Purol geneest en verfraait de Huid. terist. Licht gewond werden de kapitein Paris en de Europeesche sergeant Ningen en een Javaansch fuselieron beduidend werden gewond de Euro peesche sergeant Greebe en een Ja vaansch infanterist. Een vermiste fuse lier van de patrouille-Wiarda is door de patrouille zwaar gewond terugge vonden. De militaire commandant van Atjeh en onderhoorigheden vertrekt morgen met vier brigades naar Bakongan. Uit Batavia wordt d.d. 27 October geseind Gouverneur-generaal Fock, die voor nemens was in Maart 1926 af te treden, heeft op verzoek van Hare Majesteit de Koningin besloten tot begin Septem ber 1926 aan te blijven. De staking bij Wilton te Rotter dam is geëindigd, die bij Piet Smit wordt voortgezet. Er beginnen meer onregelmatigheden en molestaties voer te komen. Men meldt ons, dat als gevolg van de besprekingen in Berlijn de Duitsche invoerrechten voor sommige tuinbouwproducten belangrijk minder zullen worden dan oorspronkelijk was vastgesteld. Zoo zal de bloemkool niet met 20 mark, doch met slechts 5 mark per 100 K. G. worden belast en voor de slultkool zal een invoerrecht van 2 2'/2 mark (thans 4 mark) worden geheven. Door het Bestuur van het R. K. Werkliedenverbond in Nederland is aan de Directie der Nederlandsche Spoorwegen navolgend schrijven ver zonden „Voortdurend trekken onze aandacht vele ongelukken, die plaats hebben op de onbewaakte overwegen. Wij achten ons verplicht op dit euvel uwe bijzondere aandacht te ves tigen en U te verzoeken middelen te beramen om er een einde aan te ma ken, althans de kans op ongelukken tot het uiterste te beperken. Wij hebben ons de vraag gesteld of er bij de huidige ontwikkeling der techniek niet iets zou te vinden zijn, waardoor )net betrekkelijk geringe financieele offers het euvel aanzienlijk zou kunnen worden beperkt. Wij denken bijvoorbeeld aan de toepassing der electrische (licht)—seinen of schel len, die door den naderenden trein automatisch in werking worden gesteld. Het moet voor U. H. E. G. toch ook hard zijn voortdurend kennis te nemen van deze gevolgen van een bezuini gingsmaatregel, reden waarom wij beleefd een beroep doen het mogelijke te beproeven. Het gaat hier om vrij talrijke menschenlevens, tot bescherming en behoud waarvan eenige financieele offers o.i. noodig zijn. De „Tel." verneemt, dat de vol gende week de wijziging van het Bezoldigingsbesluit voor Burgerlijke Rijksambtenaren 1925 in de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenaarszaken zal% worden be handeld. De belangrijkste voorgestelde wijzigingen zijn. volgens het blad, wel de volgende: In de eerste salarisklasse zullen de gemeenten, Assen, Dordrecht, Helder, Hilversum, Leeuwarden, Vlaardingen worden opgenomen. In de tweede klasse wprden Ambt Hardenberg, Anloo, Havelte, Hlndeloo- pen, Hoogeveen, Krimpen a. de ljsel, Muntendam, Odoorn, Oostzaan, Oude Pekela, Sleen, Spijkernisse, Steenwijk en Zuidwolde gebracht. Deze wijzigingen zijn aangebracht, conform het voorstel „De Korver." Alle wijzigingen worden van kracht met ingang van 1 Januari 1926. Een referendaris ter departemente genoot tot dusver een bezoldiging van f 4500 tot f 5400 met 3 tweejaarlijksche verhoogingen van f300. Thans wordt voorgesteld dit salaris te brengen op f4600 tot f5600 met vijf jaarlijksche verhoogingen van f200. Een hoofdcommies zal f3500 tot f 4500 verkrijgen met 5 tweejaarlijksche verhoogingen van f 200. Een commies komt op f 2500 tot f 3400 