DE ECU VAN IET ZUIDEN No. 78. Woensdag 30 September 1925 TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 29 September 1925 Openbare vergadering van den Raad der gemeente Waalwijk, te hou den op Vrijdag 2 October a.s. des namiddags 7 uur ten raadhuize. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet voor verbetering van den weg in het Vooreinde. 3. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet voor rioleering van een gedeelte der Loint. (Voorstel van B. en W. is: tus- schen 't nu gerioleerde en „de Amstel"). 4. Voorstel tot bepaling van het tijdstip, waarop in het vervolg de ker mis zal worden gehouden. (Voorstel van B. en W. isde ker mis te blijven houden 2e Zondag in Juli). 5. Voorstel tot aankoop van de electrische onderstations van de P. N. E. M. 6. Benoeming van een lid in de Schattingscommissie (vacature J. P. Groenen). 7. Vaststelling der Gemeentereke ning en de rekeningen der bedrijven voor Gas, Electriciteit en Waterleiding en van het Woningbedrijf over het dienstjaar 1924. 8. Vaststelling der rekeningen van diverse instellingen van weldadigheid over 1924. 9. Aanbiedin^der gemeentebegroo- ting en der bedrijfsbegrootingen 1926. 10. Vaststelling van het kohier der Straatbelasting 1925. 11. Besprekingen in geheime ver gadering. De Maandagavond in Musis Sa crum gehouden algemeene vergadering van „Waalwijks Belang" was goed bezocht. Na een woord van welkom werden de notulen der vorige verga dering voorgelezen en met een woord van dank goedgekeurd. Naar aanleiding van de notulen deelde de voorzitter mede dat de in een vorige bijeenkomst besproken le zing over stedenbouw binnenkort zal plaats hebbenen dat in verband met de openbare concerten van 't bestuur der liedertafel „Tot bloei der Toonkunst een brief was ontvangen, dat men zeer weinig voelde voor 't geven van matinée's of concerten op de kiosk en dat men er daarom maar niet op inging De voorzitter zeide dat dit schrijven eene werkelijke teleurstelling was voor het bestuur dat meer belangstelling had verwacht. Hij hoopte dat de heeren hierop mettertijd zouden terugkomen, waar hij niet begreep welke motieven hieraan ten grondslag lagen. De rekening en verantwoording van den penningmeester werd door de heeren W. Eibers en Th. van Delft nagezien en in orde bevonden tot een bedrag in ontvangsten op f 829.55 en in uitgaven op f 631 75, alzoo meteen batig saldo van f 197.80. De voorzitter deelde mede dat no. 1 van de aandeelen der kiosk is uitge loot, dat de rente in Mei den deel nemers is thuis bezorgd en dat nog altijd een paar aandeelen die 5% geven te krijgen zijn Hij leest verder voor de leden die bedankt hebben en de genen die als lid zijn toegetreden en doet een beroep op aller medewerking voor 't aanwerven van nieuwe leden. De voorzitter doet daarna eenige mededeelingen ten eerste betreffende de operatie-kamer. Hij is zoo gelukkig thans te kunnen mededeelen dat voor dit doel het pand van den heer C. v. d. Heijden is aangekocht en dat zoo juist eenc bespreking heeft plaats ge had tusschen het bestuur van het Operatiekamerfonds en het Kerkbestuur met het resultaat dat in den vorm van eene stichting zal worden vastgelegd dat het bijeengebracht bedrag van ruim f 20.000 zal worden gebruikt voor inrichtingen instandhouding van eene operatiekamer c. s. die ten allen tijde voor eenieder van elk gezindte zal be schikbaar zijn. Binnenkort hebben we dus het door ons gestelde doel bereikt en is deze kwestie tot een goede oplossing gebracht en is ons werk afgeloopen. 