DE ECHO VAN IT ZU DEN Abonneert u 0P dit biad Adverteert No 79. Oct. '25. 48e Zaterdag DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 2 October 1925. A.s. Maandag 5 October zal de Ned. R. K. Bond van Schoenfabrikan ten eene zeer belangrijke algemeene vergadering houden in de zaal van café Devenijns, Heuvel te Tilburg. De agenda luidt als volgt: Bespreking van het plan tot reor ganisatie van het Bondsbestuur en het nemen van besluiten te dezer zake. Wij twijfelen er niet aan of alle leden uit deze omgeving zullen tegenwoor dig. zijn. want de te nemen besluiten zullen van 't grootste belang zijn voor den Bond niet alleen, maar voor de geheele schoenindustrie van ons land. De afdeeling Waalwijk van den Ned. R. K. Bond van Schoenfabri kanten hield Woensdagavond eene vergadering in hotel Gerris, inzake de reorganisatie van den Bond. Er werd na eene zakelijke en be langrijke discussie besloten onder staande circulaire te zenden aan alle leden van den Bond Zooals U allen reeds bekend zal zijn uit de Notulen van de Hoofdbestuursverga dering van Donderdag 17 September afge drukt in het „Orgaan" van 23 Sept. zal op Maandag a.s. eene algemeene verga dering gehouden worden, waarin de in die Hoofdbestuursvergadering voorge stelde reorganisatieplannen ter sprake zullen worden gebracht. De afdeeling Waalwijk achtte de voor gestelde reorganisatie-plannen van een dusdanige beteekenis voor de toekomst van onzen Bond, dat zij gemeend heeft een afzonderlijke vergadering hieraan te moeten wijden. Op deze zeer goed bezochte ver gadering werd met algemeene stemmen besloten het voorstel van het Hoofdbestuur te steunen. Wel was men van oordeel, dat eene Commissie voor Algemeene Zaken niet behoorde te worden ingesteld, daar de veel omvattende taak dezer Commissie beter toevertrouwd bleef aan het Dage- lijksch Bestuur. Waar, volgens de plannen van het Hoofdbestuur, op de a.s. Algemeene Vergadering in hare plaats zal treden, eene z.g. „Reorganisatie Commissie heeft vooral de samenstelling dezer com missie en de daaraan te geven macht, een belangrijk punt van bespreking uitgemaakt.' De afdeeling Waalwijk meent de resultaten dezer bespreking ter kennis te moeten brengen van alle leden, opdat de a.s. Algemeene Vergadering, practi- sche en gezonde resultaten ter dezer zake zal kunnen bereiken. Algemeen was men van oordeel, dat de Reorganisatie Commissie, eene zoo groot mogelijke macht moet worden gegeven en stelde voor, in afwijking van het voorstel van het Hoofdbestuur, een commissie van 7 leden te benoemen, be staande uit de Heeren (in alphabetische volgorde) A. Hoogenbosch, Eindhoven Lank- hout, 's Bosch C. Ligtenberg, Dongen; A. Roosen Jr., Oisterwijk J. Spapens, Waalwijk; J. Verheij, Nijmegen; C. Vesters, Kaatsheuvel. „Der Deutsche Schuh* te Berlijn, schrijft o. m. De internationale ten. toonstelling voor de schoen- en leder industrie, die in Waalwijk van 22—31 Augustus werd gehouden, is in elk opzicht geslaagd. Eer we overgaan tot beschrijving der tentoonstelling eerst eenige woor den over Waalwijk. De Hollandsche schoen- en leder industrie concentreert zich hoofdzake lijk in de provincie Noord-Brabant met Waalwijk als middelpunt. De schoen- en ledervervaardiging is een der oudste en voornaamste industriën van dit deel van het land. Reeds voor 50 jaar bevonden zich in Waalwijk ongeveer 40 zool- en overleder-looierijen en niet minder dan 150 schoenmakerijen. Door de machi nale ontwikkeling der schoenindustrie verdween een groot deel van deze ondernemingen, maar volgens de sta tistiek van 1923 had Waalwijk in dat jaar nog 43 grootere en kleinere schoenfabrieken. Eenige