PUÜOL en dat hij in Drimmelen ook wel eens zitting moet houden. Nu wordt dat ook gedaan, maar 't is nog pas geleden voorgekomen dat hij, ik zal maar zeggen Woensdag, zitting in Drimmelen moest houden. Er kwam echter geen ontvanger, wel acht dagen later. Ligtvoet. Het zal toen te slecht weer zijn geweest. De instructie wordt daarna, vast gesteld als door Burg. en Weth. aan geboden. 4. Vaststelling gemeenterekening dienst 1926, alsmede die van het G.E.B. Voorzitter. De commissie van onder zoek heeft de rekening onderzocht en in orde bevonden. Van der Sluis. Wij hebben in hoofd zaak de betalingsmandaten nagezien en geen critiek op de rekeningen wil len uitoefenen, wetende dat Burg. en Weth. deze wel grondig nazien alvo rens tot betaling daarvan wordt over gegaan. Wat ons ook nog heeft getroffen is, dat de belasting op honden hier bijna 1200 gulden heeft opgebracht. 5. Vaststelling gemeente-begrooting dienst 1926 alsmede die der G.E.B. Voorzitter. Ook hier heeft <Je Com missie geen aanmerkingen op. De ontvangsten zijn geraamd op f 39850.52 en de uitgaven op f 32368.12. zoodat er een goed slot zal zijn van f 7432.40. Voor het G.E.B. is voor 1926 een winst geraamd van f 683. Van der Reijdt. De begrooting ligt die nog ter inzage. Voorzitter. Die heeft 14 dagen ter inzage gelegen. Voor de Raadsleden is ze natuurlijk altijd ter inzage. Het pu bliek kan tegen betaling van f 10 een afschrift krijgen. Van der Veeken. Ik denk, dat daar weinig gebruik van zal worden ge maakt. Van der Reijdt. Iemand had er mij om gevraagd Een gedeelte van de begrooting is zeker niet verkrijgbaar. Voorzitter. Neen. 6. Benoeming van leden van Burger lijke Armbesturen wegens periodieke aftreding. Worden herbenoemd de heeren C. Stal en J. A. v. d. Made respectievelijk te Drimmelen en Made. 7. Vaststelling begrooting der Bur gerlijke Armbesturen dienst 1926. Worden vastgesteld zooals die zijn aangeboden. 8. Adres van het R.K. Kerkbestuur van Made, verzoekende vergoeding voor uitbreiding der R.K bijzondere meisjesschool. In het adres wordt gevraagd om twee schoollokalen bij te bouwen en daar voor grond, gelegen naast de speel plaats disponibel te willen stellen. Verder wijst adressante er op, dat de lagere klassen overbevolkt zijn, wat voor het onderwijs niet anders dan zeer schadelijk werkt. Het gevolg is ook dat de kinderen nu niet op tijd naar school kunnen gaan en in de bewaarschool moeten blijven zitten, soms tot hun 7 jaar Voorzitter. Ik acht het wel gewenscht om dit adres even in geheime verga dering te bespreken. Ligtvoet. Kan dat niet in openbare vergadering worden besproken. Voorzitter. Ik acht het beter om eerst even in geheime vergadering over te onverantwoordelijk vinden. Ik denk dat, wordt op Stuivezand een school gebouwd, er hier wel een paar honderd kinderen af zullen gaan. Van der Veeken. Die actie is volgens Ligtvoet al van de baan. Van der Reijdt. Dat is niet waar. Door verschillende menschen wordt voorstel aangenomen. Bij de rondvraag wijst de heer Ligt voet op den slechten toestand waarin verschillende voetpaden o a. ook de Kerkpad, verkeeren. Verbetering is al eens toegezegd, maar tot heden is daaraan nog niets gedaan. De heer van der Veeken zegt dat daar nog aan gewerkt. Men is bezig men, zoodra men van de suikerfabriek gaan. Als we zien dat het nietnoodig is, kan direct weer in openbare verga dering worden overgegaan. Hierna gaat de raad over in geheim Comité. Na ongeveer ruim een half uur wordt de vergadering heropend. Van der Reijdt. Ik stel voor dat het schrijven nog een