't Heeft wel lang geduurd maar'tis, gelooft spr. zooals hij 'n vorig maal heeft gezegd het lange wachten zal vergoed worden door 't geen we krijgen, een goede operatie-kamer met annex ziekenver pleging. Wat de oudheidkamer betreft, de gemeente heeft f200 beschikbaar ge steld om daarvoor het oud-raadhuis van v.m. Baardwijk in te richten. Daar zal alles gedeponeerd worden wat er merkwaardigs is uit de geschiedenis van Waalwijk, maar ook wat er be langrijkste bewaren blijkt, o. a. alles wat onze grootsche tentoonstelling betreft, wat zeker voor de toekomst van groote waarde is. Hij doet een beroep op allen om hetgeen van eenige waarde is, daarvoor aan tei dienen, speciaal vraagt hij den heer 3 Timmermans Verschure of het misschien mogelijk was de prachtige collectie uitheemsche schoenen der entoonsteliing, zij het in bruikleen, daarvoor ar te staan. Deze zegt zulks te zijner tijd gaarne te zullen overwegen. Op verzoek van den heer G. van Hu'ten, verklaren de secretaris e. a. zich bereid af te staan, wat zij nog in hun bezit hebben van de tentoonstel lingen 1903 en 1910. De Voorzitter deelt mede dat de nieuwe Gids dezer dagen zal ver schijnen en ieder lid een exemplaar zal ontvangen, hij hoopt dat ook deze zal medewerken om Waalwijk meer en meer bekend te maken. Voorts memoreert hij het 65—jarig bestaan van de Liedertafel en 't feit dat W. B. de tusschenpersoon is ge weest, waardoor het schitterende festival is tot stand gekomen en dat bestuur zijne opwachting ter gelegener tijd heeft gemaakt. Er is door het ministerie aan de burgemeesters een rondschrijven ge richt betreffende het behoud van natuurschoon en is er van het Ge meentebestuur een brief gekomen om te vragen of onze vereeniging bereid is toezicht te houden op het plaatselijk natuurschoon en tegelegenertijd in overleg met het D. B. maatregelen tegen verdwijning daarvan te nemen. Dit schrijven is zeer aangenaam voor ons, meer nog dat deze belangrijke aangelegenheid aan ons wordt toe vertrouwd. Zooals de heeren weten^ is indertijd een z.g. „schoonheidscommissie" in gesteld door onze vereeniging. Die heeft nog niet veel gedaan, omdat wij nog al eens op het terrein der ge meente-zorg moesten komen en we bang waren dat 't D B. dat misschien minder aangenaam zou vinden. Daarom is ons dit verzoek zeer aangenaam en stellen wij U voor te antwoorden.dat wij met voldoening dit schrijven hebben ontvangen en gaarne daaraan gevolg geven, dat onze commissie gaarne advies zal uitbrengen, om te voorkomen het verdwijnen van natuurschoon of ontsiering daarvan. De Voorzitter verzoekt den leden ook in deze actief te zijn en de com missie ot 't bestuur tijdig te waar schuwen. Bij punt 5 zegt de voorzitter dat in een voor de tentoonstelling gehouden vergadering met de winkeliers de op merking gemaakt was het gemeente bestuur te verzoeken voor winkelver lichting eene reductie op den prijs van electriciteit te verleenen. Het ligt niet op den weg van 't bestuur om hier met een voorstel te komen en daarom verzoekt hij een dier heeren deie aan gelegenheid, voor hen van groot belang te willen inleiden. Daar echter werd gezwegen in alle toonaarden (drie der voorstellers zelfs waren geen lid van W. B. dus ook niet op deze vergadering) meende de voorzitter dan maar zelf de bedoeling der heeren te moeten weergeven. Er is toen als volgt geredeneerd, dat de winkel even goed een bedrijf is als een fabriek of werkplaats. Waarom moet de eerste het huishoudtarief en de laatste het bedrijfstarief betalen, dat vond men zeer onbillijk. De heer B. van Zwol meent, dat op dien grond, ook kantoren recht hebben op dien lageren prijs. De heer H. de Ruijter meent dat de prijs van 43 cent voor een winkel veel te hoog is. Men krijgt rekeningen waar men van duizelt. Nu wcrdt des avonds het ücht niet of weinig