Spr. zou zeggen dat dergelijke zaken achterwege kunnen blijven. De gezelschappen komen toch wel die komen omdat ze een prijs kunnen krijgen. De Voorzitter merkt op dat het be hoort om de besturen van gezelschap pen te ontvangen. Men mag toch niet vergen dat die menschen, die zich vrijwillig beschikbaar stellen om iets in het leven te roepen, nog onkosten moeten maken. Men moet het respec teeren dat ze al hun tijd geven om iets dergelijks, waar de geheele bevol king van kan profiteeren, in het leven te roepen. Bovendien moet wel worden bedacht dat die kosten maar gering zijn. de groote kosten zijn de prijzen. De raad heeft z.i. te beoordeelen of de gemeente die 8 concerten, wat toch een groot volksvermaak mag worden genoemd, f75 waard is. Nooit zal men op zulk een goedkoope wijze een dergelijk iets kunnen geven. Wat betreft het verlangen van een gespecificeerde nota van ontvangsten en uitgaven, meent hij dat men hier in dit geval, waar de gemeente iets wordt gegeven, zulks niet kan doen. Aan de Zwemclub is dat ook ge vraagd, maar feitelijk kan men dat van het bestuur niet vergen, want voor de subsidie die de gemeente geeft wordt het zwembasin twee dagen voor de gemeente disponibel gesteld Al zou die vereeniging een groote winst maken, dan nog had deze vereeniging recht op eene bijdrage omdat ze in ruil voor de bijdrage iets geeft. Hij zou daarom ook in dit geval geen rekening willen vragen, leder ingezetene, ook de minder goed ge situeerden, kunnen er van profiteeren en waar het geld daarvoor door de ingezetenen vrijwillig bijeen wordt gebracht, mag de gemeente de ge vraagde subsidie wel verleenen. Segeren. Wat is het voorstel van Burg. en Weth. Voorzitter. Om de gevraagde subsidie te verleenen. Segeren. Dat op 2 Augustus, de verjaardag van H. M. de Koningin- Moeder geen muziek is gegeven, is voor mij een hoofdreden om thans geen subsidie te geven. Voorzitter. Met kan toch tijdens de kermis geen concert geven. De kiosk staat tusschen de kramen in. Segeren. Ik heb het niet over een concert geven. Men heeft toch wel gevlagd ook Voorzitter. Waar had u dan een concert willen geven Segeren. Men had gewoon muziek kunnen maken. Voorzitter. Het is de vraag of de menschen uit andere gemeenten dat wel konden doen. Segeren. Men heeft toch een plaatse lijke harmonie en die geniet toch ook subsidie. De Voorzitter zegt dat deze f 100 subsidie geniet waarvoor ze vier con certen geeft. Jansen. De bedoeling van den heer Segeren zal zijn dat men goed een muzikale wandeling door de gemeente had kunnen maken. Voorzitter. Dat gaat buiten ons om en dat men dat niet gedaan heeft is toch geen reden om voor het gevraagde doel de subsidie te weigeren. Jansen. Van praten komt wel eens praten, zegt men, maar ik zou de ge vraagde subsidie wel willen verleenen mits de raad, wanneer voor de reclame om de industrie-terreinen te verkoopen. eens iets wordt gevraagd, dan ook niet zoo karig is. Sassen. Met hetgeen de heer Jansen nu zegt kan ik me heel goed vereenigen. Er is eens iemand geweest die steeds zei: eerst het zakelijke en nuttige en dan het aangename en waar de volks concerten uit een oogpunt van volks vermakelijkheden, beslist als een nuttige zaak mogen beschouwd worden, kan ik er me goed mee vereenigen om de gevraagde subsidie te verleenen op voorwaarde, zooals de heer Jansen terecht heeft gezegd, dat de raad, als iets voor het maken van reclame wordt gevraagd om de industrie-terreinen te verkoopen, ook een flink bedrag wil disponibel stellen. Segeren. Ik blijf buiten stemming omdat geen muziek is gemaakt. Vrijdags met de kermis waren de centen toch al wel op. Het voorstel wordt daarna met op een na algemeene stemmen aangenomen. 