k Qroenteiiliweeherij I. van Es, IMaartjeOfferc Woensdag 14 Oct. 1925 ionr m Machine-aflapper. HET ZUIDEN Notaris A. Schaal Groote wedstrijdsi op II Oct. aaivaig 2 uur p. HET LOOPT STORM om het koor van 850 zangers op Columbia, GROOTESTRAAT 214, BIJ DE MARKT. A. J. M. Jansen x. w. e. ai. pgr de plaat zonder weerga, prijs f 3.00. TE KOOP Gevraagd P. W. Maas veilen en verkoopsn: EenWinkelhus mei schuur, erf en tuin Ten spoedigste gevraagd A. P. C Roothaert I 3700.- ZES STAYERS achter groote motoren Sprint-afvalwedstrijden voor profs m o Tevens nieuwe -opname van "The Savoye Havanna Band.» enz. nieuwe Caruso-platen, Lenerkwartet, Duo Hofman enz. De nieuwste Piano-nummertjes en Studie-muziek. VLEUGEL-PIANO OF ORGEL kunnen leveren op termijnbetaling vanaf f 10.per maand. or beide moet dienen. Het N.A.K. k tegenqver den Meenwensehen dijk Leds 2 M. smaller in den bodem en Iv'c.M; ondieper dan bij den aanleg, ,arcloor een zeer groot verhang, des grQoJer naar gelang er onkruid in en 'naar mate er kwel vanuit de rgsche Maas komt en afvoerwater 'nit d° pokiers. Dit kanaal is allerminst (■^schikt om te vloeien, omdat het wa- %r van het laag naar het hoog moet gemaal aan de Peereboom bij regenval tijdig in werking te zetten, in overleg per telefoon met die polders en een betere bevloeiïng vanuit de Maas bij Wijk Het water kan dan zelfs het hooge deel (te Wijk ligt het land 1.80 M. hooger dan bij de Peere boom) van den polder van Wijk voor zien. en als dan polder Veen, Aalburg en B'broek elk een sluisje kregen en daarmede ieder polder naar hun ge "r van hot laag naar het hoog moet j aaarmeae leuer puiuer naai uuu gc- u-orden opgestuwd. Voor dit vloeien I noegen uit Wijk water mochten nemen, „iin minstens 4 achtereenvolgende da-'dan was daarmede in hoofdzaak in: zij» minstens 4 achtereenvolgende j;;u noodig, waardoor gedurende die ifijd loozen voor lage polders is uitge sloten, bovendien komt er door lek kende sluizen en kwellende onder bond, hij, dat vloeien meer water binnen in kleine polders brengt, dan „ewenscht is, o.a. een poldertje bui tendijks bij wed. -lob. Millenaar-den Pooien, staat dikwijls door dat vloei en plas en dras. Wat betreft dat peil van 24V3 c.M. N.A.P., is zeer on voldoende voor polder het Zuiderveld, onder Dussen, peil (50 het Zuid- proek, peil 50 en Hablok, onder jleeuwen, peil 50 den Rooischen polder, onder Drongelen, peil 40 de fleemden, peil 45 den Broekschen boek 45 en een groot deel 500 H. A-, van polder Eethen, dat een stand beeft van 80 en hooger, zeer na- deelig voor overig deel polder Eethen, 170 H.A., peil GO en polder Meeu wen, pl.m. 300 H.A., peil 70 die bij dien stand te hooge hemalingskosten hebben. Wat er nu in regentijden door Ee then en Meeuwen met hun stoomgema- leu. door B. Broek en het Zuiderveld, met hun molens gemalen, de sluis bij Drongelen van bovenstand liet N.A. K. opengezet en liet Rijksstoomgemaal aan de Peereboom begint gemiddeld 121 dag keer per jaar een of meer da gen later, dan is voor de kleine pol- dertjes liet peil weldra veel te boog om te loozen. N4i is liet de laatste 4 jaar gemiddeld 121 keer voorgevallen, dat polder Eethen maalde en 't Rijks- gemaal aan de Reereboom nog een of meer dagen later begon, waardoor liet JJ.A.K. eveneens te hoog werd en de Zuid-Hol 1. polder, waar bet peil 50 is. niet kan loozen en door dat te laat beginnen, duurt liet veel te lang dat het N.A.K. abnormaal