met 3 tweejaarlijksche verhoo gingen» van f200 en 3 tweejaarlijksche verhoogingen van f100. Een klerk behoudt f 1100 tot f2000, echter met 4 jaarL verhoogingen van f 100 en 5 tweejaarlijksche verhoogingen van f 100 De schrijver le klasse krijgt f 1600 tot f2100 met 5 tweej. verh. van f100; de 2e klasse krijgt f'1000 tot f 1500 met 2 jaarl. verhoogingen van f,100 en 3 tweejaarl verhoogingen van f 100. De machineschrijver ontvangt f 500 tot f900, met 4 jaarlijksche verhoogingen van f 100 zonder jeugdaftrek. De eisch, dat de ambtenaar minstens twee dienstjaren moet hebben om in het bezit van de huwelijkstoelage te kunnen worden gesteld, wordt niet langer gehandhaafd. Zooals uit verschillende artikelen blijkt, wordt voor het tot stand komen van afzonderlijke besluiten, de salaris- regeling betreffende, in meerdere ge vallen ter wille van de uniformiteit de medewerking vereischt van den minister van Financiën. Aan dien bewindsman behoort ook te worden overgelaten de interpretatie van de bepalingen van het bezoldigings besluit. In twijfelachtige gevallen wordt dus het oordeel van den mirfister van Financiën gevraagd. Er worden drie overgangsbepalingen voorgesteld. 1. Aan de op 1 Januari 1926, sinds 1 Januari 1925 X)f eerder in dienst zijnde ambtenaren, aan wie op 1 Jan. 1926 aan wedde en toelage ingevolge het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Ambtenaren 1925 zooals dat op 1 Januari 1925 luidde een bedrag zou zijn toegekomen, dat, over een jaar berekend. Jn totaal lager is dan het gezamenlijke bedrag der, over een jaar berekende, wedde en toelage, waarop de betrokkene op 1 Januari 1926, in gevolge de bepalingen van dit besluit aanspraak hebben, wordt het bedrag, door 't verschil gevormd, voor eenmaal toegekend. 2. Behoudens het bepaalde in het volgende lid. worden bij de berekening van het bedrag van het verschil, als bedoeld in het vorige lid, de toelagen ingevolge de artikelen 21, 24 en 27, in aanmerking genomen tot zoodanige bedragen, als op 1 Januari 1926 zouden zijn genoten, indien in artikel 21 en ar tikel 27, eerste lid, eerste zinsnede, de woorden „gedurende het jaar 1925" reeds van 1 Januari 1925 af waren vervallen. 3 De toelage, ingevolge artikel 21, wordt hierbij berekend naar het aantal kinderen, dat in 1925, met inacht neming van het vierde lid van dat artikel, daarvoor in aanmerking zou zijn gekomen. De toelichting zegt hierover: Deze bepaling, die overigens wel zeer voor zichzelf spreekt, bedoelt de voordeelen van 't met ingang van 1 Januari 1926 gewijzigde beslui., ook over 1925 aan de ambtenaren ten goede te doen toekomen. Een ambtenaar bijv., die op Jan. 1926 aan wedde en toelagen, volgens de bepalingen van het besluit 1925, zooals dat op 31 December 1925 luidde, de volgende bedragen zou hebben genoten f4935 en die bijv. ingevolge de op 1 Jan. 1926 in werkingtredende de volgende inkomsten zal gaan ge nieten, f2000.—, zal dus. ingevolge deze bepaling een uitkeering voor eenmaal ontvangen, groot f65. In aansluiting op de mededee- lingen over de voorgestelde wijzigingen die bedoeld zijn, om met ingang van 1 Januari 1926 in het Bezoldigings besluit van 1925 te worden aangebracht, meldt de „Tel." nog het volgende „Ingevolge beslissing der regeering worden de garantie toelagen na 1 Januari 1926 gehandhaafd. Art. 27 bepaalt, dat niemand op 1 Januari 1926 in bezoldiging achteruit gaat. Is dat toch het geval, dan wordt het verschil met een persoonlijke