DE ECHO VftK HET ZUIDEM TARWEBROOD. Rheumatiek Sanapirin Hoestsiropen voor Kinderen 7 Broodsoorten en Besekuit No 75. Zaterdag 19 Sept. '25. 48e Jrg DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 18 September 1925 Naar wij vernemen is door 't R.K. Kerkbestuur van St. Jan aan den lieer Valk, architect, opdracht gegeven tot liet ontwerpen van een plan voor de verbouwing van het vroegere woonhuis naastliet St. Tliëresia-gesticht, voor operatiekamer en toebehooren. Donderdagmiddag had in het Ho tel Riche te Tilburg eene Hoofdbesturs- vergadering plaats van den Ned. R.K. Bond van Schoenfabrikanten. Op voorstel van den Voorzitter werd de agenda niet behandeld, maar hadden besprekingen plaats over de reorgani satie van den Bond, waarmede, na ge houden besprekingen alle leden van het Hoofdbestuur zich konden vereenigen. Naar wij vernemen zullen binnen kort aan de leden hieromtrent voorstel len worden gedaan, als wanneer wij nader op deze zaak terugkomen. De.belasting op vermakelijkheden bracht gedurende de eerste helft van dit jaar 2438.59$ op tegenover 2406.23$ in 1924, gedurende liet eor- respondeerend tijdstip. De belasting gedurende de tentoon stelling bracht ruim 700.op. Tot op liet oogenblik bracht deze be lasting 4594.24 op. Naar liet bureau militaire zaken ons meldt, zullen op 1 October 1925 naar de aanvullingsreserve' overgaan de gewone dienstplichtigen van de lich ting 1910 der landmacht en oudere lichtingen. De tot de aauvullingsreserve belioo- rende dienstplichtigen komen bij liet op voet van oorlog brengen van het léger eerst bij nadere oproeping en dan bij de depots in werkelijken dienst. De aan deze dienstplichtigen ver strekte rijksgoederen zullen vermoede lijk in December 1925 moeten worden ingeleverd. Indien goederen ontbreken of niet in den vereischten staat verkee- ren, stelt de dienstplichtige zich o.a. aan bestraffing bloot. Belanghebbenden zal nader, zoo wel bij openbare als bij persoonlijke kennisgeving, bekend worden gemaakt met plaats en tijdstip, voor de inleve ring vastgesteld. De studenten der Rijksvakschool brachten deze week onder leiding van den leeraar; den lieer Gediga, een be zoek aan de Jaarbeurs te Utrecht en de bekende lederfabriek der firma Wes- sels aldaar. Door het vertrek van Mevr. J. Groenen-Anthony naar Antwerpen, is er een vacature ontstaan in het be stuur van de St. Elisabeth's vereeni- ging van de parochie TT. Maria Onbe vlekt Ontvangen. Vanaf de oprichting is mevr. Groe- nen-Antonv eene ijverige penning- meesteresse geweest, die ook in stilte voor de armen veel deed. Algemeene Vergadering der ver eeniging „Waalwijks -Belang", op Maandag 28 September a.s., des avonds 81 uur in de zaal „Musis Sacrum". Aan de orde: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Rekening en verantwoording dooi den Penningmeester. 4. Mededeelingen (Operatie-kamer Oudheid kamer, Gids van Waalwijk Huldiging Liedertafel, Behoud natuur monumenten, enz.). 5. Etalage-verlichting. Etalage-wedstrijd. 7. St. Nicolaas-feest. 8. Rondvraag en Sluiting. In de examen-commissie voor lie politie-diploma te 's Bosch zijn o.m benoemd d.e heerenP. .T. -T. Letschert Inspecteur van Politie te Waalwijk en J. C. E. van Helsland, Inspecteur van Politie te Kaatsheuvel. In ons vorig nummer hebben w gemeld welk een groot succes onze transport-colonnes hebben behaald op de groote nationale wedstrijden te Go rinchem, n.l. het behalen Van den len en 2en prijs en den leidersprijs, waar voor ze een bijzonder woord van gene raai Colette in ontvangst hadden te nemen. ln dit verband mogen wij wel eens de namen noemen der leden dier colon nes. Ie prijs: Leider Th. van Dongen (leidersprijs)ledenJ. van Veldlio ven, J. Trommels, Jos. Schambergen en A. Houben. 