OPSPORING GEVRAAGD 20,000 DEELNEMERS '1EUZEBUITENKANSJE eujOTUS IPTUS TE SEN BELGHNfi GULEIlsN GELDPHEJZEN Vrouwen VAN AAN DE PRIJSVRAAG ZOEIt DE FOOI INDE IPTUS ETALAGES EN DE DRUUFSSJTEfl IN T IPTUSTUDSCHRIFT N°23en 24 VRAAG UW WINKELIER VOLLEDIGE INLICHTM VOOR DE ZOET ALS ROOM heeft toen besloten voorloopig voor een jaar f 100 te geven omdat men toen nog niet wist hoe het zou loopen en men daarom het liefst maar niet te snel van wal wenschte te steken. Jansen. Ik zeg niet dat het te veel is, want wordt het goed nagegaan, dan is er nogal werk aan verbonden, maar we kunnen een volgend jaar nog zien. Het voorstel van Burg. en Weth. in omvraag gebracht om een vaste aan stelling te geven, wordt aangenomen met 4 tegen 1 stem. Tegen stemden de heer Sassen. Voor stemden de heeren Tak, de Kroon, Meijers en Jansen. Het voorstel van Burg. en Weth. om het salaris op f 120 per jaar te bren gen wordt met 4 tegen 1 stem aange nomen. Voor stemden de heeren Sassen, Meyers, Tak en de Kroon. Tegen de heer Jansen. 7. Ingekomen stukken. Een adres van de gemeente Zoeter- woude om adhaesie te betuigen aan een door haar aan de Tweede Kamer gericht adres inzake het verzetten van den tijd, wordt voor kennisgeving aangenomen. Adres van de Eerw. Overste van St. Agnesgesticht, houdende het ver zoek om door de Steeg, de z.g. Kat, te mogen rijden. Voorzitter. Burg. en Weth. zijn ter plaatse geweest om een en ander eens in oogenschouw te nemen. De bedoe ling van de onderteekenaars van het adres, dat ook onderteekend is door Dlrven en van Dongen, is die weg achter de Katweiden, dat ze zoo langs de algemeene begraafplaats op den polderweg kunnen komen. Alhoewel het geen publieke weg is, heeft men er indertijd ook door gereden, maar de gemeente heeft het toen gaan verbieden alleen door de handelingen van Dirven en van Don gen. Of politie deze heeren al waar schuwde om een spoor te houden, niets baatte, men bleef overal rijden zoodat spoedig het gras als het ware geheel omgeploegd was. Was men toentertijd wat redelijk geweest, had men niet zooveel vernield, dan was het doorrijden door dat dammetje nooit verboden geweest, maar nu men het daar geheel onbegaanbaar had gemaakt, was men er wel toe verplicht Wij hebben adressanten en vooral Dirven en Van Dongen onder de oogen gebracht dat wat vroeger is gepasseerd, absoluut niet meer mag voorkomen en wij, omdat we voelen dat het voor hen van groot belang is dat ze den weg zoo kunnen bekorten, bereid zijn den raad voor te stellen gunstig op hun verzoek te beslissen. Kunnen de adressanten daar door die steeg rijden, dan heeft men dat voor dat het gierrijden, dat het Klooster geregeld laat doen, niet meer door de gemeente behoeft te gebeuren. Duidelijk hebben wij adressanten laten weten dat bij de minste klacht die weg weer zal worden afgesloten De kosten die gemaakt moeten wor den om den weg berijdbaar te maken, zijn niet groot en bovendien zijn adres santen bereid om in de kosten daarvan tegemoet te komen. De gemeente zal slechts wat koolgruis geven en een paar arbeiders laten medehelpen. Burg. en Weth. stellen dus voor om tot wederopzegging toe vergunning te verleenen. Jansen. Als het daar niet goed ver hard wordt, zal alles spoedig heelemaal stuk worden gereden en kan, wat nu nog al wordt gedaan, er Zondags niet worden gewandeld. Voorzitter. Als het daar verhoogd wordt, wordt het vanzelf beter. Nu wordt er niet gereden en nog is het er slechtvooral bij regenachtig weer is er niet doorheen te komen. Jansen. Men mag er wel een laag puin en dan koolgruis opbrengen, anders zal het er toch direct onberijd baar worden. Meijer. Als dat oude gebouwtje, waar nu Van der Made inwoont, leeg komt, is er puin genoeg. Voorzitter. Dat zal vandaag of mor gen wel inwaaien. Met algemeene stemmen wordt hierna het voorstel van Burg. en Weth. aan genomen. Voorzitter." In een