tiur, 0111 drie uur, om zes uur, de ballon nog niet half was gevuld, ge loofde niemand meer dat de opstijging zou plaats hebben. De lieer Van Pottuin, de koene, on verschrokken luchtvaarder uit Rotter dam, echter zei dat hij zeker zou op stijgen indien bij maar beteren toevoer van gas kreeg. Eindelijk werden er dan door de gas fabriek maatregelen genomen, dat de toevoer ineens vanuit de gashouders zou kunnen plaats vinden. Het was werkelijk voor het groote publiek, vooral de vele kleinen ook van verre gekomen, dat Vrijdag en Zater dag geduldig wachtte, een groote te leurstelling dat zulks niet eerder ge schiedde, dan ook waren gasverbruikers op en om de tentoonstelling dien dag niet gedupeerd geweest, evenmin als het tentoonstellings-comité. D( vulling gesehiedde nu beter. Gaande weg zag men den ballon grooteren groo- ter worden en eindelijk, om half elf, was de ballon gevuld en steeg de heer van Pottum de donkere lucht in, nage- juicht en nagestaard door velen die daarop uren en uren hadden gewacht. Vanzelfsprekend is het, dat de bal lon spoedig aan het oog was onttrok ken. Hij daalde achter Giersbergen. Van Rottum was ten omstreeks 1 uur weer op het terrein. Van hier begaven de vele 1 uch thai Ion - vereerders zich weer naar het ter rein. Diegenen onder hen die gedacht, hadden en dat waren er nog velen zich nog een oogenblik in de Caberet- zaal te kunnen amuseeren, kwamen z.g. op de koffie. De ruime zaal was tot in de uiterste hoeken bezet, zoodat velen geen toegang meer konden krijgen. Dan maar een oogenblikje nog eens naar de vereerders van Terpsichore gaan kijken op den open dansvloer. Wat ging het daar gezellig naar toe! Tot laat, in den nacht! Zaterdag is een zeer gezellige dag geweest, waaraan velen lange jaren zullen terugdenken. Zondagmorgen, velen, zeer velen, zullen nog in A mors handen hebben ge legen, trokken de verschillende turn- vereenigingen met vliegende vaandels en slaande trom, onze gemeente binnen. Ten 9 uur werd in de St. Antonius- parochie voor de turners een H. Mis op gedragen door den Bondsadviseur, den We!Eerw. heer F. Hendrikx. Deze plechtigheid maakte op de vele aanwezigen een diepen indruk. Vooral bij de Consecratie, toen onder bazuin geschal en tromgeroffel, door de Vaan drigs de banieren aan den Koning der Koningen werden gepresenteerd. Het was werkelijk een plechtig oogen blik, zooals men maar zelden zal bijwo nen. Na afloop van deze H. Mis werd door de deelnemende vereeuigingen, David, Tilburg; St. Dionysius, Tilburg; Di Spartanen, Tilburg; De Germanen, Tilburg; Voorwaarts, Tilburg; Kunst Kracht, Tilburg; K.G.V., Kaatsheu vel; W.G.V., Waalwijk; Kunst Kracht, Waalwijk; St. Herman Jozef, Druilen; Sparta-Lona, Eindhoven; Uno Animo, Mierlo en Prins Hendrik, Vuglit, naar het gymnastieklokaal ge marcheerd, alwaar de zaal wedstrijden een aanvang zouden nemen. Tegen 4 uur verzamelden zich alk vereeuigingen aan het station. Door de Mr. van Coothstraat, Groote straat, Stationstraat, SI. Antoniusstraat, werd naar het St. Antoniusplein gemar cheerd, alwaar een H. Hart hulde zou plaats hebben. Het was een mooi, maar niet mindei treffend schouwspel, de 500 turners hun groet te zien brengen aan den Ko ning der Koningen. Nadat verschillende bloemstukken waren neergelegd, nam de WelEerw. heer Hendrikx het woord. >i» de eerste plaats bracht hij den tur ners dank dat allen hedenmorgen bij de H. Mis waren tegenwoordig geweest. Het doet goed in dezen tijd vyn materialisme, een groote schare krach tige jonge mannen met hunne banieren te zien geschaard om het beeld van Hem die alles in handen heeft. De