HOEDEN PETTEN Corn. P. van Zelsl Hallen A. en B. Toezendingen bestemd voor de Hallen en 13. MADE. Toen de heer W. v. M. even zijn fiets voor een café plaatsten om spoedig daarna weer terug te keeren, kwam hij tot de minder aangename ontdekking dat zijn rijwielplaatje was verdwenen. De werkman P. Godschalk had het ongeluk op het werk te Rotter dam een heipaal tegen zijn been te krijgen, tengevolge waarvan een ern stige verwonding ontstond. Na aldaar verbonden te zijn werd de man naar hier overgebracht alwaar hij onder behandeling van Dr. K. werd gesteld. De liefdadigheidsbazar te Drlm- melen gehouden ten bate van de Christelijke School heeft de somma van f 18Ü0 opgebracht. WASPIK. Op ruim 85-jarigen leeftijd overleed heden onze geachte dorps genoot, de Heer P. Klazen. De over ledene, eenvoudig in levenswandel en katholiek in merg en been, was een zeer geziene persoonlijkheid. Steeds stond hij op de bres, waar het de ver dediging gold der katholieke belangen In woord en daad was hij velen ten voorbeeld. Aan de orde der Capucijnen, schonk hij een viertal zijner zonen, die hij allen bekleed zag met de priester lijke waardigheid Daarbij was hij lid of bestuurder van de meeste hier derbe- staande kerkelijke instellingen, zooals lid van het R K. kerkbestuur, bestuurs lid van verschillende broederschappen, gewezen president van den R K. drank- bestrijdersbond, benevens lid van par ticuliere of gemeentelijke vereenigingen, als oud president der' Harmonie en oud lid van den gemeenteraad, in welke functies hij zich steeds onderscheidde door zijn helden oordeel en zijn be zadigd en tactvol optreden. Zijn aan denken blijve in zegening. Hij ruste in vrede. De Heer P. van der Ploeg, onder wijzer aan de R K. Jongenschool alhier, slaagde deze dagen voor zijn examen van hoofdonderwijzer. GEERTUIDENBERG. Zaterdag a.s zal de pas opgerichte gyinnastiekver- eeniging alhier, een publieke vergade ring houden in het Café Marktzicht. Naar we vernemen zijn onze stad- genooten de Gebrs. Stallen, wederom bekroond geworden en nu wel te Parijs op de aldaar gehouden Bakkerijten toonstelling. Het lijk van de zoo treurig om het leven gekomen. T. is nadat eerst in de parochie kerk een H. Mis was opgedrageg naar Maastricht vervoerd, alwaar het ter aarde besteld zal worden. Zondagnacht -f kwart over twaalf brak boven onze gemeente een gewel dige hagelbui los, gepaard gaande met een hevig onweder. Door de hagel zijn bijna huis aan huis ruiten gebroken. DUSSEN Vrijdagmorgen had onder groote belangstelling de begrafenis plaats van de Eerw. Zuster Üiderica welke hier ongeveer 30 jaren in het Liefdegesticht verbleef. Deze Eerw. Zuster kende iedereen tot zelfs de kleinste kinderen, velen echter kenden haar nog van hun school jeugd. daar zij langen tijd als hoofd MARIAPOLDER. Weer mocht verle den Zondag de Mariapolder jubiJeeren, Nu om den eerste harer zonen die als Priester staat aan het Altaar des Hee- ren, de Weleerw. Heer P. v. d. Pluijm. Fel blikkerde de zon haar glanzen in de mengeling van kleurenglorie van een dorp in feesttooi. Om 10 uur werd de H. Mis plechtig opgedragen door den Weleerw. Heer P. v. d. Pluijm met assistentie van diaken en subdiaken. Voor deze H. Mis werd door het R.K, Zangkoor op verdienstelijke wijze uitgevoerd de cantate van Dobbelman „Priesterglorie". De Z.E.H. Willaert hield een enthou siaste feestrede. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 11 Aug. '25 De Oranjevereeniging heeft met het oog op Koninginnedag het volgende programma opgemaakt. 1—4 uur n.m. kinderspelen, 4—6 Oefeningen door de Rijvereeniging „Het Land van Heusden en Altena, 6 30—8.30 Concert. 8.30 Fakkel- en Lampionoptocht. Ook ligt het in de bedoeling bij genoegzame deelneming een étalage-wedstrijd uit te schrijven, waarvoor gegadigden uitgenoodigd worden zich op te geven bij Mevr. Auër of bij den heer Leenhouts. Bij de verpachtingen van nagras werden zeer hooge prijzen besteed en wel 40 tot meer guldens per koeschaar heer van G. tengevolge van het inslaan van den bliksem geheel afgebrand. Alles was verzekerd, Tijdens een hevig onweer is te Wijnjeterp de boerderij van W. S. to taal afgebrand. Borculo verwoest door een windhoos. Een groote ramp. Dooden en vete gewonden. Verschrikkelijke onweders hebben op talrijk vele plaatsen Maandagavond in ons land groote verwoestingen aan gericht. Het stadje Borculo is door een wer velstorm bijna geheel verwoest. Men meldt uit Arnhem Het kleine stadje Borculo in den Achterhoek, is Maandagavond dooreen' geweldige ramp getroffen. Omstreeks half 7, tijdens een lievig onweder, ont stond er een windhoos, die vrijwel het geheele stadje vernield heeft. Geen en- binnenshuis door neervallende balken «telling begonnen en werden de eerste en gesteente zijn getroffen. Velen heb- proeven genomen. Verscheidene maan- ben armen, beenen of pols gebroken, den werd beprdefd en verbeterd en ein- De ruïne is eenvoudig niet te beschrij- clelijk na een jaar was de baan, zooals ven. De wegen zijn onbegaanbaar en men die nu zien kan. De aanleg is een zelfs ijzeren met cement gevulde tele- wonder der techniek, een product van foon- en telegraafpalen hebben zich zeer nauwkeurige berekening. Een ven niet staande kunnen houden. Militaire timeter te grooten of te kleinen stand hulp is ingeroepen om de ruïnes op te tusschen de beide auto's kan tot een ruimen en de gewonden en dakloozen mislukking aanleiding geven. In een te helpen. gesloten ruimte, b.v. een circus, moet De ramp die de streek tusschen weer een andere berekening plaats heb- Grave en ("den getroffen heeft is een ben dan in de vrije natuur, zooals op catestrofe gelijk en de schade is bui- de T.W.E.M. tengewoon groot. j De enorme sprong van 16 M. in de - Te Nijmegen. .hoogte van den eersten wagen, eischt Te Nijmegen en aangrenzende ge- steeds zeer strenge en nauwkeurige be- gisteravond hevig on- proeving van de stellingen. Men kan meenten heeft weer gewoed. In het dorp Heumen zijn twee ningen door den storm vernield. In Malden zijn 7 oude hofsteden ver woest. zish daarva neen flauw denkbeeld vor men, als men weet, dat alleen aan re serve-materiaal 2000 K.G. meegebracht wordt. Ofschoon Noiset reeds in 1913 met kei huis is onbeschadigd. j Huizen met twee verdiepingen heb-1 destreek tusschen Malden en Nij- zijn toestellen klaar was, werd de eer hen voor het meerendeel de tweede ver- ,wee kleine woningen. Persoon- ste voorstelling pas na den oorlog gege- dieping verloren. Van de Ned. Herv.Il-|k(' ongelukken kwamen er niet bij ven. het eerst in Weenen, daarna acli- Kerk is de toren gewoon afgeknapt.U)01'- tereenvolgens in Breslau, Boedapest, Ook de toren van de Roomsch-katho- <)nder Beek en Nijmegen zijn tal Parijs, Brussel, Scheveningen, Berlijn, lieke Kerk is verdwenen. Het hotel van boomen omgewaaid. De tramdienst Parjjs, Brussel, Scheveningen, Berlijn, Wevers is een ruïne geworden. In het»aar Berg-en-Dal en Beek is gestaakt, Dresden. Thans werkt hij 2 dagen op plaatsje en in den verren omtrek staat do.or_?t..