daarvan zijn in de laatste 10 jaren tot grpotbedrijf uitgegroeid met een productie toi de 1000 per dag. In Waalwijk worden in hoofdzaak dames luxe schoenen in Mac Kay, Ago en Goodyear, heerenschoenen in Goodyear gemaakt. Deze tentoonstelling gaf een schit terend overzicht van de ontwikkeling van de schoentechniek der Hollanders. De aanleg der terreinen en den bouw der hallen waren op zeer grootsche wijze doorgevoerd. Voor den vakman was het bezoek aan de schoenhallen een waar genot, sprookjesachtige vinding van voetbe- kleedingskunst was hier te zien. De machinehal bood ongeveer alles wat aan schoenmachines gevraagd kan worden. Leder en fournituren in de grootste verscheidenheid. Alles bijeen een geweldige expositie, de belangrijke en beduidende schoen- '4i ederindustrie waardig. - Ter gelegenheid van de inwij ding en ingebruikneming der nieuwe kerk zal van het „Kerkklokje" een feestnummer verschijnen, waaraan uit en inwendig speciale zorg zal worden besteed* en dat een algemeene ver spreiding zal genieten. Advertenties hiervoor worden thans reeds inge wacht. Heden bracht een afdeeling van de Handelsreizigers-Vereeniging „St. Christoffel" nl.de reizigers in de schoe nen en lederbranche een bezoek aan de Rijksvakschool alhier. Vrijdag 9 October a.s. wordt aan de Machinale Schoenmakerij afdeeling der Rijksvakschool voor Schoenmakers en Leerlooiers te Waalwijk begonnen met lessen over de calculatie van zooileder, des morgens van half negen tot half elf. De lessen zullen gedurende eenige maanden eenmaal per week worden gegeven. De directeur zal belanghebbenden natuurlijk gaarne nadere inlichtingen en bijzonderheden verstrekken. Door de inspecteurs van politie de heeren Letschert alhier en Van Helsland te Kaatsheuvel zal een cur sus worden opgericht voor het beha len van het Politie diploma. Het komt in onze gemeente veel vuldig voor dat van verhuizing in de gemeente, op het bureau voor bevol king op het Raadhuis geen aangifte wordt gedaan. Wij herinneren onze lezers aan art. 6 van de politie-verordening dat luidt: Ieder, die binnen de gemeente van woonplaats verandert, is verplicht daarvan binnen veertien dagen ter secretarie aangifte te doen. Voor min derjarige huisgenooten geschiedt dit door het hoofd van het gezin, waarbij zij inwonen. De gezinshoofden zijn verplicht aan gifte te doen van elke verandering van woonplaats binnen de gemeente, die onder de leden van het huisgezin voorvalt. Overtreding van deze bepaling wordt gestraft met geldboete van ten hoogste f 25 of hechtenis van ten hoogste 6 dagen. Wij vernemen dat voortaan streng de hand aan dit artikel zal worden gehouden,zoodat men gewaarschuwd is. De R. K. Volksbibliotheek wordt a.s. Zondag wederom geopend. Zij is opengesteld voor de leden eiken Zondag na de Hoogmis en des na middags voor de donateurs. Werd er van deze zeer nuitige en veilige vereeniging door de katholieken e. a een zeer druk gebruik gemaakt, dit zal zeer zeker dit seizoen niet minder het geval zijn, daar het aantal leesboeken enz. zeer is uitgebreid De opnieuw verschenen catalogus, die tegen geringe betaling verkrijgbaar is, telt voor de leden niet minder dan 1392 nummers, en daarenboven voor de donateurs nog 476 boeken. Het voorstel van B en W. in zake bestrating Vooreinde, luid als volgt De op het terrein der Woningbouw vereniging „Baardwijk" in 1921 aan gelegde straatweg reikt slechts tot aan de laatste van de 14 als toen gebouwde woningen. Thaas zijn er 12 woningen bijgebouwd, zoodat het noodig wordt geacht de bestrating tot het einde dier woningen door te trekken. De kosten hiervan en van herstra- ting van het bestaande stuk