gymnasten willen hun lichaam ontwikkelen, krachtig maken, opdat het zal zijn een waardige verblijfplaats van Christus. Spr. wijst er vervolgens op van welk een groote bet eeken is het is de jeugd Roomsch te zien vereenigd. Met een Leve Christus de Koning, leve de R.K. Gymanstiekbond, eindigde spr. zijn vurig uitgesproken rede, die door een massa volk was aanhoord. Na deze werkelijk grootselie hulde, werd naar liet Sportterrein gemar cheerd. alwaar verdere voortgang met den wedstrijd werd gemaakt. Jammer genoeg was ook nu de be langstelling zeer gering. Na afloop, het was inmiddels onge veer acht uur geworden, werden door den HoogEdelGestr. Heer .T. van Rijze- wijk, lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Geueraal, de prijzen uitgereikt. Gaarne bracht hij een woord van dank aan de juryleden, die zich voor zulk een moeilijke taak hebben zien ge plaatst, dank ook aan allen die hadden medegewerkt om deze buitengewoon mooie sportdemonstratie te doen sla gen. Een bijzonder woord van dank bracht hij aan den WelEerw. heer San ders alhier, die zooveel voor een goede regeling heeft gedaan. De uitslag was als vólgt Marschwedstrijd le prijs Dionysius, Tilburg. 2e pr. Voorwaarts te Tilburg. 3e pr. K. V. G. te Kaatsheuvel. 4e pr. Prins Hendrik te Vught. Vierkamp gymnastiek le graad. (Vrije oefeningen brug, rek en ringen). le pr. O B. C. Eindhoven die daar mede den wisselbeker won, uitgeloofd door den HoogEdelGestr. heer J. van Rijzewijk, 2e pr. Voorwaarts te Tilburg, 3e pr. De Spartanen te Tilburg. Driekamp gymnastiek 2e graad. (Vrije oefeningen brug en rek). le pr. W. G. V. te Waalwijk, 2e pr. Sparta te Eindhoven, 3e pr. O. B. C. te Eindhoven. Driekamp gymnastiek 3e graad. (Vrije oefeningen, brug en rek). le pr. Prins Hendrik te Vught, 2e pr. K. V. G. te Kaatsheuvel, 3e pr David te Tilburg. Vierkamp athletiek. (Kogelstooten, speerwerpen, drie sprong en hoogspringen). le pr. St. Herman Jozef te Drunen 2e pr. W. G. V. te Waalwijk, 3e pr De Germanen te Tilburg. Pyramiden-wedstrijd. le pr. de Spartanen te Tilburg, 2e pr. O. B. C. te Eindhoven, 3e pr. Uno Animo te Mierlo-Hout. Estafette vier maal 100 M. le pr. St. Herman Jozef te Drunen, 2e pr. de Germanen te Tilburg, 3e pr. Prins Hendrik te Vught. Estafette vier maal 80 M. le pr. Dionisius te Tilburg, 2e pr. St Herman Jozef te Drunen, 3e pr. David te Tilbug. Hordenloop leden, le pr. H. de Wit van St. Herman Jozef te Drunen, 2e pr. M. Kuijs van alsvoor, 3e pr. W. Bollen van Uno Animo te Mierlo Hout. Hordenloop Adspiranten. le pr. J. v. Mierlo van Kunst en Kracht te Waalwijk, 2e pr. P. Hooijen van David te Tilburg, 3e pr. C. v. d. Hoven van Kunsten Kracht te Waalwijk. Personeel Gymnastiek le graad, le pr. J. Kruts van O. B. C te Eind hoven, 2e pr. P. van Amersfoort van Voorwaarts te Tilburg, 3e pr. G. Mo lenaar van O. B. C. te Eindhoven. Personeel Gymnastiek 2e graad, le pr. L. van Gulick van de Ger manen te Tilburg, 2e pr E. de Goey van Prins Hendrik te Vught, 3e pr. F. v. d. Ven van Sparta te Eindhoven. Personeel Gymnastiek 3e graad, le pr. E. Goossens van Prins Hen drik te Vught, 2e pr. H. Kops van K. V. G te Kaatsheuvel, 3e pr. J Smulders van de Germanen te Tilburg. Personeel Athletiek. le pr. J. van Summeren van de Ger manen te Tilburg, 2e pr. W. Bollen van Uno Ammo te Mierlo-Hout, 3e pr. H de Wit van St. Herman Jozef te Drunen. Het festival bracht reeds vroeg in den morgen' een aangename drukte in de straten te weeg. Aanhoudend weerklon ken, dan hier, dan daar, de lustige to nen. Om half een verzamelden zich de deelnemende vereeuigingen in de zaal Musis Sacrum en werd in optocht, de liedertafel Oefening en Vermaak als jubileerende vereeniging met haar móói nieuw vaandel voorop, naar het Ten toonstellingsterrein gemarcheerd. De geweldig lange stoet bestond uit de navolgende vereeuigingen: 1 Patronaatsharmonie St Jan te Waalwijk. 