te hoog blijft. Thans zou er onmiddellijk reeds een groote verbetering kunnen worden aan gebracht als dat rijksgemaal telefo nisch met de verschillende polders ver bonden werd om overleg te plegen met deze, over waterbezwaar en ook over watertekort. Thans gebeurt het, dat een der polders staat te malen en voor andere gevloeid wordt. Opgemerkt zij dat in regentijden door het te laat be ginnen van liet Rijks-stoomgemaal bijna geen voordeel wordt verkregen, [omdat dan toch al liet water moet wor den uitgemalen en het voordeeltje al leen bestaat, in iets minder opvoer- hoogte. Verder is er bijna altijd water- bezwaar in het. Hakkeveld, liet laag van polder Denderen, die op het boven- pand van het N.AiC. loozen, ja soms zoo erg, dat de weg van S. v. Rijswijk naar Wijk in Augustus gedurende 9 achtereenvolgende dagen onder water stond. Het vep moest gestald worden Om eenig denkbeeld van liet onvol doende peil op liet N.A.K. te geven was op een ander tijdstip, dat bij veel regenval liet stoomgemaal van polder Eethen G achtereenvolgende dagen en nachten heeft moeten malen, terwijl de stand op het N.A.K. niet lager dan het N.A.P., ja zelfs tot 25 c.M. N.A.P Nog op een anderen tijd bij veel regen val, was de stand, terwijl Eethen dag en nacht maalde, op liet N.A.K. ach tereenvolgens 8 -10 40 18 14 10 en werd liet Rijksstoom gemaal in dien tijd stopgezet en dit had tengevolge dat wel 500 H.A. to taal onder water stonden, ja, dat de gemalen der polders ook moesten stop pen, wegens dat abnormaal lioog peil Men ziet dus behalve de doorloopend te hooge stand, nog abnormaal hooge standen, die buitengewoon nadeelifc zijn voor de betrokken polders. Neemt men nu daarbij in aanmerking, dat in den Zuid-Holl. polder 14 kleine wind molentjes staan, die bij zoo'n stand ook buiten werking komen, en bovendien nog bij stil weer geen dienst kunnen doen, dan staat onomstootelijk vasi dat het peil op li^t N.A.K. zeer onvol doende is, zelfs voor den Zuid-Holl polder, die de minst belanghebbende is Opgemerkt zij dat er om te kunnen loozen tusschen de polders en he kanaal nog een verhang noodig is grooter naar gelang den afstand da de polders verwijderd zijn. Zoo ook kan voor polder Wijk nooit, en in het hooge deel van polder Veen en Aalburg ook nooit, versch water wor den ingelaten en bijna nooit in he hooge deel van polder Oudland van B'broek, en al wordt er dan gevloeid dan nog wordt in dezen polder, zoo wel als in vele andere, het vuile water opgestuwd en krijgt men in het bovendeel nooit versch water. Afgezien hiervan moet er in bijna alle polders gevloeid worden via he lage deel naar het hooge, zoodat door dil vloeien eveneens waterbezwaar ontstaat. Werd nu een waterschap opgericht omvattende alle polders loozende op het N.A.K,, zooals in he rapport der Provinciale Ingenieurs is voorgesteld, dan kan dit bevorderen een lager peil op N.A K., zeer gemak kelijk en direct verkrijgbaar voor de lage polders, alleen door het stoom het vloeien voorzien. Kleinere polders polder de toestanden zelf voldoende kan verbeteren. Wordt het plan ver wezenlijkt, dan zal de polder 124 bunder kleiner worden. De heer v. d. Kolk vreest voor de subsidie. Liever zou hij zien dat eerst de zekerheid daarvan werd verkregen Na nog eenige discussie wordt tot stemming overgegaan, waaruit blijkt dat de overgroote meerderheid der ingelanden tegen aansluiting is. De ingelanden van den polder