bedragen volgens bijgaande begrooting van den Gemeente-Opzichter f 667,40. Van de Leesbibliotheek der Mij. tot Nut van 't Algemeen die, volgens een advertentie, voorkomend in ons vorig nummer heden heropend wordt, werd, naar het bestuur ons mededeelt, in het afgeloopen seizoen October— Maart een druk gebruik gemaakt. Er werden 4500 boekdeelen ter lezing verstrekt. Evenals elk jaar is ook thans weer voor de noodige nieuwe aan vulling gezorgd in goede lectuur, zoo dat ieder, waar het leesgeld slechts drie cents per deel voor 2 weken be draagt, er iets naar zijne gading vinden zal. In intiemen kring is het 50 jarig huwelijksfeest gevierd van de echte lieden P. Trelfers. De jubilarissen ontvingen tal van gelukwenschen en blijken van sympathie onder velerlei vormen. bekwamen. Het groot aantal deelne mers aan de verschillende scholen is hiervan een duidelijk bewijs. Wij noemen b.v. Rijksvakschool 137, Middelbare Handelsavondschool 64, Teekenschool 126. Naar wij vernemen zullen de bakkers in deze gemeente, te beginnen a.s. Maandag alle broodsoorten met 1 cent per acht ons verlagen. Dinsdag herdachten L. Klijberg en Annetta van der Pennen, den dag waarop zij voor 35 jaren geleden bij de Firma Gebrs. Pullens. Schoenenfa briek alhier in dienst traden. Omringd door het personeel werden de jubila rissen gefeliciteerd door hun tegen- woordigen patroon den heer H. Pul lens voor de veeljarige en getrouwe plichtsbetrachting. Spr. uitte den wensch dat dit zoo nog lang moge blijven. van Kessel f305.300, DRUNEN. Veiling I Op den hoek van den Stationsweg van 1 October re(*en twee auto's tegen elkander. Ge- door de Veilingvereeniging „De Lang straat" te Drunen Appelen Peren Spruitjes Wortelen Juin Snijboonen Duitsche id. Princesse id. Witte kool Roode id. Savoye id. Bloemkool Andijvie Kroten Preij Noten In f 0.0,/2 0.14 0.12-0 35 0 10-0 23 0.02-0.03 Va 0.06-0.11 0.03-0.24 001-0.12 0.07-0 31 0 01-0.09 0.02-0.08 0 0'/a 0.07'/a - 0 02-0.09 0.50—2 25 p. lOOstuks. 1.00-3.75 p. 0 17—0.18 per bos. 0 35—0.60 p. 100 stuks. de nacht van Zondag op per K.G. per K.G. stuk. MADE. Hierna werd aan de jubilarissen en Maandag hebben op vele plaatsen in het personeel eene versnapering aan- onze gemeente wandaden plaats gehad geboden die door allen dankbaar aan vaard werd. Daarna nam de heer P. van Brun— schot het woord, feliciteerde uit naam van het personeel de jubilarissen met hun zeldzaam jubilé en hoopte dat de gezellige samenwerking die hieronder het personeel heerscht zal blijven voortbestaan tot in lengte van jaren, want dit zal strekken tot eer van pa troon en personeel. Hierna werd door allen „Zij leven lang" aangeheven, waarna dit feest onder dankbetuiging werk gesloten. Verschillende geschenken werden hun aangeboden. De vraag naar zwaar zoolleder in huiden en croupons is van belang en meerdere leerfabrikanten hebben hun voorraden op 't oogenblik in deze geheel opgeruimd Het blijkt, dat er in prima waar te weinig is ingewerkt iets wat natuurlijk zijn oorzaak heeft in den te lagen prijs, welke de leer fabrikanten voor hun product kunnen bedingen. Prijzen zijn voor gcede waar zeer vast. (N. L.