™He! beste voer is hel loordeeliüst. Voert daarom u 1 In den Hoenderhof. No 85 TWEEDE BLAD. LAND- EN TUINBOUW. Planttijd en soorten van vruchtboomen. De beste planttijd is November, echter kan zulks ook nog tot einde Maart of begin April geschieden. Laat in het voorjaar geplant, giet men de boomen wat aan Men kort eerst de penwortel in, teneinde een vlak wortelgestel te ver krijgen. waardoor de jonge boom zich vaster in den bodem zal kunnen be vestigen en gemakkelijker het voedsel, daarin aanwezig of aan te brengen, tot zich zal kunnen nemen. Het is noodzakelijk de boomen goed recht te planten, waarbij men er vooral op dient te letten, dat de rijen tegen over elkander of in schuin liggend verband een verticale lijn vormen Bij struikvorm-aanplanting bedraagt CHTENDVOER ERGH'S PFOKVOER VENNOOTSCHAP i. 1 BERGJES GRAANHANDEL en v. d. Bergh's Gem. voer: roodmerk, groenmerk, geelmerk, samengesteld uit prima granen. VRAAGT HET OORDEEL VAN DESKUNDIGEN 'v '-h 'r AiiSem^-Sorsten Kaatsheuvel. - Jan Verwiel, Waalwijk uF1\. MlChaei; Vr,J;h--CapelHe. W. v. Beek, Nieuwstr., Capelle. A. v. Strien, Waspik. - De Jonghe, s Oravenmoer. - H Hamers, Dongen. - L P v. TUhnraC p'h !jl/SPae"(Jonk-sPij|;erman, Firma S. B. Dames, Heuvelstraat, iilburg. P. de Wert. Hilvarenbeek. Waar niet vertegenwoordigdsoliede agenten gevraagd. de onderlinge afstand 4 k 6 Meter, zulks naar gelang de soorten die men prefereert. Met het oog op de kruisbestuiving is het om veel vruchten te verkrijgen noodzakelijk, dat men verschillende soorten neemt en dat men zoo moge lijk bijen in den boomgaard plaatst, wijl bestuiving door den wind hier, in tegenstelling met de graansoorten op het veld, niet kan plaats hebben Bij onze appels en peren toch, heeft men eer met een kleverige massa dan met eigenlijk stuifmeel te doen. Tegenwoordig geeft men aan struik- vormen boven hoog- en laagstammen verre de voorkeur, hoewel deze beide laatste aan den kant uitstekend dienst kunnen doen voor windbeschutting. vooral aan de Westzijde. I. Als appels voor struikvorm zijn o.m. aan te bevelen Jellone Transperent, einde Juli Codlin Keswick, half Augustus The Queen, September—October Transperent de Croncels, October- November Oranje-renette October- December, Baumans-renette Novem berDecember, Signe Tillisch Novem ber—December, Cox Oranje Peppin December—Maart. II Als peren voor struikvorm-aan planting zijn om..te verkiezen: Clapps favorite einde Augustus, Triumph de Viënne half September, Beurre Hardy October, Beurre Clargeau October November, Williams Duchesse November, Beurre van den Ham Nov. Dec.. Soldat Laboureur Nov.-Dec., Cure Februari—Maart. Bovenvermelde appel- en peer soorten zijn in de Langstraat o.i. de meest gangbare. Ondergeteekende wil zich niet ont veinzen, dat hij hiermede geen volledig overzicht heeft gegeven, daar er hier te lande ongeveer 900 peer- en 800 appelsoorten voorkomen. Toch meent hij te mogen ver trouwen, dat velen met belangstelling van vorenstaande korte schets zullen kennis nemen. Moge het hun ten voordeel strekken 1 PRACTICUSj. Groenvoer. Bij de behandeling van de voeding der hoenders, mogen we vooral het groenvoer niet vergeten. We schreven omtrent het ochtendvoer: Ochtendvoer is noodzakelijk, willen we 's winters en in 't najaar eieren rapen van onze kippen. Met nog meer recht kunnen we be weren t Groenvoer is noodzakelijk -om gezotföfc *kippen te houden. Iedereen heeft hét" vaak reeds bij zijn eigen dieren kunnen bemerken, ook al heb ben ze hun krop vol ochtend- of kor relvoer, zoo ze een halve dag van groenvoer zijn verstoken geweest, val len ze er hongerig op aan. Wat juisf het groenvoer in 't hoen derlichaam