DE ECHO VAN HET ZUIDEN No. 75. Zaterdag 19 September 1925. TWEEDE BLAD. GEMEENTERAAD. HAARSTEEG. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Woensdag 16 Sep tember des middags ten half drie uur. Voorzitter Edelachtb heer Van Bok- hoven. Ongeveer kwart voor drie uur open de Voorzitter de vergaderingafwezig wethouder Winkel. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderc goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van den Commissaris der Koningin houdende de mededee ling dat bij Kon. Besluit van 18 Juli de heer Van Bokhoven is herbenoemc tot Burgemeester der gemeente alhier. b. Schrijven van Ged Staten hou dende de mededeeling dat tegen goed keuring van het raadsbesluit tot aan gaan eener geldleening eenige beden kingen bestaan en goedkeuring derhalve moet worden verdaagd. Voorzitter. De kwestie hier betreft dat de naam van den geldschieter nie mag worden vernoemd. c. Schrijven van Ged. Staten hou dende de mededeeling dat de raads besluiten tot verkoop van grond aan Mr. v. Lanschot te 's Bosch en tot afschaffing van het boomrecht zijn goedgekeurd. d. Schrijven van het bestuur der R. K. Vroedvrouwenschool te Heerlen houdende het verzoek een subsidie te willen verleenen van f 25. Dobbelsteen. Dat adres kan wel voor kennisgeving worden aangenomen. Voorzitter. Beter is het bij de be handeling van de begrooting te be handelen. Daartoe wordt besloten. e. Schrijven van de gemeente Zoe terwoude, houdende het verzoek ad- haesie te willen betuigen aan een door haar aan de Tweede Kamer inzake uurverzetting, gericht adres. Dobbelsteen. Ik weet niet of het we van invloed zal zijn. Van Engelen. Ik zou het wel graag zien, maar ik geloof niet dat het vee helpen zal. Wordt voor kennisgeving aangeno men. Verzoek van het bestuur der Bij zondere Bewaarschool te Hedikhuijzen Adressante wijst er op, dat aan het lokaal nog eenige noodzakelijke her stellingen zijn te doen. Bovendien heeft de school-inspectrice er op ge wezen, dat het noodig is dat de speel plaats wat wordt vergroot, weshalve men gaarne eenige M2 grond van de gemeente zag toegewezen. Van Hemert. Het schoolgebouw is daar een beetje ingebouwd. De speel plaats is wel wat klein. Voorzitter. Kan de raad er toe be sluiten om de speelplaats wat te ver- grooten Van Vrede. Is het eene terrein niet veel hooger gelegen dan het andere Van Hemert. Ja, dat is een deel wat Boelaars van de gemeente in huur heeft. Voorzitter. Zelf heb ik den toestand daar nog niet opgenomen maar we weten allemaal dat de grond er ligt en nu is het de kwestie maar of de raad genegen is op het verzoek in te gaan. Van Hemert. Als wij een gedeelte van den tuin gaan geven, moet het ontzettend opgehoogd worden. Van Vrede. En dat zal nog al wat kosten. Staat daar iets voor op de be grooting. Voorzitter. Dat heeft met de begroo ting niets te maken. De kwestie is maar of de raad wat grond wil afstaan. Het schoolbestuur zorgt dan wel voor de rest. Van Vrede. Ik zou zeggen dat men aan het verzoek moet voldoen, de jeugd is dartel en moet kunnen spelen. Echter is nu niet te zeggen hoeveel M2 gegeven moeten worden. Voorzitter. Dat zou men aan Burg. en Weth. kunnen overlaten. Van Hemert. Als een deel van de speelplaats wordt doorgetrokken, dan zou men met een stukje van 5 x 5 kunnen volstaan. Van Vrede. Er is zoo weinig van te zeggen als ge er niets van gezien hebt. Voorzitter. Dat komt er toch niet op aan of ge het gezien hebt. Gezien hebt ge het dikwijls genoeg. Van Vrede. Geef ze het maar. 