-I.) Het eindresultaat voor de avond cursussen aan de Rijksvakschool is schitterend nl. voor de afdeeling ma chinale schoenmakerij hebben zich 135 deelneemsters en deelnemers aan gegeven, dus een record-cijfer, waar 't vorig jaar er 117 leerlingen waren. De inschrijvers zijn opgeroepen voor het snijden en teekenen bovenwerk (patronenmaken) Maandag 5 October, snijden van bovenleder Dinsdag October, modelleeren met gradeerma- chine en stikkerij Donderdagavond October, telkens om 7 uur; op die avonden wordt ingedeeld en met de lessen begonnen en er zal stipt op tijd worden aangevangen. Met 7 belangstellenden voor den werkmeester cursus zal nog nader ge confereerd worden alleen de looierij- afdeeling maakt met z'n 3 aangiften een droevig figuur. De jongere looiers schijnen dus hun belang niet te be grijpen 1 „De Optimisten", onder leiding van Adolf Bouwmeester, zullen Maan dag 19 October in Hotel De Twee Kolommen (Musis Sacrum) een vroo- lijken kunstavond geven. Voor dezen éénen avond, waarop dit gezelschap hier optreedt, wordt voor een pro gramma vol afwisseling en kleur ge zorgd. Adolf Bouwmeester brengt zijn nieuwste één-acters, voordrachten, praatjes, enz. Jeanne Bacilek, de be kende coloratuurzangeres, bijgenaamd „De Boheemsche Nachtegaal", zal zich zelf begeleiden aan den vleugel (of piano), terwijl Max Weber met zijn amusant goochelnummer genaamd „De Moderne Heksenmeester" (won deren en raadselen) de vroolijke stem ming zal verhoogen. De nieuwe dienstregeling der De Koningin zou voornemens zijn het volgend jaar met prinses Juliana een bezoek te brengen aan 's-Hertogenbosch en andere steden in Noord-Brabant. Donderdag 1 October des avonds ten 6 uur had op de Gemeentelijke Teekenschool de officieele opening van den cursus 1925/1926 plaats, waarbij tegenwoordig waren van de Teekenschool commissie de Edelachtb. heer Burgemeester en de heeren J. van Iersel. M A. van Liempt en Jan Tielen, terwijl de Commissie van Toezicht op 't M. O. was vertegenwoordigd door de heeren H. Wiesman en Jan Tielen. Nadat de jongelui hadden plaats genomen, nam de voorzitter der com missie de Edelachtb. heer Burgemees- ter hel woord en sprak eenige wel gekozen woorden tot de leerlingen. Hij wees erop dat het van zoo onge meen belang is in z'n jeugd schatten te vergaren voor z'n later leven, want het mislukken van velen is bijna altijd eigen schuld. Wanneer een jongmensch in zijn jongensjaren, arbeidzaam, ij verig, oprecht en eerlijk is, wanneer hij niet alleen overdag maar ook 's avonds niet langs straten slentert en gebruik maakt van de geboden gelegenheid om zich te ontwikkelen, dan moet hij slagen. Dan zal hij voldoening vinden in zijn vak, dat voor hem in de toe komst zal opleveren een goed bestaan voor zich en later een eventueel gezin. Hij aan goed hun best te doen tot vol doening van zichzelf, hun ouders en de leeraren, en opende daarmee den nieuwen cursus. Het aantal nieuwe leerlingen is op als het afnemen en vernietigen van land- en tuinhekken, het werpen van vuil tegen deuren en ramen enz. Dr politie zoekt ijverig naar den dader of daders Eenige kooplieden die bij wijze van loting, kaartjes aan het publiek uitgaven tegen betaling van 10 cent, om op die wijze hun koopwaar (poppen) van de hand te doen. werden door de politie op heeterdaad betrapt toen ze met hun truc bezig waren Hun koop waar werd in beslag genomen en de reeds uitgegeven kaartjes, moesten ze aan de houders ervan terugbetalen. Of ze nog bovendien een proces-verbaal wegens overtreding der Loterijwet hebben gekregen is niet bekend, doch vermoedelijk zal dit wel het geval zijn. Toen Zaterdagavond de koopman C. v. Br. alhier met zijn ijswagentje huiswaarts reed werd dit door een 5 tal jongens links en rechts bespron gen. waartegen het wagentje niet be stand was en dat dan ook gedeeltelijk werd vernield waardoor een gedeelte van den inhoud op straat viel. De koopman nam de zaak nogal kalm op waardoor hij behalve ver goeding der schade, nog een tientje kreeg, zoodat deze brooddronkenheid nog niet zulke ernstige gevolgen had. Door ophetfing der O. L School in het naburig groot gehucht Den Hout hebben de heer