SnCÜmH HET ZUIDEM No. 61. Woensdag 5 Ang. '25. 48e jr. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 5 Aug. 1925. Voor den Bondsdag en de wed strijden van den Diocesanen Gym- nastiekbond in het bisdom van den Bosch, die op 29 en 30 Aug. zullen plaats hebben op het sportterrein van de a.s. Tentoonstelling, schijnt nogal belangstelling te bestaan. Verwacht wordt, dat de navolgende vereeni- gingen aan de demonstraties op voor noemde data zullen deelnemen en elkaar zullen bekampen op gymnas tisch- en athletisch gebied „David", Tilburg. „Kunst en Kracht", Tilburg. „Spartanen", Tilburg. „Germanen", Tilburg. „St. Dyonisius", Tilburg. „Voorwaarts", Tilburg. „K.G.V.", Kaatsheuvel. „W.G.V.", Waalwijk. „Kunst en Kracht", v.m. Baardwijk. „St. Herman Jozef", Drunen. „Prins Hendrik", Vught. „O.B.C." en „Sparta", Eindhoven. „De jonge Wacht", Stratum. „Uno Animo", Mierlo-Hout. Zaterdag (29 Aug.) zullen de ver- eenigingen omstreeks 4 uur nm. worden opgesteld, waarna onmiddellijk naar het terrein zal worden gemar cheerd. Dan worden de algemeene oefeningen daar verwerkt en een aan vang gemaakt met de drie- en vier kampen in vrije oefeningen in standen en oefeningen aan de verschillende werktuigen. Tevens wordt de athletiek- vierkamp begonnen, bestaande uit kogelstooten, speerwerpen, de hink- stap sprong en het hoogspringen zon der aanloop. Als personeele wedstrijden komen op 't programma voor: Estafetteloop in ronde baan en horden-wedloop. Daar het onmogelijk is den wedstrijd in één dag te beëindigen, heeft Zondag de voortzetting daarvan plaats. Om vroeg te kunnen beginnen zal door het bondsbestuur getracht worden eene speciale H. Mis te laten op dragen, aanvangende om 11 '/2 uur, zoodat de turners hier ter plaatse aan hunne godsdienstplichten kunnen vol doen. Na deze H. Mis kan dan dadelijk de opstelling voor den optocht plaats hebben, die door onze hoofdstraten naar het terrein trekt. Ook op Zondag zal evenals den vorigen dag weder het algemeen nummer gegeven worden benevens de pyramiden (twee door elke vereeniging). Intusschen worden de wedstrijden voortgezet en zullen de vrijkomende turners het publiek nog vergasten op keurturnen, dat, zooals ieder zich van de demonstratie van 't vorig jaar zal kunnen her inneren, wederom getuigen zal van kracht, behendigheid en zelfvertrouwen. We kunnen dus veilig verwachten, dat de laatste dagen onzer Expositie niet minder attractie zullen bieden dan een der vorige, wat het sportief gedeelte betreft; daarbij komt dat tegelijkertijd op muzikaal gebied zoo veel wordt aangeboden. Als alles meeloopt, kunnen deze dagen eene schitterende bekroning vormen op 't werk en de bemoeiingen van 't vol ijverige comité der Tentoonstelling. De Internationale Tentoonstelling 1925 voor schoenen. Ieder en aan verwante artikelen is eene zaak, waar ieder rechtgeaard Waalwijker in mee- leefd, haar liefhebbend om haren aard en de herkenning van haar streven waarnaar de sympathieën van elk bewoner der Langstraat moeten uit gaan, als hij hare beteekenis voor een der voornaamste bestaanstakken juist aanvoelteene zaak, op welker welslagen wij hoopvol staren. Want zij zal binnen en over onze grenzen den volken kond doen, dat daar in het centrum der Langstraat, in het kleine Waalwijk een geslacht leeft van stoere en kunstzinnige wer kers, van mannen, die zee houden, en de slechte tijden ten spijt, in hun banier de leuze schrijven Waar een wil is, daar is ook een weg! De afdeeling Tilburg—Waalwijk van den Europeeschen Werkmeesters