 Juli 1925 TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 29 Juli 1925. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Waalwijk, te houden op Vrijdag 31 Juli 1925, des namiddags 6 3/4 uur ten raadhuize. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding gemeenteverslag. 3. Voorstel tot wijziging van het Reglement van orde voor de vergade ringen van den Raad- 4. Voorstel tot vaststelling der voor waarde, waaronder zal worden deelge nomen in het garantiefonds der te houden Tentoonstelling voorde Schoen en Lederindustrie. 5. Voorstel tot verlenging van het riool langs den Parallelweg. 6. Voorstel tot regeling der vergoe ding aan het Bestuur der R. K. Meisjes school in de Minister Loefstraat, in verband met de uitbreidingharer school. 7. Voorstel tot vaststelling van een verordening, regelende het landbouw- verlof. 8. Voorstel tot wijziging der veror dening, regelende de verdeeling der gemeente in stemdisiricten. 9. Voorstel tot verhooging van het crediet voor de Besoyensche Woning bouwvereniging voor den bouw van 8 arbeiderswoningen. 10. Voorstel tot aanvaarding van het accoord, aangeboden door de Re geering in zake uitkeering van het aandeel in het Restitutiefonds van het Centraal Verrekenkantoor voor Brand stoffen. 11. Voorstel tot wijziging van de ver ordening op de heffing van weeggelden 12. Voorstel tot wijziging van de verordening op de heffing van keurloo nen voor de keuring van vee en vleesch. 13. Mededeelingen van Burgemeester en Wethouders omtrent plannen tot stichting van een abattoir. Onderstaand preadvies is den leden van den raad toegezonden Bij Kon. Besluit van 6 Juni worden eischen gesteld, waaraan o m. slagerijen moeten voldoen. Aan de toen bestaan de inrichtingen is een termijn van 5 jaren gelaten, om deze te brengen in den toestand als het Kon Besluit voor schrijft. Deze termijn eindigt 1 Juni 1927. Nadien is het verboden te slach ten, in inrichtingen die niet voldoen aan de hiervoor bedoelde eischen. De strekking dezer voorschriften is geen andere, dan het bevorderen eener hygiënische verzorging van vleesch en vleeschwaren. Zij vormen een onder deel van de maatregelen, die door de Vleeschkeuringswet worden voorge schreven in het belang der volksge zondheid. Voor een goede werking dezer wet in haar geheel, zijn openbare slacht huizen zooal niet noodzakelijk, dan toch zeker van onschatbaar nut. De aan de slagerijen gestelde eischen zijn slechts te beschouwen als minimum—eischen. Een openbaar slachthuis zal aan veel hoogere eischen van hygiene kunnen voldoen. Het toezicht van den Keu ringsdienst op de te slachten dieren, op het vleesch, de vleeschwaren en de hygiënische verzorging daarvan zal uit den aard der zaak veel doeltreffender en veel eenvoudiger zijn, wanneer alle slachtingen worden gecontroleerd in het openbaar slachthuis. Wij hebben ons reeds eenigen tijd de vraag gesteld, of het niet op den weg ook van onze gemeente zou lig gen, over te gaan tot de oprichting van een dergelijke inrichting, daarmede volgend het voorbeeld van vele andere gemeenten, waarvan er verschillende zijn van niet grooteren omvang dan de onze. Hoewel wij ons deze vraag op de allereerste plaats hebben gesteld, over. tuigd van de groote hygiënische betee- kertis van een openbaar slachthuis, werd onze aandacht daarheen reeds getrokken door de omstandigheid, dat onze provisorisch ingerichte nood- slachtplaats na 1 Juni 1927 eveneens zal moeten voldoen aan de eischen van het hierboven genoemd Koninklijk Besluit. Het bouwen