ont stoken en bij lager tarief zouden de straten des avonds een heel ander aanzien krijgen, dat zou werkelijk zijn in het belang van Waalwijk. Besloten wordt aan het Gemeente bestuur mede te deelen, dat op deze vergadering van de zijde der winke liers, het idee is geopperd om op bovengenoemde gronden den prijs voor winkelverlichting te verlagen, natuurlijk met een minimum veibruik en al was het om te beginnen alvast op zekere tijden van het jaar. Ook in die bewuste vergadering werd gesproken om in de St. Nicolaas- tijd een etalage-wedstrijd te oreani— seeren met verschillende attracties, wat zeer zeker het vreemdelingenverkeer zeer zal bevorderen. Ook dit belangrijke onderwerp ver mocht niet eenige discussie aan de vergadering te ontlokken en besloten werd dat het Bestuur van W. B. met eenige uit te noodigen winkeliers de plannen ten deze zouden uitwerken. De Voorzitter deelde neg mede dat besloten was een St. Nicolaasfeest te vieren met officieel bezoek van den H. Man aan de gemeente, welke plannen nader door het bestuur zullen worden onder het oog gezien. Na een opmerking van den heerA. Coppens omtrent het aanbesteden van de verbouwing Operatiekamer onder aannemers leden van W. B. en van den heer Smolders omtrent de kiosk wordt de vergadering gesloten. Het verfwerk van de groote zaal van het gebouw van de R. K. Werk- liedenvereeniging, waaronder mede begrepen het geheele houten gewelf, portalen, trappenhuis enz. is bij onder- handsche aanbesteding gegund aan den laagsten inschrijver, den heer P. J. Dekkers, alhier voor f 960,—. De collecte gehouden 1.1. Zondag in de H. Missen in de St. Antonius- parochie voor de Missie, na een pre dicate van een der Eerw. Paters van het Missiehuis te Kaatsheuvel, heeft f 109.50 opgebracht. L.l. Zondag had op de gemeen telijke teekenschool de aangekondigde tentoonstelling plaats der werkstukken van de leerlingen cursus 1924/1925. Zooals wij voorspelden was de be langstelling zeer groot, er waren tijden, vooral in de ochtenduren, dat er bijna geen doorkomen aan was. Het tenioongestelde verdiende zulks dan ook volkomen en bevestigde volko men hetgeen we reeds meermalen schreven, dat door directeur en leer aren alles wordt in 't werk gesteld om het treste te geven wat gegeven kan worden en dat door de leerlingen met vlijt en ambilie daarvan wordt gepro fiteerd. De bier geëxposeerde resul taten waren daarvan het meest duide lijke bewijs. Donderdag 1 October, wordt de nieuwe cursus ten 6 uur officieel ge opend. Het aantal leerlingen dat zich thans reeds heeft aangegeven, bedraagt ongeveer 100. In ons vorig nummer hebben wij een en ander medegedeeld omtrent de avond cursussen aan de Rijksvakschool voor Leerlooiers en Schoenmakers alhier. Tot ons genoegen vernemen we dat het aantal leerlingen zich heeft uitgebreid tot 115, een belangrijk cijfer zeer zeker, terwijl deze geheele week nog gelegenheid bestaat zich bij den Directeur aan te melden. Voor de looierij moeten er meer komen, denkt toch aan uw belang In den nacht van Zaterdag 3 op Zondag 4 October zal de wettelijke (zomer)-tijd met 1 uur worden ver vroegd. Om op Zondag den juisten tijd te hebben, zal men dus goed doen des Zaterdagsavonds voor men gaat slapen de klok 1 uur terug te zetten. De uitslag van den Zaterdag middag gehouden onderlingen schiet wedstrijd van den bijzonder vrij willi gen landstorm alhier, waarvoor een 7 tal aardige prijzen beschikbaar waren o. m. een horloge, sigarenkoker, '/a kistje sigaren, enz. is als volgt: Marga schieten, 10 meter afstand elk schutter 10 patronen. I c pr. P. T. Wijkmans met 59 punten 2e J. W. de Graauw 58 3e F. J. Slaats 46 4e P. van Brunschot 45 5e