Arbeid te geven om zijn woning te ontruimen, te vernietigen. Schrijven van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, houdende het bericht dat Mej. 'T Hoen, onderwijzeres, na 15 Mei in dienst is gebleven, alhoewel het getal leerlingen niet voldoende was. Het bedrag dat voor haar aan de gemeente vanaf 1 October—31 December 1923 is uitge keerd, is ten onrechte gedaan. Ook de jeugd-affrek is ten onrechte gedaan en is alzoo een bedrag van f518.10 te veel aan de gemeente uitbetaald, welk bedrag van een volgend dienstjaar zal worden afgehouden. De Voorzitter merkt op dat dit een gevolg is doordat er te weinig kinderen op school gaan. Middelkoop. Van de jeugd-aftrek was toch bekend. Ze was minderjarig. Voorzitter. Wat ze daarvan te veel heeft ontvangen moet ze terugbetalen. Blijft die school zoo slecht bezocht, dan moet met een kracht minder worden volstaan. Op voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten aan een door de ge meente Zoeterwoude aan de Tweede Kamer gericht adres inzake het verzet- ten van den tijd, adhaesie te betuigen. Schrijven van Ged. Staten, houdende mededeeling, dat ze het wenschelijk achten dat voor den gemeente-secretaris een nieuwe instructie wordt vastgesteld. Wordt in handen gesteld van Burg. en Weth. Schrijven van de P.N.E.xM. waarin er de aandacht op wordt gevestigd dat nog geen huur is betaald voor het eene transformatorhuisje. Voorzitter. Dat transformatorhuisje is gebouwd met het oog erop, dat het noo dig zou kunnen zijn als er meer kracht- verbruik kwam. maar In deze verwach ting is men teleurgesteld en daarom heeft de Raad nooit aan de P.N.E.M. toestemming gegeven het huisje in gebruik te nemen en om daar nu huur voor te gaan betalen is niet in orde. Wij kunnen daar straks in geheime vergadering verder over spreken. Benoeming van een lid in de Com missie van Schooltoezicht wegens het aan de beurt van aftreding zijn van den heer H. Boender. Op de voordracht zijn geplaatst de heeren: H. Boender, J. v. Vark. De heer Boender wordt met alge^ meene stemmen herkozen. 2. Aanbieding rekening 1924. 3. Aanbieding begrooting 1926. Wordt ter fine van onderzoek in handen gesteld van een commissie waarvoor door den Voorzitter worden benoemd de heeren J. Leemans, G. v. d. Koppel en A. Berm. 4. Uitloting schuldbrieven. Worden uitgeloot van de leening groot f 20.000 acht aandeelen van f 500 te weten de nos. 34, 26,16,11, 25. 2. 29 en 20. Deze leening is nu geheel afgelost. Van de leening groot f 6000 wordt uitgeloot één aandeel, no 6. Van de leening groot t 35.000 wor den twee aandeelen uitgeloot n.l. de nos. 22 en 46. Van de leening groot f 10.000 wordt uitgeloot één aandeel van f 500 n.l. no. 4. 5 Verkoop grond. Voorzitter. Van J. Akkermans is een verzoek ingekomen een perceel land te kunnen koopen. Vroeger heeft hij reeds een dergelijk verzoek gedaan doch heeft dat toen weer ingetrokken maar thaus heeft hij het verzoek weer aan Burg. en Weth. gericht Ik heb hem gezegd dat door den notaris een voorloopige acte moet worden opgemaakt en dat heeft hij nu gedaan. Verder is van A. van der Pluijm het verzoek gekomen om een perceel grond, groot 600 M. gelegen in den Polder, te kunnen koopen. Ingezonden Mededeelingen. Handenarbeid geeft vaak ruwe, be schadigde en leelijk uitziende werk handen. Deze worden echter weer spoedig gaaf en zacht door 30 60-90 ct. PUROL Burg. en Weth. stellen voor aan het verzoek te voldoen en den grond a f 1.10 per M2 te verkoopen. Nadat de heer v. d. Pluijm zich verwijderd heeft wordt daartoe besloten. Van Adr. van Balkom is eveneens een verzoek tot aankoop van een stukje grond ingekomen. Burg. en Weth. stellen voor ook aan dit verzoek te voldoen en den grond te verkoopen f 1.10 per M2. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Van der Steen. Hoe zit het nu met de Wed. van der Pluijm in den polder met dat bouwen. Er was gezegd, toen dat stukje land werd verkocht dat er binnen een jaar een huis op moest staan en nu zijn er al twee en een half jaar over heen gegaan en nog is er niets gedaan. Ik heb daar al eens meer op gewezen. Voorzitter. Indertijd is die grond aan de bouwcommissie verkocht met de conditie dat daar binnen een jaar gebouwd moest worden. De Bouwver- eeniging heeft nu een gedeelte van dien grond aan de Wed. v. d. Pluijm verkocht maar in de verkoopacte heeft ze vergeten die conditie op te nemen. De gemeente staat hier geheel buiten. De bedoeling dat er gebouwd moest worden, is het wel geweest. Middelkoop. Het was een algemeene maatregel toen. Voorzitter. Ja, maar in de verkoop- acte is er niets van omschreven. Berm. De Wed. v. d. Pluijm heeft het stukje land meer gekocht om een vrij uitzicht te hebben dan wel om te bouwen. Van Drunen. Dat is een duur uitzicht. Berm. Dat is wel meer gedaan. De oude burgemeester heeft ook voor veel geld een dergelijk stukje grond gekocht. 6 Voorschot Landarbeidersstichting. Voorzitter. Er is een aanvraag in gekomen om een voorschot van f 4600 te mogen ontvangen, maar later heeft de Commissie medegedeeld dat ze f9600 noodig heeft. Van A. v. d. Pluijm is er een aan vraag binnengekomen om een voor schot van f2100 te mogen ontvangen, van C. de Ronde om f 2500 voorschot en dan is nog in onderzoek een ver zoek om voorschot van Maartensdijk en van Nieuwenhuijzen. Deze twee laatste verzoekers zijn nog niet in het bezit van grond, maar daar zal nog naar worden omgezien. De menschen zijn er goed voor. De rente bedraagt 4 °/o per iaar en ook van het Rijk wordt nog om een voorschot van f5000 gevraagd, doch zulks wordt pas gedaan als het blijkt noodig te zijn. Als iemand later nu eens niet meer aan zijn verplichtingen kan voldoen, komt dan alles aan de ge meente. Voorzitter. De verplichting bestaat dat de gemeente de hypotheek heeft. De eerste drie kalenderjaren betaalt bij 4 pCt. en dan gaat hij vervolgens 30 aflossen. Doet hij dat niet, dan wordt het verkocht. Berm. Door de gemeente? Voorzitter. Neen, door de stichting. Zulks weet men vooruit en daarom wordt daar natuurlijk de hand aan gehouden wat ook niet anders kan. Met gevoeligheden behoeft men geen rekening te houden, dat kan absoluut geen rol spelen. Berm. Het is beslist een mooi werk. Middelkoop. De menschen behoeven niet ineens te betalen, ze kunnen zulks in termijnen doen. Bovendien kan de vereeniging het huis laten aanbesteden en van te voren moet bestek en teekening worden overgelegd. Voorzitter. Tot heden heeft het bestuur zich daar ook aan gehouden. Overigens is men vrij te bouwen waar men wil. Heeft men geen grond dan kan men die van de stichting krijgen. Wordt met algemeene stemmen be sloten het gevraagde voorschot te verleenen. 