toe lage goedgemaakt." Deze toelage vermindert c. q. ver valt, bij verhooging van wedde en wordt daar zij haar tijdelijk karakter thans verliest, van 1 Januari a.s. af in den pensioengrondslag opgenomen. Naar de Tijd verneemt, zijn voor het jaar 1925—1926 aan de R. K. Uni versiteit te Nijmegen ingeschreven 90 nieuwe studenten. Alleen voor de klassieke letteren meldden zich 13 nieuwelingen aan, zoodat ër thans 47 studenten in deze letteren zijn. Ook de getallen voor de Nederlandsche letteren, de moderne talen enz. nemen aanzienlijk toe. Zijn wij wel ingelicht dan zullen binnenkort nieuwe institu ten moeien worden bijgebouwd, daar de tegenwoordige plaatsruimte onvol doende is. Ingezonden Mededeelingen. BUITENLAND. Tusschen Griekenland en Bulgarije duren de vijandelijkheden nog voort. Intusschen heeft de Grieksche regee ring een telegram aan den secretaris generaal van den volkenbond gezonden, waarin zij zich verbindt de beslissing van den volkenbondsraad te aanvaarden. Op aandringen van Roemenië heeft Griekenland z'n troepen uit Bul garije teruggetrokken. Bulgarije heeft minstens 50 dooden. Beide landen zullen zich door de uitspraak van den Volkenbondsraad, die te Parijs onder leiding van Briand vergaderd, onderwerpen tot de Volken bondsraad heeft besloten tot wederzijd- sche terugtrekking dertroapen binnen 24 uur geëischt. Na zijn ontslag te hebben inge diend. heeft Painlevé een communiqué verstrekf, waarin gezegd wordt, dat het onderzoek der plannen van Caillaux geenerlei essentieele verdeeldheid in den boezem van het ministerie deed optreden, maar dat de regeering, over tuigd dat een dringende poging tot nationaal herstel niet kan worden ge daan zonder de voorafgaande zeker heid eener stabiele meerderheid, met algemeene stemmen besloot zijn ontslag en dus van het ministerie bij president Doumergue in te dienen. Het W.B. meldt, dat in de gister avond gehouden vergadering van de Duitsche nationale Rijksdagfractie na een zeer korte gedachtenwisseling be- sloten werd, dat de fractie, in aan sluiting op de besluiten van 21 Oct. j en 23 Oct., het besluit der ministers Schiele, [Neuhaus en v. Schlieben om nog dienzelfden dag bij den rijkskan- selier hun verzoek om ontslag in te dienen, goedkeurt. i Bij de gisteren gehouden ge meenteraadsverkiezingen te Berlijn hebben de communisten en sociaal democraten te zamen een meerderheid van bijna 100.000 stemmen boven de andere partijen behaald. De communisten hebben 42 zetels verworven (vroeger 20). WARSCHAU, 25 Oct. (B.) De Poolsche regeering heeft besloten met 1 Nov. de uitzetting van Duitsche optanten te staken. KERKNIEUWS. Men seint uit Rome aan de Msbode „II Popoio" meldt, dat het eerstvol gende nummer van de „Acta Aposto- cae Sedis" een streng verbod van den kardinaal-staatssecretaris Gasparri zal bevatten voor den gezamenlijken ltali- aanschen clerus, inclusief de kardinalen om zonder speciaal verlof van den H. Stoel met de Italiaansche regeering te onderhandelen. Wij hebben ter bevoegder plaatse te Rome nadere inlichtingen omtrent dit dagbladbericht doen inwinnen. Men verklaarde daar, dat het bericht waar is en dat de clausule betreffende het verlof vragen door de geestelijkheid luidt: „Na eerst de secretarie van staat geraadpleegd te hebben". WRIJFWAS DRUNEN. Vergadering van den ge meenteraad op Woensdag den 28 Oct. 1925 namiddags om 7 uren. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling Begrooting Burger lijk Armbestuur dienstjaar 1926. Vaststelling Gemeentebegrooting dienstjaar 1926. 