L C. Verhoeven 42 6e L. Dekkers 42 7e F. C. Smolders 40 In het gebouw van de R. K. W. V. had de prijsuitreiking plaats, waar men nog een uurtje onder het genot van een biertje gezellig bijeen bleef. Gisterenmiddag had de heer J. F. onder de gemeente Capelle het on geluk, doordat hij met zijn fiets over een steen reed. van den Dijk te vallen tengevolge waarvan hij een schouder-fractuur bekwam. Nadat hij door een passeerenden auto v/as huiswaarts gebracht werd de schouder door Dr. L. weer gezet. Dinsdagavond hield de Kynolo- gen-vereeniging Waal wijk en Omstreken eene algemeene vergadering, die vrij goed bezocht was. De voorzitter de heer W. Eibers, opende de vergadering met een harte lijk woord van welkom, wees erop dat den laatsten tijd weinig was ver gaderd, in hoofdzaak door de vele werkzaamheden die velen var. 't be stuur hadden ter zake der groote en welgeslaagde internationale tentoon stelling. Nu zal weer met ijver worden doorgegaan en hij verwacht ook 'tzelfde van de leden. De notulen worden daarna gelezen en ongewijzigd vastgesteld. De aftredende leden de heeren Jac. Eijkens, A. Spierings en Jud. Timmer mans Phzn. worden herkozen en worden door den voorzitter gecomplimenteerd. Na eene uitvoerige discussie wordt besloten in 1926 geene tentoonstelling te houden en die te verschuiven tot 1927. Aan den Raad van Beheer zal verzocht worden 't zoo te regelen dat geen tentoonstelling wordt gehouden ongeveer terzelfder tijd in twee nabij elkander gelegen plaatsen. Wel zal ge tracht worden in 1926 iets anders te organiseeren, een demonstratie of i.d. Den heeren Broek en Bakkers zal voor hunne goede bemoeiingen als secretarissen bij de eerste zeer goed geslaagde tentoonstelling, een gouden dasspeld worden aangeboden. Omtrent het oprichten van een Zui delijken Bond zal nader in overleg worden getreden met de club die daartoe het initiatief heeft genomen, Na tal van besprekingen ter bevor dering der kynologie, werd deze ge animeerde vergadering gesloten. Uitgenoodigd door de Biljartclub „Hotel Verwiel" zal de heer Moons, uit Antwerpen, oud wereldkampioen a.s. Zaterdag alhier spelen, Afgevaardigden van verschillende clubs zijn uitgenoodigd, terwijl be kende Brabantsche spelers als Adelaars Tilburg, Schuurmans Breda, tegen den man van wereldvermaardheid op dit gebied der sport, den strijd zullen aanbinden. Maandagavond had in Hotel Gerris, eene vergadering plaats der vereeniging Eerste Hulp bij Ongeluk ken die druk werd bezocht. Bij afwezigheid van den voorzitter opent de secretaris de vergadering. Hij doet o.m. de mededeeling over den wedstrijd te Gorinchem, alwaar de twee ploegen der afd. Waalwijk der Roode-Kruis Transportcolonnes zoo'n schitterend figuur sloegen en onder leiding der heeren Th. van Dongen en Princen resp. den lsten met den leidersprijs en den tweeden prijs ver wierven, en spoort de leden vooral aan hard te oefenen en te zorgen dat men spoedig zijn diploma behale om ook aan dergelijke wedstrijden allen te kunnen deelnemen. Als bestuurslid wordt gekozen de heer D. Kuysten, die de benoeming aanvaardt. Verslag wordt als dan uitgebracht over de aan het Tentoonstellings comité aangeboden hulpactie tijdens de j.l. gehouden Internationale Ten toonstelling. Omtrent de nieuwe cursussen meldt de voorzitter die intusschen ter ver- gadering is verschenen dat nog niets positiefs kan worden medegedeeld, doch dat alle leden met den meesten ijver zullen oefenen aangezien dit voor de leden de laatste cursus is vóór het examen. Tevens wordt medegedeeld dat stap pen zullen worden gedaan om ook een cursus voor dames te geven. Aan meldingen worden gaarne bij het be stuur ingewacht. Nog