DE ECHO VU HET ZUIDEN Het „Kerkklokje". No. 86. Woensdag 28 October 1925 TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 27 Oct. 1925 Waar de nieuwe kerk van St. Jan in de week van 1 November nog NIET in gebruik zal worden genomen, zal het speciaal num mer van het Kerkklokje" niet 31 dezer verschijnen, maar Zater dag d.a.v., 7 November. JAARMARKT TE WAALWIJK DONDERDAG 29 OCTOBER. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Waalwijk, te hou den op Vrijdag 30 October 1925, des namiddags 7 uur ten raadhuize. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. 2. Antwoord van Burgemeester en Wethouders op het nader rapport der Commissie voor het onderzoek der rekening over 19 '4. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verhuring van een gemeentewoning. 4. Benoeming van een lid in de Commissie' van Bijstand voor de Ge meente Licht- en Waterleidingbedrijven (vacature J. P. Groenen). 5. Voorstel tot herbenoeming van twee leeraren aan de Gemeente— Teekenschool. 6. Voorstel tot verkoop van een perceel, bouwterrein aan de Mr. van Coothstraat. 7. Voorstel tot conversie van enkele leeningen. 8 Voorstel tot vaststelling van een retributie-verordening. 9. Voorstel tot* het verleenen van een crediet voor restauratie van den ouden toren aan de Minister Loeff straat. 10. Vaststelling van instructies voor den Secrataris en den Ontvanger. Door de Commissie belast met het onderzoek der rekening, was er in de laatst gehouden vergadering op aangedrongen om alle huizen in eigen dom bij de gemeente die nog buiten het Woningbedrijf staan, daarbij onder te brengen. In een memorie van antwoord zeggen Burg. en Weth. dat zij zich daar niet mee kunnen vereenigen omdat het verhuren van gemeente-eigendommen bij de Gemeentewet is opgedragen aan den Raad. .Burg. en Weth schrijven o.m. De wetgever van destijds heeft bi het samenstellen van dit voorschrift nief gedacht aan de taak, die voor de gemeentebesturen zou worden wegge legd -met betrekking tot de volkshuis vesting. Die taak is in menige gemeente uitgegroeid tot een exploitatie van een groot aantal volkswoningen. Had de wetgever dit kunnen voorzien, zonder twijfel zou hij het verhuren van ge meente-eigendommen aan een ander orgaan dan den Raad hebben opgedra gen. In voorbereiding is dan ook een wijziging van de Gemeentewet, beoo gende o.m. ook verandering te brengen in het hierbedoelde voorschrift. De praktijk nu is deze verandering vooruitgeloopenin gemeenten, die zelf woningen in groote hoeveelheid exploiteeren worden deze niet verhuurd door den Raad, doch blijft de taak van dat College, in strijd met de wet, beperkt tot het vaststellen van huurreglementen en hujrgrenzen. Zoo is ook hier het geval. De naleving van het wettelijk voorschrift zou bij de sterke wisseling in de* bewoners, in de praktijk op ernstige bezwaren stuiten. Ten aanzien van het verhuren van woningen, gesticht in het belang der volkshuisvesting wordt dan ook het oog voor dit voor schrift gesloten. Dit alles neemt echter niet weg dat men hierin naar ons oordeel niet verder mag gaan dan de praktijk dwingt Moge de wetgever al niet het oog hebben gehad op gemeente-eigendommen, be staande uit groote hoeveelheden volks woningen, zeker is dit wel het geva geweest met dat soort bezittingen welke de Commissie voorstelt te bren gen onder het Woningbedrijf. Noodzaak om ook hier de taak die de wet den Raad heeft opgelegd, te beperken is niet aanwezig en is dan ook op dezen grond het voorstel der Commissie on aannemelijk. In art. 54 der Gemeentewet is daaren boven bepaald, dat alleen op voordracht van Burgemeester en Wethouders