Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Tentoonstelling. jonge vrouw. I FEULLETOM NGORDBRABATiD NUMMER 70 WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1925 48e JAARGANG. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. Zaterdag beloofde bet weer een echt drukke en gezellige dag te worden, im mers niet minder dan 15 vereenigingen zouden voor dien dag aan het festival deelnemen, dus had men nu eens zeker goed weer noodig. Helaas, bij het ontwaken hing een asch-grauwe lucht boven de gemeente, waaruit een fijne motregen viel. Gelukkig klaarde het weer tegen den middag op en toen het half drie was ge worden heerschte er in de gemeente een gezellige drukte. Van alle kanten kwa men de deelnemende vereenigingen on ze gemeente binnen er lustig op los bla zende. Half drie verzamelden zich in de zaal Musis Sacrum de deelnemende gezel schappen en werd in optocht naar het terrein gemarcheerd, alwaar in de groote Cabaretzaal de aanwezigen dooi den Voorzitter van de Jubileerende ver- eeniging, den heer Aug. v. d. Heijden, als volgt werden toegesproken: Wederom geniet ik het voorrecht U allen hier het hartelijk welkom te mogen toeroepen. Met vreugde maak ik van dat privilége gebruik, wijl ik juist ditmaal een breede schaar vrienden en bekenden voor me zie, die zulke aangename herinneringen in mij wakker roepen en die zoo aanstonds „con amore" hun beste krachten zullen in spannen om op het festival onzer jubileerende Liedertafel een schitterend figuur te maken. Met werkelijk intens genoegen constateerden wij den vorigen Zondag de verrassende vorderingen, die de vocale en instrumentale muziek in de laatste jaren gemaakt heefthoe schier alle Vereenigingen het predicaat „goed" tot „uitmuntend" verdienden en gaarne houden wij ons overtuigd, dat Uwe huidige prestaties daarbij geenszins zullen achterstaan. Ik behoef wel niet te zeggen, hoezeer wij dien opbloei der edele toonkunst toejuichen, daar de invloed der muziek op de beschaving in het algemeen, en op de moreele verheffing van het individu in het bijzonder, moeielijk te hoog aan- 81) TWEEDE DEEL. geslagen kan worden. Een genot zou het mij zijn een en ander met voor beelden en bewijzen nader te illus- treeren, doch het reeds gevorderde uur dringt op beperking aan. Kondet gij in onze harten schouwen, gij zoudt daarin lezen onze groote dankbaarheid voor Uwe medewerking op ons festival, en onze beste, vurigste wenschen voor den bestendigen groei en bloei van Uw Gezelschap. Welnu dan, schrijdt moedig voort op den ingeslagen weg, op het steile, kronke lende pad, dat naar den top van den Helicon voert. En voelt gij soms, wat God verhoede, al strijdende den moed in de schoenen zinken, sterke U dan de wetenschap, dat ook „Oefening en Vermaak" tijdens zijn 65,-jarig bestaan zoo vaak voor heete vuren gestaan heeft en bijna voortdurend tegen wind en stroomen van velerlei richting moest oproeienofwel bedenk, hoe ook dit tentoonstellingscomité, ondanks malaise of wat dies meer zij, voor niemand of niets in de organisatie en de uitvoering harer zoo breed opgezette plannen is teruggedeinsd. Wij vleien ons met de hoop. dat gij allen, straks weergekeerd in eigen woon, voldaan over hetgeen gij hier gezien en gehoord hebt, de achterblijvers nog eens krachtig zult aansporen morgen of uiterlijk overmorgen alsnog een bezoek te brengen aan deze expositie, die werkelijk mag heeten een open baring, een triomf der beschaving, een adelaarsvlucht onzer schoen- en leder nijverheid, een onderneming met een vorstelijken opzet, die ook een vorste- lijke belangstelling, ware het slechts voor een paar uren, meer dan dubbel verdiend had. Zij zullen er de over tuiging erlangen, dat het vaak ten onrechte geminachte Noord-Brabant bij geen