'J s Ruwe, Schrale Handen geneest men met PUROL. i van een kiosk, komt zoo'n concert direct wel niet zoo tot z'n recht. Op een na algemeene stemmen, die van den heer van Buul, wordt het voorstel van den heer Prinsen aange nomen. Voor den Jongen Boerenstand wordt nog een post van f 50 voor een aan te leggen proefveld en f 30 voor een te houden cursus op de bcgrooting gebracht. Van de Griendt. Waarvoor krijgt de Rijksveldwachter dat bedrag? Voorzitter. Dat wordt gegeven voor bewezen diensten. Vroeger had men hier 3 veldwachters en nu kan men door de medewerking van den Rijks veldwachter met 2 volstaan. Voor de gemeente is dat een groot voordee De Rijksveldwachter bespreekt nu alle diensten met onze veldwachters. Zelfs verricht hij wel eens nachtdiensten. De heer Prinsen vraagt of de ver eeniging het Wit-Gele Kruis van WijkE ook een extra subsidie geniet, waarop de Voorzitter antwoordt dat daarom niet is gevraagd. De heer Prinsen zegt te weten dat ook deze vereeniging zeer nuttig werkt en zou derhalve ook deze vereeniging een extra subsidie willen zien toe gekend. De heer Van Buul zou in geen geval ongevraagd subsidie geven. Voorzitter. Indien de vereeniging met een verzoek komt. kan het nog altijd een voigende vergadering wor den besproken. 17. Aanbieding rekening der ge meente 1924. Wordt in handen gesteld van een commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren Van Heesbeen, Daelmans en Van Sprang. De ontvangsten hebben bedragen f 108.923.95'/2, de ui'gaven met een bedrag van f 119.577.67'/2. zoodat er een nadeelig slot is van f 10.628.72 18. Aanbieding begrooting 1926. Wordt voor de leden ter visie gelegd. 19. Wijziging begrooting 1925 Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. 20. Bespreking verpachting jacht. De Voorzitter zegt dat er naar het schijnt nogal liefhebberij schijnt te bestaan voor de jacht en daarom stellen Burg. en Weth. voor hen machtiging te verleenen om met liefhebbers te onderhandelen. De Raad blijft echter het heft in handen houden. Bij de rondvraag wijst de heer Van Halder op den slechten toestand waarin het fietspad, loopende naar de lande rijen, verkeert. De Voorzitter zegt toe de pad te zullen laten ophalen Daarna gaat de Raad over in ge heim comité Ingezonden Mededeelingen. N1EUWKUIJK. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Donderdag 8 Oct. des voormiddags om elf uur. Voorzitterde heer C. A. van den Broek, burgemeester. Secretaris W. A. C. van der Leede. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met den Chr. groet en verzoekt de notulen der vorige vergadering tot een volgende vergadering aan te houden. Wordt goedgekeurd. Mededeelingen kasopname gemeen te—ontvanger van 30 September 1925 Moest aanwezig zijn een bedrag van f5985 79'/2. Werd in orde bevonden. Mededeellng kasopname G.E.B. Aan wezig f 801.37!/a- Kas volgens opgaaf in orde bevonden. Ingekomen stukken. Voorzitter. Zooals u is bekend is er een verzoek ingekomen van E de Gouw, met nog drie onderteekenaars om aansluiting voor licht alsmede voor de Gouw ook voor kracht. We hebben een en ander door onzen electricien laten opnemen eft is geble ken dat het uit te breiden net hiervoor 130 M. zal zijn en de kosten zullen komen op f264. De palen, het stellen en 1 lichtpunt komt plus die kosten voor rekening van de gemeente. B. en W. stellen voor het werk onderhands te gunnen met de mede- deeling, wanneer er zich eventueele moeilijkheden mochten voordoen bij het plaatsen der palen omdat de grond daar geen gemeente-eigendom is, de verantwoording hiervan de gemeente niet op zich neemt. De heer Am. Mostermans, merkt op dat de gemeente de daarvoor benoo- pigde 7 palen wel heeft liggen doch dat die bij genoemde kosten niet zijn inbegrepen. Voorzitter licht dit nader toe waarna voorstel B. en W. wordt goedgekeurd Voorzitter heeft alsnog voor te stel len, den stroom die tot heden voor kracht is verkocht aan den prijs van f0.20 per K.W.U. deze in 't vervolg vanaf 1 November 1925 te doen vast stellen op f0.25 per K.W.U. Wórdt aangenomen. Verder is er een voorstel van B. en W. om den duiker, aan den