man op de zolderverdieping te komen en Is hi) uit een raam, dat ruim drie meter boven den beganen grond was gelegen, naar beneden gesprongen en weer ontsnapt. Maandagmiddag echter had de rijks veldwacht een politiehond bij zich Deze speurde den strooper op, dié in de grienden werd aangetroffen. De man heeft den politiehond verscheidene steken met een mes toegebracht, maar de hond liet niet los. Ten slotte wist de strooper nog de woning van zekeren S. te Lingerak binnen te vluchten Daar is hij onder een ledikant ge vonden. Zwaar geboeid is hij onder geleide van drie politiemannen naa Dordrecht overgebracht. In zijn booije werd nog een hoe veelheid gestolen aal en paling aao- ge r« ff-n. Een charmunte avondcape van licht- getinte fluweel. De wijde openhangende, mouioen zijn rijk gebopdamrd en gegar neerd niet lange franjes, welke versie ring swij ze -men (lezen winter- zeer veel zal zien. J)c cape sluifl van baren met een collar van shuns. De toekomst van Europa. De eerstvolgende 50 jaren astrologisce gezien. Sterrenwichelarij wil er bij de men- schen nog steeds in en daarom heeft de bekende Duitsche sterrewiqhelaar Grimm de navolgende voorspellingen gedaan, waarvan slechts onze kinderen en kindskinderen kunnen nagaan of alles naar waarheid is uitgekomen Duitschland, aldus Grimm, gaat een schoone en trotsche toekomst tege moet, als het de geweldige crisis tot en met de jaren 1929 weet boven te komen. Achter deze crisis zit Rusland. Is Duitschland ze in 1929 de baas ge worden, dan blijft een oorlog uit, anders zal men tot 1933 moeten wachten alvorens een nieuwe bloeiperiodebegint. In 1941 en'42 zal Duitschland zege vierend uit Europeesche oorlogen te voorschijn komen. In 1955 en '56 zal Duitschland op geestelijk gebied aan de spits staan en in 1961 zal het de evenknie zijn van Engeland tot dat in 1967 een nieuwe ongeluksperiode begint. Frankrijk maakt in 1926 een totale ommekeer mee, en zal worden verlaten door zijn beste vrienden. In 1931 nieuwe crisis, daarna ontwikkelt zich een vreedzame, cultureele politiek met de jaren 1946 en 1950 als hoog tepunt. In 1968 echter breekt een gewel dige omwenteling uit, even nog geeft Frankrijk leiding aan de gedachte, da gansch Europa een statenbond moet vormen, doch 1971 doet een tegen omwenteling Frankrijk van de landkaart verdwijnen, totdat het in 1975 als een klein landje weef opstaat. Sowjet Rusland gaat in 1932 voor goed ten ender. Tsjecho Slowakije heeft een groote toekomst, zonder oor logen te voeren zal het van jaar tot jaar machtiger worden. Yoego Slavië zal zich ontwikkelen tot een1 Slavische mogendheid van groote betéekenis. Oostenrijk en Hongarije blijven Voort durend schommelingen en verandórin gen meemaken en herwinnen de ver loren levenskracht niet weer. Letland en Finland maken in 1928 eri'34 zulke zware catastrofen mede, dat ook zij van de kaart zullen verdwijnen. Italië valt in 1934 in den afgrond van het bol sjewisme en Portugal verliest in 1935 zijn zelfstandigheid. Roemenië kan na 1930 iederen dag verdwijnen en na 1950 weet niemand meer van Roeme nië iets af. Bulgarije zal in 1926 en 1927 herhalingen''beleven van de dit jaar met moeite onderdrukte bedrei gingen. Albanië en Zwitserland gaan een prachtigen tijd tegemoet. .Nederland zal zulke zware catastro fes meemaken, dat het na 1934 roem loos in elkaar zakt. België zal goede dagen beleven vooral in 1940. Doch tusschen 1970 en '75 zal het een geweldigen doodsstrijd voeren, die waarschijnlijk eindigt met den totalen ondergang. De koloniale oorlogen van Engeland beginnen in 1928. De af brokkeling van Engeland als wereld macht ligt echter beschoren voor het tijdvak van 1975 tot 2025. De Vereenigde Staten van Noord- Amerika beleven in 1931 een oorlog en binnenlandsche onlusten, waardoor het aanzien dezer groote republiek verloren gaat. De ure des verderfs ligt voor Washington tusschen 1958 en 1968. Enz. Enz. In den afgeloopen nacht heeft aan boord van het Engelsche stoom- chip „Melita" in de haven te Ant werpen een verschrikkelijk drama plaats gehad. De 56 jarige eerste stuurman Towers keerde, na een voor stelling in de Viaamsche opera te hebben bijgewoond, te