BE ECHO VAH HET ZUIPEN Het beste voer is het voerleelUst. In den Hoenderhof Voert daarom Abdijsiroop kan U van Uw hoest afhelpen CHTENDVOER ERGH'S No. 81. Zaterdag 10 October 1925 TWEEDE BLAD. LAND- EN TUINBOUW. WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. (Ie helft October.) Nadruk verboden. 't Najaar is er. Het wintergraan moet aan de aarde worden toevertrouwd. In de eerste helft dezer maand is het de beste tijd voor den roggeuitzaai, voor tarwe is de geheele maand October geschikt; wintergerst kan reeds eind September worden gezaaid, Omtrent de voorbereiding gaven we reeds eenige wenken. Wij herhalen: zaai niet te dik! Dat is niet alleen zaad- vermorsen of verkwisten maar een benadeeling en in vele gevallen een belangrijke benadeeling van den oogst. Bij talrijke proeven in Duitschland bleek ten duidelijkste, dat veel zaai zaad nog niet veel opbrengst levert. De hoogste opbrengst van Petküser rogge werd verkregen bij een uitzaai van minder nog dan 140 K.Q. per Hectare. 140 K G. is 2 Hectoliter. Op onze zandgronden wordt gemiddeld wel 3 H L. gegeven. Men ziet hieruit, dat over 't algemeen zonder scha, ja met groot voordeel heel wat minder kan worden uitgezaaid. Wij herin neren nog, eens aan de zaaizaadont smetting. Middelen daarvoor zijn Germisan, Tillantin C. of Uspulun, die in opgelosten toestand worden gebruikt Er zijn ook al droogontsmettingsmid- delen, waarmee men echter nog niet voldoende ervaring heeft. Bovendien schijnen ze door hun stuiven niet on schadelijk voor de gezondheid. Men houde zich daarom liever aan de eerste. Bij de behandeling drage men vooral zorg voor een ter dege omschepping. 't Zal vreemd klinken, als we nu reeds spreken van ontsmetting van pootaard- appelen. Is dat in 't voorjaar niet vroeg genoeg De Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen beveelt de ont smetting der poters, ter bestrijding der Rhisoctonia-ziekte, aan in het najaar vóór het inkuilen. Daartoe gebruikt men sublimaatoplossing '/io °/o dat is dus 1 op 1000 deelen water. Voor een mud aardappelen 70 K.G. is een hoe veelheid vloeistof van 50 L. voldoende waarin de aardappelen gedurende an derhalf uur worden ingedompeld. De oplossing kan 3 maal achtereen gebruikt worden. Vooraf moeten de poters van aarde gezuiverd worden, Het water mag niet kouder zijn dan 5 graden Celsius. Sublimaat wordt ook met gunstig resultaat aangewend tegen de schurftziekte bij aardappelen. Metalen vaten kunnen geen dienst doen, daar het metaal wordt aangetast; men neme dus houten of steenen vaatwerk. Nadere inlichtingen, indien men deze wenscht, worden steeds gratis verstrekt door uw Wij moeten deze pogingen navolgen, want een goede vogelstand is onmis baar; zoowel voor land-en tuinbouw, als voor ooft- en boschbouw. Er is hier en daar een sterke ver meerdering van sommige insecten waar te nemendaarom is het noodzakelijk dat in onze bosschen aan de vogels gelegenheid wordt gegeven zich te nestelen. Veel jonge vogels zwerven door ons land door het ophangen van j nestkasten op vogelarme terreinen moeten we voorkomen, dat die vogels i naar elders trekken Nu het winter seizoen nadert, raden we ouders aan laat toch vooral uw kinderen, waar gelegenheid is, profïteeren van vervolg en landbouwonderwijs In de vervolg klassen worden leerlingen opgenomen, die de zes leerjaren met vrucht vol bracht hebben. Zulk een vervolgklasse biedt een uitnemende gelegenheid voor uw kind, nog wat meer kennis op te doen, waarvan het later veel nut, profijt en genoegen zal hebben. En wat het landbouwonderwijs betreft: een boeren jongen, die niet minstens een land- bouwcursus heeft doorgemaakt, blijft bij zijn tijd ten achter en zal in zijn De ruitijd. Er is geen tijd in 't jaar dat er onze hoenderhof zoo treurig uitziet als in den ruitijd. Het kakelend, zingend hoendergezelschap zit thans kniezend en treurend ineengedoken in een troepje ir. een hoekje. Het glanzend vederpak van het voorjaar is deerlijk gehavend en toont de niet te loochenen bewijzen van algeheele slijtage De kammen en overige kopversierselen hebben hun levendig roode kleur ver loren en kunnen niet de minste aan spraak meer maken op den naam van versierselen. Verschrompeld zijn ze, dor en dood. Het zoeken en krabben en nog veel erger, het leggen is gedaan. Daarbij biedt zoowel de ren als het nachthok een treurigen aanblik, want zelfs een dagelijksche schoonmaak is niet genoeg om den vloer vrij te hou den van de vallende veeren.