DE EM HET ZU Jeukend uitslag Kloosterbalsem Nó.81. Zaterdag 10 Oct. '25. 48e Jrg. DERDE BLAD. Van de Tentoonstelling. In het Hongaarsche Vakblad „Hon- gaarsche Lederindustrie annex Looiers courant" treffen wij van de hand van den heer Franz Neumann in 't Hon- gaarsch en Duitsch 't volgende belang wekkende artikel Int. Tentoonstelling van Schoenen Lederindustrie in Waalwijk. Het centrum der Hollandsche schoen- fabricage is Waalwijk. Hoe dit stadje 1 met z'n 10.000 inwoners zich ontwik keld heeft tot zulk een gewichtig industrie centrum is niet gemakkelijk te zeggen. Reeds voor een twintigtal jaren heeft zich de Waalwijksche en Hollandsche schoenindustrie in eene aanzienlijke tentoonstelling op waar dige wijze aan Europa geopenbaard. Tegenwoordig bezit dat Brabantsche stadje 30 grootere schoenfabrieken en ongeveer 10 grootere lederfabrieken. Een krachtig verleden, de Hollandsche vlijt, de ondernemingsgeest, hebben in deze tentoonstelling zeer bijzondere resultaten naar voren gebracht, die terecht internationale belangstelling hebben verworven. De tentoonstelling werd den 22en Augustus geopend en duurde 10 dagen. Bij de feestelijke opening der tentoon stelling waren tegenwoordig de mi nister van Handel en Arbeid, de commissaris der Koningin, de handels- attaché's van Frankrijk en de Ver- eenigde Staten, de industrieelen uit den omtrek en de officieele autori teiten. De tentoonstelling bestaat uit drie reuzen-paviljoens, die langs een zeer mooi aangelegd terrein liggen. Een interessant beeld bieden de, op de prachtige Hollandsche wegen naar de tentoonstelling snellende auto's, die elkaar in schoonheid overtreffen. De bezoekers der tentoonstelling, die zich verpoozen na het geziene, worden aangenaam bezig gehouden door muziekcorpsen, radio concerten, enz. Nu en dan mengt zich het snorren eener vliegmachine in het geroeze moes der expositie, waar men buiten het Hollandsch, ook zeer veel Duitsch hoort, evenals Engelsch en Fransch. De hallen A en B bevatten de stands voor leder, schoenen en fournituren, hal C de machine-afdeeling. Het getal exposanten bedraagt ongeveer 300. Van het buitenland neemt Duitschland de voornaamste plaats in, speciaal wat de schoenmachines betreft. Eenige belangrijke nieuwigheden en verande ringen in de moderne schoenfabricage was ik in de gelegenheid waar te nemen. Een klein geniaal apparaat is eene groote verbetering in de boven- werk-vervaardiging. Inplaats van het ombuigen neemt de lederkant, die langs electrisch gloeiend gemaakte deelen getrokken wordt, denzelfden vorm aan die wij tot nog toe door zeer zorgvuldig ombuigen verkregen hebben. Buiten de snelheid bereikt men een besparing van den voor het ombuigen bestemden lederrand van 3—4 mM., 't welk bij een bedrijf met groote productie een reusachtige som betee- kent. Eene gradeer-machine van een nieuw type, een rand-, zoowel als zooiennaaimachine van zeer groote capaciteit zijn verdere nieuwigheden. De machinale productie der eerste is 800 paar, der laatste 450 paar per dag. De aan de tentoonstelling deel nemende vreemde landen zijn Enge land, Frankrijk, Zwitserland, België, Duitschland, Spanje, Tsoego Slowakije, Tsecho-Slowakije, verder Philadelphia, Boston en New-York. De ontwikkeling der Hollandsche Schoenindustrie is bewonderenswaar dig. Waalwijk is het provincie-centrum der industrie, en de producties van eenige fabrieken nemen met het oog op den voorrang van den Amerir kaanschen smaak de concurrentie met den Parijzer schoen op. Hier beteekent provincie wat anders dan bij ons. De Hollandsche cultuur en de verhoudingen in het openbare leven zijn anders. Het