week of drie of vier wordt aangehouden, omdat men juist een actie aan het voeren is om op Stuivezand een school te krijgen. Van der Veeken. En ik stel voor om direct aan het verzoek te voldoen. In het belang van het onderwijs is het dat spoedig met het bouwen kan worden begonnen. Diepstraten. Ik ondersteun het voor stel van den heer van der Reijdt, want men moet toch eerst weten wat men op Stuivezand wil. Van der Reijdt. Dat een week of drie of vier de beslissing wordt uit gesteld zal wel geen bezwaar zijn, want de toelating zal in ieder geval toch niet eerder dan met ingang van den nieuwen cursus plaats hebben. Van der Veeken. De inspecteur van het onderwijs heeft ook op den grootst mogelijken spoed aangedrongen. Die noemde den toestand zooals die thans is, zeer treurig. Van der Reijdt. Het adres is pas voor het eerst in den Raad gebracht en nu geloof ik dat de meeste leden, doordat men van de te voeren actie in Stuive zand niet te veel afweet, zich liever eerst nog eens op de hoogte zullen willen laten stellen. Bovendien kan een uitstel van drie weken geen bezwaar zijn. Ik geef toe dat de toestand, zooals die nu is, niet bestendigd mag blijven, maar als wij nu lokalen laten bijbouwen en in Stuivezand zou men een school bouwen waardoor er hier heel wat kinderen afgaan, dat zou ik toch ook een vereeniging op te richten en die moet eerst de Koninklijke goedkeuring hebben wil men tot resultaten komen. Van der Veeken. Mijn voorstel moet als zijnde het verststrekkende, het eerst in omvraag worden gebracht. Van der Reijdt. Alhoewel het mij precies gelijk is of mijn voorstel het eerst of tweedens in omvraag wordt gebracht, moet ik U toch tegenspreken als U zegt dat uw voorstel het verst strekkende is. U moet begrijpen dat ik er niet tegen ben, maar ik zou alleen nog een week of drie of vier willen wachten om te zien wat daar op Stuivezand zal gebeuren. Van der Veeken. Ik ben voor een goede oplossing en daarom stel ik voor, daar de zaak hier tusschen de twee wethouders loopt, dat de raad Burg. en Weth. machtigt om, na gedaan onderzoek een beslissing te nemen. Dan kan de zaak zooveel mogelijk bespoedigd worden. Van der Reijdt Daar kan ik niet over beslissen, want mijn voorstel is onder steund en ik weet niet hoe die heeren daarover denken. Diepstraten. Als daar nu eens een school komt, dan zijn die lokalen toch overbodig, in de toekomst zal daar nog wel een kerk komen ook. Van der Reijdt. Een paar weken de beslissing aanhouden kan absoluut geen bezwaar zijn, want de goedkoope tijd van bouwen is pas wat later in het jaar als er zoowat geen werk meer is. Segeren Wzn. Als er zoo'n groote haast mee is, begrijp ik niet waarom men nu jias met het verzoek komt. Van der Reijdt. Als de heeren die mijn voorstel hebben ondersteund geen bezwaar hebben om het in handen van Burg. en Weth.te stellen, ik voor mij heb daar geen bezwaar tegen. Er ontstaat een verwarde discussie. De meeste leden zitten door elkaar te praten. Uit die bespreking begrepen wij dat de grootste moeilijkheid is dat Stuive zand voor een zeer groot gedeelte, zoo goed als geheel, onder de gemeeute Oosterhout behoort en kerkelijk onder de gemeente Made, terwijl zich de eigen aardigheid ook nog voordoet dat Made onder het Bisdom 's Bosch en Ooster hout onder dat van Breda behoort. Ligtvoet. Er is al eens een adres geweest om Stuivezand bij deze ge meente te voegen. Wordt besloten Burg. en Weth. te machtigen om een onderzoek in te stellen en naar hun bevindingen te handelen. Voorzitter. Dan is er nog een adres van de vereeniging Gemeente Belang ingekomen dat nog niet in de verga dering van Burg. en Weth is geweest. De vereeniging vraagt voor een cursus die door den heer Laarakker zal worden gegeven in het practisch boekhouden een subsidie van f90 en de beschikking over een verlicht en verwarmd lokaal. Segeren Wzn. Hoeveel leerlingen zijn er. Van der Reijdt. 