vorige vergadering heeft de heer Segeren de vraag gesteld, of die leening die is aangegaan tegen een rente van 7°/0, was goedgekeurd. Ik heb dat even nagekeken en kan mededeelen dat dit besluit genomen is in de vergadering van 29 Januari 1921 en door Ged. Staten goedgekeurd 1 Februari daarop volgend. Uit de presentielijst is gebleken dat de heer Segeren daarbij tegenwoordig is ge weest. Vervolgens deelt de Voorzitter nog mede dat op de Jaarbeurs weer re clame is gemaakt voor de industrie- gronden door middel van strooi biljetten. In een vorige vergadering was gezegd dat daarvoor boekjes zouden worden gebruikt, doch later is gebleken dat deze boekjes niet meer zoo veel voorhanden waren alsook dat er eenige wijzigingen op aangebracht zouden moeten worden en daarom zijn voor dit doel maar strooi biljetten gebruikt. Ook in den Gids van de Tentoon stelling te Waalwijk is een adver tentie geplaatst. Dan moet ik de heeren tot mijn spijt nog mededeelen dat met ingang van 1 October een van de huizen, een erfenis van de Bossche Bouw-Mij., leeg komt te staan. Als de heeren misschien een huurder weten. Jansen. Hoeveel huur is het daar. Voorzitter, f8. Jansen. Om het wat makkelijker te verhuren, zou ik die woning maar een beetje schappelijker gaan verhuren. De stand is daar ook iets minder. De Voorzitter zegt toe een en ander eer.s te zullen nazien. Jansen. Gisteren heb ik gemerkt dat een schip dat moest laden voor de loods van den heer Van Halder, daar niet kon komen omdat de Thor niet ver genoeg van den loswal aflag. Bij laag water kunnen de schepen den loswal dan niet bereiken. Voorzitter. Door met de betrokken personen te confereeren, geloof ik wel dat men tot een gewenscht resultaat zal komen. Jansen. Dat geloof ik ook wel. Men is ook gewoon de motorschepen te probeeren en blijft dan vlak aan den wal liggen. Het gevolg is dat die schroef het zand los werkt, wat dan op een hoop komt te liggen, tengevolge waarvan de grootere schepen die straks kunnen komen, veel last er van zullen ondervinden. Als men bij het probeeren wat verder van wal gaat liggen, heeft er niemand last van. Voorzitter. Ook hier zullen wij onze aandacht aan schenken. Daarna gaat de raad over in geheim Comité. CENT PER HALF POND Ingezonden Mededeelingen. en Meisjes I Er is geen deugdelijker middel voor het verkrijgen en be houden van een fraaie Huid van Handen en Gelaat, dan 30-60 90 ct. PUROL. WASPiK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 18 Sep tember des namiddags ten 5 uur. Voorzitter Edelachtb. heerP. Dek kers. Ongeveer 5 uur opent de Voorzitter de vergadering met gebed; aanwezig zijn alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde: 1. Mededeelingen. Voorzitter. Gedurende de kermis heeft de belasting op de openbare vermakelijkheden f 512.33 opgebracht. Besloten wordt adhaesie te betuigen aan een adres van de gemeente Zoe- terwoude gericht aan de Tweede Kamer om den z.g zomertijd op te heffen. Schrijven van den raad van Com missarissen der Waterleiding Mij. West Noordbrabant houdendende het ver zoek om in de politie-verordening op te nemen de bepaling dat het ver plicht is bij de waterleiding aan te sluiten als de woning niet meer dan 25 M. van de as van den weg is ge legen, tenzij men beschikt over goed drinkwater. Burg. en Weth. kunnen dan ont heffing van deze bepaling verleenen. Toen de concessie is gevraagd heeft de raad daartoe al besloten maar het verdient aanbeveling dat de bij de wa terleiding Mij. aangesloten gemeenten eene gelijkluidende bepaling opnemen. De heer van der Rijken vraagt welke bedoeling de inspecteur van de Volks gezondheid heeft met woningen die slecht drinkwater hebben maar meer dan 25 M. zijn gelegen van uit den as van den weg. De Voorzitter zegt dat het aantal bij de waterleiding aangeslotenen reeds 35 pCt. van de bewoners bedraagt. Ieder die maar kan, zal