DE ECHO ¥SN HET 2UI0EH m 5 No 65. Woensdag 19 Aug. '25. 48e Ir. TWEEDE BLAD. GEMEENTERAAD. SPBA NG—CAPELLE. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Woensdag 1!> Aug. des namiddags ten 3 uur. Voorzitter: Edelachtb. lieer Meijer. Ongeveer kwart over drie uur opent de Voorzitter de vergadering; afwezig' de lieeren Rijken en van Willigenburg de laatste met kennisgeving. De notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd vastgesteld. AAN DE ORDE 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten, hou dende .mededeeling dat 'tgewenscht is, nu liet G.E.B. is overgedragen aan de P.N.E.M., de verordening op dat bedrijf in te trekken. Daartoe wordt besloten. Schrijven van den heer P. v. d. Hoe ven, houdende mededeeling dat hij zijn benoeming als lid van het stembureau aanneemt, wordt voor kennisgeving aangenomen, evenals een verzoek om subsidie van de R.K. Vroedvrouwen kweekschool Ie Heerlen. Schrijven van Ged. Staten betreffen de overgave van den Hoogevaartschen weg. Ged. Staten zeggen, wel bereid te zijn om de Prov. Staten voor te stellen om de weg over te nemen, mits deze eerst in behoorlijken toestand wordt ge bracht en mits de gemeente bereid wordt gevonden daarvoor jaarlijks eene vergoeding te geven, welks bedrag ieder jaar zal worden vastgesteld. Verheijden. Ik zou dat schrijven ook maar voor kennisgeving aannemen. Voorzitter. Dat zal het, beste zijn want zoo is er niet veel zij bij te spin nen. Aldus wordt besloten. Schrijven van bewoners der Dage Zandschel. Adressanten wijzen er op, dat het water in de Dreef wordt verontreinigd door het afvoerwater van de leerlooie rijen uit Loon-op-Zand, zelfs in die mate, dat het water een ondraaglijke stank verspreidt en het onmogelijk voor mensch en dier is te gebruiken. De Voorzitter zegt dat het hier de Dreef betreft. De Gezondheids-Commis sie heeft er de gemeente Loon-op-Zand al eens op gewezen. Het gemeentebestuur aldaar zocht *TTaii ook al naar middelen ter verbete ring, doch is daarin nog niet geslaagd, omdat het niet de medewerking heeft Van belanghebbenden. Verheijden. Ik heb gelezen dat men nu door de werkloozen dainage-velden wil laten aanleggen. Voorzitter. Ja, het gemeentebestuur heeft een onderhoud gehad met den heer Meijer de Vries van het Departe ment van Arbeid en ik geloof dat men DE GEWELDIGE VERWOESTING TEN GEVOLGE VAN DE WIND HOOS TE RORCULO EN OMGEVING. Bi De 500 man Genietroepen aan het o pruiming swerk Een eertijdwelvarende hofstede Bovenstaand geeft een elegant en te vens practiscli model, waarnaar met de wat frisscher dagen gezocht wordt. Het laat zich uitstekend vervaardigen uit wollen crêpe en verkrijgt door het af werken met een motonneersteekje met unit kleurige zijde, een fleurig dasje, en wat kleurige knoopjes, en een motief je van borduurwerk op het lijfje, een zeer aardig aanzien. Benoodigd pl.m. 43h M. cyêpe van 100 c.M. breed. de zaken nu voor elkaar heeft gekregen. Er heeft zich ook nog een geval van Miltvuur voorgedaan, wat moet worden toegeschreven aan het gebruik van dit water. Het geval is door den Rijksvee arts gerapporteerd. Michaels. Men kan daar, zoolang van het gemeentebestuur van Loon-op-Zand nog geen bericht is ingekomen, niets aan doen. Schrijven van den heer Dijk, hoofd der Chr. School te Sprang, dat hij we gens vertrek uit deze gemeente, ontslag neemt als lid van de Commissie van Toezicht op de Lagere School en als lid van de Comm. tot wering van school verzuim. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Wijziging keurloonen. De Voorzitter deelt mede, dat de keurloonen verlaagd kunnen worden, met ingang van 15 Augustus. Besloten wordt de heffing te bepalen als-volgt: 5.voor een eenhoevig dier van een jaar en ouder; ƒ1.50 voor een een hoevig dier jonger dan een jaar; ƒ4. voor een rund (uitgezonderd kalf) 1.50 voor een kalf2.voor een varken0.50 voor een schaap en 0.25 voor een geit. Indien het slachtdier wordt afgekeurd is slechts verschuldigd voor:. Een eenhoevig dier van een jaar of ouder ƒ1.een eenhoevig dier jonger dan een jaar ƒ0.50; een rund (uitge zonderd een kalf) 1.een kalf 0.50 een nuchter kalf ƒ0.25; een varken 0.50een schaap 0.50 en voor een geit 0.10. Voorzitter. Dan is er ook nog een verzoek om de gemeentegebouwen aan te sluiten bij de Waterleiding-Mij. Ook het hoofd der school in Capelle, de heer Colet, heeft daarom gevraagd. Burg. en Wetli. stellen vöor in dien geest te