16. Van der Veeken. Kunnen de leer lingen die zich hebben opgegeven, de lessen volgen. Zijn deze voldoende onderlegd om dit te kunnen doen. Voorzitter. Dat is een vraag die ik moeilijk kan beantwoorden. Van der Reijdt. Die vraag kan ik natuurlijk ook niet beantwoorden en toch zou ik gaarne zien, dat op het verzoek wordt ingegaan want het sei zoen er voor is al aan den gang. Men wil direct gaan beginnen. Voorzitter. Ik zou willen voorstellen om hier juist 't zelfde te doen als met den vervolg cursus is gedaan f 5.— per leiding geven tot een maximum bedrag van f 90. Van der Reijdt. De lessen zullen Zaterdagavonds worden gegeven. Als dat bekend is, zullen zich wel meer jongens aanmelden om dien cursus te volgen. van Statendam gruis krijgt, dat al lang geleden is aangevraagd, die wegen in orde worden gemaakt. Van der Sluis. Zou het niet wen- schelijk zijn om een ventverbod te maken. Men zou oppervlakkig be schouwd wel geneigd zijn om te zeg gen, laat dat vrij, maar als men ziet hoe lastig het in Drimmelen door die venters wordt gemaakt, dan zegt men geeft ons gauw een ventverbod. Het meest zijn het van die luitjes die een of twee potlooden in hun zak hebben en als men van die heeren niet koopt of niet wat geeft, wordt men nog uitgescholden ook of desnoods kan men ook nog een pak slaag krij gen als ze dat durven. Voorzitter. Zonder vergunning mag men niet venten. Werkelijke venters krijgen van ons daarvoor vergunning maar zulke luidjes niet en dan gaan ze naar Drimmelen. Van der Sluis. Zou men dan geen bordjes laten aanbrengen waarop staat vent-verbod. Voorzitter. Daar storen ze zich niet aan. Als ze geen politie zien gaan ze toch de huizen maar binnen. Ik zal de Rijkspolitie eens waarschuwen dat ze daar wat op letten, want ik kan be grijpen dat het dikwijls zeer lastig is. Hier in Made hebben ze geen kans en dan Ioopen ze maar naar Drimme len. We zullen er echter op laten let- ten. Een ventverbod uitvaardigen is niet wenschelijk, dat heeft ook weer z'n bezwaren. Daarna wordt de vergadering ge sloten. WR1JFWAS Ingezonden Mededeelingen. Van der Veeken. Ik zie een heel groot belang in zoo'n cursus voor de ge meente en daarom stel ik voor direct op het verzoek in te gaan. Van der Sluis. Ik kan me heel goed met het voorstel van Burg. en Weth., om een subsidie van f 5.—per leerling te geven tot een maximum bedrag van f 90, vereenigen. Met algemeene stemmen wordt dit BINNENLAND. Wat de Nederlandsche delegatie op de jongste Volkenbondsvergade ring gedaan heeft. Nu de zesde Algemeene Vergadering van den Volkenbond weer achter den rug is, mogen wij het optreden van onze gedelegeerden te Genêve eens aan een korte beschouwing onderwer pen. Op die manier toch krijgt men een aardigen kijk op hetgeen er van Nederlandsche zijde in het belang van den Volkenbond ondernomen wordt, terwijl tevens gelegenheid zich voor doet een oogenblik aandacht te wijden aan wat er ten dien opzichte nog mocht ontbreken- Voorop zij gesteld, dat zeer zeker niemand de kundigheid van de heeren, die zich onder aanvoering van Minister van Karnebeek in het begin van Sept. naar de Volkenbondsstad opmaakten, in twijfel zal trekken. Trouwens, on miskenbaar is weer gebleken