Bekwame Sisters LeerlintMiksters Broekmau'sSchoenindustrie 1. Visckwkoop. ALPACCA HET ZUIDEN Gevraagd INZET. A. P. C Reothaert vastgesteld en goedgekeurd. 2. Voorloopige vaststelling gemeente- rekening met balans winst- en verlies rekening G. E. B. 1924. Voorzitter. De verschillende reke ningen zijn onderzocht en in orde bevonden. 3. Vaststelling rekening Burgerlijk Armbestuur 1924. Wordt zonder op- of aanmerkingen vastgesteld zooals is aangeboden. 4. Vaststelling gemeentebegrooting en begrooting G. E. B. 1926. Voorzitter. We zullen eerst de sub sidie-aanvragen maar behandelen Schrijven van den Jongen Boeren stand, houdende het verzoek hem een subsidie te willen verleenen. Dobbelsteen. Een vorig jaar is be sloten om niets te geven, ik zou het nu ook zoo maar weer doen. Het schrijven kan wel voor kennisgeving worden aangenomen. Van den Brand. De menschen weten de belasting niet te betalen, zoo hoog als die is en daarom zou ik ook geen subsidie verleenen. Van Vrede. Zijn er alleen van Haar steeg lid van of van Hedikhuizen ook? Voorzitter. Alleen bewoners van Haarsteeg zijn er lid van. Van Vrede. Dan is het ook geen algemeen belang en ben ik er op tegen. Voorzitter. Wij zullen het maar in omvraag brengen. Tegen stemden de heeren v. Hemert, v. d. Brand, v. Vrede en Dobbelsteen. Voor de heer v. Engelen. Voorzitter. De Harmonie vraagt weer f 50. Van Hemert. Moet eens per jaar niet een bezoek aan Hedikhuizen wor den gebracht? Dit jaar is het niet gedaan. Wordt met algemeene stemmen be sloten f50 subsidie te verleenen. Voorzitter. De Zangvereeniging vraagt ook om subsidie Dobbelsteen. De vereeniging is nogal actief en werkt goed. Van den Brand. Ik zou ze allemaal over een kam scheeren. Voorzitter. Voor een plaats als deze zal een vereeniging als de Jonge Boe renstand nuttiger werk kunnen ver richten dan een zangvereeniging. Van Hemert. Ik ben er ook tegen om subsidie te verleenen. Van Vrede. Ik ook, ik heb er nog nooit iets van gehoord. Dobbelsteen. Met den Voorzitter ben ik het nog niet zoo eens dat een ver eeniging als de Jonge Boerenstand nuttiger voor een gemeente is dan een zangvereeniging Afin, dat is zoo ieder -z'n idée. Tegen subsidie verleening stemden de heeren v. Hemert, v. d. Brand en v. Vrede Voordeheeren Dobbelsteen en van Engelen. Een aanvraag om subsidie aan de R. K. Kweekschool voor vroedvrou wen te Heerlen, wordt voor kennis geving aangenomen. Voor de beide bewaarscholen wordt de gewone subsidie op de begrooting gebracht. Dobbelsteen. Het salaris van den secretaris is zeker naar het aantal dienstjaren vastgesteld of wordt zulks naar het aantal inwoners geregeld. Voorzitter. Dat wordt zoowel naar het aantal inwoners als naar het aan tal dienstjaren geregeld. Dobbelsteen. Op de begrooting is weer een post gebracht voor ambte naar ter secretarie Daar ben ik op tegen. De reden waarom behoef ik niet meer uiteen te zetten, dat is een vorig jaar genoeg gedaan en ook be schreven. Voorzitter. De begrooting zal dan wel weer terug komen van Ged. Staten en ook de Raad van State zal niet gemakkelijk op zijn besluit terug komen, zooals jullie doen. Morgen zus besiuiten en dan weer zoo, doen zij niet. Van Vrede. Dat zijn er van nihil. Dobbelsteen. De gemeentebode kan ook gemist worden. Die post moet m.i. ook van de begrooting af. Wat voor werk die man hier te doen heeft kan ik me maar niet voorstellen. Van Hemert. De Raad van State kan een beetje verkeerd zijn ingelicht. Van Vrede. Die zouden beter weten of hier een gemeentebode noodig