aansluiten om dat over het algemeen in deze ge meente de meeste menschen slecht drinkwater hebben. Het besluit is dan ook in het beiang van de gemeente en de menschen en nu men betrekke lijk goedkoop goed drinkwater kan krijgen zal men er wel algemeen gebruik van maken. Wat wordt er dikwijls niet veel geld uitgegeven aan zaken die lang zoo noodig niet zijn, Laten wij hopen dat er spoedig een betere toestand zal komen opdat iedereen, zonder uitzondering van het goede water kan profiteeren. Door geheel Waspik is het water slecht maar vooral aan het Vaartje. We weten maar al te goed hoe het water wordt verontreinigd. De Hond. Als men de menschen zou vragen wat ze liefst willen missen het licht of het water, dan zullen ze zeggen het licht. Het water kunnen ze niet meer missen. Van der Rijken. Mij is een kwitantie gepresenteerd over het derde kwartaal, maar nu is een woning weer acht dagen later aangesloten dan de andere. Hoe berekenen ze dat nu P Voorzitter. Dat behoort niet bij mij thuis, maar ik denk dat men over een kwartaal zal laten betalen. Ik zal te bevoegder plaatse daar echter gaarne eens over spreken. Brokx. Men moest maandelijks het geld innen. Voorzitter. Dat zijn zaken die de Mij. aangaan en die ze zelf regelt. Zou ze dat aan de verschillende gemeenten overlaten, dan zou de een zus en een ander weer zoo willen, maar ik wil ook gaarne dat verzoek op de vergadering van aandeelhouders ter sprake brengen. De Hond. Welk belang ziet de heer Brokx daarin. Brokx. Ik heb gehoord dat er menschen waren die de centen niet bij elkaar hadden. Voor velen is het gemakkelijker per maand te betalen. Kamp. Zouden de buizen in Waspik- Boven niet door gelegd kunnen wor den. Velen zouden daar nog aansluiten. Voorzitter. Zou u dit bij de rond vraag willen behandelen. Met algemeene stemmen wordt be sloten de bepaling in de verordening op te nemen. 2. Vaststelling verordening op de staanplaats voor de woonwagens. Voorzitter. De staanplaats is, zooals de heeren weten, aan het Zuider afwateringskanaal, Is er deze verorde ning niet, dan staat de politie machte loos en kunnen die menschen als het ware gaan staan waar ze willen. Het terrein heeft men destijds van P. Canters daarvoor gehuurd. De Hond. Het zal wel eens mogelijk zijn dat die menschen niet zoo ver kunnen komen. Voorzitter. In het najaar kan men er wel eens moeite mee hebben maar men moet bedenken dat er niemand is die die menschen gaarne voor zijn deur heeft. Met een beetje goeden wil, kan men er wel komen. Trouwens, er is nergens anders plaats en steeds hoort men dat de menschen er last van hebben. Bij een geweldigen regenval als nu 14 dagen geleden, kan het eens gebeuren dat men er niet of moeilijk kan komen. Van der Rijken. Er zijn er wel onder die menschen voor wie het niet erg was al moesten ze in het kanaal staan. PruijsstTrs. Als ze omrijden kunnen ze er altijd gemakkelijk komen. Brokx. In Drunen hebben ze er nog wel een mooie plee bij gezet. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. 3. Wijziging begrooting 1925. Bij den laatst bij de Wit plaats gehad hebbenden brand hebben wij, zooals de heeren weten, een onge lukje met de motorbrandspuit gehad, waardoor we een onkosten aan de spuit hebben gekregen van f300. De brandverzekering is echter voor een bedrag van f 100 daarin tegemoet gekomen. 