hoe men in het Volkenbondsmilieu de talenten en het inzicht der Hollandsche vaardigden op prijs weet te Zoo oogstte in het bijzonder Professor v. Eysinga, als voorzitter van de com missie voor technische volkenbonds organisaties door zijn medeleden aan gewezen, in die commissie welverdiende lof, zoo viel onze gezant te Parijs, den heer Loudon, die zitting had in de commissie voor de ontwapeningspro blemen, menige huldebetuiging ten deel, terwijl eveneens Mr. Limburg (lid der juridische commissie) Graaf v. Lynden v. Sandenburg, die deel uitmaakte van de commissie, welke zich met de politieke vraagstukken had bezig te houden en Prof. Francois, die in de commissie voor hygiënische aangelegenheden zitting had, den goeden indruk, die men van hun capaciteiten had, op nieuw ten volle bevestigden En Minister van Karnebeek Wel, die verliet de vergadering al heel spoedig, scheen alleen de gelegenheid, eens te hebben aangegrepen om een paar internationale collega's te ont moeten en speciaal met den Belgi-' schen Minister van Buitenlandsche Zaken een meer intiem praatje te maken. Dat daarbij het ontwerp tractaat het hoofdpunt van het gesprek tusschen dit tweetal zal hebben gevormd, ligt voor de hand. Waar de samenkomst van de Volkenbondsvergadering al niet goed voor is 1 De overige leden der delegatie ble ven op hun post en hebben hun best gedaan om door hen verdedigde voorstellen in veilige haven te loodsen. Prof. Francois kreeg gedaan, dat in verband met het onderwerp kinder bescherming tot de hygiënische com- sie ook het deskundige geluid van kinderhygienisten in de toekomst zal doordringen. Mr. Limburg zorgde er voor, dat sommige belangrijke vraag punten van internationaal recht, die sinds het Korfoe—incident van twee jaar geleden opdoemden nog eens extra aan een onderzoek zullen worden onderworpen, waarvan het resultaat wellicht weer het noodige kan bijdra gen tot een verdergaande ontwikkeling van het volkenrecht. Het voornaamste werk echter, dat door de Hollandsche delegatie onder nomen is, en wel bij monde van den heer Loudon, was de poging om met spoed een programma van werkzaam heden voor een ontwapenings conferen tie te doen voorbereiden. Niet de ont wapeningsconferentie zelf, wilde onze vertegenwoordiger als het ware zonder verwijl doen plaats vinden. Neen, dat heeft hij wat ook anderen van zijn betoog gemaakt mogen hebben geen oogenblik bepleit. Doch wel wilde hij dat men met het treffen van voorbe reidende maatregelen niet langer zou dralen, terwijl hij ook verschillende verbeteringen in de commissie, die zich met het ontwapeningsprobleem bezig houdt, meende te moeten aanbevelen, opdat die commissie doeltreffender werk zou kunnen verrichten. Aanvan kelijk sloeg het voorstel Loudon wel in, doch nadat het eerst concurrentie had gekregen in den vorm van een iewat afwijkend Spaansch voorstel en daarna van Engelschen kant tegen den betrachten spoed nogal wat gesputterd was, daalden de papieren aanmerke lijk. Het eind van het lied was een compromis, waarbij resolutie tot stand kwam die aan de verschillende bezwa ren tegemoet trachtte te komen en dat ook deed. In de praktijk zal er intusschen, zoo niet alles tegen loopt, toch wel degelijk niet al te zeer met de voorbereidende werkzaamheden, tenminste met het opstellen van een werkprogramma, getalmd worden. Al die voorbereidingen helpen echter niets zoo lang niet de veiligheid vasteren bodem onder de voeten krijgt: dan toch breekt pas het oogenblik aan, om een ontwapeningsconferentie bijeen te roepen. Moge weldra de