W n r In den Hoenderhof. A y tt rt er niets aan en die zouden dan in die kosten moeten bijdragen. Voorzitter. Dat zal overal zoo wel zijn. Kijkt dan eens in den Bosch. Van Vrede* Wij zitten hier toch niet om de gemeente nu een nadeel aan te doen. Van den Brand. Me dunkt dat er genoeg is opgehaald. Voorzitter. Het zou zijn een bijdrage van de gemeente in de kosten. Van Vrede. In Hedikhuijzen heeft men dezelfde rechten. Voorzitter. Als men daar ook een beeld wil plaatsen, zeker, dan moeten ze ook met het verzoek komen. Dobbelsteen. De Voorzitter zegt wel dat in anderen gemeente zoo ook is gedaan maar ik geloof toch niet dat men in Vlijmen en 's Bosch de fun deering voor rekening van de gemeente heeft genomen. Voorzitter. Gaat dan eens in Waalwijk kijken. Daar heeft men den grond en alles er bij gegeven. Dobbelsteen. Als het Comité, er anders niet kan komen, moet het maar een minder groot beeld koopen. In Vlijmen heeft het, als ik me niet ver gis. f 1700 gekost. Men moet de tering naar de nering zetten. Voorzitter. Het is een groot verschil wat voor monument men plaatst. Men wil hier Iets mooi's plaatsen. Van den Brand. De pastoor heeft een mooi bedrag opgehaald en de gemeente geeft den grond nog gratis, me dunkt dat hij nu wel tevreden kan zijn. Van Engelen. De kwestie is zoo; het Comité heeft verschillende beelden gezien en nu is de keus gevallen op dat mooie beeld, maar dan komt men op dat bedrag te kort en daarom heef men dit verzoek tot de gemeente ge richt. Men stelt er hoogen prijs op hier dat mooie beeld te plaatsen. Van Vrede. Dat we den grond a geven is al een mooie opoffering Luttelherpt heeft er toch niets mee te maken en zou er dan toch nog aan moeten betalen. Dobbelsteen. Veel commissie-leden hebben op dit adres geteekend zonder dat ze weten waarvoor ze geteekend hebben. Naar mij is verklaard, hebben ze het adres maar half gelezen. Voorzitter. Bah, wat zijn dat weer voor praatjes. Dubbelsteen. Men had den raad hierin ook wel kunnen kennen. Voorzitter. Dat is gedaan. Dobbelsteen. Pardon, dat zijn altijd van die luidjes die zoo achterom te werk gaan. Van Engelen. Dat is heelemaal niet, waar ze zijn uit de gemeentenaren gekozen. Dobbelsteen. Het zijn er bijna alle maal die geregeld achter de schermen zitten te werken. Voorzitter. Ik geloof niet, dat u dat behoeft te zeggen. Van Engelen. Wat u zegt slaat, ge loof ik, op je zelf. Dobbelsteen. Bij die commissie-leden zijn er genoeg kapitaalkrachtigen bij, laat die dan nog wat bijdragen. Voorzitter. Alle gemeentenaren, twee uitgezonderd, hebben al bijgedragen. Van Vrede. Hedikhuijzen behoeft hieraan toch niet te betalen. Van Engelen. Wat kost het onder wijs in Hedikhuijzen niet per leerling Daar betaalt Haarsteeg toch ook in. Van Vrede. Hier kost het onderwijs zeker niets. Voorzitter. Er is genoeg over ge sproken. Ik zal het verzoek in omvraag brengen. Voor het verzoek stemden de heeren van der Heijden en van Engelen. Tegen de heeren van Vrede, Dobbelsteen en van den Brand. De heer van Hemert bleef buiten stemming. Voorzitter. En kan de Raad toestaan om het wapen van de gemeente in het monument aan te brengen. Aan de gemeente Vlijmen zal het ook worden gevraagd. Wijk A. behoort onder Vlij men maar parochiaal onder Haarsteeg. Dobbelsteen. Daar kan geen bezwaar tegen bestaan. 6. Aanbieding van de gemeente- rekening over het dienstjaar 1924, met rekening, balans, verlies- en winst rekening van het G. E. B. over dat jaar. Wordt in handen gesteld van een Commissie bestaande uit de heeren Dobbelsteen en Van Hemert. 7. Aanbieding rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1924. Wordt eveneens ter fine van onder zoek in handen van dezelfde Com missie gesteld. 