bond heeft Zaterdag eene vergadering gehouden in Tilburg, waar de heer Herman Dickl eene zeer leerzame lezing hield over bijtuigerij. Er werd voorts besloten dat de afdeeling encorps de Schoen- en Ledertentoonstelling te Waalwijk zal bezoeken en hierbij aansluitend zal eene feestvergadering gehouden wor den in Waalwijk, waartoe de voorzitter van den Europeeschen Bond uit Frank furt a/M. naast meerdere Duitsche collega's uitgenoodigd worden. De R. K. Bond van Lederfabri kanten zal Woensdag 26 Augustus eene feestvergadering houden op het T entoonstellingsterrein. Namens 't Tentoonstellings- bestuur moeten wij het publiek drin- j gend verzoeken de abonnementskaar- fen thans te bestellen, met het oog op de toenemende drukte der laatste weken. Door de volgende leden der Kynologenvereeniging „Waalwijk en Omstreken" werd te Boxtel 1.1. Zondag de navolgende prijzen behaald Jac. Eijkens met Belgische Herder Liesje" Open- en Nat. fok. Ie pr. Z.G. met 3 speciale prijzen. A. Willemse met Hol!. Herder Reu Floris" Open kl. 2e pr. Z.G. Lim. Ie pr. Z.G. en Nieuwel. Ie pr. Z.G. met Teef „Tammaga" Open klasse le pr. U. met 8 speciale prijzen. G. Kcoijmans Duitsche Herder Ascis" Open kl. 5e pr. G. Lim. 3e pr. met G. Voor karakterproef G. Kooijmans le pr. uitm. Onderstaand adres, vergezeld van talrijke adhaesiebetuigingen van andere vereenigingen, is gezonden aan den Raad der gemeente Tilburg: Ondergeteekenden, uitmakende het Bestuur van het Muziekkorps „Patro naatsharmonie van St. Catharina", te 's Hertogenbosch, domicilie kiezende ten huize van den Directeur, J. Ebe- ling, Koningsweg 76, aldaar geven met verschuldigden eerbied te kennen, dat hun korps heeft deel genomen aan het concours, dat ver leden jaar in uwe gemeente door de Intern. Tentoonstelling is gehouden, en dat zij op dat concours prijs winnaars zijn geworden dat echter de prijzen, waarop zij recht hebben, bestaande uit diploma's, geldprijzen en medailles, en die in de officieele uitnoodigingen en in de programma's door het Comité van bovengenoemde tentoonstelling zijn uitgeloofd geworden, nog steeds niet zijn uitgereikt dat zij zelfs hun inleggeld niet kunnen terugkrijgen; dat reeds verscheidene prijswinners bij den President, den heer Fr. Mutsaers, herhaaldelijk hebben aan gedrongen op het nakomen der ver plichtingen, doch dat deze aanmanin gen steeds zonder succes zijn ge bleven dat de handelwijze van genoemd Comité een zeer ongunstigen indruk maakt, dat zij zeer veel afbreuk doet aan de eer Uwer stad, en tevens eventueel later te houden concoursen onmogelijk maakt; Redenen, waarom zij Uwen Raad beleefd doch dringend uitnoodigen een spoedige en bevredigende nako ming van de boven aangehaalde ver plichtingen te willen bevorderen, zoo noodig hetzij door het verleenen van eene subsidie, hetzij door het ver strekken van een voorschot, althans een dergelijke maatregel te willen nemen, dat de prijswinners het hun toekomende binnen korten tijd zullen ontvangen. Ondergeteekenden hebben van dit adres een afschrift verzonden aan de Heeren Leden van het Eere-Comité van bovengenoemde Intern. Tentoon stelling en aan de Pers. 