BERICHT Maagpijn Publieke Vertoom Fa. Th. van Wijck Manslag. 't Is een Paramount-programma. Marktberichten. 85 Dekkleeden ZATERDAG 8 UUR. ZONDAG 6 en 8 |2 UUR. I. Wereldnieuws. II. 8 acten. Naar de prachtige novelle van ALICE DUER MILLER. HI. In den zevenden hemel. (2 acten.) PRIJZEN ALS GEWOON. MIJNHARDT's worden verkocht: LEDIKANT f 18.- tegendeel, het Hoofdbestuur heeft in de vergadering der vakvereeniging van 25 Aug. 1925 en bij schrijven aan het betrokken lid duidelijk doen uitkomen dat het ontslag een gevolg is van een besluit van 6urg. en Weth. van Drunen, dat zij inzake werkloosheidregeling niet met den betrokken Voorz. wenschten samen te werken en geen overleg plegen. Het H.B. vreesde hierdoor voor nadeelige gevolgen hunner leden. Dat is dus de reden. Het gelijkt een beetje op politiek. Ik begrijp niet dat het H.B. zich van zoo'n besluit iets aan trekt. maar in geen geval is dat een reden om iemand van een R. K. Vak bond te schrappen. Misschien hebben zij hierdoor een pluimpje willen ver dienen van Burg. en Weth. van Drunen. Ter bevoegder plaatse zal worden uit gemaakt of het ontslag juist is. Maar mijn ondervinding is dat in den R. K. Fabrieksarbeidersbond in deze zaak tenminste de macht boven het recht wordt gesteld. Uw correspondent zou ik willen verzoeken voortaan beter op te letten alvorens een bericht de wereld in te sturen. U Mijnheer de Redacteur nogmaals dankend, Hoogachtend, A. v. d. WIEL C 55 Voorz. R. K. W. V- Drunen, 16 Sept. 1925. Wij moe en den inzender opmerken dat ons bericht, dat ons uit de aller beste bron van de zijde der Werklieden- vereeniging gewerd, geheel juist is. Trouwens uit inzenders schrijven valt ook niets anders te concludeeren. Wij kunnen niet aannemen dat het Hoofdb;stuur zoo maar over ijs van één nacht is gegaan, daarvoor lijkt or.s de zaak van te veel beteekenis. Red. BINNENLAND. De begrooting voor post- tele grafie en telefoon, geeft een goed aspect. Het voor 1925 aanvankelijk geraam de winstcijfer van f 5.7 millioen zal onvoorziene omstandigheden voorbe houden, worden bereikt. Voor 1926 zijn de inkomsten geraamd op het bedrag voor 924 uitgetrokken, zoodat voor tegenvallers weinig kans meer is. De uitgaven konden ruim f5.3 millioen lager worden geraamd dan voor 1925 Gevolg van een en ander is, dat de begrooting, zooals thans aangeboden, sluit met een bedrag van f 7.1 millioen als uitkeering aan 's Rijks middelen van de becijferde winst Dit bedrag de postcheque en girodienst neemt hierin deel met ruim f 200 000— overtreft die, voor 1925 geraamd, met f 1.4 millioen. Gezien dit vrij gunstige financieele aspect van deze begrooting, ook in verband beschouwd met den gang van zaken in het loopende jaar, zal een verlaging van tarieven, voor zoover althans de algemeene financieele to^ stand des Rijks zich daartegen niet blijft verzetten de volle aandacht moeten hebben, ten einde in den loop van 1926 in werking te kunnen treden. De vraag, met welke onderdeelen de ver laging een aanvang zal kunnen nemen, vormt mede in verband met wijzigingen van internationale post—, telegraaf— en telefoon tarieven, een onderwerp van nauwgezette studie. Aan de verschillende begrootingen ontleenen wij nog het volgende De nieuwe salarisregeling zal .voor het middelb. Nijverheidsonderwijs eenige toeneming van kosten met zich brengen Opheffing van eenige scholen is nog in overweging, terwijl die van andere geleidelijk plaats heeft. Op de algemeene uitgaven der scholen kan niet verder bezuinigd worden zonder vitale belangen te schaden. Handelsonderwijs: In 1926 zal o. a. subsidie worden verieend aan de vol gende dagscholen Bergen op Zoom Eindhoven, Helmond. 