DE ECHO VAN HET ZUIDEN Zenuw tabletten Mijnhardt No. 80. Woensdag 7 October 1925 TWEEDE BLAD. ^"PROVINCIAAL nieuws" Waalwijk, 6 October 1925. Naar wij met belangstelling ver nemen zal de firma Pulles-van Gerwen Co. alhier, „The Imperial Shoe", hare de laatste jaren zeer uitgebreide fabrieken thans wederom aanzienlijk gaan vergrooten. Ook is het ons zeer aangenaam te kunnen mededeeien dat de toestand in de schoenindustrie eenigszins op klaart; verschillende fabrieken hebben op 't oogenblik druk werkook uit Kaatsheuvel en Dongen vernemen we dat het ook daar betert. De vereeniging Koninginnedag in vm. Besoijen heeft 11. Zaterdag wederom, evenals andere jaren, den kinderen een gezelligen dag bezorgd. Deze maal bestond de feestviering in een tractatie der jeugd en 'n goochel- voorstelling door professor Adrioni uit Tilburg met z'n echtgenoote. Op geestige en onderhoudende wijze heeft de heer Adrioni de kleinen ge durende drie uren weten te amuseeren en ze in extase gebracht door zijn ongelooflijke toeren. Hoe gnuifden die kindergezichten, als ie uit 'n hoed allerlei dingen wist te tooveren, als ie 'n proef gaf van z'n wondere smeed kunst door ijzeren ringen in allerhande combinaties in 'n oogwenk in elkaar te fabriceeren, of als ie 'n demonstratie gaf met de nieuwste naaimachine, of z'n Amerikaansche suikerbakkerij in werking toonde 1 Hoe benijdden ze niet dien man daar voor hen, die de rijksdaalders maar voor 't grijpen had uit de lucht of uit de neuzen der kinderen. Werkelijk, „Koninginnedag" heeft wederom als altijd, eer van d'r werk en ongetwijfeld zal deze dag bij de jeugd nog lang in aangename en dank bare herinnering blijven. Zaterdagavond hebben de genoo digden van de biljartclub „Hotel Verwiel" kunnen genieten en een zeld zame avond gehad. Door den prof. de billard, den heer Moons, wereldkampioen, wonende te Antwerpen, werd een séance gegeven De heer Moons gaf een ongekend schitterend spel te zien, een serie van niet minder dan 246 caramboles werd door hem gemaakt en al z'n ballen waren als 't ware kunststooten. Ook de heeren Schuurman uil Breda en Adelaars uit Tilburg gaven mooi spel te zien. De vele genoodigden hebben genoten van het mooie, schitterende spel, waarvoor ze de biljartclub „Hotel Verwiel" dankbaar zijn, welke veree niging met trols op dezen succesvollen avond kan terugzien. In onze gemeente is op enkele plaatsen d,e besmettelijke ziekten rood vonk geconstateerd. De gewone voorzorgsmaatregelen zijn getroffen. Dezer dagen is een auto van den heer B. tegen een boom gereden, doordat de bestuurder even werd af geleid. De inzittende kregen geen letsel, doch de auto werd nogal gehavend. Dezer dagen werd C. K., alhier door een motor met zijspanwagen tegen den grond gereden. De jongen sloeg achterover en werd bewusteloos bij den heer Klerx Dekkers binnengedra gen. Zijn toestand is thans bevredigend. Het eindresultaat van de Winter avondcursussen aan de Rijksschool is dat zich voor de afdeeling Schoen makerij hebben aangegeven 152 leer lingen, verdeeld over 7 cursussen; hiervan komen uit Waalwijk 91, Kaats heuvel 22, Dongen 11, Drunen 10, Loonopzand 6, Waspik 5, 'sGravemoer 4, Sprang-Capelle 3 leerlingen. De winter avondcursussen trekken dus ieder jaar al meer en meer be langstelling. Mogen zij groot nut af werpen voor de toekomst der schoen industrie. Maandag 1.1. werd in de zaal van den heer Devenijns, Heuvel Tilburg, eene algemeene spoedeischende ver* gadeJing gehouden van den Ned. R.K. Bond van Schoenfabrikanten. Het onderwerp van deze belangrijke vergadering was reorganisatie van den .Bond. Uit de gehouden besprekingen bleek .dat men algemeen van gevoelen was dat in het belang van de industrie het poodig is dat tot reorganisatie van den £ond moet worden overgegaan en er voor andersdenkenden geen moeilijk heden in den weg moeten staan om als lid te kunnen toetreden. Een commissie, bestaande