handelen. Verheijden. Is het de bedoeling om de gemeentehuizen in Capelle en hier ook aan te sluiten. Voorzitter. Neen, alleen hier. Verheijden. Dat zou ik niet doen. Ik zou ze allemaal aansluiten. Voorzitter. Dat moeten de bewoners zelf doen, althans die moeten daarom vragen, De hee Verheijden zou zeker het oude Raadhuis van Capelle aansluiten want een week of 3 of 4 geleden heeft er in het gezin van veldwachter van der Lin den een ziekte plaats gehad, die hij hier maar niet wil noemen, wat uitsluitend moet worden toegeschreven aan-het ge bruik van slecht drinkwater. De rnen- schen hebben "daar nog niet eens een pomp en moeten zich zoo maar behel pen. Spr. meent dat aansluiting daar noodzakelijker is dan hier. Niet dat hij tegen aansluiting van dit Raadhuis is. Voorzitter. Het is ook de bedoeling als de bewoners daarom vragen, die panden aan te sluiten. Kan de raad dan besluiten dat alle gemeentepanden, waarvan de bewoners om aansluiting vragen, zullen worden aangesloten. De heer Michaels meent, dat in een volgende vergadering over deze aange legenheid wel wat meer zal worden ge zegd. De heer Oerlemans merkt op dat er woningen zijn waar aansluiting heeft plaats gehad, waar reeds een kraan is aangebracht, maar ook, waar de kraan nog niet is aangebracht. De heer Michaels merkt op dat daal de installateurs voor moeten zorgen. Het gaat juist als bij de P.N.E.M.. Er kende installeurs kunnen de zaak in huis verder afwerken. Middelkoop. Ik zou de gelegenheid maar geven om aan te sluiten, zooveel als ze maar willen. Voorzitter. De l\eer Benjaminse heeft ook al om aansluiting gevraagd. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van Burg. en Weth. aangeno men. Voorzitter. Het genomen raadsbe sluit hebben wij nog niet uitgevoerd, omdat wij van den opperbrandmeester uit Waalwijk gehoord hebben, en de firma Bikkers heeft zulks ook toegege ven, dat. een twee-standsspuitpijp beter is dan een een-stands en daarom hebben Burg. en Weth. gedacht goed te doen om het besluit nog niet uit te voeren, maar de Raad daarover nog eens eerst te hooren. Middelkoop. Ik heb dezer dagen nog een technisch ambtenaar van de Wa terleiding gesproken en die was 't toch j met mij eens, dat het veel beter is voor I deze gemeente om tot aanschaffing van eenstandspijpen over te gaan. lü I Met het weinige dat lmn gespaard is toetend gebleven, trekken zij voort, zelf niet waarheen. z De heer Michaels van de Waterleiding nog niet spreken maar wel wil hij opmerken, dat, zoo tot aanschaffing van twee-standspij pen wordt overgegaan, de kosten zeer hoog zullen zijn. Bij aanschaffing van een standspijpen kan men wat meer stuks aanschaffen en kunnéh' die pijpen wat meer over de gemeente verdeeld wor den. Het is er nu maar om te dden, zoo spoedig mogelijk bij den brand aanwe zig te zijn, later zal men toch wel eens overgaan tot aanschaffing van een mo torbrandspuit. Zwart. Het meest practiscli zal zijn om eenspuitspijpen aan te schaffen, want het is beter dat er over de ge meente verdeeld zijn dan 4. Van der Hoeven. In Waalwijk heb ben ze ze toch ook. Middelkoop. Daar is het heel wat an ders, ddar staan de huizen allemaal aan elkaar gebouwd. Dat maakt een groot verschil. Oerlemans. Ja en nu kan men overal rondom liet huis komen. Wordt besloten het eerst genomen be sluit te handhaven. Voorzitter. We hebben ook eens in Waalwijk naar die slangenwagentjes gekeken. Er waren er verschillende, doch die welke staat in de Putsteeg leek het gemakkelijkste, wat men ook direct toegaf. Het best is dat wij een dergelijk wagentje aanschaffen. Van Borne hebben wij prijs gevraagd, maar daar wachten we nu al zoo lang op. Concept-Contract P.N.E.M. Verheijden. De P.N.E.M. heeft vol gens art. 11 van dat Concept, ten allen tijde het recht de levering van stroom na een jaar opzegging te staken. Hier over ben ik niet gerust, direct niet voor wat betreft de kom der gemeente Ca pelle, als zijnde dicht aaneen gebouwd, waar nog al aansluitingen zijn, maar meer speciaal voor de Hoogevaart, Hei straat, Nieuwevaart, Willem v. Gends- vaart en Loonschendijk. Op den duur vrees ik voor die wijken en daarom acht ik me verplicht daarop eens te wijzen. De allures die de P.N.E.M. van be gin af aan heeft aangenomen sterken mij in dat wantrouwen. Gezien de uit voerige correspondentie die men daar over al heeft gevoerd, mag men aanne men dat de lieeren daar voor geen rede vatbaar zijn. De Voorzitter mérkt op