2 Kon. Erk. Sociëteit Harmonie Ex celsior te Tilburg. 3. Harmonie de Eendracht van Nieu w- kuik en Onsenoort te Nieuwkuik. 4. Gemengde Zangvereeniging Lae- titia te Tilburg. 5. Rotterdamsche Mannenzangver- eeniging Nut en Genoegen te Rotter dam. 7. Harmonie St. Cecilia te Made. 8. Harmonie St. Cecilia te Haarsteeg, 9 Harmonie Concordia te Vlijmen. 10. Mannenkoor Wilhelmina te Don gen, 11. Gemengde Zangvereeniging Onze Vrije Uren te Drimmelen. 12. Liedertafel „Kapelle Koor" te Tilburg. 13. Hermonie Concordia te Hivaren- beek. 14. Muziekvereeniging van het Post- Telegraaf- en Telefoonpersoneel de Post-fantare te Tilburg. 15. Liedertafel La Renaissance te Tilburg. 16. Liedertafel Tot Bloei der Toon kunst te Waalwijk. 17. Tilburgsch Mannenkoor de Ver- eenigde Zangers te Tilburg. 18. Kon. Erk. Harmonie Concordia te Loon op Zand In de groote Cabaretzaal aangeko men, sprak de heer Aug. v. d. Heijden de aanwezigen op ongeveer dezelfde wijze toe als daags te voren. Nadat de eerewijn was rondgediend, nam de WelEd. heer Tax, notaris te Vlijmen, Voorzitter van de Harmonie Concordia te Vlijmen, het woord en sprak als volgt: Geacht Uitvoerend Comité der Liedertafel „Oefeningen Vermaak", geacht Uitvoerend Comité der Tentoonstelling, Dames en Heeren, Het was eene gelukkige gedachte van de Liedertafel „Oefening en Ver maak" een festival te organiseeren ter gelegenheid van haar 65-jarig be staan, een festival samenvallende met de thans met zooveel succes bekroonde Internationale Tentoonstelling voor de Schoen- en Leder-Industrie. Door die tentoonstelling toch kon de feestvieren de Vereeniging zich verzekerd houden van eene meer dan gewone belang stelling en wederkeerig kon het festival door de zoo noodige afwisseling op het tentoonstellingsterrein zeer veel tot opluistering der tentoonstelling bij dragen. Wij hebben dan ook geen oogenblik geaarzeld te besluiten aan dit festival deel te nemen en ik vermeen te spreken met goedkeuring en uit naam van al der hier aanwezige Vereenigingen, wanneer ik in de eerste plaats „Oefe ning en Vermaak" gelukwensch met haar 65-jarig bestaan, haar van harte toewenschende voortdurenden bloei en de meest mogelijke medewerking om door oefening tot vermaak haren al ouden roem te kunnen handhaven, en vervolgens aan de feestvierende Vereeniging onzen bijzonderen dank betuig voor de welwillende uitnoodi- ging tot deelneming aan het festival ter opluistering der tentoonstelling. Uit het aantal aan het festival mede werkende Vereenigingen blijkt duidelijk dat die uitnoodiging zeer op prijs werd gesteld en wij twijfelen er niet aan of dit festival zal zoowel bij „Oefening en Vermaak" als bij ons in aangename herinnering blijven. Van ganscher harte hopen wij dat het „Oefening en Ver maak" in de toekomst moge welgaan. De beer J. van Iersel, penningmees ter van liet tentoonstellingsconiité, daarna het woord nemende, wenschte, nadat een vorige Zondag zulks was ge- daan door den Voorzitter, als lid van liet Dag. Bestuur een woord van dank te brengen aan den heer A. v. d. Heij den, Voorzitter vrm de jnhileerende Lie dertafel Oefening en Vermaak. Hij geeft de verzekering dat het ge- lieele Comité het op zeer lioogen prijs heeft gesteld, dat men heeft mede wil len werken om de Tentoonstelling zoo goed mogelijk te doen slagen. Door het houden van dit festival