betere organisatie der Volkenbondscommissie overeenkomstig de wenschen door den heer Loudon geuit, haar beslag krijgen en moge ook spoedig het tijdstip daar zijn, waarop men ter vaststelling van een internationale regeling der ontwapening om de conferentietafei gaat zitten. En de arbitrage Ja, ook daarvoor is menige lans gebroken: opnieuw heeft men erkend, dat voortaan veiligheid, arbitrage en ontwapening onverbreke lijk samenhangen. Jammer genoeg kwam de Nederlandsche delegatie in dit opzicht achter anderen aanloopen. Het had toch zeker op den weg van de vertegenwoordigers van het land van Grotius gelegen ook hier een moedig offensief te ondernemen, in samenwer king met anderen. Ziet, daar raak ik, wat wellicht een zwak punt van onze jongste handelingen in Genêve te noemen zou zijn. Het ontbrak aan de noodige eenheid tusschen en met die staten, wier opvattingen men als eens luidend met de onzen kende. Het ligt dan ook op den weg onzer Regee ring in de toekomst het pad voor een deugdelijker samenwerking in Genêve te banendan zal de kracht door de Nederlandsche en door de bv. de Scandinavische en Zwitsersche delega ties ontwikkeld, heel wat grooter kun nen worden dan zij nu was. Indien waar mocht wezen^ dat de kleine staten door allerlei factoren meer dan tot dusverre in een hoek geduwd werden —dat was de indruk van meer dan een kundig toeschouwer— is er dubbel reden om in den vervolge op het samenstellen van een gemeen schappelijke actie dier staten aan te sturen, Late Nederland hiertoe initiatief nemen. Heden is de Koninklijke Familie naar Limburg vertrokken tot het bren gen van een driedaagsch bezoek aan die provincie. Aan de stuw te Linne onthulde H. M. een gedenksteen, aan gebracht ter herinnering aan het ge reedkomen van de eerste stuw voor de Maaskanalisatie. Daarna had een luisterrijke ontvangst der Vorstelijke Personen te Roermond plaats. Daarna volgde Maastricht, waar de ontvangst bijzonder luisterrijk en en thousiast was. Vandaag wordt door Prinses Juliana de eerste spade gezet voor 't Julianar kanaal en wordt Venlo, Venraaij en Mook met een bezoek vereerd. De Indische begrooting is thans ingediend. De uitkomsten over 1924 zijn voor den geheelen dienst ruim 129millioen voor den gewonen dienst ruim 109'/2 millioen, voorden buitengewonen dienst ruim 19 millioen en voor de vlootuit- breiding bijna '/2 millioen gunstiger dan de raming. Naar verwacht wordt, zal het tekort op den geheelen dienst van 1925 on geveer 25 millioen meevallen. Het overschot van den gewonen dienst zal waarschijnlijk 27.2 millioen hooger zijn dan de raming, terwijl het tekort van den buitengewonen dienst vermoede lijk de raming met 2.2 millioen zal overtreffen. Naar de gebruikelijke hoofdgroepen gesplitst vertoont de ontwerp :begroo* ting voor 1926 de volgende cijfers: Geheele dienst: uitgaven f 713.554.913 ontvangsten f 661.390.087, tekort f52.164.926, gewone dienst: uitgaven f 655.120.761, ontvangst, f 655 962.579, overschot f 841.818, buitengewone dienstuitgaven f 46.242.142,, ontvang sten f 327.508, tekort f45.146 634, vlootuitbreiding uitgaven f 12.192.010, ontvangst, f5.100.000, tekortf 7 092.010. De rijksmiddelen brachten over de afgeloopen maand 1.4 millioen meer op dan over September van het vorig jaar. Over de eerste 9 maanden 16.64 millioen meer dan over die periode 1924. .Het Centrum" schrijft: De Staatscourant van 8 October be vat de opgave van de definitieve ont vangsten bij de spoorwegen over de maand Juni 1925. Het blijkt dat zij nog steeds terugloopen. in ronde cijfers