8. Aanbieding gemeentebegrooting voor 1926. Voorzitter. Zullen we die ook in handen van de Commissie stellen. Dobbelsteen. Besloten is dat voor taan aan de leden een afschrift zal worden gezonden en de begrooting dan in den raad zal worden behandeld. Voorzitter. Ook goed. Dobbelsteen. Hoe is 't? Is er nog niets uit Den Haag gekomen. Voorzitter. Neen, daar weet ik niets van. Dobbelsteen. Dan zou ik daarom eens vragen. Voorzitter. Dat doe ik niet, ik ben er niet om ze daar in Den Haag te commandeeren. Dobbelsteen. Kan men nu geen uit gaven doen. Voorzitter. Tot de helft van het bedrag. We hadden al lang grint en nog meer andere zaken moeten koopen, maar kunnen nu niet. Ook dat land verbeteren gaat nu niet. Dobbelsteen. Van grint gesproken, zijn de prijzen u daarvan al bekend. Voorzitter. Wij hebben ze bij drie firma's aangevraagd. Dobbelsteen. Mij is ze voor f3.25 aangeboden. Voorzitter. Wij willen profielslag koopen. Van Vrede. Fijne grint is beter. Voorzitter. Die zal nog geen aeht dagen houden. Grond er op brengen is ook zoo goed zeggen jullie, maar dan moet men maar eens gaan kijken. Van Vrede. Als er maar iemand op den weg is met een bezem. Voorzitter. Die is direct van den weg af. Van Vrede. Lui toch niet. Met een accountant te nemen. Voorzitter. Dat kan ze altijd. Dobbelsteen. We krijgen zeker wel een afschrift van deze verordening. Nadat is toegezegd dat de commissie leden een afschrift krijgen wordt de verordening vastgesteld. Dobbelsteen. Hoe zit het, moet er niet gesproken worden over het huis van den veldwachter in Hedikhuijzen Voorzitter. Die is daar al uitge trokken. Van Hemert. Hij heeft het land en de schuur nog in gebruik. Heeft h aan dat land nog huur. Voorzitter. Hij heeft niets gehuurd hij heeft het land altijd zoo in gebruik gehad en nu mag hij toch de vruchten daarvan afhalen, daar heeft hij toch recht op. Van Vrede. Zoo gauw hij zijn ont slag heeft genomen was hij het land toch kwijt. Van Hemert. Volgens het Burgerlijk Wetboek heeft hij er absoluut geen recht meer op. Voorzitter. Hij mag er de vruchten toch afhalen en kan dat toch niet eerder doen dan wanneer deze rijp liet Centraal Rtcnibwcwu voor de verkiezingen van leden der Tweede Kamer heeft benoeïnd verklaard tot leden der Tweede Kamer: In de vacature Rut gers, den heer II.A. Leenstra te IIeerenveen, links hoven', in de vacature de deer, dm heer -IIV. Rutgers van Rozenburg te Ha arm, rechts boven-, in de va- rat ure Hchokking, den heer Jhangman te (Irgningen, links onder; in de vaca ture Kooien, den heer (1. IV. Kampschoër te Monstqr ZII.) bezem veegt men het maar bij elkaar. Op andere plaatsen doet men het toch ook. Die groote stukken steenslag worden door de paarden weggetrapt. Van den Brand. Die groote stukken schoppen ze allemaal weg. Grond houdt zelfs bij droog weer nog goed. Voorzitter. Jullie willen dus een afschrift van de begrooting hebben om die in een volgende vergadering te behandelen. Wij zullen er wel wat opzetten, dan moeten jullie de cijfers maar invullen. Dobbelsteen. Ik zou de begrooting niet behandelen voor die van 1925 is vastgesteld. Dat kan gewoonweg niet en daarom zou ik in Den Haag eens vragen waar ze blijft. Voorzitter. Ze zullen ze in Den Haag wel sturen als ze denken dat tet noodig is. Ik vraag het niet. Dobbelsteen. De Raad kan het dan vragen. Voorzitter. Dat is een ander geval. Van Vrede. Hoe zit het nu met die grint. Voorzitter. Burg. en Weth. zijn belast met het onderhoud van de zijn. Van Hemert. Hij kan daarmee wel tot een volgend jaar wachten. Voorzitter. Als ge nu niets anders weet dan dergelijke