7. Beperking P.N.E.M. Voorzitter. De P.N.E.M. heeft ver zocht de discussies in geheime ver gadering te houden. Óm de leden echter een en ander duidelijk te maken heb ik hun eenige cijfers doen toe komen, welke als volgt luiden Wit Co.'s Dekenfabrieken te Hel mond te bewegen, de Generale Trust Cy te bewegen zoo spoedig mogelijk een vergadering van obligatiehouders bijeen te roepen. Van bedoelde leening welke aanvankelijk f 600.000 groot was, is nog uitstaande een bedrag van f360.000, hetwelk gedekt is door een le hypotheek op de fabrieken en andere vaste eigendommen van bedoelde ven nootschap. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat deze bij gedwongen verkoop de somma van f360.000 niet zullen opbrengen. Een nader overleg over de in dezen te volgen gedragslijn is dan ook zeker gewenscht. Ook al hierom wijl met het oog op degroote sociale en economische belangen die erbij zijn betrokken, een poging om het bedrijf voort te zetten niet achter wege mag blijven. Bij een zoodanige poging, waaraan natuurlijk een alge meene reorganisatie gepaard moet gaan. zouden obligatiehouders in verband met hunne bevoorrechte positie ten deele de leiding moeten nemen. Daar in een eventueele door de Ge nerale Trust Cy bijeen te roepen ver gadering van obligatiehouders beslis singen bij meerderheid van stemmen kunnen wórden genomen, waaraan ook de niet vertegenwoordigde houders gebonden zijn, is het voor de betrok kenen van groot belang in dezen dili gent te blijven Berm. Als iemand later nu Voorbeeld tnancieele afwikkeling bij overname. Volgens de balans bedragen de kosten van Net en aansluitingen Meters Gratis installaties Oprichtingskosten Afgeschreven werd De P.N.E.M. betaalt Verlies op deze activa Nog te dekken verlies vorige jaren Totaal nog te dekken verlies Blijkens de balans heeft de P.N.E.M. op 31 Dec. 1924 van de gemeente te vorderen van de afnemers is nog te incasseeren f 4439.95 aan crediteuren nog te betalen f 389.69 Blijft schuldig aan de P.N.E.M. De P.N.E.M. betaalt voor de overname Te vorderen door gemeente De gemeente stort het verlies over 1924 uit den gewonen dienst Aan de gemeente is nog te betalen in rekening-courant De gemeente houdt dus nog te goed van de P.N.E.M. De leeningen zijn 53U °/o leening 78837.86 11605.97 9194.14 598 82 f 100236.79 f 9035.69 91201.10 9000.— f 82201.10 14019.67 f 96220.77 f 4137.70 f 4050.26 87.44 9000.— f 8912.56 f7834.31 f3967.64 f 12779.23 61/* 53/4 f 81000 18000.- 10000 - f109000 f 12779.23— f 96220.77 Bovenstaand bedrag van het eindtegoed bij de P.N.E.M. wordt opgevraagd en aangewend tot aflossing Voor de gemeente blijft dus over een last van welk bedrag gelijk is aan het hiervoor berekende verlies. Hieruit blijkt dus dat de P.N.E.M. voor het net dat f 120.000 heeft ge kost, f 9000 biedt. Om dat bod met wat daaraan vast zit te bespreken, ging de raad over in geheim Comité. Daar niemand in openbare vergadering het woord meer verlangt, wordt deze gesloten. v BINNENLAND. Welvaartscongres R. K. Werkgevers- Vereeniging. Maandagmorgen om half twaalf werd in „De Twee Steden" te 's Gra- venhage het welvaartscongres geopend, georganiseerd door de lustrumvierende organisatie en bijgewoond door enkele honderden uit de betrokken kringen alsmede door tal van belangstellenden onder wie o.m werden opgemerkt een deputatie van het Alg. Christel. Verbond van Werkgevers in België en van de Handels- und Industrie-Beirate der Deutschen Zentrumspartei. De regeering had zich laten vertegenwoordigen door Minister Kooien en de R.K. Kamer fractie door Mgr. Nolens, het Haagsche gemeentebestuur door Mr. Patijn. Voorts nog tal van Eerste en Tweede Kamerleden leden van regeeringscom- missies, ambtenaren van departementen, bestuursleden