Hel besle voer is hel voordeeligst. Voert daarom In den Hoenderhof. „Het Witte Nuthoen" J. Tuerlings, Woerden in een vorige vergadering voorgesteld te hebben dat ook uit de gemeentekas een bedrag van f 100 zou worden gegeven aan de slachtoffers van den stormramp. Tot een beslissing is het niet ge komen en nu zou Spr. willen vernemen hoeveel de collectie heeft opgebracht. Is dat nogal een behoorlijk bedrag, dan wil hij, vooral ook omdat zooals hij al meermalen heeft gezien, Ged Staten het niet goedkeuren om uit de gemeen te kas een bijdrage te verleenen, zijn voorstel wel intrekken. Voorzitter. Dat niet goedkeuren van Ged. Staten zal in hooger beroep wor den uitgemaakt. De collecte heeft opgebracht in de Ned. Herv. Kerk f 190, in de Kath Kerk f 229. op het gehouden concours hippique f 81 en aan de huizen f 848,18 totaal f 1349.28. Van Woerden. Dat is een heel mooi bedrag en daarom trek ik mijn voorstel, in een vorige vergadering gedaan, in. Van Dongen-Recter. Kunnen de stuk ken niet wat eerder ter inzage worden gelegd. Nu kregen we Donderdag morgen de oproeping en dienzelfden dag moesten we de stukken komen inzien. De Jong. Ik heb daartoe ook geen gelegenheid gehad en dat is niet pret tig als men zoo geheel onvoorbereid hier moet komen. Voorzitter. Ik zal de agenda wat eerder laten bezorgen Komt er dan nog iets bijzonders, dan kunnen wij nog een aanvullingsagenda laten be zorgen. Daarna gaat de raad over in geheim comité ter behandeling van bezwaar- schriften aanslag plaatselijke belastin gen. pdhhs ^^"^^.CHTENDVOER '*0 PF0KV0ER NAAML. VENNOOTSCHAP BERGHS GRAANHANDEL en v. d. Berth's Gem. voer: roodmerk, groenmerk, geelmerk, samengesteld uit prima granen. VRAAGT HET OORDEEL VAN DESKUNDIGEN Verkrijgbaar bij: J. v. d. Assem-Borsten, Kaatsheuvel. Jan Verwiel, Waalwijk Fl. Michael, Vrijh.-Capelle. W. v. Beek, Nieuwstr., Capelle. A. v. Strien, Waspik. De Jonghe, 's Gravenmoer. - H. Hamers, Dongen. L. P. v. Iersel de Beer, J. v. Spaendonk-Spijkerman, Firma S. B. Dames, Heuvelstraat, Tilburg. P. de Wert, Hilvarenbeek. Waar niet vertegenwoordigd, soliede agenten gevraagd. leider van den Nijmeegschen Eierleg- wedstrijd, gebruikt het op den wed strijd als een der belangrijkste deelen van zijn ochtendvoer voor de leg- wedstrijd hennen. Ter vervanging of aanvulling van groenvoer doet de gekiemde haver goede diensten. Men vuile een emmer met haver en giete daarop zooveel water dat de emmer overloopt. 24 uren wordt hierin de haver voor geweekt, daarna uitgeschud in bakken, welke geplaatst worden in een kelder of ands.i niet te kil gebouw. Met een zak worui het goedje afgedekt. Dagelijks moet er Voor dc Rechtbank tc Amsterdam w ivijk behandeld. Ren foto ran dc be, ie ijk is ordt op het oogenblik de, zaak Mu/yl- klaagdebank, waarin beklaagde Minjl- gezeten. Naast gerst en maïs willen we een paar minder gebruikelijke, evenwel niet minder waardige voedergranen bespreken, nl. haver en tarwe. Vooral van het eerste artikel hebben slechts zeer weinig kippenhouders de over tuiging, dat het een prima voer kan zijn. Geldt bij vele andere granen als een der eerste vereischten dat hunne waarde als kippenvoer evenredie is met het gewicht, meer bijzonder geldt dit nog voor haver. Als tweede eisch hebben we hier echter te stellen de grootte van den korrel. Haver kan zeer zwaar zijn en toch geen gewaar deerd kippenvoer blijken. De kleine korrelige haver weegt wat meer per H.L. dan de grof korrelige, terwijl het gewicht van de eerste vaak kilo's per H.L. hooger is. De onbekendheid van de waarde van haver als voedings middel is oorzaak geweest van het weinige gebruik daarvan. Eerst in de mobilisatie, in de jaren van voedsel schaarste is voor vele landbouwers de waarde van haver voor de kippen gebleken. Haver maakt de dieren vurig en levendig en oefent zoowel op den gezondheidstoestand als op de pro ductie een gunstigen invloed uit. Vele boeren hebben nooit meer eieren ge raapt dan juist in de jaren dat ze ge noodzaakt waren veel haver te voeren bij gemis aan maïs