ECHO VAN HET ZUIDEN NTo 84. Woensdag 21 Oct.'25. 48e Jrg. TWEEDE BLAD* PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 21 Oct. 1925 Gids van Waalwijk. Door de N. V. D. Y. Atlas's Uit gevers- en Couranienbedrijt te Amster dam is uitgegeven met medewerking van het Gemeentebestuur en van de vereeniging „Waalwijks Belang" een nieuwe „Gids van Waalwijk". Dit is nu de derde uitgaf van dit werkje en we betwijfelen niet of ook deze nieuwe editie zal hoogelijk meewerken om den naam onzer plaats meer en meer be kend te maken èn door den inhoud èn door de uitvoering, vooral de tal van mooie foto's die het werkje verluchten. Het is met deze uitgaaf als met zoo veel ander, het is ook hier crescendo gegaan, wat smaak, opvatting en uit voering betreft. De omslag is ver vaardigd naar een mooi ontwerp van den heer Th van Delft, een typisch hoekje aan de Haven bij de Groote Kerk. Het doet het, zelfs in een kleur, uitstekend en geeft aan 't werkje een zeer smaakvol en artistiek cachet, vooral op het Oud-Hollandsch Hobbema omslag in sepia ge drukt. De inhoud is geheel gedrukt op chamois kunstdruk, waarop de text, maar vooral de cliche's goed tot hun recht komen. Na een voor woord van onzen burgemeester, den Edelachtb. heer E. E. Moonen en een dito van den voorzitter van Waalwijks Belang, den heer M A. J. van Liempt, krijgen we de geschie denis van Waalwijk en daarna onder de rubrieken Plaatsbeschrijving, Ver bindingen, Handel en Nijverheid, Ontspanning, Wandelingen, alles wat er van onze plaats aan wetenwaardigs, belangrijks, enz is te vertellen. Van de nieuwe foto's noemen we, een mooie kiek van de kloosterwerf met het klooster vao Nassau van eertijds en de onlangs gesloopte katholieke kerk, het oud-raadhuis en de toren van de oude kerk aan den Winterdijk in v.m. Baardwijk, voorts zeer mooie kieken van den gemeentelijken woning bouw op verschillende punten, de nieuwe kerk, een tweetal luchtfoto's met bouwterreinen, verschillende scho len uit onze plaats, de bad- en zwem inrichting, terwijl achterin een mooie wandelkaart van de geheele omgeving is ingeplakt. Alles bijeen een keurige uitgave, zoowel wat inhoud, als uitvoering betreft, die haar weg wel zal vinden en van zeer groot belang zal zijn voor den naam onzer plaats, op het gebied van handel en industrie, van onderwijs, het cultureele leven, zijne ontspanningen en mooie omgeving. Een woord van lof aan de firma Alfa en de Waalwijksche Stoomdruk kerij Antoon Tielen, die voor de keurige afwerking zorgdroeg. Het gemeentebestuur beschikt over een 1000-tal exemplaren en zal voor doelmatige verspreiding in samen werking met Waalwijks Belang wel zorg dragen. De WelEerw. heer Sanders, oudste kapelaan alhier zal 17 Nov. a s. den dag herdenken, dat hij voor 12'/2 jaar zijne H. Priesterwijding ontving Behalve ijverig parachie- geestelijke is de eerw. heer Sanders leeraar aan de Hoogere Handelsschool, ijverig bevorderaar van de R K. Volks bibliotheek enz., enz. Onze Z Eerw. heer pastoor zal na een ongeveer drie-weeksch verblijf in 't buitenland, e.s. Zondag wederom in zijne parochie terugkeeren. Door Burg. en Weth. wordt voor gesteld om in den Provincialen weg (voormalig Baardwijk) een straatriool aan te leggen. De kosten daarvan zijn geraamd op f 18 000. Gaat de Raad met dit voorstel accoord, dan zijn, volgens de politie verordening de eigenaars van de aan liggende panden verplicht, die aan het riool te doen aansluiten. De collecte 1.1. Zondag gehouden in de H Missen in de parochie van St. Jan alhier, voor de missie van Borneo, waarheen pater Groot van