Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. raap eener jonge vrouw. ÊMWte "Wyberf FEÜLLETO - - f NUMMER 85 ZATERDAG 24 OCTOBER 1925 48e JAARGANG. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 88. Telegr.-Adres: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. HEUSDEN. De zitting dezer bijeenkomst, die voltallig was, begon'met de voorlezing der notulen, waarop weth. Verhoeven een bemerking lanceerde, die, na toe lichting door den Voorzitter, bleek geen wijziging der notulen te behoeven. Ingekomen waren Goedkeuring door Ged. Staten, wat betreft de plaats, waar de nieuwe Openb. School zal worden gebouwd, en idem tot aankoop van het benoo- digde terrein daarvoor van de Gods huizen, gelegen aan den Demer. Verder procesverbaal van kasopne- ming bij den Gem. Ontvanger en van die van den Vleeschkeuringsdienst. Een en ander bleek in orde te zijn. Hierna kwam de vaststelling der gemeentebegrooting voor 1926 en idem voor den Vleeschkeuringsdienst. Namens de betrokken Commissie van onderzoek bracht de heer Uhl verslag uit en roemde de omzichtig heid, waarmee de diverse posten waren op de begrooting gebracht. Echter vroeg hij een toelichting op den post openbare werken, nl. hoe de Voor zitter de f 2000, uitgetrokken voor straten en pleinen, en de f900 voor riolen en pompen, dacht te besteden. De laatste lichtte toe, dat naar ge lang van de omstandigheden ieder jaar de straten zooveel noodig worden vernieuwd, wat thans o.a. zal geschie den aan de Waterpoort, en dat, waar in 1924 voor riolen en pompen plm. f800 besteed werd, dit jaar een hooger bedrag zal noodig zijn, waar hier en daar te nauwe leidingen zullen worden vervangen door wijdere. Verder vroeg de heer Uhl toelich ting op de postonderhoud en admi nistratie van werken niet voor den publieken dienst bestemd (post 93), daar die thans geraamd was op f250. Wel is waar, aldus de Voorzitter, beliepen de kosten ten vorigen jare slechts f98, doch 't lag in de bedoe ling de gemeenteboomen onder Herpt, Oudheusden en Heesbeen in 1926 deskundig te laten snoeien, wat des 96) TWEEDE DEEL. kundig moet worden betaald, doch hij hoopte met f250 toe te komen. Bij den post: jaarwedde stads- klokkenist bemerkte rapporteur, dat er nogal eens wat hapert aan het gemeente-uurwerk en verzocht den Voorzitter afdoende maatregelen te treffen. Deze gaf de opmerking toe, doch de fout lag niet bij 't uurwerk, doch bij 't speelwerk. Na eenige personen te hebben geraadpleegd, die er ook geen raad mee bleken te weten, heeft de Voorzitter gecorrespondeerd met den leverancier van 't carillon. Deze zond juist verleden week Maandag een vertegenwoordiger, die alles in een vloek en een zucht voor mekaar had en geregelde controle aanbeval met het oog op het rekken der draden enz. De Voorzitter deelde nog mede, dat onderzoek bij abonnement door gezegde firma op f45 per jaar komt, en stelde voor de fa. Addinks daar mee te belasten, wat werd goed gevonden. De heer De Haan verzocht nogmaals in geen geval den tijd te verzetten onder de werkuren met het oog op schade en last voor den'werkgever, waarvoor de Voorzitter reeds maat regelen bleek te hebben genomen. Verder vroeg De Haan, of de post voor de nieuwe school ad f30.000 in verband met hem bekende aanbe stedingen niet te laag was. De Voorzitter zegde natuurlijk slechts een globaal bedrag te kunnen aan geven, doch vond het niet bezwaarlijk zoo noodig later den post te ver- hoogen. Daar verder geen vragen werden gesteld werd de begrooting van de gemeente voor 1926 overeenkomstig het aangeboden voorstel vastgesteld, voor wat aangaat den gewonen dienst op f60428.28 en den kapitaaldiensl op f30 000. De begrooting voor den Vleesch keuringsdienst werd zonder discussie vastgesteld overeenkomstig het voorstel van B. 