<!e!€,ect,ri8ch€ gliding tegen de T.W.E.M., om den 25 Augustus we- geen boom meer. Voor zoover op het oogenblik bekend zijn er 4 dooden, van wie Galshoven en Xieuwenhuis, de eenige namen zijn die ik nog hoorde noemen en honder den gewonden. Deze personen werden voor den tijd van goed twee maanden.onder bet Puin hunner woningen be dolven. Doordat de mensehen nog.niet GEMENGD NIEUWS. dekte een schat van bloemen de lijk. 'der school is werkzaam geweest. Zuster baar die door collega's werd gedragen- Diderica was door iedereen bemind, het Gisterenavond ontlastte zich stoffelijk overschot werd gedragen door boven Doetinchem een hevig onweer j naar bed waren en vooral de bovenste verdiepingen werden getroffen, zijn er Gistermorgen heeft te Ede dej"'c* meei' slachtoffers gevallen. De al- begrafenis plaats gehad van twee der gemeene aanblik doet denken aan een slachtoffers, die bij de vreeselijke ont- geweldige aardbeving, ploffing in de Kunstzijdefabriek om het Maandagavond, zoodra hel mogelij leven kwamen. In het vriendelijke zon- j waH °m verbinding niet de omge\ing overgoten-dorpskerkjehad de plechtige krijgen,^zijn uit geheel Gelderland uitvaart plaats. Reeds in den vroegen morgen wer den de lijken die in het doodenhuisje op de begraafplaats waren neergelegd omdat daar de verschillende gerechte lijke secties moesten worden gehouden opgehaald. Het stoffelijk overschot van den arbeider Moller werd naar zijn woonplaats Wageningen overgebracht, alwaar deze gistermorgen werd ter aarde besteld. De dooden Moss en Foykar werden naar hunne woningen te Ede vervoerd. Om negen uur werd de H. Mis van Requiem opgedragen voor het slacht offer Moss. De belangstelling was enorm. Van ver uit den omtrek was het volk samengestroomd om van de droeve plechtigheden getuige te zijn. Zoowel hef kerkgekouw als de doo- denakker waren geheel gevuld met menschen. De kist werd naar de kerk en daar na naar het kerkhof gedragen door personeel der Enka, mede werklieden van den overledene, Op het kerkhof werd de absoute verricht door den Zeereerw. heer pastoor. Nadat de ge bruikelijke gebeden waren verricht dankte de vader van den overledene voor de belangstelling. Om half elf had de begrafenis plaats van den Duitscher Foykar. Ook hier 10 leden van de H. Familie Vrouwen en werd gevolgd door een groote menigte, voorop de Eerw. Zusters, daarachter de schoolkinderen en toen nog tal van oudleerlingen.' De Eerw. Zuster Diderica zal nog lang in dankbare herinnering blijven bij alle Dussenaren doch vooral bij hare mede Zusters en oudleerlingen. Ongetwijfeld zal zij hierboven haar loon daarvoor ontvangen. Zij ruste in vrede. Onze dorpsgenooten de Heeren C. W. Pols en J Ausens in garnizoen te Venlo zijn beiden aangesteld tot mili cien Sergeant bij het 17. R. I. Onze dorpsgenoot de Heer P. v. Dijk J.zn. slaagde dezer dagen op het te Peursen (Z.H.) gehouden examen als voormelker. Van Dijk heeft den cursus practisch en theoretisch gevolgd, welke uitging van de Zuid—Hollandschen Zuivel- bond. Zaterdag a s. zal onze oud dorps genoot de WelEd. Heer W. Rietra, zoon van Notaris Rietra alhier te Maastricht Priester gewijd worden. Dit is de tweede zoon van dit gezin welke thans de Priesterwijding zal ontvangen beiden in dezelfde orde n 1. Sociëteit van Jezus. C. D. alhier heeft dezer dagen een aardappel gerooid welke niet min der dan 6 ons woog. Op enkele plaatsen komen aard appelen voor waarin bederf is. 