van verschillende zuster, organisaties enz. De voorzitter, de heer J. P. J. Assel- bergs uit Bergen-op-Zoom sprak een openingsrede uit, waarin hij allereerst aan het reconstructiecongres van twee jaren geleden herinnerde. Prof. L. van Aken uit Heeswijk hield een herdenkingsrede, als eere voorzitter, ter eere van het tweede lustrum der A. R. K. W. V. Voor dit congres zijn uitgebracht twee prae-adviezen door de heeren mr. B. J. M. van Spaendonck en mr. L. G. Kortenhorst, onderscheidenlijk handelende over„de handelspolitiek in Nederland in verband met de han delspolitiek in andere landen" en „Welvaartspolitiek als probleem van organisatie". Op deze twee prae-adviezen hebben talrijke personen 't woord gevoerd o.m. de heer Jos. J. Klijberg alhier. Het verslag in de „Maasbode" schrijft daarvan De heer Klijberg, Waalwijk, betoogt dat de schoenfabrikant in principe vrijhandelaar is. Door de gewijzigde tijdsomstandigheden is de schoenfa brikant voor bescherming gaan gevoe len. De leuze is geworden Weg met alle doctrinisme, alleen de praktijk mag richtsnoer zijn. Spr. zegt, dat de Regeering daarom spoedig moge ingrijpen en dat dit de wensch is van alle schoenfabrikanten. Aan anderen wil spr. gaarne overlaten welke maatregelen er getroffen moeten worden. Aan mr. van Spaendonck wenscht hij intusschen hulde te brengen voor zijn gedocumenteerd prae-advies, de hoop uitsprekend, dat de Regeering den daarin aangegeven weg zal inslaan. De „N. Rott. Ct," geeft daarvan 't volgende weer Nadat nog twee personen een korte opmerking hadden gemaakt, zeide de heer Klijberg, dat geen schoenfabrikant de genomen maatregelen ten opzichte van de schoenenindustrie meer za' betreuren. Een klein land kan voor gaan wat betreft het scheppen van idealen, doch evenzeer wat betreft de practische uitvoering ervan. Spr. hielc voorts een beschouwing over ontwa pening. Onze regeering richte zich in zake vrijhandel of bescherming voor wat andere landen doen, welke houding ze immers ook inneemt inzake het ontwapeningsvraagstuk. De Nederland sche industrie worde beschermd tegen invloeden van buiten, waartegen ze zelve niet waken kan. (Wij komen hierop a.s. Zaterdag uitvoerig terug). L.l. Zondag heeft te Eindhoven het 3e Diocesaan Congres van Voor Eer en Deugd plaats gehad. Het was geheel gewijd aan de bespreking van „ouderzorg en kinderzegen". De be langstelling was niet zoo groot als men verwacht had. Na de H. Mis werd de mannenaf deeling geopend onder voorzitterschap van Dr. Deckersde vrouwenafdeeling werd geopend door de presidente Mevr. Sweens-Meuwse. Mgr. Prinsen vertegenwoordigde Mgr. den Bisschop van 's-Bosch. in de St. Catharina-kerk werd éen pontificaal Lof gecelebreerd en de slot bijeenkomst gehouden en sprak Mgr. Princen het slotwoord. De Wit's Dekenfabrieken. Zooals door de Maasbode reeds is gemeld, is door een firma in R'dam een actie begonnen teneinde de trustee der hypothecaire leening der N.V. de WRIJFWAS voor vloeren en meubelen. De heerlyke zuivere terv pentynwas van de Erdal fabrieb te Amsterdam 3renfff Zonneglansen Dennengeur in Huis De correspondent van het pers bureau Vaz Dias te Weenen meldt dat aan mr. Zimmerman het ambt van Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië is aangeboden. Hij heeft het aanbod in beraad ge houden. Mr. Zimmerman wilde zich over deze kwestie niet uitlaten, doch de corres pondent meent te weten dat hij de benoeming zal aanvaarden. Maandag vierde de