spoorwegnet is dicht en daarenboven verbinden kanalen het binnengebied met de groote havensteden en zee- monden. De scholen zijn er voor beeldig. de vakscholen onvergelijkelijk In een gesprek dat ik voerde meteen der vertegenwoordigers eener voorname Duitsche machinefabriek, kon deze niet nalaten te constateeren, dat de mach tige Duitsche schoenindustrie niet be schikt over eene vakschool, zooals de Waalwijksche rijksschool. Holland is, zooals de meeste Wes- tersche staten, een land van handel en industrie. Het industrieele en geeste lijke leven concentreert zich niet tot de hoofdsteden, maar ook de provincie schakelt zich in de industrialisatie in, wat een groote verdienste en een groote krachtbesparing beteekent. De algemeene Europeesche econo mische verv arring laat hare werking natuurlijk ook hier voelen. Het leven is un^veer dubbel zoo duur als vroegerook werkeloosheid komt voor, maar slechts sporadisch. Daartegen «reiden de voortdurende rust, de ondernemingsgeest, de bezonnenheid _tn de vlijt, aan de verdere ontwikkeling :r Hollandsche industrie den veiligen weg, waarvan deze internationale ten toonstelling van schoen- en leder industrie zulk een imposante open baring is. met asphalteering onzer straten. De bedoeling zou zijn de asphaltplaat te leggen op de bestaande straatwegen en de eerste proef te nemen met de Stationstraat of een gedeelte daarvan. Ook zou in onderzoek zijn de mo gelijkheid tot verlegging van de tram baan vanuit de Groote Straat naar den Winterdijk; dit met het oog op het steeds toenemend auto-, rijwiel- en ander vervoer door onze hoofdstraat en de betrekkelijk geringe breedte, zoodat er noodzakelijk Iets ten deze moet worden gedaan. In dit verband kunnen wij nogrele- veeren dat de concessie van de tram dit jaar afloopt. Begrooting 1926. Uit de aangeboden gemeentebegroo- ting 1926 nemen we de volgende posten over Ontvangsten. (Gewone dienst.) Batig saldo van vorige dienstjaren f25462.53. Belasting wegens gebouwde en on gebouwde eigendommen. f 10.500 (v. j. f9000). Schoolgelden. Bijzonder gewoon lager onderwijs f5000. (v. j. f7500). Belasting naar het inkomen f 142.000. (v. j. f120.000). De overige belastingopbrengsten zijn ongeveer gelijk geraamd als vorig jaar. Uitgaven. (Gewone dienst.) Subsidie aan werkloozenkassen f4000. (v. j. f5000). Uitkeering aan het Woningbedrijf f32608.42. (v j f40560.99). Uitkeering aan het Waterleiding bedrijf f2023.84. (v. j. f946.88). Totaal ontvangsten en uitgaven Gewone dienst f209.527.31. Aan de uitgaven voor den Kapi- taaldienst ontleenen we 't volgende: Extra bijdrage aan de Woning bouwvereniging wegens ongedekte nadeelige saldi vorige jaren f 8566.61 '/2. Doortrekking van het trottoir aan de Westzijde der Stationsstraat tot de Grootestraat f2640. (v. j. f4000). Het maken van den aanhef der nieuwe straat tusschen de Mr. van Coothstraat en de Stationsstraat f 5000. Bijwerken der trottoirs hoek Parallel wegBesoijensche Steeg en in de Grootestraat f2500. Aanleg rioleering in Baardwijk f18.000. Kosten van betegelen Speelplaats O. L. School f500. Idem U. L. O. School f600. Extra subsidie Burgerl. Armbestuur dekking nadeelige saldi vorige jaren f5450. Kapitaalverstrekking aan 't electrici- teitsbedrijf f22.500; aan 't gasbedrijf f7000; aan 't Waterleidingbedrijf f1800. Reorganisatie Bond van Schoenfabrikanten. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 9 Oct. 1925. Naar wij bij geruchte vernemen zouden B. en W. zich bezig houden °iet het ontwerpen van een voorstel san den raad om een proef te nemen In ons vorig nummer hebben we een en ander medegedeeld omtrent de reorganisatie-vergadering 1.1. Maan dag te Tilburg gehouden. We kunnen daarvan nog een en ander zeggen Met algemeene stemmen is besloten om tot reorganisatie over te gaan Daarbij zou het Dagelijksch Bestuur bestaan uit een Algemeenen Voor zitter, een Ondervoorzitter, een Alge meenen Secretaris, die niet lid van den Bond' behoeft te zijn en in dat geval eene adviseerende stem heeft, en een Algemeenen Penningmeester. Nagegaan zal moeten worden welke houding de Bond zal moeten aan nemen tegenover de verbindendver klaring der Collectieve Arbeidscon tracten. In principe werd aangenomen, dat niet-katholieke leden van den Bond ook voortaan zullen kunnen zijn lid van het Hoofdbestuur, echter niet lid van het Dag. Bestuur. Deze aangelegenheid zal door den ZeerEerw. Geestelijk Adviseur nog nader onder de oogen worden gezien. Met den wensch dat de afdeelingen kunnen blijven bestaan als plaatselijke vereenigingen kan worden rekening gehouden, echter zal elk organisato risch verband met den Bond vervallen, zoodat ook andere groepeeringen van leden zich kunnen vormen. Er zullen geen 5 commissies komen, maar 4, daar het Dagelijksch Bestuur de algemeene zaken zal blijven be- handelen. Geïnformeerd zal worden in hoeverre buitenstaanders lid willen worden van den Bond, en onderzoek zal worden gedaan naar de bezwaren, die daar tegen eventueel bestaan. Mocht het blijken dat tot toetreding goede kansen bestaan, dan heeft de reorganisatiecommissie vrijheid, om zich van deze buitenstaanders een paar leden als medeleden der com missies te assumeeren. De Commissie wordt bepaald op een aantal van 7 personen, en deze Commissie zal grondig, hebben na te gaan, de statuten van den Bond en verder zal zij advies moeten uitbrengen omtrent tal van zaken waarvan zij meent, dat wijziging zal r.ioodig zijn. Wanneer dit rapport is ingekomen zal dit moeten worden voorgelegd aan de Algemeene Vergadering nadat het in druk is rondgezonden en deze ver gadering zou nog kunnen plaats heb ben in de maand December opdat het nieuwe jaar kan worden ingegaan met een geheel nieuwen toestand.. Over de taak der commissies ontspon zich daarna eene levendige di scussie, daar ook werd voorgesteld dat de reorganisatie-commissie alles zou voor bereiden en hierover advies uitbrengen. Ook b.v. collectief-contract, kinder* toeslag, enz. Het resultaat hiervan was dat zal worden onderhandeld met de buiten staanders, en dat de Commissie zich daaruit personen zal assumeeren, ver der dat zij zal voorbereiden de sta tutenwijziging en andere voorstellen tot wijziging van verschillende rege lingen, zoodat de Commissie eene zoo groot mogelijke bevoegdheid heeft om alles tot haar arbeidsveld te betrekken, wat zij meent dat daaronder moet vallen. De Reorganisatie-Commissie zal dan met een eind-rapport komen, dat ten slotte zal moeten worden beoordeeld en vastgesteld door de Algemeene Vergadering, hetzij zooals de Com missie het voorstelt. Wij ontvingen van de Maat schappij van Verzekering op het Leven „Noord-Braband" alhier een Maand kalender, die met het oog op eene fout in de vorige uitgaaf, begint met de maand October 1925 en loopt tot einde 1926. Deze wandkalender, gedrukt naar het bekende ontwerp van den heer Th. van Delft, ziet er thans weer uit stekend uit, wat typografische of litho grafische verzorging betreft. Ook de kleuren-combinatie en de druk voldoen uitstekend, zoowel als de keuze van papier en carton. Het geheel maakt een uitnemende indruk, vormt een sieraad voor huiskamer en kantoor en is tevens zeer practisch door z'n fiinke cijfers en dagaanduiding Alleen zouden wij gaarne het schild