uit de hoeren H. Verheij te Nijmegen, J. Koozen te Oisterwijk, J. C. Spapens te Waalwijk, H.Lankhout te 's Bosch, C. Ligtenberg te Dongen, L. v. d. Horst en Chr. Vesters te Kaatsheuvel, werd opdracht gegeven na te gaan op welke wijze da reorganisatie moet worden voltrokken. De denkbeelden van het Hoofdbestuur zal deze Com missie in hoofdtaak uitwerken en na ook de buiter den Bond staande fa brikanten te htbben gehoord, met een plan komen. Het Hooübestuur heeft zich demi- onnair .verklaard en blijft aan totdat fl nifuw Hoofdbestuur, volgens de we plannen, zal zijn gekozen. De heer P. Letschert, inspecteur van politie alhier, is aangezocht om zitting te nemen in de Commissie voor het afnemen van examen voor het behalen van een politie-diploma, welk examen gehouden zal worden te Amsterdam op 12, 13 en 14 October. De Hongaarsche kinderen kwamen heden ten half twee alhier aan. Zij werden afgehaald door dames van het Huisvestingscomité en gingen naar het St. Theresiagesticht. alwaar zij om door de pleegouders werden in ont vangst genomen. Maandag herdacht de heer A. L. van Vugt Mominersteeg den dag waarop hij voor 25 jaar geleden bij de firma Gragtmans Wiesman in dienst was gekomen. Als blijk van waardeering mocht hij van zijn patroons een goud horloge met inscriptie ontvangen, terwijl hem gelegenheid werd gegeven verder den dag gezellig door te brengen. De C. v. P. te Haarlem geeft een ieder in overweging om, alvorens zaken te doen met Frits Volk, 43 jaar, koopman in kippen, wonende in de Kokstraat 7 aldaar, welke ook handelde onder de namen Diepenveen, Krom hout, Bakker en misschien nog andere, inlichtingen in te winnen aan zijn bu reau Smedenstraat, afd. Recherche. Overneming in de dagbladen is zeer gewenscht. Op het politiebureau alhier zijn' des namiddags van 2 tot 4 uur in lichtingen te bekomen omtrent de na volgende gevonden voorwerpen een bruin ceintuur voor mantel, een heeren rijwiel, een zwart wasdoeken boodschap penzak, een bruinlederen heerenhandschoen, een Duitsch leesboek, een haarspeld, een zilveren damesbeursje, een hondenhalsband met belasting penning 124. De in- en uitvoer van schoenen in Augustus. Dat de invoeren van lederen- en stofschoeisel bijeengenomen in Augus tus 11. lager waren dan het gemiddelde van vorige maanden, terwijl daartegen over de uitvoeren van diezelfde schoen soorten tezamen in Augustus hooger kwamen dan (naar parental althans) dooreen in de maanden tevoren, zijn twee voor onze staatshuishouding ver blijdende verschijnselen. Opmerkelijk is dat de uitkomsten met lederen schoeisel bij den invoer tegenover Juli niet zoo gunstig waren als met stof schoeisel, terwijl het omgekeerde inzake den uitvoer te constateeren valt. De invoer van de twee categorieën schoenwerk (lederen en stoffen schoei sel) bedroeg in Augustus '25 220 403 paar a f432.000, tegen in Juli '25 245.617 paar ter waarde van f 461.000 Er was dus een vermindering van 25.268 paar of f 29.000. In lederen schoenwerk had weliswaar vermeerde ring plaats; de afname van invoer bepaalt zich dus tot stoffen schoeisel. (Rubbergoed blijft hier buiten be schouwing.) De uitvoer in Augustus bedroeg voor beide schoengenres tezamen 26.080 paar ter waarde van f 118.000 in Juli was hij 20.912 paar a f 102.000. In Aug. 1924 was de invoer van lederen en stoffen schoeisel totaal 300 690 paar a f 679.000, de uitvoer 19.494 paar a f 104.000. Over de eerste acht maanden van '25 is de totaal invoer geweest 1.853.112 paar b. f4.085.000, tegenover datzelfde tijdvak van '24 totaal 1.855.363 paar a f 3.991.000. In die periode heeft de uitvoer van beide soorten schoeisel bijeen bedragen 183.177 paar a f 1.056.000 in 1925, tegen 322.489, paar a f 1.496.000 in 1924. Er valt dus in dezen bij verleden jaar nog wel iets in te halen. Per maand bedroeg dé gemiddelde invoer in het afgeloopentieel des jaars (Jan./Aug.) 231.639 paar a f 510.625, de uitvoer 22.897 paar a t 132.000. V. v. d. S. Op Zondag 18 Oct. a. s. belegt het Hoofdbestuur van den B. D. Drank- bestrijdersbond eene vergadering met de Besturen zijner gewestelijke Propa ganda commissies te-Eindhoven in het nieuwe alcoholvrij lokaal der Dr. Ariëns- vereeniging, gelegen in de Nieuwstraat. De vergadering zal worden verdeeld in een theoretisch en een practisch gedeelte. Het eerste gedeelte zal plaats hebben van 11—1 uur. Het tweede gedeelte van 2!