het Missiehuis te Kaatsheuvel in December vertrekt en waarover hij eene predicatie hield, heeft ruim f350 opgebracht. - Naar het Bureau voor Militaire Zaken ons meldt, hebben alle kwar tiergevers het hun toekomend inkwar- tieringsgeld voor de laatstelijk in deze gemeente plaats gehad hebbende in kwartiering nog niet op dat bureau afgehaald. Deze gelden kunnen alsnog in ontvangst worden genomen tegen inlevering van het inkwartieringsbiljet eiken werkdag van des voormiddags 9—12'/2 uur en des middags van 2—4 uur. Naar wij vernemen zal evenals in andere plaatsen, ook in onze ge meente worden in 't leven geroepen een Oranje-comité, dat de provinciale commissie ,en het hoofd-comité Oranje- comité 1926, zal behulpzaam zijn bij de uitvoering hunner plannen. Het ligt nl. in de bedoeling om bij gelegenheid van het zilveren huwelijks feest van Hare Majesteit de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik een hulde blijk aan te bieden. Door den Edelachtb. heer Burge-1 meester zijn een zestal heeren uit- genoodigd in deze commissie zitting te nemen. Wij hopen de namen spoedig te kunnen publiceeren. Het feestnummer van „Het Kerk- j klokje", geheel gewijd aan onze nieuwe kerk, zal verschijnen Zaterdag 31 Oct. Advertenties worden ingewacht uiter- lijk 29 October a s. L.l. Maandag 19 dezer herdacht de heer Cornelis Didden den dag waarop hij voor 25 jaren in dienst trad op onze drukkerij. Des morgens werd de jubilaris met het overige personeel op 't privé-kantoor genoo digd en werd hij door den patroon hartelijk gefeliciteerd met dit jubileum. Hij wees op de groote ambitie, werk lust, het uitnemende karakter van den jubilaris, die de oude toestanden even tevreden heeft meegemaakt, als thans de meer moderne; hij stelde hem gaarne aan allen ten voorbeeld en bood hem een mooi souvenir en een geschenk onder enveloppe aan. Namens 't kantoor-, zetterij- en drukkerijpersoneel werd hem bij monde van den meesterknecht een prachtige hangklok geschonken. De jubilaris dankte in uitstekend gekozen woorden voor de hulde en de geschenken en wist in dit dank woord ook den stichter dezer zaak. waaronder hij nog gewerkt had, op aangename wijze te herdenken. Des avonds was het geheele perso neel in zeer prettige stemming de gast van den zilveren feesteling. De heerC. Didden is tevens secretaris derR.K. Werkliedenvereeniging en van de harmonie .St. Crispijn", waarvan hij tevens een ijverig lid is en wordt in beide functies zeer gewaardeerd. Bij de Maandagavond ten over staan van de notarissen Jansen alhier en Maas te Tilburg gehouden verkoo- ping van het huis en bouwterrein van de Erven J. B. van Gooi, werd eigenaar de heer |oh. v. d. Schoot voor de som van f8600. Door Burg. en Weth is aan de Waalwijksche Pluimveevereeniging toe stemming verleend voor het houden van eene verloting. Het Ziekenfonds van de R.K. Werkliedenvereeniging zal op Maandag 26 October, des avonds ten acht uur in de groote zaal van den Gildenbond eene buitengewone algemeene verga dering houden waarop door het bestuur belangrijke mededeelingen zullen wor den gedaan. De heer P. van Schijndel alhier had het buitenkansje l.l. Zaterdag op een drijfjacht in de bosschen onder Esbeek aan de Hollandsch Belgische grens een hert (ree) te schieten. Op de Nederland-Indische jaar beurs en Jaarmarkt te Bandoeng ex- poseeren o.m. twee Waalwijksche schoenfabrikanten, v/ier inzendingen zeer de aandacht trekken, nl. de de firma's Van Schijndel en Groenen. Maandagavond had in „Musis Sacrum" de aangekondigde vroolijke kunstavond plaats onder leiding van Adolf