2e prijs: Leider A. Princen; leden: J. van der Geld, A. Kelder, Chr. Tref fers en C. Trimbach. Ten behoeve van een speelfilm welke zal worden afgedraaid ten bate van de Ned. Vereeniging ter bestrij ding der Tuberculose, en welke film zich o.m. zal afspelen in een schoen makersgezin, werd Woensdag lt] Sep tember door den heer Willy Mullens, van de Haghe-film-fabriek uit Den Haag, de fabriek van de Kon. Stoom- schoenenfabriek A» H. van Schijndel, alhier, opgenomen met de in werking zijnde machines en het personeel. y— ln de Herv. Kerk te voorin. Be- soijen kan Zondag des voorin, geen ■tienst worden gehouden.Des nam. 230 uur hoopt pp te treden Ds. Meij- ers van Capelle. Bij Kon. Besluit van 12 Septem ber is aan H. M. van Deursen, op zijn verzoek, met ingang van 1 November, eervol ontslag verleend als burgemees ter der gemeente Haps. ln de etalage van de fa Schreurs, Vughterstraat, 's Bosch, is op het oo- irenblik geëxposeerd een scliiterende collectie foto's van de groote interna tionale tentoonstelling te Waalwijk. Wij hebben met buitengewone be langstelling deze prachtige foto's be wonderd, men voelt zich vóór deze etalage op de feestterreinen van deze buitengewoon geslaagde tentoonstelling en krijgt er een beeld van alle stands, 't Is een collectie foto's die A'eler be langstelling hebben en waarmede de firma Schreurs voor de zooveelste maal getoond heeft een eerste klas zaak te zijn. Hsgz. De Nederlandsche Lederindustrie weet mede te deelen, dat de firma van der Huijden van der Heijden te Leeuwarden, een geheele installatie oor Goodyear-Welt-systeem op de tentoonstelling heeft gekocht van de D.V.S.G. Naar de Ned. Leder-Industrie erneëmt, telt de afdeeling looierij der Rijksvakschool thans zeven leerlingen, wat zeer zeker voor deze afdeeling een flink aantal is. ONZE 34827 staan voortdurend onder controle van het STATION VOOR MAALDERIJ N BAKKERIJ te Wageningen waar door U steeds verzekerd is van de beste kwalitlt te ontvangen. Neemt proef met ons onovertroffen M. C. PULLES-HEESBEEN Grootestraat Waalwjk. Wij lezen in het Alg. Handelsblad Alleen het glazen muiltje van As- schepoester ontbreekt. Want overigens zijn er; in de „Collectie Timtur", die in Waalwijk goeden zier maakte en die thans te kijk is bij de firma B. J. Med- dens en Co., Kalverstraat, uit schier 111e landen laarsjes en laarzen. Het is wel grappig eens te zien, waar op de mannen, maar de vrouwen voor al, trippelen, klepperen, hobbelen en voortglijden. Zoo hoog kan men zich geen hakje denken, zoo breed geen neus, zoo kostbaar geen materiaal, of het is te kijk. IJdelheid, zin voor het praktische, klatering van bonte sier- steenen, de schoenenkwestie is mede hoofdzaak geworden. Ingezonden Mededeelingen. Gevatte Koude, Influenza. Kies- en Aangezichtspijn, verdrijft men door de genezende en pijnstillende werking van Buisje 75 ct. (Mijnhardt) De Burgemeester van Doetin- chem waarschuwt ieder dringend in eigen belang niet in te gaan op de in verschillende bladen voorkomende ad vertenties en aanbiedingen van G. W van Haarlem, wonende TJkenberg no. 257, te Doetinchem, alvorens inlich tingen in te winnen ten bureele van politie zijner gemeente. N.B. Publicatie van deze bekend making in de pers wordt ten zeerste aanbevolen. De Burgemeester van Marum geeft belanghebbenden (zaken men - schen) in overweging om, alvorens met een zekeren Springer, wonende te