DE ECHO lil HET ZUIDEN Br* No 85. Zaterdag 25 Oct. '25. 48e |rg. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 23 Oct. 1925 GEMEENTE BEGROOTING WAALWIJK. In een onzer vorige nummers heb ben wij eenige cijfers ontleend aan de a.s. begrooting, speciaal is vergelijking met de begrooting 1925. Wij ontlecnen thans aan de memorie van toelichting een en ander betref fende de moliveering der voornaamste posten. Subsidies Wit-Gele-Kruis en Alg. Groene Kruis. Voor 1925 werd op de door ons aan geboden begrooting voorgesteld aan de Vereeniging het Wit-Gele Kruis een subsidie toe te kennen van 2000, onder mededeeling dat dezerzijds met bet oog op de noodzakelijke beperking der uitgaven geen vrijheid kon worden gevonden een bedrag van 3000, uit te trekken als gevraagd. De Raad be sloot evenwel 3000, beschikbaar te stellen, waarvan 1000 als extra-sub sidie voor één jaar in verband met de installatie van de door de vereeniging te stichten kinderkliniek. Opnieuw wordt thans een extra-subsidie van 1000 gevraagd. Hoezeer wij ook het werk dezer vereeniging waardeeren, meenen wij ook thans niet te mogen voorstellen een extra subsidie te ver- leenen. Het doel waarvoor het vorig jaar een extra subsidie is verleend werd bij het nemen der beslissing duidelijk aangegeven. Thans opnieuw een extra subsidie te verleenen zou, naar wij meenen, niet overeenstemmen met bet toen ingenomen standpunt. Zelfs mee nen wij, met het oog op de noodzake lijke beperking der uitgaven U te moe ten voorstellen het gevraagde subsidie slechts toe te kennen tot een bedrag van 1000. Wij hebben bij bet doen van dit voorstel overwogen dat de ex ploitatie van de verschillende instellin gen dezer vereeniging minder kostbaar zal worden, wanneer kinderkliniek, consultatiebureau, enz. zou zijn onder te brengen in het gebouw, dat bestemd is voor de inrichting eener operatieka mer. Wij meenen dat het steeds in de bedoeling van de betrokken organen heeft gelegen om deze diensten, die in gelijke richting gaan, zooveel mogelijk te combineeren ter wille van de daar mede te verkrijgen grootere besparing op exploitatiekosten. Evenmin, als wij vrijheid meenden te kunnen vinden U voor te stellen het door de Vereeniging „Het Wit-Gele Kruis" gevraagde subsidie tot het volle bedrag te verleenen, kunnen wij U voorstellen voor de vereeniging „Het Algemeen Groene Kruis" een subsidie uit te trekken tot het bedrag als' ge vraagd. Wij hebben gemeend niet ver der te kunnen gaan dan een bedrag van 500. Wij hebben het vertrouwen dat bij beperking van het gemeente-sub sidie, noodig in verband met de nog steeds hoogo. uitgaven voor de gemeen telijke huishouding, door particuliere bijdragen het tekort zal kunnen wor den aangevuld. Handelsonderwijs. Evenals het vorig jaar wordt voor gesteld een subsidie te verleenen van: a. 10.000 aan de Hoogere Handels school. b. 800 aan den Middelbaren Han delsavondcursus in plaats, zooals is aangevraagd van 1225. Wij zijn van oordeel, dat getracht moet worden met dat bedrag rond te komen, nog te meer, daar bij de omzetting van den lageren handelscursus ook geen hoogere sub sidie is in uitzicht gesteld. Kookschool. Wordt voorgesteld, aan de beide kookscholen een subsidie te verleenen gelijk aan dat van het vorig jaar. Wij vinden geen termen aanwezig een hoo- ger subsidie, als door de Besturen ge vraagd, toe, te staan. Subsidies. Voorgesteld wordt een subsidie te verleenen van:- a. 100 aan de Liederlafel „Oefening en Vermaak". b. 200 aan de Harmonie van de R. K. Werkliedenvereeniging. Voor beide