Hakkeveld zijn algemeen van oordeel dat het gewenscht is dat het Water- <unnen dan eveneens worden geholpen,schap tot stand komt wijl de toestand zoodat heele mooie plannen hiervoor het rapport, zijn uitgewerkt. In roge perioden kan nog evenals tot ïeden worden gevloeid vanaf de 3eerebcom in overleg per telefoon. Ten slotte resten nog de kosten en als we zien wat in andere plaatsen door het Rijk gesteund wordt, inzon derheid Drenthe, waar in 1924 8 waterschappen zijn opgericht, waarbij in een waterschap alle kosten f 700.000 door het Rijk zijn betaald, in een ander bij een uitgaaf van f 730.000 is gesubsidieerd met 666.000, dat tot oprichting van een Algemeen Water schap is geadviseerd door Ingen. en loofd-Ingen. en ja zelfs door Z.E. Songaerts, Minister van Waterstaat, ten het niet uitblijven of het op te richten waterschap zal van deze zijde voldoende steun hebben. Het zal de heele streek ten goede <omen, de waarde der gronden zal er door stijgen de dikwijls te hooge huren voor dat minderwaardig land wat veelal bestemd is voor hooi naar het Buiten and, anderdeels totaal ongeschikt is ot weiland voor melkvee en nog minder voor bouwland, zal een hoogere luur kunnen opbrengen en toch nog beter rendeeren voor huurders. Het is te betreuren dat gronden vlak bij en grenzende aan boerderijen door waterbezwaar met griendhout beteeld moeten worden, zooals in het Zuider veld, het Zuidbroek, ja, zelfs nog in een der allerhoogste polders zooals Aalburg zouden die griendjes zoo vlak bij de arbeiderswoningen een zeer gewaardeerd tuintje kunnen zijn, De grond-, polder- en andere be- astingen die thans voor een lage huur of opbrengst moeilijk betaald kunnen worden zouden voor vele gronden heel gemakkelijk uit de meerdere opbrengst voortvloeien. Ten slotte nog het belang van den polderEethen, bestaande in veel te groote bemaüngskosten. In de week van de vergadering Zuid Holl. polder hebben we met stoomgemaal polder Eethen 6 dagen gemalen, wel heeft het nogal geregend, doch niet abnor maal en was er ook weinig kwelwater, wat bij hoogen stand der Bergsche Maas zelfs zonder regenval ook nog op sommige plaatsen waterbezwaar geeft. Van 1914 tot en met 1921 heeft Eethen gemiddeld 88 dagen der jaar gemalen. Na dien tijd is een Electr. gemaal gebouwd en is de laatste twee jaar door ons stoomgemaal gemiddeld gemalen 38 dagen en 9'/3 nachten en met ons Electr. gemaal nog 123 keer. Deze abnormaal hooge kosten zullen naar schatting bij verlaging van het peil op het N. A. K. in regentijden de helft dalen. Polder Eethen is door schutten in drie deelen gescheiden, waarvan het middenste en hoogste deel bij een peil van —45 op het N.A.K. beter kunnen loozen, terwijl wij thans in hoop dat Peereboom zal beginnen te malen afwachten, en de laagste deelen van het middendeel meermalen waterbezwaar hebben. Waar nu onom stootelijk vast staat zoowel door boven genoemde feiten als door het Rapport der Prov. Ingen., dat de toestand niet goed is, dat er wat moet gebeuren, dat Rijk en Prov. bezig zijn ook eens wat te doen voor Het Land van Heusden en Altena, een eiland verstoken van spoor en tram, waar men ziet elders een kanaal zelfs langs Tilburg in de hooge zandstreek van N.-Br., de vele verbeteringen in andere streken zooals Drenthe, dat bij de verlegging der Bergsche Maas uitdrukkelijk is be dongen dat het Westelijk deel van N.