sn&ars ararvr i a Meisje, Openbare Verkoopinp Bouwterreinen des Vrijdags H. MINKE GIDS MN IAALWUK HET ZUIDEN Hoofdpijn tabletten Mijnhardt WONING TE HUUR Gevraagd Notaris Canters P. C Roothaert £au de(ototyieJcf/zcÈLe Z. ft de Bas vsrkoopen houden met de houders van kermis- plaats in geheime vergadering. Het In de weekberichten der handels- streven wil naar hetgeen rechtvaardig vermakelijkheden. Men moet het nu besluit kan in openbare vergadering bladen wordt melding gemaakt van een is en met rechtvaardige middelen dit of vlak in voorjaar doen. Van der Rijken, ledereen is wel bekend met wat er Zaterdags is ge beurd. Een vorige vergadering is het mij ontgaan, anders was ik er toen al mee voor den dag gekomen. Voorzitter. De heer Brokx was met het voorstel gekomen omdat Zaterdags toch al kermis werd gehouden. Wordt besloten voortaan Zondags pas de kermis te openen, dan zal daar strikt de hand aan worden gehouden. Van der Rijken. Dat besluit om Zaterdags te beginnen is verkeerd uitgevallen. Pruijssers. Er is gezopen, want drinken kan men zoo iets niet noemen. Beter is het om Zondags niet te be ginnen. Laat men den dag des Heeren niet schenden. Ik zou nog eerder zeg gen laat ze maar Zaterdags beginnen, dan Zondags de kermis te openen. Van der Rijken. Men weet vooruit dat er Zondags kermis wordt gehouden. Zaterdags wordt er gemakkelijker meer gedronken. Pruijssers. Dat weet ik niet, waar het inzit, die doen het altijd. De café houders uit de gemeente zijn het niet die aan die jongens maar blijven doortappen, het zijn meer die men- schen die de café's voor de kermis- dagen afhuren. Zelf heb ik het gezien dat nog heele jonge jongens met een flesch onder hun arm liepen. Voorzitter. Van dit laatste wat de heer Pruijssers zegt is veel waar. Eenige dagen voor de kermis kwam het verzoek binnen van iemand om een danstent te mogen plaatsen. In de vergadering van Burg. en Weth. hebben wij lang en breed gesproken of we gelegenheid tot plaatsing zouden geven ja of neen. Voor staangeld wilde de eigenaar f 300 geven in de gemeente kas. Waren wij aan het onderhandelen gegaan, hij zou nog wel meer, wellicht wel f 500 hebben gegeven, maar Burg, en Weth. hebben geen vergunning gegeven, alhoewel wij overtuigd zijn als in een danstent wordt gedanst, er niet zooveel wordt gedronken, .maar men is tot dit besluit gekomen omdat dan de café-houders die laten dansen er te veel schade door zouden lijden. De raad kan echter zeggen wat haar wensch in dezen is. Het beste zou zijn, alhoewel Zondags het meeste vreemde volk komt. dat de kermis gehouden wordt op b.v. Dinsdag, Woensdag en Donderdag. Zoo het nu is, kan het niet blijven, want het is diep treurig zooveel als er is gezopen. Het spijt me dat ik dat v/oord moet gebruiken, maar het kan niet anders goed genoeg uitgedrukt worden, 't was een liederlijke zuiperij. Ik voel er wel veel voor als in dien geest een besluit wordt genomen. Het is een precair-besluit en daarom zal het misschien goed zijn als de leden er eerst eens over kunnen na denken. Brokx. Ik ben destijds met dit voor stel gekomen omdat de menschen zich Zaterdagsmiddags nogal eens gemak kelijk verplaatsen en men hier dus wat vreemdelingen bezoek zou krijgen wat voor de neringdoenden goed is Van der Rijken, Ik ben zelfs ook een middenstander, maar ik moet u zeggen dat ik toch niet wensch mee te werken om zulke in-treurige toe standen te helpen bestendigen. Verschure. Ik ben het eens met van der Rijken. Het laten beginnen op