gezelschappen wordt een verhooging voorgesteld van 50. Wij vinden echter geen vrijheid voor de Harmonie het gevraagde subsidie van 250, voor te stellen. De Haven. De haven moet om de vijf jaar wor den uitgebaggerd. De kosten daarvan beloopen ongeveer 6000. Het komt ons niet gewenscht voor, deze belang rijke uitgaaf ineens en ten volle op zeker dienstjaar te laten drukken. Voorgesteld wordt daarom jaarlijks 1200 te reservéeren en die reserve te vormen door den gewonen dienst te be lasten met 1200 ten bate van den ka- pitaaldienst. Op deze wijze beschikt deze dienst na vijf jaren over een saldo van G000, waaruit de kosten van het baggerwerk kunnen worden bestreden. De Stationsstraat. Voorgesteld wordt, in de Stations straat ook het overschietende gedeelte van het trottoir aan de Westzijde te vernieuwen met cementtegels. Mr. v. CoothstraatStationsstraat. Tol het door den Raad vastgestelde stratenplan behoort o.m. een verbin dingsstraat lussehen de Mr. van Cooth straat en de Stationsstraat. In de Sta tionsstraat werden reeds de panden aangekocht voor een doorbraak als toe gang lot die straat, terwijl aan de Mr. v. Coothstraat bij het verkoopen^an de aldaar gelegen gemeentelijke terreinen de ruimte is uitgespaard, noodig om aan die zijde de aanzet van den verbin dingsweg te kuijnen maken. De breedte van dezen weg is gedaéht op 15 M., n.l. 8 M. straatbreedte en 7 M. (aan weers zijden 3,5 M.) trottoir. Thans wordt voorgesteld, het begin van dezen weg reeds aan te leggen. De richting van de straat wordt daarmee vastgelegd, ter wijl de aandacht reeds bij voorbaat wordt gevestigd op de bestemming tot bouwterrein van het nabij den gepro- jecteerden weg gelegen grondbezit. Stratenverbetering. In de vergadering van 27 Februari j.l. is de wenschelijkheid te kennen gege ven dat door ons een plan zou worden' ontworpen, omvattende de verbetering van alle bestaande wegen, om dit plan in een kort tijdsbestek uit te voeren. Een dergelijk plan,* waarbij groote moeilijkheden zoowel van technischen als van finantieelen aard zijn op te lossen, is door ons nog in studie. Een voorstel kan daarom thans nog niet worden gedaan. Wij verwachten even wel in staat te zijn vóór het einde van het jaar een gedetailleerd plan te kun nen voorleggen. Voorziening in de be grooting 192G zal dit, althans wat de gewone dienst betreft, niet eischen om dat in verband met weersgesteldheid het werk eventueel toch in dn loop van den zomer zou moeten worden aange vangen. Binnenkort komen wij dus op het wegenplan terug. De voorgestelde werken houden, wat betreft boek ParallelwegBesoyensche Steeg, verband met het bouwen van woningen aldaar voor de Besoyensche Woningbouwvereeniging, terwijl die voor het trottoir in de Grootestraat, betreffende het wegnemen van de klin kerbestrating en het vervangen van deze door cementtegels, waartoe reeds vroeger door den Raad is besloten. Rioleering v.m. Baardwijk. Voorgesteld wordt in den Provincia len weg voormalig Baardwijk een straatriool aan te leggen. Dit werk is reeds enkele malen terloops in de ver gadering van den Raad besproken. Uit de daarbij gevoerde gedachtenwisseling hebben wij gemeend te kunnen opma ken dat de vergadering in beginsel be reid was, het aanleggen van een straat riool te overwegen. De kosten worden begroot op 18.900. De aflossing der daarvoor te sluiten leening wordt gé- dacht in 20 jaren. Wanneer de leening ad 5 pCt. kan worden geplaatst zal het eerste jaar aan rente en aflossing zijn te betalen 10 pCt. of 1800 met een ge leidelijke vermindering voor ^olgende jaren door. de aflossing ad 5 pCt. Denkt aan uwe Advertentie in 't feestnummer van 't Kerk klokje van a.s. Zaterdag. In vervolg op ons bericht van Woensdag inzake het Plaatselijk Oranje comité kunnen wij mededeelen dat zulks in onze gemeente zal zijn saamgesteld uit de navolgende heeren: M. v Driel, Leon Hartog, Ds. L. P. Louwe Kooymans, pastoor N. H. J. van Riel, J. P. P. Tielen en H. Wiesman, die allen hunne benoeming hebben aange- nomen. Zijn wij goed ingelicht en wij hebben geen reden daaraan te twijfe len dan zal binnenkort met de voor bereidende maatregelen voor het bou wen van een nieuwe kerk in de pa rochie van O. L. Vr. Onbevlekt Ont vangen worden aangevangen. Ontwerper is de bekende Dom Willebrord. Naar wij vernemen heeft het Ge- meentebestuur van het Rijk eene sub sidie gekregen voor de restauratie van den toren in voormalig Baardwijk. Thans zal bij de Provincie voor dit doel ook nog worden aangedrongen op eenige subsidie. In het voorjaar zal dan onder leiding van den heer Goossens, opzichter van de Restauratie werken van de St. Jans- kerk te 's-Bosch, met de werkzaam heden worden begonnen. De Waalwijksche Zwemvereeni- ging zal a.s. Maandag hare Algemeene Jaarvergadering houden. Daarbij komen aan de orde de Jaarverslagen, Begrooting, Ver kiezing Bestuursleden en alles wat voor, de vereeniging van belang kan zijn. Wij herinneren ons dat de vorige jaarvergadering slechts matig bezocht was en willen de leden dezer Veree niging daarom nog eens aansporen hunne belangstelling voor de zwem- sport, en voor het vele en nuttige werk dat deze vereeniging voor onze plaats doet, te toonen door het bijwonen der vergaderingen, het geen zeer zeker door het Bestuur op hoogen prijs zal worden gesteld. Vrijdag 6 November zal de be kende Vlaamsche letterkundige Wies Moens in de achterzaal van Hotel Ver- wiel eene lezing komen houden. Het 12'/2-jarig bestaan van het Kruisbooggezelschap „Nooit Gedacht" is 1.1. Zaterdag 17 dezer op feestelijke wijze herdacht. Nadat ten 7 uur zich alle leden in het, voor deze gelegenheid prachtig versierde clublokaal bij den heerj.v. Helvoirt, hadden vereenigd, opende heer A. Rombouts, voorzitter van het gezelschap deze feestelijke bijeenkomst met een korte, doch niet minder krach tige toespraak, waarin hij op de eerste plaats hulde bracht aan de heeren Schambergen, Stokwielder, v. Helvoirt en Kroot, als zijnde de nog overge bleven oprichters en bood namens de leden ieder een prachtig bouquet aan voor het vele wat zij voor het gezelschap hebben gedaan, en op de 2e plaats bracht hij de leden dank voor den prettigen en aangenamen geest die er altoos onder hen heerscht. De initiatiefnemer van het gezel schap en tevens oudste lid J. Scham bergen, dankte den voorzitter voor de gesproken woorden en de hun ge schonken bloemen. De Secretaris, de heer L. Kroot bracht hierna een keurig en uitgebreid verslag uit over de afgeloopen 12'/2 jaar, waarvoor hij een langdurig applaus van de vergadering en een hartelijk woord van dank van den voorzitter in ontvangst had te nemen. Nadat nog door enkele leden aan voorzitter, secretaris en oprichters hulde was gebracht, werd de avond verder met zang en voordrachten door gebracht waarvoor den heer C. v. d. Wiel, de andere leden niet tekort ge daan, wel een speciaal woord van hulde toekomt, daar zijn voordrachten en zang in een woord af waren. Het was een hoogst gezellige avond. Naast de vele felicitaties welke waren ingekomen uit den omtrek, werden er ook prachtige bloemen aangeboden door de V. V. H.E.C., het