Groningen, Ruiterstrant 1, (reclame bureau Springer), zaken te doen, vóór af inlichtingen bij hem in te winnen Springer laat het voorkomen alsof hij een dienstregeling van een of an dere train wenscht uit te geven en daarin advertenties wil laten drukken Hij laat zich dan een zeker bedrag vooruit betalen voor een te plaatsen advertentie en het zenden van eenige exemplaren dienstregelingen. Tegenover enkele personen in die gemeente kwam hij, blijkens rapport *van de politie, tot op heden zijne ver plichtingen niet na. Overneming in de nieuwsbladen ge wenscht. Rijksvakschool voor Leerlooiers en Schoenmakers te Waalwijk. De Winteravondcursussen, die met October wederom beginnen zijn voor de industrie en ook voor de werk lieden van het grootste belang. Aan de Schoenmakerij-afdeeling za onderricht gegeven worden in al de onderdeelen van het vak, voor zoover die zich voor winteravondcursussen leenen, zooals snijden en teekenen van bovenwerk, grondbeginselen van onderwerk, modelleeren met de gra deermachine, snijden van bovenleder stikkerij voor meisjes, werkmeester cursus. Aan de Looierij-afdeeling zullen cur sussen gegeven worden o.a. in plant aardig gelooid overleder. Aan deze onderwerpen zal niet streng vastgehouden worden indien het mocht blijken, dat in de industrie aan cursussen over andere onder werpen meer behoefte bestaat. Gaarne zullen wij dus voorstellen uit de kringen der belanghebbenden in ernstige overweging nemen. Het aanvanguur der cursussen za rekening houden met het eindigen van de werkzaamheden op de fabrieken met dien verstande, dat tusschen het sluitingsuur der fabrieken en het uur van aanvang der cursussen een tijds ruimte ligt van i l'/a uur- Dit is bepaald om ieder in de gelegenheid te stellen de cursussen rustig te kunnen bezoeken. De Winteravondcursussen zullen gegeven worden vanaf 1 October tot 1 Maart, in tegenstelling met vorige jaren toen ze gegeven werden tot April. Het is ons n.l. gebleken dat het niet doenlijk is om de leerlingen in de maand Maart ook nog te bewegen de cursussen trouw te volgen, trouwens ook in 5 maanden kan heel wat ge leerd worden, als men maar trouw de cursussen volgt en vooral goed op tijd komt. De avondcursussen zullen gegeven worden gedurende 2 3 uren per avond zonder pauze, terwijl aan het beginuur streng de hand zal worden gehouden. Uil het bovenstaande blijkt, dat wij ons uitsluitend willen laten leiden door het belang der industrie en dus der leerlingen. Wij verwachten een groote en vooral trouwe opkomst. Het geringe lesgeld, bij de inschrijving te voldoen, van f2.50 onder 17 jaar en f5.— daar boven, behoeft voor niemand een bezwaar te zijn. Inschrijvingen kunnen geschieden aan de Rijksschool op Woensdag 23, Donderdag 24 en Vrijdag 25 Sept., van 7I/2-81/? uur *s avonds, als wan neer de Directeur daarvoor zitting houdt en gaarne mondeling alle inlich tingen verstrekt. Belanghebbenden, wien het niet doenlijk is zich op die avonden op te geven, kunnen zich daarvoor ook gedurende deze maand dagelijks aan de school vervoegen. De Directeur der Rijksschool voor Leerlooiers en Schoenmakers te Waalwijk, VAN DER WAERDEN. DRUNEN De heer F. van Drunen, oud gemeente-Ontvanger, teelde dit aar om. 2 pompoenen, waarvan de eene met de respectabele omtrek van M. 1.48 bij een gewicht van 55 pond en de andere met een omtrek van M. 30 bij een gewicht van ruim 50 pond. Het Gemeente bestuur zal een ge- eelte van de Stationstraat, nl. vanaf de R K. Kerk tot aan de boterfabriek, met keien doen bestraten Het afrijden is inmiddels reeds bij inschrijving aan besteed. Op 15 dezer had in hotel Vissers de verkooping plaats van een woon huis bewoond door de Wed. Versteijnen. Nieuwe eigenaar werd A v. d. Hoven voor de somma van f 3100.