van een behoor lijk ingerichte noodslachtplaats is dan ook dringend noodig. Daarnaast eischt dringend voorziening het bouwen van een verbrandingsoven Het voor de consumptie ongeschikt bevonden vleesch wordt thans in de ovens der gasfabriek verbrand. Tot deze wijze van vernietiging, die diverse bezwaren heeft, werd indertijd bij wijze van proef besloten ter vermijding van groo- tere kosten en in afwachting van de finantieele resultaten van de exploita tie van den keuringsdienst. Nu deze niet ongunstig blijken te zijn, achten wij bestendiging van de thans gevolgde methode van vernietiging niet ge- wenscht. Bovendien is de inrichting der z.g. „vrijbank" de gelegenheid tot verkoop onder politietoezicht van voorwaardelijk goedgekeurd vleesch, zeer primitief en is voortduring van dezen toestand evenmin gewenscht. De eerste vraag, die men zich bij de overweging van de stichting van een openbaar siachthuis zal stellen is wel deze, kan een slachthuis zich zelf bedruipen. Bij de vorderingen, die de techniek ook ten aanzien van deze inrichtingen heeft gemaakt, kan in het algemeen worden gezegd dat een slachtplaats voor een bevolking van 10.000 zielen zich kan bedruipen. Zou dus voor onze gemeente alleen reeds kunnen worden gerekend op een zich dekken de exploitatie, gunstiger perspectief opent zich nog, wanneer een overeen komst zou zijn te treffen met de tot den keuringskring Waalwijk behooren- de gemeenten, om slachting in het hier te stichten slachthuis verplichtend voor te schrijven. Bij de overweging van de voordee- len van de stichting van een slachthuis mag niet uit het oog worden verloren, dat daarmede worden gespaard de uitgaven, die noodig zijn om de bestaande slagerijen te brengen in den toestand, noodig om te voldoen aan de eischen, bij de Vleeschkeuringswet gesteld. Weliswaar komen deze uitga ven ten laste der slagers zelf, doch dit neemt niet weg dat dit per slot toch kosten zijn. die in het algemeen de exploitatie der slagerijen drukken, en wellicht in meerdere mate dan het ge val zal zijn door de heffingen der gemeente voor gebruik maken van het slachthuis. Alvorens over te gaan tot het maken van ontwerpen en kostenberekening hebben wij gemeend goed te doen. U met onze inzichten in kennis te stellen. Het zal ons aangenaam zijn in een volgende vergadering ook Uw gevoelen omtrent deze aangelegenheid te verne men tot het doen van verdere stappen, noodig voor de voorbereiding van verdere plannen. Burg. en Weth. stellen voor het reglement van orde voor de leden van den raad te wijzigen. Zij zeggen o.m. Het is ons gebleken dat het regle ment van orde op verschillende punten wijziging behoeft. Deze wijzigingen zijn noodig gebleken op de eerste plaats doordat het reglement zich in enkele gevallen niet meer aanpast aan de gevolgde practijk zooals b.v. ten opzichte van het ter visie leggen der notulen, op de tweede plaats zijn som mige zaken daarin niet geregeld, die volgens de gebruiken van den laatsten tijd gereglementeerd behooren te zijn, als b.v. het schriftelijk stellen van vra gen; verder zijn noodig geachte ver anderingen en bijvoegingen in het aangeboden ontwerp aangebracht en tenslotte hier en daar redactie-verbe teringen. Art. 7 en 8, De vroegere bepaling van art. 8 dat de vergadering uiterlijk een kwartier na den bepaalden tijd wordt geopend, is geschrapt. Deze bepaling wordt van geene waarde geacht, daar de leden toch ter verga dering verschijnen niet op het uur waartegen zij zijn opgeroepen doch op den gebruikelijken tijd