Het beste voer is hel voorleeligst. KMTDRÜKWERK. van Opening Cursus 1925 1926 Tentoonstelling Voert daarom 1 October e.k. 's namiddags 6 uur. Drogisterij „DE GAPER" Reparatie-inrichting solied en billijk. ftorbertus Zondag 27 Sept. 1925 INDIEN GIJ HOEST, Doosjes Pastilles, verschillende soorten Drops, Kruiden en Borstsiropen Firma CHR. DE KORX Waalwijk. PPfiHS ^^m.CHTENDVOER PFOKVOER NAAML. VENNOOTSCHAP v. 1 BERCH'S GRAANHANDEL en v. d. Berth's Gem. voerroodmerk, groenmerk, geelmerk, samengesteld uit prima graneti. VRAAGT HET OORDEEL VAN DESKUNDIGEN Verkrijgbaar bij J. v. d. Assem-Borsten, Kaatsheuvel. Jan Verwiel, Waalwijk FI. Michael, Vrijh.-Capelle. W. v. Beek, Nieuwstr., Capelle. A. v. Strien, Waspik. De Jonghe, 's Gravenmoer. H. Hamers, Dongen. L. P. v. Iersel de Beer, J. v. Spaendonk-Spijkerman, Firma S. B. Dames, Heuvelstraat, Tilburg. P. de Wert, Hilvarenbeek. Waar niet vertegenwoordigdsoliede agenten gevraagd. liet moet voeren. We hebben een boer derij gekend, waar uitstekende resulta ten bereikt werden met een uitsluiten de bijvoering van maïs, (lócli we moeten er bij opmerken, dat er alleen dieren van lichte rassen gehouden werden, van twee, hoogstens drie jaren oud. die een onheperkten vrijen uitloop hadden op een grond in uitstekende conditie, met vrijen toegang tot varkens-eetbak en paardenbak. Zware rassen en dieren die reeds ja ren krijgen, moeten bij 'n drukke maïs- voering te vet worden, eveneens hoen ders opgesloten in een te klein verblijf. Als regel zouden we aan alle kippen houders echter willen geven: voer niet te veel maïs. Vele gemengde Voeren" zijn juist door een te groot percentage maïs niet te prefereeren. Daarenboven komt hierin dit artikel vaak voor in be dorven toestand of zoo' groot van kor rel, dat. het in de keelen van Sommige kippen een verstopping te weeg brengt. Wat we reeds eenmaal beweerden, her halen we: hoe kleiner de korrel, hoe be ter de maïs. Gebroken is maïs nog verre te prefereeren, dan in heelen korrel. Dagelijks komen er meer firma's die dit artikel in den handel brengen. Men stel le er prijs op als men gebroken maïs voert, dat 't artikel goed uitgezeefd is, daar het bij breking veel meel en zeer klein gruis geeft, dat bij 't voeren op den grond of in 't strooisel verloren gaat, doch bij uitzifting goed kan ge- bruikt worden in 't meelvocr. Wenken voor deze week. T. Zoo er onder uwe dieren aange tast zijn door verkoudheid of andere ziekten, die den tijd van 't najaar me debrengt, is het zeer aanbevelenswaar dig om besmetting te voorkomen in 't. drinkwater dagelijks een stukje ijzer vitriool op te lóssen (een korrel van een erwt; grootte op een Ltr. water) of per liter een suiker lepelt je Kalium Permag- naat in 't water te doen. II. 't Wordt 's morgens reeds fris- scher Zorgt dat uwe dieren in beweging zijn en blijven, en niet na hun morgen rantsoen genuttigd te hebben op een tochtige plaats gaan zitten roesten. III. Bloed is een goed en goedkoop voer, dat een zeer hoog gehalte eiwit bevat, pl.m. 18 pCt. Met tarwezemelen aangemaakt kan hét nu en dan ter ver vanging van ochtendvoer verstrekt wor den.'Echter alleen versch bloed gebrui ken. Bloed bëdetrft 'zeer spoedig en vormt dan vergift. IV. Vereenigmgen die dezen winter pluinivëè-curstrasën willen laten geven, moeten een verzoek daartoe vóór 1 Oc tober a.s. indienen. Vraagbord. A. .J. V. Str., W. Het beste mij bekend adres voor turfstrooisel is liet turf- strooisel-bureau Rotterdam, Boompjes 111, dat de verkoop van turf exploi teert van hoofdzakelijk Overijselsche en Drentsche vervenerijen. Momenteel zijn echter reeds veel verveners van dit bu reau afgescheiden en werken voor eigen risico. Onze vereeniging betrok 't vorig najaar een halve wagon 50 pakken van 100 Kilo van dit bureau. Per pak kostte ons dit franco thuis, dus