in het beheer van bepaalde takken van de huishouding der gemeente bij te staan. De Commissie voor het Woning bedrijf is.thans belast met den bijstand in het beheer uitsluitend van die wo ningen, welke in het belang der volk« huisvesting zijn gebouwd. Een voorste om den bijstand in het beheer van «iiüeie gemeente eigendommen aan de Commissie op te dragen, zou dan oo van ons moetên uitgaan. De gemeente heeft in den loop der jaren'het eigendomsrecht gekregen van verschillende woningen, waarvan meer dere oorspronkelijk bestemd waren voor den publieken dienst, doch in verband met gewijzigde omstandigheden later daaraan zijn onttrokken, terwijl weer andere zijn aangekocht om te zijner tijd te worden afgebroken, hetzij voor weg- verbetering hetzij voor uitvoering van andere openbare werken. De kosten van stichting of aankoop zijn voor sommige geheel, voor andere weer slechts gedeeltelijk afgelost. Het karakter dezer woningen is een geheel ander 11 21 dan dat van die. in exploitatie bij het woningbedrijf. Bij onderbrenging in het Woningbedrijf zouden aan de ex ploitatie van dat bedrijf elementen worden toegevoegd, die naar hun aard daarin niet thuis behooren. De geheele exploitatie van de thans tot dat bedrijf behoorende woningen, de huurprijs regeling, het onderhoud, de verhuring enz., wordt beheerscht door geheel andere factoren dan welke gelden voor de overige gemeente-woningen. De exploitatie-ontvangsten en exploitatie- uitgaven van de hier bedoelde wonin gen zouden dan ook niet mogen worden vermengd met die van de woningen, gesticht in het belang der volkshuis vesting, doch zouden de ontvangsten in haar geheel ten goede moeten komen aan de gewone middelen der gemeente en de uitgaven in haar geheel uit die middelen moéten worden gekweten. Het verschil in karakter tusschen beide soorten gemeente eigendommenspreekt duidelijk uit de verantwoording van de ontvangsten en uitgaven ter zake van die eigendommen, die voor beide op verschillende hoofdstukken der gemeen terekening voorkomen. Praktisch zou het beheer der Commissie alleen neer komen op toezicht op het onderhoud hans behoorende tot de taak van ons College. Zonder tekort te willen doen aan de toewijding der Commissie voor het Woningbedrijf, rekenen wij ons voor die taak volkomen competent.Trouwens van de beide organen is zoowel het eene als het andere met betrekking tot dat onderhoud aangewezen op de ad viezen van denzelfden ambtenaar. Wij vinden daarom geen aanleiding het - voorMel der Comiuissie over te nemen. De door haar aangehaalde kwestie van het beletsel tot toelating als raadslid van huurders van gemeente woningen meenen wij verder onbe sproken te kunnen laten, omdat naar ons oordeel deze kwestie buiten be schouwing behoort te blijven bij de beoordeeling der vraag, of bijstand in een bepaalden tak van het aan Bur gemeester en Wethouders opgedragen beheer op zichzelf al dan niet ge- wenscht is. Men deelt ons als een eigen aardig uitvloeisel van onze nieuwe politie-verordening 't volgende mede, dat mocht 't al juist zijn, toch o.i. nooit de bedoeling van den raad kan zijn geweest. Elke dam, zooals wij die hier zqp- veelvuldig kennen, die niet aan den ingang met hek of poort is afgesloten, wordt beschouwd als een publieke weg. Dit demonstreerde zich al zeer duidelijk toen dezer dagen een land bouwer in z'n dam, op z'n eigendom, om meer vrijheid achter z'n huis té hebben en het gezicht op de boerderij, mestvaalt enz. te maskeeren, een hei ning plaatste. Hem werd door de ge- meente-politie proces-verbaal gemaakt, wegens overtreding der politie-veror dening, omdat hij langs den