/2—5 uur. In den voormiddag zullen namens het Hoofdbestuur een 5 tal belangrijke en actueele onderwerpen worden inge leid met het doel, het inzicht der gewest, besturen omtrent doel, werk wijze en middelen eener gewest. Prop. comm. te verdiepen. De middagverga dering zal dan worden bestemd tot eene bespreking van de werkwijze der verschillende Kringbesturen, welke bespreking om haar practisch nut van groote beteekenis zal zijn. JAARMARKT te Waalwijk op Donderdag 8 October a. s. MADE Alhier werden Maandag j.l ter veemarkt 86 stuks hoornvee en 63 stuks biggen aangevoerd. Naar qualiteit golden de prijzen voor vetvee f 1 05 a f 1.15 per K.Gkalf- koeien f 450 a f 525, kalfvaarzen f 375 a f 425, hokkelingen f 100 a f 130. muntigen f 190 a f 250, kalve ren f 65 a f 90, nuchtere kalveren f 10 a f 14, biggen f 16 a f 22. Han del matig. De aangekondigde eerste plech tige H. Mis op 4 October van Pater Willebrordus is uitgesteld tot Zondag 11 Oct. a,s. Op een dezer dagen gehouden vergadering werd de heer J. Timmer mans, dresseur der rashonden-ver- eeniglng, door de club gekozen tot Voorzitter voor Made en Omstreken. We vernemen dat er alhier plan nen in voorbereiding zijn om den heer Dr. J. H. Klijn, die dezer dagen den dag herdacht dat hij voor 25 jaar tot gemeente geneesheer werd benoemd een passende hulde te brengen wat de hooggeachte geneesheer dubbel heeft verdiend. Van de landbouwers P. A. Moreval en J. W. Verhoeve is bij B. en W. van Made het verzoek ingeko men tot het mogen plaatsen van een electro-motor ten behoeve van hun bedrijf. De laagste inschrijvers vooreen werk n.l. het maken van een scheeps helling te Vreeswijk, n I. voor i 11650, waren de heeren Th. Blijlevens en Zn. alhier, wien naar we vernemen het werk reeds is gegund. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Ingezonden Mededeelingen. Zenuwstillend— zenuwsterkend. Buisje 75 ct. Kaatsheuvel, 6 Oct. 1925. Vrijdagavond vergaderde in Café- Restaurant Joh. Smit de Hoenderclub „Kaatsheuvel" in jaarvergadering. De Hoenderclub mag zich in een voort- durenden bloei verheugen. Wederom werden vijf nieuwe leden geinstalleerd. De heer J. Tuerlings sprak een kort openingswoord, waarin hij een welkom uitsprak aau de talrijk opgekomen leden. De heer van Woensel, secretaris las de notulen en gaf een keurig jaarverslag, waarin hij warme woorden aan de nagedachtenis van den sym pathieken medeoprichter der club, den heer Jac. v. d. Assem wijdde. Het finantieel overzicht sloot met een batig saldo van ruim f40. Bij de verkie zingen wegens periodieke aftreding werden de heeren H. van Woensel en P. Elshout herkozen. In de vaca ture P. Eibers werd de heer G. Wijde- mans gekozen. Op voorsiel van het bestuur werden om de drukke werkzaamheden, welke de te houden le Nationale Pluimvee tentoonstelling zal medebrengen twee nieuwe leden aan het bestuur toege voegd n.l. de heeren J. Lenzholz en P. Nouwtns. Als commissie voor de verificatie der boeken werd benoemd G Wijde- mans en A. v Deursen. De voorzitter zette hierop uiteen de noodzakelijkheid om een vlotte ver deeling der werkzaamheden te ver krijgen bij de aanstaande tentoon stelling. Hij meende hiervoor een oplossing gevonden te hebben in de benoeming van verschillende subsom- missie's die zich wederom de hulp van de andere leden der club kunnen verzekeren. De ambitie die er momen teel in de vereeniging heerscht, spreekt er hem borg voor, dat door deze