is dan wij. Kom toch. Dobbelsteen. Ik stel voor het bedrag voor een ambtenaar en gemeentebode niet te voteeren. Voorzitter. Wij zullen er maar niet over praten. U hebt den brief toch gelezen. Van Vrede. De Raad is er toch zeker om te praten. Van Hemert. Bij die afschriften in den Haag was er een van den Raad niet aanwezig. Der. bode zou eenig wachtgeld ge geven kunnen worden. Van Vrede. Als we daartoe niet verplicht worden, zou ik het niet doen. Dobbelsteen. Hoeveel dienstjaren heeft hij Voorzitter. Een jaar of tien denk ik; zoo precies weet ik het niet. Wat moet er nu gebeuren. Wil de Raad hem wachtgeld geven, dan kan dat worden gedaan. Dobbelsteen. Hoe lang moet hij dat dan hebben Voorzitter. Zoo lang de raad het wil. Wordt besloten om geen wachtgeld te geven en de post van de begrooting af te brengen. Alleen de heer Van Engelen ver klaarde zich daartegen. Van Engelen. Het is zoo maar het gemakkelijkste, f 10 voor onderhoud van een rijwiel kan dan ook van de begrooting en die f 10, die de weduwe van den vorigen bode als toeslag op haar pensioen krijgt? Voorzitter. Dat is dan toch zeker wel een tegenstelling. Dobbelsteen. Dat betreft een weduwe De Voorzitter deelt mede dat het bedrag per leerling voor de bijzondere school van f 14.50 op f10 is terug gebracht. De belooning voor den secretaris der werkloosheidscommissie wordt van f50 op f 25 teruggebracht. Van Vrede. Hoe is het nu met die brandbluschapparaten Voorzitter. Het gaat nu over de begrooting. U weet toch wel dat ge nu met dergelijke vragen niet moet komen. Dobbelsteen. Er moeten wat werk zaamheden worden verricht, zou het niet het beste zijn dat men die laat aanbesteden. Dat zal wel het voor- deeligste zijn. Voorzitter. Daar is het land niet erg geschikt voor. Het is erg ongelijk. Bij aanbesteding zou den grond niet ge bracht worden daar waar zij moet zijn. Van den Brand. Hoeveel perceelen zou men omwerken. Voorzitter. Zooveel als het weer zulks toelaat. Komt het water, dan moet men er vanzelf uitscheiden. Van den Brand. Het zal een groot voordeel zijn als dat land wat beter wordt gemaakt, want het strooisel brengt niets op. Dobbelsteen. Wat voor daggeld moet er worden gegeven. Van den Brand. De boeren moeten f 2.50 geven. Van Hemert. f2 50 is toch zeker niet te veel. Voorzitter. Dan mogen de gemeente arbeiders zoolang als ze hier moeten voorwerken ook wel f 2 50 krijgen. Geen der leden heeft daartegen eenig bezwaar. De heer Van Hemert acht vooral zomers het loon voor die arbeiders lang niet te hoog. Vervolgens wordt besloten een lee ning aan te gaan groot f2000 tegen een rente van ten hoogste 5 °/0, af te lossen in 10 jaar. Schrijven van den veldwachter om een toelage te mogen ontvangen voor het gebruik van een rijwiel. Dobbelsteen. Hij heeft vroeger, als zulks noodig was, verhooging van salaris gehad. Hij moet nu maar te vreden zijn. Van Hemert. Als hij zijn uniform droeg, kon ik er mij mee vereenigen. Voorzitter. Daar gaat het nu niet over. Bent U er voor of tegen. Van Hemert. Dan tegen. Daarna wordt het verzoek verwor pen. 6 Vaststelling onderwerp besluit tot het aangaan van een rekening-courant overeenkomst 1926. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. 