'tWelk doende. (Volgen handteekeningen). DE P.N.E.M. Aan het verslag over het jaar 1924 is het volgende ontleend: Hoewel nog niet gezegd kan worden dat de malaisetijd fnet het jaar 1924 weer tot het verleden behoort, was toch gelukkig in het algemeen een opleving merkbaar, welke in het bij zonder ook bij het grootste gedeelte der industrie kon worden geconstateerd Deze opleving kwam mede tot uitdruk king in de verhoogde afname der grootverbruikers, wier fabrieken en installaties direct op ons net zijn aan gesloten en waaraan door ons recht streeks wordt geleverd. Ook bij de gemeenten met de door hen aangeslo ten industrie viel een toeneming zij het dan in geringere mate in het electriciteitsverbruik waar te nemen. De toeneming der verkochte K.W.U, was in dit jaar grooter dan in eenig ander jaar tevoren en bedroeg ongeveer lO'/a millioen K.W.U. een resultaat wat zeer zeker redenen tot tevreden heid geeft. Het aantal opgewekte K.W.U. in het jaar 1924 is gestegen tot rond 53.1 millioen. In de jaren 1920,1921, 1922 en 1923 werden respectievelijk 16 9, 21, 32.5 en 41.5 millioen K.W.U. opge wekt. Afgeleverd werden in 1924 43.4 millioen K.W.U. tegen respectievelijk 12.4 16.5 25.5 en 33 millioen K.W.U. in de jaren 1920, 1921, 1922, 1923. De hoogste dagproductie in de Cen trale werd op 12 December bereikt met circa 226000 K.W.U., terwijl op 3 December de maximale belasting met 17400 K.W. optrad. Door eenige nood- aansluitingen, welke slechts voor de maanden November en December 1924 in aanmerking kwamen, steeg het maximum tot 18000 K.W. In het verslagjaar werd de laatste aangelegenheid betreffende de provi- soria, en wel aangaande de likwidatie van het provisorium te Helmond, ge heel afgewikkeld. Evenals in het jaar 1923 konden verdere bezuinigingen in ons bedrijf worden bereikt, welke van invloed 1 waren op de rentabiliteit van de onder- j neming. Ook trad een daling in der procentuale stroomverliezen in den 10 K.V.— en 50 K.V.— aanleg. Zeer vele gemeenten konden in 1924 hunne plaatselijke tarieven voor elec- triciteit verlagen, mede tengevolge van de automatische daling onzer stroom- prljzen. Ook dit jaar was het ons weer mo gelijk de gemeenten in verschillende wenschen tegemoet te komen, o.a. met betrekking tot de huur van transformator stations, de berekening der maximale belasting, den toeslag op de kostprijzen bij uitvoering van werkzaamheden, de stroomgarantiebedragen enz. Verschillende gemeenten hebben zich tot ons gericht, met het verzoek te willen nagaan of. en tegen welke voorwaarden wij hunelectriciteitsbedrijf zouden willen overnemen. Dit vraag stuk wordt door ons thans nauwkeurig onderzocht. De stijging van het debiet met ruim l0'/2 millioen K.W.U. weerspiegelt zich in de stroomontvangsten, welke met rond f 310000,— zijn toegenomen, niettegenstaande de doorsnee-prijs per K.W U. waartegen de gemeenten en de grootafnemers den stroom van ons inkochten, aanmerkelijk lager is dan vorige jaren. Over het afgeloopen jaar konden wij aan onze verplichtingen tot terugbeta ling van rente en aflossing van alle door de Provincie voor de financiëring onzer instelling gesloten leeningen wederom prompt voldoen. De over 1924 verschuldigde rente werd geheel ten laste der exploitatie gebracht. Ook de afschrijvingen, gebas seerd op de grondslagen in onze con cessievoorwaarden vastgelegd, konden geheel uit de exploitatie worden ge dekt, terwijl voorts ten laste der Verlies- en winstrekening een post ten bedrage van f 123184.81 voor diverse belangen werd gebracht. Verder konden de ver- liessaldi van vorige jaren worden afge schreven. Provinciale Noordbrabantscshe Elec- triciteits Maatschappij. In de Zaterdag te 's-Hertogenbosch gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders van de N. N. E. M. wer den balans- en verlies- en winstreke ning over 1924 goedgekeurd. Tot Commissaris werd herbenoemd de heer