provinci alen weg in de heide, om 't water vanaf den noordkant van dezen weg voor onze 20 bunder in de hoef te weren, te doen stoppen Het zou voor dit jaar echter maar als proef gelden om ingeval het een goedafdoend mid del schijnt, het volgend jaar dit doel matiger te m ken. In een gehouden bespreking hierover met de belanghebbende naburige ge meenten Vlijmen, Helvoirt en Drunen is voorloopig goedgevonden de kosten hiervan f 200 gezamelijk te dragen Voor onze gemeente dus '/4 dezer kos ten is f50. Na een grondig onderzoek is gebleken dat het water in de 20 bunder komt en niet kan aflossen om dat ter hoogte der brug het laagste gedeelte is. De z.g. breede sloot ligt op Vlijmensche grond waar het hier komend water door moet. Gewoonlijk omdat die niet goed onderhouden wordt heeft dit water geen doortocht Nu hebben we al wel eens geprobeerd bij de gemeente Vlijmen dezen in orde te laten maken, doch deze meende dat niet behoeven te doen. Met de Bossche sloot zal hieromtrent nu een nadere regeling worden getroffen. Kan de Raad zich vereenigen met het voorstel tot deze verbetering en tot bijdraging der genoemde kosten? De heer van Halder. Het is dus maar voor een jaar proef Voorzitter' Voor proef ja, Vissers geloof ik zal het maken. Wordt goedgekeurd. Voorzitter heeft nog voor te stellen een conversie schuldc-n f 17.000 en f 7500 a 6°/o te zamen f 24 500 èn een nieuwe leening aan te gaan in de hoop hiermede een bedrag van f 207 50 uit te winnen Wordt goedgekeurd. Voorzitter. Dan is er nog een voor stel van B en W. om onzen gemeente veldwachter Verhoeven wegens zijn waakzaamheid een gratificatie toe te kennen van f 75 voor bijdrage aanschaf ing nieuwe fiets. Zooals ge weet wordt door onzen veldwachter ook steeds een waakzaam oog gehouden in de hoef. Daar de weg daarheen nog al dikwijls zeer slecht is heeft zijn flets nog al veel te lijden waarom B. en W. dan ook gemeend hebben, dit voorstel te doen wel noodig is. Wordt goedgekeurd. Voorstel B. en W. wijziging kohier heffing hondenbelasting. Voorzitter. Zoo ge weet is dit voor e klasse f2 50 en 2e klasse f 1.50, Het voorstel is nu om de le klasse op 4 te brengen en de 2e klasse onver- anderd laten. De heer van Mierlo vreest, ge hier door veel minder belasting ontvangen zult. Voorzitter Die dan een hond voor zijn plezier wil houden moet er dan ook maar voor betalen. De heer Arn. Mostermans. Wanneer moet men van een hond betalen; hij kan b.v komen aanloopen. Voorzitter. Dan moet men dat direct aangeven wanneer zulks gebeurt. De heer Arn. Mostermans. Ja, maar ïoelang mag men een hond hebben eer men er voor betalen moet. Voorzitter. Al heeft men hem maar weken moet men toch voor een half aar betalen. Wordt goedgekeurd. Volgens ontvangen schrijven Ged Staten betreffende instructie gemeente secretaris. is deze vervallen en als volgt herzien. De instructie wordt hierna artikelsgewijze door den voorzitter voorgelezen. Bij art. 9 betreffende de te aanwezig zijnde uren ter secretarie heeft Voorzit ter op te merken dat na den middag den regel een ambtenaar aanwezig is en zoo noodig men dan nog altijd ten kantore bij den secretaris terecht «an. Is er soms iemand die hierover nadere toelichting wenscht, of wijzi gingen wenscht aan te brengen Zoo niet. Wordt goedgekeurd. 2 Vaststelling gemeentebegrooting alsmede begrooting gemeentelijk elec- triclteitsbedrijf over het dienstjaar 1926 3 Voorloopige vaststelling gemeen terekening en rekening gemeentelijk electriciteitsbedrijf over het dienstjaar 1924. Beide punten worden voor kennis geving aangenomen. Rondvraag. De heer Hub. Mostermans vraagt of de buizen al besteld zijn voor het etspad. Wordt toegezegd er zorg voor te ragen De heer Van Son zou graag willen nu het pad in orde is gemaakt, men niet met paarden of koeien over heen zou mogen gaan daar het pad iiierdoor erg beschadigd wordt Voorzitter zegt toe Verhoeven er op te zullen laten letten. De heer Van Son deelt alsnog mede het rapport te hebben gekregen van den opperbrandmeester dat de spuit bij de gehouden oefeningen in orde was bevonden. Niets meer aan de orde sluit de Voorzitter de vergadering met den Chr. groet. HEDIKHUIJZEN. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 9 Oct. des voormiddags te 9 uur. Voorzitter. Edelachtb. heer Van Bokhoven. Ongeveer kwart over negen uur opent de Voorzitter de vergadering; afwezig de heeren van den Heijden en Winkel. Voorzitter. De secretaris zal de no tulen voorlezen. Dobbelsteen. De vorige vergadering is door den Voorzitter gesloten zon der dat hij daartoe eenige reden heeft gehad. Hij had absoluut geen reden om te sluiten en daarom zou ik deze vergadering maar als een voortzetting daarvan beschouwen. Volgens art. 14 van het reglement van orde had u niet ineens het recht om te sluiten toen ge u zoo driftig maakten Ge hebt alleen recht om de vergadering te schorsen en wordt dan de orde weer verstoord, wat nu ook het geval niet eens is geweest, dan had u nog maals de vergadering moeten schorsen. Ik stel naar aanleiding van dit alles voor om enkele wijzigingen in het reglement van orde te brengen o.a. dat de Voorzitter de vergadering, wanneer de orde wordt verstoord, voor een kwartier kan schorsen. Verder stel ik voor in het reglement op te nemen dat de Voorzitter de ver gaderingen acht dagen van te voren oproept en deze laat plaats hebben op een Dinsdag, aan te vangen tusschen des namiddags 5 en 7 uur en dat de stukken minstens 2x24 uur van te voren ter inzage nedergelegd moeten worden opdat de leden in de gelegen heid worden gesteld, zoo ze zulks ver kiezen. deze grondig te onderzoeken. Verder stel ik, naar aanleiding van de droevige houding van den Voor zitter de volgende motie voor: Motie van afkeuring. De Raad der Gemeente Hedikhuizen, Overwegende, dat de houding van zijn Voorzitter tegenover de Raadsleden in vele op zichten afkeuring verdient, wijl hij meermalen de Raadsleden op beleedi- gende wijze bejegent en tegen hen uitdrukkingen bezigt, welke in eene vergadering allerminst op haar plaats zijn, dat zijn Voorzitter zich dikwijls zeer driftig maakt en zich door zijn drift laat verleiden, tot het bezigen van uit drukkingen en het doen van handelin gen, welke oorzaak zijn, dat de orde in de vergaderingen meermalen te wenschen overlaat, dat hij in zijn Voorzitter den man ziet, die er toe medewerkt, om ge nomen raadsbesluiten niet uit te voeren, in voege als deze zijn genomen, het geen verscheidene malen reeds ge ileken is, en o.a. moge blijken, uit iet Raadsbesluit, strekkende tot ver- coop van den tuin bij de Bijzondere School als bouwterrein, in welk be sluit de Raad had bepaald, dat de louwterreinen moesten zijn bebouwd, binnen een jaar na toeslag en niet, zooals in publicatie der verkoopcon dities, welke toch zeker op verzoek van B. en W. door den betrokken Motaris werden opgemaakt, na een half jaar; Overwegende voorts, dat zijn Voor zitter de noodige kennis van hetjgemeen- terecht geheel ontbreekt en hem voorts de noodige tact, om als goed Voor- zitter van den Raad op te treden, ge heel vreemd is; Spreekt over een en ander zijn groot misnoegen en sterke afkeuring uit Gaat over tot de orde van den dag, En besluit voorts bovenvermelde motie ter kennis te brengen van den burgemeester der Gemeente Hedik- ïuizen, in zijne kwaliteit als Voorzitter van den Raad dier Gemeente en voorts van den Commissaris der Koningin in de Provincie Noord-Brabant, van het Gedeputeerd College dier Provincie en van den Minister van Binnenland- sche Zaken. Dobbelsteen. Ik hoop dat deze motie ot eenig resultaat mag leiden, al voor zie ik er niet zoo veel van. Voorzitter. Ik geloof dat ge nu met uw motie toch te ver gaat. Dobbelsteen. Als ge de motie nu maar in omvraag wil brengen, dan is iet goed. Voorzitter. Ge bent zelf al bang, dat uw motie niet veel resultaat zal hebben. Ik geloof ook niet dat ge er veel mee zal bereiken maar 't is er je maar om te doen dat het publiek maar zal weten wat er weer is gebeurd. Dat is al genoeg voor jullie. Dobbelsteen Mag ik u attent maken dat er een abuis is ingeslopen. Voorzitter. Daar zijn wel meer abuizen in geslopen. Maar ik zal alles maar in stemming brengen. Van Engelen. Ik zou eerst toch wel eens gelegenheid