ongeveer half drie aan boord terug. Aan den wachts- man vroeg hij, of de kapitein aan boord was en op bevestigend antwoord ging de stuurman, die geheel normaal scheen, een revolver halen. Hij drong de hut van kapitein Clewe binnen en schoot dezen dood in zijn bed. Daarna liep hij de hut van den purser binnen, maar deze lag gelukkig niet te slapen. Vervolgens stormde hij naar de cabine van den eersten hulpmachinist Gilmcur en joeg dezen een kogel door het hoofd. Door de losbrandingen waren de andere leden der bemanning gewekt, en eenige hunner trachtten den man te ontwapenen, doch de moordenaar liet zich niet gemakkelijkovermeesteren. Hij schoot in het wilde weg en trof daarbij den tweeden machinist Holiday in de volle borst. Eindelijk kon men den woesteling grijpen Hij verklaarde aan de politie niet de minste spijt te hebben van zijn daad, welke hij in koelen bloede had bedreven. De moordenaar was aan boord gekomen met het vaste besluit, den kapitein en de twee officieren, die hem, volgens zijn ver klaring het leven lastig maakten, te dooden. De toestand van de twee gewonden is zeer ernstig. De „Melita" is hedenmorgen naar Engeland vertrokken met het lijk van den kapitein. De moordenaar wordt naar Engeland overgebracht, waar hij voor een Engelsche rechtbank zal ge da'agd worden. tPa Pippel No. l'9". voornamelijk haar oorzaak schijnt te vinden in het niet opnemen van Raditsj in de regeering. Een scheuring van de Kroatisch radicale eenheid is te ver wachten. Er is een ernstig grensconflict door het dooden van een schildwacht, ontstaan tusschen Griekenland en Bul garije. Eerstgenoemd land heeft een ultimatum gesteld, groote geldelijke vergoeding, openbaar eerherstel enz. en ondertusschen reeds een Bulgaarsche stad bezet en efnlg: personen dood geschoten. Bulgafijj heeft zich tot den Volkenbond gewend. KAïRO, 22 October. (Reuter.) Naar verluidt, zijn 54 menschen gedood en 43 gewond bij onlusten te Tantah, terwijl de politie ruim baan maakte voor een minister Tantah vierde een jaarlijksch gods dienstig feest, waar duizenden pelgrims naar toe waren gestroomd. Na de Fransch-Britsche bemid delingspogingen is er eenige ontspan ning ingetreden in de Bulgaarsch- Grieksche betrekkingen. Het permanente hof van inter nationale justitie is gisteren bijeenge komen op initiatief van den raad van den volkenbond om advies uit te brengen in verband met de Mossoel- kwestie. De grootste stationnaire bagger molen ter wereld kwam dezer dagen gereed. Zij ligt bij de N.V. Verschure Co's Scheepswerf en Machinefabriek te Amsterdam en is gebouwd voor Engelsche rekening. Het gevaarte zal vermoedelijk reeds aan het einde der volgende week te Southampton in ge bruik worden gesteld bij den aanleg van de nieuwe haven voor de groote mailschepen aldaar. Naar aanleiding van het incident Marchant- Colijn in de Tweede Kamer vraagt de „Nieuwe Rotterdamsche Courant". „Wat zou de heer Marchant zelf wel zeggen als hij van trouwbreuk werd beschuldigd omdat hij de door de grondwet gevorderde eeden heeft af gelegd en nochthans niets wil weten van de landsverdediging, van welke diezelfde grondwet reptHij zou even wit worden van drift als minister Colijn nu en misschien nog veel heftiger reageeren. Welnu, wat gij niet wilt, dat u ge schiedt Naar aanleiding van het bericht in de „Tel.", dat waarschijnlijk binnen korten tijd door de posterijen een proef zal worden genomen met het vestigen van post agentschappen in winkels heeft de „H.#Ct." zich ter bevoegder Intusschen zou Rusland volgens plaatse om inlichtingen gewend. sommige berichten aan Turkije militai ren steun hebben toegezegd, voor het geval het tot een oorlog met Engeland over de Mossoelkwestie mocht komen. Abonneert U op en adverteert in dit blad. Natuurlijkeen motorrijwiel is niet zoo comfortabel als een auto, maai' zeer geschikt voor kleine uitvluchtenlieve vrou w (The Humorist). BUITENLAND. In een conferentie van den minis ter van oorlog Painlevé met Briand, Tirard, de generaals Debeney, Guillau- mont, Desticker en Jacquemot werden de rapporten der militaire controle commissie onderzocht, alsmede de stand der uitvoering van het program