enkele provincie van ons Vader land behoeft achter te staan. Dwalende bij avondstond door deze heerlijke tuinen, die herinneren aan de sprookjes uit de „Duizend en een nachten", zullen ook zij misschien, evenals ik, vaak in zichzelven jubelen: „Het daghet in het Zuiden, het licht schijnt overal". Werkelijk zoo is het! Alleen valt het te betreuren, dat nog zoovelen in het Noorden voor dat licht, dien heerlijk stralenden dageraad, moed willig of quasi toevallig de oogen sluiten. Doch het zal hun niets baten. Het licht, het Brabantsche licht staat niet meer onder de korenmaat, het schijnt en blijft schijnen tot het aller wegen zal doorbreken. \Doch ik word inconsequent. Zoo even maande ik aan tot zelfbeperking en ik blijf maar doorredeneeren alsof ik heer en meester was over het uur werk van den tijd. En toch meen ik aan de physionomie van velen Uwer te merken, hoezeer zij naar muziek en zang reikhalzen. Zelfs de lucht, dunkt me, begint te beven en te trillen, on geduldig als zij wordt Uwe heerlijke tonen en melodieën over de toehoorders en terreinen uit te golven. Aan het werk dus, geachte Presi denten en Directeuren, nadat wij eerst een glas op den bloei Uwer Vereeni- ging en op Uw persoonlijk geluk en voorspoed gedronken zullen hebben. Na deze rede, die daverend werd toe gejuicht, werd namens de Liedertafel „Vooruitgang zij ons Doel", door eeni- ge dames een prachtige bloemenmand aangeboden. Ook van de dames Gerris, waar „Oe fening en Vermaak" al zoo lange jaren thuis is, werd een prachtig bloemstuk aangeboden. De heer A. Verheijden uit Capelle bracht in eenige goedgekozen woorden, namens de Gemengde Zangvereeniging 't Rozenknopje, de beste wenschen over. Ook de heer A. de Groot te 's Bosch, vroeger hier woonachtig, wilde gebruik maken van de gelegenheid om de ver- eeniging zijn beste wenschen aan te bieden. In het bijzonder herdacht hij wat de heer Aug. v. d. Heijden als Voorzitter is en hoopte dat liet hem gegeven moge zijn nog vele jaren aan het hoofd der vereenigiug, die hem zoo dierbaar is, te moge staan. Achtereenvolgens traden nu op: 1Harmonie St Chrispijn te Waalwijk- 2. Harmonie St. Jan te Kaatsheuvel. 3. Harmonie de Volharding te Drunen 4. Gemengde Zangvereeniging Voor uitgang zij ons Doel te Waalwijk. 5. Mannenkoor De Volhadding te Babiloniënbroek. 6. Gemengde zangvereeniging Apollo te Dordrecht. 7. Harmonie Vlijt en Eendracht te Rijen. 8. Kon. Erk. Harmonie Sophia's Ver- eeniging te Loon op Zand, 9. Harmonie Kunst na Arbeid te Ca pelle. 10. Christelijke Zangver. Hallelujah te Waalwijk. 11. Gemengde Zangvereeniging 't Rozenknopje te Capelle. 12. Gemengde Zangvereeniging Po lyhymnia te Genderen. 13. Liedertafel Oefening en Vermaak te Vlijmen. 14. Liedertafel Oefening Baart Kunst te Nieuwkuik. 15. Koninklijk Muziekgezelschap Euphonia te Kaatsheuvel. Zonder overdrijving mag worden ge zegd dat door alle vereenigingen uit stekend werd geblazen en gezongen. I)e belangstelling voor de muziek en zang was bijzonder groot. In dikke rij en stonden de liefhebbers om de kiosk geschaard. Het applaus dat iedere ver- eeniging in ontvangst mocht nemen, was dan ook ten zeerste verdiend, want er werd bijzonder goede muziek ge maakt. Intusschen was ook de Commissaris der Koningin op het terrein verschenen. Z. Excellentie werd door het Hoofd bestuur, benevens den burgemeester, in de Champatgnebar ontvangen. Nadat men zich een oogenblik had onderhouden, werd een rondgang over liet terrein en door de verschillende hal len gemaakt. Telkens gaf de hooge gast zijne groo te bewondering te kennen over wat men hier heeft weten te presteeren. I)at de zaak uitnemend was opgezet, daarvan was hij overtuigd. In Waal wijk houdt men van geen half werk, maar dat hij een dergelijk grootsch