willen hebben om er eens over na te denken. Voorzitter. Je weet wel dat ge daar toch niets mee opschiet. Hierna wordt de motie met op een na algemeene stemmen aangenomen. Voor de motie stemden de heeren Van Hemert, Van den Brand, Van j Vrede en Dobbelsteen. Tegen de heer Van Engelen. Dobbelsteen. En nu die voorgestelde wijzigingen in het reglement van orde. Van Engelen. Ik zou er toch wel eens eerst inzage van, willen hebben. Voorzitter. Daar heb je niets aan. Of het goed of slecht is, het komt er toch Je behoeft niet te protesteeren, daar heb je niets aan. Dobbelsteen. De notulen behoeven niet te worden voorgelezen, want het is heden eene voortzetting van de vorige vergadering. Voorzitter. Die vergadering is toen gesloten en nu is weer een andere vergadering opgeroepen. Dobbelsteen. Onwettig is die ver gadering gesloten. De notulen be hoeven niet te worden voorgelezen. De Secretaris merkt op dat de vorige vergadering door den wettigen Voorzitter is gesloten en hij dus ver plicht is geweest de notulen daarvan te maken. Dobbelsteen. Afin, vooruit dan maar. De notulen worden ongewijzigd goed gekeurd en vastgesteld. Dobbelsteen. U moet nog in omvraag brengen de door mij voorgestelde wijzigingen in het reglement van orde. Deze worden met 4 tegen 1 stem aangenomen. Voor stemden de heeren Van Hemert. Van den Brand, Van Vrede en Dob belsteen. Tegen de heer Van Engelen. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Procesverbaal van kasopneming bij den gemeente ontvanger en Directeur van het G. E. B. De Voorzitter zegt dat alle stukken in orde zijn bevonden. Schrijven van Burg. en Weth. lui dende Nu vanwege de verschillende onver kwikkelijke debatten in de raadsver gadering. de Voorzitter in de laatste vergadering heeft medegedeeld mon deling niet meer te zullen antwoorden op tot hem gerichte vragen en waar de rondvraag den laatsten tijd inderdaad ontsierd wordt door minder fraaie, zelfs ruwe uitdrukkingen, hebben wij voor den goeden gang van zaken besloten, Uw College in overweging te geven in 't vervolg alle eventueel door de WRIJFWAS leden te stellen vragen, schriftelijk ter Secretarie in te dienen minstens 24 uren vóór de vergadering. Alsdan zullen die vragen door ons naar beste vermogen schriftelijk beant woord worden en worden onaangename discussiën over minderwaardige onder werpen voorkomen. Tot goed begrip der zaak, merken wij op, dat bij de rondvraag dus wel afgeronde voorstellen van niet te verre strekking en die spoedeischend zijn aan de agenda kunnen worden toe gevoegd, doch vragen hoe het hier of daar mee is of staat, worden staande de vergadering mondeling door den Voorzitter niet meer beantwoord,zoodat voor afdoening van gemeentezaken het aanbeveling verdient, voortaan te han delen, zooals wij U hiervoor hebben voorgehouden. Dobbelsteen. Dat kunnen we wel aannemen voor kennisgeving. Artikel 29 zegt dat de aan de orde gestelde vragen ter tafel kunnen worden gebracht. Voorzitter. Ja, dat staat erin. Schrijven van Th van de Wiel, hou dende het verzoek om een perceeltje grond, gelegen aan de Bernsche Hoeve te kunnen koopen om daarop een woning te bouwen. Van Vrede. Ik dacht dat die perceelen daar al allemaal verkocht waren. Dobbelsteen. Dat is ook een oud Haarstegenaar die dat vraagt. Voorzitter. Een perceel is er nog. Het is wel eens verkocht maar de kooper heeft zich toen teruggetrokken, i De andere zijn voor f 700 verkocht, j dus zal er wel geen bezwaar bestaan om ook dit perceel daarvoor te ver- j koopen en wel op dezelfde condities. Aan de orde komt het volgende schrijven Beschikkende op het beroep, inge steld door den Raad der Gemeente Hedikhuizen tegen het besluit van Ge deputeerde Staten van Noordbrabant van 25 Maart 1925 G. Nr. 332. 