—. NIEUWKUIK. In het Café van den heer W. Pelders alhier werd een spaar- kasvereeniging opgericht genaamd „'t gouden tientje". Tot bestuur werd ge kozen B. v. d Lee, voorzitter. F. de Man. secretaris en W. Pelders, pen ningmeester. Met den knip én naaicursus bij de Eerw. Zusters alhier gedurende dezen winter te geven, zal volgende week een begin worden .gemaakt. Zij, die dezen cursus wenschen te volgen kunnen zich hiervoor bij bovenge- noemden aanmelden. Hoewel bijna dagelijks ter jacht gaande en er gemiddeld 10 tot 15 pat rijzen worden geschoten door de gra ven d'Oultremont uit Brussel, alhier op hun buitenverblijf, mocht het een dezer ïeeren dezer dagen gelukken niet minder dan 20 patrijs te schieten. Wel een bewijs, dat dit jaar genoemde die ren op hun jachtterrein talrijk zijn. VLIJMEN. Maandag 24 Sept 's avonds om 8 uur zal er een gecombineerde algemeene vergadering plaats hebben in café 't Centrum bij H. Boom van de R.K. W.V. en het plaatselijk Zieken fonds waar als spreker zal optreden de Hoofdbestuurder der R.K. W.V. uit St. Oedenrode de heer Hendriks. SPRANG-CAPELLE. (V.m. Sprang), gelisatie. a s. ten half tien en ten half drie uur op te treden ds. Ruys te Dinteloord. CAPELLE. J.l. Woensdagavond hield de afdeeling Sprang-Capelle en omstre ken van Volksonderwijs een algemeene ledenvergadering in de zaal van den heer L. F. van Dongen alhier onder voorzitterschap van den heer E. Colet. Nadat de voorzitter de vergadering geopend had met een welkomstwoord, las de secretaris de notulen der vorige vergadering, die onveranderd werden vastgesteld. Hierna gaf de penning meester een uitvoerig verslag van den toestand der afdeelingskas, waaruit bleek, dat deze met een batig saldo sloot. Uit het daarna door een com missie van 3 leden ingestelde onder zoek bleek, dat rekening en verantwoor ding van den penningmeester in orde waren. Vervolgens werden de punten van den beschrijvingsbrief, voor de op 3 en 4 October a. s. te Amsterdam te houden algemeene vergadering van Volksonderwijs, behandeld. Tot afgevaardigde naar deze vergadering werd gekozen de heer G. A. S. de Bas en tot plaatsvervanger J. Michael Nadat de voorzitter nog enkele mede deelingen had gedaan, werd de verga dering gesloten. Bij gunstig weer zal het muziek gezelschap .Kunst na Arbeid" alhier a s. Zaterdagavond andermaal een concert geven, doch nu in het dorp voor het raadhuis. Voor de Ned. Hev kerk alhier zal a. s. Zondag, des voorm half tien optreden Ds. A Meyers. Evenals vorig jaar zal gedurende de wintermaanden in de O L school in de Kom alhier .een reizende biblio theek" gevestigd zijn. Bestond deze het vorig jaar uit 50 nummers, thans zullen er 100 werken in opgenomen zijn. Op Maandag. 21 Sept. e. k. hopen de echtlieden H Koenen en C. Sprangers op de Zandschel hun 50 jarig huwe lijksfeest te vieren Ongetwijfeld zal het hun dien dag niet aan belangstel ling ontbreken. A.S Zondag, des voorm. zal in de Ned. Herv. kerk a/d Loon- schendijk leesdienst gehouden worden Tot ons genoegen kunnen we mededeelen, dat dok dit jaar weer door het hoofd der Chr. school a/d Loonschendijk geheel belangeloos ver volgonderwijs zal worden gegeven. Reeds een 13 tal leerlingen hebben zich daarvoor aangemeld. Het is te hopen, dat nog meerderen van deze gelegenheid gebruik zullen maken. Een woord van lof voor der» heer Wendte, die blijk geeft zich geheel op te offeren voor