7. Vaststelling suppletoir kohier Hondenbelasting. Wordt conform het voorstel van Burg. en Weth. vastgesteld op een bedrag van f49 50 Segeren. Is er nog geen ingekomen stuk te behandelen, ik bedoel dat wat is ingekomen om een gedeelte van het staangeld terug te mogen ontvangen. Voorzitter. Dat behoort onder be lastingaangelegenheden en steeds is het gewoonte geweest om dat in gesloten vergadering te behandelen. Jansen. In het belang voor de toe komst is het misschien toch goed dat het in openbare vergadering wordt behandeld. Voorzitter. De betrokkenen zullen het wel te weten komen. Segeren. Het gaat hier over een bedrag van f 150, dat is geen kleinigheid. Voorzitter. Het bedrag doet hier niets ter zake. Het is nu eenmaal gewoonte belastingzaken in geheime vergadering te behandelen. Het gaat niet aan om te zeggen, dat zaakje behandelen we in openbare vergadering en dat in geheime. Na de bespreking kan de uitslag of het besluit in de openbare vergadering bekend worden gemaakt. De heer Sassen deelt mede, dat er nog een groote partij boekjes zijn, waarin eene beschrijving wordt ge geven van de industrie-terreinen. Des tijds zijn deze voor rekening van de vereeniging tot bevordering van Geer- truidenbergs belang gemaakt. Aange zien die boekjes veel geld hebben gekost en nu maar renteloos liggen, is bij hem het idee opgekomen of het niet wenschelijk zou zijn om die boekjes op de |aarbeurs, die straks in Septem ber te Utrecht wordt gehouden, te ver spreiden. Die verspreiding zou kunnen geschieden door Goossens. Die kan 2 of 3 maal naar Utrecht gaan en ze aan het station op een doelmatige wijze verspreiden onder de menschen die hij denkt dat daarvoor in aanmerking komen. De kosten zijn dan niet groot terwijl het succes groot kan zijn. Voorzitter. Ik heb daartegen geen be zwaar De groote vraag is maar of de vereeniging ons die boekjes wil afstaan. Sassen. Bij mij liggen er ook een partij. Ik zelf heb er al eens, toen ik in het Roergebied was, van die boek jes verspreid. Die bij de andere be stuursleden aanwezig zijn, zal men de gemeente gaarne schenken. Voorzitter. Dan is het een kleine kosten. Wie zijn de bestuursleden Segeren. Waar de Voorzitter is weet niemand. (Gelach). Voorzitter. Afin, de gemeente zal het in dank aanvaarden., Segeren Het is nog een jaar te vroeg om over al die dingen te spre ken. Tegen de verkiezingen richt men allemaal van die vereenigingen op Laat ieder maar van zijn eigen centen naar Utrecht gaan en niet op kosten van de gemeente, anders wil ik ook wel eens. Voorzitter. Ik heb er geen bezwaar tegen dat de heer Segeren ook eens aan het Station in Utrecht gaat staan om die boekjes te verspreiden. Segeren. Dank je wel, of U moet ook meegaan, dan gaan we samen Jansen. Ik juich het idee toe omdat het een mooie reclame is die niet veel geld kost. Sassen(onverstaanbaar). Segeren. Mijnheer de Voorzitter, mijnheer Sassen begint al Engelsch te praten ook. De heer Jansen geeft in overweging om een derde lid te benoemen in de Commissie belast met het onderzoek distributie aangelegenheden. 