't ls echter te hopen dat deze ziekte niet voortgaat. Deze week is de toemaat verpacht en er werden schrikkelijke hooge prijzen besteed, er werd n.l van f 42.— tot f 72.— per H. A. besteed. gespaard gaande met een orkaan De motorfabriek „De Vijf" werd totaal vernield. Ook aan het spoorstation is alles ontredderd. Geladen veewagens sloegen om. Alle verbindingen naar buiten zijn verbroken. Op het tentoonstellingsterrein te Didam sloegen op een na alle tenten om. Gisteravond omstreeks 7 uur woedde boven Groningen en omge vingeen hevig onweer. Te Oosterhooge- brug sloeg de bliksem in de boerderij van S de Wit welke geheel afbrandde. Ook veel hooi en alle landbouwwerk tuigen gingen verloren, Alles was ver zekerd. Onder Aduard is ook nog een boerderij afgebrand. Zondagavond omstreeks 11 uur sloeg naar de Rsb meldt, tijdens het hevig onweder, dat zich boven het Westland ontlastte, de bliksem in de woning van den heer v. d. B. in de Heerenstaat te 's Gravenzande. Een 19-jarig meisje, dochter van v. d. B., werd gedoodhaar verloofde kreeg een zwaren steen op het hoofd en is naar het ziekenhuis te 's Gravenhage vervoerd. Een zoontje van v. d. B., dat in dezelfde kamer vertoefde, werd ver lamd. Brand is niet ontstaan. Te Terneuzen is de bliksem in geslagen in de landbouwschuur van J. van Hoeve, welke geheel is afgebrand. Drie paarden, een varken, een 80 tal kippen en eenige eenden kwamen in de vlammen om, terwijl mede vrijwel de geheele oogst en de landbouwwerktuigen verloren gingen. Verzekering dekt de schade. Te Huizen is een houten woning bij den Seisjesberg, bewoond door den «le Roode-Kruis-afdeelingen te hulp geroepen. Uit Zutphen werd assisten tie van de brandweer gevraagd om de branden, die ontstaan waren, te helpen blusschen. Ook de genie uit Utrecht is om assistentie gevraagd om de bouw vallen te helpen ruimen. Militaire hulp is van alle zijden te hulp geroepen evenals geneeskundigen uit den om trek om de vele gewonden te verplegen Hopen we, dat niet nog meer slacht offers hun leven er bij hebben ingeboet, want nog liggen de puinen hoog. Wie weet, liggen daar nog dooden onder, want men kan nog moeilijk er op aan, dat geen vermissingen zijn gemeld. Borculo, de bekende marktplaats van vee en paarden, zal in maanden en maanden geen herberg kunnen geven aan haar gewone bezoekers. Arm Borculo! Te Crave. Tenminste zes dooden. Men meldt pus: In de omgeving van Grave is het Maandagavond noodweer geweest. Te Langenboom, gem. Eseharen, is het dak der kerk der Dominicanen in gestort. De toren werd opgenomen en in een tuin geslingerd, huizen zijn in elkaar gestort en hoornen afgeknapt, zoodal het geheele dorp een ruïne lijkt. Van andere zijde meldt men: De streek tusschen Grave en Uden is gisteravond tusschen 7 en 8 uur door een ramp getroffen. Een ongekend noodweer heeft boven de streek gewoed en vreeselijke verwoestingen aange richt. Tegen 7 uur was de streek bijna in duisternis gehuld. Toen brak een verschrikkelijk onweder los, spoedig gevolgd door een geweldigen regen. Tij