Bouwmeester. De zaal was zeer matig bezet, zoo matigjes zelfs als men het zelden zal hebben gezien. Van het programma beviel het publiek en niet ten onrechte, het best, Mej. Jeanne Bacilek, die met haar mooie sopraan-stem op zeer verdienstelijke wijze eenige Tsjecho-Slowakijsche lied jes zong. die ze zelf op de piano begeleidde. Mej. Jeanne Bacilek mocht dan ook herhaaldelijk een welverdiend applaus in ontvangst nemen. „Levenskunst" schets in een bedrijf, door de heeren Adolf Bouwmeester en Max Weber, ging er alhoewel het door de artisten meesterlijk werd gespeeld bij het publiek niet zoo goed in, omdat het een nietszeggende schets was. Beter bevielen „Het Gesprek van den Dag" en „Hoe ik een groot man werd". Mej. Jeanne Bacilek deed zich in het laatste stukje ook kennen als een zeer goede tooneelspeelster. De goocheltoeren van den heer Max Weber waren, vooral na hetgeen we hier op dit gebied gewoon zijn, wel wat heel gewoon. In verband met het geringe bezoek, mag voor dergelijke en andere uitvoe ringen wel eens gewezen worden op de betrekkelijk weinige, doelmatige reclame die voor deze en andere uit voeringen soms wordt gemaaktmeer zullen we hiervan niet zeggen. De humoristenwedstrijd in de zaal van den heer P. van Daelen op Zaterdagen 24 en 31 October nadert. Deelnemers uit Eindhoven. Nijmegen, Tiel, Nieuwkuik, Loonopzand, Kaats heuvel, e.a. hebben reeds hunne mede werking toegezegd. Ook wat duo's be treft krijgen we uitstekende namen, zoodat ons een paar mooie en gezel lige avonden te wachten staan De concoursen in komische solo's en duetten zijn steeds buitengewoon amu sant en voor eene goede regeling zal zeker worden zorggedragen. Zaterdagavond werd in het café „Trompen" een uitvoering gegeven door de tooneelvereeniging „Ons Ge noegen". Door den heer A. van Wil genburg werd een woord van welkom gesproken tot de aanwezigen en weldra ging het gordijn op en kreeg men te en innen der O. W.-belasting en in mindere mate door den al te grooten ijver onzer bevolking. Wat er ook gebeure met de firma Van Gastel, wat ook deel worde van eenige onzer nijvere burgers, niemand treft een blaam. Het bankhuis Van Gastel toch stond ver in den omtrek bekend als zijnde een sterk bolwerk van accura- tesse, eenvoud en innerlijke kracht. Tegen het noodlot en zooals gezegd tegen maatregelen der regeering, is i ook met den besten wil en met den I grootsten moed en ijver niet te vech- 1 ten als deze de directe of indirecte i bedoeling heeft den ondergang van een volk te bewerkstelligen. Wij roepen hooren Steven Meijerijsche Melkboer, het daarom gerust van de daken dat voorgedragen door den heer J. deh'er nooit het betrokken bankhuis Bruin Deze scene bracht menige noch, de nijvere, sobere bevolking de lachbui teweeg, en de coupletten schuld draagt maar op de eerste plaats welke door de Bruin gezongen wer-en 200 Boed als alleende regeering den, waren werkelijk goed. Als nummer twee kreeg men te hooren „Huwelijksontbindingen". Dit werd voorgedragen door de heeren L. Versteeg en J. de Bruin, en in dit stukje kwam men tot de ontdekking dat de vereeniging over puike zangers beschikt. Nummer drie was „Krelis bij de en het werken van den fiscus. Zij hebben onze gemeente en na tuurlijk ook de andere lederindustriee- len een na-oorlogstijd bezorgd, die er op berekend lijkt een volk ten onder te brengen: vrije invoer van Ieder, te late, wilde en onhandige inning der belasting op O. W. Het lijkt ons thans nog niet het Nummer arie was „ivreus oij ue L.T ij* soldalen-, dat werd gezongen door «ogenblik o™ uit te weiden