Staatsspoorweg. De in aanbouwzijnde nieuwe parochiale Kerk St. Jan Baptist, nadert hare voltooiing; het prachtig monumentaal gebouw zal een waar sieraad te meer zijn voor Waalwijk. Dit zijn evenwel instellingen en werken van recenten datum, die we slechts ter loops aanhalen als bewijs, dat men in goede vooruitstrevende richting blijft volharden. Land en tuinbouw worden in de Langstraat en het naburig Land van Heusden en Altena, even als de paar den en veefokkerij, met de noodige kennis en ambitie met succes gedre ven. Ik moet mijn relaas bekorten, voor af wil ik echter nog als mijne innige overtuiging uitspreken, dat bet expo- seeren door onze beide belangrijke takken van nijverheid, een niet te on derschatten, zegenrijken invloed heeft uitgeoefend zoowel op den werkgever als op den arbeider. Voor een groot gedeelte heeft de Le der- en Schoenindustrie haar hoog aan zien in de rij der Vakbeoefenaars daar aan te danken. Van de beteekenisvolle, uitstekend geslaagde „Internationale, Koloniale in- en uitvoerhandel Ten toonstelling 1883, Amsterdam", kwam de glorie. Onze plaatselijke Commissie kon met een vijftigtal flinke inzen dingen, hoofdzakelijk leder en schoe nen voor den dag komen. De collectieve Lederinzending werd met goud bekroond, terwijl de schoe- nen-afdeeling ook hooge bekroningen verwierf. De Nederlandsche en de Ned. Indi sche Regeeringen namen krachtig deel aan deze grootsche onderneming. Het uitvoerend comité benoemde een Waal wij ker tot lid der Internationale Jury. Over het geheel waren de Nederl. Le der- en Schoennijverheid en hare ana loge grondstof-artikelen, tamelijk goed vertegenwoordigd. Hetzelfde succes mochten onze ex posanten op de achtereenvolgende We reld-Tentoonstellingen te Antwerpen, Parijs, en Brussel ervaren door hooge bekroningen, Commissie en Jury-be noemingen, toen eindelijk op de be roemde, tot heden nooit geëvenaarde Wereld Expositie Parijs 1900, waaraan de Nederl. Regeering officieel en op schitterende wijze - deelnam, onze Nij verheidsmannen zich ook niet onbe tuigd lieten. Een onzer Waalwijksche nijveren werd door de Nederlandsche Regeering in een bijzondere Commissie tot lid en later tot lid der Internationale Jury benoemd. De Leder- en Schoenen-in zendingen erlangden ook nu weder ver dienstelijke bekroningen. Op de Wereld-Tentoonstelling 1905 te Luik, bekwam een lederfabrikant al hier voor zijne inzending kuipgelooid zoolleder, de hoogste onderscheiding, „Grand Prix". Te Brussel in 1910, eene zeer belang rijke Wereld-Tentoonstelling, werden twee Waalwijksche voormannen in de Internationale Jury benoemd, een in de Leder- en een in de Schoenafdee- ling aan de 'sHertogenbossche, Provin ciale Tentoonstelling 1897, nam de Waalwijksche Industrie op waardige wijze deel. De beoordeeling en het boekstaven van den tegenwoordigen stand van zaken, moet ik aan levenskrachtiger en meer bevoegde mannen overlaten, op mijn leeftijd raakt men uit de be weging en immers „De wijze kent zijn tijd". Ik meen Mijnheer de Redacteur, zooveel mogelijk aan Uw verzoek te hebben voldaan. Ik ga dus eindigen, maar niet dan nadat ik een hartelijk en welverdiend eere-saluut heb gebracht aan de Yer- eeniging voor de Schoen- en Leder industrie, Waalwijk 1925. Gij heeren Bestuurders dezer groot sche onderneming geeft een geweldi gen stoot in de goede richting. Veel succes zij U toegewenscht. J. BERNARD TIMMERMANS Wz. Oud-Voorzitter der voormalige Kamer van Koophandel en Fa- bripken te Waalwijk. Wanneer er van mij als Voorzitter der Kamer van Koophandel een bijdra ge wordt gevraagd voor liet Tentoon stellingsnummer van „De Echo van liet Zuiden", voldoe ik met zeer veel genoe gen aan dat verzoek, al was liet alleen reeds uit waardeering voor het werk der redactie, die geen gelegenheid laat voorbij gaan om haar blad dienstbaar te maken aan de belangen onzer plaats, in het bijzonder aan die van de schoen en ledern ij verheid. De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Waalwijk