voor de ope ning d.i. een kwartier later. De pre sentielijst wordt voortaangesloten direct na de opening, (vroeger na het ver strijken van het bewuste kwartier). Art. 14 lid 3. Dit lid is geheel gewijzigd, zulks naar aanleiding van het arrest van den Hoogen Raad van 5 Mei j 1. inzake de bekende Zwijn drechtsche kwestie. Naar aanleiding van een in het reglement van orde van den raad dier gemeente voorkomende bepaling overwoog de Hooge Raad dat de raad eener gemeente in het reglement van orde wel mag bepalen dat den Voorzitter al dan niet na beroep op den raad de bevoegdheid toekomt om een lid te gelasten de vergadering van dat college te verlaten, wanneer dat lid na door den Voorzitter tot de orde te zijn geroepen wegens onbe hoorlijke handelingen, desniettemin blijft voortgaan de orde te verstoren en dat eveneens dien voorzitter bij dat reglement de bevoegdheid kan worden toegekend om dat gemeenteraadslid, wanneer het aan zijn last de vergade ring te verlaten, geen gevolg geeft, door den sterken arm uit de vergadering te doen verwijderen en gedurende de duur der bijeenkomst uit het gebouw waar deze wordt gehouden, verwijderd te houden. Een bepaling dat zoodanig lid gedurende b.v. drie maanden van bijwoning der raadszittingen is uit gesloten acht de H R. niet toelaatbaar Uit het feit dat een gemeenteraadslid zich in een vergadering zoo gedraagt, dat hij de orde ernstig verstoort, volgt aldus het arrest nog niet dat hij op een later te houden vergadering weder op ernstige wijze de orde zal verstoren en ook dan een regelmatige behan deling der werkzaamheden onmoge lijk maken. Naar aanleiding dezer beslissing, welke door hare uitvoerige beschrijving in de verschillende daarvoor aangewe zen tijdschriften, zeer actueel is ge worden, hebben wij gemeend een der gelijke bepaling als de Hooge Raad toelaatbaar acht, ter opneming in het reglement van orde aan U te moeten voorstellen. Art. i9 nieuw. Dit regelt het recht der leden om schriftelijk vragen te stellen. Door enkele leden werd dit vroeger al eens toegepast. Het recht wordt thans uitdrukkelijk vastgelegd. Art. 20 nieuw. Dit art. bedoelt de z g. „rondvraag". Onder vigeur van het nieuwe reglement zullen hierbij dus geen vragen aan ons college behoo ren te worden gesteld, althans geene min of meer belangrijke vragen, waar van de beantwoording eenige voorbe reiding of onderzoek vordert. Het vra- genrecht behoort uitgeoefend te worden volgens art. 19 (nieuw). Wel kunnen natuurlijk noodig geoordeelde wenken gegeven worden of ook vragen ge. steld worden die uit den aard der zaak zonder eenigerlei bezwaar gemakkelijk direct beantwoord kunnen worden. Naar wij vernemen heeft de Commissie van den Vleeschkeurings- dienst bij het gemeentebestuur een voorstel ingediend om de keurloonen te verminderen. Door Burg. en Weth. wordt den Raad voorgesteld aan de Besoijensche Woningbouwvereeniging een aanvul lend crediet toe te staan. Een vorig jaar is een crediet ver leend van f 42.000 voor den bouw van 17 arbeidejswoningen aan de Besoijensche Steeg. Van deze 17 woningen zijn er reeds 13 voltooid, waarvan de totale kosten, na aftrek der rijksbouwpremie, hebben bedragen f 36.561.65.