wat grooter hebben gezien, waardoor een breedere rand wit om den druk ware verkregen, wat het geheel nog zeer ten goede zou zijn gekomen. Een timmermansleerling stak zich Donderdag met een beitel dusdanig in de hand dat dit lichaamsdeel door Dr. L. moest worden verbonden. Zooals de wandelaars reeds lang zullen hebben gezien, maakt de Iepen- ziekte langs de Burgemeester van der Klokkelaan en langs den Parallelweg vele slachtoffers. Zeer zeker jammer voor deze prachtige lanen. Er staan er vele onder die aangetast zijn, maar toch niet dood en waar elders bewe zen is dat deze zich herstelden (langs den Maasdijk onder Alem, Engelen, enz. zie een vroeger door ons overge nomen bericht), zouden wij het be jammeren dat men nu al tot rooiïng overging. O. i. kan men nog wel eens de kat uit den boom kijken. De hoo rnen eruit doen kan altijd nog gebeu ren, ook als het overschot te klein blijkt voor een fatsoenlijke laan. In dit verband zouden wij de hoop durven uitspreken dat het Bestuur van den Binnenpolder van Besoijen spoe dig kan besluiten oVer te gaan tot aanplanten van nieuwe boomen-rijen langs de spoorlaan, naar wij vertrou wen met mooie, krachtige jonge boomen. Is hier niet een mooi werk te doen voor onze verfraaiïngs-commissie. De R. K. Werkliedenvereeniging zal a.s. Maandag 12 dezer ten 8 uur eene algemeene vergadering houden, waarin o.m. zal besproken worden de herdenking van 't jaarfeest en ver schillende mededeelingen zullen wor den gedaan. Het groot concert der Liedertafel „Oefening en Vermaak" waarbij de de zeer bekende en geroemde alt zangeres Mevr. Maartje Offers, hare medewerking zal verleenen, voor haar vertrek naar Amerika, wordt aangebo den aan 't Hoofdbestuur der Int. Ten toonstelling van Schoen- en Lederin dustrie Waalwijk 1925, als bewijs van erkentelijkheid voor de aanbieding van het prachtig vaandel en de wijze waarop mede de regeling van 't festi val door het bestuur is tot stand gebracht. Dit concert belooft èn door het pracht-programma èn door de mede werking van mevrouw Maartje Offers, iets buitengewoons. Door het tentoonstellings-bestuur zijn de wimpels die gediend hebben tot inwendige decoratie der hallen ge schonken aan „Waalwijks Belang". De mooie gemeentevlag is aangeboden aan de gemeente. Beide hebben een en ander gaarne aanvaard. Men deelt ons het volgende mede Aanvangende met de betaling over het 4e kwartaal 1925, zullen de pen sioenen van oud-gemeente-ambtenaren en van weduwen en weezen van ge meente-ambtenaren niet meer betaald worden door tusschenkomst van de gemeentebesturen. Ook zullen pensioe nen, ten laste van het Alg. Burgerlijk Pensioenfonds, die tot dusverre betaal baar werden gesteld bij de betaal meesters, niet meer aldaar geïnd kun nen worden. Indien de gepensioneerde een giro rekening heeft, worden de pensioenen daarop bijgeschreven, indien hij die niet heeft, zal hem voor het eerst in de tweede helft van November 1925 en vervolgens telkensom de drie maan den een postchèque op naam worden toegezonden, die geïnd kan worden op het postkantoor op die chèque aangegeven. Attestatiën de vita met quitantiën behoeven door hier te lande woonachtige gepensionneerden meer te worden overgelegd. Voor de laatste maal kunnen de pensioenen op de oude manier worden geïnd over de maand September 1925 of over het 3e kwartaal 1925. De pensioenboekjes worden daarna inge houden en opgezonden. De coupons over deze tijdvakken, alsook die over vroegere termijnen indien ze nog niet verjaard zijn, kunnen nog geïnd wor den tot 1 December 1925. Indien ze dan nog niet geïnd zijn, kan schrifte lijk met overlegging van het