werd ingesteld bij Koninklijk Besluit van 8 September 1877, zoodat ons nog slechts oen paar jaren scheiden van de herdenking van haar 50-jarig bestaan. Bij de instelling der Kamer was er nog geen sprake van een krachtige or ganisatie der schoen- en lederindustrie, zooals wij die thans kennen. Niettemin werd sterk de behoefte gevoeld aan een orgaan, dat beide takken van nijverheid kon vertegenwoordigen, het gemis daar van trad telkens aan den dag. En inder daad heeft de Kamer vanaf hare op richting de belangen van de schoen- en lede rnijverheid op uitnemende wijze ge diend, ondanks de moeilijke omstandig heden, waaronder zij door de gebreken, die den ouden organisatievorm der Ka mers aankleefden, hare taak te vervul len had. Trouw wend zij in de vervul ling van die taak, waar dat mogelijk was, terzijde gestaan door De Echo. Dat de Schoen- en Lederindustrie op de allereerste plaats aanspraak maakte op de belangstelling van de Ka mer, ligt voor de hand. In den ouden vorm was zij ingesteld voor de ge meente Waalwijk met de naaste omge ving daarvan. Zoo goed als thans, was ook toen de schoen- en ledernijverheid de voornaamste bestaansbron. Trou wmis ook nog om een andere reden be stond er een nauwe band tussehen bei de industrieën en de Kamer. Immers, de destijds bestaande Looiers-Sociëteit, een plaatselijke vereeniging van leer looiers, leerhandelaren en schoenfabri kanten, was de geestelijke vader der Kamer. Zij nam het initiatief en be reidde voor de noodige stappen om de instelling der Kanier te verkrijgen en dit initiatief heeft inderdaad de stich ting tot gevolg gehad. In 1922 werden de Kamers van Koop handel gereorganiseerd en het is zeker te danken aan het voortdurende ijve ren der Waalwijksche Kamer in het belang der schoen- en lederindustrie, dat deze Kamer behouden bleef, doch omstandigheden, waarin beide takken van nijverheid nog verkeeren is hare eerste taak. Van harte werden toege juicht de plannen tot. liet houden van deze Internationale Tentoonstelling,die het volle licht zal werpen op de bet.ee- kenis en liet hoogtepeil van de specifiek Langstraatsche nijverheid. De Kamer heeft gedaan wat in haar vermogen lag om het welslagen te bevorderen. Ik ben er van overtuigd dat deze schitterende vak-tentoonstelling even als hare voorgangster in 1903, tot heil zal zijn van de Schoen- en Lederindu strie eii dat de Hoofdtakken van nij verheid in ons district daarvan in de naaste toekomst de goede vruchten zul len plukken. Waalwijk, 10 Aug. 1925. B. TI MM ERMAXS-Verschi-rh, Voorzitter Kamer v. Koophandel en Fabrieken v. de Langstraat. Waalwijk, 30 Juli 1925. Geachte Heer Tielen. Volgaarne wil ik aan Uwe vereeren- de uitnoodiging gevolg geven en eene kleine bijdrage leveren voor bet door U uit te geven Tentoonstellingsnum- mer. Met temeer genoegen, doe ik dat voor Uw blad, omdat ik zoo goed weet, Een oud hoekje uit Waalwijk, met Klooster van Nassau. dat bij de reorganisatie haar werd toe gewezen een district waarvan de gren zen werden getrokken om een gebied, waar beide industrieën zóó sterk op den voorgrond treden, dat op de Kamer is gedrukt de stempel van te zijn de Kamer voor de schoen- en leder nijver heid. Het ligt dan ook voor de hand, dat de Kamer, na de reorganisatie „Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat, gevestigd Ie Waalwijk", in liet centrum der schoen- en lederindu strie, hare werkzaamheden zal voort zetten in de reeds vanaf hare oprich ting getrokken lijn. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat zij niet het oog zal hebben op de belangen ook van andere takken van handel en nijverheid, aller minst. Wanneer men echter bedenkt, dat b.v. de Langstraatsche Schoenindu strie meer dan 50 van de productie van de geheele Nederlandsche schoen nijverheid voor hare rekening heeft, dan ligt het voor de hand, dat als van zelf het oog wordt getrokken tot de schoen- en lederindustrie. Steun te verleenen in de moeilijke al wat door U in 't belang van schoen en lederindustrie wordt gedaan. Hier bij denk ik nog met genoegen terug aan de in 1903 gehouden Tentoonstel ling, waaraan gij als Secretaris waart verbonden en met volle toewijding die omvangrijke taak hebt vervuld. Doch ook door middel van Uw blad De Echo van het Zuiden, hebt gij steeds de be langen van de schoen- en leder-in dustrie behartigd en niet weinig hebt gij daardoor toen bijgedragen tot bet welslagen van de Tentoonstelling in 1903, ook thans zult gij krachtig wil len medewerken om de Tentoonstel ling van 1925 tot een succes te maken. Was het doel in 1903, om de alge- meene aandacht te vestigen op de toen pas ontluikende machinale schoen en leerfabricage, thans geldt het een niet minder groot doel, moet de opzet zelfs veel grooler zijn. Immers de beide industriën, sinds dien zoo reusachtig uitgebreid, voelen nog meer behoefte aan algemeene be kendheid. Men moet het weten in Ne derland, dat het Hollandsch Schoeisel niet bij bet Buitenlandsche achter be hoeft te staan, men moet het weten dat evengoed als het .van ouds bekende degelijke Hollandsch Schoeisel, hier het meest verfijnde Luxe Schoeisel vervaardigd wordt. Men moet overtui- trum der Langstraat, dan hebben wij in den regel niet op liet oog de geografische beteekenis van deze aanduiding, doch wordt al naar dat valt, meer bedoeld het centrum van verkeer in de ruim gend aantoonen, dat het een dwaze waan is, te ineenen, dat Buitenlandseh Schoeisel, mooier of beter is, dan het Hollandsch Fabrikaat Doch niet al leen in Holland, maar ook over onze grenzen moet men het kunnen uitgal men, dat het Hollandsch Schoeisel, minstens het buitenlandsche evenaart, en daarvoor is deze Tentoonstelling hel groote middel, maar niet alleen daarvoor is liet houden van deze grootsche Tentoonstelling noodzake lijk, doch ook omdat de Fabrikanten in deze Tentoonstelling een groote leerschool mogen vinden. Men moet van elkander kunnen afzien, welke verbeteringen nog kunnen aange bracht worden, maar vooral moet men zich, door kennismaking met de nieuwste en meest economisch wer kende machines, de wetenschap eigen maken, hoe men in deze moeilijke tij den, tegen de minst kostende prijzen, het beste kan fabriceeren. Dit vooral is een studie die dringend noodig is, in deze tijden, nu bij korten arbeids duur, hooge loonen, scherpe concur rentie en steeds wisselende mode, aan de fabrikanten eischen gesteld wor den, waarvan men in 1903 nog geen flauw begrip had. Daarvoor zal het ook goed zijn, dat onze werklieden de oogen goed den kost geven, om ook hun nut uit deze Tentoonstelling te trekken, want o-.k zij moeten medewerken, om onze in dustrie niet alleen in Staat te stellen, te kunnen blijven bestaan, doch ook hun belang is het, alles te doen om de Schoenindustrie nog op hooger peil te brengen, en door hun intensief me dewerken, dit voor dé fabrikanten mogelijk te maken. Het kan niet te gengesproken worden, wij doorleven nog een moeilijken tijd, doch de tijd die wij gekend hebben voor het aan nemen van hel zoogenaamde Schoe nenwetje, toen de geheele Schoenin dustrie met totalen ondergang be dreigd werd, is gelukkig achter den rug. Met goede hoop en vol vertrou wen moeten wij de toekomst tegemoet gaan, natuurlijk alles inspannende om een blij venden beteren toestand te scheppen en 't groote middel daar toe is ontegenzeggelijk deze grootsche internationale tentoonstelling met zooveel durf en energie opgezet. Welnu, ik hoop dat de goede ver wachtingen, die wij allen omtrent haar koesteren, mogen verwezenlijkt worden, dat deze Tentoonstelling in alle opzichten moge slagen, dat dien tengevolge betere tijden mogen aan breken, en het Comité met voldoening zal mogen terugzien op het behaald succes, dat een mooie bekroning zal wezen voor de vele werkzaamheden en moeite, reeds nu geruimen tijd met volle toewijding verricht, in het belang van Schoen- en Lederindustrie en in het belang