3e af- deeling A, waarbij goedkeuring is ont houden aan de begrooting dier Ge meente voor het dienstjaar 1925: Den Raad van State, Afdeeling voor de Geschillen van Bestuur, gehoord, advies van 4 Augustus 1925 No. 515 J Op de voordracht van onzen Mi- I nister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, van 25 Augustus 1925 no. 6480, Afdeeling Binnenlandsch Bestuur; Overwegende, dat Gedeputeerde Staten bij bovengenoemd besluit hunne goedkeuring aan de begrooting der gemeente Hedikhuizen voor het dienst jaar 1925 hebben onthouden uit over weging, dat zij zich niet konden ver eenigen met lo. verlaging van het salaris van den gemeentebode; 2o. afvoering van den post salaris amb tenaar ter Secretarie 3o. verlaging van den post drukwerk; 4o. toepassing van 10 pCt. verlaging op de jaarwed den der Gemeente-veldwachters en 5o verhooging van den post grasverpach- lingen dat de Raad der gemeente Hedik huizen in beroep het goed recht van hetgeen de Gemeenteraad heeft be sloten ten aanzien van de onderwer pen, vermeld in het besluut van Ge deputeerde Staten van Noordbrabant onder de punten lo tot en met 4o be toogt en wat punt 5o betreft, Gede puteerde Staten toegeeft, dat de post grasverpachtingen momenteel van f 12500,— op f 10.000,—kan worden gebracht, daar gebleken is, dat de opbrengst te hoog werd geschat, daar de eerste gehouden weilandverpach tingen niet aan de verwachtingen hebben beantwoord overwegende ten aanzien van de bezwaren van het gemeentebestuur tegen de door Gedeputeerde Staten niet goedgekeurde posten op de be grooting voor 1925, dat uit de over gelegde stukken is gebleken, dat de voorgenomen salarisverlaging van den gemeentebode niet is gewettigd, daar aan het ambt van gemeentebode, waar in blijvend moet worden voorzien nu de gemeente-veldwachter geen diensten als bode mag verrichten, eene zooda nige bezoldiging moet verbonden blijven, dat de ambtenaar met zijne overige verdiensten uit nevenbetrek kingen een behoorlijk loon ontvangt; dat voorts door het gemeentebestuur niet aannemelijk is gemaakt, dat een post voor salaris voor een ambtenaar ter Secretarie op de begrooting kan worden gemist daar met het oog op de vervanging bij verlof of ziekte van den Secretaris tevens ontvanger, dit ambt niet kan worden opgeheven; dat wijders uit de overgelegde stuk ken is gebleken, dat eene verlaging van den post drukwerk met f 100, niet toelaatbaar is vermits de ervaring heeft aangetoond, dat bij gebruik van behoorlijk materiaal een bedrag van f 300,— te weten het laatstelijk voor drukwerk en bindwerk uitgetrokken bedrag, nauwelijks voldoende is te achten dat Gedeputeerde Staten ook terecht eene verlaging van 10 pCt. op de jaar wedde der gemeente-veldwachters niet hebben goedgekeurd omdat de bezol diging van het ambt van Gemeente veldwachter in vergelijking met andere gemeenten op het tegenwoordig peil niet onnoodig hoog is opgevoerd dat ten slotte met Gedeputeerde Staten moet worden aangenomen, en ook door de appeleerenden raad wordt toegegeven, dat de op de begrooting voor het dienstjaar 1925 gebrachte post „grasverpachtingen" te hoog is geraamd dat derhalve Gedeputeerde Staten hunne goedkeuring aan de begrooting der gemeente Hedikhuizen voor het dienstjaar 1925 terecht hebben ont houden Gezien de Gemeentewet hebben goedgevonden en verstaan het beroep ongegrond te verklaren. Onze Minister Van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, is belast met de uitvoering van dit besluit, waarvan afschrift zal worden gezonden aan den Raad van State afdeeling voor de Ge schillen van Bestuur. het loo, den lsten Sept. 1925. (get.) WILHELMINA. Dobbelsteen Nu is de zaak in hoogste instantie uitgemaakt en daarbij hebben wij ons neer te leggen. Voorzitter. De leden zullen gezien hebben dat nu nog eenige wijzigingen in de begrooting zijn aangebracht. De Secretaris geeft eenige inlichtin gen omtrent deze wijzigingen. Het groote nadeelige saldo voor 1923 wordt over twee verschillende dienstjaren verdeeld. Dobbelsteen Dat heeft bij ons een vorig jaar al voorgezeten. Ik heb gemerkt dat nog eenige posten op de begrooting zijn gebracht. Voorzitter. Ja, dat komt omdat in de praktijk gebleken is dat deze er alsnog opgebracht moeten worden. De begrooting 1925 wordt daarna li- SI 5 1 I'll: i voor vloeren en meubelen. De heerlyke zuivere terv pentynwas van de Erdal fabriek te Amsterdam rengt Zonneglans en Dennengeur (n Huis

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 2