wordt bericht dat binnenkort zal worden getracht donateurs en be gunstigers aan te werven voor de ver eeniging daar de financiën dringend versterking noodig hebben. Aan de rondvraag, waarbij o.m. de contributie-wijziging in den breede wordt besproken, wordt een druk ge bruik gemaakt, waarna de vergadering wordt gesloten. Naar wij vernemen wordt voor gesteld het tarief voor electriciteit voor gewone huisverlichting te brengen van 43 op 40 cent, en ook de Meterhuur voor electriciteit en water eenigszins te verlagen. Aan de afdeeling handel en nij verheid van het departement van ar beid, handel en nijverheid, Bezuiden- hout 30, 's Gravenhage, liggen voor Nederlandsche fabrikanten ter inzage de voorwaarden en een model inschrij vingsbiljet betreffende de aanbesteding der levering van 4900 paar laarzen voor de politie van de internationale nederzetting te Sjanghai. De inschrij vingen worden ingewacht tot 15 Octo ber. DRUNEN. De harmonie «De Vol harding" besloot haar groot nationaal concours te houden op 8 en 15 Nov a.s. De inschrijving tot deelname is thans gesloten. Dit concours belooft heel wat te worden. Wij vernamen dat ongeveer 100 inschrijvingen binnen kwamen 'tZal die dagen druk zijn in onze gemeente, daar een en ander veel vreemdelingen lokt. Er zal te genieten zijn van de muziek, daar velen in eerste klas en uitmuntendheid reeds prijs behaalden, 't Zal voor liefhebbers aan te bevelen zijn tijdig voor een goede plaats te zorgen, wijl evenals anders bij dergelijke gelegenheden nog al eens teleurstellingen voorkomen. Zondag j.l. had in café Pulles wederom een vergadering plaats waar in definitief werd besloten tot oprich ting eener handboogschutterij onder den naam van „De Weth's Zonen". Onmiddellijk werd overgegaan tot het kiezen van een vast bestuur met de heeren Wilgers en de Wit, resp als voorzitter en secr.-penningm. Naar wij vernemen is de firma Gebr. van Gorcum en Van der Lee voornemens hare bestaande fabriek aanmerkelijk uit te breiden. Een verblijdend teeken in dezen tijd van algeheele malaise. Zondag j.l. had eene algemeene vergadering plaats der leden van de afd. Drunen van den Algem. Bond van Bijenhouders. Dit jaar werd slechts plm. 850 pond honing afgeleverd, wel een bewijs dat de imkers, zooals we reeds schreven, reden hebben tot klagen. N1EUWKUIJK. Met den bouw van het Verenigingsgebouw schiet het zeer goed op. Dezer dagen werden de kozijnen voor de 12 groote ramen en voor de breede deur opgesteld. Het metselwerk is hier en daar al meer dan manshoogte. Voor onze dorps bewoners, die reeds zoolang tegen een verweerd muurtje moesten zien rond het oude kerkhof, is het een heel nieuwen opkijk en te oordeelen naar de opgaande lijnen zal het een eenvoudig doch smaakvol gebouw worden en den archictect, de heer Van Vlijmen, tot eer strekken. En hoe spoediger het gereed is des te meer zullen we den aannemer, den heer G. de Bont, dankbaar zijn. Zijn we wel ingelicht, dan is de HoogEerw. heer Alb Janssen, abt van het klooster Pont Albert te Versailles, waaronder ook ons klooster op Onse- noort ressorteert, verleden Zondag van hieruit afgereisd naar Rome, tot bij woning van het Generaal Kapittel der Orde. De grafelijke familie d'Oultrc- mont uit Brussel heeft sinds eenigen tijd v/eer haar intrek genomen in haar kasteel alhier. De heeren, die in het Belgische leger hooge posten be- kleeden, brengen hier hun meesten tijd met jagen door. Nu de jacht op hazen dan begin October zal geopend worden, zullen als gewoon lijk door hun ook wederom groote drijfjachten worden gehouden. VLIJMEN. Op het Zondag gehouden Bondsconcours van kruisboogschutters gezelschappen in het café bij den heer H. Boom, werden de prijzen behaald als volgt: lste zestallen: ie pr. Rozenjacht, Vlijmen: 2e pr, Juliana, Vlijmen; 3e pr. Jonge Batavieren, Nieuwkuijk; 4e pr. Wilhelmina Vlijmen; 5e pr. De Een dracht, Waalwijk, 6e pr. Excelsior, Els- hout. De wisselbeker werd behaald door Rozenjacht, Vlijmen met het hoogst aantal punten. 