^Is dezen toestand van den hoenderhof voor den kippenhouder treurig, voor de dieren zelf is hij nog veel treuriger, en zoo we iets met onze dieren,op hebben moeten we al het mogelijke doen om PF0KV0ER VENNOOTSCHAP i. (L BERGH S GRAANHANDEL en v. d. Berth's Gem. voerroodmerk, groenmerk, geelmerk, samengesteld uit prima granen. VRAAGT HET OORDEEL VAN DESKUNDIGEN Verkrijgbaar bij: J. v. d Assem Borsten, Kaatsheuvel Jan Verwiel, Waalwijk Fl. Michael, Vrijh.-Capelle. W. v. Beek, Nieuwstr., Capeile. A. v. Strien, Waspik. De Jonghe, 's Gravenmoer. H. Hamers, Dongen. L. P. v. Iersel de Beer, J. v. Spaendonk-Spijkerman, Firma S. B. Dames, Heuvelstraat, Tilburg. P. de Wert, Hilvarenbeek. Waar niet vertegenwoordigd, soliede agenten gevraagd. HET HOOFDBESTUUR EN DE COMITE-LEDEN DER TENTOONSTELLING WAALWIJK 1925. Blijf niet dagen wellicht weken lang rondloopen met dien hoest in afwaciv- ting dat die van zelf zal overgaan. Maar al te vaak gaat het nooit heele- maal over; ja legt ge den grond slag voor eene gevreesde ziekte. Neem bijtijds een afdoend middel te baat, dat niet alleen spoedig maar ook grondig helpt. De kleine moeite van af en toe een lepel Akker'* Abdij siroop te nemen weegt ruimschoots op tegen al de last en de ellende waaraan U zich vrijwillig onderwerpt. Ook bjj bronchitis (acute of chronische), kink hoest is de Abdijsiroop een beproefd hoeststillend en slijmoplossend middel. Per flesch van 230 gr. (ia koker) f 1JS0 1 550 gr. (2.75; 1000 gr. <4.50 W hoe langer 't zal duren tot het nieuwe kleed uit die grondstoffen opge bouwd zal klaar zijn en als gevolg daarvan weer vanzelf sprekend, hoe langer de nieuwe leg op zich zal doen wachten. Iemand, die met zijn dieren wil medeleven, voell dat er in deze periode iels moet gedaan worden om ze te helpen. Eten ze niet zooveel als anders omdat ze de lust missen zich veel te bewegen, wat juist de spijs vertering bevordert, laat dat wat ze te eten krijgen goed zijn. Geef hun de portie ochtendvoer evengoed als in den vollen leg. Meng tusschen 't graan- voer een hoeveelheid zonnebloempitten, juist om hun hoog vetgehalte zoo goed voor ruiend pluimvee. Een enkele maal een dosis uitgesmolten, gemalen of gekapte kanen werkt eveneens uit stekend. Daarbij volop versch groen- voer en dagelijks minstens eenmaal versch drinkwater. •Mankeert alzoo aan de voeding niets meer, ook tegen de kou dienen we onze dieren te beschutten. Maak hun daarom 't verblijf binnenhoks zoo aan genaam mogelijk. Verwijder dagelijks de uitgevallen veeren, breng I wat verschen drogen grond in hun.scharrel- ruimte en laat de zon volop binnen komen. Bescherm uw dieren vooral voor tocht, want ze zijn slechts half of minder gekleed en alzoo zeer ge voelig. Iemand die rekening "^boudt met bovengegeven wenken, zal slechts weinig onaangenaams in deze periode ondervinden en is er zeker van zijn dieren weer spoedig volop aan den leg te hebben. Nog dit seizoen onder vonden wij het zelf wat een goede behandeling bij ruiende hennen vermag. Wij hadden dieren, die binnen 4 weken volledig gewisseld hadden en weer aan den leg waren. WENKEN VOOR DEZE WEEK. I. We hooren reeds dag aan dag klachten over zieke dieren. Afzonderen is een eerste vereischte. De boel ont smetten een tweede noodzakelijkheid. De verdachte of aangetaste dieren goed verzorgen is het middel om snelle teruggang der dieren te voor komen. II. Zoo ge dieren aankoopt, neemt ze dan eenige dagen in observatie, alvorens ze bij uw andere dieren te laten loopen. III. Sluit U aan bij pluimveeclub of eierbond, zij behartigen uwe be langen. Besteedt den komenden winter tijd met nuttige pluimveelectuur of 't volgen van een cursus in pluimvee teelt, die de geheele bedrijfspluimvee- teelt behandelt. VRAAGBORD. H. M., Gr. Str., W. Volgens uwe gegevens zijn uwe dieren lijdende aan de gepaarde luchtpijpwormen. Dezen worm leeft in geslachtsrijpen toestand het kleine mannetje halverwege aan 't wijfje verbonden in de luchtpijp, Een praktische methode om eenzelfde japon op twee vei'schillende mamieren te dragen. Het overkleed blijft hetzelfde doch in het eene geval draagt U de ja pon aan den hals gesloten, de revers tezamen geknoopt en een pand vam donkere satin of fluweel van voren uit de japon. In het tweede geval