Abonneert U op dit blad Adverteert erin. dit ingezonden stuk wsrdt geplaatst met uitsluitend goede bedoelingen en dus niet om eenig verwijt te maken, teeken ik Een Amsterdammer. geboren Dussenaar) GEMENGD NIEUWS. nacht nog naar een der ziekenhuizen te Haarlem worden vervoerd. Hij is daar opgenbmen. De verband- meester van hethoogovenbedrijf Roden berg en van der Molen verleende de eerste hulp. Dr de Vries Robles uit IJmuiden, die onmiddelijk na het ongeval gewaarschuwd werd, was spoe dig ter plaatse. Bij het ongeval is niemand anders dan de drie genoemde arbeiders tegenwoordig geweest. Het gebeurde juist in schaftijd. Uit Haarlem seint men men nog, dat de toestand van Alkemade geen rede tot bezorgdheid heeft. De bladen te Boedapest berichten dat de opperrabbijn aldaar zijn geloofs- genooten heeft aangespoord, het con cert van den Russischen baszanger Sjaljapien niet te bezoeken, aangezien hij het immoreel vindt, dat een zanger in een tijd van economischen nood voor een enkel optreden een honora rium van 210 millioen Hongaarsche Kronen eischt. Gisteravond zijn in de nabijheid van het gehucht Snt. Joost bij Sittard twee auto's tegen elkaar gebotst. Twee inzittenden waren op slag dood verder zijn er verschillende gewonden. De materieele schade is zeer grootde auto's zijn geheel versplinterd. SPORT. VOETBALSPORT. WAALWIJK. QuickDosko 13. Was de algemeene verwachting een neder laag voor Quick, het is zoo uitgekomen, doch we kunnen er direct bijvoegen dat het zoo niet had behoeven te ztyn. De drie door Dos ko gemaakte doelpunten kunnen als boffers beschouwd worsen, daar de twee eerste uit fouten der Quick-aehterhoede kwamen, ter- wyi het derde uit een penalty voortkwam. Quick kreeg ook een pewilty, die slecht ge geven. In keepers handen belandde. Niet tegenstaande deze feiten, verdiende Dosko de overwinning, daar Quick in het veld minder als Dosko was. We konden dan ook goed zien dat er een ex-eerste klasser aan het werk was en hef spel was beter als dat van Al liance, die we hier onlangs zagen spelen. Er waren ruim 1300 toeschouwers, die geen spijt zullen gehad hebben van hun wandeling naar het Quick-veld en we verwachten op Zondag 1 November, als Middelburg komt. nog meer belangstelling. Aangaande den wedatrfld het New— York. Wij lezen in „Verkehr und Bader" Kent u deze stad Zij heeft 5.600.000 inwoners, waarvan er 2 000.000 in het buitenland zijn ge boren. Er wonen meer Italianen dan in Rome. meer leren dan in Dublin, meer Duitschers dan in Bremen en er wordi een tiende gedeelte van de Joodsche bevolking van de geheele wereld geherbergd. Zij heeft meer telephoontoestellen dan Londen, Parijs. Berlijn, Leningrad en Rome te zamen Er zijn vijf van de grootste bruggen van de wereld, elke minstens een mijl lang. Dagelijks zijn er 2000 theaters en bioscopen open. De stad heeft 1500 kerken van allerlei richting 1 De belas tingwaarde van de eigendommen is 8500.000.000 Eiken dag komen er 300.000 bezoekers in de stad. Elke 52 seconden komt er een passagiers trein binnen. Elke 13 minuten wordt er een huwelijk gesloten, terwijl er elke 6 minuten een baby op de wereld komt. Elke 10 minuten wordt er een nieuwe zaak opgericht, elke 51 minuten verschijnt er een nieuw ge bouw. Dit is New York. De bewoner van een villa in de Groothertoginnestraat te Bussum, bemerkte Zaterdagavond laat bij zijn thuiskomst een sterke gaslucht in de keuken. Daar vond hij zijn echtgenoote en een 4 jarig kind bewusteloos in een stoel. Een geneesheer kon slechts den dood constateeren. Een gaskraantje werd open gevonden. Te Lonneker is Zondagnacht, door onbekende oorzaak, de boerderij van Dennekom aan den -Strootsweg afgebrand. Het vee werd gered overi gens ging alles, ook de oogst, ver loren. De 11 jarige J. Wierenga, wonende in de Barestraat te Groningen werd Zaterdagavond door een auto op den