Het Nieuwe Mini Roggeveen. Die staten moeten wer kelijk bij den Raad komen en zoo maar niet bij de rekening worden ge voegd. De commissie heeft nooit ge weten dat door goedkeuring aan de rekening te geven, ook die staten zijn goedgekeurd. Voorzitter. Dat kan ook de bedoe ling niet zijn, maar kan dat nu reden zijn om stekelijk en hatelijk iets te zeggen. Als de heer Smolders bij de rondvraag daar de aandacht eens op gevestigd had en dan in een anderen vorm, zou dat beter zijn geweest. Hij kan wel zeggen dat wijziging van het reglement van orde van weinig be- teekenis is voor de gemeente, maar een ander kan daar heel anders over denken. Bij de rondvraag had hij zijn doel toch kunnen bereiken. Smolders. Ik wil wel verklaren dat ik de bedoeling niet heb gehad om hatelijk te zijn, maar als de commissie 9 a 10 maanden moet wachten op een antwoord, dan mag daar toch wel op worden gewezen. Ik kan van te voren niet proeven of men zich heeft mis verstaan. Voorzitter. Men behoeft dan nog niet te zeggen dat iets dat door Burg. en Weth. wordt voorgedragen, van weinig beteekenis is. Dat is nogal stekelijk, vooral omdat U bij de rond vraag altijd uw doel kon bereiken. Bij art. 7 merkt de heer Verwiel op dat iemand die te laat komt van de stemming is uitgesloten. Voorzitter. Neen, de bedoeling is daarmede alleen, dat leden die na het afsluiten der lijst komen, geen presentie geld meer krijgen. Het is eene bepaling die feitelijk al bestaat, maar nu teeken den de heeren maar heel listiglijk boven de handteekening van den Voor zitter. Gaat men voor het einde der vergadering heen, dan trekt men wel presentie-geld. De heer Roggeveen meent dat dit laatste niet moet plaats kunnen heb ben wijl daar misbruik van gemaakt kan worden. Voorzitter. Men mag aannemen dat hij die tot lid van den raad wordt gekozen zijn plicht begrijpt en niet direct na het teekenen de vergadering zal gaan verlaten. Roggeveen. Dat kan men van te voren niet zeggen, men zou iemand van de repaille-partij in den raad kun nen krijgen. De heer Timmermans meent dat hoe meer reglementen er worden ge maakt, hoe meer de waardigheid van lid van den raad zal gaan dalen. Door het binden aan reglementen is niets te bereiken. Men moet er een eer in stellen lid van den raad van Waal wijk te zijn. Roggeveen. In het oude reglement stond dat men, wilde men de verga dering verlaten, dit den Voorzitter moest vragen. Voorzitter. Dat is zoo, maar ik meende vergeef me de uitdrukking dat dit wel een beetje schoolmees terachtig was. Het eerst vragen de vergadering te mogen verlaten door een lid van den Raad is dat wel een raadslid waardig. Roggeveen. Ik voel het heel anders. Men moet bij het maken van regle menten geen rekening houden met het oogenblik, met een normalen toe stand, maar rekening houden met wat kan komen, met de omstandigheid dat men een abnormale toestand kar» krijgen. Was dat niet het geval, dan was een reglement niet noodig. De Voorzitter meent dat de bewoners van Waalwijk wel nooit iemand zullen afvaardigen die de gemeente onwaar dig is. De heer Roggeveen blijft zich tegen het voorstel verklaren. Voorgesteld wordt art 7, 5e lid voortaan als volgt te lezen: De plaatsen door de leden in te nemen worden bij loting aangegeven. Deze loting heeft jaarlijks plaats on middellijk voor den aanvang der eerste vergadering in elk kalenderjaar. De voor de leden bestemde zetels zijn genummerd in de volgorde van 1 en zoo voorts, nummer een te beginnen met den eersten zetel aan de linker zijde van den Secretaris. Bij loting trekt elk der leden een nummer, welk