kletspraatjes te verkoopen, zegt dan maar niets meer. Van Hemert. De jaloeziën, zijn die van de gemeente Voorzitter. Neen. Van Hemert. Die hangen er nog en een kast staat er ook nog al in en hij is er 11 Augustus uit vertrokken. Van Vrede. De meester die in Herpt is weggetrokken, heeft alles achter gelaten. Voorzitter. Dat is een groot verschil. De veldwachter is nog hier. Maar willen jullie de vruchten er afhalen, dan moet ge dat weten. Van Hemert. Volgens het Burgerlijk Wetboek moet hij daar nu een ver goeding voor geven. Voorzitter. Dat moet je dan bepalen. Wat moet er dan worden gedaan, ver koopen of verhuren? Van den Brand. Ik zou dat gebouwtje maar verkoopen. Van Vrede. In een vorige vergadering „Pa Pippel No. 24." wegen en die hebben besloten om profielslag te koopen. Van Vrede. Hebben Burg. en Weth, daartoe het recht. Voorzitter. Nu is aan de orde de vaststelling ontwerp verordening op het beheer van het G E.B. die ge wijzigd is overeenkomstig de nieuwe rekeningsvoorschriften. Van Vrede. Dat gaat zoo maarniet. Dobbelsteen tot Van Vrede. Komt er bij de rondvraag op terug. Van Hemert. Heeft de commissie het recht als ze dat noodig acht, een is toch gezegd het huis hem te verhuren. Voorzitter. Dat kunnen jullie wel zeggen, maar er is geen huurcontract gemaakt, daar moet je met z'n tweeën voor zijn. Hij heeft gevraagd er zoolang te mogen inwonen totdat hij een ander huis had. Een contract is er niet. Hij wilde het huis, omdat het te duur naar zijn zin was, niet huren. Van Hemert. Alles kan hier maar gebeuren. Het Burgerlijk Wetboek wordt maar opzij gezet alsof het niet bestaat. Voorzitter. Ja, alles kan, zooals L A B A M A A T A P A N G A N A A T p R I A M U S p L A T A A N A T A G A A A G A A Oplossing A-puzzle. ge zegt. Van Hemerf. Als ik er in zat of iemand niet van dien kant, dan geloof ik dat de hand wel aan de wet zou worden gehouden. Dan zou de zaak wel anders worden uitgevischt. Voorzitter. Je vischt zelf zooveel je maar kan. Dobbelsteen. Laat hem dan betalen. Voorzitter. Hoe zal men dat bedrag dan innen. De raad moet dat maar beslissen. Ge moet bedenken dat jullie wel een huur bepaald hebt. maar hij is daar niet op ingegaan, die kwam hem te hoog voor en daarom is hij er niet mee accoord gegaan. Van Vrede. Huis en land, alles voor f3.—, en nu zou hij alles zoo maar laten zitten. Voorzitter. Hij zal wel geen Wet- boek in handen hebben. Van Hemert. Het ligt er maar aan wie het is, dat is de kwestie maar. Praatjes verkoopen doet men, anders niet. Ik zou hem f 1.per week laten betalen zoolang als hij het na zijn ontslag heeft gehad. Voorzitter. Wat een verschil wordt er gemaakt. Het hoofd der school kreeg nog 100 daalders als hij de vruchten liet staan. Dobbelsteen. Daar weten wij niets van, dat is voor onzen tijd gebeurd. Voorzitter. Ik begrijp niet wat men wil. Ge kunt toch geen land voor den tijd van drie maanden verhuren. Maar zeg maar wat jullie wil hebben. Ik zie toch geen kans om 't goed te krijgen. Van Hemert. Dan moet hij maar gerechtelijk worden vervolgd. Voorzitter. Dat zal dan de gemeente centen gaan kosten. Van Vrede. Van Hemert zegt toch dat het in het wetboek staat. Voorzitter. Of Van Hemert dat nu Wordt goedgevonden. Van Vrede. Dan wil ik het nog eens over die grint hebben. Ik ben het niet eens om daar die heele groffe keislag op te brengen. Fijne grint is veel beter. Voorzitter. Goed. Dobbelsteen. Hebben Ged. Staten nog niets laten hooren omtrent het laatste voorstel betreffende den weg. Voorzitter. Neen, zoodra als er iets komt brengen wij het in den raad. Dobbelsteen. Die stukken, u weet wel, zijn dat alle stukken die uit den Haag zijn