dr. Van Loon te Den Haag. Zaterdagavond had tengevolge van verkeerden wisselstand aan de Haven alhier een klein déraillement plaats van een goederentram. Vier wagens kwamen dwars over den weg te staan, zoodat het verkeer voor een uurtje gestremd was. De tram van 8 uur naar 's Bosch ondervond daardoor een uur vertraging De Eerw. Zuster Margaretio, in de wereld Anna M. J. v. d. Mee, slaagde dezer dagen voor het examen Handelskennis L.O., acte U. Zij genoot hare opleiding bij den heer J. Siemer alhier. Blijkens achterstaande adver tentie heeft het bestuur van „Waal- wijks Belang" alle winkeliers (leden en niet-leden) opgeroepen tot eene vergadering op Donderdag 7 Aug. a.s. des avonds ten 8'/2 uur in hotel De Twee Kolommen. Het doel is eene bespreking over een z.g. Winkelweek of i. d. in de a.s. Tentoonstellingsdagen. Waar dui zenden vreemdelingen de tentoon stelling en natuurlijk ook de gemeente bezoeken, ligt het op den weg der winkeliers om te laten zien wat ook op dit gebied Waalwijk presteert, en ook zij moeten medewerken om een bijzonder cachet te geven aan onze plaats, wat ook in de toekomst voor den winkelstand van 't grootst belang kan zijn. Onder No. 172 is bij de Rijks telefoon aangesloten C. A. Verwiel en Zn. Electrische Drukkerij, Groote straat 197, Waalwijk. Op de doelen van het Hand boogschuttersgezelschap „Entre Nous gevestigd in het café van den heer A. van Berkel alhier, zal a.s. Zondag het Najaarsconcours gehouden worden van den Bond van Handboogschutters „Gezellig Samenzijn". Zoo het weer medewerkt zal het a.s. Zondag op de doelen van de jeugdige vereeniging „Entre Nous" niet aan belangstelling ontbreken voor deze mooie sport. De Jury voor de Internationale Tentoonstelling te Waalwijk zal zijn samengesteld als volgt A. J. Borgsteijn, Lederfabrikant, Doetichem. Henri Donkers, Schoenfabrikant, Waalwijk. Julius Gediga, Leeraar Rijksvak school voor Leerlooiers en Schoen makers, Waalwijk. L. S. Gompen, Lederfabrikant, Waalwijk. F. v. Hilst, Schoenfabrikant, Heren thals (België). Fred. H. Hoek, Leeraar aan de Rijksvakschool voor Leerlooiers en Schoenmakers, Waalwijk. Friso Huykman, Maatschoenmaker, Den Haag. Julius Kahn, Lederfabrikant, Neu- stadt (Duitschland). M. v. Loon, Leder-import, Scheve- ningen. H. v. d. Pluim, Lederfabrikant, Utrecht. F. J. Peters-Weijtens, Schoenwinke- ler en Maatschoenmaker, Rotterdam. A. H. v. Schijndel Sr., Schoen fabrikant, Waalwijk. A. Stütz, Leeraar Rijksvakschool voor Leerlooiers en Schoenmakers, Waalwijk. R. v. d. Valk, Schoenwinkelier, Den Haag. (Herplaatst wegens mistelling). NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 5 Aug. '25. Aan het festival voor Muziek- en Zanggezelschappen te Veen op 2 en 3 Septmeber zal o.m. worden deelgeno men door de Gem. Zangvereeniging „Crescendo". Naar wij vernemen, zullen van uit deze plaats een vijf-en-twintig personen deelnemen aan de bedevaart naar Ke velaar, onder wie er een paar zijn, die dit jaar voor de zilveren medaille in aanmerking komen voor 25 jaren ge regeld bezoek aan het genadeoord. NIEUWKUIJK. Als gevolg van de liooge prijzen welke dit jaar op de groenteveiling voor zwarte bessen, frambozen en aardbeien, gemaakt wor den, zijn verschillende boeren en tuin ders de meeniug toegedaan voor de toe komst kleinere en grootere perceelen van dit, gewas aan te leggen. Wij kun nen niet anders dan dit ten zeerste aan bevelen, daar telken jaren blijkt, dat juist deze artikelen met veel winst en weinig arbeiden geteelt kunnen wor den. Toe nde Landbouwer H. S. Maan dagmorgen in de weide kwam om de koeien te melken, vond hij een zijner beste runderen (lood in de weide lig gen. Het kadaver werd voor de con sumptie afgekeurd en onder politie toezicht in den grond gestopt. Aan het Hulppostkantoor alhier werd gedurende de afgeloopen maand voor de Rijkspostspaarbank Ingelegd 10715.34, Terugbetaald 230G.C7. 