over deze den heer J. Ophorst Deze zal na wat oefening spoedig toonen dat hij een goede kracht der vereeniging wordt. „Leer om leer of de gefopte veld wachter" werd gespeeld door de heeren feiten, omdat wij niet kunnen aan nemen dat eene regeering zal stil zitten bij het vonnis, dat over onze gemeente gaat voltrokken worden, een ramp, in wezen anders, maar finan tieel erger dan de typhonische ver- I Trompen als olficier van justitie,woest.ngen van 10 Augustus l.l. de Bruin als herbergier en A. van Voor heden willen wij zwijgen n Wilgenburg als veldwachter in deze afwachting dat de regeer,ng door hare scene werden de lachspieren der aan-'CBC^ccthornende houding aal toonen wezigen nogal danig op de proef ge hal het eindelijk hoogere ernst is dat I K ingegrepen wordt om eene nijvere Tusschen de pauze gaf de heerbevolking, als mogelijk geen tweede Cor. Trimbach eenige nummerljes op vaderland bestaat, te redden de piano. Deze jeugdige pianist be-1 een ongewiiden en onverdienden schikt over een uitmuntend talent en i ondergang en dit behelst niet alleen na elk stukje dat hij gaf te hoonn,""" streken maar de geheele leder- werd er hartelijk geapplludlseerd. schoenindustrie van het vaderland. Na de pauze kreeg men „Het in halen van den nieuwen burgemeester", een spectakel-scene, welke door dhr. |an Trompen en zijn mannen prachtig werd weergegeven. De bedroefde recruut, gespeeld door den heer J. de Bruin, verwekte veel bijval Geen wonder, want in hem Wij spreken het vertrouwen uit dat eenmaal aan den rand van den af grond de bevolking niet zal behoeven te zeggenCeasar, Zij die sterven gaan, groeten U. De heer A. de Groot, directeur van de Waalwijksche Muziekschool en van Waalwijks Symphonie-orkest, nie te Drunen twee leden onzer har monie zouden deelnemen, thans is nog besloten met een kwartet uit de har monie deel te nemen en nog ee/i solist, in 't geheel zutlen er dus 3 solisten en een kwartet in dezen wedstrijd uitkomen. Het beste succes zij hun toegewenscht. Door onzen dorpsgenoot den heer H. Th. Casteleijns, de we bekende en meermalen bekroonde humorist zal worden deelgenomen aan den humo ristenwedstrijd te Waalwijk, uitgeschre ven door de Tooneelvereeniging „O. O. G." aldaar. We twijfelen niet, of succes zal bij Castelijns ook ditmaal niet uitblijven. DR1MMELEN. Nadat Ds. Vink had bekend gemaakt dat hij besloten had voor het beroep naar Haastrecht te bedanken, heeft de Hervormde Ge meente van Drimmelen haar dankbaar heid over dat besluit door een stoffelijk blijk willen toonen en zoo werd hem deze week door zijn gemeentenaren aangeboden een schitterende pendule met candelabies, een ruststoel en een boekenmolen, voor welke verrassing Zijn Eerw. 1.1. Zondag van den kansel in geroerde woorden heeft dank gezegd. De predikbeurten zijn voorloopig als volgt geregeld: 25 Oct Geertruidenberg9.45 Ds.Vink. Drimmelen 2!/a u. Ds.Vink, H. Doop. 1 Nov.: Drimmelen 6 u. Ds.Vink. 8 Nov.: Drimmelen 10 u. Ds.Vink. Geertruidenberg 6 u. Ds.Vink. ZEVENBERGEN Ir. de gisteren ge houden raadsvergadering is tot ge meente-ontvanger (vacature Damen) benoemd de heer H H. van Gooi, ambtenaar ter secretarie van Dussen. Vastgesteld werd een nieuwe instructie voor dezen titularis met bepaling van de te stellen zekerheid op f 5000. Besloten werd het voorstel tot uit breiding van de gasfabriek door bij plaatsing van een watergasfabriek en een gashouder van 3000 M3. (begroo ting van kosten f 80.000) aan te hou den. ten einde een onderzoek in te stellen naar de werking van een nieuw systeem cokes-gas-kamerovens. ligt wel