2e zestallen: le pr. Jonge Batavieren Nieuwkuijk, 2e pr. Rozenjacht, Vlijmen; 3e pr. Juliana, Vlijmen; 4e pr. Wilhel mina, Vlijmen; Personeele prijzen werden behaald als volgt: le pr. J. v. d. Hoven, Waalwijk; 2e pr. H. van Engelen,, Vlijmen; 3e pr. P. Wilhart, Vlijmen; 4e pr. H. Braat Vlijmen; 5e pr. C. van Noord, Nieuw kuijk. Geluksprijzen le pr. A. v. d. Graaf, Waalwijk; 2e pr. J. Kooien, Vlijmen; 3e pr. J. v. d. Lee, Vlijmen. De eere-tak geschonken door den heer A. v. d. Graaf, Waalwijk, voor den schutter die van een zestal het hoogst aantal punten schoot, werd gewonnen door G. v. Bladel. Waalwijk. Bij loting werd bepaald de eerste wintervergadering te houden te Waal wijk op nader vast te stellen datum. De prijzen werden allen met een toespraak uitgereikt. Het feestterrein had een schitterend aanzien. Gesloten werd met een korte, kernachtige rede. WASPIK. Ofschoon het voor een herder hard valt te moeten scheiden van zijne kudde, was het voor den ZeerEerw. heer pastoor een genoegen zijn parochianen van Waspik-Boven te kunnen mededeelen, dat het Z.D.H. den Bisschop van Den Bosch behaagd had, zijne toestemming te kunnen ver leenen tot het bouwen eener rectorale hulpkerk, waardoor aan dit gedeelte der bevolking, voor het meerendeel zoover van de parochiekerk verwijderd, een onschatbare weldaad wordt be wezen. Een brief van Z.D.H., gericht aan den HoogEerw. Pater Provinciaal der Ongeschoeide Carmelieten van de Beiersche Provincie, onder den titel van het H. Kruis, werd onder de Hoogmis voorgelezen, waarin de ver schillende voorwaarden tot oprichting eener rectorale hulpkerk, met als pa trones de H. Theresia van het Kindje Jezus, werden gemeld en de verlangde toestemming werd verleend. De nieuwe parochie zal omvatten alles ten Zuiden van de spoorlijn 's Bosch—Lage Zwa- luwe, uitgezonderd het Strooiendorp. Als eerste Rector is benoemd de Zeer Eerw. Pater Henricus, prior van Geleen, die met de voorbereidende werkzaam heden is belast. Het kerkbestuur zal bestaan uit twee Paters der Orde, de eerste twee zijn de ZeerEerw. Paters Thimoteüs ep Gregorius. Alleen het trouwen blijft aan de parochiekerk van den H. Bartholomëus, benevens het doen der plechtige H. Communie voor jongens, zoolang Waspik-Boven geen eigen scholen heeft. De ZEerw. heer Pastoor deelde ten slotte nog mede, dat hij hoopt, dat in den volgenden herfst de kerk nog in gebruik zou kunnen worden genomen, dat hij bleef de pastoor der parochie Waspik en dat hij vertrouwde, dat men hem in de nieuwe kerk in het gebed niet zou vergeten. Moge door den zegen van de H. Theresia Waspik-Boven een bloeiende toekomst tegemoet gaan. Als een zeldzaamheid in de tegenwoordige dienstbodenwereld mag gemeld, dat mej. C. A. Schalken den dag herdacht waarop zij voor 35 jaren bij den heer G. Teunen in dienst trad. RAAMSDONKSVEER. .Tol bestuurs lid van de Landbouwvereenigin Raamsdonksveer werd gekozen dhr. L. v. (1. Made. Met goed gevolg is van stapel ge- loopen van de werf N. V. Scheeps- bouwwerven v.h. P. en A. Ruijterberg het sleepschip Corma, groot 870 ton gebouwd voor dhr. C. P. Verhulst. Onder de schoolkinderen breiden de mazelen zich geweldig uit. MADE. In de voorgaande week hadden een reeks ongevallen plaats. De werkman J. v. d. Rijken had een ernstige handkwetsuur opgeloopen tusschen een in werking zijnde meng