Verl. Heereweg te Helpman aangereden. Hij bekwam een schedelbreuk. Zondag is hij in het R. K. ziekenhuis overleden Zijn kameraad, de 12 jarige J. Melis- hoek werd eveneens aangereden. Deze kreeg een gebroken linkerbeen en een ernstige hoofdwonde Tengevolge van het verblindende licht van een auto zijn Zaterdagavond omstreeks 10 uur op den Rotterdam schen weg nabij Delft een autobu s van de C A. B. waarin acht personen zaten en een personenauto die naar Rotterdam reed, met groote snelheid tegen elkaar gereden en in de langs den weg loopenden sloot terecht ge komen. Beide wagens werden zwaar beschadigd. De inzittenden van den autobus bekwamen geen letsel doch die van de personenauto werden allen meer of minder ernstig verwond, doordat zij de ruiten stuksloegen of trapten Een bekwam een ernstige hoofdwonde en een ander een ernstige verwonding van een dijbeen. Nadat zij in het gast huis te Delft waren veibonden hebben zij de reis naar Rotterdam per auto kunnen vervolgen. De Holland—Amerika lijn heeft vanochtend telegrafisch bericht ont vangen van haar agent te Victoria dat gisteren de poging om het sloom schip Eemdijk vlot te brengen, nadat er duizend ton lading gelost was is mislukt. Vandaagzou er een hernieuwde poging gedaan worden Verder telegrafeert de agent, dat er met de reddingssleepboot een ernstig ongeluk gebeurd, is, waarbij zeven bootwerkers verdronken zijn. Volgens Lloyd's bericht uitVancou ver, is de sleepboot Hope, welke boot werkers bracht naar het gestrande stoomschip Eemdijk vannacht tegen de achtersteven van de Eemdijk geslagen omgeslagen en gezonken. Zeven boot werkers zijn verdronken. Hedennacht tegen één uur heeft bij het hoogovenbedrijf te Velzen een ernstig ongeval plaats gehad, waarbij 2 arbeiders het leven hebben verloren, i Drie werklieden waren bezig een j speIel. ceii bal ,6r„gSpeeit en onze keeper eiectriscne grijper, die bij het lossen valt. waarna de bal in het leege doel rolt, van een .Fransche ertsboot, defect was tenvUl de linksbinnen met een mooi schot er geraakt, te reparen. Door een nood- l V,®V ™aakt* Bti D.E.V.O. was <le voor- lottigen samenloop van omstandigheden ,testede<il met centervoor als uit- schijnt de grijper, die openstond, toe- 1 geklapt te zijn. De drie arbeiders ge raakten bekneld. De pas gehuwde arbeider Baden uit Wijkeroog werd dan aan den keeper te danken, dat men de stand op 33 heeft gehouden. Good-Luck trapt met den wind in den rug af en direct lost de Keizer eeuige mooie schoten, welke echter goed worden weggewerkt. De links buiten schynt vandaag geen erg.fortuinlijke dag te hebben, want z'n voorzetten en scho ten gaan te hoog en zijn te hard. In de voor hoede is Oudzegel de premier en na een mooie doorbraak geeft hij Good-Luck de lei ding. 01. 't Is nu echter de achterhoede die •aan 't knoeien gaat en Wittouck gelegenheid geeft 11 te maken. Met dezen stand komt de rust. Na de rust maakt Good-Luck 12. Dit doelpunt was echter niet vrij van buitenspel, doch de scheidsrechter wijst naar 't midden. Spoedig is nu nummer 3 gefabriceerd. Het spel blijft nu veel in 't midden van 't terrein, 't Is nog 10 minuten spelen cu Good-Luck denkt den zege al te hebben, maar Dij een Wittouck-aanval kent de scheidsrechter een strafschop toe: waarvoor was eenleder een raadsel. De Wittouek-middenvoor geeft de keeper geen kans en plaatst onhoudbaar in 't net. 23. Weer een aanval van Wittouck, een der Wittouck-spelers loopt buitenspel hetwelk den scheidsrechter echter seliijnt te ontgaan. De Good-Luck-back slaat hands en de gelijkmaker gaat de touwen in. Good-Luck moest alzoo een kostbaar puntje te Breda laten. Good-Luck II moest te Udeuhout de meerderheid der Zwartjes II ondervinden en verloor met 31. .Stand met de rust was 3—0. MADE. Zondag j.I. gaf de voetbalclub M.V.V. van Made, alhier een vriendschappelijken wedstrijd tegen T.V.V. uit Terheijden, wel ke wedstrijd is gewonnen door M.V.V. met -1. T.V.V.