bedroegen de totale ontvangsten in Juni 1924: f 13.712.000. in Juni 1925: f 13.172.000. of omgekeerd in dagkilometers: in Juni 1924f 124.96. in Juni 1925: f 120.77. Nog sterker blijkt de teruggang, wanneer wij de totale ontvangsten van het eerste halfjaar der beide jaren naast elkander stellen. Deze bedroegen: le halfjaar 1924: f 80.241 000. le halfjaar 1925: f 75.012.000. Dus een teruggang van meer dan 5 millioen De opbrengst per dagkilometer be droeg: le halfjaar 1924: f 120.17. le halfjaar 1925: f 113.99. Na wat wij reeds over de spoorweg- tarieven schreven, behoeven deze nieuwe cijfers weinig commentaar. Zij bevestigen ons in onze meening, dat de spoorwegtarieven in ons land te hoog zijn opgevoerd. Men zal het voorbeeld van Zwitser land moeten volgen en ook hier het er op wagen, om door tariefsverlaging verhooging van inkomsten te krijgen. De vorige week zijn 3.068 400 eieren naar Engeland uitgevoerd. Wij vestigen de aandacht op het Praktijk-examen Handels-Diploma, Boekhouden, dat afgenomen wordt door de R.K. Vereeniging van Leeraren ver bonden aan het Handelsonderwijs, in opdracht van den R.K. Middenstands bond. Voor dit examen gelden dezelfde eischen als voor de andere praktijk examens in boekhouden, zoodat door den handel aan dit praktijk-examen gelijke waarde wordt toegekend. Voor het laatst gehouden examen in Juli 1.1. hadden zich een flink aantal candidaten aangemeld, voornamelijk uit het Zuiden van het land. Met de medewerking van alle R. K. Leeraren kan het aantal candidalen zeer uitgebreid worden, ook in andere deelen van het land. Het eerstvolgend examen (het vijfde) zal worden afgenomen op 29 en 30 Dec. a.s. te A'dam, R'dam, Utrecht, Zwolle, Nijmegen, Venlo, Roermond, Eindhoven, Den Bosch, Tilburg, Breda en desgewenscht op andere plaatsen, naar gelang het belang der candidaten dit vordert. Nadere inlichtingen te bekomen bij den Secretaris der Examen-Commissie Frater Hildebertus, Antoniusstraat 3, Tilburg. Inschrijf-formulieren en examen- eischen gratis verkrijgbaar bij den Penningmeester, den Heer A. J. Spie- rings, Ververstraat 9, Den Bosch. In de Tweede Kamer heeft de heer Ter Laan een interpellatie ge houden over de salarisregeling van 't rijkspersoneel. Minister Colijn heeft daarop geantwoord, dat al wordt de finantieele toestand van ons land iets beter, hij thans niet reeds kan over gaan tot eenige salarisherziening (de verlangde stijging van Ter Laan 8'/a°/o kost al 12 millioen.) Wel zal hij bij het in orde maken van eenige onbil lijkheden, waarvoor 3 millioen is uit getrokken niet op eenige honderd duizenden kijken. Het debat werd besloten met een bijzonder heftig incident, uitgelokt door een sarrenden, honenden uitval van den heer Marchant. Hij kreeg drie minuten voor repliek, weinig, maar genoeg om, deels blijkelijk uit ver bittering over het heel ongunstig lot, dat een motie van hem zelf door het afvallen van sociaal-democraten dreigde; honend te spreken van de naïviteit" van den heer Dresselhuys, .aan een garantie van dezen minister éénige waarden te hechten". En hij besloot, op zijn bekende opgewonden manie/ sprekend, met de woorden «Voor fpij heeft een garantie, een belofte van dezen bewindsman, van dezen minister, niets en niets geen waardel" Met voor vloeren en meubelen. De neerlybe zuivere Terv penTyViwas van de Erdal fabriek te Amsterdam Brengi Zonneglans en Dennengeur in Huis Ruwe en Schrale Huid DOOS 30. 60.90 Cent. By Apoth. en Drogisten. ftiartTT.Fabr, AMiriüardi Zei*

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 2