's-Bosch. Oss. Roosen aal, Tilburg, Waalwijk; avond scholen, Breda 's Bosch, Tilburg; Box meer, Boxtel, Cuijk, Eindhoven, Etten, Geertruidenberg. Helmond 's Hertogen- bosch, Oosterhout, Oss. Raamsdonks- veer. Rijen, Schijndel. Veghel Waalwijk, Zevenbergen. Nieuwe subsidies zullen in 1926 niet worden toegestaan. Voor de groote kerk te Breda wordt een vervolgtermijn van f 15.400 aange vraagd. •Verwacht wordt dat het ambt van Rijksbetaalmeester met ingang van 1 Januari 1926 zal zijn opgegeven. Het rauntbedrijf zal worden inge krompen en een gedeelte van het ambtenaars en werkliedenpersoneel worden ontslagen. Het voornemen bestaat om nog 20 tijdelijke belasting—inspecteurs van de waarneming van hun betrekking te ontheffen. De werkzaamheden van den kanton rechter te Druten zijn opgedragen aan den Kantonrechter te Geldermalsen, die van Gorichem aan den Kantonrechter te Heusden. In 1926 zal bekend zijn de schade loosstelling wegens opheffing der heer lijke jachtrechten. Op de Waterstaatsbegrooting is voor de Maaskanalisatie ruim vier millioen gulden uitgetrokken. In den vorigen nacht is in den Amsterdamschen polder iemand aan gevallen, van wien men vermoedde dat hij veel geld bij zich had. Men heeft den aangevallene zwaar mishan deld en hem van zijn geld beroofd De zwaar gewonde is naar het Wilhelmina ziekenhuis vervoerd. andere personen mishandeld was en daarna van den berm in de sloot was geworpen. De oude man wist zich ondanks de zware verwondingen, welke hem aan het hoofd waren toegebracht, voort te sleepen naar een der tenten in het tentenkamp, waar hem hulp werd geboden. De oude man was den avond tevo ren bij zijn bezoek in verschillende café's op den Zeedijk in kennis geko men met een persoon waarmede hij glaasjes bier heeft gedronken. Hij is met dezen persoon gaan wandelen en herinnert zich, dat, toen zij in de na bijheid van het tentenkamp in den Amsterdamschen Polder waren geko men, er twee personen zich bij hen voegden. Met hun vieren zijn zij op den berm gaan zitten en toen is de 68 jarige plotseling door de drie andere personen aangerand. Hij werd met harde voorwerpen bewerkt en daarna in de sloot geworpen. De 68 jarige had slechts een bedrag van f 19 bij zich, waarvan de drie onbekende personen hem beroofd heb ben. Bovendien hebben zij uit de zak ken van den ouden man verschillende voorwerpen van slechts weinig waarde gestolen. De politie was er gistermiddag nog niet ingeslaagd de daders op te sporen. Het persbureau Vas Diaz deelde uit Amsterdam mede „Naar verluidt is bij de heeren ge committeerden een klacht wegens fraude bij de eind examens ingediend tegen dr Crector aan het Stedelijk Gymnasium te 's Hertogenbosch". Bij informatie blijkt aan de „Prov. Crt." dat inderdaad tegen den rector van het Stedelijk Gymnasium, Dr. Cor- dewener, .eene klacht werd ingediend door den heer H. van Alfen, leeraar aan het Gymnasium. Deze klacht werd op 7 Juli jl. bij het voortgezette examen door gecom mitteerden reeds onderzocht. Naar wij vernemen heeft de Koningin gisteravond benoemd tot voorzitter der Tweede Kamer, voor het nieuwe zittingjaar jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, die voor zitter van den ministerraad en minis ter van Binnenlandsche Zaken en Landbouw was in het vorige kabinet. De heer Ruys de Beerenbrouck is