vrach ten, afrijloon, porto's enz. inbegrepen 2.77. Particulieren vragen gewoonlijk per pak 3.plus vracht. Per wagon 10 ton was de noteering goedkoo- per. Per boot gelegenheid, wat evenwel lang duurt, daar de turf vanuit Vrieze- veen, Vroonishppp of een andere plaats in die buurt afgezonden wordt, zal de noteering nog wel billijker zijn. .T. B., W. vraagt: 1. of men kippen die broedsch. zijn, evengoed kan slach ten en net zoo lekker zijn als een kip die niet broedsch is; 2. kippen die in de rui zijn, evengoed kan slachten en net zoo lekker zijn als een kip die niet ruit. Ik zal de beantwoording gelijktijdig doen. De smakelijkheid van een kip lijdt zoowel door 't een als 't ander. Niet dat een kff>, die slechts een drie vier of zelfs acht dagen broedsch ge weest is en daarbij tamelijk geregeld naar den voerbak gegaan is, niet lekker kan zijn. Nog heel best. Doch een die drie of vier weken nest-arrest gezocht heeft, vermagert en wordt droger en verliest zoodoende dus aan aroma. Evenzoo^ is lu"t: gesteld met een ruiend dier. 't Gebeurde mij deze week nog, dat een mijner Eng. W. Legh. plotse ling bijna kaal voor mij stond. Als ik zoo'n dier slacht heeft het van den rui nog niets geleden, doch wacht ik daar eenige weken mede, zoodat het lichaam langeren tijd massa's eiwitstoffen voor 't nieuwe vederpak heeft moeten af staan, dan vermagert natuurlijk 't dier evenals bij lafïger broedsch zijn en 't gevolg is een houterig boutje. Óf Mien- fje de keukemffei'd 't, echter prefereert 'n dier te plukken dat juist met de rui be gint, betwijfel ik, daar groote veeren heel wat gemakelijker plukken dan korte stoppels. J. TUERLINGS, Pluimveeteeltleeraar, Kaatsheuvel. SPORT. QUICK. Maandagavond hield in de zaal van den heer P. v. Daelen de suppor- tersvereen. „Quick" eene groote, goed bezochte vergadering. Besproken werd o.ni. de reis naar Bergen op Zoom, Zon dag a.s. wanneer de eerste competitie wedstrijd van het nieuwe seizoen in de tweede klasse (jnor Quick gespeeld zal worden tegen de Bergsche Boys. Bij loting werd vastgesteld welke ploeg de reis mede zal maken naar de Bergsche Boys en welke naar Dosko I. De sup portersvereniging bloeit en het leden tal groeit gestadig aan en ook bij de voetbalvereniging zelf melden zich steeds nieuwe leden aan. Aan het 2de elftal van Quick dat Zondag j.l. met 51 van W. S. C. 2 wist te winnen zal bijzonder de aandacht geschonken worden. De heer H. van Engelen voor zitter van Quick voerde nog het woord, weerlegde enkele valsche geruchten die in omloop -waren omtrent spelers van Quick, wekte op tol hooghouden der sportiviteit en vertolkte de gevoelens van vertrouwen der supporters in de verrichtingen van de Quick elftallen. .Io Wilhelm werd gekozen als afge vaardigde der supporters in de elftal commissie. Eindelijk, ja eindelijk zullen de lang verwachte wedstrijden gespeeld kunnen worden. De 2de klas wedstrij den waarvoor jaar in jaar uit gewerkt is, waarvoor het vorige seizoen met zooveel zelfopoffering is moeten wor den gestreden, waarvoor zoovele tegen slagen zijn moeten worden overwon nen, deze staan thans voor de deur. Het is Zondag voor de eerste maal dat Quick uittrekt om haar 2de klassers- *chap te verdedigen, want het zal dit seizoen gaan om de onderste plaats te vermijden. Daarvoor zullen de Quic- kers welke het vorige seizoen streden om het kampioenschap thans ten strijde trekken om het 2de klasser- schap te behouden. De eerste wedstrijd is op vreemden bodem tegen de Bergsche Boys te Ber gen op Zoom. Zullen de Quickers dezen eers.ten wedstrijd winnen of verliezen? Wij durven ons aan geen voorspelling wagen; vreemd terrein en moeilijke reis zijn factoren welke in het nadeel van Quick zijn. Doch hier staat tegen over dat Quick met een XI-tal vertrekt waarin de eendracht en vriendschap hoogtij viert. Nog