nummer den zetel aanwijst waar hij voor alle vergaderingen in hetzelfde jaar zal plaats nemen. Voor de afwezige leden wordt door den Voorzitter een nummer getrokken. Na afloop eener zittingsperiode heeft een nieuwe loting plaats onmid dellijk voor den aanvang der eerste vergadering die in de nieuwe zittings periode wordt gehouden. Van der Geld. Wat heeft Burg. en Weth. genoopt om van het oude systeem af te stappen Voorzitter. Eigenlijk alleen daarom omdat men nu nooit weet naast wien men zit. Van der Geld. Dan is men verplicht een geheel jaar te zitten naast iemand, ook al zit men er niet graag naast. Verwiel. Vroeger is het expreszoo geregeld omdat men dan niet altijd naast dezelfde persoon behoeft te zitten. Dat vonden de heeren minder prettig. Voorzitter. Ik was in de meening dat ze dat juist prettig zouden vinden. t Timmermans. In het belang van een goede samenstelling is het dat het blijft i zooals het nu is geregeld. Men zou j naast iemand kunnen komen te zitten waar men een groote hekel aan heeft en daarom maar van de vergaderingen dikwijls weg bleef. Dat is wel niet goed te praten, maar een mensch is nu dikwijls eenmaal zoo Beter is het de oude regeling te behouden. De heer Smolders merkt op dat niet is voorzien wat bij een eventueele vacature zal worden gedaan. Voorzitter. Dat is iets vanzelf spre kends. De opvolger neemt de plaats in van hem die is heengegaan. Met op een na algemeene stemmen, die van den heer Klijberg, wordt het voorstel van Burg. en Weth. verworpen. De heer Van Driel vindt het jammer dat het kwartiertje speling vóór de vergadering gaat weggenomen worden. Voorzitter. Dat is toch zuiver boeren bedrog. Komt op het convocatie-biljet te staan 7 uur, dan wordt ook om 7 uur begonnen. Burg. en Weth. stellen voor art. 11 te lezen als volgt: Andere voorstellen dan die, welke verband houden met de onderwerpen op den oproepingsbrief vermeld, maken een onderwerp van beraadslaging uit, indien zij worden gedaan door den Voorzitter of door een commissie uit den Raad. Indien zij gedaan worden door een der leden, kan de Raad be sluiten dat zij een onderwerp van be raadslaging zullen uitmaken, indien de voorstellen door ten minste twee leden worden gesteund. De volgorde van behandeling der voorstellen in dit artikel bedoeld, wordt, behoudens beroep op den Raad, be paald door den Voorzitter. De heer Roggeveen meent dat het moeilijk is om soms uit te maken of iets verband houdt met wat op den oproepingsbrief staat vermeld. De heer Van der Geld kan het goed vinden dat de mogelijkheid wordt weg genomen dat iemand onverwachts met een voorstel komt dat nogal ingrijpend is. Het is hier voorgekomen dat men met een voorstel geheel onverwachts kwam en het er door kreeg. Zich er over bedenken heeft niemand kunnen doen. Voorzitter. De bedoeling ^s dat zaken geheel onvoorbereid zoo maar niet zonder meer in den Raad komen. Timmermans. Het kan eens noodig zijn dat men plotseling met iets moet komen, dan moet dat ook mogelijk zijn. Voorzitter. Dat is dan ook het geval. Smolders. Vooraf wil ik even zeggen dat ik niemand wil prikkelen of hate lijk wil zijn, elk vogeltje zingt zooals hij gebekt is. Als ik de toelichting van Art. 14, 3e lid tot deze aanmerkelijke wijziging van dit artikel goed begrijp, wordt die wijziging voorgesteld, om dat de uitspraak van den Hoogen Raad inzake de Zwijndrechtsche kwestie, door de uitvoerige beschrij ving in verschillende tijdschriften, zeer actueel is geworden. Als er nu geen gewichtiger reden zijn aan te voeren, om deze opzien barende macht aan den Voorzitter