pensioen boekje, aan den Pensioenraad verzocht worden ze opnieuw betaalbaar testel len. Deze betaling geschiedt dan ook per giro. Maandag 19 October a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer C. Didden gedurende 25 jaren onafge broken in dienst was van de Waal wijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Tevoren was hij daar reeds werkzaam, doch nadien ook eenigen tijd elders. Met belangstelling vernemen we dat de litteraire-avonden in het a.s. seizoen doorgaan. In November komt de bekende Vlaamsche letterkundige Wies Moens, in December Dr. Frede- rik van Eeden. Ook is men nog in onderhandeling met een bekwaam declamator. Kassiers P. van Gastel Zn., Dongen. Men meldt ons uit Dongen: De malaisetijden voor de schoen en leder-industrie houden niet op. Bij de slechte tijdsomstandigheden komt voor deze plaats en streek een nieuwe misère. De bekende kassiersfirma P. Gastel 8c Zn., waarbij ongeveer van de geheele schoen- en ledernijverheid van plaats en streek betrokken is, heeft gisteren hare betalingen gestaakt. Meer bijzonderheden vallen over deze déconfiture op 't oogenblik nog niet te zeggen. Alleen vernemen wij dat surséance van betaling is aangevraagd, en het gerucht loopt dat, zooals het zich thans laat aanzien de verliezen niet zoo groot zouden zijn. Aangezien een volledig overzicht van den stand van zaken natuurlijk nog uitgesloten is, zijn dit allemaal maar wilde ge ruchten, waaraan elke ondergrond ontbreekt. De firma bestond sedert 1896 en genoot een groot vertrouwen. Naar wij vernemen is door de bemoeiingen van het bureau van Mi litaire Zaken aan A. C. Pennings, die niet tijdig had kennis gegeven van broederdienst, bij besluit van Ged Staten alsnog vrijstelling van den mili tairen dienst verleend. Dinsdagavond, toen de trein uit Rotterdam omstreeks 7 uur met ver traging binnengekomen was op het station Lage Zwaluwe, had daar een zonderlinge vertooning plaats. Reizigers voor de richting 's-Herto- genbosch werden ten getale van on geveer vijftig door de afdeelingen van den laatsten personenwagen van den Rotterdamschen trein gedreven, om het tweede perron te bereiken. Voor jonge menschen was dit wel te doen, al moest men van de onderste treeplank ongeveer een halven meter springen in het grint. Menschen met kinderen en vooral oude lui kwamen niet zoo gemakkelijk op den begaanbaren grond. Gelukkig liep de vertooning goed af. Een onzer medewerkers zei aan een beambte: „Dat moest de directeur- generaal eens zien 1" Het antwoord was: „Zag hij het maar." 't Was inderdaad dwaas en gevaarlijk. Wij hopen dat zoo iets zich niet herhalen zal. (Prov. Crt DRUNEN. Veiling van 6 October door de Veilingvereeniging „De Lang straat" te Drunen Appelen f 0 03—0.177a per K.G. Ster appel 1 0.10—0.17'/2 0 08-0.14 '/2 007-0.137a - 0.10-0 63 berg-Boezer, hun zilveren bruiloft. De kerk was schier te klein om alle be langstellenden te bevatten. Het geheele personeel der scheepsbouwwerven had een halven dag vrij met behoud van loon, terwijl ieder nog een extraatje, in ontvangst had te nemen. Moge het de jonggehuwden en hunne familie steeds naar wensch gaan. Naar wij thans met zekerheid vernemen zal het rijkspostkantoor in een hulpkantoor worden omgezet. Plannen voor de verbouwing zijn reeds klaar. Het Kerkpad zal hier een nieuwe bestrating krijgen. De keislag zal ver vangen worden door keien, die hier voor reeds aangevoerd zijn. Door de tooneelvereeniging „En- tre-nous" is in studie genomen het blijspel in drie bedrijven „De Weduwe Hansen". -- Op Zaterdag 10 Oct. des namid dags om 2 uur. zal in de voormalige openbare school gelegenheid