A C. van de Vrande en Mej. C. v. d. Vrande resp. Hoofd der school en onderwijzeres eervol ontslag uit hunne betrekking gekregen of zal dit eerstdaags verleend worden De Herv. predikant Ds. Vink te Drimmelen, ontving dezer dagen van wege het Herv. Kerkbestuur te Haast recht een beroep aldaar ter plaatse. Men hoopt hem voor Drimmelen te behouden. Dezer dagen werd door den slager P. Jansen een koe geslacht welke, dit zij als bijzonderheid vermeld, niet minder dan ruim 133 pond vet inhield. Zondag 4 Oct. a.s. zal Ds. Mudde te Made des v.m. 10 uur alhier inde Herv. Kerk voor gaan om des nam. 2.30 uur te Geertruidenberg inruiling met Ds. Vermeulen uit Moerdijk, een vacature beurt te vervullen. Het 7-jarig zoontje van den heer Nic. de Vries onderwijzer aan de R K. Jongensschool alhier, brak op de speel plaats der school, al spelend voor de tweede maal op 2 plaatsen hetzelfde armpje. Het verband van de eerste maal was cr slechts 3 weken af. Dr H. Klijn verleende geneeskundige hulp. De opbrengst van verschillende staanplaatsen op de kermis alhier met inbegrip belasting dansgelegenheden, bedroeg voor de gemeente naar glo bale schatting f 2000.—. ALMKERK. J.l. Zondagmorgen trad Ds. Both, Herv. preo. alhier na eene lukkig hadden ze geen groote vaart, zoodat dezo botsing met inatericele schade afliep. NIEUWKUYK. Gedurende de af geloopen maand September werd op bel postkantoor alhier voor de Rijks postspaarbank. ingelegd 9061,22 te- terugbetaald 6160,90. Als prijzen voor bet a.s. Zondag te houden concours met den z.g.n. vo- gelpik in bet café van der Geld, zijn ditmaal 3 prachtige konijnen beschik baar gesteld. We twijfelen niet, of het concours zal zich in een druk bezoek mogen verheugen. In baar jongste vergadering be sloot de Biljartclub „Nooit gedacht" gevestigd in bel Café van den heer Tb. v d. Geld, baar wekelijksche oefe ningsavonden wederom te gaan hou den. Alsmede besloot men binnenkort op een daarvoor nader te bepalen da tum een groot concours te geven, waar voor verschillende prachtige prijzn be schikbaar zullen worden gesteld. Dat de bijenhouders dit jaar wel reden tot klagen hebben, bewijst het feil, dat dit jaar slechts pl.m. 850 pond honing werd afgeleverd. De meeste korven zijn uit de heide reeds binnen gehaald. Ook daar was bet gewin zeer slecht, zooals in geen jaren geweest. BAB1LONIENBROEK. De Bijzondere Commissie voor de Waterschappen uit de Staten van Noordbrabant hield Zaterdag des v. m. elf uur in het café van den heer Lankhaar Vlot eene zitting voor verschillende polders. Op deze bijeenkomst konden de in gelanden zich uitspreken voor of tegen de voorgenomen oprichting van het Waterschap „Het Noorderafwaterings kanaal. Het eerst werden gehoord de inge landen van het Waterschap het Oud en Nicuwland van Bablloniënbroek. De heer Kip, lid van de Ged. Staten dezer provincie opent de bijeenkomst en roept de aanwezigen een hartelijk welkom toe. Dat de Commissie hier thans ver schijnt is een gevolg van de opdracht die men van Ged Staten heeft gekregen om u te hooren over de plannen voor het Noorderafwateringskanaal die van het grootste gewicht voor deze streek mogen worden genoemd. Hij hoopt dat de discussies zakelijk zullen zijn, een ieder zich van persoon lijkheden zal onthouden en alles op een gemoedelijke manier zal worden be sproken. Vervolgens wijst hij er dan op dat de Watertoe- en afvoer voor de ver schillende waterschappen steeds een belangrijk vraagstuk is geweest Het heeft de aandacht getrokken van velen dat ook hier de toevoer van water beter kan geschieden zooals het nu plaats heeft moet het water een veel te lange route maken. Hij wil