7. Vaststelling ontwerp-besluiten tot aankoop van effecten. Van Engelen. Kan men niet bij zijn eigen leenen. Dobbelsteen.' Als dat kon was het goed. Voorzitter. Wij zullen het Ged. Staten vragen. Dobbelsteen. Het grint rijden, zou u dat voortaan niet aanbesteden. Voorzitter. U moet dergelijke vragen schriftelijk stellen. Dobbelsteen. Ik stel voor het grint aan te besteden. Voorzitter. Dat wordt gedaan. Dobbelsteen. We zullen wel eens zien wat er van het schriftelijk vragen stellen over blijft. Van Vrede. Ik wil nog eens vragen. Voorzitter. U hebt niets meer te vragen. De vergadering is gesloten. GEMENGD NIEUWS. Bij de firma G. M. v. d. Kuylen op de Laan van Meerdervoort te 's-Gravenhage is een proeftransport Canadeesche paarden aangekomen. Onder de 60 paarden ze heeten allemaal Billy zijn rijtuig- en werk paarden. De Canadeesche regeering wil trachten in Europa afzetgebied voor paarden te vinden en Dinsdag avond is het transport uit Hamburg aangekomen. Er zijn twee cowboys bij en een manager. Dat zijn typische kerels. Ze dragen groote Tom Mix hoeden en handschoenen. Overigens zijn ze niet erg gesoigneerd, dat kan ook niet. Want de dieren, die de vrij heid der Canadeesche velden gewend zijn, is de bootreis niet al te best bekomen. En bovendien zijn ze nog niet aan hun omgeving gewend. Maar de cowboys hebben slag om met de dieren om te gaan. Even voor een paard slaat, wippen ze voorbij zijn beenen. En als het dier het te bont maakt, klimmen ze over de latierpalen schuiven naar het dier toe en brengen hem buiten, al maar schreeuwende en roepende in Amerikaansch slang. Er is een lief en mak diertje bij. dat heeft een cowboy zadel op, zoo'n zadel met een groote voorboom met zadelknop en een nog grooteren achter boom. Het hoofdstel dat van grijs leer gemaakt is, is met kooper beslagen. Het dier heeft alleen een stang in den mond. Als kinketting fungeert een riempje. Als een paard losslaat springt Billy, dat is de jongste cowboy, op Billy, dat is dat aardige paardje. Hij grijpt een lasso, even zwaait hij het touw boven zijn hoofd, dan zweeft het door de lucht en de uitbreker is gevangen. Blijft de lastpost halsstar rig weigeren mee te gaan, dan wordt de lasso aan den zadelknop vastge maakt, en zoo trekt de brave Billy den lastigen Billy voort. Alle dieren zijn gekeurd. Ze moeten 24 uur in quarantaine blijven. Dan worden de paardenmenschen van Nederland uitnoodigd om de Cana deesche Billy's te komen bezichtigen. De slagersjongens klimmen ertegen 't nek op om te genieten van de Wild West stemming, die nu over de Laan van Meerdervoort waait. Zaterdagmiddag te ongeveer 3 uur heeft op den onbewaakten over weg op den Zegschen Steenweg onder Zegge aan de lijn Lage Zwaluwe-Roo- sendaal een ernstig ongeluk plaats gehad. De auto van den voerman C. Tak uit Roosendaal, die een geregelde vrachtdienst onderhoudt tusschen Roo sendaal en Oudenbosch werd bij het passeeren van dezen overweg, waarvan de bewaking onlangs is opgeheven, door den Parijschen trein gegrepen en voor een groot deel versplinterd. De 15 jarige knecht C. de Br. uit Roosendaal, die achter op de z.g. „klep" zat werd met een gedeelte der carrosserie een 40 M. verder tegen de spoorbaan geworpen. De ongelukkige was bijna op slag dood. De geheele inhoud van den wagen lag in wanorde en meerendeels ver brijzeld tusschen de rails verspreid. Tak zelf werd met zijn wagen een 25 M. verder weggesmeten en kwam er zonder eenig letsel af. Tengevolge van den slag en den schrik zeeg hij echter eenige oogenblikken later be wusteloos ineen. In den trein, die terstond stopte, bevond zich toevallig een R. K. geeste lijke, die het slachtoffer de H. Abso lutie gaf. Dr. Huysmans uit Oudenbosch, die eenigen tijd later arriveerde, kon slechts den dood constateeren. De Br. had een gebroken bovenbeen, doch had