kamerheer in buitengewonen dienst der Koningin. De rijksmiddelen brachten over de afgeloopen maand f 3 41 millioen minder op dan over Aug. 1924; over de eerste acht maanden f 15 51 mil lioen meer dan over die periode van het vorige jaar. Een later bericht meldt, dat de man een 68 jarige bewoner van een der kleine dorpjes uit Noord-Holland, door Riga (Letland). Hendr. van Bentem naar 'sHage. Jos. C. v. d. Broek naar Zundert. Wilhelmus Brekel- mans en gezin naar Tilburg. George Stefanus Evers naar Rotterdam. Louisa Petr. C. de Greeff naar Ryde (Engeland). Wilhelmus Notenboom en gezin naar Vlijmen. Johanna E. van den Berg naar. Engelen. Cor nells Bul en gezin naar Princenhage. jacobus Joh. van der Aa naar Amsterdam. GEERTRUIDENBERG. Over de maand Augustus. Geboren Jacoba Johanna d.v. E. Post—Lambregts. Johanna Neeltje d.v. P. Henraadt—de Smet. Jansje d.v. C. Groen—Middelkoop. Cor- nélis Adrianus z.v. L. v. Boekei-de Wijs. Sophia Maria d.v. j. H. G. Waalwijk—Donkers. Huberdina Ja coba d.v. J. van Uijen—v. d. Kieboom. Overleden H. J. Tielens 40 j. Adriana v. d. Made 3 m. Johanna Vermeeren, wed. van J. van Uijen, 88 j. Wouter de Vries 1 m. Johanna P M v. d. Made 3 m.. HERPT. Burgerlijke Stand over Augustus 1925. Geboren: Leonardus Andreas, zv. Andreas v. d. Brandt en Elizabeth Jo hanna Buijs. - Levenloos geboren kind van Wilhel mus de Hart en Antonette Louwers. Overleden Adriaan Luijten oud 82 jaren. Bertha Petronella Moors oud 13 dagen Waalwijk, 18 Sept. '25. Eieren 9—10 ct. Varkens f 14—f 18. AGENDA'S. WAALWIJK. Zaterdag 19 Sept. Half vier. Schiet oefening Bijz. Vrijw. Landstorm. Zaterdag 19 Sept. Witte Bioscoop, „Gouddorst", 8 uur. Zaterdag 19 Sept. Flora Bioscoop, „Manslag" 8 uur. Zondag 20 Sept. 12 uur. Repetitie Liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst8. Zondag 20 Sept. 12'/2 uur. Repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak", mannenkoor. Musis Sacrum. Zondag 20 Sept. Witte Bioscoop, „Gouddorst", 6 en 8,/2 uur. Zondag 20 Sept. Flora Bioscoop, „Manslag", 6 en 8'/2 uur. Zondag 20 Sept. 6 uur. Groot Bal bij P. v. Daelen. LAATSTE BERICHTEN. Verkoop Gemeentehuis Capelle. Men schrijft ons uit Capelle: Tegen het in de laatst gehouden raadsvergadering der gemeente Sprang- Capelle gevallen besluit tot het in "veiling brengen van het voormalige raadhuis dezer gemeente, dat met 6 tegen 5 stem.men werd aangenomen, zal door de heeren A. M. Verheijden R. Middelkoop en J Michaël, raads leden. in beroep gegaan worden bij de Kroon, terwijl een lijst ter teeke- ning in de gemeente zaj circuleeren tot adhaesiebetuiging aan dit beroep. Dit beroep werd niet geteekend door de heeren H. Kprst en J. v. d. Hoeven, die evenwel tegen bedoeld besluit ge stemd hebben. In verband hiermede kunnen wij nog mededeelen, dat de Capelsche raadsleden tegen verkoop waren, wijl verkoop van het Capelsche Raadhuis een klein bedrag zal opbrengen, ge zien de verkoop van gelijke panden in de laatste weken en men doorver koop verplicht is. een brandspuithuis en veldwachterswoning te bouwen, of wel te huren en deze bouwkosten oneindig veel hooger zullen zijn dan de opbrengst van het te verkoopen raadhuis, waarvan de onderhouds kosten door den solleden bouw mi niem zijn. BURGERLIJKE STAND. Geboren Wilhelmina Maria d.v. M. Vugts en van M. van Loon. Karei Leonardus z.v. Adr. C. de Folter en van Corn. Kanters. Reinier Gerardus z.v. H. van Loon en van G. M. Knippels. Helena M. d.v. H. J. v. Huiten en van J. A. v. Bladel. Wilhelmus