ontwikkeling der jeugd, is zeker niet misplaatst. Naar men ons mededeelt bestaat bij de notabelen der Ned. Herv kerk a/d Looiischendijk het voornemen alle lidmaterr tot een vergadering op te roepen, ten einde te trachten midde len te beramen om de noodige gelden bij elkaar te krijgen voor het beroepen van een predikant. ALMKERK. Op Woensdag 23 Sept. a.s. hoopt de Ring „Altena" op Herv. grondslag in de Ned. Herv. Kerk te Sleeuwijk eene ringvergadering te houden. A.s. Zondag hoopt voor de Herv. Gem. alhier op te treden den WelEerw. heer v. d. Berg van Grijpskerk Evan gelist aldaar, tevens zal dan des mor gens en des avonds een collecte wor den gehouden voor genoemde Evan- dezen winter een landbouwcursus ge geven (nl. 2 maal per week) in het aangrenzende Wijk, waarvoor men zich kan aanmelden bij D. van Wijk te Aalburg. Degenen, die de lessen willen volgen van de Teekenschool gedurende den komenden cursus moeten zich voor 26 September aanmelden bij den voorzitter of den secretaris van het bestuur. Op het bondsconcours van de Scherpschuttersvereenigingen in de Langstraat te Nieuwkuik gehouden verwierf „St. Blasius" alhier den 4en prijs. Van de Fanfare der H. Familie wordt door twee solisten en een kwartet deelgenomen aan het concours vanwege „De Volharding" te Drunen. Op de najaarskeuring van spring- stieren alhier gehouden op 14 Sept. j.l. werden van de 28 aangeboden stieren 12 goed- en 14 afgekeurd. De goedgekeurden behoorden toe aan van Huiten te Drunen, Wed. Bleien- berg te Wijk, W. Lakeweld te Wijk. J. Klijn te Elshout (2 stuks), van der Staak te Oudheusden, Jac. Buijs te Herpt, -M. Spoor te Eethen, J. v. d. Heuvel Hz. te Genderen, L. van der Beek Jz. te Genderen, Gebr. Oerlemans van der Schans te Drongelen en de Fok- en Controlevereenigtng in het Land van Heusden en Altena te Eethen. UIT KAATSHEUVEL. Kaatsheuvel, 18 Sept. 1925. |.l. Woensdag reed de auto van den heer de Kok uit Wijk aan den bocht bij den slager Nieuwenhuijzen, door dat de bestuurder verkeerd uitweek, tegen den wagen van dhr. Treffers uit Vrijh. Capelle. Het paard van dhr. Treffeis sprong voor op de auto waar door de glasruiten werden verbrijzeld. Het paard bekwam daarbij enkele verwondingen. Aan de auto werd veel schade aangericht. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. WASPIK. De heer Opdien, directeur van het rijkspost- en telegraafkantoor alhier, is Woensdag naar zijn nieuwe standplaats Druten vertrokken. Moge het dezen hiimanen ambtenaar in zijn nieuwen werkkring steeds naar wensch gaan. Onder de opwekkende tonen der harmonie trokken Woensdagavond de verschillende vereenigingen van de Harmoniezaal naar het hotel „De Ploeg", thans in gebruik genomen door den heer H. van Iersel-Montens. Spoedig heerschte onder de talrijke bezoekers een gezellige, feestelijke stemming, die tot het laatst bewaard bleef. Inlusschen werd eene gratis verloting zonder nieten gehouden, terwijl verschillende sprekers het woord voerden. De belangstelling was enorm. In de maand November zal door het Wit-Gele Kruis een moedercursus geopend worden. Moge van deze nuttige lessen een goed gebruik ge maakt worden. GEERTRUIDENBERG. De van ouds bekende schouwburg van Bakker is wederom in onze gemeente gearri veerd. Zaterdag a.s. zal de eerste uitvoering plaats hebben in de tent, welke op de markt gebouwd is. Op gevoerd zal worden het voor G'berg nog onbekende stuk „Mottige Janus". Ongetwijfeld zal de firma Bakker, zooals altijd, wederom een flink succes wachten. Dat de harmonie „Apollo" goed vooruit gaat blijkt het best hierdoor dat