schouwspel zou te zien krijgen, had hij niet durven verwachten. Bij zijn vertrek feliciteerde hij het bestuur en sprak zijn beste wenschen uit voor het welslagen van deze onder neming. Terwijl op het terrein het festival plaats had, kwam tegen vier uur een 500-tal turners het Sportterrein opge marcheerd. Een groote gymnastiek- en athletiek- demonstratie, uitgeschreven door den K.K. Gymnastiekbond in het bisdom 's Bosch, zou gaan plaatsvinden. De commissie belast met de algemee- ne leiding was samengesteld uit de liee- ren: .T. Custers te Eindhoven, A. Prin- cen te Waalwijk en A. Tervoort te 's Bosch. De jury bestond uit de dames C. van Amelsvoort te 'sBosch; J. van Hel- lenberg-Hubar te Eindhoven; S. de Jong te Eindhoven; T. .Tongen te Til burg; H. Kennis te Tilburg en de hee- ren Ch.vClerx te Nijmegen; J. Custers te Eindhoven; .T. van Dooren te Eind hoven; M. de Pieter te Nijmegen; W. Smulders te Tilburg; A. Tervoort te 's BoschG. Verhoeven te Oss en J. Vorstenbosch te Tilburg. Er werd mooi en flink gewerkt. Aan alles kon men zien dat er ijverig was geoefend in de laatste weken, zoodat de jury lang geen gemakkelijke taak had te vervullen. Jammer was het voor de turners dat de belangstelling zoo bedroevend ge ring was. Niettemin, de turners bleven tot liet laatste toe hun uiterste best doen. Op het terrein zelf waren intusschen meer en meer menschen gekomenook op het kermisterrein verdrongen zich honderden om de kramen en tenten, zoodat de houders van vermakelijkhe den goede zaken maakten. De luchtballon die Vrijdags zou zijn opgestegen, maar door het te laat arri- veeren dien dag niet meer omhoog kon, zou Zaterdags opstijgen. Reeds 's morgens om half acht werd met het vullen begonnen en toen om 12 De ïlcho van het Zuiden, Waalwyksclie en Laiigslraatsche Courant Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Prijs der AdvertentiSn 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regoL BiJ contract flink rabat Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit ciJn. van „DE EOEO VAN HET ZEIDEN Renée gevoelde onder dezen vloed van be geesterde loftuigiugen al hare verlegenheid en hinderlijkheid terugkeeren. Maar genoeg over dat alles, vervolgde de bestuurder, gij moet beter dan ik, zelf uwe waarde kennen. Wat mij nochtans zeer verwondert, is dat ik niets weet van uw bestaan en nooit van u heb hooren spreken. Waar hebt gij gezongen, Mevrouw? Nergens, mijnheer, antwoordde Renée; nooit heb ik in het openbaar gezongen. En van de eerste maal bereikt gij dien graad van volmaaktheid. Dat is waarlijk ongelooflijk, verbazend. Maar zie, wat er ook van zfl, ik heb u gevonden en ik verlaat u niet meer. O, ik herhaal het u, ik verlaat u niet. Gy kunt uwe eischen hoog stellen, wij zullen elkander verstaan, want ik zal u geven wat gij zult vragengij zult zelf uwe verbinte nis maken en uwe voorwaarden stellen. Beken dat ik niet beter spreken kan. En hij besloot: Ik heb het geluk op dit oogenblik de laatste opera van Verdi ter opvoering voor te bereiden. Ik zeg de laatste, want de groo te meester zal ongetwijfeld geen andere meer schrijven. Ik heb een tenor, Gardini. O, ik beweer niet dat hij volmaakt is. Gij zijt voorzeker veel sterker dan hij, maar hij zal goed effect maken, hij is vurig en heeft een uitmuntende zangwijze. 'tls waar, hij laat eenigszins te wenschen in de hooge tonen, maar zie, ik had nie- mand. Die arme Gayaré is dood, llezské en Selber gaan naar Londen. Gij ziet dat ik niet te kiezen bad. Wat de eerste vrouwen rol betreft, niets. Ik had er niemand voor de mindere of meerdere volmaaktheid die ik noodig lieb te vinden. Wij moeten aanstonds na Januari gereed zijn. Welnu, gy kunt u mijne vreugde voor stellen toen ik, door het toeval, het geluk had u te hooren; Ik heb onmiddelijk het rij tuig dat gereed stond om my naar mijne vrienden te brengen, teruggezonden en ik ben gebleven. 