M. z.v. A. J. Duquesnoy en van A. van Es. Adriana C. d.v. A. Moonen en van Cl. A. Hesselberth. Maria Th. C. d.v. P. J. C. Loeff en van j. M. Leijten. Overleden J van Drunen 58 j., wedn. van A. de Groot. Antonia Pulles 59 j., wed. van P. H. van den Houdt. Huwelijksaangiften Herman H. Hoogma 24 j. en E. P. van Engelen 24 j. Joh. Vissers 38 j. en H. A. van Mierlo 28 j. Huwelijken: P. W. Voogd 31 j. en M. P. Verdonk 30 j. J. M. NJulders 25 j. en J. M. van Drunen 24 j. van Bruggen 50 j.. wedn. van M. Grobben, en A. M. Pulles 47 j. P. H. M. van Ree 27 j. en Corn. Th. van Heesch 26 j. Ingekomen jacoba Ch. M. Bijl van Sprang-Capelle. Margaretha Hoog- veldt van 's Hage. Helena A. de Groot van 's Bosch. Johanna de Boer van 's Bosch. Wilhelmus Notenboom van 's Bosch. Johanna van Houtum van 's Bosch. H. van Geenen van Gorcum. Feliks Lod«' zinski van Krakau. Heinrich Berger van Epe (Westfalen). Antonetta P. Korthout van Rotterdam. Vertrokken: H. G. Scholte naar Velsen. Margaretha E. T. Scholte naar 's Bosch. Emiel Haas naar Zwitserland. Arthur Kazerowsky naar DUSSEN. De Bijzondere Commissie voor de Waterschappen uit de Staten van Noord-Brabant, heeft dezer dagen in Hotel Heessels alhier, zitting gehou den, om te liooren het voor en tegen van het nieuwe op te richten Water schap het Noorderafwateringskanaal. De Voorzitter opende de vergadering des namiddags en deelde mede .bij de opening kort te zijn, daar hij meende te mogen veronderstellen dat de meeste aanwezigen ook in den voormiddag aanwezig waren en dus wel op de hoog te zouden zijn. Ik 'zal, aldus spreker, hier geen pleidooi houden voor de Hee ren van den Zuid-Hollandschen Polder, doch wil wel even zeggen, dat ook den Z.H. Polder loost in het Noorderafwa teringskanaal en dus het peil daardoor ook hooger wordt. We geven echter ook toe dat de andere polders meer belang bij deze zaak hebben; we blijven echter veronderstellen dat het hier ook kan verbeteren. Spreker hoopte echter dat de besprekingen zakelijk en vooral niét persoonlijk zouden zijn. In liet kort wordt alles nagegaan. Een centraal lichaam zal toch zeker veel beter de belangen van de gezamen lijke polders kunnen voorstaan, dan dat elk polderbestuur dat afzonderlijk moet doen, en dan, elke polder blijft ook baas in eigen huishouden en zegt dat de classificatie slechts voorloopig is en wordt er door de oprichting van voor noemd waterschap ook niets gepraeju- dicieerd omtrent de uitvoering van eenig werk. Het nieuwe lichaam blijft in deze geheel vrij tot oordeel en beslis sing. Een schrijven door Ged. Staten verzonden aan de verschillende water schapsbesturen, wordt op verzoek van den Voorzitter, door den heer Rade- maker voorgelezen. Hierna zegt de Voorzitter: laat de heeren die er tegen zijn echter met ge gronde motieven komen en laat de eventueele discussies niet persoonlijk en van kal men aard zijn en vraagt wie in het belang van den Z.H. Polder het woord verlangt. Senden (Notarisklerk): Ik wil nog even terugkomen op de vergadering van dezen morgen, waarbij de heer Bran derhorst persoonlijk sprak, door te zeg gen dat een klerk van een notaris, welke een paar uur van achter den Boscli komt en nog maar een jaartje hiel' is, niet op de hoogte kan zijn van den toestand en waarde in den Z. H. Pol der, doch ik vind, dht ik, die steeds bij verknopingen en verpachtingen ben en voldoende heb leeren kennen de waarde van het land, dit zeker zoo goed kan weten, dan wel eene Commissie uit 's Bosch, welke