is zulks in hoo- ge mate gebeurd. Spr. hoopt dat de Liedertafel Oefe ning en Vermaak, die reeds zooveel voor de vocale kunst heeft gedaan en daar mede de beschaving sterk in de hand heeft gewerkt, nog lange jaren onder Voorzitterschap van den heer van der Heijden zal mogen blijven bestaan en steeds meer en meer in bloei zal toene men. Aanstonds na deze off'icieele begroe ting werd begonnen met de afwerking van het programma. Ook heden verzamelden zich, we mo gen thans wel spreken van duizenden, om de kiosk, teneinde te profiteeren van de mooie muziek en heerlijken zang Op een Concours kan men geen bete re muziek, geen mooiere zang hooren. Uit alles bleek dat ieder gezelschap we ken van te voren ernstig heeft gerepe teerd, om zoo goed mogelijk voor den dag te komen. 's avonds ten 0 uur verzamelden zich in de perskamer een groot aantal pre sidenten en directeuren van deelnemen de gezelschappen om tegenwoordig te zijn bij de verloting die zou plaats heb ben. Het eerst werd getrokken voor af- deeling Harmoniën en Fanfaren. Daar voor waren toegekend een prijs van f 100, f 60, f 40, f 25, f 25, benevens f 25 onder de Directeuren. Verder werd toegekend een premie van f 25 aan het gezelschap met het grootst aantal leden en f 25 aan het verstkomende gezelschap Iinea recta. f 100 viel ten deel aan het fanfare corps Concordia Oosteind te Ooster hout f 60 aan de Harmonie Jongens- Congregatie te Drunenf 40 aan de Postfanfare te Tilburg; f 25 aan de Harmonie St. Cecilia te Haarsteeg; en f 25 aan de fanfare Kunst na Arbeid te 'sCapelle De directeursprijs viel ten deel aan den directeur van Concordia uit Loon op Zand f 25 voor het verstkomend gezelschap fanfare Nos Jungit Apollo te St. Oedenrode en f 25 voor het sterkst gezelschap werden toegekend aan Excelsior te Tilburg. Voor deafdeeling zanggezelschappen verkregen de prijzen: f 75 Echo der Duinen te Loon op Zand f 60 aan Nut en Genoegen te Rotterdamf 40 aan Vooruitgang zij ons Doel te Waalwijk f 25 aan Werkmanskring te Vught. De directeursprijs f 25 viel ten deel aan dhr. J. de Kroon van Werkmanskring te Vughtf 25 voor het verstkomend gezelschap Nut en Genoegen Rotter dam en #f 25 voor de vereeniging met de meeste leden aan de Vereenigde Zangers te Tilburg. Op het terrein bleef het den geheelen avond zeer druk en gezellig. In de Cabaretzaal was hel weer zoo druk, dat de politie de menigte moest tegenhouden en velen teleurgesteld moeslen worden. Ook op hel kermisterrein was het ontzaggelijk druk, velen verhoogden hun entree-prijzen aanmerkelijk en niettemin kon men de liefhebbers allen nog geen plaats bieden. Maandag, de laalsten dag, was het in den morgen opmerkelijk stil. Het werd middag eer er zich wat menschen in de ruime hallen bevon den. 's Avonds echter werd het weer druk. Uit de geheele omgeving zag men de menschen komen om ditmaal op het Tentoonstellingterrein Koninginnedag te vieren. x Tegen negen uur verzamelden zich 't geheele bestuur van de tentoonstel ling op de trappen van de groote ma chinehal en de standhouders benevens vele belangstellenden. Wat zou gaan gebeuren? De standhouders, tevreden over hel verloop van de tentoonstelling, hoogst dankbaar voor de wijze waarop alles was geregeld, hadden behoefte om het Hoofdbestuur voor dit alles te danken en wilden een hulde brengen aan die mannen die maanden en maanden hebben gewerkt, vaak mis schien hun nachtrust hebben opgeof ferd, om deze tentoonstelling te ma ken tot wat ze is geworden: een groot selie demonstratie van de Schoen- en Lederindustrie. De wereld heeft gezien op welk een hoog peil deze industriën