publieken weg een heining had geplaatst zonder daarvoor verlof te vragen aan B. en W. Daarenboven kreeg hij nog twee processen, omdat hij die heining langs den publieken weg niet verlicht had. Sindsdien heeft de man verlof tot het plaatsen der schutting bekomen. Wij gelooven dat deze opvatting en uitlegging niet wettelijk juist zijn, maar in elk geval dat het nooit de bedoeling kan geweest zijn. Wel, dat men deze dammen voor de toepassing der politie verordening als zoodanig beschouwt, b v. voor opsporen of aanhouden van dronken personen of andere ongerech tigheden, maar daardoor is het nog geen publieke weg, zooals hier wordt toegepast. Wij hebben hierop eens speciaal de aandacht willen vestigen omdat het voor onze plaats met z'n vele dammen yan groot belang is. Deze zijn toch meestal alle in 't leven geroepen om op z'n eigendom wonende personen gelegenheid te geven hun huis te be reiken. Bij de meesten echter, al is de dam niet door een poort of heining afgesloten, is het alleen de toegang tot eigen pand, en we zouden zeggen dat men met of op z'n eigendom ten deze moet kunnen doen, zooals men zelf wil en niet wat anderen willen. Daarenboven is dit immer zoo ge weest, men zie eens naar de Weimijn en naar andere dammen, die zelfs steeds als publieke wegen werden aangezien en al lang weer als zoodanig zijn verdwenen. Wij deelden in ons vorig num mer de oprichting en samenstelling van 't Oranje-comité mede. Dat was niet geheel volledig. Het is saamge- steld als volgt W. B. Blokhuis, M. van Driel, Adr. de Graaff, Leon Hartog Ds. Louwe Kooijmans Pastoor N. van Riel, J P. P TielenenH. Wiesman. Er heeft zich een voorloopig comité gevórmd om te komen tot oprichting van eene R K. Middenstands- vereeniging voor Groot—Waalwijk Dit comité bestaat uit de heeren H. Aarts, W. de Graaff. J. Kooien R. van Mil, J. Verkade, P. Verwiel en Frans van Wees. Om voorloopige besprekingen in meer uitgebreiden kring hieromtrent te houden is eene vergadering uit geschreven in de achterzaal van Hotel Verwiel op Woensdag 4 November a.s. des avonds ten 8 uur. Het comité tot organisatie van verschillende lezingen, enz. is voor dit seizoen bijzonder geslaagd. Wij behoeven daarvoor alleen te verwijzen naar onderstaand programma. Namen als Wies Moens, Frederik van Eeden, niemand minder dan Dr. Wfllem Rooyaard, het zegt nogal wat. Wij vernemen dat men voor heele serie avonden vooruit kan inteekenen voor f6.50. terwijl per avond betaald wordt f 1.25 (Rooyaard-avond fl.75). Nov.Wies Moens. De Vlaamsche Kunstbeweging na den oorlog. Dec.: Frederik van Eeden. Óver eigen werken. Dec.Dr. Willem Rooyaards. Voor drachten o.a. Multatuli's Saïdja. Oud-Holl. Verzen e.a. 8 Jan.: Josef Muls Over Brabants' verleden. 29 Jan.Felix Timmermans. Over z'n reis naar Italië. 19 Febr.Bernard Verhoeven. Over Henriëtte Roland Holst. Bij de Zaterdagmiddag in het Hotel Verwiel ten overstaan van het architectenbureau Van Gestel en Bou- man gehouden aanbesteding voor het bouwen van kantoor en magazijn voor rekening van de N.V. Handel Mij Rosen berg Waalwijk-Amsterdam, werd inge schreven als volgt: H. van Haaren, Vught. f 16.737 H. G. Vermeer, Oosterhout f 16.706 G.v Dongen. Raamsdonk(dorp) f 16.624 C. Honcoop, Veen f 15.890 G. Verduijn. Raamsdonksveer f 15.382 C. B. Timmermans. Sprang f 14.992 H. Maas, Waalwijk f 14.350 Wed. Aarts Zn., Waalwijk f 14.240 Vromen en Van Rooij, Vught f 13.892 Het werk nog niet gegund. De uitbreiding der stoomschoen- fabriek der firma A. Pulles-van Gerwen Co. alhier is opgedragen aan de firma Wed. A. Aarts en Zonen. Op 1 November zal het 25 jaar geleden zijn, dat mej. Marie