dat de Com missie in haar rapport ook heeft vast gelegd dat een willekeurig stopzetten niet mag plaats hebben. Door de P.N. E.M. wordt nu wel gezegd dat zulks niet is te verwachten, maar het artikel wijzigen doen ze niet. De heer Oerlemans merkt op dat men, gezien de toelichting in de later binnengekomen brieven, gerust kan zijn. De heer Middelkoop zegt dat men daar later niets aan heeft, aan die toe zeggingen. Wat niet in het contract is opgeno men, daaraan behoeft men zich niet te houden. Men kan dan zeggen dat wat buiten het contract in toelichtingen of wat ook staat, dat het persoonlijke in zichten van de een of andere ambtenaar zijn. De heer Oerlemans meent dat de ge meente vroeger toch ook geen vaste zekerheid kon geven. Michaels. Er staat nu duidelijk in dat ze stop kunnen zetten wanneer ze willen en waar ze wenschen. Middelkoop. Men heeft het bij enkele polderbesturen ook gezien. Daar was alles zoo maar mondeling besproken en nu is alles anders uitgekomen als men zich voorgesteld had. Wordt de P.N.E.M. .daarop gewezen, dan zegt men: dan had maar een schriftelijke overeenkomst aangegaan moeten wor den. De heer Kerst ziet ook een groot be zwaar voor de gemeente in dit artikel want nu kan een tak van het net dat niet erg rendabel is, zoo inaar zonder meer van stroom uitgeschakeld worden Nu kan hel voorkomen dat men ergens Optisch bedrog. Ilier staan 0 kubussen, zes, maar zeven. Weineen maar zes. Neen toch niet. Wat is Uw meening? neen geen er zijn er een fabriek heeft staan welke geheel is ingericht op de electriciteit. Niet alleen licht maar ook drijfkracht. Veronder stel dat nu geen stroom wordt geleverd, dan staat zoo'n fabriek voor zeer groote onkosten te kijken. Verheijden. In de vorige vergadering wenschte ik hierover niet te spreken, doch nu men ons dergelijke voorwaar den voorlegt, kan ik niet nalaten hier over een enkel woord te zeggen. Wie den geheelen bouw van het net nuch ter heeft gadegeslagen, moest zien dat dit op een finantieele debacle zou uit- loopen. Het dieptreurige van deze zaak is dat, nu het reorganisatie mes ge bruikt moet worden men niet begint bij de bron, het aandeden kapitaal, doch dit mes zet in het net van vele boeren- gemeenten, die hieraan schuld of deel hebben en nu toch met de gebakken pe ren zitten te kijken. Het is precies zoo als we dit den laatsten tijd op finan cieel gebied een paar maal meer zagen gebeuren bij een bankinstelling belast met vruchtgebruik en ik vermeen een scheepshypotheekbank. In plaats van de aandeden te laten volstorten, koopt men voor een prikje de obligaties en pandbrieven op. Deze vergelijking nu gaat geheel in de lijn van deP. N. E. M. Ik noem het dan ook een groot schandaal. Men heeft de boerengemeenten met uitgestrekte netten in den beginne met mooie cij fers gepaaid en de meeste gemeente raden, op dit terrein onbekend, slik ten dit te goeder trouw als zoete koek. De heer Kerst meent dat alles in hel werk gesteld moet worden om te voor komen dat het artikel zoo wordt op genomen. De heer Middelkoop zegt, dat opge nomen moet worden de bepaling dat, zoolang de districtskabel wordt ge voed, ook daar de menschen van stroom moeten blijven worden voor zien. Wordt besloten alsnog te trachten eenige wijziging in dit artikel te krij- Verder deelt de Voorzitter mede dat Ged. Staten bezwaren hebben gemaakt tegen de wijze van leening in een vo rige vergadering besloten. Er moet een aparte leening worden aangegaan van een bedrag van 13500 welk bedrag eerder bad afgelost moe ten zijn en nu zeer spoedig moest wor den afgelost. De leening van 24000 kan op lan ger aflossings termijn worden ge steld. Zwart. Die 13500 had al lang afge lost moeten zijn en komen nu mede ten laste van Vrijhoeve en Sprang. Verheijden. Dat is met zooveel din gen. Daar zou ik maar niet zoover op ingaan. Oerlemans. De haven van Labbegat zit weer vol modder. Aanhoudend ge beurt het (lat de schepen vast zitten, 'waardoor de vaart geheel gestremd is. Verheijden. Ik geloof dat het beter zou zijn dat de gemeente met de di verse polderbesturen eens besprak dat in Keizersveer de oude sluis in orde wordt gemaakt. Zoo zal het toch een groote modderpoel blijven omdat het steeds blijft aanslippen. De heer Oerlemans meent ook dat zulks de beste weg zal zijn daar het dan als 't ware wordt gekanaliseerd. Dan heeft men steeds hoog water. - 'vSfe?'- gen*

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 5