2 leden is voor zoo'n commissie niets. Men zal het dan ook nooit zien dat zoo'n commissie uit twee leden bestaat. De Voorzitter heeft daartegen geen bezwaar. Een vorige vergadering kon het niet anders omdat de raad zelf te kennen had gegeven dat in die Commissie de wethouders geen zitting zouden nemen en ook niet de heeren Mr. Allard en Segeren, terwijl de heer Meijeis direct nog niet in functie kan treden. Het best zal zijn nu de heer Meijers te benoemen als deze er geen bezwaar tegen heeft. Meijers. Ik heb er in zoover bezwaar tegen dat ik van deze zaak totaal niets afweet. Voorzitter Dat is juist goed dan staat u geheel onbevooroordeeld er tegenover. Meijers. Waarom wil de heer Sege ren niet in de Commissie zitting nemen, omdat hij vroeger Wethouder was Segeren. Ik heb altijd gezegd dat van Riel in de vergadering ontboden moest worden. Nu werd het twee dagen voor het vertrek bekend ge maakt en dat is fout geweest. Had men dat niet gedaan, dan had het spoedig in het Dag Bestuur afgehan deld kunnen worden. De zaak hangt nu al vanaf 1917 of 1918. Ik heb geen plan me met die zaak nog op te houden. Het zal een mooie boel zijn. Was het eerder bekend geweest, dan zou het wel eens van invloed op de benoeming van den gemeente-ontvan ger zijn geweest Het is nu gemakke lijk om te zeggen, daar zit de fout, maar het moet eersteens goed onder zocht worden Ik wil in geen geval in die Commissie zitting nemen Voorzitter. Het spijt me dat hier in openbare vergadering een blaam wordt geworpen op den gemeente ontvanger, zonder dat men overtuigd is dat hij in eenige mate een fout heeft begaan. Zulks spijt me te meer omdat men zooiets zegt van een ambtenaar waar over Burg. en Weth ten zeerste tevreden zijn Hij werkt buitengewoon accuraat en dan zoo maar met een paar woorden een blaam op iemand werpen, komt niet te pas. Segeren. Ik heb niet gezegd dat het juist is. Voorzitter. Neen, u zegt dat het van invloed zou zijn geweest bij zijne benoeming en dat is toch nogal veel gezegd. De heer Jansen zou voorloopig, zoolang de Commissie met haar onderzoek niet gereed is gekomen, over deze kwestie zoo min mogelijk meer spreken. De heer Segeren, zegt spr. verder, is vroeger nogal toen hij wethouder was, tusschen veel zaken uitgehouden en daarom zou ik nu zeker, als ik hem was, in de Commissie zitting willen nemen. Een vorige keer heb ik gezegd dat het goed was dat hij buiten de Commissie bleef, maar bij nader inzien is het toch beter dat hij daar wel inkomt. Was de fout boven ontstaan als een gevolg van de groote drukte en dan nog wel van werkzaamheden die nooit van te voren waren te overzien, ofwel door laksheid en ware men er ridderlijk mee voor den dag gekomen, dan had de zaak al lang opgelost kunnen worden. Segeren. Ik heb alles gedaan om Van Riel hier in een geheime ver gadering te laten komen, maar daar is nooit iets van gekomen en nu staat het mij vrij te denken wat ik wil. Voorzitter. Dat is zooveel als gezegd dat u verdacht mag maten wie u wil. Dat recht hebt u niet. Segeren. En waarom wordt het van Riel dan gedaan. Voorzitter. Dat is niet gedaan. Wij hebben alleen maar feiten genoemd dat de heer Van Riel niet meewerkt om de zaak tot klaarheid te brengen en hij zich menigmaal niet aan zijn woord heeft gehouden. Segeren. Als de fout boven is ge maakt, had men er gerust eerder mee voor den dag moeten komen. Voorzitter. We zullen er maar over zwijgen. Dat is het beste, daar ben ik het met den heer jansen over eens Segeren. En ik wil in geen geval in die Commissie zitting nemen. Als er nu een accountant bij komt is het wat anders. Voorzitter. De Commissie begint met de zaken te onderzoeken. Is die nu van oordeel dat de hulp van een accountant noodig is, dan kan daar nog altijd toe worden besloten. De heer Meijers wil zich thans wel bereid verklaren om in de Commissie zitting te nemen en hoopt dat de zaak