staan, heeft kunnen zien hoe men hier door de ver volmaking van de bedrijven, de con currentie het hoofd kan bieden. Voor dil alles was men dankbaar gestemd. Namens alle- standhouders sprak de heer Verhey uit Nijmegen het volgen de: Mijnheer de Voorzitter, Hoofd bestuur, Comitéleden, Admini strateur van de Internationale Tentoonstelling 1925 Waalwijk, Mijne heeren. Ik behoef U zeker niet te verhelen, dat ik het een groot voorrecht acht op dezen plechtigen sluitingsavond namens de standhouders tot U Heeren Comitéleden het woord te mogen richten. Wij weten niet, welke dag in de geschiedenis der Tentoonstelling 1925 Waalwijk voor U, Mijnheer de Voorzitter, Hoofdbestuur en Comité leden, heeft behoord tot de aange naamste, tot de treffendste in die heele lange reeksof dat het was, toen de Ned. R.K. Schoenfabrikanten- bond het initiatief nam deze tentoon stelling op touw te zetten of dat het was, toen U met het Amsterdamsche Beursbestuur en enkele notabelen uit Waalwijk Uw Vereeniging Internatio nale Tentoonstelling stichtte en daar op de koninklijke goedkeuring ont vingof dat het was, de dag. dat door Provincie, Gemeenten en Ver eenigingen zulke sympathie aan den dag werd gelegd, dat zij niet aarzel den het benoodigde waarborgfonds te teekenenof dat het was de dag, dat U koos de uiterlijke en innerlijke vormen van deze dagpaleizen, en ze ter uitvoering opdroeg aan diverse firma's. Of misschien toen gij met het zien vorderen van den opbouw, Uwe plannen en programma's ook vasten vorm begonnen aan te nemen. De dag, dat voor het eerst deze hallen en torens schitterden in vriendelijke feestverlichting, de perken bloeiden, de fontein het water uitspoot, kortom toen de een na den ander deze expo sitie als gereed aan U overdroeg om dienstbaar te worden aan de verhef fing van de Schoen- en Lederindustrie. Of was het misschien toen op zeker middaguur het ministrieele openings woord te midden van zoovele hoog- geplaatsten weerklonk en de poorten van deze expositie wijd open werden gezet, om stadgenoot, vaderlander en buitenlander de schoen- en leder paleizen, de forsche machinehal binnen te nooden, waaraan zij dag na dag in grooten, zeer grooten getale hebben ge volg gegeven. Wij weten niet, welk tijdstip voor U was het meest emotie vol, welk oogenblik Uwe voldoening het toppunt bereikte. Dit weten wij, dat wij thans op dezen merkwaardigen avond van den merkwaardigen dag, op 31 Augustus 1925, voor U reden is tot vreugde, uitbundige vreugde, omdat een intiatief zoo klein begonnen en opgezet, zulk grootsche uitvoering ontving, omdat wij hedenavond plech tig mogen verklaren De Internationale Tentoonstelling 1925 te Waalwijk is ten volle geslaagd dank zij het maan denlange belangelooze onvermoeide werken van U, Mijnheer de Voorzitter, Hoofdbestuur en Comité's. Daarvoor onzen hartgrondigen, diepgevoelden dank, die wij hedenavond tot uitdruk king willen brengen in het over handigen aan U, Mijnheer de Voor zitter, en door U aan al Uwe mede bestuursleden, van dezen met eere verdienden lauwerkrans. Aanvaard deze namens de standhouders als geringe vergoeding voor Uw niet genoeg te schatten opofferingen en moeiten, welke gij U allen hebt getroost. Daar naast hebben de standhouders het ini tiatief genomen om van de geschiedenis dezer Tentoonstelling een portretten- album te doen vervaardigen, hetwelk Uw hoofdbestuur in prachtband zal worden aangeboden zoodra de uitvoe ring hiermede gereed zal zijn. Het fonds hiervoor benoodigd was in enkele uren door de standhouders bij een gebracht. Moge dit herinnerings album altijd met voldoening en blijd schap