4. Schrijven van de gemeente 's Gra venmoer betreffende de vervuiling van het Leijwater door de fabrieken van de gemeente Loonopzand. In het adres wordt er op gewezen dat de vervuiling van het water zeer ten ongerieve van de ingelanden is en ook van de inwoners der gemeente Waspik. Het ligt in het voornemen van de gemeente 's Gravenmoer om aan dien toestand een einde te maken, waar voor de medewerking van deze ge meente wordt ingeroepen. Vooral de bewoners van Waspik- Boven hebben zeer veel last van dat vuile water. De gemeente Loonopzand verzamelt het verontreinigde water nabij den Klokkenberg en laat het dan verder door de Leij z'n weg gaan. Het water verspreidt een ondraag- Iijken stank en is zoowel voor menschen als dieren absoluut niet meer te ge bruiken. De Voorzitter zegt dat deze kwestie al meermalen in de vergaderingen van Burg. en Weth. een onderwerp van behandeling heeft uitgemaakt. Vroe ger was het water van de Leij zeer goed, maar nu, ik heb me er zelf meermalen van overtuigd, is het slecht en daarom verzoek ik den Raad Burg. en Weth. machtiging te geven om zich in deze zaak met de gemeente 's Gra venmoer te verstaan. Van der Rijken. De gemeente Capelle is daar al over aan den gang. Is het U soms bekend dat die al eenig resul taat heeft weten te.bereiken. Voorzitter. Neen, maar dan zal de beste oplossing zijn dat we alle drie trachten hierin verbetering te krijgen. Van der Rijken. Ik heb hooren zeg gen dat de menschen daar geen koeien meer durven weiden. Er zijn zelfs menschen die beweren dat door het vuile water nog kort geleden twee koeien zijn gestorven. De Hond. Ik dacht dat men van dat vuile water af was. Men heeft tus- schen Loonopzand en Tilburg van die putten die het water zuiveren. Voorzitter. Dat weet ik niet. Ik weet wel dat het water hier zeer slecht is, soms zelfs zwart ziet en een zeer on aangename stank veroorzaakt. Is er dus een gelegenheid om het water zuiver te maken, dan voldoet ze niet. Wordt besloten zich met 's Grave- moer en Capelle te verstaan. 5. Aanbieding gemeente-rekening over het dienstjaar 1924 en gemeente- begrooting over het dienstjaar 1926. Voorzitter. Wij zullen voor de be grooting speciale vergaderingen be leggen. Brokx. Zou het niet beter zijn om de begrooting in de raadsvergadering te behandelen. Nu kunnen er leden zijn die geen tijd hebben om al die vergaderingen bij te wonen. Van der Rijken. Dan moeten ze maar tijd maken. De Hond. Het is ook geen ver plichting om die vergaderingen bij te wonen. Voorzitter. Ik zal die vergaderingen wat eerder uitschrijven dan gewoonlijk, dan kunnen de heeren er bijtijds reke ning mee houden. De ontvangsten van den gewonen dienst bedragen f 70855,40 en de uit gaven f 71394,64, zoodat het boekjaar sluit met een nadeelig slot van f 429,29. Voorzitter. Het is nog wel een na deelig slot, maar het zijn toch al heel wat betere cijfers dan een vorig jaar. De ontvangsten van den kapitaals- dienst hebben bedragen f 58776.98 en de uitgaven f 54465,98, zoodat er een goed slot is van f 4311. Tot leden van de Commissie van onderzoek worden benoemd de heeren Smits, Kamp en de Hond. Schrijven van de R.K. Werklieden- vereeniging. Adressante merkt op dat de be drijven nog lang niet stabiel zijn en het daarom niet onmogelijk is dat men in den a.s. winter voor werke loosheid komt te staan, redenen waar om zij er op aandringt om nu reeds een steunregeling of werkverschaffing in het leven te roepen. Met het Bur gerlijk Armbestuur heeft men al ge confereerd en die hebben f500 in de kosten van een werkverschaffing toe gezegd. Voorzitter^ Het best is een werk verschaffing in het leven te roepen, want het ledig rondloopen van arbei ders is heelemaal tegen alle belang in. Waar dit adres echter pas gisteren is ingekomen zijn Burg. en Weth. van meening dat de beste oplossing is, dit adres bij de behandeling van de begrooting te bespreken. Waar de begrooting nu binnen 14 dagen al wordt besproken, kan daar tegen geen bezwaar bestaan. Lang uitstellen mag niet worden gedaan want nu reeds zijn enkele werklieden geheel uitgetrokken en waar die menschen zelf een geheel jaar door betalen om bij werkeloosheid steun te ontvangen, moeten maatregelen worden getroffen dat die menschen niet direct aan de liefdadigheid worden overgegeven. Wordt besloten dit adres bij de behandeling van de begrooting te bespreken. Voorzitter. Dan rest ons nog de