machine. De schipper P. van Gils viel op zijn schip van een hooilast en brak of kneusde een heupbeen per auto is hij naar het „Ignatius" Ziekenhuis te Breda overgebracht. Ook werd daar heen overgebracht P. G. uit den „Drim alhier, die bij het rooien van aard appelen is komen te vallen en een schouder brak. Ook kwetste A. V. zijn voet ernstig door er een scherpen beitel op te laten vallen, terwijl ten slofte de 72-jarige mej. A V. bij het openstooten van een keldervenstertje door de ruiten sloeg, en haar hand en pols door de glasscherven ernstige verwondingen opliepen. Niet zoodra was Zaterdag de kermis geopend of twee ruziezoekers werden opgeborgen in het arrestanten lokaal. Pater Willebrordus, onze voor malige dorpsgenoot de Eerw. Heer Jacobus van Alphen Jz., die op 15 Aug. jl. te Routsjouck (Bulgarije) de H Priesterwijding ontving en thans in Nederland vertoeft, zal waarschijnlijk op Zondag 4 Oct. e k. alhier zijn eerste H. Mis opdragen. Dinsdag n.m. heeft de heer Boltini gochelaar, in het Patronaatsgebouw, eerst voor de jongens van de R.K. school en toen voor de meisjes een paar uitvoeringen gegeven. Vanwege het polderbestuur van Wychen werd aanbesteed een stoom gemaal, hetwelk door de heeren Th. Blijlevens en Zoon alhier is aangenomen voor f 31 000 Bij voldoende deelname zal van wege de Ver. „Gemeente-Belang" een cursus Handelsonderwijs, Boekhouden, Handelsrekenen en Handelskennis worden gegeven. Aanmelding behoort te geschieden voor of op 4 Oct. e. k. bij den heer F. J. van de Reijt, secretaris van die vereeniging. CAPELLE. Dezer dagen zijn de eerste suikerbieten op het haventerrein alhier aangevoerd ter verscheping. Ze zijn flink van stuk, zoodat het gewicht wel zal meevallen. De eerste scheepsladin gen zijn naar de fabriek verzonden. Hadden vorige week de landbou wers, aangelokt door 't mooie weer, hun vee weder verschaard naar de weilan den in den Buitenpolder, j.l. Zondag waren ze weer genoodzaakt, tengevolge van het ongunstige weder, de dieren naar de landerijen in den Binnenpolder over te brengen of wel te stallen. Ver schillende laag geleden gedeelten in den buitenpolder staan weer blank. De gemengde zangvereeniging „Het Rozeknopje" alhier bestaat in November van dit jaar 15 jaren. Naar wij vernemen is in beginsel besloten dit feit met het houden van een zang en muziekconcours in 1926 feestelijk te herdenken Door de biljartclub „Hét kalme spel", gevestigd in het café Hoffman in de Nieuwstraat alhier wordt van 3 Oct. tot 9 Nov. e. k. een groot biljart en barakconcours gehouden, waaraan flinke geldprijzen, benevens prachtige kunstvoorwerpen als prijs zijn verbon den. Vorige week Maandag vierden de echtelieden H. Koenen en C. Sprangers onder buitengewone belangstelling hun gouden huwelijksfeest. Zij werden over laden met stoffelijke blijken van waar deering. Moge het hun gegeven zijn eenmaal hun diamanten huwelijksfeest te vieren. In de j.l. gehouden vergadering van „De Binnenpolder van 'sGrevel- duin-CapelIe" werd besloten de z.g. Dwarssteeg. beter bekend onder den naam van „Korte Nieuwstraat" aan de gemeente over te geven. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 29 Sept. 1925. Naar we hooren, is door dhr. G. van Veen, ontvanger der Dir. belastingen alhier, eervol ontslag gevraagd wegens gezondheidsredenen. De werkman J. N., op de scheeps werf had het ongeluk, dat hem een zware ijzerenplaat op 'l lijf viel, waar door hij zeer ernstig aan een been en een hand werd geblesseerd en wel zoo, dat hij per voertuig naar zijn woning moest worden vervoerd. De zes-jarige W. K. viel al spe lende in den Demer, wat gelukkig spoe dig werd opgemerkt. Weldra was hij