DE ECHO VAN HET ZUIDEH i» p Doorzittend 3 mi m H H in B Voert daarom fo In den Hoenderhof. KLOK SI iü II 5c^ TWEEDE BLAD. BUITENLAND. In het Britsche Lagerhuis is gis teren het debat over de raming voor den nieuwen vlootbouw begonnen. Davidson, de financieele secretaris van de admiraliteit, zeide dat de uitgaven voor den nieuwen aanbouw van dit jaar 527 duizend pond sterling zullen bedragen. In deze uitgaven zal worden voorzien door bezuiniging op andere diensten van de vloot. Een slagschip, de „Nelson," zal vermoedelijk tegen het einde van het volgend jaar voltooid zijn en het slagschip „Rodney" in April 1927. Twee van de 5 kruisers, die dit jaar op stapel zullen worden gezet, zullen in Mei 1927 gereed komen en de 3 andere waarschijnlijk in October 1927. De totale kosten voor het geheele programma voor de 5 volgende jaren alles inbegrepen, ook kanonnen en torpedo's, zullen 58 millioen pond sterling beloopen. Ramsay MacDonald, de leider der Labourpartij, vroeg welken standaard de regeering zich bij het programma voor oogen heeft gesteld. Hij verklaarde zich tegen het goedkeuren dezer uit gaven, aangezien er geen gevaar be kend is, dat dergelijke uitgaven zou rechtvaardigen. Noch door Amerika, noch door Japan kan Engeland, zich bedreigd voelen. Engeland's positie in de Stille Zuid zee loopt de eerste 10 a 12 jaren geen gevaar. Van Franschen kant is de be wapening in de lucht alleen te vreezen. Mac Donald noemde het vlootbouw- programma der regeering een voorbe reiding voor een nieuwen oorlog. Hij betreurde het bovendien, dat er op het oogenblik bijna niet meer wordt ge sproken over het houden van ontwa- penings conferenties. Tenslotte diende hij namens de Labour partij een motie van wantrouwen in de regeeringspoli- tiek in. Welke motie later op den dag door het Lagerhuis echter met 267 tegen 140 stemmen werd verworpen. Lloyd George, de leider der liberalen, stelde de vraag, tegen welke bedreiging de regeering zich wapent. Volgens hem ook bestaat er geen maritieme bedrei ging in Europa Indien er een bedrei ging bestaat, dan is dit in de lucht. Lloyd George betreurde het, dat nog een last op de schouders van de natie zal worden gelegd in een tijd, dat de natie de reeds bestaande ontzaglijke lasten niet kan dragen. Lloyd George oefende tenslotte scherpe critiek op wat hij noemde de dictatuur van de admiraliteit. lier bij een afbeelding van de zoozeer in den smaak rallende mollen gebrei- den mantel. Dit soort mantels is zeer prettig om gedragen te morden op de boot. in auto of voor sport-doeleinden. Bovenstaand model is uitgevoerd in ■roomkleur als hoofd tint, doorstikt met figuren in ivarmbruin en goud. De kraag en manchetten zijn van smirna- werk in dezelfde roomkleur. Namens de regeering antwoordde Churchill, de kanselier van de schat kist, die verklaarde, dat het de taak der admiraliteit is om steeds moedig de opvattingen aan het kabinet voor te leggen ten aanzien van datgene, wat volgens de admiraliteit noodig is om haar taak tegenover het land te kunnen volbrengen. De regeering in haar ge heel moet beslissen of de admiraliteit niet meer voor de verdediging van het land vraagt dan noodig is en dat dit met zoo weinig mogelijk uitgaven tot stand komt. De regeering heeft voor zichzelf een vlootprogramma opgesteld niet voor een jaar, doch voor een tijd vak van 5 jaar, voor welk tijdvak, naar redelijkerwijze kan worden verwacht, de regeering verantwoordelijk zal zijn. Volgens Churchill zijn hieraan groote voordeelen verbonden. Het door de admiraliteit voorgestelde programma beteekent een belangrijke vermindering, vergeleken bij het programma, dat deze regeering van haar voorgangster, het Labour kabinet, heeft overgenomen. Het programme vraagt, naar Churchills overtuiging niet meer dan wat ieder redelijk mensch als noodig zal be schouwen voor een sobere, doch stevige vraag gesteld, tegen welke bedreiging er gebouwd zal worden. Deze bedreiging is, dat de vloot zou verouderen. Churchill verklaarde zich een sterk