echter geen pleidooi houden voor of tegen het ontwerp want bekeeringen maken kan hij niet en wenscht hij ook niet te doen. De ingenieur Rulkens, die hier al heel wat voetstappen heeft staan en het plan geprojecteerd heeft, zal de noodige beteren inlichtingen verschaffen en de voor- deelen opsommen. Vooral wil hij er op wijzen, dat men wel onder het oog moet zien dat, al heeft men er hier misschien dat groote belang niet bij, men dat dan toch op een andere plaats kan hebben en men dan tot plicht heeft, vooral als dit geen centen of moeiten kost, om aan de tot standkoming daarvan mede te helpen. Hierna zet ingenieur Rulkens het door hem geprojecteerde plan uiteen. Vroeger bereikten Ged. Staten aan Nederlandsche Spoorwegen, geeft voor ongesteldheid van eenige weken weer komen. Babiloniënbroek zal dan boven dien onder water komen te staan. De heer Stravers vreest dat, wordt het werk zoo uitgevoerd, de polder Babiloniënbroek er veel nadeel bij zal hebben. De heer Rulkens merkt op dat, wil men hier aan de watervoorziening eenige verandering brengen, men daar voor dan de medewerking noodig zal hebben van Genderen en den Bies heuvel. Dé heer Stravers zegt, dat Genderen al te kennen heeft gegeven, dat ze daarvoor wel bereid zijn en dat den Biesheuvel het ook Wel zal doen. De heer Rulkens durft betwijfelen of den Biesheuvel daartoe genegen is aangezien ze dan zelf onder water ko men te staan. Stravers Moet het water van Wijk komen, dan zal dat ook wel het geval zijn. Rulkens. Neen. want daar wordt in voorzien door het aanbrengen van kade. De heer Stravers zegt dat het bestuur het hem toch heeft toegezegd. De heer Rulkens zegt, dat hem het tegenovergestelde al meermalen is toe gezegd. De heer Stravers zegt een schrijven te hebben ontvangen waarin wordt verklaard dat zijn polder altijd zal wor den geholpen. De heer Rulkens wijst er op dat, zou nog 60 cM. lager worden gegaan de Biesheuvel heelemaal onder water komt te staan en men dus idioot zou moeten zijn om toe te geven. Spreker verklaart vervolgens dat al zijn aanteekeningen berusten op de op genomen peilschaal. Stravers. En gebleken is dat daar meermalen een fout In was. De heer Vos zegt, dat het water in Babiloniënbroek erg hoog is opgedre ven en stelt de vraag hoe hoog de vloed in het kanaal moet zijn om het water hier goed te hebben. Rulkens. Dat zal wel een halve Meter pl. N.A.P. zijn. Men komt dus onder water te staan, tenzij men de sluis sluit, maar men kan het niet van te voren weten. Tusschen den heer Rulkens en den heer Vos ontstaat nu een langdurige discussie over den stand van het water. De heer Vos beweerde dat de stand van het water op 29 Augustus j.l. 23 was en men hier toen juist voldoende water had wat de heer Rulkens durft betwijfelen aangezien het water uren moet loopen en 23 de gemiddelde stand van het kanaal is. De heer Vos zegt, dat het toen stil staand water was en het zeker in geen week had geregend. Spr. geeft maar te kennen, dat men bij een dergelijken waterstand hier geen gebrek aan water heeft. Dp Voorzitter wil nogmaals opmer ken dat men zich niet blind moet sta ren op liet plan Rulkens. Dat is maar een vingerwijzing. Blijkt na bestu deering dat het plan van den heer Stravers, die reeds is overleden, beter is, dan zal in dien geest worden ge werkt. De kwestie is alleen maar, dat iets gedaan moet worden om een toestand te krijgen. De heer Rulkens blijft bij zijn be wering dat bij een stand van 23, hét onmogelijk is om de polders van wa ter te voorzien?. De Keer Vos zegt. dat men vroeger in Babiloniënbroek wel veel last van te kort aan goed water heeft gehad. Het is Ooit geweest dat de