handboog gezelschap „Entre Nous" en het kruis booggezelschap „De Eendracht", wel een bewijs dat „Nooit Gedacht" een goede reputatie geniet bij hare zuster- en andere vereenigingen hier en in den omtrek. Rest nog te vermelden dat tot slot van dit jubileum in April of Mei van het volgend jaar een groot Nationaal concours zal worden gegeven, waar voor reeds enkele prachtige prijzen zijn geschonken. Dat ook dit moge slagen; dan zal het tevens een waardig slot vormen van het 12'/2 jarig bestaan van „Nooit Gedacht-. De vermelding in enkele bladen van de benoeming van een comité voor de oprichting van een R. K. Mid- denstandsvereeniging is voorbarig te noemen, aangezien dit nog niet volle dig is. Maandagavond a s. zal pas een voor- loopig comité gevormd worden. Door het bestuur van de Lieder tafel Oefening en Vermaak is besloten dat voortaan na afloop van de uitvoe ringen geen bals meer zullen worden gehouden, maar dat deze op aparte avonden zullen worden gegeven. Het eerste bal zal nu Maandag 9 November worden gehouden. De opvoering van het groote wferk Rose Marie zal plaats hebben Zondag 22 en Maandag 23 November. Dezer dagen zijn door het be stuur van Waalwijks Belang weer een aantal circulaires gezonden aan verschillende ingezetenen, hen uit- noodigend, lid of donateur der ver eeniging te worden. Reeds eenigen hebben aan dit ver zoek voldaan, maar wij vertrouwen, dat dit goede voorbeeld nog zal worden gevolgd door talrijk velen. Van deze vereeniging moet haast eder burger lid zijn, gedachtig het spreekwoord„Eendracht maakt Macht". Men moge het wel bedenken, alleen door een moreel en financieel sterke vereeniging is veel te bereiken. Wij behoeven hier niet te herhalen letgeen deze vereeniging in de ruim 18 jaar van haar bestaan op zoo veelvuldig gebied voor onze plaats leeft gedaan. Laat ons voor 't oogen- blik alleen maar wijzen op hare voortdurende en succesvolle actie voor de operatie-kamer, die thans haar beslag heeft gekregen en het begin is van veel mogelijkheden, voor onze ingezetenen van 't allergrootste belang. i Wij meenen dat iedereen die de kleine contributie missen kan. zich ten plicht moet achten deze vereeni ging te steunen. De ontwikkelings-avonden in de R K. Werljlieden-vereeniging, waarover we uitvoerig schreven, vangen in de a.s. week aan, n.l. Donderdagavond ten 7'/< uur. Dan komt pater Aug. van Susante van Sparrendaal, een ver handeling houden over China. Zijne lezing wordt gegeven met lichtbeelden en Z.Eerw. zal daarbij eenige Chi- neesche liedjes zingen. Zeer zeker zal deze uitnemende China-kenner veel interessants te ver teilen hebben van dit enorme rijk, het land van zooveel toekomst niet 't minst voor de katholieken, het land van zoo enorme mogelijkheden nog, zoodat wij niet twijfelen of deze be langwekkende eerste cursus-avond zal ook veel belangstelling trekken. Wij hebben reeds medegedeeld, dat 29 November de H. Familie haar 60 jarig bestaan zal herdenken. Wij vernemen thans dat te dier ge legenheid zal verschijnen een Gedenk boekje, waarin de geschiedenis der Waalwijksche H. Familie zal. worden geschetst, n.l. de totstandkoming, het verloop gedurende de zestig jaren en de tegenwoordige toestand. Er zullen eenige foto's in komen en vergissen wij ons niet dan zal het tegen lagen prijs beschikbaar worden gesteld, dus iedereen kan er in 't bezit van komen. Den 31 October hopen de heer F. van Oers, rangeerder aan het station Waalwijk en zijn echtgenoote mej. M. van Oers-Janssen, wachteres aan den Overweg tusschen Stationsstraat en