nooit heerschte er onder de Quickers zoo'n goede club geest, zoodat dit reeds een groote fac tor is tot een goed begin van haar eer sten 2de klas-wedstrijd. Het XI-tal speelt met dezelfde op stelling als 1.1. Zondag legen Vrienden schaar. De reis wordt per trein ge maakt met een gezelschap van circa 60 personen. Quickers geeft ons Zondag reden lol juichen. Quick 2 speelt Zondag a.s. om half drie tegen Baardwijk 1 op het ter rein van Quick. Een mooie'gelegenheid om Quick 2 dat met een zeer sterk XI- tal uitkomt tegen den nieuwen 3de klasser N. V. B. te zien spelen. De Quick athletiek-oefeningen worden Woensdag a.s. hervat. Is ath- leliek ooit noodig geweest, dan is het thans, waarom wij al de Quick-leden aansporen om zeker te komen. Aan vang half negen in de gymnastiekzaal van de openbare school. De Clubavonden van Quick in het café van J. Fransen, zullen Maandag a.s. wederom beginnen. Dus Quickers wederom present evenals den vorigen winter. R. W. B. Voor B. W. B. begint 20 Sept. het nieuwe seizoen met een wedstrijd tegen W. S. C. Deze wedstrijden hebben steeds zeer veel belangstelling gehad en het laat zich aanzien dat ook deze plaatselijke ontmoeting weer de noo- dige bezoekers zal trekken. W. S. C. heeft reeds een gunstig debuut ge maakt door Oisterwijk op eigen ter rein met niet minder dan 40 te slaan, wat een zeer goede prestatie is. Naar we vernemen is W. S. C.. met eenige goede krachten versterkt, wat zeer ze ker te Oisterwijk reeds van invloed is geweest, terwijl volgens loopende ge ruchten de bekende mid-half van Quick P. Verhelst a.s. Zondag de W. S. C. kleuren nog zal versterken, zoodat R. W. B. een geduchten tegenstander ontmoeten zal. R. W. B. zal dus haar uiterste best moeten doen om een gun stig resultaat te behalen. B. W. B. komt met verschillende jeugdige krachten uit het 2e elftal in 't veld, en al zal niet aanstonds dat succes be haald worden, wat men gaarne wenseht er kan echter vertrouwen in gesteld worden voor de toekomst, langs dezen weg verwachten wij 'n vaste kern van trouwe leden van eigen opgekweekte krachten, welke niet voor elke klip klap naar een andere club overloopen. R.W.B.'ers speelt lot 't einde zoo goed ge kunt, dan hebt ge gedaan wat van u verwacht wordt. Aapvang half 3, ter rein B. W. B. Scheidsrechter is dhr. J. Vugts uit 's-Bosch bij wien de leiding wel is toevertrouwd. KAATSHEUVEL. K. S. W. Zaterdag j.l. is bij dhr. Jan v. Dun een supportersclub opgericht voor de K. S. W. Reeds thans telt deze club 70 leden. Zaterdag a.s. zal vergaderd wor den over 't kiezen van een definitief bestuur. De bestuursfuncties zijn bij K. S. W. als volgt verdeeld: W. Vloemans voorz., W. Esch, vieë-voorz., .1. Kern- meren le seer., L. Seller 2e secr., C. v. Wezel, penningin., C. Hooymayer en .1. Mosselveld commissarissen. De elf tal-commissie bestaat uit de heeren W. Vloemans, voorz., C. v. Wezel, secr., A. Seller, W. Esch, S. Remmeren (aan voerder le elftal) en de aanvoerder van het 2e elftal. Nadat Zaterdagnamiddig 't nieu we K. S. W. veld met de stoomwals an dermaal zal gewalst zijn, zal er Zondag a.s. de eerste competitie wedstrijd op gespeeld worden. Of het K. S. W. ge makkelijk zal vallen van 't forsch spe lende Oisterwijk te winnen kunnen we nog niet voorspellen, doch wel We ten we dat de K. S. W. gesteund door. de nieuwe sterk groeiende supporters club er alles op zal zetten den eersten wedstrijd op 't nieuwe terrein te win nen. We hopen dat het Zondag a.s. druk zal zijn op den Horst. GEERT RU 11 >EN BERG. Zondag a.s. speelt „Geertruidenberg" tegen „Hero" uit Breda, op het terrein achter de R. K. Kerk DUIVENSPORT. Zondag 13 September 1.1. hield de P. V. de Luchtvaart, gevestigd bij .1. Treffers een wedvlucht met oude en jonge duiven van uit Mons. De uitslag was voor de jonge duiven als volgt: 1 A. Versteeg, 2 en 4 .1. v. d. Schans, 3 A. v. Moergestel, 5 en 7 J. Verhagen, en 8 H. Dekkers, 7 P. Nieuwenhuizen, lste overduif A. v. Moergestel. Oude duiven 1 en 4 A. Versteeg, 2 A. Zwart, 3 G. Verhagen. ADVERTENTIëN. GEBOREN: Zoon van J. TH. v. BLADEL en J. A. J. v. BLADEL Sorée Waalwijk, 17 Sept. 1925 35327 Wegens huwelijk der tegen woordige met ingang van 1 Nov. GEVRAAGD een nette DIENSTBODE. Adres: C. J. VAN LOON, Vleeschhouwer, Grootestraaat, Waalwijk. 