teweeg brengt is nog niet juist bekend, evenmin als men op de hoogte is met de werking en den in vloed van vele andere voedselartikelen, doch zeker is het dat éen goede ge zondheidstoestand met het wel en niet toedienen van groenvoer in nauw ver band staat. Dagelijks moeten we daar om onze hoenders een portie groenvoer toedienen. Hoenders die bij overigens goede voeding dagelijks hun rantsoen groenvoer ontvangen verkeeren door gaans in uitstekenden staat van ge zondheid. De bloedrood-kleur van de kam is hier van het besté bewijs. Gras is in deze wel een van de goedkoopste en beste voeren, 't Groeit overal en bijna altijd en is met een weinig moeite zelfs voor den stadsbewoner te krijgen, 't Best is echter dat de dieren het gras zelf kunnen afpikken, zij krijgen het dan op gepaste lengte in den krop. Te lang gras veroorzaakt vaak krop- ziekten. Zijn we niet in staat onze dieren een gras rennetje te geven of dagelijks enkele graszoden voor te gooien, dan dienen we het gras te snijden, en dan geldt: hoe korter hoe beter. Voor een klein burger toompje kip pen kunnen we dat het geschlkste doen met een mes. Voor grootere too rnen dienen we de groen-snijmachine te gebruiken. Dan is het maar een werk van enkele oogenblikken Maakt men een grasveldje om de dieren op te laten loopen. dan mag men er wel degelijk acht op slaan, dat het gras goed vast moet staan en minstens een paar malen gemaaid alvorens men er de dieren op kan laten. Er de kinderen enkele malen op laten loopen of met een zware wals een paar maal walsen geeft een stevige vaste zode, die breed uitstoelt. Heeft men dat niet, dan halen de dieren in een paar wek n alles overhoop en uw grasveldje is wederom een dorre vlakte geworden. Wil men voor z'n hoenders een grasren houden waarop ze altijd kun nen uitloopen, dan dient die weide aan afmetingen te voldoen, die ons de ondervinding heeft doen kennen als voldoende. Natuurlijk speelt de gesteldheid van den bodem hierbij een voorname rol Op zware klei grond krijgt en houdt men gemakke lijker een goede weide, dan op aan gemaakte heide of boschgrond Echter is lichtere grond al zeer spoedig in goede conditie te krijgen, zoo men den grond degelijk bewerkt en geen bemesting spaart Heeit men eenmaal een goede, uitgestoelde, vaste zoden, dan kunnen er de kippen op, die verder voor de noodige mest zorgen. Met 20 M2 per kip te geven houden we ook op de lichtere gronden voort durend een goed gesloten grasveld. Alleen vlak bij 't hok wordt gewoon lijk de strook direct geheei kaal gepikt, j- «••«"■uuiich uie Betere gronden en vastere weiden ei8enschap hebben heel laat aan schouders, kale rugplekken, kale hals- plekken zijn hanenkenmerken. Na de zes a acht weken groeien echter die kale plekken vlug dicht. Het geluid dat de dieren maken zoo men ze opneemt kan mede als ken.- merk dienen. De hanen zijn zwaarder getaald. Op 10 12 weken leeftijd komen bij de hanen daarenboven de sierveeren voor den dag 't eerst *op het zadel onder het uiteind der vleugeltoppen en later ook in«den nek. De gewone hennenveeren zijn en blijven eivormig, de hanenzadel sier- veeren en halssierveeren worden lang zamerhand puntiger Zoo men er eenige op de hand legt kan men duidelijk 't verschil waarnemen. Verder zijn de hanen zwaarder van beendergèstel, wat vooral aan de pooten te zien is. Dus kenmerken te over voor iemand die't weet: Enfin, zoo ge er niet mee klaar komt kom ik wel eens aanwippen als ik in W.—B. kom. Ik zal dan zelf de schapen wel eens van de bokken scheiden. M. v. d. HL. H K. Wit Wyan- dotten behooren met de 7 maanden te leggen Zelf raapten we dit jaar reeds eieren van W. W, die nogs echts5 maand oud waren. Zoo de dieren echter te vet zijn houdt het wel eens tegen Ook zijn er vele W. W.