St. Antoniusstraat hun 25-jarig jubileum in dienst der Nederlandsche Spoor wegen te herdenken. Wij vertrouwen dat het den algemeen geachten jubilarissen niet aan blijken van belangstelling zal ontbreken. Het bureau der Int. Tentoonstel ling is thans nog tijdelijk gevestigd in het Hotel Verwiel. Gisteren hield de Ned. R. K. Middenstandsbond in het diocees 's Bosch zijn jaarvergadering in het gebouw der Kon. Liedertafel Souvenir des Montagnards te Tilburg. De heer Jos van Luijck, voorzitter van de afd. Tilburg, sprak het begroe tingswoord en wees op het feit dat het nu meer dan ooit tijd en dure plicht is om gezamenlijk te strijden tot behoud van de positie van den Middenstand in de maatschappij. De heer Meijering, algemeen voor zitter, hield daarna een zeer uitvoerige openingsrede. Met genoegen constateerde spreker dat de middenstanders van geheel het land de noodzakelijkheid van organi satie weer inzien. Spr. wees er verder op dat benoemd is tot lid van het federatieve bestuur de heer Jos. Stumpers uit Eindhoven, dat is afgetreden als secretaris de heer Wouters te Oss en dat in zijn plaats is benoemd de heer Jos. Luijck te Tilburg. Als vice-vcorzitter is gekozen de heer v. d Waerden te Nijmegen. Spr. wees verder ook nog op de reorganisatie van de Handelscursussen. In zijn jaarverslag memoreerde de secretaris met leedwezen het betrek kelijk geringe aantal leden, nl. 540. Op 22 Februari moest wegens bezui niging het middenstandsbureau worden opgeheven, terwijl bovendien ook in ditzelfde jaar om tactische overwe gingen de naamsverandering heeft plaats gehad. Besloten werd de contributie te ver lagen en te brengen van f 4 op f 3. De heer Meijering werd met alge meene stemmen herkozen als Voorzitter. Vervolgens werd het hoofdbestuur gemachtigd om zich in samenwerking met andere organisaties tot de Regee ring te wenden inzake het in ontgin ging brengen van heidegronden om alzoo de werkeloosheid te bestrijden. Ook werd het bestuur opgedragen bij de Regeering aan te dringen op het invoeren van wettelijke maatrege len ter bestrijding van het cadeau stelsel. De Wit's Deken/abrieken. Tal van dagbladen maakten reeds melding van het feit, dat door de Ge nerale Trust-Maatschappij, als trustee der hypothecaire geldleening ten laste der N.V. de Wit's Dekenfabrieken het faillissement was aangevraagd van den heer P. J. J. de Wit op grond van het feit dat deze nalatig bleef aan haar eisch, om ingevolge zijn borgstelling het nog uitstaande bedrag ad f 360.000 te betalen, te voldoen. Deze aanvrage moest op z'n zachtst uitgedrukt als voorbarig worden beschouwd, daar het logischer zou zijn de leening eerst op het onderpand uit te winnen en eerst voor een eventueele rest, verhaal op den borg te zoeken en wa£ in ver band met de loopende onderhande lingen om tot een reorganisatie van het bedrijf te komen, ook allerminst opportuun. Thans vernemen wij, dat naar aan leiding van het feit, dat een Haagsche combinatie zich bereid heeft verklaard voor een aanzienlijk bedrag .in een eventueel gereorganiseerd bedrijf deel te nemen, de behandeling van genoem de faillissementsaanvrage in overleg met de trustee voorloopig is opge schort. Zoo spoedig mogelijk zullen obligatiehouders worden bijeengeroe pen, om over het aanbod van boven genoemde combinatie, waarbij hun be langen op bevredigende wijze worden gewaarborgd, te beslissen. M. DRUNEN. Op 1 November e.k. zal het 25 jaren geleden zijn dat de heer W. Luiben zijn functie als postbeambte aanvaardde. Het zal dezen plichtsgetrouwen en voorkomenden