ivisselt men eenvoudig 't onderkleed en draagt de revers open. Indien men het over kleed van een sterke degelijke stof neemt en van een niet te sprekende tint, kam men diverse onderkleedjes in aardige patronen en kleuren hierbij opdragen. (De onderkleedjes kunnen aam voering gezet worden, ivaardoor al leen het gedeelte dat tusschen de japon uitkomt vam goede stof behoeft te zijn). Rijksland- of tuinbouwconsulent of door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen. Genoemde Dienst ijvert ook zeer voor het aankweeken van den vogelstand en zij heeft op eigen terreinen zeer mooie uitkomsten. toekomstig bedrijf van de voordeelen der moderne landbouwwetenschap niet voldoende kunnen profiteeren. In den tuin De late prinsesseboo- nen kunnen wel tegen een matig nacht vorstje maar vóór een harde nachtvorst intreedt, moeten ze geoogst worden. Ze kunnen dan echter, als ze flink uit elkaar worden gelegd nog wel een paar weken in den kelder bewaard worden. De late snijboonen worden nu te hard en ook voor zaad zijn ze ongeschikt; toch kunnen ze in de keuken nog zeer goed als z.g. „halve natjes" met een zuur sausje worden gebruikt. Zij die bieten teelden voor wintergroenten die nen te weten, dat ze thans nog mal- scher zijn dan straks De soort „bleek- blad" geeft grooter wortel dan die met donker blad „Bleekblad" wordt voor minder malsch gehouden door velen, maar dit is onjuistwe kunnen de teelt ervan, ook omdat ze grooter oogst leveren, ten zeerste aanbevelen. Hebt ge jonge aardbeiplanten in den bak uitgezet, let er dan op, door den grond goed los te houden en de jonge ranken, die er wellicht aankomen, weg te nemen. Hebt ge in uw kleinen tuin Knolbegonia's Dahlia's, enz., beschut ze dan bij de eerste nachtvorst met een paar matten of iets anders. Moge lijk komen er daarna nog mooie zachte dagen en kunt ge er dan nog veel pleizier van hebben. Knip nog eens, voor de laatste maal, de grasranden hark het loof geregeld weg van de paden. Hebt ge merels en lijsters in uw omgeving, zoek dan het fijne fruit, dat dagelijks valt, ook eiken dag een of meermalen op, anders wordt het aangevreten. Pluk het echte wintergoed niet te gauw. het wordt dan taai In de laatste dagen zwellen de vruchten nog aanmerkelijk. De noten beginnen te vallen, het wordt dus tijd om ze te oogsten. Bij slaan of schudden ga men niet ruw te werk, de vruchtknoppen voor het volgende jaar zouden dan beschadigd worden. ze zoo spoedig mogelijk door hun ruitijd heen te helpen. Wat is ruien Ruien is wisselen van vederen. Bij de zoogdieren heeft de geregelde wis seling van haren plaats, die we even zoo ruien noemen, Dat deze tijd veel van de dieren vergt is te begrijpen. De oude veeren, die een jaar dienst gedaan hebben worden door nieuwe die in oorsprong in de vederzakjes aanwezig zijn naar buiten gedrongen, en de nieuwe komen voor de oude in de plaats. Bij sommige dieren duurt dit* proces lang, bij anderen slechts kort, sommige hennen beginnen reeds met hun rui in Augustus, andere ko men pas in October-November aan de beurt 't Verloop is alzoo zeer ver schillend. Dieren die in de rui vallen gedurende de maand Augustus met goed warm weer, hebben natuurlijk niet zooveel armoede te lijden dan de laat ruiers. Hierom behoeven we echter de vroeg-ruiers niet te prefereeren. Over 't algemeen is waar, dat de laat- ruiers de beste legsters zijn. De leg- wedstrijden wijzen het jaar op jaar uit, dat de dieren, die het laatst in de rui vallen, de hoogste eindcijfers be halen. Wij zeiden reeds dat deze vee- renwisseling veel van de dieren vergt Het vormen van nieuwe veren, die hoofdzakelijk bestaan uit eiwit, asch en een weinig vet, ontneemt deze be- standdeelen uitsluitend aan 't hoender lichaam 't Gevolg daarvan is, dat er slechts bij hooge uitzondering vol doende van deze bestanddeelen over blijft in 't lichaam om nog iets af te staan tot het produceeren van eieren, die ook in hoofdzaak uit eiwit en vet zijn samengesteld, 't Gevolg is dat de leg komt stop te staan. Sommige eigenwijze kippenhouders gaan oordeelen, als de leg stop staat, kan ik verminderen met voeren en behoef ik vooral geen ochtendvoer etc. voor te zetten. Dat deze gevolgtrekking zeer onjuist is en zich terdege zal wreken is begrijpelijk. Hoe minder eiwit en vet het dier wordt voorgezet,

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 5