voorstander van den één- mogendheid standaard. Aangezien de schepen ter zelfder tijd zijn gebouwd, zullen zij terzelfder tijd versleten zijn. Niemand heeft er ooit aangetwijfeld, dat de Engelsche vloot altijd en iedere periode van haar bestaan een zeker aantal schepen moet hebben, die in hoedanigheid gelijk zijn aan de beste van eenige andere natie elders in de wereld. Churchill geloofde vast dat het vlootprogamma der regeering be oogt de Engelsche vloot door vervan- democratische afg. Korell slaagt er in Jadasch vast te houden. Voordat het tot verdere wanordelijk heden kan komen is de vice president in staat het tumelt te overstemmen en kan hij de zitting voor een kwartier schorsen. De onderhandelingen inzake het conflict in de Britsche mijn-industrie hebben gisteren niet tot een resultaat geleid. Er bestaat weinig hoop, dat de staking alsnog zal vermeden worden. Frankrijk heeft zijn grenzen voor den invoer van Duitsche steenkolen gesloten. Deze maatregel wordt in Duitschland als strijdig met een vroegere afspraak beschouwd en heeft er veel ERGH'S ^^"^.CHTENDVOER PF0KV0ER NAAML. VENNOOTSCHAP v. 1 BERGH S GRAANHANDEL VECHEL en v. d. Bergh's Gem. voerroodmerk, groenmerk, geelmerk, samengesteld uit prima granen. VRAAGT HET OORDEEL VAN DESKUNDIGEN Verkrijgbaar bij: J. v. d. Assem Borsten, Kaatsheuvel Jan Verwiel, Waalwijk Fl. Michael, Vrijh.-Capelle. W. v. Beek, Nieuwstr., Capelle. A. v. Strien, Waspik. De Jonghe, 's Gravenmoer. H. Hamers, Dongen. L. P. v. lersel de Beer, J. v. Spaendonk-Spijkerman, Firma S. B. Dames, Heuvelstraat. Tilburg. P. de Wert, Hilvarenbeek. Waar niet vertegenwoordigdsoliede agenten gevraagd. De kranslegging bij het standbeeld van Richard Hol te Den Haagter her denking van die ns geboortedag. ging op haar sterkte te houden doch meer dan dat beoogt het programma niet. De Temps verneemt uit Fez: De eerste phase van de krijgsver richtingen, de defensieve, isafgeloopen De legerleiding wacht nog vrijwillig den aanval van Abd-el-Krim op de Ouezzan af om dezen af te slaan en hem zware verliezen toe te brengen. Onmiddelijk daarna zal de tegenaanval komen, die aldus de offensieve phase zal inluiden. Het veldtochtplan is op-, gesteld in overeenstemming tusschen Lyautey, Petain en Naulin en zal voor de uitvoering door Petain aan het oor deel van Painlevé worden onderworpen. Voor het oogenblik van het ontketenen van het offensief moet men rekening houden met de heete Zuidenwinden, die tornado's veroorzaken, welke de troepen vermoeien- De overweldigende hitte zal blijven voortduren en waarschijnlijk zal de legerleiding tot September wachten alvorens de definitieve operatie te beginnen. In den Rijksdag werd gisteren kwaad bloed gezet. De Belgische kamer-president Brunet heeft verklaard, zijn ontslag te zullen handhaven. Naar verluidt, zou Lyautey in Marokko vervangen worden door gene raal Sarraut, thans Fransch gezant in Turkije. De centrale nationale raad van Belgische metaalbewerkers heeft als zijn meening uitgesproken, dat hetver- zoenings-voorstel van den president der parlementaire commissie een voldoende basis vormt om de onderhandelingen voort te zetten. veel: dus meer kosten en de kippen zoeken buiten geen voer, wat ook de voedselopname vergivool. Als er gere geld na iederen maaltijd wat overblijft, kan men er verzekerd van zijn, dat men te veel voert, echter wil dat niet zeggen, dat men de juiste maat getroffen heeft lis men zooveel voert, dat de dieren dies oppikken en verzadigd schijnen. De zware rassen hebben dan allicht te veel gehad. I)e voedselopname is een wisselwerking, waarin men door nauw keurige controle moet zorgen even wicht te krijgen. Over het algemeen kan men zeggen dat we in den winter of op plaatsen waar de kippen absoluut niets vinden per dag per 100 kippen met G Kilo ochtendvoer en 5 Kilo graanvoer kan volstaan, terwijl anderen liever 4 Kilo ochtendvoer en 7 Kilo graanvoer per 100 kippen toedienen. Een en ander hangt natuurlijk met de samenstelling van ons hoendermeel nauw