verdeeling het werk in goede orde en in de beste verstandhouding tot stand zal komen. Als commissie voor op bouw en versiering werd benoemd H. v. d. Heuvel, Voorzitter, M. van Roermond, L. d. Bondt, J v. d. Assem en Th. v. Rijswijk, leden. Commissie van transport: H. van Woensel, Voorzitter, P. Elshout, F. Elshout H Badjou en H. v. Deursen commissie van verzorging P. Nouwens Voorzitter, Joh. Smit. W. Hesselmans, F. Greve en H. Diiks, leden: com missie van controle: J. Helsland, Voorzitter. Besloten werd verder op de eerst volgende vergadering wederom ge legenheid te geven tot coöperatieven voeraankoop. Een commissie bestaande uit de heeren J. Tuerlings, Voorzitter, H, van Woensel. G. Wijdemans, P. Nouwens en J. Lenzholz, leden zal vooraf een keuze maken uit de inge zonden monsters. De eerstvolgende vergadering zal reeds op Dinsdag 13 October plaats hebben en voortaan tot de tentoon stelling op 16 en 17 |anuari telkens tweemaal in de maand De bedelbriefjes werden den leden uitgereikt en de inzameling van eere- prijzen door den Voorzitter met warmte aanbevolen. Door eenige leden werd reeds mededeeling gedaan van ver schillende ingekomen eereprijzen. Op 13 October a.s. hoopt de Voorzitter reeds een respectabele lijst te kunnen noteeren. De te geven pluimveeteeltcursus door den voorzitter werd in de belangstel ling der leden aanbevolen en mede gedeeld dat hieraan iedereen, ook niet- leden en niet boeren kunnen deelnemen. De voorzitter houdt zich voor opgave van deelname gaarne aanbevolen. De heer J. van Helsland, inspec teur van politie alhier, is aangezocht om zitting te nemen in de commissie voor het afnemen van examen voor het behalen van/een politie-diploma, welk examen een volgende week te Amsterdam zal worden afgenomen. Heden Dinsdagavond had onder enorme belangstelling ten overstaan de politieautoriteiten de trekking plaats der loting uitgeschreven door de voet balvereniging Kaatsheuvel. De uitslag was als volgt: le prijs rijwiel No. 754, 2e pr stel Delfts aardewerk No. 590, 3e pr. No. 572, 4e pr. No. 376, 5e pr. No. 198, 6e pr. No. 260, 7e pr. No. 255, 8e pr. No. 196, 9e pr. No. 81, 10e pr. No 828, lie pr. No. 414 12e pr. No. 747, 13e pr. No. 73, 14e pr. No. 299, 15e pr. No. 640, 16e pr. No. 434. De Kon. Erk. Schietvereeniging hield Zondag jl. het feest van Koning- schieten. Zooals gewoonlijk werd er een harden strijd om 't Koningschap gestreden. De oude koning H. Jacobs wist zijn roem te handhaven en kwam andermaal als overwinnaar uit het strijdperk. De volgorde der andere schutters was No 2 W. Molenschot No 3 W. d KortNo 4 S Pepping No. 5 A Elshout; No. 6 H. Molen schot: No. 7 J. v. BerkelNo. 8 P. Jansen: No. 9 D, Kops; No. 10 H. v. Woensel; No. 11 D. Boom; No. 12 P. v. Dun; No. 13 G v. RielNo. 14 P. v. Bokstel. Als totaal uitslag van de dezen zomer gehouden wedstrijden is No. 1 H. Ja cobs 102 punten in 120 schoten; No. 2 A. Elshout 97 punten No. 3 J. v. Berkel 92 punten; No. 4 W. Molen schot 83 puntenNo. 5 S. Pepping 77 punten. Het Kon. Muziekgezelschap „Euphonia" hield Zondag jJ. een muzikale wandeling door de gemeente. De prachtige schelleboomen, door de vereeniging „Kaatsheuvels Belang" namens de burgerij aan het gezelschap bij gelegenheid van zijn 50 jarig be staan aangeboden werden in den stoet naast de drapeau medegevoerd. De belangstelling was begrijpelijkerwijze groot. „Euphonia" heeft in deze schelle boomen een keuze gedaan, waarmede zich de geheele bevolking ten volle vereenigen kan. Kaatsheuvel heelt Zondag ander maal een blijk gegeven van zijn be kende milddadigheidszin. Als gevolg van de predikatie's van Mgr. Dr. Knebel Miklós in de drie H. Missen gehouden werd voor niet minder dan 80 Hongaarsche kinderen in onze parochie een tehuis aangeboden, ter wijl aan vrijwillige giften bijna 600 gulden binnenkwam. Voorwaar een voorbeeld dat in weinig parochiën van ons bisdom zal overtroffen wor