en gerst. Daarbij is haver een goede regulateur. Bij eigen ondervinding kunnen wij het met zekerheid beweren. Menigmaal stelde men ons de vraag: Wat moet ik doen aan mijn dieren, zij zien er keurig uit, hebben reuzenkammen op den kop, doch leggen niet. Het ant woord was vaakZet de dieren maar uitsluitend aan den haver. In nog geen enkel geval kreeg ik later te hooren, dat dit ongunstig werkte. Als beste haver noemen we de Canada No. 2 Ook zware Groninger mits niet gezwa veld hoort bij de allerbeste kippen- havers. Deze zware soorten komen echter als voerhavers niet geregeld in den handel. De beste haver wordt grootendeels verwerkt in de moute rijen. Als havermout vormt het even wel een voer dat nog verre boven den gewonen haver uitblinkt. Vooral als kuikenvoer is het prima. Één deel havermout plus één deel tarwezemelen plus één rauw ei p:r 20 kuikens is gedurende de eerste vier weken een opfokvoer, waar de beste samenstelling niet tegen aan kan. De heer Victor, het noodige water aan worden toege voegd, terwijl tweemaal omwerken noodig is om de schimmelvorming en bederf te voorkomen. Na een tiental dagen vormt het een zeer gewild groen voer. Wordt haver door de kippen niet gaarne gegeten, juist, het omge keerde is het geval met tarwe. Tarwe is zeer rijk aan zetmeelachtige stoffen en arm aan eiwit en vet. Uitsluitend of hoofdzakelijk gevoerd aan leggende hoenders kan het aanleiding geven tot het vet worden der hoenders. Een zeer goed voer is het gekneusd of gebro ken voor kuikens of in heele korrel vorm voor jonge hoenders. Als voer- tarwe wordt er echter vaak veel min derwaardigs in den handel gebracht. Vooral 't seizoen 1924—1925 heeft hierin geschitterd. Er werden bijna geen partijen geoffreerd of er was een luchtje aan of de korrel was niet zon der schot. De nieuwe oogst schijnt over 't algemeen beter gewonnen. Men zij echter ook niet te happig in het koopen van nieuw goed. De prijzen zijn over 't algemeen wel is waar aan merkelijk lager, doch de nieuwe oogst bevat aanmerkelijk hooger vochtgehalte, wat reeds duidelijk te merken is als men zakken van evenveel gewicht oude en nieuwe oogst naast elkaar plaatst. In een goed gemengd voer mag tarwe niet ontbreken, tot 25 a 30 pCt. van het gewicht mag hij daarvan deel uitmaken. WENKEN VOOR DEZE WEEK. I. Zorg thans voor groenvoer voor den winter, 't Is nu de tijd dat man gels en rapen worden binnengehaald 't Is voor den winter als de dieren voortdurend zitten opgesloten een kos telijk groenvoer. II. Avicultura van deze week gaf een prachtig middeltje om 't vechten van pas bij elkaar gebrachte hoenders tegen te gaan. Het plaatsen van eenige kisten, manden of tonnen in de ren geeft de dieren gelegenheid elkander gemakkelijk te ontloopen. Krijgertje) spelen geeft een goede afleiding. III. Zoo er in uw plaats gelegen heid bestaat een cursus in pluimvee teelt te volgen, laat dan niet na daar van gebruik te maken. Het brengt de kippenhouders op de hoogte met de elementaire beginselen van de pluim veeteelt. Pluimveeteeltcursussen zijn voor iedereen toegankelijk, burger of boer, lid of geen lid van een club of vereeniging, daar deze cursussen door 't Rijk gesubsidieerd worden. VRAAGBORD. G. T. te Waalwijk. Uwe vraag is niet zeer duidelijk gesteld. Ik meen echter dat uwe bedoeling is de stan- daardeischen te leeren kennen waar aan een Ancona moet voldoen. Op de eerste plaats moeten we hierbij in aanmerking nemen dat we met een kleurras te doen hebben dat veel gemakkelijker afwijkingen vertoonen kan, dan uitsluitend witte of zwarte rassen. De algemeene eischen zijn: Levendige, ietwat schuwe dieren van een middelmatige grootte, iets kleiner dan een gewone leghorn, zeer gehard, vroeg legrijp, zeer zelden broedsch. HaanDe snavel stevig en kort, de kam matig groot, enkel, volkomen rechtop zonder eenige vouw of zij- sprant, de neklijn volgend, zonder op den nek te drukken. Gezicht niet te grof van weefsel, oorlellen matig groot, amandelvormig, zacht, vlak, goed tegen den kop gedrukt. Hals mooi