misschien nooit is hier geweest en ik hoop, dat de heer Branderhorst verder niet persoonlijk meer zal zijn. Voorzitter. Ik wil den heer Senden even bekend maken, dat de Commissie wel hier niet bekend mag zijn, doch dat ze zich daarom voldoende op de hoogte hebben gesteld van de omstreken. Senden. Ik begrijp dat wel, doch wil hier naar voren brengen dat de lieer Branderhorst zei, dat ik hier niet op de hoogte kon zijn. Branderhorst. Als mijnheer de klerk- denkt het beter te weten dan de Com missie welke al jaren met deze kwestie bezig is, dat kan ik me niet indenken, doch als hij deukt dat dit persoonlijk bedoeld was', dan neem ik deze woorden terug, want dat was heeleinaal mijne bedoeling niet. Donker. Volgens het rapport van den Hoofdingenieur (blz. 20) geschiedt in sommige gevallen de waterlossing van den gekeelen polder langs het Peere- boomschegat en ook volgens statistiek tableau van de Polders in Noord-Bra bant van de Geus van 1845, loost de polder voor 2/3 in die richting, doch mijnheer v. d. Schans, ik moet kier Uwe woorden in twijfel trekken en vraag U of het ook werkelijk is vol-v gens het. boek van de Geus, waarop de heer van der Schans tot driemaal toe bevestigend antwoordt, waarop de heer Donker ter overtuiging van het omge keerde het bewuste boekje van de Geus te voorschijn haalt en hieruit blijkt dat niet. 2/3 doch slechts 1/3 lost door de Peerebooinsluis. Van der Schans. Dit is, wat de heer Donker ook wel zal begrijpen, eene fout van mij, waarschijnlijk gekomen door overschrijven. U, mijnheer Don ker, kent mij toch te goed, om te den ken dat ik als lid dezer Commissie moedwillig zoo iets zou neerschrijven. Laat ik dan ook zeggen voor 1/3. Donker. Er zijn verschillende huur ders die klachten hebben, doch ik zou graag willen weten wie die klachten hebben, dan ga ik er direct naar toe, want ik wil ze dan heel graag tevre den stellen. Nu is mij nog pas geleden ter oore gekomen dat een zekere van Vugt klachten heeft geuit tegenover D. van Buurén en ik ben er toen ook naar toe geweest. Hierna leest de heer Donker eenigq 'briefwisseling betref fende deze kwestie ,voor, waaruit blijkt, dat de klachten ongegrond zijn en zoo zal het met de andere klagers ook wel zijn, daar, wanneer iemand klachten heeft hij zich dan tot het Be stuur diende te wenden, dat dan dade lijk deze klachten zou onderzoeken, maar er zijn nooit geen klachten in gekomen over te veel water, wel dat er te Aveinig water was. Voorzitter. Ik kan wel begrijpen dat er pachters zijn die hét liever tegen een der commissieleden zeggen dan wel tegen den eigenaar. Jongbloed. Hij is zelf geen pachter, doch zetboer. Hierop wordt de polderwachter M. v. d. Pluijm gevraagd naar den toe stand der slooten bij van Vugt, waar op deze zegt: Dan moeten de heeren maar eens bij mij achter het huis gaan kijken, de bodems der. slooten van van Vugt, liggen gelijk met het land. v. d. Schans. Ik heb nog eens nage zien wat betreft dat 2/3 en 1/3, doch het is zooals de heer Donker zei, het spijt me wel doch het is zoo. Donker. Het is wel eens voorgeko men dat U in de Staten zoo iets hebt gezegd, daar dit toch in de notulen staat van de vergadering der Staten van 9 Juli j.l. In een verslag van de Staten, met datum en nummer ge noemd, komt een bedrag voor van 49.990, docji volgens spreker moet dit bedrag ƒ57.000 zijn en licht dit verder toe. In den Duil staat een electrische watermolen en in den Ou den Doorn staat een gewoon molentje en toch geeft men daar meer