de komiek der vereeniging woonachtig te Tilburg, behaalde op het opgesloten. i Zondag te Weert gehouden muziek- „De samenzweerders" werd gespeeld concours een groot succes. door de heeren A. van Wilgenburgen Hein Versteeg. Ook bij dit nummer werd dikwijls gelachen, ja zelfs ge bruid. Tot slot kreeg^ men te hooren Kiezentrekker en" z'n slachtoffer", voorgedragen door de heeren L. Ver steeg en J. de Bruin. Het was een mooi stukje en de zang van deze twee spelers kan den toets doorstaan. Aan het einde van dit stukje werd dan ook geweldig geapplaudiseerd De heer A van Wilgenburg sloot dezen avond met een woord van dank gericht aan het talrijke publiek. De vereeniging „Ons Genoegen" kan trotsch gaan op deze uitvoering, vooral omdat het hare eerste is. Een woord van lof aan den heer Cor Trimbach, welke de diverse stukjes keurig begeleidde. Hij heeft wel een groot aandeel in het slagen van dezen avond. Na afloop was er een gezellig bal dat dezen mooien geslaagden avond sloot. Reeds velen verlangen naar den beloofden avond in Februari. Naar wij bij geruchte vernemen bestaan er plannen om wederom te komen tot de oprichting eener R.K. Middenstandsvereeniging in onze ge meente. Wij hopen weldra het comité van oprichting, enz. te kunnen publi ceeren. Er is bericht ontvangen dat het wetontwerp tot vereeniging van Wijk en Veen van de baan is Waar deze minister blijkbaar niet zoo veel voelt voor vereeniging van gemeenten, ver wacht men dat ook van de vereeniging van Vlijmen, Nieuwkuik, Hedikhuizen. en Elshout en Drunen, niets meer zal komen. P. van Gastel Zn. Een niet-geinteresseerde schrijft hier over in de Ned. Lederindustrie Wat niemand wil en kan gelooven, blijkt waarheid. De kantoren der firma Van Gastel en Zn. blijven gesloten en hoe men probeert om 't oude bank huis nog te bereiken, 't is tevergeefs, de poorten zijn niet te vermurwen Is het dan werkelijkheid en mogelijk dat de oude burcht gevallen is? Heeft de firma Van Gastel dan werkelijk hare betalingen moeten staken Helaas, het is waar, het is een feit van onbe twistbare zekerheid, de slag is ge vallen en honderden kleinere en grootere zaken zullen opnieuw de dupe worden van een slecht beheer of anderszins, hoor ik u reeds zeggen. Neen, Goddank neenHier treft geen blaam of schuld of onvoorzichtig be leid, het is het noodlot, gevoed door de drastische maatregelen der regee ring. van een fiscus bij het opleggen Aan dat concours namen o m. deel zes solisten en een kwartet van de Boxtelsche Harmonie, allen leerlingen van den heer Groot. Deze leerlingen behaalden zes eerste en een tweede prijs. Voorwaar een prachtig succes waar mede wij den directeur van onze Waalwijksche Muziekschool gaarne feliciteeren DRUNEN. Ons operette-gezelschap »Entre Nous" heeft bij haar eerste op treden buiten de gemeente niet veel succes gehad. Zaterdag j.l. gaf zij in café van Strien te Heosden een uitvoering, welke allen lof verdiende. Doch op het slot van de markt is kwestie ontstaan om trent de overeengekomen vergoeding en hebben onze jongens zich met slechts een gedeelte van het hun toe komende tevreden moeten stellen. De houding van den heer v. Strien is volgens dit gezelschap, ten deze niet correct. De toestand van het dochtertje van E.. hetwelk zooals wij mededeel den onder een passeerende auto was j geraakt is thans redelijk wel, hoewel het geval zich oorspronkelijk zeer ernstig liet aanzien. Het Bestuur der Harmonie „de Volharding" heeft zich in een circulaire tot de inwoners gewend met het ver zoek geldelijken steun te willen ver leenen bij den aankoop der verschil lende prijzen voor het te houden solisten-concours. Naar wij vernemen zal de heer C van Wezel om gezondheidsredenen onze gemeente tijdelijk verlaten. Daardoor wordt het door hem be heerde filiaal der kunstmeststoffen- handel Koenen en Schoenmakers te Veghel ook voorloopig opgeheven Slechts de aanwezige voorraad zal worden uitverkocht op eiken Dinsdag en Donderdag n m. 