-stammen die Hierboven geven wij een fietsboot die de mogelijkheid biedt om zoowel op het water als op het land zich met een tamelijke snelheid voort Je bevoegen. De heer Mapius is met dit voertuig van Parijs mar Amsterdam gekomen. kunnen met vrucht meer dieren op dezelfde oppervlakte In groenvoer houden. Minder dan 10 MJ per dier mag men echter op de zwaarste gronden niet geven, wil men geen gevaar loopen dat het gras na ver- loop van tijd geheel verdwijnt. Waar echter de dieren niet gedurende het geheele jaar buiten kunnen loopen, is 't noodig voor den winter iets op te doen wat het groenvoer kan ver vangen. 't Allerbeste hiervoor is groei ende boerenkool. Ook andere kool soorten bewijzen goede diensten, ter wijl mangelwortelen en knolrapen eveneens een prachtig surrogaat vor men Inplaats van het de dieren voor te werpen, doen we goed het eenigs- zins hoog op te hangen, zoodat ze springen moeten om het te kunnen bereiken. Het doet dan niet alleen dienst als noodzakelijke afwisseling in het menu, doch verschaft de dieren meteen de noodzakelijke beweging en afwisseling gedurende de periode dat hokarrest voor hen noodzakelijk is. Volgende Week nog iets over groen voer. den leg te gaan, wat echter bij de hennen van den stam waarvan U broedeieren heeft betrokken niet het geval is. Ik ken dien stam toevallig, en heb de man waar U de broedeieren van betrokken heeft zelf aangeraden daar dieren te koopen. P. Q. te Z. Vraag. Ik ben niet goed op de hoogte met de verschil- lende kippensoorten. Kunt U me mis schien titel en prijs opgeven van een boekje of blad met in kleuren ge- illustreerde kippen. Antwoord. Het boek dat mij in dezen het meest geschikt lijkt is: De Hoenderrassen in hunne vormen en kleuren door R. Houwink Hzn., Meppel. Uitg N. V. Stoomdrukkerij „Floralia", Assen 't Is een lijvig standaardwerk in 4 deelen, dat mij echter niet geschikt lijkt voor iemand die niet wat meer studie van de hoenders, van de erflijk- heidsleer en de fokkennis gemaakt heeft, 't Is een zuiver wetenschappelijk werk, dat alles tot in de finesses be handelt. De juiste prijs is plm. f2.50 per deel. Damprobleem No. 30 van C, H. Broekkamp. Oplossing vorige week Wit: 33—28, 38—32, 39—33, 37— 31, 2822, 3024, 25 3. Zwart alles gedwongen. Met lucifers 9 aaneengesloten vierkan tjes te leggen. De vraag is door het wegnemen van 8 lucifers van deze 9 vierkantjes slechst 2 vierkanten te ma ken, zonder de lucifers te verleggen. 't Allerbeste is echter: bezoek veel tentoonstellingen, 't Levende beeld geeft U alleen 't zuivere beeld van de dieren in hun werkelijk leven grootte, kleur, stand, geaardheid enz. J. TUERLINGS, Pluimveèteeltleeraar, Kaatsheuvel. GEMENGD NIEUWS. Een Noordpool°reizjgert Mis\ Co Balfoort in zijn rol van Sheriff in „Als de Zon opgaaf VRAAGBORD. H. M. te W. Het is moeilijk voor iemand die daarin niet geroutineerd is om de Wyand. hanen uit de Wyand. hennen te kennen. Voor een geoefend oog is dit echter niet zoo lastig. Er zijn kenteekenen te over, die reeds op twee maanden leeftijd bij gezonden groei als onderscheidingsteeken zijn waar te nemen. Op de allereerste plaats de kleur van kam en lellen. Bij de hennen blijft die bleek tot tegen de leg Bij de hanen is die vaak bij de 8 a 10 weken reeds bloedrood, terwijl tevens de kopversierselen, spe ciaal de lellen veel sneller ontwikkelen. De stand der hanen is meer opge richt dan die der hennert Tot de twee maandehpis deivedergroeiabij deihanen slecht, die bij de hennen goed. Kale Het weekblad „Avicultura", Uitg N.V. Stoomdrukkerij „Floralia", Assen, geeft jaarlijks