voor het land dan in den Duil en noemt, hiel' eenige voorbeelden. v. d. Schans, zegt te constateeren ten eerste dat hij zich niet kan iöden- ken dat een bestuur van een polder niet meewerkt om de belangen in het algemeen belang te behartigen, laat ons de handen ineenslaan, om te krijgen van het Rijk wat kan en ten tweede mijne persoonlijke opvatting dat de Zuid Holl. Polder zegt, de toestand is goed in onzen polder, doch later zullen ze spijt hiervan hebben. Voorzitter. Ik zou deze vraag van groot belang willen stellen. Hebt U nu beslist geen belang bij verbetering. Donker. De toestand is beslist goed in den Polder. Voorzitter. Dus U zoudt er schade aan hebben en de Zuid Holl. polder wil absoluut geen lager peil. Algemeen. Neen. A. H. van Honzewijk (ond-burge- ineester en oud-dijkgraaf van den Z.H. polder). Het vee kan nu nog niet drin ken zoo laag is het, het weiland zou men door gebrek aan drinkwater voor het vee moeten scheuren. J. van Honzewijk. Zooals het peil nu is in den Polder zijn wij tevreden en hebben ook het recht te malen tot ze ker peil volgens contract met het Rijk. Fraaij (machinist watermachine Noorderafwateringskanaal). De aan vang van de bemaling staat op 39. De Heer Branderhorst haalt hierop verschillende gegevens met datum en peil te voorschijn, welke hij voorleest omtrent de groote kosten der tegen woordige bemaling bij hooge water standen en voegt er tevens nog een pleidooi aan toe wat er beslist verbe terd kan worden door de oprichting van het nieuwe Waterschap. Na nog verschillende discussie's omtrent voor en tegen, waarin men soms persoonlijk werd, zei de Voorzit ter nu genoeg omtrent deze zaak te hebben gehoord en zei over te willen gaan tot stemming. Op enkele stemmen na, welke Branderhorst op xeen vol macht uitbracht, daar hij persoonlijk geen kluit grond in den Zuid Holl. Pol der bezat, waren allen tegen de op richting. Hierna dankte de Voorzitter de vergadering voor hunne opkomst en wordt deze gesloten. MAAGTABLETTEN te WAALWIJK op Donderdag 24 September 1925 des voorniiddags 11 uur. In een der achterzalen van het Hotel „DE TWEE KOLOMMEN" der Dames Gerris zullen ten over staan van ondergeteekende Deur waarder publiek a contant de navolgende overcomplete LEGERVOORRADEN gedeeltelijk nieuw en gebruikt doch in uitstekende staat in verschillende afmetingen en kwaliteiten olie gummi- en gepr. waterdichte kleeden, zeer geschikt voor Scheepvaart, Landbouw etc. gebruikt en nieuw etc. De goederen zijn te bezien een uur voor den aanvang der verkoo- ping tegen betaling van 10 ct. De dekkleeden en zeilen worden geheel uitgelegd. 35329 Deurwaarder A I. GERRIS. Door groote massa-fabricage zijn wij erin geslaagd een zeer zwaar en sterk, in olieverf en in elke ge- wenschte kleur als noten-, mahonie-, eiken- en pitch- pine geschilderd onder volle garantie van soliditeit, met breede zijden voor te leveren. De goedkoopere soorten uit den handel worden ook in voorraad gehouden. EIKEN BUREAU MINISTRE met groen of bruin leerdoek, 6 laden, 1 schuif en 2 deuren voor f 65.— EIKEN BUFFET in elke gewenschte kleur, sierlijk model, vanaf f 75.— De goedkoopere uit den handel worden in voor raad gehouden. Aanbevelend, Meubelfabriek KEMI. Telefoon 131. Ontvangen de van ouds bekende LEIDSCHE WOLLEN DEKENS, GESTIKTE DEKENS, Enz. 35330 WAALWIJK. maagzuur, oprisping, gebrek aan eetlust Gebruik Per koker 75 ct. 1 Bij Apothekers cn Drogisten. Hora Bioscoop Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 10