heer G, J. P. A. Thomson, commandant van de I Divisie Kon. Marechaussee te's Her togenbosch zijn zilveren jubilé alsoffi cier bij het wapen. De plechtige huldiging had plaats in de St. Antoniuskazerne de Mare chaussee. Achtereenvolgens werd het woord gevoerd door de heeren kolonel P. v. Oort inspecteur van het wapen; Mr. Mathon, procureur generaal, directeur van politie, jhr. A. D. Laman Trip, le luitenant. De jubilaris ontving een bloemen hulde en talrijke geschenken. Thans is, bij Kon. Besluit van 26 September, met ingang van 1 Oc tober de minister van financien, de heer H. Colijn, eervol ontheven van het beheer ad interim van het depar tement van koloniën, met dankbetui ging voor de door hem in deze den lande bewezen diensten, en is benoemd tot minister van koloniën de heer Ch. J. I. M. Welter, lid van den Raad van Nederlandsch Indië De heer Weiter zal Donderdagoch tend op het Loo door de Koningin worden beëedigd. Na zijn terugkeer te 's Gravenhage zal hij de portefeuille van koloniën overnemen van minister Colijn. In de Dinsdag gehouden verga dering van de contactcommissie voor het mijnbedrijf deelden de directies mede dat de toestand in 't mijnbedrij zeer slecht is. Zij stelden voor ingaande 1 November a s. de mijnwerkersloonen met 5 pet. te verlagen en den 6-urigen arbeidsdag op Zaterdag af te schaffen en den dag- en middagdienstop 8 uur te brengen en den Zaterdagnachtdienst te laten vervallen. De eerstvolgende ploeg komt dan Zondagnacht om 12 uur in dienst. De afgevaardigden der organisaties zullen deze voorstellen nader in hun vereenigingen bespreken. Donderdag 8 October vergadert de contactcommissie andermaal. Men meldt uit Borculo dat de schade, door den storm van lü Augus tus in die gemeente veroorzaakt, is geschat als volgt Onroerend goed f 1.700 000. roerende goederen f 200.000, veldgewassen, land bouwwerktuigen f80 000. bedrijfsschade f32,500, samen alzoo f 2,312,500. noch deel te hebben. De politierechter wenschte een wachtmeester der maré- chaussée nader over het geval te hooren. En deze deelde mede, dat de vrouw van G. V. eigenlijk schuld had aan die geschiedenis van 't jonge pluim vee. „Als de vrouw de schuld treft, dan kan de man er toch kwalijk straf voor krijgen", lachte een advocaat. En zoo dacht de rechtbank er ook over. Beklaagde werd vrijgesproken. Op 28 Oct. 1924 overleed te 3reda ten haren huize Mevrouw Wed. Vlorel. Na de begrafenis werd het luis gesloten, doch 's nachts wist M. C. Dekkers uit Breda, thans ge detineerd in de woning in te breken en ontvreemde er al de sieraden der dame. In hooger beroep werd tegen den dief 3 jaar gevangenisstraf geëischt, Uitspraak van het gerechtshof 5 October a.s. - Voor het gerechtshof te 's Bosch werd in hooger beroep tegen P, v. d. H., v. D. en C. v. D.. handelaren in gedistilleerd te Tilburg, ieder f13.959 boete geëischt wegens overtreding der wet op het gedistilleerd. L. M. v d. Z Oud-Heusden, overtr. Vleeschkeuringswet, vrijgesproken. J. v. L., Almkerk, overtr. Vleesch- keuringswet, hooger beroep niet ont vankelijk verklaard. - Voor de Rechtbank te 's Bosch stond terecht C. J. H. V. Expediteur, te Heusden, ter zakedat hij op of omstreeks 16 Mei 1925 te Heusden opzettelijk mishandelend W. Colet ge- weldadig met een mes heeft gesneden of geslagen, waardoor deze bloedend werd verwond. Beklaagde werd te dier zaken ver oordeeld tot vier maanden gev. straf. De zaak diende voor het gerechtshof in hooger beroep. Colet was