-spil speelde zeer actief. By den Zondag gespeelden wedstrijd van Kampong tegen Hercules heeft dr. Lefèvre door een ongelukkig toeval een been gebro ken. zoodat hij niet zal kunnen uitkomen in den wedstrijd tegen de Denen. Waarschijnlijk zal nu Zondag tegen Dene marken zjjn plaats ingenomen worden door Krom van R.C.H. BILJARTEN. Om het wereldkampioenschap. I/Auto deelt mede, dat Moons verhinderd zal zijn op 31 October en 1 November in Arnhem legen Dommering te spelende wed strijd is daarom uitgesteld tot 28 en 29 No vember. eveneens te Arnhem. volgende Quidc heeft don aftrap en speelt tegen den sterken wind in. Dosko is direct aanvallend en onze verdediging moet handelend optre den. Als enkele aanvallen zijn afgeslagen komt Dosko weer opzetten, een ver schot wordt irelost en als links-half en keeper den hal willen vatten, ontstaat hieruit een mis verstand. zoodat de hal in liet doel rolt. Quick pakt dan flinker aan met gevolg dat zij na tien minuten spelens gelijk maken. Doch lang duurt deze gelijke stand niet. want als onze doelman den bal krijgt te stoppen, laat hij deze vallen en de toe- loopende mid-voor heeft geen moeite om te doelpunten. Stand met rust 21. Na rust denken we4.Quick te zien ophalen, maar liet snel is minder als voor rust. Beide partfjen krijgen een penalty te nemen die door Dosko in een doelpunt wordt, omgezet. Hel spel golf! geleidelijk op en neer en zon der dat er nog gedoelpunt wordt, komt het einde. w. s. c. De Sportkroniek vermeldt voor a.s. Zondag de wedstrijd W.S.C.Baardwijk, welke wed strijd wellicht op 't speelterrein van Baard wijk zal gespeeld worden. H. E. C. J.I. Zondag speelde H.E.O. II een compe titiewedstrijd tegen Kaatsheuvel II. Niettegenstaande H.E.C1. met de rust leid de met 1O. kwam het einde met 21 voor Kaatsheuvel. H.E.C. 4 deed heter werk en zette de eom- ]>etitie in met een overwinning op Sporters II te Drunen, met 3 A.s. Zondag doet H.E.C. I haar intrede in den N.V.B. De eerste wedstrijd zal een uitwedstrijd zijn en wel tegen R.W.B. I. Hoewel R.W.B. niet tot de stgrksten gerekend kan worden, zal H.E.C. toeli goed doen haar tegenstander niet te onderschatten. Dat R.W.B. op haar eigen terrein tot goede dingen in staat is. heeft Kaatsheuvel ondervonden, die slechts met veel moeite op het nippertje kon win nen. Wy hebben echter een goed vertrouwen in de H.E.C.-ploeg en wenschen haar veel succes toe in den N.V.B. D.E.V.O.—R.W.B. 6—1. Een verdiende nederlaag. Iteeds zoodra het spel in gang is, biykt dat de nationaal gestreepten er geheel uit z.yn. D.E.V.O. is dan ook ver de meerdere, doch het duurt by»a 20 minuten voordat zfj het eerste doelpunt maken. Het. spel van D. E.V.O.. vooral van de voorhoede, is keurig; R.W.B. daarentegen heeft niet veel in te brengen, alles loopt door elkaar, nl ïs het een feit dat onze mid-lmlf ongesteld is. D. E.V.O. maakt voor de rust nog 2 doelpunten. Vermelding verdient 'n schot van onzen lin- kerwing, dat rakelings naast ging. Na de rust heeft D.E.V.O. weer het beste van het sjiel en spoedig Is het 4—O.Eindeiyk komt R.W.B. er wat heter iu, zoodat thans het spel geiyk op gaat. Na een mooien aan val passeert de centervoor 3 achterspelers en maakt een prachtig doelpunt, 4—1. Thans heeft R.W.B. pech als wanneer een achter- onmiddelijk gedood. Een ander arbeider, zekere Offenberg uit Wijk- aan-Zee werd doodelijk gewond. Hij mocht niet vervoerd worden en over leed eenige uren na het ongeval. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. De derde werkman, en zekere Alke made uit Wijkeroog, eveneens gehuwd, werd ernstig gewond, doch kon heden- blinker. By R.W.B. waren alleen rechtshalf en doelman goed. Laat het een goede les ge weest zyn, dan heeft deze nederlaag toch eenig nut afgeworpen. A.s. Zondag R.W.B.H.E.C. voor de com petitie N.V.B. Om '12 uur R.W.B. II—W.S.C. II. GEERTRUIDENBERG. - Geertruidenberg I speelde Zondag 1.1. tegen Breda II. Het is aan G'berg, na een zeer zwaren wedstrpd mogen gelukken, den lsten thuiswedstryd te winnen. Stand met de rust was 1—0, eindstand 2—1. De heel de Polter uit Waalwyk leidde dezen wed- sti-yd uitstekend. Good-Luck I was tegen Wittouck I te Breda, geheel uit vorm en men heeft het I)E OLYMPISCHE SPELEN IN 1928. Een nieuw stadion. De Commissie uit het Ned. Olympi sche Comité tot voorbereiding van de in 1928 te Amsterdam te houden Olympische Spelen heeft al heel wat werk achter den rug. Tot het voor naamste daarvan behooren zeker wel de besprekingen gevoerd om te komen tot een goede verwezenlijking van het belangrijkste onderdeel: het verkrijgen van een geschikt terrein. De eerste gedachte was om hel Sta dion, zooals het nu aan den Amster dam schen weg gelegen is aanzienlijk uit te breiden en de accomodatie er van te verbeteren. De plannen daarvoor waren al ge reed toen de gemeente Amsterdam kwam niet een voorstel om het aan de andere zijde van den Amstelveenschen weg, juist tegenover het Stadion voor de Spelen in te richten. Hierbij gold echter de overweging, dat de kosten daardoor aanmerkelijk zouden stijgen, maar toen het Comité de zekerheid had verkregen, dat voor de grootere uitgaven de gelden ter be schikking zouden komen richtte het zijn nieuwe plannen naar het voorstel van het Gemeentebestuur. Ten kantore van het Comité voor de Spelen aan dc Weesperzijde te Amster dam waren wij in de gelegenheid van deze plannen kennis te nemen. Zooals reeds is medegedeeld komt het hoofdterrein te liggen tegenover 't Stadion. Op dat terrein zal een nieuw Stadion worden gebouwd, plaats bie dend aan 40.000 toeschouwers en be vattend een groot voetbalveld, een loopbaan en een wielerbaan, die 100 M. langer zijn zal dan die, welke 's zomers in liet „oude" Stadion is opgeslagen. De 500 M. lange baan zal evenals de thans gebruikte van hout zijn, maar op dc nieuwe zullen de latten in de lengte worden uitgelegd. Tusschen het oude en het nieuwe Stadion zal een breed verkeersplan worden aangelegd, waaraan 't Comité gaarne den,naam van wijlen baron van Tuyll zou willen zien gegeven. Om eenigen indruk te krijgen van dit plan zij vermeld, dat het grooter zal worden dan de Place de la Concorde te Parijs. Voor het nieuwe Stadion zal een van Tuyll-monument worden opgericht. Aan weerszijden zullen aparte gebouw tjes verrijzen voor de krachtsport en het schermen. Deze zullen een afzon derlijken ingang krijgen, zoodat sport liefhebbers, die enkel dit deel van het Olympisch program wenschen te zien zich niet binnen het groote Stadion, dat voor de belangrijkste voetbalmat chen, voor de wielersport en voor de athlethiek zal worden benut, behoeven te begeven. Nog verder terzijde zullen worden aangelegd aan den eenen kant een zwembassin, 50 of 100 M. lang, en een tennis-court met naar men hoopt 3, doch in elk geval met 2 banen en een oefenveld. Voorts zal een gebouw wor den opgericht voor het houden van een tentoonstelling, achter welk gebouw een eeregalerij wordt aangelegd, die niet overdekt zal worden. Ook is er nog een restaurant geprojecteerd met terras langs de ajin te leggen Noorde lijke verbindingsgracht. In het tentoonstellingsgebouw zal ook een postkantoor worden ingericht cn men hoopt daar dan, zooals het bij vroeger gehouden Spelen in het buiten land wel is toegepast Olympiade-zegels niet bijzonder stempel te kunnen ver- koopen. Als wij nog vermelden, dat ook een cricketpark in het complex is op genomen dan is de opsomming, van wat op hel nieuwe terrein zal worden aangelegd ten einde. Hel blijkt dan dat alle sporten daarop beoefend zal kun- worden uitgezonderd zeilen en roeien en een gedeelte van het hippisch pro gram. Hel voordeel van uiterste