-Br. geen nadeel mocht ondervinden, ja zelfs een betere afwatering is toe gezegd, er zou worden voorgemalen enz., dan is het onverklaarbaar dat nog eenigen tegenstand gehoord wordt en dit des te meer, nu uit geen enkelen polder een steekhoudend bezwaar is aangebracht. De heer Spoor kan zich met het door den heer Branderhorst gesprokene niet vereenigen. Spr. kan het niet goedvinden, dat Rijk en Provincie subsidie geven, zulks acht hij niet noodig en wil ieder voor zich laten doen wat noodig is. De heer Donker ontkent dat de Z. H. polder 14 werkende molentjes heeft. Deze polder heeft absoluut geen be lang bij »een nieuw Waterschap. De heer v. d. Beek is het niet duidelijk waar in het Rapport staat dat de ver schillende polders voor de zooveelste gedeelte zullen moeten betalen. Betreft dit nu alleen voor de af te nemen gronden of blijven de kosten op alles drukken. De Voorzitter licht toe dat dit vol gens classificatie zal geschieden. Overgaande tot stemming, blijkt dat de ingelanden van dezen .polder bijna allen voor aansluiting zijn. Daarna worden de ingelanden van den polder Genderen gehoord. De heer Van Beek meent dat deze in den polder nu slecht is. Met bijna algemeene stemmen wordt dan ook tot aansluiting uitgesproken. De polder de Gendersche Beemden kwam het laatst aan de beurt. Algemeen waren de ingelanden van oordeel dat aansluiting niet in het belang van den polder is. Daarna werd de vergadering gesloten Vergadering van den Gemeente- ADVERTENTIëN. JOS. VERWlEL en TO VERWIEL-Akkermans geven bij deze kennis van de geboorte van hunnen zoon JOHANNES. Waalwijk, 6 October 1925. Grootestraat 395. 35392 Hiermede geven wij kennis van de geboorte van een dochter Maria Johanna Antonia JOHAN AKKERMANS. THEODORA AKKERMANS- Verwiel. Zalt-Bommel, 6 Oct. 1925.35394 GETROUWD: 3hr. ft. van Lennep raad van VLIJMEN op Donderdag 8 October 1925, des namiddags te 7 ure ten Raadhnize der gemeente. Te behandelen onderwerpen: 1. Ingekomen stukken. 2. Verzoek eervol ontslag Onderwij zeres nuttige handwerken. 3. Aanbeveling Burgemeester en Wethouders tot benoeming van een onderwijzeres in de nuttige handwer ken. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der veror dening op de openbare vermakelijk heden. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aanvragen van vrijstelling van het geven van onder wijs in lichamelijke oefening. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende den onder- handschen verkoop van het mede eigendom der Gemeente in een perceel grond. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende afwijking van de rooilijn door A. van Oyen. 8 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandschen ver koop van 2 woningen der gemeente met bijbehoorenden grond. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot herziening Instructie van den Secretaris en van den Ont vanger. 10. Rekening Gezondheids Com missie 1924. 11. Begrooting Gezondheids—Com missie 1926. 12. Rekening Armbestuur 1924. 13. Begrooting Armbestuur 1926. 14 Rekening Gemeentelijk—Elec triciteits—Bedrijf. 1924. 15 Begrooting Qemeentelijk—Elec triciteitsBedrijf 1926. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende eene toe te kennen subsidie aande Harmonie, de Liedertafel, de Politieschool te 's Bosch, den Rijksveldwachter en een onbezoldigden Gemeente—veldwachter de Vroedvrouwenschool te Heerlen, het Wit—Gele Kruis. 17. Aanbieding rekening der ge meente 1924. 