Zaterdagmiddag heeft niet aan de ver wachting voldaan. Het heeft aanleiding gegeven tot dronkenschap en vecht partijen. Zelfs heb ik het gezien toen ik 's avonds om een uur of acht van een vergadering van de boterfabriek kwam, hoe jonge jongens stomdronken waren. Het kan werkelijk niet langer door den beugel want het gevolg van een en ander is dat de jongens Zon dags niet eens naar behooren naar de kerk gaan ook. Laat de kermis maar gerust Zondags na de diensten be ginnen, dan is er nog volop gelegen heid om kermis te houden. Ik geloof niet dat het vooreerst mogelijk zal zijn om de Zondag kermis geheel af te schaffen. De Hond. Het best is om in een volgende vergadering over deze kwestie een besluit te nemen. De een wijst nu hier en een ander weer daarop en dan kunnen wij op ons gemak daarover eens praten. Aldus wordt besloten. Verschure. Ik zou toch liever zien dat de bespreking over verkoop van het electrisch net in openbare verga dering wordt gehouden. Voorzitter. Dat gaat niet. In geheime vergadering zal ik u wel zeggen waarom. De Hond. Wanneer het electrisch net aan de P. N. E. M. verkocht wordt, zou dan het tarief verhoogd kunnen worden. Voorzitter. Ook hierop kan ik beter in geheime vergadering antwoorden. Verschure. De inwoners hebben toch recht om te vernemen wat wordt besloten. Voorzitter. De besprekingen hebben genomen worden. Smits. Ik heb er al eens meer op aangedrongen of niet wat meer kon verdere verbetering in handel en indu strie in de Vereenigde Staten. Het koelere weder heeft een gunstigenin- worden gedaan om hier wat industrie I vloed op de oogsten en de zaken in te krijgen. het Noordelijk deel van het land, Voorzitter. Wij zouden dat ook doch de hitte en droogte in het Zui gaarne zien en hebben dan ook aldelijk deel vertraagt den afzet en brengt meermalen uitgekeken, maar zoo ge- schade aan de oogsten toe. De be- makkelijk gaat dat niet. Als U ons richten uit de ijzer—en staal—schoe- eens wat kunt aanwijzen, dan zullen nen—automobiel—, en zijdeindustrie wij daar een dankbaar gebruik van luiden gunstig. De verkoop van katoe maken. nen stoffen is verbeterd, en de prijzen Smits. De belasting zal misschien toonen een neiging tot stijgen. Het al weer verhoogd moeten worden. bouwbedrijf was in Augustus zeer Voorzitter. Dat zal nogal meevallen, i levendig en de cementproductie toonde Wat dat betreft komen wij er heele- j een nieuw hoogterecord, maal niet slechter voor te staan. De bankclearings toonden in de Dergelijke zaken kan men niet dwin afgeloopen week een stijging van 41.2 gen. De industrie maakt zelf een pCt. in vergelijking met de vooraf- groote malaise door en dan denkt gaande week en van 14.6 pCt. verge men er niet aan om nieuwe fabrieken leken met een jaar geleden, te bouwen. Vloemans. Ge krijgt nu nog geen liefhebbers voor een fabriek die al jaren leeg staat. Van der Rijken. Waarom is de weg tusschen van den Broek en Wouwens nog niet bij de waterleiding aange sloten. Ingezonden Mededeelingen. Voorzitter. Ik heb wel laten publi-1 stillende ergste hoofdpijn. Buisje 60 cent ceeren dat er gelegenheid voor was 1 om zich aan te sluiten, maar niemand heeft zich aangegeven. Ik zal er nog eens met den opzichter over spreken. De heer van der Rijken dringt aan om enkele wegen te verbeteren, vooral den Hoek moet spoedig in orde wor den gemaakt. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Drunen, 21 September 1925.' Het zij mij vergund eenige regelen ,f - te plaatsen in uw veelgelezen blad. De Voorzitter zegt dat de opzichter gjj voorbaat mijnen dank, Mijnheer de van den provincialen weg heeft toe- Redacteur gezegd dat een volgend jaar verschil- "(Mijnheer) Abonné. lende gedeelten zullen worden ver- Aangaande uw ingezonden stuk van nieuwd. Hij zal echter nog nader eene h j Woensdag wil ik u wel van ant- bespreking houden. woord dienstig zijn, als ge U als een De heer Kamp dringt aan op betere fatsoenlijk man wilt aanstellen, om afwatering van den Binnenpolder Zoo- eerlijk uw naam te schrijvert. wel aan de Vrouwkensvaart als aan Door zulke valsche handteekeningen, de Kerkvaartsche Haven deugt de Abonné stelt ge U aan, als iemand afwatering niet. I met zeer laag karakter. Voorzitter. Dat zijn zaken die bij de Wees gentleman, zooals u schrijft, behandeling van de begrooting kunnen maar drukt dan op de eerste plaats worden besproken. zelf uw naam uit. Daarna gaat de raad over in geheim I ^je namen van andere publiceert, Comité. schrijve met zuiver geweten, de zijne er onder, of durft ge dat niet? Speel daarom met open vizier, dan kunnen er geen verdachtmakingen Zaterdag wera te Tilburg eene plaats hebben. Nogmaals dankend voor algemeene vergadering gehouden van de piaatsruimte. BINNENLAND. de R.K. Werkgevers-vereeniging in het diocees den Bosch. Inplaats van den heer W. Huijsmans werd tot bestuurslid en president ge kozen de heer Henri Mannaerts te Tilburg. ln afwachting op uw naam, C. Muskens Sociale aangelegenheden. Prof Mr v d Heiiden van de I Als de menschen aanslui,inB bii el" wètsoiUwêrp6 geen vereenigen. Samenwerking zoeken bi het verwerven van het een of ander F. Bernsen over „Boekenonderzoek door Belastingambtenaren. nieuwe Minister van Koloniën I doej jS derhajve de grondoorzaak, de C'n. J. I. M. Welker is gisteren in den I eforeni|jke bestaansreden van elke ver- Haag aangekomen. 1 Er is te Utrecht een nationale Bond opgericht van dragers van I vereenigingen opgericht, o. a. ook op 't Mobilisatie-kruis. die tot doel heeft, sociaal-economisch gebied, ter behar- het gevoel van eenheid, saamhoorigheid tiging der stoffelijke belangen van de en vaderlandschen geest aan te kweeken verschillende groepen in de maatschap en elkanders belangen te behartigen. De stationhouders voor den post- PU Hoe moeten wij ons nu op dit gebied dienst en de bestellers in de buiten- organiseeren wijken zijn voortaan ook belast met Wanneer een Katholiek zelfstandig het overnemen van ongevals-, bedrijfs- op zijn eentje werkt om in zijn levens en stakingsaangiften ingevolge de behoeften te voorzien, dan moet hij Ongevallenwet 1921 en de Land- en niemand twijfelt daaraan, bij dat zaken Tuinbouw-ongevallenwet 1922, alsmede doen en werken rekening houden met van loonlijsten. Ook stortingen, inge- de voorschriften, die God gegeven volge de Ongevallenwetten zullen in heeft. Evengoed als hij buiten zijn het vervolg door de stationhouders en zaken-leven verplicht is om niet te bestellers in de buitenwijken in ont- stelen, of niet tegen de naastenliefde vangst genomen worden. te handelen, evengoed moet hij zorgen De Vrijdagmiddag gehouden ver-1 dat bij het doen van zijn zaken niets gadering van obligatiehouders der gebeurt, in strijd met de Christelijke Tramweg Maatschappij „De Meijerij" Leer van rechtvaardigheid en naasten te Eindhoven, heeft met algemeene liefde. Sluit hij nu een compagnon stemmen het voorstel tot reorganisatie schap en gaat hij dus met een ander van het bestuur en het comité, waar- samenwerken, hij