bestaan tot gratis inenting of herinenting van pokken. Een auto der firma Ruitenberg, die bruiloftsgasten vervoerde, reed dezen morgen onder de gemeente Ca- pelle (Labbegat) legen een boom. slechts een der inzittenden bekwam lichte schrammen, terwijl de overigen met den schrik vrijkwamen De auto werd nog al beschadigd. RAAMSDONKVEER. De Eerw. Heer Smeelik. Cand. t. d. H. Dienst treedt Zondagmorgen om 9'/2 en des middags om 5 uur op in de Ger. Kerk. Voor de Herv. treedt Ds. Ewoldt Zondag tweemaal opdes morgens om 9'/a op 't Dorp en des middags om half drie op 't Veer. De werknemer B. geraakte dus danig met een zijner handen bekneld, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, Naar we vernamen houdt dhr Penning reeds Dinsdag 13 Oct. een lezing in het ver. gebouw Heereplein over Zuid-Afrika en zijn reiservaringen. MADE. Dezer dagen reed de Direc teur van de eierveiling uit het naburig dorpje den Hout met 't 1000 eirenop zijn wagentje naar Geertruidenberg. Onder weg verschrok het jonge paard voor een op den weg staande wagen, zoodat het hollend tegen een boom terecht kwam, het karretje kantelde en de kostbare eieren alle vernietigd werden. We vernemen, dat alhier onder leiding van de heer Kenniphaas. hoofd der O. L. S. te Drimmelen met ingang van 1 Nov. as. een winteravond land- bouwcursus zal gehouden worden, waarvoor zich reeds 15 leerlingen hebben aangemeld en waartoe men zich voor 1 Nov. kan aanmelden. Ook vernemen we, dat alhier het 't lichaam kreeg. In deerniswekkenden toestand werd de man opgenomen en binnen gedragen. De dokter oordeelde noodzakelijk hem de H.H Sacramenten toe te dienen. Naar we heden ver namen, was de toestand wel iets vooruitgaande. Gisterenavond om 7 uur bracht de Harmonie van het Kon. Muziek gezelschap „Euphonia" een serenade ten huize van Mevr. de Wed. Hessel- mans-Sprangers alwaar 't huwelijks feest gevierd werd van Mej.J Hessel- mans met den heer P. v. Gastel, bestuurslid van het Kon. Muziekgezel schap. Natuurlijk weer veel belang stelling. vooral toen na afloop nog een kleine omwandeling gemaakt werd. Voor de te houden eerste Nat. Pluimveetentoonstelling alhier komen van verschillende zijden reeds talrijke eereprijzen binnen. We zullen volgende week beginnen met in de „Echo" de ingekomen eereprijzen te publiceeren, zulks tot contröle voor de schenkers en tot aanmoediging voor candidaat- gevers. verzacht en geneest Goudreinette Bellefleuren Peren William Duchesse Noveau Pateau St. Remie Druiven Juin Spruitjes Peen Snijboonen Duitsche id. Prinssen id. Tomaten Witte kool Roode id. Savoye id. Bloemkool Andijvie Noten Kroten Preij Peen Selderie Onze harmonieën 111. 't Lag voor de hand dat zoowel het zwaar gehandicapte Euphonia als het onvolledige Apollo alles op haren en snaren moest zetten om wederom van niets iets te worden. Het Kon. Muziekgezelschap „Euphonia" stond er voor 't oogenblik nog 't beste voor. Miste het een groot gedeelte der muzikanten, alle instrumenten, een mooie partij muziek, een kranig en energiek bestuur, een ijverigen be kwamen Directeur en een hoogstaand instructeur bleven het eigendom van 't corps, terwijl Apollo uitsluitend met een gedeelte der muzikanten en een flink kwantum moed en wil bleef zitten. Evenwel zoowel het eene als het andere corps kwam er. Wijdden we in ons laatste nummer reeds een woord van dankbare erkenning aan den be kwamen directeur den heer W. van Beurden, met den voorzitter van de vereeniging „Kaatsheuvels Belang" moeten we thans een woord van waardeering richten tot den heer W. van Nieuwstadt, momenteel nog be langstellend en ambitieus medelevend