't Is gezond voor die mannekes als ze wat buiten kunnen spelen. f. Schrijven van het bestuur der Bewaarschool te Haarsteeg, houdende verzoek ook voor 1926 eenige subsidie te willen verleenen. Voorzitter. Dit schrijven kan beter behandeld worden bij de begrooting. 9. Schrijven van de Zangvereeniging te Haarsteeg, houdende het verzoek een subsidie voor 1926 en ook voor 1925 te willen verleenen. Voorzitter. Zooals men hoort vragen ze het ook voor het loopende dienst jaar. Van Vrede. Is hier een zangveree niging. Daar heb ik nog zoo weinig van gehoord. Dobbelsteen. Ze hebben pas een eersten prijs behaald. Vragen ze f 25. Voorzitter. Neen, een bedrag wordt er niet genoemd. Dobbelsteen Zoo goed als de har monie brengen ze ook levendigheid in het dorp. Nu heeft de harmonie wel meer kosten te maken, want de kosten van een zangvereeniging zijn nooit zoo groot als die van een harmonie. Ik zou er daarom voor zijn een kleine subsidie te geven. Van Hemert. Ik zou anders niet te veel gaan geven. Van den Brand. Ik zou hetaanhou- van de begrooting afgevoerd en nu drong de Minister er op aan om deze weer op de begrooting te brengen. Uit de gehouden discussie's was op te maken dat de raad daar tegen was en zulks is geschreven en daarop vraagt de Minister alsnog eenig antwoord te willen geven. Dobbelsteen. Met deze uiteenzetting ben ik het volkomen eens, maar men zal mij toegeven dat dan het gegeven antwoord niet goed is. Voorzitter. Dat is niet verkeerd, dat is goed weergegeven. Van Hemert. Dan moet nu nog over het bedrag worden gesproken. In Heus- den wordt altijd alles buiten aangeplakt. Voorzitter. Dat wordt hier ook ge daan als er zijn, maar daar heeft men meer soorten van arbeiders. Van Hemert. Als er iemand corres pondent is, moet hij ook maar actief zijn. De Secretaris zegt niet alleen steeds De Grieksc,haTurksche grensregeling C ommissie, die tot taak heeft de grens wijziging tusschen Turkije en Griekenland te regelen en hiervoor te Adriano- pel vertoeft. De voorzitter hiervan is de Ned. Luit, Kol. F. JBakker in het midden op onze foto. den, dan kunnen we er nog eens over nadenken. Voorzitter. Een vorig jaar is besloten geen subsidie meer te geven. Aan de vereeniging „de Jonge Boerenstand" is toen ook geen subsidie verleend. Dobbelsteen. Dat zijn allemaal van die zaken die niet op de agenda staan vermeld, waardoor men niét in de ge legenheid is geweest om er zijn ge dachten eens over te laten gaan. Wordt besloten het verzoek aan te houden tot een volgende vergadering. 2. Een brief van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, waarbij hij den Raad voor de laatste maal in overweging geeft, om het Raadsbesluit tot opheffing van het correspondent schap der arbeidsbemiddeling in deze gemeente in te trekken, daar hij anders dit besluit ter schorsing zoo noodig, vernietiging aan H. M. de Koningin zal voordragen. Dobbelsteen. Geheel juist is het niet wat in dat schrijven staat want in een vorige vergadering is juist besloten om er op terug te komen. De kwestie is nu maar hoe heeft men een en ander aan Ged. Staten weergegeven. Voorzitter. Het gaat over het cor respondentschap. Dobbelsteen. In een vorige verga dering is besloten het te laten bestaan. Voorzitter. Er is geschreven dat de raad besloten heeft het correspondent schap te handhaven. Die f 20 is voor de districts arbeidsbeurs. Dobbelsteen. Dan is het verkeerd weergegeven. Kijk de notulen