'en W. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten was door B. en W. een gewijzigde instructie voorgesteld voor den Secretaris. De leden, die -alien van de nieuwe instructie op de hoogte waren, hechtten hieraan hun zegel zonder nadere be spreking. Van het Bestuur der Hoogere Han delsschool te Waalwijk was ingekomen een verzoek om jaarlijks per leerling voortaan f 100 subsidie toe te staan. De Voorzitter, die en passant memo reerde, dat er van hier slechts door één leerling het onderwijs werd ge volgd, stelde voor, voor 1925 toe te kennen f 50, wat zonder discussie werd goedgevonden. De ingekomen rekeningen over 1924 en de begrootingen voor 1926 van de Godshuizen werden oudergewoonte door den Voorzitter tot onderzoek verwezen naar een commissie, die zal bestaan uit de ledenDe Mol, De Haan en Schmiehusen. die zich bereid verklaarden. Alsnu deed de Voorzitter mede- deeling van een ingekomen schrijven van de Directie der Gasfabriek, als antwoord op een brief, om de in richting behoorlijk te doen beant woorden aan de in de concessie ge stelde eischen. 't Bleek, dat de Directie op 10 plaatsen een onderzoek had ingesteld en dat de drukking afwisselde tusschen 50 en 85 mM., respectievelijk tusschen de verstverwijderde plaatsen en de fabriek, wat overeenkwam met den gestelden minimum-eisch van 50 m.M. De heer De Haan was niet be vredigd. er op wijzend, dat daarover de discussie in de vorige vergadering niet zoozeer geloopen had, dan wel over het feit, dat geen constante drukking werd uitgeoefend en dat 's avonds om 11 uur het licht persé onvoldoende was, reden waarom hij den Voorzitter nogmaals verzoekt er op attent te maken. Deze geloofde echter, dat, waar de goede wil bij de Directie voorzat, deze wel zal profiteeren van 't ver handelde in den Raad en zich niet onbetuigd zal laten, zoodat verdere aanmaning voorloopig overbodig zal zijn. Adr. Joh. Boele vroeg vermindering van schoolgeld-betaling in verband met zijn verlaagde inkomsten-belasting voor de gemeente, wat na toelichting door den Voorzitter werd goedge vonden. Ingekomen was een verzoek van H. van Wel, om een voorschot van f 450 door de Gemeente, ten einde te gaan naar Canada. Overeenkomstig het voor stel van den voorzitter werd besloten dit te behandelen in comité-generaal. Teneinde de koopsom ad f 1500 '^Xabietfen, tegen hoest voor de nieuw te bouwen school te betalen, stelden B. en W. voor enkele stukken staatsschuld 5 pCt. te verkoo- pen, wat werd aangenomen. Ten slotte werd door B. en W machtiging gevraagd, om het bouw land buiten de Oudheusdensche Poort en de z.g. volkstuintjes wederom voor 6 jaren te verhuren, waarmee men accoord ging. Bij de rondvraag voerde het lid Schmiehusen terecht, dat de verpach ting der standplaatsen bij gelegenheid van kermis in de toekomst steeds min der zal opbrengen, terwijl hij een klacht overbracht dergenen, die gelegenheid geven tot dansen met betrekking tot hun risico en vroeg daarom verstelling der kermis, zoodat er b v. minstens twee Zondagen in vielen, b.v. van Zondag voor tot en met Hemelvaarts- dag, waardoor volgens hem uit een bespreking met georganiseerde lui, die vermakelijkheden exploiteeren