koeien mod der moesten drinken in plaats van water. De Hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat merkt op, dat, wat den stand van het water betreft, er altijd de lijn 's Bosch—Lage Zwaluwe niet zoo heel veel verandering. De tijd van vertrek- van de verschillende treinen is in enkele gevallen eenige minuten later of vroeger gesteld. Alleen zullen des Zondags in de richting Zwaluwe twee treinen loopen die op andere dagen tiiet loopen. Vertrokken vroeger de treinen op Zondag richting Lage Zwaluwe 8.24, 10.33, 7.37 en 10.18, thans 8.41, 11.52, 7.37 en 10.18. (De twee eerste uitslui tend Zondagtreinen, die thans goede verbindingen geven). De treinen in de richting 's Bosch blijven des Zondags als thans ten 10.13, 2.11, 7.18 en 9.42. Aan het postkantoor Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulp kantoren werd gedurende de maand September 1925 ingelegd f35.621.34, terugbetaald f30.183.34. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 11801. HET EINDE VAN DEN ZOMERTIJD. In den nacht van Zaterdag op Zon dag a.s. eindigt de zomertijd. Om drie uur Zondagochtend worden de open bare uurwerken gesteld van drie op twee uur. Men denke er dus aan, Zaterdag avond, alvorens zich ter ruste te be geven, de klok een uur achteruit te zetten. HERPT. Er bestaan plannen dezen winter in de R. K. Bijz. School her en en mier cc. cvcmucc. haiingsonderwijs te doen geven, spoorde ten slotte de jongelui j A g bondag na de Hoogmis zal hiertoe een bijeenkomst gehoucffcn worden. 's HERTOGENBOSCH. Donderdag werd ten stadhuize alhier aanbesteed 't oogenblik 't grootst sedert het be-j het bouwen van een school voor K. staan der Teekenschool n.l. 126. i T. en A. op een terrein genaamd „De Wij mogen hierbij wel eens met ge- Muntel". paste voldoening aanhalen, dat men Ingekomen 45 biljetten. meer en meer op'prijs schijnt te stellerr Hoogste inschrijving was van de waspik dc ïïajaarsmarkt voor de gelegenheden die gegeven worden firma Lanstra, te Wolvega (Fr) f396.'OUU. j100rnvee en varkens zal dit jaar ge- om de winter-avonden zich verder te Laagste inschrijving was van Hendrikjlouden Worden op Maandag 19 Octo ber. Staanplaatsen zijn vry. voor zijne Gemeente op. Aan 't einde v. d. Dienst werden den beminden leeraar, door Ouderling Pruissen, woorden van groote waar deering toegesproken. In herinnering brengende, dat Zijn Eerw. nu drie jaren aan de Gemeente verbonden zijnde in dien lijd vijfmaal eene roeping naar elders ontving (zelfs tijdens zijne ongesteldheid werd een beroep ontvangen naar Vreeswijk), doch welke Z.E. Gode zij dank allen moest afwijzen. Ouderling Pruissen sprak de hoop uit dat Ds. Both nog tal van jaren, als herder en leeraar in deze Gemeente werkzaam mag zijn en verzocht de Gemeente den leeraar toe te zingen Psalm 149—1 en Psalm 134—3, waarna Ds. Both zichtbaar bewogen ouderling Pruissen en de Ge meente dankte voor diens woorden en voor hetgeen Z.Eerw. was toege zongen. MEEUWEN. Door het schrikken van een te tuigen paard kwam de heer van B. alhier te Vallen, met het nood lottig gevolg dat het paard over hem heen ging en met een zijner hoeven het gelaat van v. B. raakte, Hevig bloedend wist hij echter nog thuis te komen. De ontboden genees heer constateerde een neusbeenbreuk. Ook de verdere wonden waren geluk kig niet gevaarlijk, me Dit blad wordt schier in ELK gezin van Waalwijk gelezen en in de meeste plaatsen der Langstraat ALGEMEEN. en erin. houdend klachten over de aflossing of i wat geschipperd moet worden, wijl toevoer van het water. Uit het onder zoek daarvan is gebleken, dat een radicaal middel moest worden toege past wilde men verkrijgen, dat