3. Aangehouden stukken. 4. Vaststelling suppletoir kohier hondenbelasting dienstjaar 1925. WASPIK. Door uitglijden viel de heer v. d. H. van een hooizolder en brak een der polsen, zoodat geneeskundige J hulp onmiddellijk moest worden inge roepen. Voor den door den WelEerw. heer kapelaan eerstdaags te openen socialen cursus, hebben zich reeds 25 leden aangemeld. De Zondag alhier gehouden bloempjesdag ten bate van Herwonnen Levenskracht bracht f 43.90 op. Voor den Moedercursus, welke op 9 Nov, 's namiddags half drie in de Harmoniezaal zal geopend worden, bestaat vanaf heden gelegenheid zich op de pastorie aan te melden. Dat de kleigrond hier geschikt is voor het telen van knolrapen, moge hieruit blijken, dat door een landbou wer verscheidene exemplaren werden geoogst met het respectabele gewicht van 13 a 15 pond per stuk. GEERTRUIDENBERG. Openbare vergadering van den raad dezer ge meente. op Vrijdag 30 October 1925, des namiddags twee uur, in het gemeentehuis aldaar. Te behandelen zaken: 1. Ingekomen stukken 2. Aanvraag grondaankoop door A. J. Bakx. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging salaris Gem. Opzichter. 4. Ingekomen verzoeken van ver schillende instellingen om subsidie voor 1926. 5. Vaststelling Gemeente—begroo ting en bedrijfsbegrootingen dienst 1926 6. Vaststelling heffingspercentage Gemeentelijke Inkomstenbelasting. GEERTRUIDENBERG. Zaterdag 31 Oct, a s. zal de „The Jolly Musical Band" uit Breda een groot Soirée Dansante geven in hotel C. Stal. Donderdagavond omstreeks 10 uur werd het zoontje van de bevel voerder C. B., uit Sliedrecht, vermist. Vrijdagmorgen werd het lijk gevon den in de Donge, en door de plaat selijke politie naar het gasthuis over gebracht. Waarschijnlijk is de jongen bij het overstappen op een baggerschuit te water gevallen. Met de restauratie onzer groote kerk schijnt het nu toch ernst te wor den. Het aanbesteden van de eerste hoog noodige hersiellingen aan het koor en transept zal 'plaats hebben Dinsdag 10 Nov. a.s. in de Consisto rie-kamer van genoemde kerk. Onze bekende humorist, de heer C. Bouwens, zal deelnemen aan het te 15 en 22 Nov. a.s. te houden humo risten-concours te Made. In het woonhuis van wijlen den heer P. Tielens, thans eigendom van de heer Berends, zijn bij het verbou wen van dit huis eenige zeer mooie oude doek-schilderingen gevonden. Op de 11. gehouden verkiezing voor een lid van het College van Kerkvoogden en Notabelen der Ned. Herv. Kerk, werd het aftredende lid, de heer J. Lucas, met op een na alge meene stemmen herkozen. Vrijdagmiddag geraakte een der wagons der stoomtram bij het afgaan der rolbrug uit de rails, waardoor het ijzeren hek en een boom, even over de brug, zwaar beschadigd werden. Persoonlijke ongelukken kwamen ge lukkig niet voor. MADE. Zondag werd in het café van J. v. d. Steen door de wijkbewoners, behoorende onder Den Hout, een ver gadering belegd om te komen tot het bouwen van een nieuwe school. De kinderen uit die buitenwijken moeten de school te Den Hout bezoeken, dat voor sommige een afstand van 35 a 40 minuten bedraagt. Het 9 jarig zoontje van schipper C. v. d. Veeken. liggende met zijn schip in de haven van Drimmelen, viel onopgemerkt over boord. Een voorbijganger, D. Musters, die het on geval zag, sprong gekleed te water, hetwelk toen ook gevolgd werd door den vader van't kind. 