samen. Hel graanvoer wordt bij voorkeur in de scharrelruimte uitgestrooid. In den winter vooral is een goede methode het voer een weinig onder te harken. Zoo men stroohaksel of kaf in plaats van turfstrooisel in de hokken gebruikt is onderharken niet noodig; het graan Damprobleem No. 18 van Vives (Fr.). BINNENLAND. Zooals reeds is gepubliceerd heeft Maandag j.l. de toeslag van Sterksel plaats gehad. Bij het beraad is, naar wij vernemen, tusschen Curatoren der Hanzebank eenerzijds en anderzijds de beide andere liquidateuren van Sterksel, de heereh J. de Nes en J.B. Raming, welke laatstgenoemde tevens eenige Trustee en Obligatiehouder is, verschil van meening omtrent de toe- In de Amstel gaf de Amsterdamsche Vrijwillige Brigade tot Redding van Drenkelingen, Zaterdag eenige demonstraties in het redden. De lachende ge zichten vertolken den ernst van het geval. de tweede lezing der wet op de inkom stenbelasting voortgezet. In den loop der zitting kwam het tot opgewonden tooneelen. De communistische afg. Vierath verklaardde o. a., dat er in de kerken een groote luxe heerschte, welke abso luut overbodig was. Voor het avond maal kon men houten bekers gebruiken gouden waren daarvoor niet absoluut noodzakelijk. Vice-precident Graf verzocht spr. de gevoelens van een groot gedeelte der leden te ontzien. Onder groote beweging van de rech terzijde en het Centrum eischte Vie rath, dat de kerken in het vervolg zelf hun priesters zouden betalen. De opgewondenheid bereikte haar hoogtepunt, toen spr. beweerde, dat de kerken de ondersteuning des rijks te minder verdienden, daar zich spe ciaal onder haar aanhangers in het Rijnland talrijke separatisten hadden bevonden. Van beide zijden werpt men elkaar scheldwoorden naar het hoofd. Het is Graf onmogelijk het geweldige lawaai te beheerschen. Afg Esser (centrum) roept den com munisten toe „Mijnheer Hölein, houd toch uw bende in toom!" Hierop snelt de communistische afg. Jadasch op Esser toe. De democratische afg. dr. wijzing gerezen.Het besluit van de heeren Nes en Raming om Sterkse niet af te laten gaan, achten Curatoren der Hanzebank, gezien het resulaat der verkooping, dermate in strijd met de belangen der Obligatiehouders dat zij hoogstwaarschijnlijk tot hetaanvra gen van het faillisement der Heerlijk heid zullen overgaan. VOEDING. De noodzakelijkheid de kippen och tendvoer te geven hebben we in onze voorgaande artikelen bewezen. We moeten nu nog weten hoeveel we onze dieren moeten toedienen. Natuurlij! hangt dit af van de omstandigheden waarmede de dieren leven. Losloopende kippen rond een boerderij, waar de dieren volle permissie genieten in de stallen te zoeken in de koebakken en paardentroggen en in de voerbakken der varkens, behoeven natuurlijk niet zooveel bijgevoerd te worden als de hennen die steeds opgesloten zitten. Ook in den zomer kan minder gegeven worden dan in den winter. In ieder ge val moet zooveel gegeven worden, dat ze veel eieren leggen, in goede conditie blijven en niet traag of vadsig worden. In {lit laatste geval snijdt het schade- mes aan twee kanten; men voert te Klok-puzzle. Vul in: 1. 2. 3. jongensnaam. 2. 2. 4. meisjesnaam. 4. 5. G. 7. voorzetsel dat een richting aanduidt. G. 7. S. jongensnaam. 7. 8, 10. groeit langs de slooten. 0. 10. 11. 12. doet ieder fatsoenlijk mensch in den regel driemaal daags. valt daarin direct verloren. Het onder- harken heeft ten doel, dat de dieren juist op die dagen dat ze door regen of sneeuw belet worden naar buiten te gaan ook werken voor de kost. Een ge zonde beweging bevordert de snelle om zetting van het voer en vormt dus een prikkel voor de productie. Het graan voer geve men dus nimmer in hakken, doch uitgestrooid, zoo ruim mogelijk in het krabmateriaal in een droge ruimte aanwezig. Hel hoendermeel kan op twee verschillende manieren wor den toegediend. De oude methode is het met waterin den winter warm (niet heet) aanmaken lot een rulle niet vochtige massa en dit 's morgens of 's avonds in afgepaste hoeveelheden