gekomen. Voorzitter. Wat denkt u, dat wij hier stukken achter houden. Altijd die ver dachtmakingen. Dobbelsteen. U moet niet kwaad worden. Laat me nu eens eerst uit spreken. Voorzitter. Je komt altijd met die verdachtmakingen en v. Hemert met leugens. In den Haag ook, daar heeft hij leugens staan te vertellen dat het nergens meer op lijkt. Ik ben, toen hij voor de Raad van State is ge weest, eens wezen luisteren, maar het is gewoon bar zooals hij daar weer heeft staan liegen. Van Hemert. Ik was daar niet alleen, u was daar ook om eens te luisteren hé? Maar die woorden die ge nu spreekt passen niet in den mond van een welopgevoed mensch. Voorzitter. Ge komt altijd met on waarheden voor den dag en Dobbel steen met verdachtmakingen. Dat is zoo erg geworden dat ik jullie nooit eenig antwoord meer zal geven. In den Haag heb ik gehoord wat v. Hemert heeft staan zeggen, maar dat is ge woon treurig zulke leugens. Van Hemert. Als u denkt getrouwd te zijn met mevrouw Veritas, dan heen zij eene leelijke mèsalléance begaaft. „Liggen blijven, heerschapIk ben op zoek naar je mand met gcldV' „Dat treftWacht even, dan ga ik met je mee." (Tit-Bits). zegt of die pot daar, dat is voor mij hetzelfde. Van den Brand. Procedeeren zou ik maar niet gaan doen. Voorzitter. De raad moest zich schamen tegenover iemand, die meer dan 25 jaar aan de gemeente is werk zaam geweest, zoo te handelen. Het is laag en hiermee sluit ik de discussies hierover. Van Vrede. Hij heeft heelemaal niets gevraagd. Hij zegt maar dat doe ik en dat gaat toch zeker niet op. Dobbelsteen. Beter was het geweest als er wat eerder een vergadering was gehouden. Voorzitter. Voor aardigheid behoef e hier geen vergadering te houden. Iet is schande voor de gemeente als iet hier een vergadering is. Van den Brand. Wij komen toch niet voor ons eigen belang uit. Van Vrede. Ik stem zoo niet. Voor het voorstel van den heer Van Hemert om f 1.— in rekening per week te brengen en bij niet betaling erechtelijk te vervolgen stemde alleen de heer Van Hemert voor. Buiten stemming bleven de heeren dobbelsteen en van den Brand. Tegen de heeren van Engelen en van der Heijden. Dobbelsteen. Ik zou den veldwachter aten weten dat hij zoo gauw moge- ijk alles moet ontruimen, ook de schuur. Van Engelen. Het zou zijn eigen na deel zijn als hij het langer liet staan. Van Vrede. Men moet een datum vaststellen waarop alles ontruimd moet zijn. B.v. I November. Ik heb in den Haag alles openlijk staan te vertellen. Dobbelsteen. Ben nou maar eens even kalm. Voorzitter. Met menschen die niet anders kunnen dan verdachtmaken en liegen spreek ik niet meer. Ik geef ze nooit geen antwoord meer en hierna sluit ik vergadering. De Voorzitter en Secretaris verlieten hierna de raadszaal. De heer v. Vrede protesteerde en zei dat de raad bleef door vergaderen. Van den Brand. Wethouder v. Enge len moet nu maar Voorzitter spelen. Van Engelen, Ik dank je wel. Daarna verlieten alle leden, hevig gesticuleerend, de vergadering. Voeding. We komen andermaal op ons artikel „voeding" terug. Naast gerst wopclt maïs bij vele kippenliouders een hoofd schotel voor 't pluimvee. Trof men vroeger boerderijen aan, waar nooit ander graanvoer gegeven werd dan maïs, ook thans zijn er nog massa kip- penhouders, die nieenen er niets beter, niets goedkooper is dan maïs, uitslui tend maïs. We belmoren niet tot degenen, die maïs veroordeelen als een vergif, doch kunnen evenmin dwepen met den vol len maïsbak van menigen onbewusten pluimveemester. Maïs is een goed, een prima voer, doch vooral van dit graan- artikel moet men weten, wanneer men ////r 4

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 6