concentra tie is hiermede op gelukkige wijze be reikt. I Achter het oude Stadion, dat gedu rende de Spelen als oefenterrein zal dienst doen en verder ook voor het houden van voetbalwedstrijden zal worden benut, doch na de Spelen zal worden afgebroken, zal het Olympisch dorp verrijzen tot huisvesting van de deelnemende sportsmen. Het karakter van dit dorp is, zooals te begrijpen valt, voorloopig, maar toch zal. zoo werd ons verzekerd, aan de in richting daarvan groote zorg worden besteed. Het wordt in elk geval beter dan in Parijs. Rechts naast het oude Stadion en achter liet Olympisch dorp worden resp. een autopark voor 3500 auto's en een standplaats voor autobussen aan gelegd. Het nieuwe complex zal worden omzoomd door een 800 M. langen wan delweg. De oppervlakte van de beide 'terreinen oud en nieuw tezamen be draagt plm. 43 H. A., dat ongeveer 6 maal zoo groot is als de Maliebaan in den Haag en anderhalf maal de Jardin de Tuilleries. Voor ophooging der terreinen zal 1 millioen kub. M. zand noodig zijn, voor de verwerking van welk kwantum twee jaar zal moeten worden gearbeid met elke 5 minuten een trein van 16 kipkarren. Voor het nieuwe Stadion moeten 5000 palen van ongeveer 15 M. lengte wor den geheid en 7600 kub. M. gewapend beton worden gebruikt. Er is dus werk genoeg aan den win kel voorloopig en het zal niet lang meer mogen duren voordat men aan hel werk begint om liet in 1928 bijtijds ge reed te hebben. De plannen zijn gemaakt door den architect Jan Wils; met het maken er van werd veel medewerking van de zijde der gemeente ondervonden, zoo dat verwacht kan worden dat dc goed keuring er niet aan zal onthouden wor den. Wielerwedstrijd. Na tevergeefs getracht te hebbeo van de autoriteiten toestemming te krijgen voor bet houden van een weg wedstrijd bier te lande, heeft het be stuur der Z. N. W. noodgedwongen moeten besluiten eeu wegwedstrijd te orgaaisceren op Belgisch grondgebied, es wel van de >Mcerelsche Dieet» (t?reos) naar Llerre en terug, totaal 96 K M. Aan dezen wedstrijd Is verbonden het club-kampioenschap der Federatie, alsmede eeu persoonlijke wedstrijd, waarvoor reeds verschillende prachtige prijzen zijn beschikbaar gesteld. Dank zij de medewerking van odzc Zuidelijke burer, belooft deze wed- sirijd een schitterend succes te worden. De wedstrijd zat plaats hebben op 25 October a.s. Uur eo plaat9 van samenkomst zuilen rog nader worden bekend gemaakt. AGENDA. WAALWIJK. Donderdag 22 Oct. 8 uur. Repetitie Liedertafel .Oefening en Vermaak", Rose Marie. Vrijdag 23 Oct. 8 uur. Repetitie Liederiafel „Oefening en Vermaak", Rose Marie. Vrijdag 23 Oct. 8 uur. Bijeenkomst Oud Siudentenvereen. Hotel Verwiel. Zaterdag PA Oct. 9 Liedei tafel „Oelening Mannenkoor ,St. Thomas' uur Repetitie en Vermaak", LAND- EN TUINBOUW. WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. (2e helft October.) Nadruk verboden. Heel den herfst en den winter door wordt bemest, zoowel met stal als met kunstmest Geen boer, die met zijn tijd meegaat zal kunstmest aan- koopen of gebruiken waarvan niet een monster aan het Proefstation is onder zocht. Daarom koopt hij aan in ver- eeniging met anderen, de kosten worden dan gezamelijk gedragen. Van groot belang is, dat de monsterneming naar behooren geschiedt; anders heeft zij weinig of geen waarde. Men volge dus precies de voorschriften dienaan gaande van het Proefstation te Maas tricht De directeur hiervan. Dr Knut tel, zegt in een publicatie, dat aan het nemen van kalkmonsters groote zorg besteed dient te worden, omdat deze meststof, inzonderheid groote partijen ervan, moeilijk goed te be monsteren zijn. Voorts worde deze raad gegeven, wie kalk bestelt, zegge nadrukkelijk wat hij verlangt; wenscht hij vrije kalk (calciumoxyde) dan eischt hij ongebluschte kalk, wenscht bij calciumhydroxyde dan vrage hij gebluschte kalk. Ongebluschte