er wederom nieuwe medewerkende leden zijn bijgekomen en nieuwe instru menten zijn besteld. Woensdagmiddag geraakte een werd veroorzaakt, paard van den woonwagenbewoner N. in een sloot en verdronk. Daar het beest niet verzekerd is, is het voor den man een groote schadepost. In de Ger. Kerk hoopt Zondag Bij Ds. H. de Bruin te Nieuwendijk (gem. Almkerk) ontving thans een beroep naar de Gerf. Kerk van Bedum. Op de Maandag 14 September alhier gehouden keuring van spring- stieren werden van de 22 aangeboden exemplaren slechts 6 goedgekeurd, deze behoorden toe aan J. C. Scherp te Waardhuizen. J. Daleu te Woudri- chem, A. v. d. Stelt te Dussen, G Boom te Babiloniënbroek, G. Wester- laken te Giessen en Wed. H. de Bodt te Dussen. MEEUWEN. Naar wij vernemen zal Donderdag a.s. ter gelegenheid van de officieele opening van de nieuwe auto garage van de Graaf alhier, een spe ciale Forddag worden gehouden. Als dan zullen geexposeerd worden de verschillende nieuwste modellen Fords, als Sedans, Tourings, Trucks en be stelwagens, waaronder ook speciale wagens voor bakkers. De garage zal eenigszins versierd worden, terwijl 's avonds een electri- sche reelat!^ verlichting ontstoken wordt. Tevens zal waarschijnlijk de mu ziekvereniging „Kunsten Vriendschap" een avondconcert geven, terwijl ge tracht zal worden bovendien een radio concert te krijgen. DUSSEN. De gehouden straatcollecte ten bate van de slachtoffers van den stormramp heeft opgebracht in Dussen f 249.45 en te Hank f 229.75 te samen dus f 479.20. Er was reeds eene col lecte gehouden in beide R K. kerken welke hebben opgebracht te Dussen f 203.— en te Hank f 80 daarbij is uit Dussen nog een gift binnengekomen bij het R.K. Huisvestingcomité van f 45 -, zoodat door deze gemeente thans in totaal is bijgedragen f 807.20. HEDIKHUIZEN. Bij het lossen sloeg het paard van S gespannen over een wagen, beladen met planken op hol en viel daarbij van den hoogen Maas dijk Hier kwamen kar en paard on derstboven terecht. Gedienstige handen hielpen e. e. a. weer overeind brengen en een wonder mag het heeten, dat slechts onbeduidende materiëele schade Door het bestuur der Vereeniging „Kaatsheuvels Belang" zijn alle plaatse lijke vereenigingen uitgenoodigd deel te nemen aan de receptie, welke Zaterdag a.s. zal gehouden worden, ter gelegenheid van het 50 jarig be staan van het Kon. Muziekgezelschap „Euphonia". In de heden gehouden raadsver gadering is de heer J. A. Jehoel met 10 van de 11 stemmen benoemd tot onderwijzer aan de o. 1 school N. I alhier. Door de gemeente Loonopzand zijn bij publieken verkoop heden ge kocht de woonhuizen van den heer C. J Kust aan de Verl. Hoofdstr voor de som van f 7250. Door de Vereeniging „Kaats heuvels Belang" zijn bij den heer M. J H. Kessels te Tilburg aangekocht twee prachtige schelleboomen, welke het Kon. Muziekgezelschap „Euphonia" bij zijn 50 jarig jubileum namens de burgerij van Kaatsheuvel zullen worden aangeboden. Onze Harmonieën. Reeds in een enkel voorafgaand bericht, hebben we melding gemaakt van het feit, dat onze beide Harmonieën Euphonia" en „Apollo" dit najaar jublleeren. We zouden onze taak als verslag gever voor Kaatsheuvel te kort doen, zoo we niet getracht hadden, behalve de bloote vermelding van dit feit, een enkel artikel te wijden aan het ont staan en den levensloop der beide corpsen, die met den naam onzer plaats als saamgesmolten zijn en wier groei en bloei ieder Kaatsheuvels burger ter harte gaat. Tot onzen spijt ontbreken zoowei bij het Kon. Muziek gezelschap „Euphonia" als bij de Kon. Erk. Harmonie „Apollo" archieven, die ons over de oprichting en eerste bestaansjaren juiste gedocumenteerde gegevens verstrekken. Desniettegen staande zijn we in staat uit betrouw bare mondelinge overlevering nog 't een en ander mee te deelen, wat zoowel de ouden van dagen, die de feiten beleefd hebben, als de jongeren, die zich thans meer interresseeren belang kunnen inboezemen. Ofschoon de muziek in 't bijzonder de instrumentale muziek van oudsher voor den schoenmaker, een ontspan ning was, stonden de vroeger bestaande muziekgezelschappen niet op zoo'n hoogen trap van ontwikkeling als thans. Hun ontwikkeling hield zöowat gelijken tred met de ontwikkeling der schoenindustrie zelf. Toen klopkei en pikdraad nog de uitsluitende attributen waren van den schoenmaker, waren ook de destijds bestaande corpsen nog slechts gezelschappen van kleineren omvang. En waar het gildewezen van uit de middeleeuwen de kern van het W. v. Beurden, G. AntenNa veel discussie werd besloten een nieuw corps te vormen uit de overgebleven muzikanten van St. Jan en St. Crispijn. Beide gilden gaven vrijwillig en zonder vergoeding de instrumenten, muziek en verdere daarmede in verband staande bezittingen der gilden over aan het nieuw op te richten muziek gezelschap „Euphonia", dat als tegen prestatie alleen slechts de verplichting op zich behoefde te nemen om het jaarlijksche koningschieten der gilden St. Jan en St. Crispijn met muziek op te luisteren en de overleden gildebroe- ders bij 't grafwaarts dragen de laatste gildeeer te bewijzen. De heer Van Thiel de onvermoeide werker bij de oprichting, stelde eveneens zijn muzi kale ontwikkeling ten dienste van het jonge corps en onder zijn leiding werd ijverig de studie ter hand genomen van de werker, voorkomend in het toenmaals te Brussel verschijnende periodiek „La Metronóme", waarvan verschillende afleveringen in bezit waren van het St. Jangilde. Waar het reglement van hetEupho- nia-gezelschap luidt, dat maandelijks geconcerteerd moet worden, was er ontvanger v. Thiel de man niet naar, niet alle hem ten dienste staande middelen te gebruiken om deze opge nomen verplichting te volbrengen. Om nieuwe instrumenten en verdere be- noodigheden aan te schaffen werd een kapitaal gevormd, bestaande uit aan- deelen van f 10.—, die door boven genoemde heeren werden volgestort. Stipt om de maand werd concert ge geven, en al was een uitvoering tus schen de jaren 1875—1880 niet dat wat ons thans Euphonia of Apollo biedt, alleen 't feit dat vastgehouden werd aan een eens opgenomen ver plichting, gaf blijk van de bedoeling van zoowel het bestuur als de wer kende leden, dat zij iets bereiken wilden. Onder het presidentschap van burgemeester P. v. Dortmund, terwijl de gemeente-secretaris G Anten, het secretariaat van het gezelschap waar nam, werd er ijverig gestudeerd en gemusiceerd in de kleine zaal van den heer Chr. Mombers (het tegenwoordige gebouw der coöperatie). De voornaam ste werkende leden bij de oprichting warenN. Stravers, A. v. Bokstel, A. v. Bokstel, P. Vloemans, J. Vloemans, J. v. d. Brand, P. v. d. Hout. J. v. d. Hout J Kleijn, P. Kolsteren, A. Zicht, N. Grootzwagers, Jos. Hollants, H. v. d Assem, W. v. Beurden, M. v. Beurden en J. Sprangers. (Wordt vervolgd.) KERKNIEUWS. Gedurende het jaar 1924 werd door de regeering machtiging verleend tot aanvaarding van de volgende ma kingen en schenkingen aan R.K. ker ken en kerkelijke instellingen, Noord-Brabant 73 ad f 408 608 33, Gelderland 37 ad f 129 914 85, Zuid- Holland 20 ad f 111.731.