35326 WIJ LEGGEN ONS «H* S P C C i 3 3 1 toe op Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Sluit Uw GLASVERZEKERING bij de Premie-offerte zonder eenige verbinding. Speciaal tarief voor woningbouwvereenigingen. Agent voor Waalwijk: J. G. VAN REE, Grootestraat 238. In alle plaatsen werkzame AGENTEN GEVRAAGD. 35309 Onderwijs wordt gegeven In Hand-, Vakhand- en Bouwkundig teekenen, Ambachtsrekenen. Projectieleer en Boetseeren, iederen avond der week van 6 tot 8'/2 uur, uitgezonderd des Zaterdags. De toelaiingsleeft ij d is 12 jaar. Aangifte ter Secretarie voor 1 October» voorm, 9—12'/a» 's-nam. van 2—4 uur. De school is toegankelijk zoowel voor vrouwelijke als voor man nelijke leerlingen. van 10 uur voormiddags tot 5 uur namiddags in het Gebouw der Teekenschool van het werk der leerlingen, ver vaardigd tijdens den vorigen cursus. Toegang vrlf. De Directeur, 35282 Th. van Delft. pt|n hebt In de keel of op de borst» neem dan bijtijds Uwe maatregelen. Wij zijn RUIM GESORTEERD in afdoende middelen daarvoor 0. a.: Beleefd aanbevelend, 35320 Fa. ORIE-DUMOULIN Markt WAALWIJK. Telephoon 123. „Depöt Nutricia." Schoenenmagazijn naast de R.K. Kerk Ontvangen' voor den winter alle soorten PANTOFFELS 't Beste adres voor sterke JONGENSLAARZEN, GYMNASTIEKSCHOENEN en KINDERWERK. Vraagt de bekende ijzersterke CRES-SCHOENEN, het artikel voor het natte weder. Ruimste sorteering in alle soorten GUMMI-HAKKEN. 35321 Aanbevelend. Dal overdreven inaïsvoering de die ren gauw vet maakt is geen fabel. Maïs bevat bijna driemaal zooveel vet als gerst en tarwe, daarbij verteert het slechts langzaam, zoodat de dieren die hun krop vol maïs hebben, geneigd zijn rust te nemen en juist die rust bevor dert de vetvorming bij de dieren. Waar vet; echter het lichaam beschermt tegen de koude, vólgt hieruit, dat maïs een goed wintervoet- kan zijn. Als regel zou den we daarom willen stellen: voer aan vastzittende kippen in den zomer nooit maïs en in den winter van 2535 pCt. van hun hardvöër-rantsoen. Voor zware dieren iets minder. Voer aan vrij in grasland uitloopende dieren, wanneer ze tot de lichte rassen behooren, gerust het geheele jaar door pl.m. 25 30 pCt. maïs. Dit geldt voor leggende volwas sen hoenders. Voor jonge dieren kan het noodig zijn meer maïs te voeren. Wan neer we in de maanden Augustus, Sep tember en October, bij onze bezoeken aan diverse kippenhouders de dieren in handen krijgen, moeten we vaak con st ateeren, dat de dieren veel te licht in de hand zijn. De eerste twee, drie maanden is niets te goed en te veel voor 't kippenvolkje, doch zoodra ze met de „grooten" mee kunnen doen, begint de ellende. Reeds»meermalen wezen wij er op hoe verkeerd het is, jonge dieren bij oude te plaatsen, voordat de eerste vol wassen zijn. De gevolgen kunnen dage lijks waargenomen worden, zoo men de dieren in handen krijgt. Heeft men zul ke te lichte dieren, dan juist kan maïs wonderen doen, vooral als men naast maïs een ruime portie goed ochtendvoer toedient, met als afwisseling zoo nu en dan eens een versnapering. Maïs komt in vele variëteiten voor. De beste voor de kippen is de La Plata-maïs. Daar naast noemen we nog de Donau-maïs, de Mixed, de Galfox als minder ge- wenscht, hoofdzakelijk om de korrel grootte. 'r 2 i- KAATSHEUVEL. TEEKENSEJOOLJAALWIJK.

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 7