Hooimaijer te Waalwijk in dienst kwam bij den heer H. Witlox te Moergestel. Wel een voorbeeld in den tegenwoordigen tijd. Zeer zeker zal deze getrouwe een on vergetelijke dag bereid worden. Zaterdag had de eerste avond plaats van het groot nationaal concours in comische s ulo's en duetten in de zaal van den heer P. v. Daelen. Toen de heer C. Didden de aan wezigen een hartelijk welkom toeriep, was de zaal geheel met belangstellen den gevuld, zoodat velen zich met een staanplaats tevreden moesten stellen. Den jury leden, de heeren A. Princen en P. van Ree alhier en L. van Crom- voirt te Kaatsheuvel, riep hij een bij zonder woord van welkom toe, omdat hun lang geen gemakkelijke taak wachtte. Voor de pauze werden door de heeren Van Rooij uit Eindhoven. Schoots uit Tiel, Van Rijsingen uit Eindhoven, Van Keulen uit Tiel een solo en door Van Rooij en Van Rijsingen uit Eindhoven een duo voor gedragen, die door de jury werden beoordeeld. Na de pauze gaven de deelnemers een tweede nummer, dat door het publiek toen werd beoordeeld. Deze publieksprijs viel met zeer groote meerderheid ten deel aan dhr. Van Keulen uit Tiel met „Het aller beste of de verliefde Knillis." Zaterdag a.s. wordt de wedstrijd voortgezet. Wij twijfelen er* niet aan of ook Zaterdag zal de zaal van den heer P. van Daelen weer te klein zijn om de vele liefhebbers van komische voor drachten te kunnen bevatten. Maandagavond hield de Waal- wijksche Zwemvereeniging in- Hotel De Twee Kolommen hare algemeene jaarvergadering. Toen de voorzitter, de heer Lackamp, de vergadering ongeveer kwart over acht uur opende, waren van de ruim 300 leden buiten het bestuur 3 leden tegenwoordig. De voorzitter drukte er zijn spijt over uit dat de opkomst zoo buiten gewoon slecht was, maar zag er van den anderen kant weer een bewijs in dat de leden een groot vertrouwen in het bestuur stellen. Nadat de notulen der vorige ver gadering waren voorgelezen, werd door den secretaris, den heer Jac. Spijkerman, een keurig gesyleerd en breedvoerig jaarverslag uitgebracht. Uit het jaarverslag bleek dat in het bijzonder door de dames een drukker gebruik is gemaakt van het zwembasin en daarom overgegaan is moeten wor den tot langere openstelling voor de dames. Ook werd een woord van dank ge bracht aan het gemeentebestuur, da't zoo bereidwillig is geweest een rijwiel pad naar het zwembasis aan te leggen. Uit het jaarverslag dat daarna door den penningmeester, den heer Leo Both, wordt uitgebracht, bleek dat het ledental thans 308 bedraagt tegen 322 een vorig jaar en de kas met een nadeelig saldo van f97.02 sluit. De voorzitter zegt dat de fiiantieele toestand niet zorgelijk is. Wel is het bestuur niet tevreden, dat ongeveer 22 leden als lid hebben bedankt, vooral omdat het meerendeel van deze leden zich tot de politie hebben gewend om een vrijkaart te ontvangen, wat inge volge een bepaling van het gemeente bestuur mogelijk is. Maatregelen dienen te worden genomen dat deze kaarten niet zoo gemakkelijk verkrijgbaar meer worden gesteld, doch uitsluitend aan on- en minvermogenden. Bij Burg en Weth. zal aangedrongen worden deze bepaling in dien geest te willen wijzigen, alsook om, nu de rentevoet algemeen is verlaagd, ook voor de vereeniging minder rente in rekening te brengen Waar de vereeniging een groot al gemeen belang voorstaat en zonder eenige subsidie werkt, daar twijfelt hij er niet aan of Burg. en Weth. zullen zeer zeker op deze verzoeken ingaan. Tot leden van de commissie belast met het nazien der boeken werden aangewezen de heeren A. van Liempt en j. Schilders. De heer A. van Liempt deelt mede dat de boeken