andere kermissen niet werden gehinderd. De Haan vond drie dagen kermis voldoende, doch de Voorzitter rele veerde, wat daaromtrent reeds vroeger door den raad was overwogen. Wethouder van Everdingen stelde voor de zaak aan te' houden, waartoe besloten werd na nog een uitvoerige uiteenzetting door den Voorzitter. Hierna was de agenda afgewerkt, doch de Voorzitter meende, daar deze bijeenkomst vermoedelijk de laatste was, waarin het lid Uhl kon tegen woordig zijn wegens zijn benoeming tot Directeur van het Post- en Tele graafkantoor te Valkenburg, niet te mogen toelaten, h«m zonder meer te laten gaan. In een treffende improvisatie feli citeerde hij den heer Uhl met zijn promotie, huldigde hem als Raadslid en niet „minder als welwillend Post directeur, zoo namens den Raad als van de gansche gemeente en drukte zijn spijt uit over het aanstaand ver trek, waarna de toegesprokene blijk baar onder den indruk op passende wijze een woord van dank bracht aan den Raad en diens Voorzitter. Na dit intermezzo ging de Raad over in geheime vergadering. Waaiwijksclse en Langstraatsclie Courant, Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprys per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rflk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te «zenden aan den Uitgever. Prfls der Ad verten tiën 20 cent per regel; minimum 1.60. Reclames 40 cent per regeL By contract flink rabat Advertentiën moeten Woensdag en VrtJdag des morgens om nlteriyk 0 uur in ons bezit ■t)n. tam „DE BOEO VAN HET ZUIDEN". Ha, neen, generaal. Gij hebt geen enkel oogenblik gedacht, niet waar, dat Yvon, indien htf zich vermomd had, met mijne toestemming, en zich aldus sinds verscheidene dagen in het midden van uwe werklieden bevond, daar zeer ernstige reden toe moest hebben niet waar? Dat was gemakkelijk te raden. Ja, zeer gemakkelijk. Gij hebt begrepen wat het was. Gij zift met Yvon in het huis teruggekeerd en hebt mij rekenschap gege ven van hetgeen gebeurd wasdoch daar gij een bescheiden jongeling zijt, wel opgevoed en kiesch, hebt gij mij geen enkele vraag ge steld. Ik heb gemeend hoegenaamd geen recht daartoe te hebben, generaal.. Wij zijn volkomen a cc oord, Bolsdéant. En 'tis daarom dat gij mij zenuwachtig ziet; omdat ik zelf mij gedwongen zie u het ver haal te doen, van schrikkelijke dingen, die mij zeer zwaar op het hart wegen. Ik zweer u, generaal, dat alles wat gij mij zeggen zult, diep in mijn hart begraven zal blijven. Het moet, riep de generaal. Meteen nam hfl plaats in een leunstoel, te genover den jongen ingenieur. Weet dus, beste Boisdéant, dat die mees terknecht door u onder den naam van Carl aangenomen en die van uitmuntende getuig schriften voorzien was, overigens, in werke lijkheid niemand anders is dan Jan Stein berg, een der gevaarlijkste leden van die ge- MAÖJ5CHAPPY VAN VERZEKERING OP HET LEVErt i ri i v i nr ny vreesde nihilistenparty, die party van ver nieling, van bloed en dood, welke Ik belast ben te bestryden. En waarom hebt gy hem niet doen aan houden. generaal? Omdat wij, noch Yvon, noeh ik. zeker waren dat hy hot wel was. Hy bad zy» haar laten verven en «yn baard laten groeien. Yvon heeft liem enkel herkend toen by op de werf eene vrouw gezien heeft, die met liem in nauwe betrekking is. Yvon beeft die jonge vrouw, die natuur* Ifjk tot dezelfde secte behoort, herkend in de menigte nieuwsgierigen op het oogenblik zelf dat Jan Steinberg haar een pakje dynamiet- kardoezen in haren wyd