in orde kan worden gemaakt. lansen. Hoort u nog wat van die knapzakken vait de Bossche Woning bouwvereniging. Voorzitter. De Rechtbank is op vacantie. De verificatie-vergadering zal op het laatst van September plaats hebben. Segeren. Er zijn nog leeningen tegen een hooge rente van 7 en 6'/3 pCt Kan dat niet gewijzigd worden. Voorzitter. Burg. en Weth. zijn doende om tot converteering te komen. Segeren. Zijn die leeningen, ik be doel voor het lichtbedrijf, door den Raad en Ged. Staten goedgekeurd. Voorzitter. Dus u vermoedt dat deze leeningen niet zijn goedgekeurd Segeren. Ik zeg niets. Ik vraag het maar. lansen. Er zal toch geen enkele bankier geld geven als een geldlee- ning niet door den Raad en Ged. Staten zou zijn goedgekeurd Segeren. Ik beweer niets, ik vraag alleen maar iets. Die leeningen komen mij zoo hoog voor. Ik weet zeker als dat bij openbare inschrijving was ge daan, dat men die hooge rente niet had behoeven te betalen. Voorzitter. In een volgende verga dering zal ik u de datums van de goedkeuringen opgeven Zoo kan ik die natuurlijk niet zeggen, maar wel weet ik dat er geen enkele bankier gevonden zal worden die geld zal geven als een leening niet gedekt is door een besluit van den Raad. Jansen. Een ding is maar jammer en dat is dat vroeger de zaken ook niet zoo secuur werden nagekeken. Was dat maar gedaan, dan zou het er nu toch wel een beetje beter zijn geweest. Voorzitter. De kwestie is nu maar of de goedkeuring er van is, tenminste dat vraagt de heer Segeren. Segeren. Mijnheer de Voorzitter, U is de heele baas van de gemeente en met het concessie verleenen is U nogal ruim. Met de kermis is er tot 2 a 3 uur verlenging van politieuur gegeven en het gevolg daarvan was dat vele menschen wakker zijn gehouden. Als ze op straat nu maar kalm waren, maar dat is niet. Dat had ik nu liever wel persoonlijk tegen U gezegd, maar zoo heb ik al eens meer iets tegen U gezegd en dan had het juist een averechtsche uitwerking. Voorzitter. Niemand meer het woord? Dan sluit ik de openbaie vergadering. ABONNEERT U OP EN ADVERTEERT IN DIT BLAD. KAATSHEUVEL. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Zaterdag 8 Augustus des h.m. ten 3 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Van Be- souw. Ongeveer 3 uur opent de Voorzitter de vergaderingafwezig de heeren Van Beurden en de Bresser. De notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Benoeming van een onderwijzer aan de openoare lagere school te Loonopzand. Op de voordracht staan 1. N. F. M. Hillen, Rotterdam. 2. F. P. M. Herben, Breda. 3. H. A. C. Kennis, Tilburg. 4. J. F. Hemmens, Bergen op Zoom. 5. J. W. de Graaft, Tilburg. Wijdemans. Welk motief heeft er toe geleid om Hillen no. 1 op de voor dracht te plaatsen. Voorzitter. Daar is geen enkel motief voor aan te geven. Uit de informaties blijkt dat het een goede kracht is. Verder motief bestaat er niet. Voor Burg. en Weth. heeft het geen be- teekenis wie no. 1 op de voordracht staat, want het gebeurt hier maar zelden dat die gekozen wordt. Het opmaken van een voordracht voor hoofd der school geschiedt anders. Dat wordt opgemaakt in overleg met den schoolopziener. Van Amelsfoort. Nu moeten wij op zoo'n manier iemand kiezen dien wij niet kennen. Voorzitter. Dat is altijd. Ik kan wel de verschillende stukken laten voor lezen, maar doe dat niet meer iti de openbare vergadering. Bij de benoeming van een hoofd der school is het advies steeds voor gelezen, omdat in deze gevallen over eenstemming tusschen Burg en Weth. en inspecteur wordt geëischt. Het