den. In 't belang van degenen die nog niet bij de waterleiding zijn aangeslo ten kunnen we mededeeien, dat hiertoe binnenkort weer gelegenheid komt, wijl andermaal een v/erkploeg alhier ge stationeerd wordt. Zij die voor aan sluiting interresse hebben, kunnen zich vervoegen bij de heer N. de Rooy Markt alhier. Mogelijk bent U van plan nog meer „fraais" in te zenden. Zou ik U dan vriendelijk mogen verzoeken wat meer haast te maken, 't Duurt telkens zoo lang't frissche gaat er af. Wie volgt Geachte Redactie mijn dank en tot 'n volgende gelegenheid. EEN ABONNÉ NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 6 Oct. 1925. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). DRUNEN, 5 10—-'25. Geachte Redactie! Verleen mij weer even 'n kleine plaatsruimte in uw blad, om nummer 2, ons gemeenteraadslid v. Drunen, te antwoorden op zijn Schrijven van Za terdag. Ik had me aanvankelijk voor genomen alleen in te gaan op stukken die iets weerlegden van hetgeen ik in mijn eerste schrijven te berde heb gebracht. Nu is dat met het berichtje van v. Drunen ook wel heelemaal niet 't geval, doch daar dit gemeenteraads lid mij 'n leugen wil aanwrijven, acht ik mij verplicht ook hem even van antwoord te dienen. Ik schreef dat ik U altijd als de wijste van de drie heb beschouwd. Dat is ook zoo. Weet je niet wanneer je dat geweest bent In de vergadering van 9—9—'25. U hebt toen over het wijzigen van 't reglement van orde zoo goed als niets gezegd, ofschoon ge er net zoo'n groot tegenstander van waart als de anderen. Dat ge toen achter de schermen bleeften 'n ander de kastanjes uit het vuur liet halen vond ik zeer wijs van U. Die kastanjes waren ook zoo heet, is niet zoo Nu ik echter uw stukje in de „Echo" zie, moet ik helaas mijn woorden in trekken, immeis wat je nu schrijft vind ik heelemaal niet wijs. U komt ook alweer met de kwestie van „mijn naam". Geef nu eens 'n grondige reden waarom ik mijn naam zou moeten noemen. Alleen de nieuws gierigheid, de gedachte wie zou zoo iets tegen ons toch schrijven, zit bij U en de anderen voor. Dèar achter te komen is uw eenigst doel. Als ge mijn antwoord aan uw collega Muskens gelezen hebt, hadt ge moeten begrijpen dat mijn naam met dë heele zaak niets te maken heeft. U schijnt't echter niet al te best gesnapt te hebben. Dan die leugen. Ik wil U even opmerken, dat ik mijn schrijven gesteld heb naar 't verslag in „de Echo" van 9-9—'25. Ik ga daar gerust op aan, immers de verslagen van die courant staan bekend als on partijdig en zeer betrouwbaar. In dat verslag stond wel degelijk dat ge de naam v. d. Wiel genoemd hebt Ik kon dus ook gerust aanstippen, dat U dat gezegd had. Ongeveer 4 weken later komt U in den raad vertellen, dat U die naam niet hebt genoemd. Dat is ook niet wijs. Als ge meent, dat in 'n verslag 'n onjuistheid voorkomt, moet ge dat direct aan de redactie van 't blad schrijven, dan zal men gaarne de gemaakte fout herstellen. Dat U mij op 'n leugen wilt trapeeren, wat voor mij in 't geheel geen onwaarheid is, noem ik gewoonweg „dom11. Mijn geweten blijft dus even zuiver als altijd Mijnheer v. Drunen. Daar kunt U totaal niks aan reppen hoor U schrijft ook over 'n geweten van elastiek. Wat 'n uitdrukking zeg! Zou je niet eens nagaan of die mooie be- naming op je zelf toe te passen is? Over uw geweten zwijg ik verder maar liever. Daarover met U van gedachten te wisselen zou mij buiten de zaak voeren en dus voor't algemeen belang nutteloos zijn. Alleen wil ik wel zeggen, dat ik voorloopig nog niet met je ruilen wil. Dan noem ik het gansch niet ver standig, dat U ook weer met zoo'n onbenullig nietszeggend schrijven in de „Echo" komt aanzetten. Wat weer legt U nou toch van mijn eerste schrij ven Totaal niets. Inplaats van iets te weerleggen, begaat ge nog den grooten blunder, iemand geheel ongegrond van 'n leugen te beschuldigen. Zoo zoetjesaan krijg ik mooie eigen schappen. Laag