's-HERTOGENBOSCH. Het Kring- bestuur Den Bosch, van het Ned. U.K. Huisvestings-Comité, organiseerde Zon dag, onder leiding van den keer Eug. Goulmy, een liefdadigheidsoptocht ten bate van de Bossche zwakke kinderen welke uitzending behoeven. De R. K. .Tonge-Boerenbond heeft krachtig aan deze betooging mede ge werkt. Door een aantal boeren-liuifkarren, waarop gezinnen van het platte land gezeten waren en de hellefleurige „dik koppen" die er vrij wat gezonder uit zagen dan talrijke Bossche bleekneus jes, werd duidelijk de beteekenis van het buitenleven gedemonstreerd. Na in alle straten der stad de giften ruim te hebben mogen inzamelen, trok de lan ge, kleurige stoet, naar de Markt, waar aanwezig waren het Dag. Bestuur van het R. K. Huisvestings-Comité, het Kringbestuur, wethouders en leden van den gemeenteraad. Door de Bossche kinderen werd ron dom een fraaie versiering, een apotheo se gehouden, met medewerking van het Kou. Mannenkoor en verschillende muziekkorpsen, w.o. dat van Goulmy en Baar, dat fraai was uitgedost. Mgr. C. C. Prinsen, voorzitter van het R.K. Huisvestings-Comité, hield tot het publiek een toespraak, om dank te brengen voor de milde gaven, die liet bestuur in staat stellen het Bossche kind te geven wat het noodig heeft: bosch en duin en zon en lucht en kleur en lach. CAPELLE. Gedurende de maand Juli werden ter secretarie voor de vleeschkeuring aangegeven 32 varkens, 1G runderen en 2 geiten. Onze dorpsgenoot, de heer A. J. Rijken, is benoemd als scheikundig in genieur bij de Coöperatieve beetwor tel- en suikerfabriek te Zevenbergen. Gedurende de maand Juli werd voor de Rijkspostspaarbank op het liu 1 ppost kantoor alhier Ingelegd ƒ4929.38, en Terugbetaald G80G.G5. Het aantal inlagen bedroeg 4G en (lat der terugbetalingen 24. Er werden 293 telefoongesprekken gevoerd, waar van 14G uitgaande en 147 inkomende, i Het aantal behandelde telegrammen bedroeg 99, waarvan er 44 werden ver zonden en 55 ontvangen. RAAMSDOXK. Ter voorziening in de vacature als lid van den raad, ont staan door het overlijden van den heer P. Broeders, is benoemd verklaard de heer G. de Wit. Vannacht werd door de politie nabij den molen een fiets gevonden. De eigenaar is niet bekend. kermisweek is weer achter den rug. Er is goed kennis gehouden; vooral de danstenten werden druk bezocht, Alles had overigens een kalm ver loop. Naar we vernemen zal (le harmo nie „de Eendracht" uit Raamsdouks- veer het concours van de rijvereeni- ging Juliana komen opluisteren. De loting voor deze gemeente heeft plaats te Waspik, in een lokaal van de voormalige O.L; school op Vrij dag 7 Aug. u.m. 3 uur. EETHEN. Door Zijne Excellentie den Minister van Oorlog, is bij besluit van den 27 Juli 1925 aan den dienst plichtige der lichting 1922, A. J. de Bruijn te Meeuwen, wederom voor een jaar vrijstelling van den dienstplicht wegens kostwinnerschap verleend. MADE. Aan de R.K. Jongensschool alhier, is benoemd tot tijdelijk ouder wijzer, den heer J. Oosterbaau te Til burg. Het mond- en klauwzeer breidt zich hier meer en meer uit. De voor geschreven waarschuwingsborden zijn aangebracht. SPRANG—CAPELLE. (V.m. Sprang). J.l. Vrijdagmiddag