dens het onweer woedde een cycloon, welke ondanks den korten tijd dat hij duurde, ontzettende verwoestingen heeft aangericht. De cycloon is juist langs Grave gegaan, waar men alleen het vreeselijke onweer in angstige af wachting heeft meegemaakt. Zeer ern stig zijn evenwel getroffen Langen boom (gemeente Mill), Eseharen nabij Grave en Zeeland. In Langeboom is de loren van de kerk geslagen. Het dak van het stevige klooster van de paters, dat bij de kerk staat, werd weggeslin gerd. Een school met onderwijzers wo ning, niet lang geleden nieuw gebouwd, is in elkaar gedrukt. Meer dan 20 hui zen van het kleine plaatsje zijn ver woest. In Zeeland is het aantal ver woeste huizen nog grooter en bedraagt meer dan 40. Ook stevige, nieuw ge bouwde huizen zijn in den cycloon weg gevaagd. Sommige huizen zijn geheel verdwenen. Daken werden tot op groo- ten ofstand door den storm meegeno men. Geheele lanen zijn verdwenen. Al le hoornen, waaronder eeuwenoude, zijn afgeknapt of ontworteld. Het staat vast dat het aantal dooden in deze streek ten minste zes bedraagt. Het aantal gewonden is legio en niet te tellen, omdat de slachtoffers meestal den grond is geslagen. derom in Parijs op de Tentoonstelling Maandagmiddag ontlasstte zich bo- te zijn. ven Boxtel een onweer, vergezeld van I De heer Noiset regelt alles zelf. Bij zwaren hagelslag en wolkbreuk. H011- de voorstelling neemt in de eerste auto derden ramen aan de windzijde zijn een achttienjarige Parijsche dame, Mej. stukgeslagen, boomen zijn ontworteld, Osteria, plaats en in de tweede auto takken versperren op verschillende Mr. Gregor. plaatsen den weg. Telefoondraden ban-1 Van een 20 M. hooge stelling storten gen buiten de gemeente over den weg, vlak 11a elkaar de twee auto's van de de straatverlichting en de electrische steile baan.naar beneden en terwijl de geleiding zijn gestoord. De schade aan eerste zich weer circa 16 M. hoog in de de groote gehouwen is groot. lucht verheft, vliegt de andere, door Bij l den zijn hoornen afgeknapt en een bijzondere constructie, die aan den is het net der I'. N. E. M. geheel ver- wagen is aangebracht, onder de eerste woes< I door. De luchtreu geschiedt met een Op talrijk vele plaatsen zijn verder snelheid van 16(1 K.M. per uur, terwijl hoornen ontworteld en beschadiging de auto's met den ontzettenden druk aan huizen toegebracht. j van 450 ton op de tweede stelling neer- De Commissaris der Koningin in komen. Direct bij het aankomen wordt onze provincie bezocht gisteren de ge-1 de razende vaart verminderd, door ge- teisterde plaatsen. i spannen koorden, aan het einde ver- RECHTSZAKEN. awaard met zakken zand- Uitspraken Bossche Rechtbank. P, J. v. A., Sprang-Capelle, diefstal, vrijspraak. P. K., Elshout, Pol. Regl. op de wegen der provincie, appèl Kanton gerecht Heusden, vonnis vernietigd, vrijgesproken. Valsch getuigschrift. M. d. L. uit Vlijmen had als dienst bode te Den Bosch een valsch ge tuigschrift gebruikt. Ze hield het nergens lang uit en kreeg ook nergens getuigschrift mee. De mondelinge in lichtingen luidden niet gunstig over het meisje. De president waarschuwde haar voor zulke praktijken en besloot: „Ik geloof dat jij een gevaarlijke oplicht- ster bent". Tot nader onderzoek werd de be handeling der strafzaak uitgesteld. Poging tot moord' op zijn verloofde. In hooger beroep had zich voor het Bossche Hof te