ma der Ambassadeursconferentie Zij constateerde, dat de Duitsche regeering ten aanzien van verschillende punten, met name de vernietiging van materiaal en machinerieën, bevredigende maat regelen heeft genomen. Duitschland zal in November toe lating tot den Volkenbond vragen. Tevoren acht de rijksregeering ophel dering gewenscht op twee punten :1e irkenning ook van het Duitsch als olficieele taal en 2e Duitschland's ver tegenwoordiging in het secretariaat generaal. (Duitschland). De D. nationale rijksdagfractie Kan in het resultaat van de onderhan delingen te Locarno geen vervulling van de eischen zien, welke rekening houden met de vitale belangen van het Duitsche volk. De fractie mist bovendien de vervulling van de voor waarde voor het sluiten van een ver drag evenals tegenpraestaties van de andeTe betrokken mogendheden, die in overeenstemming zijn met de door Duitschland te brengen offers. Daarqm verklaart de fractie reeds thans, dat zij geen verdrag zal goed- keuren, dajniet voldoet aan de Duitsche levensbelangen, vooral afstand van Duitschland en volk niet uitsluit. De geheele regeering is het met de delegatie naar Locarno eens. In Joegö Slavië heerscht sedert 24 uur een ernstige politieke crisis, welke BINNENLAND. Bij de werf van P. Smit jr. te Rotterdam is het werk aan alle af- deelingen met 3 van het aantal arbeiders hervat. Op de werf van Wilton is een staking uitgebroken; ongeveer 1300 man van de dagploeg zijn niet aan het werk gegaan. Te Limmel werd door H. K. H. Prinses Juliana de eerste spade grond verplaatst voor het Juliana-kanaal. Op Voorgesteld dient dan te worden, dat het hoofdbestuur der Posterijen er naar streeft, het publiek zooveel moge lijk ter wille te zijn. Tot dusver zijn in tal van steden wel vele depöthouders, waar men zonder verhooging van prijs postzegels kan bekomen, maar den laatsten tijd is meer en meer de wenschelijkheid tot uitbreiding van de postgelegenheid naar voren gekomen. Het is daarom, dat men, mede met het oog op het noodzakelijk ontlasten van de postkantoren, het plan heeft opgevat, een proef te nemen met het Engelsche systeem. Dit houdt in het verrichten van zoo luidt de geijkte term alle voorkomende posthandelingen in winkels, zooals het verzenden van expresse brieven, het innen en storten van postwissels, het koopen van post zegels enz. alles zonderprijsverhooging, Hieruit blijkt nu, dat een en ander feitelijk neerkomt op uitbreiding van het instituut depothouders of 't stichten van bijkantoren in h$t klein in winkels. Voor de houders van deze agentschap pen. wien door de posterijen een bepaald percentage van de opbrengst toegewezen wordt, zullen verschillende soorten van winkels in aanmerking kunnen komen. Het ligt dan ook niet in de bedoeling, zich uitsluitend tot boekwinkels te beperken, maar men zal ook op andere, natuurlijk te goeder naam en faam bekend staande winkels of firma's het oog laten vallen. Engeland bezit reeds duizenden van deze in stellingen, terwijl er ook in Brussel te vinden zijn. Vandaar, dat men nu zoo spoedig mogelijk, in Amsterdam en Tilburg, waar in diverse wijken reeds lang op bijkantoren is aange drongen, deze proef zal nemen. Den eersten tijd zal daarbij geen Do<yr de V. P. N. afd. Franeker en Om streken werd op 15 en 1G Oct. een Na-fi. Tentoonstelling van pluimvee, konijnen, duiven en watervogels gehouden. Een foto van een Hollandsclie Witborst-eend woepd) van den heer S- L- Hilari- dus uit Pingjum. geestdriftige wijze is de Koninklijke Familie te Venlo. Venray en Mook ontvangen. De reis door Limburg is een ware zegetocht geweest. Naar verluidt heeft de particuliere inzameling ten bate van de slachtoffers van de stormramp tot heden ruim 2ll2 milioen gulden opgebracht. gelegenheid zijn tot het telegrafeeren en telefoneeren, maar wanneer de proef neming slaagt dit zal geheel en al van het publiek afhangenhoopt men te zijner tijd tot uitbreiding en tot stichting in andere steden te kunnen overgaan. In De Kroon te 's-Gravenhage is gisteren op initiatief van het Rijswijk- sche Comité een bijeenkomst gehouden van afgevaardigden der anti-annexatie- comité's uit