't Was hoog tijd, daar het kind reeds in zinkenden toe stand verkeerde. Ze mochten er in slagen het kind van een wissen dood te redden. Met toepassing van kunst matige ademhaling mocht het gelukken het ventje bij kennis te brengen. Dr. Klijn uit Made verleende^ het kind, doch ook aan de moeder die hevig verschrokken was, geneeskundige be handeling. In de suikerfabriek „Statendam" had een ernstig ongeluk plaats. De werkman Visser viel van een 10 a 12 M. hoogen wenteltrap, met Het gevolg dat zijn hoofd en knie en armen zeer ernstig zijn gekwetst. Medische hulp was spoedig ter plaatse. De ongeluk kige is daarna naar zijn woning over gebracht. Door het afbreken van een stang van de z g. zeefmachine in de fabriek „Statendam", konden de werkz am- heden in die afdeeling geen voort gang hebben. De werklieden genieten gedurende deze stagnatie 70 °/0 van hun loon. Het damescomité, dat eenieder in de gelegenheid heeft gesteld iets bij te dragen tot het aanbieden van een huldeblijk aan Dr. Klijn, heeft succes van zijn werk gehad. Bij al gemeene deelname van de zijde der ingezetenen is een bedrag bijeen gebracht, waarvoor den jubilaris een geschenk van blijvende waarde kan worden aangeboden. Een uit 4 leden bestaande commissie zal op een dezer dagen te houden vergadering van het huldigingscomité voorstellen doen om trent het aan te bieden huldeblijk. RAAMSDONK. Openbare vergade ring van den raad dezer gemeente op Zaterdag 31 October 1925, des namid dags te zes ure. Aan de orde is: 1. Ingekomen stukken. n 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot niet inwilligining ver zoek van de R.K. Vereeniging „Moe- derschapzorg" om een jaarlijksche subsidie uit de gemeentekas van f 25.— 3. Alsvoor tot inwilliging verzoek van de vereenigingen voor wijkverple. ging „Het Wit Gele Kruis" en „Het Groene Kruis" om eene jaarlijksche subsidie uit de gemeentekas. 4. Alsvoor tot inwilliging verzoek van de Landbouwvereeniging om een jaarlijksche subsidie uit de gemeente kas voor het landbouwonderwijs. 5. Voorloopige vaststelling der rekeningen van de gemeente, het ge meentelijk electriciteitsbedrijf en het Vlèeschkeuringsbedrijf over den dienst 1924. 6. Goedkeuring rekening, dienst 1924, en begrooting. dienst 1926, van het Burgerlijk Armbestuur. 7. Vaststelling begrootingen van het Gemeentelijk Electriciieitsbedrijf het Vleeschkeuringsbedrijf en die der Gemeente, dienst 1926. 8. Ontwerp besluit tot wijziging der Gemeentebegrooting, dienst 1925. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot inwilliging verzoek van L. P. Dubbelman om gebruikma king van een gedeelte van de haven- kaai. De postduivenvereeniging de Luchtstrijd houdt 15 November a.s. in café J. Heere een tentoonstelling van postduiven. Als keurmeesters zijn aangewezen de gebr. van Gorp uit Alphen. Onze dorpsgenoote, de jonge juffrouw L. Kieboom, behaalde dezer dagen bij het te Moerdijk gehouden examen, haar diploma als typiste. A.s.'Vrijdag houdt de vereeniging van kippenhouders een algemeene vergadering in café P. Heere. Aan de orde is o.m. benoeming secretaris penningmeester, eierenverpakker, be noeming bestuurslid, en bepaling con tributie voor 1926. Op het raadhuis ligt tot 30 No vember ter inzage, een opgave van de uitkomsten der meting en schatting van gebouwde en ongebouwde eigen dommen in deze gemeente. LOONOPZAND. De uajaarsmarkt was niet druk. Natuurlijk waren er enkele kramen, galanteriën, ijzerwerken, koek- en suikerwerken. De kooien waren bij prijs de witte tot 20 cenf, de roode evenzoo. De zandaardappelen gelden hier 3 cent per K.G. voor de witte, 4 cent voor de roode. Appelen zijn er weinig en blijven bij prijs. Bellefleurs werden zelfs verkocht voor f2.