18. Aanbieding begrooting 1926. 19. Wijziging begrooting 1925. 20 Bespreking verpachting jacht. en 3. M. Loeff. 's Bosch, 6 October 1925. 35386 v./h. „Pomona", 35291 Grootestraat WAALWIJK Telefoon 162. Tomaten 20—10 ct. per K.G. Nieuwe Snijboonen 50 ct.per K.G Princessenboonen 40 ct.per K.G. Schorseneeren 20 ct. per K G. Postelein 30 ct per K.G. Worteltjes 8 ct. per bos. Kroten 10 ct. per bos. Voor de vele bewijzen van belangstelling en voor het schit terend cadeau van mijn patroons, de heeren Gragtmans Wies- man ontvangen bij mijn 25 jarig dienstjubileum, betuig ik mijn hartelijken dank. A. L. VAN VUGT- Mommersteeg Waalwijk, 5 Oct. 1925. 35395 ruim 1 jaar oud. Te bevragen bureau van dit )lad. 35393 Neerlands eerste Opera- en Concertzangeres KOMT in „MUSIS SACRUM" op het Jubileum-Concert der Lieder tafel „Oefening en Vermaak" te Waalwijk. Entreé ie Rang fi.— ae Rang f 0.50 Aanvang 8 uur. DE NOTARISSEN te WAALWIJK en te TILBURG, zullen ten verzoeke van de Erver van den Heer J. VAN GOOL t( Tilburg in het openbaar TE WAALWIJK op den hoek van de Grootestraa Putstraat, plaatselijk gemerk en 336, kadaster Sectie C op Handelskantoor. Brieven onder No. der adver tentie Bureau v. d. blad. 35388 Zich te vervoegen bij de Firma J. VAN DEN BRULE Co. 35385 Oisterwijk ABONNEERT U OP EN ADVERTEERT IN DIT BLAD. EEN PRIM A en 334 nummer 2080, groot 2 are 8( centiare, te veilen in 2 perceelei en in massa, te weten KOOP 1. Het winkelhuis me schuur en erf verhuurd aan dei ïeer Schrijnen voor f 650.— pe aar tot 1 Mei 1926, te voldoei wekelijks met f 12 50, terwijl noj een gedeelte met afzonderlijke! ingang is verhuurd aan Mej Gezusters Kipping voor f4 2. >er week, welke huren voo cooper zijn van den dag de betaling. KOOP 2. Een bouwterrein ii de Putstraat grenzende ten zuidei van koop 1, breed aan de Straal zijde 9 meter en diep 7 70 metei Betaling der koopsom uilerlij 25 NOVEMBER 1925. De inzet heeft plaats Maanda, 12 October 1925 in het Café va A. van Berkel te Waalwij en de toeslag Maandag 19 Octobe daarna in het Café Govaert aldaar telkens des avonds 7 uu Te bezichtigen des Dinsdag en Donderdags van 2—4 uur 0 vertoon van een bewijs afgegeve door een der genoemde Not. rissen. 3533 liefst ook WERK. bekend met MAAT Brieven onder vertentie Bureau No. van dezer ad- dit Blad. StoombiljartfabrieK TILBURG. 8113 te Waalwijk, bericht dat het Burgerwoonhu met looierij, erf en moestuin 1 Besoijen van de erven G. d Bakker is ingezet op 353b Toeslag Dinsdag 13 Oclc ber 1925 des avonds 7 uur i Café POMPEN te Besoijen. waaronder SNOEK en SCHLEBAUM. waaronder v. NEK, v. BOXTEL, BONTEKOE, Enz. 35396 Opticien, 8182 25 Vuchteratraat 25, 's HERTOGENBOSCH. Telefoon Intercommunaal 176 Breuk- in Buikbanden, Rechthouders, Plattoetzolen el Spreekdag alle Dinsdagen. 70 m o 70 C/3 2 70 ra 2 C, 2 H c 3 ra 2 H ra 2 Hoofdvertegenwoordiger voor Waalwijk en Omgeving van de Hiss Master Voice en Columbiaplaten zoodat wij onze Platen en Machines niet betrekken van de Hoofdagenten uit den Bosch of Tilburg doch rechtstreeks van den Generaal Vertegenwoordiger voor Nederland en Koloniën. Grootestr. 214 de Markt. 35397 ZOO JUIST ONTVANGEN: Wij hebben ook de vertegenwoordiging van de Wereldberoemde Piano-fabriek HEES Co Delft zoodat wij U elk gewenscht model. A:'-'' v-'Sv /:V MODELLEUR FABRIEK TAN KUNSTLEDEMATEN, C/3 'O r o C/3 O O O 70 C/3 H C/3

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 3