van Waalwijk. E. W. KLIJBERG-PERNOT, Voorzitter Tentoonstelling 1903. Oud-Voorzitter van den A. B. v. S. WAALWIJK, CENTRUM DER LANGSTRAAT. Wanneer wij Waalwijk, wellicht met een tikje pretentie, aandienen als cen- getrokken begrenzing van de streek, die men de Langstraat noemt, ofwel het centrum van de schoen- en lederindu strie, soms ook wel liet centrum op in tellectueel en cultureel gebied. Naar mijn bescheiden meening mogen wij zonder aanmatigend te zijn aan Waal wijk inderdaad den titel van centrum der Langstraat, in de andere dan geo grafische ■beteekenis geven. En wanneer ik meen in het Tentoonstellingsnummer van „De Echo van het Zuiden" daarop de aandacht te mogen vestigen, dan is dil niel uit zelfvoldaanheid, uit inge nomenheid met de plaats onzer inwo ning. doch meer om de aandacht te vestigen op een verblijdend verschijnsel dat goede beloften in zich houdt voor de toekomst en in een tijd dat de eco nomische depressie nog niet is overwon nen, waard is gememoreerd te worden tot sterking van het zelfvertrouwen, van het besef van eigen kracht, als een lichtpunt voor de toekomst van onze gemeente, voor zijn handel en zijn in dustrie, (Wh daarnaast en niet het minst om te wijzen op de verplichtin gen die uit deze vooraanstaande po sitie voor onze plaatselijke genieen schap voortvloeien. Is deze internationale tentoonstel ling niet reeds een voorbeeldige demon stratie van de positie die onze gemeente inneemt, een demonstratie tevens van zelfvertrouwen, energie, ondernemings geest en vertrouwen in de toekomst- Wij zijn niet meer voorbarig wanneer wij deze tentoonstelling alleen reeds hierom thans als volkomen geslaagd noemen. De vertegenwoordigers der Nederlandsche Pers, zoowel de dag blad- als de vakpers hebben zich be reids op de hoogte kunnen stellen van het nagenoeg beeindigde werk en het is voor het Tentoonstellingsbestuur een buitengewoon groote voldoening dat velen bepaald verrast waren door het geen zij te zien kregen en allen onom wonden hun bewondering voor de schit terende prestatie hebben te kennen ge geven. V at mij in de verslagen der Pers-vertegenwoordigers bijzonder aan genaam heeft getroffen is het eenparige oordeel over de artistieke verzorging van liet geheele plan als een uiting van den goeden smaak van de ondernemers. Onze plaatselijke industrie treedt in de Nederlandsche Schoen- en Leder nijverheid op den voorgrond. Deze ten toonstelling zal opnieuw bewijzen dat dit de laatste jaren nog beduidend is toegenomen. De schoenindustrie van thans wordt in hooge mate beinvloed door de eischen der mode. De aangebo ren goede smaak komt onze nijverheid in dit opzicht zeer ten goede en het verheugt mij juist hierom dat de Pers vol lof is over het artistieke plan en de smaakvolle verzorging van de details omdat onwillekeurig verband zal wor den gelegd tussehen deze smaakvolle verzorging en het peil der Waalwijksche schoenindustrie, omdat de wijze van uitvoering van het geheele tentoonstel- lingsplan onmiddelijk is begrepen als een uiting van den goeden smaak van Wa al wij ks in d us tr ieelen Het is een verschijnsel, waarin wij ons oprecht kunnen verblijden, dat in den tijd, die achter ons ligt, onderne mingen als deze, al kunnen wij in de geschiedenis onzer plaats niet wijzen op een tweede onderneming van dezen omvang en beteekenis, steeds met suc ces zijn bekroond geworden. Het bestek van dit artikel leent er zich niet toe om alle oorzaken van dit verschijnsel na te gaan en in details te bespreken. In verband met den titel, die ik voor deze bijdrage koos, zou ik toch op de voornaamste oorzaken willen wijzen en dan noem ik op de eerste plaats de uit stekende onderlinge verhouding der in gezetenen en hun sterk ontwikkeld ge meenschapsgevoel, waardoor voor elke gelegenheid, die de kans biedt om het algemeen plaatselijk belang van dienst te zijn, onmiddellijk de noodige krach- rsa-v.-- :y .it.

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 10