kalk (ruw calciumoxyde) moet 75% vrije kalk bevatten; gebluschte kalk 75% calciumhydroxyde Bij het blusschen wordt uit 100 K.G. ongebl. kalk on geveer 132 K.G. gebluschte kalk ver kregen. In dezen tijd wordt ook veel kaïniet gestrooid Weet de lezer wel, dat deze meststof thans ook aangewend wordt tegen de ritnaalden of koperwormen dit zijn de larven van de bekende kniptor. Wat kunnen verschillende ge wassen door dit ongedierte geteisterd worden! Alfred Wiegand in Thuringen strooide op l'/4 H.A bieten 750 K.G. gewone kaïniet en begoot daarna den akker. Het sierk aangetast gewas werd geheel gezuiverd. Op een ander veld werd hetzelfde gunstige resultaat ver kregen met fijngemalen kaïniet. Hier werd niet gegoten; na een paar dagen volgde regen, waardoor de meststof oploste en de ritnaald vernietigde. Op groote perceelen kan stoffijn kaïniet dus dienen, volgt dan neerslag, dan zal het effect spoedig merkbaar zijn. Grove kaïniet kan hier niet gebruikt worden, tenzij men het begieten toepast, maar dat zal meestal wel te bezwaarlijk zijn. Er wordt nu nog veel geoogst, van den akker en uit den hof. Men doe dit zooveel mogelijk bij droog weer, maar ook voor de vorst schade kan doen. Daarom rooie men dc late aard appelen vóór Nov. Zijn ze bestemd voor den verkoop, dan levert men ze direct af. om gewichtsverlies, arbeids loon en kosten van dekstroo te voor komen. Bewaar uw aardappelen op eene koele en donkere plaats Niet alle soorten zijn voor bewaren even geschikt. Roode Star. Bravo's; Zeeuw- sche blauwen en Industrie 2ijn in dat opzicht wel aan te bevelen. Het late ooft wordt nu plukrijp. Schudt het niet af, vooral niet als ge het af levert. Pluk met zorg: bij droog weer voorzichtigAls ge dan nog sorteert en naar behooren verpakt miakt ge veel hoogere prijzen. Is het loof geval len, dan harkt men het blad van de paden en 't gazon, maar tusschen de vaste planten late men wat liggen ter beschuttirlg tegen de vorst, echter niet te veel, de wortels zouden dan onder het vochtige en rottende loof verstik ken. Waar bollen gelegd zijn, dekke men met luchtig materiaal, b.v. denne- takken. Breng uw zachte planten naar binnen, voor de vorst u verrast 1 Maak ze eerst goed schoon, bind ze aan of geef ze, zoo noodig. een nieuwen pot. Geef aan uw Pelargoniums een lichte standplaats. Zijt ge in het bezit van struikachtige Calkeoiaria's en wilt ge hiervan# stekken, wacht dan niet te lang hiermee. Stek in een bak of scho tel en plaats dezen in den kouden bak of de koude kas. dicht bij het glas. Dat gaat thans heel goed, men kan evenwel ook in't voorjaar stekken. Wie dit voornemens is, zette de moe derplant in den a s. winter op een lichte plaats in de kas. De kool- inmaak zullen de meeste huisvrouwen wel al achter den rug hebben, maar het kan alsnog geschieden. De „gewone platte witte" is een aanbevelenswaar dige soort. Men kan voor den inmaak gebruiken: viervijfde witte en één vijf de savoye door toevoeging der laatste soort wordt de kool smakelijker, hoe wel de kleur wat donkerder. Velen zullen versche kool prefereeren boven zuurkool. Het bewaren geschiedt in een kelder niet zoo goed, de lucht is daar veelal te vochtig, waardoor de kool gaat rotten. Inkuilen op een hoog en droog hoekje van den tuin voldoet meestal goed. Men neemt de kooien met de wortels uit den grond, behan delt ze voorzichtig, en plaatst ze in voren met het wortelgedeelte naar boven. De gele bladeren slaat men om den krop heen. daarna dekt men met de aarde uit de voren Begint het weer tamelijk vorstig te worden, dan is afdekken met droog blad noodzakelijk. Wie aldus zijn roode, savoye of witte kool kan bewaren, eet den geheelen winter versche groenten. Dit blad wordt schier in ELK gezin van Waalwijk gelezen en in de meeste plaatsen der Langstraat ALGEMEEN. en

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 6