1-Iij brak plotseling zijn rede af en zeide dan Het publiek wordt ongeduldig. Laat ons wachten tot na uw concert om onze zaak ver der te bespreken. Ik ben zoo ontroerd, dat ik nog het avondmaal niet genomen heb. Gy zult mij wel toelaten u uit te noodigen, u en uwe kameraden, te zamen met mij het avond eten te gebruiken enMaar zie, men roept u. Ik zal wachten, ik ga myne plaats hernemen onder de toehoorders; ik zit op den eersten rang en ben een der eersten om u toe te juichen. En de bestuurder van de Nieuwe Opera te Weenen vertrok, terwijl Onésime Renée zyn arm bood om het tweede deel van het con cert te beginnen. In het voorbijgaan greep Victorienne de baud van Renée en fluisterde haar in het oor Ik ken uw geluk. Onesime heeft mij al les gezegd. De bestuurder van de Nieuwe Opera van Weenen... O, hoe ben ik verheugd. Indien gij ons gered hebt, misschien hebben wij u geluk aangebracht. Helaas, ik zal hem moeten ontgoochelen, zeide Renée in ziclizelve. O, was ik maar vrij. Had ik maar niets te vreezen, wat zou ik gelukkig zijn, inderdaad. Dan, zich opeens bedenkend. En dan nog. indien ik vrij was, vrij met mijne welbeminde moeder, zou Alexis wel toestemmen? Neen, dat zou hij niet. Ik mag er niet aan denken aan dien droom. En Renée verscheen opnieuw op het podi um; het tweede deel begon, en de bijval, dien zij bekwam was grooter nog dan bij haar eerste optreden. MAATSCHAPPy VAM VERZEKERING OP HET LEYEfl VIII. EENE KLOPJACHT. Het tweede deel van liet concert was zoo mogelijk nog schitterender dan het eerste. De geestdrift en de verrukking der toehoorders waren onbeschrijfelijk, de toejuichingen ein deloos. Men wist niet hoe zijn voldoening en bewondering genoeg te betuigen. Maar zie, zooals alles in deze wereld een einde neemt, zelfs de beste dingen, na tal- looze terugroepingen van de drie artisten, die met bloemen overladen werden, werd de zaal eindelijk ontruimd. De bestuurder van de Nieuwe Opera van Weenen wachtte in de kleine achterzaal op haar die hij reeds als zijn eerste kunstzau- geres aanzag. Toen Renée de laatste maal het podium verliet, ging zij recht naar hem toe. Maar met een gebaar belette de „Impres- sario" haar hem over de zaak te spreken. O, neen, nog niet, riep hij. Nu heb ik een nijpenden honger. Geen woord, ik smeek er u om. l)e goede zaken worden behandeld na den maaltijd. Laat ons spreken van uwen bijval, als gij wilt, over uwen triomf. En deuk ook eey weinig aan het succes dat ik u voorzeg, en dat u wacht den dag dat gij u tegenover het groote publiek bevinden zult. Renée zag zich gedwongen voor het oogen blik te zwijgen en een betere gelegenheid af te wachten. Victorienne liet haar overigens geen oogen blik met rust. De gezellin van den komiek wist niet hoe haar te bedanken en te loven. En herhaaldelijk ook, zonder de minste ja- loerscliheid te laten blijken, kwam dezelfde zinsnede op hare lippen O, wat ben ik gelukkig om uw geluk. Welk een buitengewoon geluk,welk een toe komst. En wat blijft gij kalm en koelbloedig by al dat overgroot geluk. In uwe plaats zou ik zeker opgeruimd zijn van blijdschap. Men keerde al spoedig terug naar het hotel van het „Groote Hert". De bestuurder was voorop gegaan om het klein feestmaal te be stellen, waarop hij de artisten wilde vergas ten. Moeder Barbara Quintrec, overvallen door slaap, had zich reeds te bed gelegd. Renée had zich om hare oude gezellin niet te be kommeren en ging met Onésime en Victorien ne naar den bestuurder van de Nieuwe Ope ra van Weenen. Welaan, riep deze, zoodra hij Renée zag. neem plaats, wij gaan uwen bijval van vandaag vieren en drinken op dien van mor gen. Het avondmaal was uitmuntend, de eet lust der genoodigden zoo groot als die van den bestuurder en er werd smakelijk gegeten en gedronken. Eindelijk kwam het uur der uitlegging. En toen Renée, met vaste stem en op een toon die noch betwisting, noch wederlegging duldde, zijne voorstellen weigerde, verscheen er eene uitdrukking van wreede teleurstel ling op het gelaat van den bestuurder. 