voor mensch en dier overal goed drinkwater wordt verkregen. De heer Kip wijst er op dat het Rijk hier en daar flinke bijdragen heeft gegeven aan verbeteringen die men heeft aangebracht en dat ook hier het Rijk niet achterwege zal blijven. Wat is er niet gebeurd en wat staat er nog te gebeuren. Hoevele polders zouden er niet zijn die het zouden bejammeren als ze hunne medewerking niet hadden ver leend bij wat het Rijk en Provincie hebben gedaan. Waar het Rijk thans ook een gedeelte van Noordbrabant wil helpen, moet dat met belde handen worden vast gegrepen. Men moet het ijzer smeden als het heet is en thans wil men helpen als men maar weet aan te pakken. Grijpt men de gelegenheid nu niet aan, zoodat niets van de verbetering kan komen en men komt later weer met klachten, dan zal de Hoofdinge nieur zeggendat is uw eigen schuld dan had u toen maar moeten aanpak ken wat men u zoo goed bedoeld heeft willen geven. Een half menschengeslacht zal er over heen gaan als men nu niet aan vaard wat men u wil geven, eer men weer met dergelijk groote plannen komt. Vooral mag men nu ook niet uit het oog verliezen, dat de gemaakte plan nen van ingenieur Rulkens slechts vingerwijzingen zijn en men zich daaraan niet behoeft te houden. De heer Stravers kan zich met de voorgestelde wijzigingen niet vereeni gen omdat het water, alsdat van Wijk hierheen moet komen, veel slechter zal zijn dan het water wat men nu heeft. De watervoorziening op de Maas werkt te laag. De Voorzitter vraagt waaruit de heer Stravers afleidt, dat het water hier slecht zal zijn, waarop de heer Stra vers antwoordt, dat zulks komt wij het water uit een dood e arm moet 7<oo velerlei omstandigheden reke ning moet worden gehouden. Wat in den een z'n belang kan zijn, kan weer in liet nadeel van een ander zijn, om sla ndiglied on welke terdege onder het oog moeten worden gezfen. Do heer Kersemakers kan niet aan don indruk ontkomen, dat. er stree- ken zijn- waar dringend hulp noodig is. Om die hulp te kunnen verleenen, moeten andere gebieden, die die hulp niet in die mate noodig hebben, toch in het verband komen en waar de in gelanden daar geen nadeel door heb- Ikmi, kan bij niet inzien waarom men niet tot bet verband zou toetreden. Helpen moet men elkaar, anders kan er nooit iets tot stand komen. De lieer O. Branderhorst bestrijdt de meening, dat als de peilschaal 23 aanwijst, men voldoende water heeft. Bij ervaring weet bij dat, want ge constateerd beeft bij cn andere inge landen, dat als 's morgens om zes uur werd begonnen met malen, des avonds om zes uur nog niets van het vloei-water was te zien. Dat het on voldoende is, blijkt bovendien ook wel uit den Biesheuvel, waar men tot door steken is overgegaan. Men stelt voor het water van Genderen te krijgen en die willen liet juist weer op een andere manier krijgen. Dat zijn zaken die met elkaar vloeken. Dë heer de Bont is bang dat, wor den de plannen voor het kanaal uit gevoerd, men met liet Rijk in conflict komt. De lieer Kip zegt dat men daar niet bevreesd voor behoeft te zijn. Het Rijk zal hier even goed helpen als liet dat beeft gedaan in Eethen en Ibissen. De beer Lankhaar kan niet begrij pen boe men durft beweren dat men bier altijd over voldoende goéd drink water beschikt. Zelf heeft hij meer malen, tot wel 10 keer toe, latèn vra- gen of men toch niet kan zorgen voor goed drinkwater, maar er kwam niets. Negentig procent van de ingelanden vragen daar meermalen om. Men heeft Lier wel een goede afwatering, maar voldoende zuiver water komt hier met. De heer Vos zegt dat dit in een pe- bos. K.G. ei'

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 9