maar eens na, want ik heb er speciaal op gelet. Voorzitter. Bij de behandeling van de begrooting is dat ingetrokken. Dobbelsteen. In principe is besloten om het te laten bestaan. Voorzitter. De correspondent werd niet meer noodig geacht, dus spreekt het vanzelf dat het is opgeheven, dat zullen ze in den Bosch ook wel heb ben begrepen. Dobbelsteen. Besloten is het te landhaven. Behooren de werkzaam heden daarvan niet aan den Secretaris, all right, maar dat salaris behoeft er och niet voor te worden gegeven. Er s toen een bedrag van f 20 genoemd. Voorzitter. Met die f 20 hebben we niets uit te staan. Dobbelsteen. Er is geen antwoord gegeven zooals het behoort. Voorzitter. Er is gezegd dat het op de begrooting stond. Dobbelsteen. Dat is niet zoo. Ge ïad de paperassen wel bij elkaar, maar men wist niet goed hoe het zat en toen is gezegd dat er gewacht zou worden op den Secretaris. U weet wel, ie was toen ziek. U denkt gelijk te hebben en ik denk dat ik gelijk heb. De Secretaris licht toe dat de ge- leele post van de begrooting is afge bracht. Wel is gehandhaafd de districtsar- beidersbeurs te 's Bosch, maar de post voor het Correspondentschap is geheel alles te hebben aangeplakt, maar in vele gevallen zelfs persoonlijk de men- schen nog op een en ander te hebben gewezen. Dobbelsteen. We handhaven die zaak nu dus maar. Van Vrede. De Minister van Arbeid heeft toch niet te beslissen, welke be looning wij zullen geven. Voor-zifter. Voor die belooning is altijd f 200 gegeve-i en van het Rijk krijgt de gemeente daarvan 40 pCt. vergoed. Van Hemert. In Heusden wordt f 100 belooning gegeven en daar is het heel wat drukker dan hier. Van Vrede. Moeten ze hier komen ook. Voorzitter. Hier komen ze uit Haar steeg en niet uit Heusden. Van Engelen. De vraag mag wel eens worden gesteld of f 100 zal worden goedgevonden en goedgekeurd. Van Hemert. Ik stel voor f 100 daar- voor te gegeven. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. 4. Verzoek van F. H. van Schaik, brievengaarder alhier, om onderhands van de gemeente aan te koopen twee perceelen grond van den tuin achter het schoolgebouw te Haarsteeg teneinde op een perceel een woonhuis met hulppost- en telefoonkantoor te doen bouwen en het andere voor tuingrond te bestemmen. Mocht de Raad hem geen twee perceelen kunnen beschik baar stellen, dan verzoekt hij aan hem te verkoopen een perceel in de Bern- sche Hoeve. Adressant wijst er nog op dat hij gaarne twee perceelen wil hebben omdat hij over veel vrijen tijd beschik kende, een perceel wenscht te hebben om te bebouwen. Kan dat niet, dan wil hij, alhoewel het daar voor een postkantoor niet zoo geschikt is, in de Hoeve een perceel hebben. Gaarne zou hij echter onderhands twee per ceelen op den Keiweg koopen. Van Vrede. Dat gaat niet. Besloten is en door Ged. Staten is het goed gekeurd, dat die perceelen publiek zullen worden verkocht en dan heeft hij het recht daar niet voor. Voorzitter. Niemand die zegt dat hij daarvoor het recht heeft. Gevraagd wordt alleen maar of men op het verzoek wil ingaan. Van Vrede. Dat gaat niet, want dan zou men alle recht weer uit handen geven en dat is toch ook niet de bedoeling. Dobbelsteen. Ik ben het met Van Vrede eens. Waarom is destijds dit besluit genomen? Om het publiek van Haarsteeg ter wille te zijn, omdat er veel neringdoenden zijn die gaarne een perceel grond willen koopen is besloten dit publiek te brengen, en dat eenmaal genomen besluit zou ik