't Was al moeite verloren. Er was daar niet meer op terug te komen. Met gapenden mond luisterden Victorienne en Onésime naar mevrouw Renée. Haar die schitterende toekomst, die onvergelijkbare fortuin te hooren weigeren, dat ging hun ver stand te boven en sloeg lien met verbijstering. De komiek, die door den bijval, de vreugde en ook wel eenigszins door den ouden wijn en schuimenden champagne lichtelijk opgewon den was, om niet te zeggen eenigszins dron ken van vreugde, kon het niet verkroppen en weende. Wel toch, is dat mogelijk? snikte hij... Waarlijk, dat breekt mijn hart in vier stuk ken. Niet aanvaarden. Zulk een aanbod wei geren. Ha, indien ik, zooals gij my hier ziet, een nachtegaal in mijne keel had, men zou het eens zien, hoe ik mijnheer den bestuur der zou danken. Victorienne weerhield hem. Zwijg, sprak zij, gij zoudt dwaasheden zeggen. Indien mevrouw Renée weigert, dan bevindt zij zich in de volstrekte onmogelijk heid te aanvaarden wat men haar aanbiedt, een geluk dat mij nooit te beurt vallen zal. En zy voegde er met een zucht bij. Ha, indien ik uwe stem, uw talent had. Renée begreep op dat oogenblik, dat zy misschien haar begonnen goed werk kon vol- ledigen en hare tijdelijke redding van dien dag in eene bestendige weldaad veranderen. En zich tot den bestuurder richtend, die het stilzwijgen bewaarde, daar hij zijne zoo hevige en zonderlinge teleurstelling niet kon te boven komen, zeide zy Indien ik vry ware, indien myn leven my toehoorde, geloof my, mynheer, dat ik niet aarzelen zou, uw voreerend aanbod te aan vaarden. 'tls met eene ware en diepe vreug de dat ik u myn toestemming geven zou. Uw voorstel bewyst my dat ik op een ge geven oogenblik mijne onafhankeiykheid zou kunnen verzekeren en die van liet wezen «lat my dierbaarder is dan alles ter wereld. Wie weet wat er my in de toekomst wacht. Den dag waarop ik vry zal zyn, zal ik zelf aan uwe deur komen kloppen. In afwachting aangezien die vreugde my ongelukkig ont zegd is, wil ik u vragen een goed werk te doen. De bestuurder keek verwonderd op. Renée hernam Gy moet wel zeker in uw troep een plaats toe te vertrouwen hebben aan iemand die gy dezen avond zelf naar waarheid hebt kunnen schatten. En Victorienne aanduidend voegde zy erby Dat zou een groot geluk zyn voor haar van wie ik u spreek. Indien zy niet juist die volmaaktheid van stem heeft die gy zoekt, zy heeft een goede uitdrukking en een onmis kenbaar merkwaardig talent. -Dat is waar, gij hebt geiyk. Ik dacht slechts aan u, maar ik deuk dat ik uwe ge- zellinne's diensten zal kunnen benutten. Het hart van Victorienne begon hevig te kloppen en, als door een veer 'bewogen, sprong zy op, vloog aan den hals van Renée en barstte in tranen uit. 't Is te veel. Dat is te veel. Te veel ge luk. Te veel vreugde. En 't is aan u dat ik dat alles zal verschuldigd zyn. Renée duidde haar met een hoofdteeken den bestuurder aanmaar deze vervolgde zyn gedachte. Op die wijze, hernam liy, indien gy naar Weenen komt, mevrouw, zult gy er een vriendin vinden. En zich tot Victorienne richtend Gy zult uwe plaats hebben, mejuffrouw, zy zal misschien niet zeer groot zyn, maar toch hare waarde hebbenmet geduld en ook werkzaamheid zult gy tot de hoogste plaats kunnen opklimmen, want ik heb in u den grondslag voor eene ware kunstzangeres ont dekt. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 1