toe te kennen, dan zou ik het nieuwste snufje van wat de Hooge Raad toe laatbaar acht, om in het reglement van orde op te nemen, voor Waalwijk nog maar achterwege laten. M. i. past het in het geheel niet in het raam van de Waalwijksche gemoedelijkheid. De heer Timmermans heeft er daar straks al op gewezen dat men aan de waardigheid van zich zelf al verplicht is zich hoog te houden. Groenen. Ik sluit me geheel aan bij de woorden van den heer Smolders. Het komt mij voor dat het wel een klein beetje vernederend is voor Waalwijk als in dien geest een artikel in het reglement van orde wordt op genomen. Van der Geld. Doet zich eens iets ernstigs voor, dan kan nog altijd een dergelijke maatregel worden genomen. Voorzitter. Dan is het veel hatelij ker om een dergelijke maatregel in het reglement op te nemen. Stel dat er eens een paar communisten in den raad komen, dan is het akelig om dan een dergelijke maatregel te gaan treffen. Er zit toch heelemaal niets onteerends in. In het reglement van orde van de Tweede Kamer en dat is toch zeker een eerbiedwaardig gezelschap staat het ook in. De eer van Waalwijk is er absoluut niet mee gemoeid. De heer Van Driel verklaart zich tegen opneming van het artikel De Voorzitter zegt met het voorstel te zijn gekomen omdat het heel ge makkelijk kan voorkomen dat de harts tochten eens werken en dan zijn er soms menschen die zich zeiven dan vergeten. Wil iemand obstructie voeren, dan doet men daar niets tegen. Nu kan men de vergadering wel voor een kwartier schorsen, maar als dan zoo'n man nog niet tot bezinning is ge- komïn, dan kan men wel heelemaal naar huis gaan. De heer Timmermans zou dan in zulk geval liever zien dat de Raad dan maar naar huis gaat. Komt iemand, als hij een beetje driftig is geweest in de frissche lucht, dan is de heftigheid er spoedig af. Al jaren is het goed gegaan en daarom komt hem de maat regel nogal erg voor. Het is al zoo lang zonder politie toezicht goed gegaan. Hoe meer reglementen er gemaakt worden, hoe eer er gezonnen wordt om iets te doen wat men niet mag doen. Voorzitter, Ik ben overtuigd dat geen enkel nieuw lid zich zal ergeren over dit artikel. De heer Roggeveen ziet ook geen enkel bezwaar om het op te nemen. Men moet voorbereid zijn op alle mogelijke zaken. Het voorstel van Burg. en Weth. in omvraag gebracht, wordt verworpen met 7 tegen 4 stemmen. Voor het voorstel stemden de heeren Roggeveen, Klijberg, Timmermans en De Graaff. Tegen de heeren Van der Geld, Smolders, Van Driel, Verwiel, Groenen, Gragtmans en Van der Aa. De heer Smolders wijst op het be zwaar dat er bestaat om alle vragen schriftelijk te stellen. De Voorzitter zegt dat de vraag schriftelijk gesteld moet worden om nog in dezelfde vergadering te kunnen werden behandeld en beantwoord te worden. Roggeveen. In het preadvies staat dat het de bedoeling is dat die vragen schriftelijk moeten worden gesteld, die niet direct zijn te beantwoorden. De Voorzitter beaamt dat het zaken moeten zijn die hij niet direct kan beantwoorden. De heer Roggeveen merkt op dat zulks niet valt uit te maken. Niemand toch kan in de meeste gevallen zeggen of de Voorzitter er op zal kunnen ant woorden ja of neen. Na nog eenige bespreking worden hierna de voorgestelde wijzigingen vastgesteld. 