bespreking verkoop electrisch net. De P.N.E.M. heeft er echter op aange drongen om deze bespreking in ge sloten vergadering te behandelen. Kamp. Kunnen de buizen van de waterleiding in Waspik-Boven niet wat verder worden door getrokken, b.v. tot bij van den Broek toe. Vooral nu het water zoo slecht is, zullen daar nog veel menschen aansluiten. Voorzitter. Ik zal daar op de ver gadering van aandeelhouders over spreken. Het heeft nu mijn volle aan dacht. Ik moet echter nog opmerken dat reeds eerder publicaties zijn aan gehangen waarin bekend werd gemaakt dat men zich aangeven kon. Toen is er echter niemand gekomen. Achter op den Dijk is het ook eens gevraagd en toen de buizen waren gelegd, sloot zich niemand aan. Zoo iets mag na tuurlijk niet gebeuren. Vloemans. Nu heeft men er zich toch nog aangesloten. Smits. Sinds eenige jaren is de kermis hier al op Zaterdagmiddag begonnen, een maatregel waar veel ingezetenen tegen zijn. Men kan de centen toch wel op krijgen. Heeft de gemeente er soms belang bij dat de kermis Zaterdags begint? Is dat niet het geval, heeft de gemeente er geen belang bij, dan zou ik dat maar weer gauw afschaffen en de kermis pas Zondags laten beginnen. Voorzitter. Vroegere jaren was het kermis van Zondag tot Zondag en des Zondags daarop was het dan weer kermis in Waspik-Boven. Dat was veel te lang en daarom heeft de Raad des tijds besloten de kermis op Woensdag te doen eindigen. Enkele jaren geleden is de heer Brokx met het voorstel gekomen om de kermis Zaterdagsmiddags te doen beginnen, welk voorstel is aangeno men. Een belang is er voor de gemeente niet in gelegen en zeker niet als de menschen hun centen wel anders kun nen gebruiken. Men heeft nu weer eens kunnen zien hoe een ontspanning als de kermis gewoonlijk eindigt, iemand bijna doodgestoken, veel gedronken, geldverbrassen, dat is er gedaan en dat kan ik geen gemeentebelang noe men. Maar ik kan in dergelijke zaken niet beslissen, dat is aan den Raad. Smits. Dan ben ik er sterk tegen dat de kermis Zaterdagsmiddags al begint. Men had de jongens nu al moeten zien, ze liepen stom dronken langs de straat en dan waren het nog erge jonge jongens. Voorzitter. Iedereen die gezien heeft, heeft willen zien wat er gebeurd is, zal moeten zeggen dat aan een derge- lijken toestand een einde moet worden gemaakt. Vroeger had de kermis nog eenig doel. Dan was het een tijd waarop men zich kon ontspannen, maar tegenwoordig heeft men daar een geheel jaar door gelegenheid voor zoodat men daarvoor ook al geen ker mis behoeft te houden. Wat is nu de kermis? De jongens komen dronken thuis en het slot is de gevangenis. Smits. Velen die er met mij over hebben gesproken zijn het er over eens dat het niet gewenscht is om Zaterdags al de kermis te doen aan vangen en daarom kom ik er hier mee voor den dag. Voorzitter. Dat is ook uw goed recht. Ieder raadslid heeft het recht met voorstellen te komen als hij denkt dat 't in het belang van de gemeente is. Als u denkt dat het beter is om geen kermis meer te houden, dan mag u gerust met dit voorstel komen. Smits. Ik ben niet tegen de kermis. Voorzitter. Ik voor mij heb gezegd hoe ik over een kermis denk. Als een kermis ordelijk verliep, dan was er niets tegen, maar dit jaar heeft men voor de zooveelste maal weer gezien hoe het verloop er van is. Trouwens dat is niet alleen in Waspik zoo. Smits. Maar hier is het nu toch bijzonder raak geweest. Voorzitter. Maakt U er een voor stel van. Smits. Ik stel voor om de kermis pas Zondags na de Diensten te laten beginnen tot Woendagavond. De heer Van der Rijken gaat accoord met het door den heer Smits gesprokene. Voorzitter. Wil men wijziging in de kermis brengen, dan is het't beste dat men dit nu of zoo spoedig mogelijk doet, want vlak voor een kermis gaat het niet omdat men rekening moet

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 2