gebogen, dicht bezet met sierveeren. Romp wig vormig, breed in schouder en spits uitloopend naar achteren. Borst rond en breed. Rug lang en breed, afhel- lend naar den staart. Vleugels groot, goed gesloten gedragen. Staart vol en sierlijk achterwaarts gedragen. Zadel goed ontwikkeld. Pooten middelmatig lang. onbevederd. Teenen goed ge spreid, vrij van veeren. Houding recht op en sierlijk. Gewicht plm. 5 pond. Hen: snavel, kinlellen, gezicht, oor lellen en hals als bij den haan. Kam fijn van weelsel, enkel, diep en regel matig getand, niet te groot en naar eene zijde overhangend. Romp breed van voren, toeloopend naar den staart. Borst rond en diep en sierlijk gebogen. Rug lang. breed, licht gerond. Staart flink lang en mooi gedragen. Pooten en teenen als bij den haan. Kleur voor haan en hen. Snavel geel, oogenrood, kam en kinlellen helder rood, gezicht: helder rood zon der wit, oorlellenwit, beenen en voetengeel met zwarte vlekken, nagels: geel. Gevederte. Prachtig glanzend groen zwart met witte vlekken, zoo regel matig mogelijk op alle deelen van de dieren voorkomende en niet te groot van omvang. Ernstige foutenwit in 't gezicht, anders dan enkele kam, anders dan wit en zwart gekleurde veeren, te hoog gedragen staart, veeren aan pooten of teenen, minder of meer dan 4 teenen en andere lichaams gebreken. Over de rest van uw schrijven be antwoord ik u per brief. J. TUERLINGS, Pluimveeteellleeraar, Kaatsheuvel. TE KOOP. Diverse FOKHANEN, WIT LEGH. Am. en Eng. type, import uit Agredap (Denemarken.) W. WYAND., ANCONA's en R. I. R. Wij bieden slechts dieren aan van de allerbeste nutstammen. Wij behaalden 't vorig seizoen op drie tentoonstellingen driemaal de beste inzending en tal van coll, eere leen 2e prijzen. KAATSHEUVEL. BINNENLAND. I)e Wit Co's Dekenfabrieken. Voor eenige dagen wezen wij er reeds op, dat met het oog op de groote economische belangen die er bij zijn betrokken een poging om het bedrijf van de N. V. de Wit Go's Dekenfa brieken te Helmond, waar indertijd niet minder dan 900 menschen werk vonden, verder voort te zetten niet ach terwege mocht blijven. Ons nader ver strekte gegevens versterkten ons in de opinie, dat een zoodanige poging ook kans van slagen zou hebben. Allereerst hierom, wijl de huidige deconfiture haar oorzaak niet vindt in de exploita tie-uitkomsten van het hoofdbedrijf, doch in verliezen geleden door doch- terinstellingen, met name de Handel Mij Moera opgericht voor den In- en Export óp Ned. Indië de Wit Co's Vellenhandel, en William John's Oldham Ltd., van welke de Wit Co's Dekenfabrieken alle aandeden bezat en voor wier verplichtingen zij ook ten deele aansprakelijk was. In het bijzon der door de Moera werden zeer groote verliezen geleden: het kapitaal ad plm. 200.000 ging geheel verloren, terwijl bij de liquidatie nog een deficit aan wezig bleek te zijn van ruim één mil- lioen gulden. Het bankierscrediet dat daartegenover paraisseerde, en waar voor de heer P. J. J. de Wit aanvanke lijk borg had gestaan werd overgeno men door de N. V. de Wit Co's De kenfabrieken. Op grond van juridische adviezen mag worden aangenomen, dat daardoor de persoonlijke borgstelling is komen te vervallen. De belangheb bende bankinstellingen zijn de Unie- bank voor Nederland en Koloniën en Te Dordrecht had Donderdag de herdenking plaats van den SOOeti. geboor tedag van Johan de Witt. In de gevel van het geboortehuis werd een een voudige gedenksteen onthuld. De burgemeester van Dordrecht, P. L. (laag Fortman, legde namens het gemeentebestuur een krans aan de voet van het standbeeld van de gebroeders de Witt. Lotichius Co's Commanditaire Bank, in liquidatie (Ned. Handel Mij.). Beide hadden tenslotte aan het ge- heelc concern een crediet van ruim 3,5 millioen gulden verstrekt, waarvoor jaarlijks ongeveer 280.000 aan rente moest worden opgebracht. Het oorspronkelijk bedrijf bleek ech ter ook gedurende de laatste jaren niettegenstaande slechts met een capa citeit van ongeveer 00 pCt. kon worden gewerkt nog levensvatbaarheid tc be