karakter, onzuiver ge weten, niet fatsoenlijk, leugenaarWaar haal jullie scheldles? Enfin schelden is gemakkelijk, maar bewijzen doe je niets, totaal niets En dan die uitdaging achteraan: „Ik wacht U". Nu zakt me de moed in de schoenen. Waar? Hoe wacht U mij U bent toch niet gevaarlijk, zeker? Moet er geknokt worden? Dat is toch zeker niet de bedoeling Dan ben ik niet thuis hoor Mag ik nog 'n opmerking maken? RECHTSZAKEN. Het gerechtshof uitspraak doende in hooger beroep bevestigde het vonnis waarbij B. A. A. v. R. expiditeur te Heusden wegens mishandeling op S. A. van Eewijk, veroordeeld werd tot 3 maanden gevangenisstraf. Het vonnis ten uitvoer gelegd. L. C. van E., mandenmaker te Vlij men, was voorwaardelijk veroordeeld tot eenige maanden gevangenisstraf. Misbruik van drank was aanleidende oorzaak tot het in aanraking komen met de politie. Tot de voorwaarden hem gesteld behoorde dan ook het vermijden van herbergbezoek. Doch in plaats van zich op te richten sloeg beklaagde de gunst der voorwaardelijke veroordee ling in den wind, ging naar de kroeg en misdeed nog door diefstal. Gevolg van een en ander is, dat nu de volle laag op hem neerkomt. De rechtbank heeft gelast dat be klaagde nu de straf hem eerst door voorwaardelijke veroordeeling geschon ken zal ondergaan, terwijl bovendien voor voormelden diefstal twee maan den gevangenisstraf werd opgelegd. Foei C. A. V. een welgestelde boerenzoon uit De Werken, stond terecht wegens mishandeling op een meisje. Hij had het meisje op den grond geschopt. Ze had bij de familie van beklaagde gediend en stond op punt moeder te worden. De broer van beklaagde was de vader. Het meisje werd door de familie bovenbedoeld den rug toegekeerd en door beklaagde mishandeld. Het O. M. laakte streng de mishan deling tegenover het meisje, dat er tóch al ellendig genoeg aan toe is. De eisch van het O. M. luidde we gens mishandeling f 30 boete subs. 40 dagen hechtenis. Uitspraak conform. Is het Drongelsch kanaal een bevaar baar water? Met deze vraag heeft het kanton gerecht alhier zich reeds eenige malen moeten bezig houden, als de oude visscher C. M. Malhier een man van bijna 80 jaar, beklaagd van overtre ding der Visscherijwet kordaat met het wetboek in de hand stond te be weren, dat het Drongelsch kanaal een bevaarbaar water is en hij daar gerust den hengel mocht uitwerpen. De visscher bleek loch ongelijk te hebben. Langs het Drongelsch kanaal varen geen schepen heen en weer. ai moet noodzakelijkerwijsaleensverloi gegeven worden het met een schip zoover te brengen als 't kan De foto die een schip in het Drongelsch kanaal te zien geeft en waarop de oude visscher zich mede beroept, geeft dan ook geen „vice versa" aan. De man werd dan ook veroordeeld, doch slechts tot de minimum-boete van een paar kwartjes. Maar de beleefde en bespraakte oude is een taaie, want niet om die 50 cen ten, maar om z'n overtuiging dat hij geen overtreding beging, kwam hij in hooger beroep en stond dus voor de rechtbank, met h\ de artikelen „zoo veel". En nog is het niet uit. Weer is nu de vraag aan de ordeIs het Dron gelsch kanaal een bevaarbaar water? De rechtbank heeft gister uit spraak gedaan inzake den moord In de Wormerveerstraat te Amsterdam. In haar vonnis overwoog zij. dat bij haar onderzoek ter terechtszitting niet de indruk gekregen was dat men te doen had met een diep verdorven persoon, en dat ook niet gebleken was, dat be klaagde tevoren een misdadig feit gepleegd had. Verder overwoog de rechtbank, dat de voorbedachte rade bij het dooden van de vrouw niet was bewezen, en dat bij het dooden van de vrouw niet was bewezen, en dat het dooden van» de twee kinderen als een voortgezet» misdrijf beschouwd moest worden. De rechtbank veroordeelde v. Dam wegens doodslag tot 12 jaar gevangenisstraf. BUITENLAND. Er is volgens de Epoca een zeer belangrijke overeenkomst gesloten tus- schen de vereeniging