dan ook weer op vasten wal, waarna hij met een nat pak naar huis werd ge leid. De Heer J. van Dijl, Hoofd der school voor Mulo is benoemd tot on derwijzer voor Ned. Taal en Rekenen aan de teekenschool. INGEZONDEN STUKKEN? (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer de Redacteur. Met belangstelling zullen velen met mij het berichtje gelezen hebben in Uw blad omtrent de gasprijsverhooging. Dat staat er zoo maar voor den neus weg of het de gewoonste zaak van de wereld was. Terecht schrijft U dan ook „Men deelt ons mede",misschien is het nog wel geen officieele mede deeling en valt het nog mee. Het gekste is echter het argument; typisch, hoe men er een glimpje van noodzakelijkheid of van juistheid aan weet te geven, hoe, zooals men dat on-officieel zegt, men er een pin aan weet te wringen omdat de cokes goedkoop zijn, worden de gasprijzen verhoogd. A propos, wie weet dat, dat de prijs der cokes zoo laag is; is dat gepubliceerd, zoodat ieder inge zetene er thans van kan profiteeren. Of mogen daarvan alleen buitenmen- schen met karrevrachten en scheeps ladingen genieten en moeten de inge zetenen van den winter als het gros is opgeruimd weer hooge prijzen be talen? Maar daarover wilde ik het niet hebben. Ik sprak hierboven over de verhoo ging van den gasprijs omdat de cokes- prijs laag is, welk verband ik niet snap. Neen, Mijnheer de Redacteur, laat men toch eerlijk zijn en zeggen waar het hem in zit, n.l. in den prijs van 5 cent die men rekent voor verwar- mingsgas. Met de kook-op gas-ten- toonstelling is alles op haren en snaren gezet om verwarmingsgas te verkoopen, voor ovens, voor kachels in keukens, voor centrale verwarming; dat gas wordt geleverd voor 5 cent en ben ik goed ingelicht, dan is dat de strop, dat gas is te goedkoop, en daarom mogen wij meer betalen. Laat men toch zeggen waar het op staat en laat men toch eens ernstig de koe bij de horens pakken. Een bedrijf als het onze, een bedrijf met dergelijke prijzen moest zelfs een flink rendement geven aan de gemeente. Ik dank U voor de plaatsruimte. Mijnheer de Redacteur. Het zal velen verheugd hebben een bericht in uw geacht blad te vinden, dat wederom letterkundige lezingen dezen winter zullen gehouden worden. Velen hebben de beste herinneringen aan de zeer interresante avonden van dr. Moller en de reeds gepubliceerde namen spreken voor zichzelf. Iets zou ik het comité namens velen willen vragen, en ik geloof, dat U Mijnheer de Redacteur daarover Uw meening reeds aan het Comité hebt kenbaar gemaakt, nl. of 't niet mogelijk zou zijn een of twee tooneelavonden in te voegen, ik geloof dat zulks zeer in den smaak zou vallen en dat zulks thans zeer goed mogelijk is in onze plaats nu daarvoor eene goede gele genheid is. Een mooi en goed stuk door tooneelspelers van goeden rang gegeven, zal zeker veel belangstelling trekken en ik durf daarom dit idee in gunstige overweging geven. Met dank voor de plaatsruimte» Hoogachtend, K. KERKNIEUWS. Nieuw Klooster met Rectorale Hulpkerk. Z. D. H. de Bisschop van 's Bosch heeft aan de eerw. paters Ongeschoeide Carmelieten van Beiersche provincié van het H. Kruis verlof gegeven tot de oprichting van een klooster te Was pik-Boven met openbare kerk, welke Z. D. H. den Bisschop wordt erkend en verheven tot Rectorale Hulpkerk met eigen grondgebied. De kerk wordt toegewijd aan de H. Theresia van het Kindje Jezus. Pater Honorius, Prior te Geleen, is met de oprichting belast. (Sint. Jansklokken). Priester.Jubilea bisdom Den Bosch. Van de verschillende jubilea, die in de deze week herdacht worden ver melden wij de volgende: ABONNÉ.

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 5