en bescheiden in orde zijn bevonden, waarna de Voorzitter een woord van dank brengt aan den penningmeester voor zijn nauwkeurig en accuraat beheer Tot bestuursleden worden wegens periodieke aftreding, bij acclamatie herbenoemd de heeren J. Timmermans, L.Leijtens en D. Lackamp De heer A. v. Liempt-feliciteert de herbenoemde leden inzonder den voorzitter die bewijzen heeft gegeven dat de leiding bij hem in uitstekende handen, is terwijl hij ook, al is hij geen geboren Waalwijker toch steeds een open oog heeft voor de alge meene belangen van de gemeente. De voorzitter dankt voor deze woor den zegt gaarne hier te wonenen hoopt zulks lang te mogen doen opdat hij, waar hij kan, kan meewerken aan den groei en bloei van Waalwijk. Vervolgens deelt hij mede dat ook dezen winter het zwembasin voor de leden ingericht wordt om daarop, zoo er vriezend weer komt, te kunnen schaatsenrijden. Tenslotte dankt hij den badmeester Slaats die steeds zijn werk tot aller tevredenheid heeft verricht. Bij de rondvraag dringt de heer v. Liempt er op aan om voortaan de leden een convocafie-biljet thuis te zenden, wat door den voorzitter wordt toegezegd en waarna de vergadering wordt gesloten. Maandagavond had in de zaal van den Gildenbond de buitengewone algemeene vergadering plaats van het Ziekenfonds der R.K. Werkliedenver- eeniging, De Voorzitter opent de vergadering met den Chr groet en spreekt er zijn voldoening over uit dat zoovelen ter vergadering zijn opgekomen. Nadat de notulen zijn voorgelezen, welke onveranderd worden goedge keurd en vastgesteld, wordt aan de orde gesteld om art. 12 van het regle ment te wijzigen. Het eerste lid daarvan luidt thans als volgt: Een lid ontvangt geen uitkeering. als de ziekte of onbekwaamheid tot werken het gevolg is van dronken schap of vechtpartij. Het bestuur stelt voor om daaraan toe te voegen dat ook geen uitkeering zal worden verleend aan hen, die tengevolge van het beoefenen van de sport e n ongeluk krijgen of daardoor een ziekte oploopen. De Voorzitter zegt o m dat de tijden veranderen in Groot Waalwijk, en speciaal wijdt hij de aandacht aan de vlucht die de beoefening der sport genomen heeft, wedrennen, gymnastiek, maar speciaal het voetballen Bij voet ballen worden ongevallen veroorzaakt, direct of indirect worden ziekten op geloopen en dit zijn feiten die buiten het ziekenfonds staan. Er zijn hier fabrieksfondsen die geen uitkeering gever, voor ongevallen bij voetballen opgeloopen, de ongevallenverzekering doet het evenmin, waarom zou het ziekenfonds het nu wel doen? Het is daarom dat er wordt voorgesteld om in het betreffende artikel een bepaling in te lasschen die betrekking heeftop ongevallen bij sport opgeloopen, on verschillig welken- tak van sport het zij. De heer Verhulst vraagt of in derge lijke gevallen ook geen vrij dokter en apotheker meer wordt gegeven. Is zulks de bedoeling van de vergadering, dan acht hij het gewenscht dat zulks in het reglement wordt opgenomen. De heer de Brouwer meent dat het voor een dokter dikwijls moeilijk kan zijn om tè constateeren of een ziekte het gevolg is van de beoefening van de sport. De heer Van Huiten meent dat de bedoeling van het bestuur meer is om geen uitkeering te verleenen als iemand bij wedstrijden een ongeval overkomt. De Voorzitter antwoordt dat de dokters de raadslieden zijn wier advies steeds wordt ingewonnen en die altijd met de meeste bereidwilligheid hun steun verleenen Er moet altijd een bewijs van den dokter zijn wanneer men om uitkeering voor ziekte e.d. zich aanmeldt. De heer Smolders juicht de bemer king van het lid Verhulst toe te meer waar de