van fascistische industrieelen en het verbond van fas cistische arbeidersorganisaties. Volgens deze overeenkomst beschouwen de industrieelen de fascistische arbeiders organisaties als de eenige organisaties van het Italiaansche proletariaat, terwijl de arbeidersvereenigingen van hun kant de vereeniging der fascistische industrieelen als eenige organisatie der industrieelen zullen beschouwen. De onderhandelingen tusschen patroons en arbeiders zullen alleen door de vertegenwoordigers van deze beide organisaties kunnen worden gevoerd. De overeenkomst, die met behulp van de regeering tot stand is gekomen, zal in theorie alle stakingen uitscha kelen uitgezonderd diegene, die door het fascistisch partijbestuur worden goedgekeurd. De door de Italiaansche regeering voorgestelde aanstelling van gouver neurs voor gemeenten van meer dan 5000 zielen wordt, volgens een tele- gram uit Rome aan de Daily Express, beschouwd als de „derde stap" van de fascisten om de macht duurzaam in handen te krijgen. NIEUWKUIJK. Door ile postduivenvereeni- ging „Gevleugelde Vrienden" werd in hun Za terdag j.l. gehouden Vergadering besloten, een onderlinge duiventcntoonstelling te houden. Deze tentoonstelling zal plaats hebben op Zaterdag 11 November a.s. in liet clublokaal der vereeniging, de zaal van den heer Mcrkx. In een gehouden ledenvergadering van de liedertafel „Oefening baart Kunst" werd tot secre taris gekozen «ie heer Th. Verhoeven in plaats van den heer Hul), van Engelen, welke als zoodanig bedankten. De tooneelvereeniging „Kunst na Arbeid" alhier besloot in haar Zaterdag j.l. gehouden ver gadering haar nieuw vereenigingsgebouw, wan neer 't klaar is, feestelijk te doen openen. Ter dezer gelegenheid zullen dan onze harmonie en Liedertafel Ier opluistering gevraagd worden. Op het Zondag j.l. gehouden concours niet den z.g.n. vogelpik in het Café Van der Geld wer den de prijzen behaald door: Van den Besselaar, Elshout, le prijs; Dorcmans alhier, 2e prijs en Van Beurden alhier, 3e prijs. Het concours had een gezellig verloop. GEERTRLTDEXBERG. Gedurende de maand September, passeerden de rolhrug alhier 210G vaartuigen met een totaal inhoud van 22319G ton. Donderdagavond gaf de Gein. Zangvereenl- ging „Geertruidenberg" een weldadigheids-concert in de zaal van het hotel C. Stal, ten bate der ge teisterde streken in het Oosten van ons land. Gezien het goede doel, waarvoor dezen avond georganiseerd was, was de opkomst niet schitte rend. Toch hecrschte er een gezellige drukte en werden «le nummers naar belmoren uitgevoerd. De totale opbrengst was 23,75, terwijl het on- kostencijfer 7,10 bedroeg, alzoo een batig saldo van Hi,35. Het entreegeld bedroeg 0,25 per persoon. De Raad dezer genieenti' wordt opgeroepen ter openbare vergadering op Vrijdag 9 October a.s. des n.m. 1 uur, in het Gemeentehuis, alheir. Te behandelen zaken: 1. Aanbieding Gemeentebegrootlng «lienst 192G en Bedrijfsbegrootingen dienst 192G. 2 Mededeellng Proces-verbaal kasopname hij Gein. Ontvanger over 3e kwartaal 1925. 3. Vaststelling 2e suppletoir kohier Hondenbe lasting «liensl 1925. I. Vaststelling van het bedrag «Ier zekerheids- stelling voor de administrateurs «Ier bedrijven. 5. Vaststelling nieuwe instructies van Secretaris en Ontvanger. G. Aanvraag erfpacht C. Tak. 7. Ingekomen stukken. HEDIKHUIZEN. Vergadering van «ten ge meenteraad op Woensilag, 7 October 1925 «les na middags twee uur. Onderwerpen ter behandeling: le. Ingekomen stukken, waaronder een reeds in afschrift toegezonden K. B. niet betrekking tot de gemeentebegrooting 1925, met brief van Gedep. Staten tot opnieuw vaststelling der hegrooting 1925 overeenkomstig bovengenoemd K. 11. 2e. Voorloopige vaststelling gemeenterekening 1921 niet helmis winst en verliesrekening G. E. B. 1921. 3e Vaststelling rekening Burgerlijk Armlicstuur 1921. Ie. Vaststelling Gemeentebegrooting en liegroo- tlng G. E. B. 1920. 