overigens slechts enkele ontvellingen aan hoofd en handen. Dienzelfden avond is het lijk naar het St. Elisabethgasthuis te Ouden bosch overgebracht. De auto werd door de politie in beslag genomen Omtrent de oorzaak valt te melden, dat het uitzicht op de spoorbaan niet vrij is, terwijl de bestuurder van den auto verklaarde door de felle stralen van de zon verblind te zijn. Zaterdagmiddag om 4 uur reed de heer M. in de Pr Hendrikstraat te Eindhoven zijn nieuwe Studebaker achterwaarts de garage uit om het sturen van dezen wagen verder aan te leeren. Op een gegeven oogenblik schakelde hij verkeerd in op de vierde versnelling en gaf vol gas. Hij reed het trottoir op en drukte vijf daar spelende kleine kinderen tegen den muur eener woning. Het jongetje K. werd de borstkast ingedrukt. Het kind verkeert in levens gevaar. Het jongetje de J. bekwam een zeer gecompliceerde beenfractuur, terwijl de drie andere kleinen lichtere kwetsuren bekwamen De beide eerste kinderen zijn naar het R. K.Gasthuis vervoerd. De auto is in beslag genomen en bleek geheel in orde te zijn. De heer M., die zich vrijwillig naar het politiebureau begaf, kon na verhoor weer naar huis terug- keeren. Men vreest voor het leven van een der kinderen, terwijl een ander waar schijnlijk een beentje zal moeten missen. Gisterenmiddag is bij de wedstrij- den op motorfietsen te Sappermeer een ernstig ongeluk gebeurd. De amateur Raangs van Groningen, werd van zijn motorfiets geslingerd en de motorfiets is toen terecht gekomen in een groepje jongens van 12 en 13 jaar. Jan Eisjes, van Borger-Compagnie, en Gerrit Bakker van Sappermeer, werden ernstig verminkt en zijn spoedig daarna over leden. Twee andere jongens, Hendrik Fleer en Hendrik Schrik, kregen beenwon den. Raangs had geen letsel gekregen. Zijn motorfiets werd in beslag geno men, en de wedstrijden werden afge last. In den geheelen staat New-York is sneeuw gevallen. De dag van Zater dag was de koudste 10 October, die tot nu toe geregistreerd werd. De vliegwedstrijden zijn afgelast wegens den hevigen wind. Bij Panama, 18 mijlen buiten de kust is een Amerikaansch matroos, die 23 uur tevoren over boord was gevallen,door een voorbijvarend stoom schip opgepikt. De man had zich al dien tijd moeten verdededigen tegen haaien, die hij zich van het lijf wist te houden met een stuk hout, dat hij gegrepen had. Uit Frankfurt wordt gemeld In de voorstad Dornheim heeft een verschrikkelijk drama plaats gehad. Het bleek, dat in een woning 5 per sonen door gasvergiftiging om het leven waren gekomen. Bij het verhoor van den man, in wiens woning zich dit droevig feif afgespeeld had, bleek dat zijn dochter haar moeder geworgd had en daarna zichzelf en haar kinderen door gas vergiftiging om het leven heeft gebracht. De beweegredenen zijn nog onbe kend. doch men veronderstelt dat een huiselijke twist tot de misdaad aan- leiding heeft gegeven. De heer L., houtkoopman te Reuver Het zich, zittende op zijn rijwiel, Zaterdagmiddag door een vrachtauto langs den rijksweg Venlo Roermond voorttrekken. Ter hoogte van Reuver liet hij den vrachtauto los om vrij verder te rijden. Juist toen hij achter den vrachtauto vandaan kwam passeerde een luxe auto die hem aanreed en omver wierp met het gevolg, dat de man kort nadien over leed. Het 12 jarig zoontje van den heer F, te Kampen zou gaan fietsen, waartoe hij het rijwiel uit de schuur ging halen. Eenige tijd later vond men echter den knaap in de schuur leven- loos naast het rijwiel liggen. Een hart verlamming