voorzitter deze niet schijnt begrepen te hebben Er staat niet in het reglement of de kosten van den dokter al dan niet voor rekening van den getroffene komen Dit moet ook vastgelegd worden. In dergelijke ge vallen dus komen de kosten van dokter en apotheker wel degelijk voor rekening van den getroffene alleen. De heer Stokwiel^er kan zich wel vereenigen dat geen uitkeering wordt verleend aan die leden, die bij wed strijden een ongeval krijgen, Echler zou hij niet willen spreken dat geen uitkeering zal plaats hebben als ziekte een gevolg is van de beoefening van de sport. De heer v. d. Wiel merkt op, dat leden die aan wedstrijden deelnemen zich daarvoor bij aparte maatschap pijen kunnen verzekeren. De heer Smolders zegt dat hier be grepen moet worden dat alleen onge vallen en ziekten opgedaan gedurende den wedstrijd zelf dus bij de ontmoe ting der spelersin wedstrijden (dus geen oefeningen, vriendschappelijke wedstrijden e.d ook bij gymnastische concoursen, bij wielrennen enz. de getroffenen geen uitkeering genieten. Een zeer levendig discussie ontstaat waaraan deelnemen de voorzitter, de heer Smolders, de voorzitter van de R. K. Werkliedenvereniging en de leden Smits, van der Geld. Dekkers, van der Velden, van der Wiel, Brouwer, van der Aa, van der Grient. Enkelen nemen het zeer ernstig voor de sport op en verdedigen hun standpunt met hand en tand zoodat de discussie zelfs heftig wordt. De heer Smolders doet een beroep op de vergadering om hier toch het algemeen belang en het belang van het ziekenfonds te dienen boven het belang van enkele personen. Onder protest van sommige leden die een schriftelijke stemming willen, wordt over het voorstel van het bestuur gestemd met zitten en opstaan en geeft de meerderheid te kennen dat zij het eens met het voorstel van het bestuur is. Na nog eenige discussie wordt be sloten dat bij ziekte wel uitkeering zal worden verleend, niet bij krijgen van een ongeluk. Een voorstel tot wijziging van art. 4 van het reglement van het fonds .Hulp in Nood", gaf aanleiding tot langdurige discussies. De eerste alinea van het desbe treffende artikel luidt: Leden van het Ziekenfonds, welke zijn uitgetrokken, voor een reglementaire uitkeering k„n nen niet-loontrekkenden uitkeering nnt" vangen. sum- De heer de Brouwer noemt dit een heel onsympathiek voorstel. Menschen die jaren lang hebben opgebracht en mtsschien nimmer eenige^ uitkeering hebben genoten worden dan zoo maar aan den dijk gezet. Hij vreest dat dit voor de jongelui een beletsel zal zijn om als lid toe te treden. Spr geeft in overweging om die menschen een geringer uitkeering te geven. De heer Passier zegt dat volgens het reglement niet ande.s kan worden gehandeld. Besluit de anders, dan is het zal in eerste instantie een halfjaar besluit niet verantwoordelijk. vergadering bestuur voor dit uit deze kas worden uitgekeerd, naar evenredigheid hunner u tkeering uit het Ziekenfonds Daarna-zal door het bestuur elk rechtsgeval onder het oog worden gezien en telkens voor drie maanden het uitkeeringsbedrag worden vastgesteld. Het bestuur stelt voor dat zal wor den gelezen Leden van het Zieken fonds, welke zijn uitgetrokken, zullen in eerste instantie drie maanden uit deze kas een uitkeering genieten en daarna zal elk ziektegeval om de twee maanden onder het oog worder gezien De Voorzitter licht toe dat tot dezen maatregel zal overgegaan moeten wor den wijl reeds langde uitgaven grooter zijn dan de inkomsten. De heer de Brouwer merkt op dat personen die invalide zijn verklaard geen lid van het Ziekenfonds kunnen zijn en derhalve aan dergelijke men schen ook geen