verantwoorden H. .1. B. M. van R., 27 jaar, metselaar te Tilubrg, door de rechtbank te Breda veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf er zake dat hij gepoogd heeft op 8 Jan. zijn verloofde, Petronella Horvers, win keljuffrouw te Tilburg, die hem pas Voor goed had afgewezen, te vermoor- j den door haar herhaalde malen mei een hamer op liet hoofd te slaan. Be- aagde was buitengewoon goed, maar vreeselijk driftig van aard. Het meisje was bang en afkeerig van hem gewor- i den en kreeg tegenzin in een huwelijk 1 met zoo'n gevaarlijken man. Beklaagde wilde het meisje door be- dreiging met moord tot liefde en hu- 1 welijk dwingen. Hij was voornemens, indien zij bleef weigeren, haar te ver moorden, want hij gunde haar niet aan een ander. Daarna zou hij zelfmoord plegen; aldus verklaarde hij aan de Men moet het gezien hebben 0111 zich een zuiver denkbeeld te kunnen vormen. Reeds vorig jaar had de directie van de T.W.E.M. getracht om dit sensatio neel stuk op de Wielerbaan te doen ver- toonen. Men begrijpt, welke ontzetten de kosten daaraan verbonden zijn. In de veronderstelling, dat duizenden en duizenden dit nummer willen zien en 0111 iedereen daartoe in de gelegenheid te stellen, heeft de heer Noiset bewogen 2 dagen in Tilburg te blijven en de en treeprijzen zoo laag mogelijk gesteld. Tevens kan men dan de voorstelling bijwonen van de twee kunstrijders op den motor. AGENDA'S. WAALWIJK. Donderdag 13 Aug 8'/2 uur. Repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak". Gemengd koor. Zaterdag 15 Aug. 12'/2 uur. Repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak", mannenkoor. Musis Sacrum. ADVERTENTIëN. Intern. Tentoonstelling; voor de Schoen- en Leder industrie, Waalwijk 1925. De deelnemers wordt beleefd verzocht de expeditie van goederen voor op te dragen aan de Fa. MAX GOVAERTS alhier, die door ons psichiaters, die hem hadden onderzocht j Bestuur als Expediteur der Ten en toerekenbaar achtten voor zijn mis drijf. De adv. gen. eischte bevestiging van het vonnis. De verdediger pleitte clementie. Beklaagde had veel spijt en was zeer onder den indruk. Uitspraak 24 Aug. a.s. toonsielling is aangesteld. Dit geldt niet voor goederen die met eigen vervoermiddelen op den stand gebracht worden. 35152 SPORT. T. W. E. M. Autorermen door de lucht. In ons bericht van gisteren noemben we den heer Norset. de uitvinder van 't sensationeel waagstuk om per auto boor de lucht te rennen. Het zal ieder een belang inboezemen, hoe deze al- tractie ontstaan is. De uitvinder, de lieer Emil Noiset, een 42-jarig artist, die vroeger de „Loo- the Loop", de sqealen en andere kunst - 'itten uitvoerde op de fiets en met den motor, is de zoon van een ingenieur, WAALWIJK bij tudeerde in Duitschland en koos daar- na het artistenherocp. Steeds iets nieuws zoekend, kwam hij op t' denk- beeld een autoren in de lucht te beden-1 ken. Weldra werd met den bouw van een I 34201 EN DE NIEUWSTE MODELLEN. de Markt wo- De chauffeur van der Burgt uit Uden, Werd met zij 11 vrachtauto opgenomen en een eind verder zwaar inwendig gekneusd <>p den weg gevonden, zoodat men voor zijn leven vreest. I11 liet aangrenzende dorp Zeeland is de toestand even erg. Hier werden een moeder en kind. doordat liet huis instortte, gedood. Ook koeien werden door den bliksem getrof fen. i

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 6