* De bouwvereeniging is nog in het bezit van enkele bouwterreintjes Door aankoop van deze terreintjes verkeert de vereeniging thans in finantieele moeilijkheden, daar zij de koopsommen uit hare gewone middelen heeft moeten vinden en de rente op hare exploitatie drukt. Bij verkoop zullen deze ter reintjes lang niet meer den prijs op brengen die de vereeniging er indertijd voor heeft moeten betalen en daarom vinden Burg. en Weth. het beter ze alsnog te bebouwen. Alle terreintjes zijn dan, behalve dat gelegen naast den heer C. G. Verwiel, bebouwd. Dit terrein is ge kocht om er middenstandswoningen op te bouwen, maar Burg en Weth. vinden thans geen aanleiding om daar- toe over te gaan en stellen voor dit van de hand te doen. Burg. en Weth. stellen voor het crediet voor de bouwvereeniging met een bedrag van f 14.500 te verhoogen. Het botiwen van een winkel woonhuis met 2 afzonderlijke boven woningen in de Stationstraat, voor rekening van den heer J. v. Engelen- Staal, is opgedragen aan den laagsten inschrijver, den heer J. den Teuling, voor de somma van f9935. Op 4 Aug. a.s. wordt op „Beek vliet" de jaarlijksche plechtige prijs- uitdeeling gehouden door Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen. De Latijnsche rede, naar aanleiding der ICO-jarige Commemoratie van het feit op 18 Juli j.l., heeft tot titel: „De Seminarii Suppressione anno MDCCXXV" en is samengesteld en wordt voorgedragen door den student der Rhetorica, Henri Hens Gz. uit Waalwijk, die reeds 5 jaren achtereen den eersten prijs verwierf. Naar aanleiding van hetgeen we hier en daar vernemen, willen wij nog eens duidelijk doen uitkomen, dat houders van abonnementskaarten der a.s. tentoonstelling overal toegang heb ben wat de tentoonstelling betreft, alle gebouwen, terreinen enz. Zij hebben tevens het recht vanaf de terreinen naar de kermesse d'été te gaan en weer terug, zoo dikwijls hun dit goed dunkt. Houders van gewone entrée- kaartjes (f 0.75) kunnen daarmee slechts eenmaal het terrein betreden en dus ook niet op en neer naar de kermis gaanhebben zij 't terrein verlaten, dan is 't kaartje vervallen. Het is duidelijk dat voor concours- hypique, draverijen, enz. op 't sport terrein afzonderlijk betaald moet wor den. Maar op het tentoonstellingsterrein heeft men overal toegang, behalve dan alleen in de cabaret-zaal, die in ex ploitatie is bij den pachter der buffetten. Hinders' Agency. Amsterdam. NV. „Defa" Maatschappij voorverf- stoffenhandel. Arnhem. Emile Swagemakers. Tilburg. Naar het Bureau voor Militaire Zaken ons mededeelt, kan het geld voor de inkwartiering aan dat bureau worden afgehaald tegen overgave van het inkwartieringsbiljet. Op het politiebureau alhier zijn inlichtingen te bekomen omtrent de navolgende gevonden voorwerpen Een steekbijtel, een lipssleutel No. 4717, een gouden broche, een portemonnaie met inhoud, een porte- monnaie met inhoud, een zilveren armband, een rijwielbelastingmerk, een portemonnaie met inhoud, een portemonnaie met sleutel, een rijwielbelastingmerk, een rijwiel- j belastingmerk, een zakmes, een zilveren armband, een doublé hals ketting met medaillon. een lipssleutel No. 15139, een nikkelen vulpotlood. Het Bestuur der Waalwijksche Zwemvereeniging heeft gemeend, vooral om de Damesleden in de ge legenheid te stellen meer gebruik van de inrichting te kunnen maken, eenige wijzigingen in de beschikbare uren te moeten aanbrengen. De morgenuren zijn, uitgezonderd op den Zondag voor de dames, van wege het toch slechts weinig gebruik maken, komen te vervallen. Het programma is dan als volgt vastgesteld. Met kaart Heeren. Dames, gemeente. Zondag 1-5 10-12 2-5 Maandag 5 9 35 Dinsdag 5—9 3—5 Woensdag 4—5'/2 Donderdag 5-9 3—5 Vrijdag 5—9 3—5 Zaterdag 2—9 2—5 Daar het seizoen reeds zoover ge vorderd is, worden geen nieuwe zwemkaarten meer hiervan uitgegeven, doch raden