heeft waarschijnlijk een einde aan dit jonge leven gemaakt. ADVERTENTIëN. HERPT. Aan het solistenconcours te Drunen vanwege de harmonie te houden zullen uit onze gemeente vier leden der harmonie deelnemen. Daar de harmonie de laatste maanden reuzenschreden voorwaarts heeft ge maakt, zal het geen verwondering baren indien deze leden van het concours gelauwerd huiswaarts keeren. De wedstrijd in komische voor drachten, uitgeschreven vanwege de harmonie alhier, zal plaats hebben op Zondag 22 November a.s. in de zaal van caié Verhoeven alhier. Degenen die aan dezen wedstrijd willen deel nemen kunnen inschrijvingsbiljetten, enz. bekomen bij het bestuur der harmonie, f 5.als waarborgsom dient met inschrijvingsbiljet voor 1 Nov. binnen te zijn. Iedere deelnemer mag zijn eigen gekozen nummers voor dragen, één ter beoordeeling van de jury en één voor het publiek. De deelnemers treden des middags op met het nummer voor den publieks prijs voor dames, des avonds met beide nummers. Een bekwaam pianist is ter beschik king, wat evenwel niet wegneemt dat men zelf voor een pianist kan zorgen. Het zal voor Herpt en overige be langstellenden een genotvollen middag zijn. WASPIK. Door de R.K. Werklieden- vereeniging is in studie genomen het tooneelspel „Pastor bonis. Bij den landbouwer W. Z. bleef Zondag een kalf dood in de wei. Het vleesch werd voor de consumptie af gekeurd en in den grond gestopt. Een pak verloren waschgoed werd gevonden en bij veldwachter G. de Koning gebracht, alwaar de eige naar het kan terug bekomen. Op Woensdag 21 October a.s. zal de heer Drost, professor de biljart, in het hotel „De Ploeg" komen spelen tegen den besten speler uit den omtrek. Hij geeft 350 punten op de 500 voor. De winner dezer partij ontvangt een prachtige biljartkeu. In den tuin van de heeren Gebr. van de Werff werd een savooie kool gekweekt van 10 pond. RAAMSDONKSVEER. Zaterdag a.s. houdt de C. N. W. Bond haar leden vergadering, waar onder meer be sproken zal worden een propaganda- avond te houden door dhr. Broen van Enschede. Mej. M. viel en bekwam daar door een heupontwrichting. Zondag wordt er in beide dien sten der Ned. Herv. Gem. gecollec teerd voor de Generale Kas. GEERTRUIDENBERG. Onze stad genoot de heer A. v. Ardennen, onder wijzer aan de St. Antoniusschool alhier, slaagde voor de acte Wiskunde M. O. Naar we vernemen zal het humo ristische duo Van Engelen—Didden uit Waalwijk op een nader te bepalen datum een uitvoering geven in hotel C. Stal. Voor direct gevraagd EN Tilburg. 35431 EEN Brieven onder no. der advert. Bureau v. d. Blad. 35430 Eiken Donderdag verkrijgbaar alle soorten tegen scherp concurreerende prijzen. Aanbevelend, 35435 Jos. v. d. Haar, Stationsstraat 85, WAALWIJK. DE NOTARISSEN 35432 berichten, dat het HUIS en BOUWTERREIN te Waalwijk van de Erven J. B. VAN GOOL te Tilburgzijn ingezet, als volgt KOOP 1 op 16000.- KOOP 2 op 1 50.— KOOP 3 op 17000.- (massa 1 en 2) Toeslag Maandag 19 October 1925, des avonds 7 uur in het café GOVAERTS te Waalwijk. Donderdagmorgn van 9-12 uur Vischverkoop in de Manege achter het Raadhuis. Aanvoer van: 33002 Schelvisch, Kabeljauw en Schol. Tarbot, Tong. De prijzen zullen in het aan plakbord bekend gemaakt worden GERO ARTIKELEN VERKRIJGBAAR BIJ I. v. LEEUWEN-FRIJDA WAALWIJK. 35434 StoombiljartfabrieK TILBURG. 8113 Onbeperkte levens duur en fraaie zilverglans, zijn hoofdkenmerken van Gero-Alpacca. Vraagt prijscourant bij Uw leverancier. GEROFABRIEK ZEIST.

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 3