een zestal gekleurde platen over hoenders, duiven, honden, konijnen, enz., meerdere foto's en teeke- ning of afbeeldingen en beschrijvingen en kost f5.85 per halfjaar „De Kleinveeteelt", Weekblad Uitg. Mij. „De Vlijt-, Arnhem, is een derge lijke uitgave, eveneens met eenige ge kleurde bijlagen per jaar, meer aan- gewezen op de nutpluimveeteelt. Prijs f 1.10 per kwartaal. Een zeer populair werkje, voor uw doel wellicht het beste geschikt, is: „Platenatlas van Hoenders" door R Houwink Hzn. en C. S. Ph. v. Gink met 87.afbeeldingen. Beknopte Stan daard van de meest bekende kleur- typen f2.15. Uitg. „Floralia", Assen. Aan het »U. D wordt het volgende gemeld De 19-ja-lge J G. heeft Zaterdag avond omstreeks 7 uur ii)a a.lefvader, den 4 5-jarlgen schlldertknecht C. H. E-, zoodanig mrt een vijftandschen greep toegetakeld, dat hü badende In zijn bloed op het tulopad bleef liggen. Reeds lang was er eea wrok geweest tuascben de vronw eo haar zoons uit haar eerste huwelijk teeen haft echt genoot, die veel misbruik maakte van sterken draak. Deze wok verergerde toen E. zijn erfdeel kreeg (plm. f1600). Hij wilde hot geld zelf behouden, hij meende er alleen recht op te hebben en ver braste het geld, dat zoo goed gebruikt kon worden in het vera*mde gezin. Vorige week b.v. Is hij met vrienden per auto naar de noodlanding van het vliegtuig te Maarn gaan kijken; enfin, hij maakte goede sier en schijnt door loopeed dronken thuis gekomen te eiia. Toen bij Zaterdag weer in een café zat, Is ztin stiefzoon hem daar komen waarschuwen dat bij niet dron ken thuis mocht komen. E. Is wel dronken huiswaarts ge keerd en J. G. heeft zijn vader met den greep bulten het huls gehouden met het bekende vreeseliJke gevolg. Toen de cbef-veldwachter E. bij zijn wooing aan de Zandstraat vond, dacht bi) dat htj reeds bezweken was zijn hoofd was onherkenbaar verminkt door de tanden van den greep. Direct liet hij dr, T>mmera roepen, die nog constateerde dat op twee plaatsen den arm was stukgeslagen en oveibrenglng naar Utrecht noodzakelijk achtte. Reeds om 9 uur was de verslagene in de klllnleken opgenomen en daar werd xtju toestand hoogst ernstig be schouwd. J G. werd in versekerde bewaring gesteld en Maandagmiddag overge bracht naar Utrech», waar hij ter be schikking is gesteld van den officier van justitie. Woensdagnamiddag 4 uur heeft tusschen Echt en Maasbracht een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. De heer J. Wouters uit Venlo, wilde met zijn auto, waarin 7 personen gezeten waren, een voor hem uitgaande auto In de richting Roermond passeeren. Op hetzelfde oogeobllk kwam een auto uit de tegenovergestelde richting, die de auto van den heer Wouters greep en geheel vernielde. Terstond gedood werd een der inzittenden, de beer L. Hornix, handelsreiziger te Venlo zwaar verwond werd de cbsuffeu' I. W. uit Venlo. De andere inzittenden werden meer of minder ernstig gewond. O >k de aanrijdende auto werd ernstig be schadigd. -- De majoor der rijksveldwacht Maasman te Nieowpoort heeft een goede vangst gedaan met de arrestatie «ao den beruch'en wlldstrooper G. v. M Reeds drie maanden lang werd de man door de politie gezocht, daar hij io Dordt verschillende vonnissen moest uitzitten, Htj bleef echter onvindbaar. D kwijls gebeurde het. dat de strooper bijoa gearresteerd was, en dan wist hij juist weer aan de politie te ont komen. Zondag kwam de politie aan zijn woning; rij wl»t, dat hij tbula was. Maar terwijl en agent voor vpor- deur op post stond en twee anderen de woning binnendrongen, wist de Irnnnan m ni .LA 0611 1P O t P U/at a/«ké<» k«i W 38 »rf

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 5