opengehouden pels mantel wierp, een pakje dat hy u behendig had weten te ontstelen. Ik heb eenig vermoeden gehad, inder daad. Wel, die kardoezen moesten dienen om myn huis in de lucht te laten springen en mijn dochter en ik erby. In korte woorden legde graaf de Thai dan uit aan Boisdéant, aan welke vreeseiyke ge varen zy beiden sinds verscheidene jaren blootgesteld geweest waren. Het hart van Raoul klopte van levendige en angstige aandoening bij deze openbarin gen. Want Catharina. die hy uit geheel zyn hart beminde, leefde om zoo te zeggen üi een voortdurend gevaar, in een nieuwe ontplof fing, zooals in de Grenellestraat te Pai-ys, den dood te vinden. Ha, hy dacht niet aan zichzelven, maar hy was diep beangst by de gedachte aan dat dreigend gevaar, dat zyne beminde boven het hoofd hing. De graaf zweeg nu en keek Boisdéant strak en onderzoekend in de oogen. Na een korte pauze hernam hij. Ziedaar wat ik u zeggen wilde, Boisdé ant, en gy kunt wel deuken, beste vriend, dat onze mededeeling, die de eer my ver plichtte u te doen, my zeer zwaar op liet hart drukte. Ik begrflp het, generaal, zeide Raoul, en Hy had den tyd niet te vervolgen. Catharina had de deur geopend en zy keek beurtelings haar vader en Boisdéant aan. 't Is zeer slecht aan de deuren te luis- tefen. ik weet het. zeide zy hare woorden met een minzamën glimlach vergezellend, en 't is dat nochtans wat ik gedaan heb. Ik heb alles gehoord, vader. Toen gy, in myne tegen woordigheid aan de Boisdéant gezegd hebt ii dezen avond te komen bezoeken, was er voor my niet veel doorzicht noodig 0111 zeker te zyn, dat het belangryk onderhoud dat gy hebben zoudt, uwe dochter betreffen ging. Welnu, ik had my niet bedrogen en hoe on gemanierd het ook is. het spyt my niet ge luisterd te hebben, daar ik nti luidop ver klaren mag dat ik zeer voldaan ben over de houding van de Boisdéant. in deze omstandig heden. Hij is zeer goed geweest. Hy beeft al leen aan my en aan u gedacht, vader, en aan do gevaren die wij beiden loopen kunnen. Lichtzinnig meisje, merkte de generaal op. Hoc is het mogelyk zoo weinig ernstig over zulke erge dingen te spréken? Wel, beste vader, lachte Catharina. laat ons eerst verdriet maken en weenen wan neer wy niet verder meer kunnen, er is daar altyd tyd genoeg voor... Ingevolge uwe bevelen, vader, .wil ik nu op myne beurt over zaken van belang han delen en nu, ik verzeker het u, zal ik zeer ernstig spreken. En, zich rechtstreeks tot de Boisdéant richtend Raoul, sprak zy. hem voor de eerste maal aldus noemend, gy verlangt met my te trouwen, ik weet het. Ja, het is nutteloos het my te herhalen, gy bemint my, het is my niet toegelaten er nog aan te twyfelen. Ik heken u, van myn kant, en zonder de minste veinzery, dat gy er in gelukt zyt ik weet met met welk arglistig middel my een gevoel in te boezemen, waarvan de macht my zelf verwondert. Daar, zyt gy nu tevreden? Maar luister goed naar my'11 „ultlmaltum". Indien gy my' tot vrouw neemt, verbindt gy u aan myne zyde te biyven ondanks al het gevaar dat ons boven het hoofd hangen mag. Raoul maakte een beweging. Onderbreek my niet, want ik heb nog niet alles gezegd. Nooit zal ik er in toestem men myn vader te verlaten, zoolang tenmin ste hy door den machtigen wil van onzen welbeminden keizer, zal verplicht zyn het gevaariyk ambt te behouden dat hy thans nog bekleedt. Eeu glimlach van zoet geluk plooide de i'ii/rHer,* i-y lippen van Raoul de Boisdéant. Catharina, hebt gy dan een oogenblik kunnen