nam de heer H. Dijck, hoofd der chr. school alhier, als zoodanig afscheid.van het personeel en leerlingen, met het oog op zijn vertrek naar Leeuwarden. De heer J. Nieuwenhuijzen voerde namens personeel en leerlingen het woord en dankte den heer Dijck voor hetgeen hij voor de school en leerlin gen deed, waarna de oudste leerlinge, Cornelia Kuijsten, met een kort woord de heer Dijck een aandenken over handigde, bestaande uit een kapstok met kleed en servies, waarna de school jeugd haar scheidend hoofd Ps. 134 vs. 3 toezong. De heer Dijck dankte allen, zicht baar bewogen, voor deze blijken van waardeering en de hem toegesproken woorden, die getuigden van sympathie en hoogachting. Hij wenschte den heer Nieuwenhuijzen, die eveneens vertrekt, alle goeds toe. Spr. richtte zich ver volgens nog tot de kinderen, hen op 't hart bindend, vroeg den Heere Jesus te zoeken. Hierna zong men psalm 121 vs. 4, waarna de heer Dijck met dankzegging sloot. Aan het hulppostkantoor alhier werd in de maand Juli 1925 voor de Rijkspostspaarbank ingelegd f 7398.71, terugbetaald f3817.33. RAAMSDONKSVEER. Gedurende Juli passeerden 1831 vaartuigen met een totaalinhoud van 195066 ton de brug over de Donge. De heer de Laat werd benoemd tot sluisknecht te Oosterhout. Zuster van Keuningen, wijkzuster alhier, ontving een benoeming als zoodanig te Zwolle. Voor de Geref. Kerk treedt Zon- om half tien en om 5 uur op Ds. Vreugdenhil van Gramsbergen. Bij de gehouden verkooping van granen werd van 350 tot 400 per H.A. bedongen. WASPIK. Was de verwachting omtrent de missie-tentoonstelling hoog gespannen, de uitslag heeft deze ver svertroffen. Dagen en weken hebben de dames van den missie naaikring zich beijverd om met kunstvaardige hand de naald te hanteeren en haar onvermoeiden arbeid zien zij thans bekroond met een uitslag, die boven allen lof verheven is. De tentoonstelling, waarop vooral Zondag de bezoekers elkander letter lijk verdrongen, is dan ook een bezoek overwaard en bracht in ons anders zoo stille gemeente, waar gewoonlijk slechts landelijke rust te genieten valt, honderden belangstellenden op de been. Reeds bij het binnentreden der zaal valt ons oog dadelijk op de bonte ver scheidenheid der zoo keurig vervaar digde missie-goederen, op bevallige wijze gerangschikt Alle kunstvoor werpen afzonderlijk te vermelden, zou ons te ver voeren en zou ook onmo gelijk zijn. Genoeg zij het, dat een scqat van kostbaarheden is bijeenge bracht. Met recht mocht de toekom stige missionaris, de ZeerEerw. Pater directeur van het klooster te Langeweg, die binnenkort naar de missie van Borneo vertrekt, onder de verschillende Missen de geloovlgen dan ook opwek ken tot een bezoek aan de tentoon stelling. Moge zijn apostolisch woord over den missie-arbeid, met den gloed der overtuiging uitgesproken, weer klank vinden in de harten der geloo- vigen en mogen allen worden opge wekt door gebed en finantieëlen steun den missionaris in zijn gevaarvollen werkkring bij te staan, opdat de dui zend millioen heidenen, die thans nog aan de bitterste ellende en ontbering naar ziel en lichaam ten prooi over den ganschen aardbol verspreid zij* eenmaal mogen genieten van de zegen- rijke werking der missie-actie. Naar wij vernemen zal binnen kort door den heer C. van den Berg een electrische haarknipperij geopend worden. Naast een zachte behandeling moet hierdoor tevens heel wat tijd ge wonnen worden. Door B. en W. dezer gemeente

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 5