ambtenaar niet aan de noodige belangstelling ontbreken. Sedert eenigen tijd is J. Hack, commensaal bij de Eerw. Broeders, spoorloos verdwenen. Als naar gewoonte heeft hij 's Woens dags de markt te 's Bosch bezocht en heeft nadien niets meer van zich laten hooren. Zooals reeds eerder is mede gedeeld geeft de harmonie „De Vol harding" op Zondag 25 dezer haar eerste winterconcert. Het programma vermeldt een 15-tal nummers, w.o. 5 uit te voeren door onze tooneelver- eeniging en 10 door de harmonie. De heeren L. en J. van Wesel, Jos. van Delft en M. IJpelaar zullen kwartet No. 3 van James Brier ten gehoore brengen, hetgeen voor muziekliefheb bers mede een aansporing moge zijn deze uitvoering te bezoeken. N1EUWKU1K. Algemeene ledenver gadering Boerenleenbank. Dinsdag avond had in het Café van den heer Th. v. d. Geld de algemeene ledenver gadering plaats van de boerenleenbank alhier. Door den Voorzitter den heer J. v. d. Brand werd de vergadering .met den christelijken groet geopend en met welkom aan bestuur en leden, Vaststelling rekeningen en balans '24. .Alvorens hiertoe over te gaan wordt door den kassier der bank den heer W. van der Leede voorlezing gedaan der presentielijst, waaruit bleek dat het meerendeel der leden ter vergadering aanwezig was. Hierna volgt vaststelling rekening en balans waaraan we het volgende ont- ieenen 20 215.33 10.650 60.002.94 41.699 78 Ingelegde spaargelden f Terugbetaalde spaargelden f Uitstaande voorschotten f Saldo's spaargelden - f Reservefonds groot per 1 Jan. '25 f Ontvangen rente van voor schotten f Uitbetaalde rente spaar gelden f Winst 1924 f 2.411.72 2.766.18 1.295.22 293.74 Tot leden der commissie tercontro-, leering van een en aqder dezer be scheiden worden aangewezen de heeren Th. v. d. Besselaar en Nic. v. Engelen die zich beiden hiervoor bereid ver klaarden. 4. Verkiezing van twee bestuursleden wegens periodieke aftreding der heeren J. v. d. Brand en M. van Wijk. Genoemde heeren werden beiden met zoo goed als algemeene stemmen herkozen en hebben hun benoeming als zoodanig aangenomen. De president de heer C. v. d. Broek feliciteerde de heeren mede namens het bestuur voor het wederom in hen ge stelde vertrouwen. De heer J. v. d. Brand dankt den president, alsmede de vergadering voor het in hem gestelde vertrouwen daarbij de hoop uitsprekend met denzelfden ijver in 't belang der goede zaak te mogen voorgaan. 5. Verkiezing lid van den raad van toezicht, wegens periodieke aftreding van den heer C. de Hoog. De president acht het hier als plicht een woord van dank te brengen aan het lid de Hoog die wegens hoogen ouderdom niet meer als zoodanig in aanmerking wenscht te komen. Spr. hoopt, dat het nieuw te kiezen lid wie het ook zij, de voetstappen van den heer de Hoog zal drukken Verder wil spr. de leden er aan- herinneren, dat ze meer hun gelden op hun eigen bank moeten zetten, 't Is uw eigen zaak, het voordeel is dus ook voor U. Het gebeurt nog maar te vaak, dat men voor het geld wanneer men het noodig heeft, wel bij de bank komt, doch wanneer men het te veel heeft men er elders mee gaat. Spr. acht zulks niet rechtvaardig en spoort de leden aan vooral n^het jaar zich gunstig laat aanzien de spaar gelden op hun eigen bank te brengen en er niet elders mee te gaan. Het is je moreele plicht Uw steun te brengen waar ge steun vraagt. Hoewel de vergadering vrij is haar stem naar verkiezing uit te brengen, worden ter vervulling dezer vacature door het bestuur aanbevolen de heeren V

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 9