wij den leden aan, de in hun bezit zijnde kaart als bovenaan- gegeven te wijzigen, of een en ander nauwkeurig te noteeren. A. Oudkerk, fotograaf, Groote straat 262, is aangesloten bij de Rijks telefoon onder nummer 134. Verleden Vrijdag hebben de leer lingen der hoogste klassen van onze openbare school een reisje naar Rot terdam gemaakt Van hier ging het per trein naar Dordrecht. De buitengewone warmte der vorige dagen was verdwe nen en onder begunstiging van prachtig reisweer ging het met een der Fop Smit-booten naar Rotterdam en ver volgens door de vele havens dier stad. Na bezichtiging van enkele voorname straten en gebouwen werd een bezoek gebracht aan de Rotterdam, het grootste stoomschip der Holland-Amerika-lijn. Dit bezoek hadden de kinderen te danken aan de bemiddeling van een onzer invloedrijke Waalwijkers. En als laatste punt van het programma stond de Diergaarde. De spaarcenten der kinderen gevoegd bij de geldelijke bij dragen van enkele Waalwijksche kin dervrienden stelden het personeel in staat hun leerlingen volop te doen ge nieten en dezen leerzamen dag voor hen te maken tot een dag. waaraan zij hun geheele leven met genoegen zullen blijven denken. Maandagmiddag ten ruim 12 uur kwamen de militairen onze gemeente binnengereden, terwijl in den morgen reeds kwartier gemaakt en de noodige voorzieningen waren getroffen. De stukken, wagens enz. werden geplaatst op de Markt en langs de Burgemeester van der Klokkenlaan en gaf een en ander weer een heele be weging in de gemeente, herinnerende aan de mobilisatie-jaren. Met genoegen vernamen we dat zoowel officieren als manschappen zeer ingenomen waren met hun kwartieren, men had er werkelijk goed en degelijk voor gezorgd. Dinsdagmorgen ten 4 uur was het reeds reveille en ten 6 uur ging men onder geweldig slecht weer op marsch, door het land van Altena en de Betuwe naar Tiel. Onder begunstiging van prachtig weer maakten een 25 tal leerlingen der Christ. School alhier een uitstapje naar Marken, Volendam. Monnikendam. Treinreis en zeereis, de typische kleeder drachten in die streek, de eigenaardige woningbouw op palen of op terpen, de bezichtigde modelboerderij en niet het minst de wandeling door een deel van het drukke Amsterdam, waar s' morgens reeds de groote Indië booten, de dokken en de havendrukte het oog geboeid hadden, zullen ongetwijfeld nog lang in het geheugen blijven. Met den laatsten trein arriveerde de groep in de meest opgewekte stemming weer te Waalwijk. Voor het groot festival bij ge legenheid van 't 65-jarig bestaan der Liedertafel „Oefening en Vermaak" op het Tentoonstellingsterrein, hebben de navolgende gezelschappen inge schreven. Fanfare Concordia Oosterhout. Harmonie Apollo Kaatsheuvel. Harmonie Kunst en Vriendschap Vugt. Liedertafel Oisterwijk O'wijk. Zangvereen. Werkmanskring Vugt. Zangvereen. Zang en Vriendschap Goirle. Harmonie Sophia's Vereeniging Loonopzand. Muziekkorps L'Echo desMontagnes Tilburg. Harmonie Tilburgsche Capelle St. Jan Tilburg. Zangvereen. Post-Telegraaf-Tele- phoon-beambten 's Bosch. Fanfare Nos Jungit Apollo St, Oedenrode. Liedertafel Echo der Duinen Loonopzand. Harmonie Vlijt en Eendracht Rijen. Gem. Zangvereen. Vooruitgang zij ons Doel Waalwijk. Zangvereen. Volharding Babylo- niënbroek. Harmonie Euphonia Kaatsheuvel. Harmonie Kunst na Arbeid Capelle. Gem. Zangvereen. Apollo Dordrecht. Gem. Zangvereen. Halleluja Waalwijk. Gem. Koor Oefening en Vermaak Waalwijk. Gem. Koor 't Rozeknopje Capelle. Gem. Zangvereen. Polyhymnia