leelijk toegetakeld De jaap met het mes had groote lidteekenen nagelaten. De een had de ander in een café met wat bier of limonade in het gezicht gesmeten en daar hadden de jongens ruzie over gekregen. De getroffene staat ongunstig bekend. Over beklaagde had de burgemeester van Heusden gunstige inlichtingen gegeven. De eisch luidde bevestiging van het vonnis. De verdediger G. van Zinnicq Bergmann pleitte voorwaardelijke ver oordeeling. Uitspraak 12 October a. s. GEMENGD NIEUWS. RECHTSZAKEN. Uitspraken gerechtshof 's Bosch. Het gerechtshof uitspraak doende in hooger beroep bevestigde het vonnis waarbij J. A. v. K. werkman te Vlijmen wegens mishandeling veroordeeld werd tot 6 maanden gevangenisstraf. W. T. te Sprang-Capelle, be klaagd van mishandeling, werd on' slagen van alle rechtsvervolging, Om de kuikentjes. 't Was den politierechter niet dui delijk geweest hoe 't eigenlijk zat met het schuldbewijs tegen G. V. werkman te Sprang, beklaagd van diefstal, 't Ging over jonge kiekskes die bij V. in het kippenhok kwamen logeeren, maar waaraan de man beweerde part Een uit Breda afkomstig persoon, werkzaam bij den sluisbouw te IJmuiden, geraakte Zaterdagnacht, onder den invloed van sterken drank verkeerende, op de terreinen van dit werk onder een zandtrein en werd onmiddelijk gedood. Een 25-jarige persoon, woonach tig te Hilvarenbeek, werkzaam bij het bouwen van de nieuwe sluis te IJmuiden, keerde Zondagavond met eenige kameraden naar de keeten in de Breesaap aldaar terug. In de nabij heid van de Nieuwesluis kregen zij plotseling twist welke zoo hoog liep, dat bedoelde persoon de vlucht moest nemen. De vluchtende geraakte van den weg af liep in het Noordzeeka naal met het gevolg.dat hij verdronk. De omgekomene laat een vrouw met drie kinderen achter. Te Venlo werd in de onmidde- lijke nabijheid van het station het lijk gevonden van den 61- jarige arbeider W. H., uit Blerick, die vermoedelijk door een beroerte getroffen werd. Hedenmorgen tegen 9 uur is aan de Merwekade te Dordrecht gevischt het lijk van den 7-jarige J. C. M., wonende Kolfstraat aldaar. Het lijk is naar de R. K. begraafplaats over gebracht. Zondagmiddag kwam een 6 jarig zoontje van den heer W. te IJmuiden, die met nog eenige kameraadjes nabij het vischstation aldaar speelde, op zoo danige wijze van een steenen trap te vallen, dat, hoewel geneeskundige hulp onmiddelijk ingeroepen was, de dood spoedig intrad. Zaterdag had te Oudenbosch een droevig ongeluk plaats. De oppassende ongehuwde landbouwer C. Verschure, wondde zich met een zeis zoodanig, dat hij tengevolge van bloedverlies enkele uren later overleed. In de Hugo de Grootstraat te Delft is Zaterdagavond de 40-jarige ongehuwde dame E. dood in haar woning gevonden. De recherche door de buren gewaarschuwd, dat zij de laatste dagen niet was gezien, brak de voordeur open. Haar lijk werd in de tweede étage gevonden. De ontboden geneesheer constateerde dat de dood reeds eenige dagen geleden was inge treden. Van misdrijf, waaraan aanvankelijk gedacht werd, is geen sprake. Tusschen Westerbork en Beilen heeft Zondagavond een botsing plaats gevonden tusschen een motorfiets en een dorschmachine. De motorrijder J. P. en de duo-rijder M. W. kwamen onder de paarden en werden ernstig gewond opgenomen P. liep een dub bele kaakfractuur op en is in het ziekenhuis te Assen opgenomen. ABONNEERT U OP EN ADVERTEERT IN DIT BLAD. /O

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 2