handhaven, daar zou ik niet op terug komen en zeker ook geen uitzonde ringen op gaan maken. Ik zou v. Schaik adviseeren, maar dan moet dat vlug worden gedaan, hier eerst te pro beeren. Lukt dat niet, dan kan hij nog altijd in de Hoeve probeeren. Ik weet niet, maar ik zie in dit geval weer een politiek zaakje Dat v. Schaik dan een stuk van den tuin van den veldwachter vraagt, die is groot genoeg. Van der Heijden. Ge kunt nog zoo weinig zeggen zoolang de publieke verkoop nog niet heeft plaats gehad. Van Vrede. Wanneer zal de verkoop daarvan plaats hebben. Voorzitter. De juiste datum is nog niet bekend, maar de condities enz. zijn toch al bij den notaris. 4. Verzoekschrift van het R. K. Parochiaal Kerkbestuur te Haarsteeg, om in verband met den verkoop van den tuin, de huur van het schoolhuis te Haarsteeg, ingaande 1 Januari 1926 vast te stellen op een veel lager be drag dan f 400 en tevens om haar ontheffing te verleenen van de ver plichting tot bouwen bij eventueelen verkoop van een perceel van den tuin achter de bijzondere lagere school. Het Kerkbestuur spijt het dat het op minder aangename wijze door den raad in verschillende zaken wordt behandeld. Het acht de verhooging van huur voor het schoolhuis tot f400 onbillijk vooral nu nog een stuk, een zeer groot stuk zelfs, van den tuin is afgenomen. Het huis. dat zeer slecht is onderhouden en verbazend on- practisch is ingericht, heeft in het duurste van den tijd niet meer dan f 200 opgebracht. Adressante gelooft niet dat dit raads besluit in ernst en na rijp beraad is genomen. Dobbelsteen. Wat de huur van het huis betreft, besloten is dat, zoo er een stuk van den tuin afgenomen zou worden, de huur dan f 300 zou be dragen, maar dat was in 1925 niet. dus had de huur f400 moeten zijn. Voorzitter. Dat was toen f300. Dobbelsteen. Neen, f400. Voorzitter. Neen, de bedoeling van jullie is het wel geweest om de huur toen op f 400 te brengen, maar daar was het toen te laat voor. Dobbelsteen. Het is toch voor Januari besloten. Chique najaar s-complet. Het toiletje bestaat uit lange easaque in nuture Crhpe marocain, waarvan het bovenge deelte is geborduurd m zilvergedra gen over een onderkleed van met zilver doorweven stofwaarvan het gedeelte dat niet onder 'de easaque uitkomt, aan voering gezet kan worden. Een zilveren corsage wordt rechts ter hoogte van de heup gestoken. De mantel is vervaardigd uit mauve laken of Ottoman, gevoerd' met dezelfde zilverstof als het onderkleed en heeft lange nieuwen, kraag en sluiting zil- verbordwursel, evenals de easaque. In- plaats van borduursel kan ook fraai zilvergalon aangewend worden, dat in bijnaiedere modezaak verkrijgbaar is. Voorzitter. Het was te Iaat toen. Dobbelsteen. Neen. Van Engelen. Voor 1 October had dit besluit genomen moeten zijn, dan had het gekunnen, maar nu was het niet meer geldig. Met 1 Januari 1926 gaat deze verhooging in. Voorzitter. Het besluit tot verhoo ging is pas 11 November genomen en toen kon het niet meer opgezegd worden. Drie maanden van te voren moet de huur worden opgezegd. Is dat niet gedaan, dan gaat de huur 1 Januari daarop volgend in zooals die van te voren was geregeld. Dobbelsteen. Toen de tuin ont nomen werd, is gezegd dat de huur dan op f300 zou blijven. Voorzitter. Dat is niet gezegd. Dobbelsteen. Dat is wel gezegd, dat is zoo besloten. Van Hemert. Er is toen nog gezegd Damprobleem No. 25 van Bourquin. mi Oplossing vorige week Wit: 13—8, 32—27, 21—17, 40—34, 42—38, 