zt: 1/2 ons per dier de hennen voor zetten. De nieuwe methode zet het de dieren in automatische bakken of ron de ochtendvoerbakken in droge vorm voor. Natuurlijk is dit, vooral voor de grootere bedrijven een groot gemak, daar 't aanmaken van het meel een tijd- roovend, lastig werk is, en terwijl we bij de aanmaakmethode zorgvuldig moeten oppassen de dieren niet te veel te geven, kunnen we bij de droge me thode de gevulde bak over 't algemeen gerust ter beschikking van de hoen ders laten, zonder dat deze gevaar loo- pen zich te vet te eten. WENKEN VOOR DEZE WEEK. I. Zoo ge heslist uit uw eigen broed een haantje wilt aanhouden, kiest dan steeds dat dier, dat vrij van uitwendige gebreken, het snelst groeit en de baas speelt over alles wat rond hem loopt. II. Houdt nooit een haan voor den fok aan die achterlijk is, al is hij ove rigens in kamvorm, bevedering, etc. prima. III. Zoekt vooral geen fokhaan uit die lijdende geweest is aan een of an dere ziekte. Tien tegen een dat dit zich later wreekt. IV. 'I Is thans hoog tijd over te gaan tot hokkenbouw. Er loopt momen teel over te veel materiaal. Wacht lib Oplossing vorige week: Wit41)44, 35—30, 44—40, 2G—21, 28—22, 42—37, 43—38, 34—30, 29 38,33 11. Zwart alles gedwongen. niet tot den winter. Hoe eerder gebouwd, hoe droger de bodem van uw hok. VRAAGBORD. Aan eenige aanvragers om een hok- teekening. Ik zond U de leekening per post toe. Gelieve mij 27 ct. te doen toekomen voor vergoeding. Kosten 25 ct. en por to 2 ct. Zoo ge voor minder dieren bouwt denkt dan aan; ten eerste 1 M2 bodemruimte per 4 kippen, ten tweede 1 M3 inhoudsruimtc per 2 kippen, ten derde de achterwand minstens 1,50 M. hoog, ten vierde het dak afloopend met 30 c.M. per Meter zoo de dakbedekking riet met pannen is, ten vijfde verlich ting, ventilatie, uitloop, alles in de voorpoort aanbrengen, ten zesde 't hok met 'l voorfront te plaatsen op liet zui den of zuid-oosten. J. TUERLINGS, Pluimveeteelt-leeraar, Kaatsheuvel. Ingezonden Mededeelingen. I öei bij Wielrijders. KERKNIEUWS. l Z D.H. de Bisschop van Breda heeft benoemd tot 2en kapelaan te Oosterhout (H. Antonius) den Weleerw. heer Jac. Uijtwilligen, priester van het Seminarie. Verder zijn door Zijne Em. Kardinaal Mercier Aartbisschop van Mechelen, benoemd tot onder-pastoor te Capel- len de Weleerw. heer Jos, Magnus en tot onder pastoor te Santvliet de Wel eerw. heer M. Uijtwilligen, beiden van het Seminarie van het bisdom Breda. De hier boven vermelde benoemin gen door Kardinaal Mercier welke we aan „S Maria" ontleenen, beteekenen dat een oude, bijna dertig jaren gele den afgebroken traditie weer wordt opgevat, die het overcomplete deel van den jeugdigen Bredaschen clerus een geestelijken werkkring in de priester- arme Belgische dioceesen deed zoeken of ook naar de Ver. Staten van Ame rika of naar de binnenlanden van Afrika op aansporing van Kardinaal Lavigerie. Naar wij vernemen, is het initiatief dezen keer niet van de jeugdige gees telijken uitgegaan, maar Kardinaal Mer- cier schijnt Mgr. Hopmans om pries ters gevraagd te hebben. De twee jeugdige priesters, door Mgr. Hopmans daartoe aangezocht, hebben zich on middelijk bereid verklaard om naar het bisdom Mechelen te vertrekken. Van de studenten derrhetorica van het seminarie Ypelaar (bisdom Breda) zullen 15 hun intrede doen in het groot Seminarie, 2 binnentreden in de Benedictijnerorde, n.l. de heer A, Doens bij de Benedictijnerorde van den Keijzersberg te Leuven, de heer A. Vermeulen bij de Benedictijnen te Oos terhout, terwijl de heer A. Verhoef zich begeeft naar de Missie-Congregatie van het Goddelijk Woord en de heer F, de Beukelaar naar de Norbertijnen van Averbode. De Eerw. Heer S. van Gilse, semenarist van het seminarie te Hoe ven, wenscht zich te wijden aan het IUI licm up ilj gCWUl peil. IV: L— bij Wielrijders. eer een door de zon Verschroeide Huid, Schrijnen en Smetten.verzacht en geneest men met p y BiJ Apoth.en Drogisten

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 5