rustend eerelid van het Kon. Muziek gezelschap, reeds in de jaren 1880 ijverig bestuurslid van 't corps. Als nog steeds was hij reeds toen op alle ernstige plan bestaat een Gymnastiek I repetitiën en concerten present. Van vereeniging op te richten, hetgeen on- Nieuwstadt was de man, waarin alle getwijfeld veel kans van slagen zal muzikanten vertrouwen stelde omdat 0.50-0 63 0.28-0 32 0.25-0.27 0.50-0 62 0.05—0.0773 0 12-0 25 0.01 i/a0 02'/2 0.10-0.15 008-0.09 0.20-0 35 0.03-0.14 0 02—0.0972 - stuk 0.01 0.087a 0 027a— 0.097a - 0 057a-0.21 2.50-2.75 p. 100 0 30-0.50 p. 100 2.75-4.75 p 100 bos 8 50-25.00 p. 1.00-2.50 p. 22.00-24 00 p. Bij het correspondentschap der Arbeidsbemiddeling zijn 44 werklooze Lederbewerkers als werkzoekenden ingeschreven. ELTHOUT. Onmiddelijk na den brand, welke woning en schuur van den landbouwer v, Herpt in den asch legde, waren vele rappe handen aan 't werk om de ruïne op te ruimen en de steenen af te bikken. Op initiatief n.l. van den WelEerw. Heer J. Willems, kapelaan alhier, had de jonge boeren stand zich geheel belangloos voor dezen arbeid beschikbaar gesteld en kan nu de wederopbouw met spoed geschieden. Alhier is opgericht een landbouw- cursus, welke onder leiding van den Heer A. Willems, hoofd der school en landbouwleeraar. aan belangstellenden, gedurende dezen winter, onderricht zal verstrekken in de landbouwvakken. De eerste les had reeds Dinsdagavond plaats en telde 14 deelnemerswel een bewijs dat dit streven waardeering ondervindt SPRANG-CAPELLE. (V.m. Sprang). A.s. Dinsdagavond half 8 vergade ring van de Afd. Sprang van den Ned Chr. Fabrieksarbeidersbond in de zaal van den Chr. Volksbond. Als spreker hoopt alsdan op te treden de heer Stapelkamp, met het onderwerp„De beteekenis van het voorontwerp tot verbindendverklaring van Coll. Arbeids contracten. WASPIK. Onder enorme blijken van belangstelling trad gister in het huwe lijk de Heer J. de Bas en Mej. E. J. A. Ruitenberg De inzegening had plaats in de Ned. Herv. Kerk door Ds. H. Akersloot van Hautenroos uit Sas van Gent. Op denzelfden dag vierden de ouders der bruid, de Heer j. Ruiten hebben. Hetgeen door de leerlingen van de teekenschool is vervaardigd, onder bekwame leiding van den heer van Timmers, directeur, zal a.s Zondag 11 Oct. nam. 5 uur in een zaal van het gemeentehuis worden tentoongesteld en uitreiking zal dan plaats hebben van de practische prijzen. Dezer dagen had de bijna 15- hij met hen medeleefde. Van N. was de man, die in de wrijving, welke de scheiding had teweeggebracht, de achtergebleven instrumenten en 't verder bezit der harmonie wist terug te ver krijgen en zijn machtigen invloed wist aan te wenden om de mindere ge zellige toestanden, die door de schei ding ontstaan waren, zooveel mogelijk te doen wijzigen. Ruim 15 jaren van jarige schippersgezel J. de Wijs Pz I de ru'm j^ren, dat hij in het alhier, nabij Roozendaal bij het ver- bestuur zetelde was hij de bekwame halen van het motorschip van zijn energieke President van het gezel- vader P. de Wijs Mz. het ongeluk schap. De grootste lauweren die de tusschen den staaldraad te geraken, Harmonie oo.t behaalde n.l. op 28 met 't gevolg dat deze draad In zijn Juli 1907 te Amsterdam en als gevolg rtfnno IV knaan werd over daarvan 't verkrijgen van het praedicaat bovenbeen drong. De knaap werd over gebracht naar het ziekenhuis te Roozen- daal. Onder leiding van Mej E van Rooijen, onderwijzeres aan de R. K. Meisjesschool is dezer dagen een missie-naaikring opgericht. Tot dit nuttig werk traden vele leden toe Slager van der Made sneed zich zoodanig in de hand, dat geneeskun- Koninklijk" geschiedde