't Is te hopen dat dit filiaal toch behouden blijft, wijl het in een groote behoefte voorziet niet alleen voor Drunen, doch ook voor den wijden omtrek. NIEUWKU1JK. Door de biljartclub „Oefening en Vermaak" gevestigd in het café van den heer J. de Bont, zal vanaf Zondag 25 October tot en met Zondag 8 November a.s. een groot barak concours worden gegeven. We twijfelen niet, of voor genoemde vereeniging wordt het een succes Bij het gehouden jaarlijks koning schieten van het Schuttersgilde „St. Joris" alhier, werd het Koningschap behaald door jos. van Baaien. Werd reeds gemeld, dat aan het solisten-concours vanwege de harmo- NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 20 Oct. 1925. In de Openb Raadsvergadering van heden Woensdagavond komen aan de orde Notulen, Ingekomen stukken. Vast stelling der Gemeentebegrootlng en der begrooting van den vleeschkeurings- dienst over 1926, Wijziging der in structre voor den Secretaris, Verzoek schrift van het bestuur der Hoogere Handelsschool te Waalwijk om subsidie, Rekeningen over 1924 en begrootingen over 1926 van de Godshuizen. De R K. Fanfare der H. Familie geeft Zondag 8 November haar le winterconcert, waarvan het programma wordt afgewisseld door enkele komische voordrachten. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer de Redacteur. Uit de Couranten bereikt mij het bericht dat in de gemeente Dussen (N. Br.) zictf verscheidene gevallen van typhus voordoen. Voor mij staat het vast dat het drinken van het vaak zeer vuile slootwater, één van de hoofdza ken is. dat deze zoo gevaarlijke en zeer besmettelijke ziekte in deze plaats heerscht. Zonder eenig verwijt te maken aan wie dan ook, lijkt het mij toch een zeer dure plicht van het gemeen tebestuur te zorgen dat als no, 1 van het gemeenteprogram staat vermeld de drinkwatervoorziening. In een inge zonden stukje in „de Maasbode" van enkele jaren geleden onder het hoofd Toestanden in Noord—Brabant", sprak ik reeds mijne vérwondering uit dat zich in de gemeente Dussen niet meer gevallen van dyphteritus voordoen en wees er toen op, dat zij die zich niet op eigen kosten een pomp hebben laten maken, water moeten drinken uit een sloot, die meer op een modder poel dan op een sloot gelijkt. Bovendien moet men nog 5 i 10 minuten met zware emmers sleepen om wat van dat modderodeurtje machtig te worden. Al moet ik toegeven dat er de laatste jaren wel iets is gedaan in deze rich ting, toch lijkt het mij niet overbodig dat op het vraagstuk „drinkwatervoor ziening" eens terdege de aandacht wordt gevestigd en dit waar het betreft de volksgezondheid als no. 1 aan de beurt mag komen, voorloopig met terzijdestelling van al wat verder wenschelljk is. Na de aandacht geves tigd te hebben op het onder het hoofd „Het typhusgevaar" in „de Maasbode" van 14 October j 1. voorkomende stuk van arts E. H. H. hoop ik dat dit ingezonden stuk er toe zal bijdragen dat hier spoedig en krachtig wordt Ingegrepen om het zoo groote gevaar van typhus zooveel mogelijk tegen te gaan. U de verzekering gevende dat faiton rkmrlat u/u n1f»t kunnen aan. ;uiei wciu tcaucctu uuui ut uttitu in 11

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 5