Genderen. Harmonie St. Crispijn Waalwijk. Mannenkoor De Vereen. Zangers Tilburg Harmonie St Cecilia Made. Harmonie De Postfanfare Tilburg. Harmonie St. Cecilia Haarsteeg. Harmonie De Eendracht Nieuwkuijk. Gem. Zangvereen. Laetitia Tilburg. Liedertafel Oefening en Vermaak Vlijmen. Harmonie De Volharding Drunen. Liedertafel Tot Bloei der Toonkunst Waalwijk. Liedertafel La Renaissance Tilburg Harmonie Concordia Hilvarenbeek. Liedertafel Jongens-Congregatie Drunen. Harmonie Jongens-Congregatie Drunen. Mannenzangvereen. Nut en Genoe gen Rotterdam. Harmonie Excelsior Tilburg. Harmonie St. Jan Kaatsheuvel. Harmonie St. Jan Waalwijk. Harmonie Concordia Loonopzand. Harmonie Concordia Vlijmen. Liedertafel Kapelle-koor Tilburg. Gem. Zangvereen. Onze vrije uren Drimmelen. Zangvereen. Euterpe Rijen. Zangvereen. Berlicums Mannenkoor Berlicum. Mannenkoor Wilhelmina Dongen. Mannenkoor Hermandad Rotterdam. GEERTRU1DENBERG. Zaterdag avond ontstond er ruzie tusschen eenige personen. De politie die ter plaatse was, was niet in staat om hen direct in bedwang te houden en loste eenige revolverschoten in de lucht. De burgemeester, welke de politie bijstond, moest Hotel Central in, alwaar de ruziemakers de groote spiegelruit insloegen Door opkomende hulp werden de baldadigen uit elkaar gejaagd en 's avonds opgebracht. Ds. Donner uit Breda, welke door de Ger. Kerk beroepen was, heeft hiervoor bedankt. Zondag trad voor de Ger. Kerk de alhier aanwezig zijnde Ds. Burger hof uit U. S. A. op. Bij het dansen brak de heer J. H. z'n been. Dokter N. Berkesteijn verleende de eerste hulp. De kermis heeft hier een goed verloop. Zondag was het flink druk. Het matihée der Symphonie was zeer druk bezocht en de humorist de Bont uit Dongen viel goed in den smaak. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Kaatsheuvel, 28 Juli '25. Door de Besturen der Burger wachten Kaatsheuvel en Udenhout is besloten een onderlingen schietwed strijd te houden, welke zal bestaan uit Korpsen en Vrijebaan-wedstrijd. Voor den Korpswedstrijd zijn 'n 3-tal medailles beschikbaar gesteld, terwijl voor de vrijebaanwedstrijd waaraan ieder lid kan deelnemen een aantal kunstvoorwerpen als prijzen zullen worden aangeschaft. De wedstrijd wordt gehouden in de maanden Augustus en September resp. op de schietbaan te Kaatsheuvel en Udenhout 's Zondags om de 14 dagen. De loting voor de lichting 1926, zal voor de gemeente Loonopzand plaats hebben te Waalwijk, O.L. school Stationstraat 24, op 7 Augustus 1925. We maken er de kippenhouders nogmaals op attent, dat iederen Maan dag door de Hoenderclub Kaatsheuvel eieren worden verzonden naar de Bredasche eiermijn van de N.C.B, De Secretaris der vereeniging de heer H. v. Woensel belast zich met de verpakking, verzending en admini stratie. De 17-jarige J. N. die vorige week bij zijn pleegouders een bedrag van f 500 stal en daarmee verdween is door wachtmeester v. Kerkhoven met behulp van de Rotterdamsche recherche in Rotterdam gearresteerd. Een groot gedeelte van het geld werd nog op hem gevonden. Bij onderhandsche aanbesteding is het buitenverfwerk van de woningen Blok D, der Bouwvereeniging „Volks belang" gegund aan de firma van Roermund alhier. Als gevolg van de hooge prijzen welke jaar in jaar uit op de groente veiling te Drunen voor zwarte bessen en frambozen gemaakt worden zijn AANVULLENDE VOORLOOPIGE LIJST van deelnemers der Internationale Tentoon stelling voor de Schoen- Leder-Industrie, Waalwijk 1925.

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 5