zitten. Gemiddeld bedroeg de bedrijfs winst toch nog ongeveer 2 ton en ge durende de periode van 1 April tot 1 Juli 1.1. werd zelfs een exploitatiewinst van 81.000 geboekt. Naar wij vernemen bestaan er thans plannen, om met medewerking der houders van hypothecaire obligaties tot een reorganisatie en verdere voort zetting der vennootschap te komen. Daarbij zouden de minder lucratieve afdeelingen van het bedrijf moeten worden afgesneden met name de weve rij te Geldrop en de cylindergarenspin- nerij te Helmond. Het nieuwe bedrijf zou dan omvatten 2 spinnerijen te Helmond en 2 weve rijen te Gemert en Deurne. In dit ver-' band is van belang, dat ten behoeve van obligatiehouders slechts de fabrie ken te Helmond en Geldrop hypothe cair zijn verbonden en dat die te Ge mert en Deurne ten behoeve van de betrokken bankinstellingen zijn ver bonden. M. Radio-Omroep. Naar de ,',Msb." verneemt, heeft dc Minister van Waterstaat eenige perso nen die geacht kunnen worden de groote geestelijke stroomingen onder ons volk te vertegenwoordigen, de uitnoodiging gericht zitting te willen nemen in een Staatscommissie, die tol taak zal hebben deii minister op kor ten termijn van advies te dienen met betrekking tot een volledige regeling van den Radio-Omroep hier te lande en hem dienaangaande voorstellen te doen, voor zoover de Staat daarbij be trokken zal zijn. Waar bet niet onmogelijk wordt ge- aeht, dat toch eenigen tijd zal verstrij ken, alvorens de commissie met haar arbeid gereed is, heeft de minister le vens verzocht hem voorstellen te wil- ln doen, ten aanzien ook van eventueel te treffen tijdelijke maatregelen, die met het oog op het feit, dat een rege ling van den Radio-Omroep zeer ur gent wordt geacht. Een afzonderlijke commissie van eenige deskundigen niet-ambtena- ren zal de Staatscommissie bij baai- arbeid terzijde staan. Voornaamste wijziging in den post dienst op 1 October a.s. De volgende wijzigingen in den post dienst zullen met 1 October a.s. van kracht worden. Porten en rechten. (Binnenl. ver keer) Monsters: voor een gewicht van niet meer dan 100 gram 5 cent, voor elk meer gewicht van 50 gram 2'/2 cent daarboven. Algemeen. De briefkaarten voorzien van een zegelafdruk van 12'/.> cent worden tot nadere afkondiging opge bruikt. Na 30 September 1920 worden zij aan de kantoren der Posterijen te gen den prijs van 10 cent verkocht en staan zij in waarde geheel gelijk met de te zijner tijd verkrijgbaar te stellen briefkaarten, voorzien van een zegel- afdruk van 10 cent. Door middel van een aanteekennig op de adreskaarten en voor zooveel de pakketten voor het buitenland be treft, ook op de pakketten zelf zal zijn aan te geven, hoe in geval van on bestelbaarheid van de pakketten door het kantoor van bestemming zal zijn te handelen. Aan de kantoren der Poste rijen kunnen inlichtingen worden ver kregen nopens de wijze van behande ling, die voor de postpakketten in ge val van onbestelbaarheid kunnen wor den verlangd. Bij herdruk worden de adreskaarten ook die in label vorm met de gewijzigde bepalingen in overeenstemming gebracht. De op 1 October 1925 van kracht zijnde tarieven zijn opgenomen in een nieuwe uitgaaf der tarief boekjes, wel ke aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar zullen zijn tegen 10 cent per exemplaar. De verschillende nieuwe bepalingen betreffende het postverkeer zijn opge nomen in de uitgaaf van den Post-, Telegraaf en Telefoongids, welke in de maand October a.s. verschijnt. De voorhanden briefkaarten met ze gelafdruk van 12'/a cent worden van 1 October 1925 af tegen 10 cent ver kocht. SPORT. VOETBALSPORT. QuickAlliance. Het is niet zonder redenen dat de eerste 2<le klas N. V. B. competitie wedstrijd in Waalwijk met groote be langstelling wordt tegemoet gezien. Het sterke Alliance uit Roosendaal, de club die het vorige seizoen in de Zuid 1ste klasse speelde, de club die tegen N. A. C., tegen een Willem II, tegen een M. V. V. e.m.a. grootheden speelde, die >4*»—

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 6