47 38. Zwart.alles gedwongen. dat het weinig was in vergelijking met het huis van den Secretaris. Dobbelsteen. Alles moet gewoon publiek verkocht worden. De pastoor kan dan koopen wat hij wil. Voorzitter. Hij kan het niet koopen als hem geen ontheffing wordt ver leend van de bepaling dat men daar binnen een jaar moet hebben gebouwd. Dobbelsteen. Man zou hem voor langer dan een jaar ontheffing kunnen verleehen. Voorzitter. In de condities staat dat daar binnen een jaar gebouwd moet worden. Van Vrede. Geef hem dan 2 jaar. Dobbelsteen. Men zou hem bij eventueelen koop voor een langeren termijn ontheffing kunnen verleenen. Van Engelen. Het betrefl hier toch een heel ander geval. Van den Brand. Ik zou het school- huis met wat grond er bij maar ver koopen, dan is men van het onderhoud ook af. Dobbelsteen. Dat zou ik niet doen want een hoofd der school behoort toch bij de school te wonen. Voorzitter. Het schoolbestuur kan niet koopen als het van te voren niet weet of het voor langeren tijd onthef fing van die bepalingen kan krijgen. Van Vrede. Dan kunnen andere daar ook wel mee komen. Voorzitter. Dat is een groot ver schil. Van Hemert. Dan zou bepaald kun nen worden dat deze conditie alleen geldt voor het kerkbestuur. Voorzitter. Dat moet de bedoeling zijn. Een particulier zou het anders kunnen koopen uit speculatie-zucht Dobbelsteen. Er moet rekening mee gehouden worden dat de minimum prijs f 1,— van dien grond is. Voorzitter. Daar zullen ze geen be zwaar tegen hebben want dat is goed koop genoeg. 5. Verzoekschrift van het comité tot oprichting van een H. Hart monument, om gratis in eigendom aan het R. K. Parochiaal Kerkbestuur te Haarsteeg, af te staan een gedeelte grond thans deel uitmakende van het pereeel, Sectie C nr. 1472, zijnde zijtuin van de onderwijzerswoning te Haarsteeg, en tevens om als bijdrage van de ge meente in de oprichtingskosten, zooals reeds veie andere gemeenten hebben gedaan, gratis te leveren de betonnen fundeering voor dit monument, waar van de kosten geraamd worden op pl.m. f 125 en ten slotte om vergun ning te verleenen om het wapen der gemeente in het monument te doen op nemen. Het Comité wijst er op, dat de col lecte de som van f 2200 heeft opge bracht wat voldoende getuigenis aflegt dat men de oprichting van dit metalen beeld ten zeerste op prijs stelt. Moet de plaatsing van een dergelijk beeld eerst van een godsdienstig oogpunt worden beschouwd, toch mag ook niet worden vergeten dat het tot ver fraaiing van het Dorp veel bijdraagt en waar vele steden reeds zijn voor- gegaan en 99 pCt. der bevolking katholiek is, durft men vertrouwen dat op het verzoek wel zal worden inge gaan. Het kerkbestuur zelf heeft reeds een flink bedrag bijgepast. Voorzitter. De eerste vraag is of de raad er toe kan besluiten om een perceel grond, een gedeelte van den voortuin van de onderwijzerswoning, a te staan. Dobbelsteen. Ik geloof dat daar tegen geen bezwaar kan bestaan. Het is toch ook mede ter verfraaiing van het dorp. Van Hemert. Heeft het hoofd der school daar geen bezwaar tegen. Voorzitter. Die zal daar niet over vallen. Van den Brand. Die grond zou ik afstaan. Wordt besloten af te staan. Voorzitter. En hoe denkt men verder om de kosten van de betonnen fundeering voor rekening van de ge meente te nemen. Van Vrede. Dat is wat anders. Het is maar een parochiaal belang In Hedikhuijzen eq Luttelherpt heeft men ■-N-V.

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 5