blijft verplicht de omtrent wij bijzonderheden vermeldden, voorschriften van God, de Katholieke aangenomen beginselen ook toe te passen bij dat vernemen, heeft de I goelijk zaken doen Naar wij Ditzelfde blijft ook van toepassing ontwerp gezonden E 13 g 'E 'x •E w i O I 1410 f 1625 1635.38 50 II 1450 1725 1726 23 50 III 1500 1800 1817.09 50 lila 1550 1925 1930.66 50* IV 1600 2000 199880 70 V 1650 2125 2135.08 70 VI 1400 1800 1820.00 100 VII 1700 2250 2271.36 70 VIII 1800 2525 2533 44 90 IX 1850 2800 2795 52 90 X 1900 3300 3319 68 110 XI 2250 3500 3494 40 125 XII 2500 3750 3756.48 125 XIII 2900 4000 4018 58 125 XIV 3200 4300 4280 64 175 XV 3600 4650 4630.08 175 Zoolang een bezoldiging van wil verkrijgen, daarbij tevens rekening houdend met de christelijke naasten liefde. Wil dus een Katholiek zich aan sluiten bij een sociaal economische ver- eeniging dan moet hij op de eerste piaats vragenzal hier mijn persoon lijke overtuiging worden eerbiedigd, is ze gegrondvestigd op mijn beginselen, m. a. w. is ze R. K. Het R. K. is derhalve geen uitvinding van dezen of genen, geen overbodige luxe, maar een noodzakelijke gevolg trekking uit de leer, die wij belijden. Dat het zijn reden heeft op soc.-econ. gebied de Katholieke beginselen op den voorgrond te brengen door middel- van de organisaties, biijkt wel hieruit, hoe de begrippen van rechtvaardigheid en naasteliefde in de laatste jaren ge leden hebben. Hoeveel praktijken zijn er thans heerschend in het zaken-leven, die men vroeger terecht als onrechtvaar digheden beschouwde, terwijl men ze nu mei een gerust geweien toe past, omdat anderen het ook doen,-alsof dit een wettige verontschul diging warel Het is dan ook volkomen terecht, dat de Kerk zich inlaat met het soc. econ. leven voor zoover daarbij haar errein wordt betreden. Op dit terrein wbrden trouwens echte verwoestingen aangericht, vooral wat betreft rechtvaar digheid en naastenliefde. Zij wil dit rachten te voorkomen en geeft daartoe een maatschappijleer volgens de chris telijke beginselen. Haar is als plicht opgelegd, deleden der Kerkte brengen tot de praktijk van de leer van Chris tus en deze moet het richtsnoer zijn, niet van enkele, maar van alle levens daden van den mensch, ook op soc. econ. gebied. Door toepassing van de Christelijke eer op het soc. econ. leven bereikt men, dat iedereen krijgt, waarop hij recht heeft en dit spoort aan tot wer den en voorkomt zoo heel veel kwaad. Het verzekert aan alle deelen der maatschappij een redelijken welstand, zoo bevordelijk voor het godsdienstig en zedelijk leven der menschen. Het voorkomt liefdeloosheid en onrecht vaardigheid in doel en middel en alles, wat het gevolg daarvan is. Dat de Kerk op dit terrein wel dege- ijk recht van spreken heeft, wordt ook door de feiten allerduidelijkst bevestigd. Hoevelen toch zijn er door de verkeer de toestanden op soc. econ. gebied tot liet Socialisme gedreven en verzaken hans al hun godsdienstplichten. Zou nu de Kerk zich zelf niet mogen ver dedigen tegen onrechtmatigen aanval van dien kant, zich niet verzetten mogen tegen dergelijken roof. Dat mag ze niet alleen, maar ze moet het, het is haar strenge plicht, door God haar opgelegd. Derhalve, wil een Kath. zich organi seeren op soc.-econ gebied, en daar alleen nastreven, wat recht en billijk is, met geoorloofde middelen, zijn eigen godsdienstige overtuiging onge rept laten, Kerk en Godsdienst geen- afbreuk doen maar steunen, dan moet hij zich R. K. organiseeren. M. Middenstandshuis ad f650p w. Direct te bevragen PARALLEL WEG 13. 