—, Noord- Holland 39 ad f 97.857.83, Zeeland 3 ad f 18 500. Utrecht 12 ad f23.826 50, Friesland 9 ad f 160.544 70'/2. Over ijssel 11 ad f 14 500.— Drenthe geen, Limburg 32 ad f 95.552.41 '/itotaal 236 ad f 1.059 035.63. Voor kerkelijke instellingen van wel dadigheid Noord-Brabant 47 ad f 56 340, Gelderland 21 ad f 25.100. Zuid-Holland 21 ad f 20.829 62, Noord- Holland 29 ad f 58 383.50, Zeeland 3 ad f 13 050, Utrecht 5 ad f8000, Fries land 2 ad f 600. Overijssel 5 ad f 2300, Drenthe 1 ad f 500, Limburg 10 ad f 3935. Totaal f 189 038.12. Generaal-totaal f 1.248 073.75. Ingezonden Mededeelingen. Mljnhardt's Borsthonlngsiroop f 0.60 Mljnhardt's Thijmsiroop t 0.79» Anga-siroop (ook bij Kinkhoest). I LTS RECHTSZAKEN. Rijwieldiefstal. Th. A. van L., wonende te Oos terhout, thans gedetineerd, verscheen voor de rechtbank, beklaagd ter zake dat hij op 4 Juli 1925 te Kaatsheuvel opzettelijk een rijwiel toebehoorende aan M. W. van Loon, welk rijwiel hij in huur onder zich had wederrechte- vereenigingsleven was, is het nctuurlijk telijk zich heeft toegeëigend. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 17 Sept. 1925. voldoende deelname wordt dat aan de destijds bestaande gilden, zooals overal elders een harmonie verbonden was Voor meer dan 80 jaren terug bestond in Kaatsheuvel het St. Crispijngilde bestaande uit hoofdzakelijk schoenmakers in loon dienst bij anderen en het St. Jansgilde uit de beter gesitueerde burgerij samen- ges'eld. Zoowel St. Jan als St. Crispijn had een muziekcorps, dat echter sinds de jaren 1870—1875 weinige teekenen van leven gaf. Hoe minder leven en muziek er echter van de destijds bestaande corp sen uitging, hoe meer in vele vooraan staande burgers het gevoel werd wakker geschud, dat een opkomende industrie gemeente als Kaatsheuvel, toch een muziekcorps moest bezitten. Bij het jaarlijksch koningschieten van de gilde St. |an op Donderdag na den 2en Zondag in September (de z g. na- kermis Donderdag) kwam andermaal 'tidee tot wederoprichting van een harmonie ter sprake. Koningschieten zonder muziek, den met schilden be- laden koning door 't dorp voeren zonder tromgeroffel en hoorngeschal was een onmogelijkheid. Ontvanger van Thiel z g. nam de leiding en met medewerking van een tiental notabelen waarvan de overlevering ons de vol gende namen mededeelde werden de eerste besprekingen gehouden (P. v. Dortmond Burgemeester, H. v. Dort- mond. M. d. Sehamps, J. Sprangers, A. Sprangers, Dr. Jaspers, L. Borsten, Vanwege het O. M. zijn 2 getuigen gedagvaard. Eisch 3 maanden gevangenisstraf. Verdediger Mr. van Besouw te 's Bosch. Dierenbescherming. M. C. landbouwer te Rosmalen had een paard laten trekken dat met talrijke wonden overdekt was en daar door pijn leed. Eisch f 50 boete SHbs. 1 maand hechtenis, Beklaagde vond de boete te hoog. Het O. M. merkte op, dat gezien het feit, dat het dilict de grootste dierenmarteling inhield welke in de strafzaken voorkwam, de eisch waarlijk clement mocht heeten. Uitspraak 23 Sept. a.s. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid dar Redactie). Mijnheer de Redacteur. Gelieve mij een plaatsje in uw veel- gelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. Blijkens een bericht uit Drunen in uw blad van 12 Sept. 1925 zou aan den Heer W. v. d. Wiel als Voorzitter en lid der vakvereeniging ontslag zijn gegeven omreden hij de belangen der leden en die van den bond niet op waardige wijze heeft voorgestaan. Uw Correspondent schijnt verkeerd inge licht. Dit is nergens uit gebleken, ln- J bljil WVWIViM» Bij Apothekers en Oroglstcn

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 9