Heemstede, Bloemendaal, Ginneken-Bladel, Princenhage, Tete— ringen en Rijkswijk (Z. H.), waar in beginsel besloten werd tot oprichting van een bond van anti-annexatie comité's. welke zich ten doel stelt, de bezwaren tegen het annexatie-systeem in het algemeen op wetenschappelijke gronden uiteen te zetten en ter kennis van de bevoegde autoriteiten en van ons volk te brengen. In 't voorloopig bestuur hebben zitting de heeren G. C. A. Fabius, voorzitter; A. H. baron van Hardenbroek van Ammerstol, secretarismr. D. E. Lioni, penningmeester en H.H. van Oosten. nHet Meubelen de Stoffeering'. (Bondsorgaan St. Reinoldus). Wij ontvingen de vernieuwde uit gave van bovengenoemd vakblad. Formaat en inhoud zijn belangrijk uit gebreid. Onder de zeer belangrijke bijdragen treffen wij een gedocumen teerde verhandeling aan over de decen tralisatie de Utrechtsche Jaarbeurs in verband met een waarschijnlijk afzon, derlijk te houdenmeubelbeurste Amster dam. Verder een zeer lezenswaardige nabetrachting over de decoratieve tentoonstelling te Parijs, over zwen- delarij in antiek, tal van andere belang rijke bijdragen en vakartikelen, een aantal toepasselijke cliché's. waaronder een Chippendale-werkkamer, als afzon derlijke kunstbijlage dat ook om z'n perfectetypografische uitvoering vooral, bijzonder vermelding verdient. De geheele typografische uitvoering van het blad staat trouwens op hoog peil en doet de Uitgevers. Drukkerij Henri Bergmans Cie te Tilburg, alle eer aan. Strafrecht. Gaarne willen wij thans een popu laire beschouwing hieraan wijden. Wat moet onder strafrecht worden verstaan Hieronder verstaat men het geheel der voorschriften, aan welker over treding door de overheid een zeker nadeelig gevolg is verbonden en de regelen, aangevende, hoe overtreding dier voorschriften wordt opgespoord en berecht en op welke wijze het vonnis word,t ten uitvoer gelegd. Hoofdbron van ons algemeen straf recht is het, ter vervanging van het Fransche Wetboek van Strafrecht (Code, Pénal, 1810) op 1 September 1886 in werking getreden Wetboek van Straf recht, onder leiding van den Minister van Justitie Modderman, vastgesteld bij de Wet van 3 Maart 1881 (Stbl. Nr. 35). Het bestaat uit drie Boeken, waarvan het eerste handelt over; Algemeene Beginselen, het tweede over Misdrijven en het laatste over Overtredingen. Ex artikel 91 van het Wetboek van Strafrecht zijn, tenzij de wet anders bepaalt, de voorschriften van het eerste Boik ook toepasselijk op feiten, waarop bij andere wetten of verordeningen straf is bedreigd. Het hoofdbeginsel ligt in artikel 1, alwaar o.m. is bepaald, dat geen feit strafbaar is dan uit kracht van eene daaraan voorafgegane wettelijke straf bepaling. Is b.v. het loopen over weiland strafbaar gesteld en dat over bouwland niet, dan zou dit laatste niet strafbaar zijn, daar men het niet per analogie tot andere soortgelijke gevallen mag uitbreiden. Artikel 9 verdeeld de straffen in Hoofd- en Bijkomende Straffen. Hoofdstraffen zijn lo. Gevangenisstraf; 2o. Hechtenis 3o. Geldboete. Bijkomende straffen: lo. Ontzetting van bepaalde rechten; 2o. Plaatsing in een rijkswerkinrich ting 3o. Verbeurdverklaring van bepaalde voorwerpen 4o. Openbaarmaking van de rechter lijke uitspraak. Ze heeten bijkomende straffen, om dat ze niet afzonderlijk kunnen worden opgelegd, doch bij de hoofdstraf komen. Sedert de strafrechtelijke Kinderwet ten van 1901 bestaan voor kinderen beneden 18 jaar afzonderlijke hoofd straffen nl. plaatsing in een tucht school, geldboete en berisping. Laatstgenoemde straf kan tegenwoor- dig ook ex artikel 150, eerste lid, der Kieswet aan volwassenen wor den opgelegd, die hun stemplicht niet nakomen. Het groote verschil tusschen ge vangenisstraf en hechtenis is, dat de eerstgenoemde de eerste 5 jaren in afzondering wordt ondergaan (cellulair) hechtenis niet. Gevangenisstraf wordt opgelegd voor misdrijven, feiten, die ieder als straf baar gevoelt, ook al zou de wet hier tegen geen straf bedreigen alsmoord, mishandeling, diefstal, enz. Hechtenis voor overtredingen, feiten, die de wet wel strafbaar stelt, doch niemand overigens zoo ernstig opvat»

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 6