4 Voorstel tot vaststelling der voor waarde, waaronder zal worden deel genomen in het garantiefonds der te houden Tentoonstelling voor de Schoen en Lederindustrie. Roggeveen. Als een post is over schreden, dan mag alleen dat worden onderzocht wat men boven het ge raamde is gegaan. Voorzitter. Ja. De heer Van Driel vraagt of de tentoonstelling geen mooie gelegenheid geeft voor de gemeentebedrijven om te laten zien wat met gas en wat met electriciteit kan worden bereikt, waarop de Voorzitter antwoordt, dat daarover al besprekingen zijn gehouden en er dus aan gedacht wordt. Daarna wordt het voorstel van Burg. en Weth. met algemeene stemmen aangenomen. 5. Voorstel tot verlenging van het riool langs den Parallelweg. In verband met de demping van den spoorsloot wprdt voorgesteld het riool in het reeds gedempte gedeelte on geveer 70 M. door te trekken, waarvan de kosten zijn geraamd op f 700. De heer Smolders vraagt of dit be drag niet uit de gewone middelen kan worden gevonden. Voorzitter. Dat is nu moeilijk te zeggen. Zijn er genoeg baten, dan kan dat altijd nog worden gedaan. Smolders. Bij een voigend voorstel wordt wel voorgesteld om een bedrag van f2500 op de gewone middelen te vinden. Roggeveen. Ik ben het met den heer Smulders eens. Blijkt later dat het bedrag niet gevonden kan worden, dan kan nog altijd een leening worden aangegaan. Aldus wordt besloten. 6. Voorstel tot regeling der ver goeding aan het Bestuur der R. K. Meisjesschool in de Minister Loeff- straat, in verband met de uitbreiding harer school. De heer Roggeveen vraagt waarom men heeft afgeweken van de voor schriften van het L. O. Door den Raad moet van te voren toch het geld ge voteerd worden. Voorzitter. Het betreft hier een in terne bouw en dan wordt een en ander door het bestuur geregeld. Roggeveen. Ik heb er in de wet naar gezocht, maar heb niets kunnen vinden. Het wordt toch altijd gevraagd, zelfs nog wel voor een speelplaats is het gevraagd en nu zou het niet gevraagd behoeven te worden. Voorzitter. Het is wel gevraagd maar die vraag heeft den raad niet bereikt omdat men toen tot de conclusie is gekomen dat ze het zelf moesten doen. Roggeveen. De raad moet toch het geld beschikbaar stellen en zien of het plan niet te grootsch is opgezet. Nu wordt men in eens voor een feit ge steld en heeft de raad geen medezeg gingschap gehad en dat kan de be doeling van de wetgever nooit zijn. Timmermans. Op die manier zouden ze ook kunnen bouwen als ze willen. De heer Smolders kan zich ook niet voorstellen dat dit de eenige voorge schreven wettelijke weg is. Men heeft de goedkeuring van de onderwijs- j inspectie, men verbouwt een 14000 a j 16000 gulden en als de werkzaamhe-1 den gereed zijn, verzoekt men den raad, hiervoor een jaarlijksche vergoeding te willen toekennen. Staat dit verzoek zwart op wit, fiat, doch als er de moge lijkheid is, dat aan den raad vooraf aanvrage wordt gericht, dan behoort dat te gebeuren. Wordt besloten dit schrijven tot een volgende vergadering aan te houden. 7. Voorstel tot vaststelling van een verordening, regelende het landbouw- verlof. Door Burg. en Weth. wordt voor gesteld als termijn voor het verleenen van landbouwverlof vast te stellen een termijn van vier weken, aanvangende den tweeden Zondag in Juni. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. 8. Voorstel tot wijziging der ver ordening, regelende de verdeeling der gemeente in stemdistricten. In hun preadvies zeggen Burg. en Weth. dat bij de laatste verkiezing voor de Tweede Kamer is gebleken, dat de districten I en II te zwaar belast zijn. Dit is niet alleen bezwaar lijk voor de leden van het stembureau, die eerst laat in den avond met hun taak gereed zijn, doch ook voor de kiezers, die te lang moeten wachten om hun stemplicht te kunnen ver vullen. Voorgesteld wordt een nieuw stemdistrict bij te voegen en wel in de bewaarschool in de St. Antonius- straat. De gemeente wordt daarmee zoo verdeeld, dat elk stembureau ongeveer gelijk belast wordt. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. De heer van der Geld zegt dat besloten is de stemming voortaan te doen plaats hebben inplaats van op de Raadszaal in het Kantongerecht zulks met het oog op het gemak van de kiezers-ouden van dagen. In Baardwijk is het echter veel erger. Daar is het een zeer lastige hooge trap en het heeft dan ook meermalen veel moeite gekost om de menschen boven te brengen. Hij geeft in overweging voortaan het stembureau te vestigen in het daar achter gelegen patronaat. De Voorzitter zegt toe daar zijn aandacht aan te zullen schenken. 9. Voorstel tot verhooging van het crediet voor de Besoijensche Woning bouwvereniging voor den bouw van arbeiderswoningen. De heer Smolders kan zich niet vereenigen met het preadvies waarin wordt voorgesteld een perceeltje grond, gelegen naast de heer Verwiel, te| verkoopen. Het is wel duur gekocht, maar hij geeft in overweging om het ook te bebouwen. De gemeente kan dat bedag ook nog wel bijpassen. Als de behoefte niet bestaat aan middenstandswoningen, aan arbeiders woningen bestaat nog altijd behoefte. De heer Van Driel wijst op een kwestie welke zich tegenover zijn woning afspeelt. Daar wil een parti culier een paar huisjes bouwen, maar kan daar niet toe overgaan omdat in een oude woning, die afgebroken moet worden, nog iemand woont. De Voorzitter zegt dat de gemeente daar geen pressie op kan uitoefenen. Van Driel. Die vrouw woont daar door middel van het Burgerlijk Arm bestuur. Voorzitter. Dat veranderd m.i. wel een beetje aan de zaak. Wellicht kan dat bestuur voor een andere woning zorgdragen. Ik zal het noteeren. Vervolgens merkt de Voorzitter nog op dal slechts voor acht arbeiders woningen een voorschot wordt gegeven. Zonder dat voorschot worden de huizen te duur en daarom wordt voorgesteld dat perceeltje grond te verkoopen. De heer Klijberg merkt nog op dat er nu gelegenheid bestaat om op ge makkelijke voorwaarden een eerste hypotheek te krijgen en het aanbeveling verdient om het bouwen al meer en meer aan het particulier initiatief over te laten. Het voorstel van Burg. en Weth. wordt daarna mei algemeene stemmen aangenomen. 10. Voorstel tot aanvaarding van het accoord, aangeboden door de Regeering inzake uitkeering van het aandeel in het Restitutiefonds van het Centraal Verrekenkantoor voor Brand stoffen. Aldus wordt besloten. 11. Voorstel tot wijziging van de verordening op de heffing van weeg- gelden. Het voorstel houdt in het recht voor de gemeentewaag voor levend vee te brengen van f 0.20 op f 0 40, voor geslacht vee van f 0.10 op f 0.2( en veor varkens en kalveren van f 0.1C op f0.20. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel aangenomen. 12. Voorstel tot wijziging van de verordening op de heffing van keur- loonen voor de keuring van vee en vleesch. Burg. en Weth. deelen in hun prae- advies mede, dat de uitkomsten van het eerste volle exploitatiejaar van den Vleeschkeuringsdienst van dien aard zijn, dat opnieuw tot verlaging kan worden overgegaan. Het tarief wordt gebracht voor een paard van f6 op f5, voor een rund van f5 op f4, voor een kalf van f 2 50 op f 1.50, voor een varken van f2.50 op f 2, voor een schaap van f 1 op f0 50 en voor een geit van f0.50 op f 0.25. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 13 Mededeelingen van Burg. en Weth omtrent plannen tot stichting van een abattoir. De Voorzitter zegt dat het de be doeling is dat hierover in een vol gende vergadering het gevoelen wordt uitgesproken. Den heer Roggeveen zou het toch aangenaam zijn dat Burg. en Weth. dan wat gegevens verzamelen. De Voorzitter zegt dat daartoe reeds is overgegaan. De bedoeling is in hoofdzaak te vernemen wat het gevoelen is van den raad. Voelt men er iets voor, dan gaan Burg. en Weth. verder met het nemen van inlichtingen enz. Tusschen een abattoir en een abattoir is een groot verschil. Men kan er zooveel nrichtingen bij aanbrengen, o.a'. een coelinrichting enz Men zal zich echter eenige zelfbeperking opleggen om de zaak kloppend te krijgen Vervolgens deelt de Voorzitter mede dat de tentoonstellingsgebouwen hun stroom direct betrekken van de P.N. E.M. Daardoor loopt de gemeente jeen gevaar geld te verliezen, maar kan ook niet winnen. De tentoonstelling ontvangt nu de cracht over het net van de gemeente. De heer Roggeveen zegt dat de gascommissie ook voorgesteld heeftom aan winkeliers die boven een zeker bedrag komen gedurende de maand November tegen een lager tarief te rekenen. De heer Van der Aa vraagt hoe of het zit met het werklieden-reglement, waarop de Voorzitter zegt dit aan de .andsdrukkerij niet te hebben kunnen crijgen. Nu heeft hij zich in verbinding gesteld met den Commandant van het 6e Reg. Infanterie en die zal hem een verlofsregeling zenden van de burger lijke corveeërs. In een volgende vergadering hoopt hij dienaangaande meerdere gegevens te kunnen verstrekken. Van der Geld. In de Putstraat, daar vooraan, heerscht een ondraaglijke stank Alles wordt daar verpest door den stank die de sloot afgeeft bij de firma Hoffmans. Kan niet worden aan gedrongen dat dit euvel wordt opge- ïeven. Gragtmans Dat riool is daar verstopt. Timmermans. Dat moest zeker iedere week worden schoon gemaakt. Van der Geld. Kunnen die menschen niet verplicht worden een rioleering aan te brengen. Iets moet toch worden gedaan, zoo kan het niet blijven. Kan de Gezondheidscommissie daar niet eens voorgespannen worden om dat zaakje op te knappen. Smolders. In de politie-verordening is expres een wijziging aangebracht om later volle invloed op dergelijke zaken te kunnen uitoefenen. De heer Klijberg doelde, naar ik meen, daar toen nog op dezen toestand. Klijberg Dat was meer op hetlijm- vleesch rijden. Gragtmans. Men moet wel in aan merking nemen dat het hier een water loop van den Binnenpolder betreft. Voorzitter. We zullen de zaak toch nog eens goed onderzoeken. Daarna wordt de vergaderinggesloten. De heer H Colijn (A.-R.) werd den 22en Juni 1869 te Haarlemmermeer geboren. Met zijn benoeming in 1892 tot tweede luitenant van het Nederlandsch- Indische leger begon voor hem een schitterende loopbaan in onze koloniën als militair, later als hooggeplaatst burgerlijk ambtenaar. Reeds twee jaar na zijn aankomst in Indië nam de heer Colijn deel aan de expeditie tegen Lombok; in 1895, na op zijn verzoek naar Atjeh te zijn overgeplaatst, aan de krijgsverrichtingen in dat gewest. Kort daarna werd hij tot eerste-luitenant bevorderd en belast met het bestuur over het eiland Poeloe Weh en later met dat over de Sagi der XXV en der XXII Moekims. Sedert werden den heer Colijn herhaaldelijk bestuursfuncties opgedragen. In 1899 werd hij als co lonne-commandant, tevens burgerlijk bestuurder gezonden naar de Westkust van Atjeh, waar hij in Augustus 1901 bij keuze werd bevorderd tot kapitein. Deze bevordering ging gepaard met zijn gelijktijdige benoeming tot adjudant van generaal van Heutsz, dien hij ook in 1904 vergezelde op zijn reis naar

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 2