5e. Vaststelling begrooting Burgerlijk Ambe- stuur. Ge. Vaststelling ontwerp besluit tol het aan gaan van een rekening-courante Overeenkomst 192G. 7e. Vaststelling- ontwerp-besluiten tot aankoop van effecten. 's-HERTOGENBOSCH. Onder een groote groep bewoners der gemeentelijke woningen had een bewonlngswedstrljd plaats waarvoor bij raadsbe sluit 500 aan prijzen en 50 aan premiëii werd toegestaan. Deze wedstrijd had ten «loei «le gezinnen, die vroeger in bekrompen oude huisjes en krotten woonden, en thans van flinke doelmatige en aan genaam gelegen huizen zijn voorzien, aan te moe- digen die woningen behoorlijk te onderhouden. De eindcijfers werden vastgesteld door «le jury gevormd uit dames, letlen van den R. K. Vrouwen bond en van «Ie Ned. Ver. van Huisvrouwen, af deeling, Den Bosch. Gezien liet groote aantal «leelnemers en «le ani mo voor dezen wedstrijd, m«)cslen de aanvanke lijk vastgestelde bedragen eenigszins lager wor den dan oorspronkelijk in «le bedoeling lag. Er werden 135 prijzen en premies toegekend, waaronder 35 met diploma. Het diploma werd ontworpen aan De Bossche Kon. School voor Kunst, Techniek en Ambacht. De uitreiking aan «le winnaressen-huisvrouwen zal plaats hebben ten sladhuize. DESSEN. Dezen winter zal in de Openbare school Wijk B. alhier door «len Wel Ed. Heer A. B. van Gooi, hoofd dezer school, een I.andhouwcur- sus gegeven worden. Naar wij vernemen is er nog al deelname. Rij G. v. «1. S. alhier staat een lied aartl- lieien in hloei. Bij den Heer A. V. alhier bracht een koe «lezer dagen drie kalveren tci- wcrel«l. Bij «len Heer v. II. alhier, kreeg dezer dagen een paard van een ander paard een klap, zoodat «lit dier een «Ier nchterpooten wertl stuk geslagen en afgemaakt mocsl worden. Te Hank komen vele gevallen van typhus voor. Deze ziekte breidt zich nog ste«-«ls uit, doch heeft tot lieden gelukkig nog al geen slachtoffers geëischt. Dezer dagen bolste de heer 1). S. v. Nieuwen- dijlc met zijn motorfiets tegen een autobus van «Ie „Alad". Dit ongeluk is wonder hoven wonder goed afgeloopen. De Heer S. bekwam alleen een lichte verwonding aan «ie hand, «loch ilc motor was nog al beschadigd, zootlat hij dezen nioe.st achterlaten om zijn reis vertier per rijwiel te ver volgen. Het is hier bij «len Heer van Honsewijk dan ook een zeer gevaarlijk punt en begrijpt men niet, dat hier niet meer ongelukken voorkomen '«laar men van drie zijilen elkaar niet kan zien aankomen. Behalve bovenstaande bolsing kon men deze week nog zien dal een wielrijder met een mand eieren voorop, bijna bolslc tegen een luxe auto, Iiij raakte met «le mand «Ie auto al, doch doordat hij het stuur nog omsloeg ree«l hij in dezelfde richting dan «le auto en kwam «laar- door er nog goe«l af. Dan nog kwam de auto van den Wel Ed. Heer B. alhier om «len hoek en stond a. li. w. vlak tegen een Tilbury bespannen met paard. Door «Ie te genwoordigheid van geest werd ooi: hier ccii groot ongeluk voorkomen, 't Zou dan ook geen weelde te noemen zijn, wanneer hier een waar- si 1iii\n ingshord werd geplaatst. DONGEN. 5 Oct.. Hedenmorgen liail hier een treffend sterfgeval plaats, dat in onze gemeente zeer veel ontroering verwekte. Bij den lieer J. v. «1. Assuni, groot-induslrfeel alhier, was op de looierij een begin van brand ontstaan, waarvan «ie eige naar zoodanig door schrik werd getroffen, «lal een hartverlamming een einde aan zijn leven maakte. Daar er niemand is die «len energieken en werkzamen man kan opvolgen, is dit plotse linge sterfgeval én voor de familie i-n voor «le werklieden een onherslelhaar verlies. Op ili' uicuwe scheepstimmerwerf van «le firma Bonman is Vrijdag hel eeerste schip op «le hel ling getrokken. Van harte /ij «le firma een steeds stijgend succes toegewcnsclit. - De prijs «Ier volle melk werd verhoogd niet 2 cent per Uier en gebracht op II cent.

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 5