is hem dan ook onbegrijpelijk dat door den Raad zoo weinig notitie van der gelijke adviezen wordt genomen. In de vorige vergadering heeft hij mede gedeeld dat de benoeming niet kon plaats hebben omdat het advies nog niet was ingekomen. Daarna schorst de Voorzitter de ver gadering en gaat de Raad over in geheim comité Na heropening der vergadering wordt tot stemming overgegaan. De uitslag was als volgt Hillen te Rotterdam 7 en Herben te Tilburg 4 stemmen, zoodat de heer Hillen benoemd is. i Schrijven van den WelEd. Z.Gel Heer Dr. de Both, houdende dankbe tuiging voor het hem door de gemeente ambtenaren geschonken schilderij ter gelegenheid van zijn 25 jarig jubile als gemeente geneesheer. Voorstel tot het verbinden van voor waarden aan de gegeven garantie ten behoeve van de Intern, tentoonstelling te Waalwijk. De Voorzitter zegt dat verschillende burgemeesters waarvan de gemeente garant is gebleven, een vergadering hebben belegd waarop eenige voor waarden zijn gesteld, waarmede de Raad zich kan vereenigen. Adres van A. Dekkers te Kaatsheuvel (Loonschen dijk) verzoekende verbe tering (keislag storting) van den Twee den Loonschendijk Adressant wijst er op, dat de weg in zeer slechten toestand is geraakt en er alleen verbetering aangebracht kan worden door een flinke laag keislag aan te brengen. Gaat men daartoe niet over dan gaat de weg nog verder stuk en om hem dan in orde te maken, zullen groote kosten gemaakt moeten worden. Brengt men daarentegen nu de ver betering aan, dan zijn de kosten maar gering Voorzitter. Bij het opmaken van de begrooting voor het dienstjaar 1926, zullen wij met dat schrijven rekening houden. Nu is alles al verbruikt wat op de begrooting is gebracht. Aldus wordt besloten. Voorstel tot het aannemen der met het Rijk getroffen schikking betreffende restitutie van gelden door het Centraal Verrekenkantoor van Brandstoffen. De Voorzitter deelt mede. dat in de distributie jaren de steenkolen voor de gasfabriek van dit kantoor werden betrokken. Uit de meerdere opbrengst werd destijds een Duitsche leening van 40 millioen geadministreerd. Na teruggave van dit bedrag werd door het Rijk slechts een gedeelte aan de betrokken gasfabrieken en groot industrie gerestitueerd. Over het restant is met het Rijk een procedure begonnen die in eerste instantie werd gewonnen. Het Rijk heeft zich nu bereid verklaard een accoord aan te gaan en aan de deelnemers de vol ledige uitbetaling te verzekeren, mits zou worden afgezien van de rente, bedragende 6 pCt. 's jaars vanaf het tijdstip der dagvaarding, zijnde 11 November 1922. Door het Comité wordt nu geadviseerd dit accoord te aanvaarden, omdat dan des te eerder over de hoofdsommen kan worden beschikt en de onberekenbare kansen van den afloop van het proces worden vermeden. Hier krijgen we nu nog f 1100 terug. Van Amelsfoort. Op welke gronden heeft het Rijk die uitkeering geweigerd. Voorzitter. Ja, dat weet ik ook niet. Eenmaal hebben we al eens f6200 terug gehad en nu krijgen we dan die f 1100 nog. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten op het voorstel in te gaan. Voorzitter. Dan is er nog iets dat niet op de agenda staat, maar dat met ingang van 15 Aug. in werking moet treden en dat is verlaging van de keurloonen. Daar zal wel niemand eenig bezwaar tegen hebben. Besloten wordt de heffing te bepalen als volgt: f 5 voor een eenhoevig dier van een jaar en ouder; f 1.50 voor een een hoevig dier jonger dan een jaar; f4 voor een rund (uitgezonderd kalf); f 1.50 voor een kalf; f0.50 voor een nuchter kalff 2 voor een varken f0.50 voor een schaap en f0.25 voor een geit. Indien het slachtdier wordt afgekeurd is slechts verschuldigd voor: een eenhoevig dier van een jaar of ouder f 1een eenhoevig dier jonger dan een jaar f 0.50een rund (uit gezonderd een kalf) f 1een kalf f0.50; een nuchter kalf f 0.25een varken f 0.50 een schaap f 0.50 en voor een geit fO.10. Bij de rondvraag wijst de heer Snoeren er op, dat in een vorige vergadering is besloten om de werke- loozen bij eventueele werkloosheid aan de wegen te werk te stellen. Hij meent dat de tijd daarvoor nu al is aangebroken, want zoowel hier als in Loonopzand is de werkloosheid groot. Op 15 Aug. zijn er tn Loonopzand al 50 a 60 menschen die uitgetrokken zijn en het is niet te voorzien dat deze weer spoedig aan het werk ge steld zullen worden, waarom hij zeker 17 Augustus al met het werk zou laten beginnen. De Voorzitter zegt dat ook Burg. en Weth. de werkeloosheid hebben zien aankomen en daarom bij voorbaat reeds aan den Minister gevraagd hebben of in de kosten van een eventueele werk verschaffing door het Rijk zal worden bijgedragen. Zoodra het antwoord ont vangen is en blijkt dat er werkeloos heid heerscht, zal spreker dadelijk den raad bijeen roepen om het een en ander nader te bespreken. In de vorige ver gadering is besloten den aanleg van wegen, behalve het verplichte gedeelte te Loonopzand van de werkeloosheid afhankelijk te stellen. Snoeren. Maandag 17 Augustus ont vangen er al veel menschen absoluut niet de minste uitkeering meer. Wat moet daar dan mee worden gedaan. Voorzitter. Direct nadat bericht ont vangen is van het Ministerie zullen wij de vergadering bijeenroepen. Snoeren. Dus dan hebben die men schen zoolang niets. Voorzitter. Neen, maar daar kunnen wij niets aan doen. Brok. Hier zijn er al 38 geheel uit getrokken. De heer De Wijs merkt op, dat het al heel goed zal moeten vlotten om alle menschen onder dak te brengen. Snoeren. Bij ons komt het nu nog het meest doordat de fabriek van Grol is stopgezet. Voorzitter. De verschillende mate rialen zijn er al, alleen de klinkers zijn er, maar de banden nog niet, die moeten uit België komen. De bedoeling heeft bij den Raad voorgezeten om het werk aan te besteden, maar dat gaat dan niet, dan zal het onder eigen be heer uitgevoerd moeten worden. In overleg met den opzichter zal dan het werk door de werkloozen uitgevoerd moeten worden. Snoeren. Het ergste van alles is dat er de volgende week al zooveel menschen geheel uitgetrokken zijn en waar moeten ze dan van eten. De heer De Wijs merkt nog op dat die menschen al lang een groot stuk van hun loon hebben moeten missen en dus niets meer over hebben kunnen houden voor de dagen die kunnen komen, dus niets meer hebben om van te leven. Bij de werkeloozen zijn er wel die steeds werkloos zijn en alleen onderdak vinden als het op alle fabrieken druk werken isdoch voor diegenen, die juist tengevolge van de slapte zonder werk zijn geraakt, acht hij het wel geoorloofd om daarvoor zoo spoedig mogelijk maatregelen te treffen. Snoeren. Er zijn er die nu al 10 weken lang zich met een inkomen van f 10.80 per week hebben moeten be helpen en waar moeten die nu van eten. Ge kunt ze toch niet van gebrek laten omkomen. De heer Van der Horst zegt reeds voor Pinksteren op dezen toestand te hebben gewezen. Voor hem is het ook gelijk wanneer die er is, of ze nu met Pinksteren daar is of met Kerstmis, zaak is het dat de menschen moeten worden geholpen. De Raad moet in-

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 2