— het vat. Onze dorpsgenoot, de heer Mar. van Gorp, is aangesteld als vaste be ambte bij het correspondentschap der Ned. Bank te 's Bosch ingaande 1 November a.s. Een mooi buitenkansje. CAPELLE. Bij de dezer dagen ge houden aanbesteding van het verbou wen van het voormalig raadhuis van Vrijhoeve-Capelle tot twee woningen werd als volgt Ingeschreven: C. B. Timmermans, Sprang f 2500.— C. P. Treffers, Capelle f2393. J. Nieuwenhuizen, Sprang f2390.— C. Michael. Vrijh. Capelle f 2329. Gebr. v, Willigenburg, Sprang f 2210.— P. Spierings, Capelle f2190.— Het werk is aan den laagsten inschrij ver gegund. Door de zangvereeniging „Het Rozeknopje" is besloten op Woensdag 11 en Donderdag 12 Nov. a.s in de zaal van den heer L. F. van Dongen alhier onder leiding van haar directeur, den heer N. Snijers te R.veer, een uitvoe ring te geven. Tusschen de verschil lende zangnummers, zullen ook eenige tooneelstukjes worden opgevoerd. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van den dameskrans alhier om dezen winter, evenals voor twee jaren een bazar met vermakelijkheden te organiseeren. Van harte succes toe- gewenscht. SPRANG-CAPELLE (voorm. Sprang). Op Zondag 29 November a.s. hoopt Ds. J. C. Wolthers, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, zijn af- scheidspredicatie te houden. Dezer dagen werden bij dhr. J. de K. een 3 tal konijnen gestolen. Van de daders geen spoor. Konijnenhouders weest op uw hoede. Dinsdagavond kwam de A. R. Kiesvereeniging alhier in vergadering bijeen. De vergadering was tamelijk bezocht. Nadat de Voorzitter, de heer G. J. van Willigenburg, de bijeenkomst op gebruikelijke wijze had geopend, heette hij de aanwezigen welkom. Spr. wees er voorts op, dat wij ons mogen ver heugen, dat' de uitslag der Kamerver kiezingen eene meerderheid heeft doen behouden die steunt op de beginselen van Gods Woord. Spr. spoort aan zich te wapenen met de kennis van de beginselen, en met de talenten die eenieder ontvangen heeft, te strijden in den politieken strijd. Dezen winter mogen wij, aldus spr., niet doen gelijk de gewoonte van vele Kiesvereen. is, om in een jaar, waarin geen verkie zingen plaais hebben, te rusten, maar wij moeten gezamenlijk trachten door vergaderingen en samensprekingen elkander op te wekken en strijdbaar te maken en in 's Heeren kracht onze roeping vervullen. Nadat de Secr. de notulen der vorige vergadering heeft gelezen is aan de orde een uitvoerig schrijven van het Kuiperhuis, waarin wordt gevraagd of de A,R. Kiesvereeniging alhier het noodzakelijk acht in onze gemeente eene Propagandaclub op te richten. Na breedvoerige bespreking wordt be sloten hierop te antwoorden, dat de Kiesvereen. alhier dit niet noodzakelijk acht, in verband met den plaatselijken toestand. Tot afgevaardigde naar de Jaarver- gadering van den Kamerkieskring 's Bosch, welke te Heusden gehouden wordt, wordt benoemd de heer C. Klootwijk. De agenda voor bedoelde jaarvergadering wordt hierna besproken en wordt besloten dat onze Kiesvereen. haar stem zal uitbrengen bij de ver- f 4 f voor vloeren en meubelen. DeneerlyKe zuivere Terv pentynwas van de Erdal Fabriek te Amsterdam Brengt Zonneglans enDennengeupïn Huis

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 2