35330 door Wed. S. GEENEN te Sprang EEN FLINK P. G., 17 a 18 jaar, geschikt voor alle huiswerk. Aanmelden en in dienst treden zoo spoedig mogelijk. 35319 Opwekkend en verfrisschend Parfumerie Joyzelle, Haarlem. AD VERTEN TIëN. ONDERTROUWD Dierenarts en Z. ft. Buijtenberg. Sas van Gent, Waspik (N.-Br.) 19 Septemb. '25. Thuis te WaspikMaandag 5 October van 3—5 uur. Kerkelijke inzegening Woens dag 7 October a.s. des n.m. om 3 uur in de Ned. Herv. Kerk te Waspik door den WelEerw. Heer Ds. H. Akersloot van Houten Roos te Sas van Gent. 35318 van te HAARSTEEG. te DRUNEN, zal ten verzoeke van het Bestuur der gemeente Hedikhuizen, op Dinsdag 6 Oct. 1925 bij inzet ter herberge van de Wed. MAU- R1TS VAN DE WATER te Haar- steeg en op Dinsdag 20 Oct. 1925 bij toeslag ter herberge van MART. ACHTEN te Haarsteeg telkens 's nam. 5 uur in het openbaar Onder de gemeente HEDIK HUIZEN Een perceel tuin met boomgaard gelegen achter de bijzondere Jongensschool te Haarsteeg, bij het kadaster bekend als sectie C nummer 1475 groot 24 aren 22 centiaren. Het perceel zal geveild worden in VIJF KOOPEN, als volgt KOOP 1. Aan de zuidzijde, groot ongeveer 5 aren. KOOP 2. Aan de Noordzijde, groot ongeveer 5 aren. KOOP 3. Naast koop 2, ten zuiden daarvan, groot ongeveer 5 aren. KOOP 4. Naast koop 3, ten zuiden daarvan, groot ongeveer 5 aren. KOOP 5. Tusschen koopen 4 en 1, groot ongeveer 04,22 aren. Alles zooals ter plaatse is af gepaald. Bizondere Condities. De aanvaarding kan geschieden 1 Februari 1926 en binnen zes maanden daarna, moet op iederen koop een woonhuis gebouwd zijn. De sloot, loopende van zuid naar noord, tusschen den keiweg en de koopen. moet ten genoege van B. en W. van Hedikhuizen vervangen worden door eene rioleering van buizen. De eindveiling zal plaats hebben bij uitbranding van waslicht. Betaling der kooppenningen zes weken na den toeslag. Alle lasten en belastingen zijn van 1 Januari 1926 af ten laste der koopers. 35329 eenigen, een organisatie gaat vormen om bepaalde belangen gezamelijk te zich tenminste gelijk wil blijven, geen deel uitmaken van een vereeniging waarin die beginselen niet als richtsnoer van de daden worden genomen. Als lid toch moet hij meewerken en doet hij ook feitelijk mee aan de actie van zijn vereeniging, maar is deze niet gevestigd op de Christelijke beginse len, dan kan hij voor het geval komen te staan, dat hij moet meewerken tot iets, wat met zijn innerlijke over tuiging in strijd is en dat kan en mag hij niet, omdat hij zich hcuden moet aan de wetten van God, die hij zich als levensregel heeft genomen Hieruit volgt, dat het „R. K." niet slechts een uitwendig onderscheidings- teeken is, maar wel degelijk het wezen van de organisatie aangeeft, dat zij n. 1. gevestigd in het Bondsgebouw te W A A L W IJ K zal vanaf Vrijdag 25 Sep tember voortaan gehouden worden inplaats van op Dinsdag. 35321 HET BESTUUR. Stoorabif jartfabrieK TILBURG. 8U3 Tandarts WAALWIJK 35325 is vanaf Maandag 28 Sept. DE zal binnenkort verschijnen. Zij die daarin nog E N E ADVERTENTIE wenschen geplaatst, wat gezien 't feit dat deze op alle leestafels in de om geving en 't geheele land komt, zeker eene prachtige reclame is, kunnen zich wenden tot 35296 Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. VERKOOPEN. ADVERTEEREN DOET Hoe moeten i&ijMine ori/anisecrcn't c O nf 3 r- O O CU t ro SS O C 0) •u w in CU 3

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 3