gelooven dat niet geheel myn leven, al mffne dagen aan uw vader en aan u zou den gewfld zyn? Zy naderde liem en, hem de heide handen reikend Ik verwachtte niet minder van u, Raoul ik moet u zelfs zeggen dat ik u het ongeiyk niet aangedaan heb. een oogenblik daaraan te twyfelen. Niettemin, myn vader heeft ge handeld zooals liy het doen moest, door u de gevaren te doen kennn, waaraan gy, in onze familie tredend, voortdurend zult bloot, gesteld zyn. Wel, 'tis met een ware vreugde dat ik dien toestand aanneem. Overigens, het was wel myn inzicht u te vragen het familieleven met uw vader voort te zetten. Is hy niet alleen? En ben ik niet. al te gelukkig zyn zoon te worden om ooit van hem te willen scheiden De oogen van den generaal werden •voch tig. Mejuffrouw de Thai bemerkte het en zei de op aanmoedigenden toon Welaan, geen nuttelooze ontroering. En opnieuw terugkeerend tot hare kom- mérlooze vrooiykheid, die de grond was van haren zoo zonderling grilligen aard Zoo dus, verklaarde zy, het is goed be grepen, wij zullen samen blyven. En tegel yk de hand luiars vaders en die van Boisdéant nemend, voegde zy erby Indien wy springen •moeten, zullen wy alle drie te samen springen. Op dat oogenblik werd er zachtjes geklopt op een der deuren, en liet verstandige gelaat van Yvon vertoonde zich. Op een teeken van zyn meester kwam de trouwe kozak tot hem en fluisterde hem eeni ge woorden in het oor. Cherménief, generaal Cherménief. Ha, dat hy binnen kome. Welke goede wind dryft hem tot my? En generaal Cherménief trad binnen. Breed geschouderd, met dezelfde hooge ge stalte als generaal de Thai, had de pas bin- nengekomene een vriendeiyk uitzicht, met de krachtdadigheid van een man In de kracht der jaren. Zeer bescheiden en met licht gryzend haar aan de slapen, scheen hy merkeiyk jonger ABONNEERT U OP EN ADVERTEERT, IN DIT BLAD. dan zfln collega, waarvan hy hy de wacht de jongste wapenbroeder geweest was. Ha, ha, en wat komt gy hier doen. oude kameraad? vroeg de Thai, na hem de Boisdéant voorgesteld, te hebbey. Wel, u bezoeken, vooreerst, antwoord de generaal Cherménief. na Catharina hof- feiyk gegroet te hebben. In zending? In verlof? In zending, zeide de generaal en een vluchtige blik vergezelde deze heide woorden. Boisdéant stond aanstonds op, gereed om zicli uit bescheidenheid te verwijderen. Neem Catharina mede, zeide de Thai, gy moet elkander voyj-zeker veel te vertel len hebben. „Deze beide jonge lieden zyn verloofd, voegde de graaf erby, zich rechtstreeks tot zyn collega richtend/ Deze wedervoer met een sehalksclien glim lach Gy hebt my den tyd niet gelaten u myn compliment te maken. M. de Thai. maakte eene beweging van groote verrassing. Wist gy dat? Wie heeft het u kunnen zeggen? De Czaar zelf. Er volgde een lang stilzwygen, gedurende hetwelk Boisdéant en Catharina zich ver- wy derden. Toen de deur achter de twee verloofden wederom gesloten was, herhaalde M. de Thai opk.een toon van verwondering: De Czaar? En waarom? O, beste en oude kameraad, de keizer is boven alles goed. Herinner u dat voor alles. Ik weet het. Iiy heeft my drie dagen geleden laten ontbieden en gezegd dat gy het doel geweest zyt, zooal niet van een nieuwen aanslag, dan toch ten minste van eene nieuwe misdadige poging. Ja, ik heb liet getelegrafeerd in eyfer- schrift, den nacht zelf waarin die poging plaats vond, en verwittigd dat ik het spoor van Jan Steinberg verloren had. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 1