door U worden nageslagen, dan zullen bij de door mij reeds gememo reerde aangename dagen zich nog vele, zeer vele voegen en dan moge wij standhouders zeggendat ons blijk van dankbaarheid ook in dit opzicht ten volle is geslaagd. Tot U Mijnheer Schlusen, Admini strateur dezer expositie, wel eens het factotum genoemd, wensch ik eveneens namens de standhouders de gevoelens van dankbaarheid te vertolken. Ik memoreerde zoo juist, hoe Hoofd bestuur en Comité's alles keurig voor bereidden, plannen ontwierpen, kortom alles in scene zetten, doch dit alles vroeg iemand, die naast takt, beleid en werklust, ook den „ausdauer" bezat, al het schoons te administreeren, regelen en tot uitvoering te brengen. Namens de standhouders voor Uw werk in deze gepresteerd, onzen har- telijken dank. Ook voor U, op dezen sluitingsavond is het een avond om gelauwerd te worden. Aanvaard daarom eveneens dezen lauwerkrans als blijk van sympathie van hen, voor wie U het laatste jaar zulk een schitterend week-paleis mede hielp op te bouwen. Daarbij zal ook U het herinnerings album, waarvan ik straks sprak, wor den aangeboden, en dat voor U niet het minst nog lange, lange jaren een aangename levensherinnering moge zijn aan Uw werken te Waalwijk voor de Schoen- en Lederindustrie, voor de Tentoonstelling 1925. Mijne Heeren, ik eindig met een welgemeend Lang leve de Voorzitter, lang leve het Hoofdbestuur en de Comité's, lang leve Mijnheer Schlusen. Moge de Internationale Tentoonstelling te Waalwijk in 1925 gehouden het begin zijn van een hernieuwden bloei der Nederlandsche Schoen- en Leder industrie. Ik heb gezegd. Nadat liet applaus en de fanfares tot bedaren waren gekomen, nam de beer Klijberg liet woord: Hij zei dal in het Hoofdbestuur lang gedelibereerd is over de vraag of aan de sluiting van deze tentoonstel ling een officieel karakter zou worden gegeven. Dan weer eens werd gezegd van ja en tenslotte weer van neen. Aangenaam was hem daarom deze zoo onverwacht gebrachte hulde in ontvangst te mogen nemen. Hij en zijn mede bestuursleden hadden zulks niet kunnen vermoeden en daarom juist is het zoo verrassend. Hel is wel zeer te waardeeren dat .juist van de standhouders dit idee uit laat. Daaruit toch mag de conclusie getrokken worden dat men allerwege tevreden is over hel welslagen van deze tentoonstelling. De huldiging is in twee voorname deelen te splitsen, het stoffelijke, hel aanbieden van het album en kransen, doch vooral hel feit dat de standhou ders dit hebben willen doen, spreekt voor zich zelf. Waren ze over het verloop der za ken niet tevreden, waren ze niet over tuigd dat deze tentoonstelling in hooge mate zal medewerken tot meerderen groei en bloei van de industrieën, men zou deze hulde achterwege hebben ge laten. Spr. zeide dat de aangeboden krans hem bezwaarde omdat de bereikte re sultaten bereikt zijn geworden, niet alleen door hem, maar door eendrachtige samenwerking van allen die de schouders onder dit grootsche werk hebben gezet. En dan wil hij op de eerste plaats dank brengen aan Mi nister Kooien die zoo welwillend is geweest om hij de officieele opening aanwezig te zijn. Aan den Commissa ris der Koningin waarvan men steeds den meest mogelijken steun heeft onder vonden. Ook een woord van warmen dank wil hij hier niet onthouden aan den heer Fleskens, lid van de Tweede Kamer der Staten-Genera al die zooveel voor de belangen van de industrie heeft gedaan. Dank bracht hij ook aan de Standhouders voor hunne medewerking, want ten slotte hangt het welslagen voor een groot deel van

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 2