tijdens zijn presidentschap. Wij wenschen met den spreker van den feestavond van 26 Sept. j.l den heer W. v. Nieuwstadt, dat hij nog een reeks van jaren in volle gezondheid getuige moge zijn van den groei en den bloei van het corps, dat steeds een deel van zijn leven geweest is. Naast dit huidewoord aan den oud- dige hulp er aan moest te pas komen, pres|dent past een eeresaluut aan den die door Dr. Houpst verleend werd. oud jnstucteur G. j. Brohm, onder- Een opzichter van de Waterlei- kapelmeester van het lie Regt. Inf. te ding Maatschappij N. W. Brabant zal -s Bosch. Ongetwijfeld heeft Euphonia gedurende eenigen tijd in onze gemeente aan diens bekwame leiding veel, zeer verblijven en alle inwoners bezoeken, veel te danken. Instructeur Br. ver- om uitgebreidde inlichtingen te ver st0nd de kunst muzikanten te vormen; strekken, voor de eventueeie huisaan zelf alle instrumenten meester, begaafd sluiting, enz. meteen zuiver gehoor, een kunstzinnige Ten postkantore en de daaronder opvatting en een ambitie voor de drie ressorteerende hulpkantoren werd muziek, die aan 't oneindige grensde, in Sept bij de Rijkspostspaarbank in was hij ruim dertig jaren de onver- gelegd f 12651 61, terugbetaald moeide instructeur der Harmonie, die f 15691.43 Postcheque en girodienst, in gezelige samenwerking met den heer werd op het postkantoor alhier gestort W. van Beurden de man is geweest, f 58809 47 en uitbetaald wegens che que's t 68692.12. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Kaatsheuvel, 9 Oct. 1925. Mochten we in 't Woensdag nummer meldden, dat voor 80 Hon- die Euphonia als corps heeft groot gemaakt. De plaats bij de officieele feestviering aan het portret van den oud instructeur ingeruimd, was ten volle verdiend. Terugkeerend naar de geschiedenis liet ons het jaar 1887 reeds zien, dat Euphonia sinds de twee jaren na de scheiding niet had stil gezeten Met volle ambitie was er gestudeerd en gaarsche kinderen alhier hu svesting erkl en ais resultaat kwam't corps was aangeboden, thans is dit aantal een tweeden prijs in de ne afdeeling reeds gestegen tot 84, terwijl aan vrijwil. Niimegen thuis. Dit was echter te lige giften reeds meer dan f600 binnen- d teeds excelsior stre kwam. Mgr. Dr Knebel M.klos ver- vendegE honianen Andermaa/ werd klaarde zelf, dat hq gedurende de vijf eestudeerd en geoefend en toen in jaren dat hij met het liefdewerk van andermaa, fn de 2e afdeeling, uitzending van Hongaarsche kinderen jn Eindhoven werd ingeschreven, bezig was, nog nimmer ergens relatief overtuigd van beier kunnen, genomen zooveel succes heeft *ehad zeker van meer succes; 't zelfbewuste dan in onze parochie. e, werd niet bedrogen. Bij'tpulprijden gebeurde gisteren 5 Met den len prijs werd het corps ge in den Berkdijk een ernstig ongeluk. |auwerd en meteen verwierf het den De landbouwer Zijlmans reed met le voor lecture a vue. Dit laats e een zwaar geladen pulpkar het erf op v00ral moge een bewijs zijn 1toe in bij den landbouwer P. Verschuur in die wejnige jaren na 1885 reeds muzi- de Dongensche straat. Een gedeelte kanten, - we zouden ze notenvretirs van den dam over den sloot, welke durven n0emen - gevormd waren. het erf van de straat scheidt, zakte De harm0nie was thans op weg om weg. juist toen de kar passeerde. I lauweren te oogsten. Excelsior was 't Gevolg was dat Z. de kar boven op haar strevenSteeds hooger naa behoeft U niet meer te kwellen. Akkers Kloosterbalsera helpt snel en zeker, de Jeuk verdwijnt reeds bij het insmeren, zoo gauw dringt de Kloosterbalsem in de huid.

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 9