uitkeering kan worden gegeven. Gaat men daarmede voort, dan zal het fonds voor grootere strop pen komen te staan. De Voorzitter is het met den heer de Brouwer eens maar merkt op dat het een besluit van de vergadering is geweest. Meermalen heeft het bestuur het bedrag gekort, eenmaal zelfs met f 5 per week, eenmaal met het invalide geld en nu zal nogmaals tot verdere inkrimping van de uitkeering moeten worden overgegaan. De heer de Brouwer zegt dat het pijnlijk is om er mee voor' den dag te komen, maar in het algemeen belang moet het worden gezegd dat hetgeen invaliditeitsfonds is. Bedacht moet worden dat men spoedig meerdere in validen zal krijgen en dan zal de last daarvan voor het fonds niet te zijn overzien. De heer Van Huiten wijst er opdat het besluit door de vergadering uit menschelijk gevoel is genomen zonder daarbij te denken dat doorvoering er van onmogelijk is op den duur. Voor dit jaar is men z.i. verplicht deze menschen nog te helpen omdat de ge meente voor dit doel eene subsidie van f 750 heeft gegeven. De heer H. Maas geeft in overwe ging dat het bestuur elk geval onder het oog ziet. Het kan toch voorkomen dat een man met een huishouden met veel kinderen invalide wordt en deze zou hij niet zoo maar zonder meer aan z'n lot overlaten. Iets anders is het wanneer een jonge man invalide wordt die thuis inwoont waar broers en zusters verdienen. De heer v. Huiten is bang dat, moet het bestuur dergelijke zaken regelen, er moeilijkheden zullen ontstaan en daardoor ontevredenheid. De heer H. Maas deelt die vrees niet omdat de leden alle vertrouwen in het bestuur hebben gesteld. De heer Passier zegt dat de heer Maas wil. wat het bestuur voorstelt. Heeft* een lid drie maanden getrokken, dan kan het bestuur overwegen wat verder kan worden gedaan. Het bestuur begint den bodem van de kas te zien en dan is het verplicht de leden te wijden op gevallen die de vereeniging te veel geld kosten en daarom niet l%pger kunnen worden doorgevoerd. Het voorstel van het Bestuur is z.i. zeer goed want aan de rechten van de leden wordt in geen enkel opzicht te kort gedaan. De heer de Brouwer zou het, bij nader inzien, voorloopig laten als is bepaald. De Voorzitter wil er op wijzen, dat het de bedoeling van het bestuur niet is. om nu direct op de uitkeeringen te gaan korten, maar wel a!s het nood zakelijk is, iets wat nu niet kan ge beuren. Bovendien wil hij nog op wijzen dat de leden steeds bij de vergadering in beroep kunnen gaan De heer Passier wil er nogmaals de aandacht op vestigen dat men niet zoo bevreesd behoeft te zijn dat over de door het bestuur te nemen maatrege len spoedig ontevredenheid zal ont staan. Eerstens heeft men alle ver trouwen in het bestuur gesteld en die zullen dat vertrouwen niet beschamen en tweedens zal de Eerw. adviseur wel letten op de te nemen besluiten en nimmer gedogen dat een beslu t dat niet goed is, zal worden genomen. De heer Schambergen zou aan een invalide een bedrag ineens willen uitkeeren, dan is het fonds verder van alles af. De heer de Brouwer merkt nog op dat de moeilijkheid hierin bestaat, dat men meestal voortijdelijk invalide wordt verklaard.. De heer Passier zou nooit de uit keering ineens stop willen zetten maar wel deze stelselmatig willen vermin deren. Na nog «eenige discussie wordt het voorstel van het bestuur aangenomen Vervolgens stelt de voorzitter namens 't bestuur voor om de ouden van dagen, Het is het bestuur niet te doen om deze leden in eens op straat te zetten maar de zaken moeten zooals deze zijn tijdig onder de oogen worden gezien. De heer Van lersel geeft in over weging om dit voorstel aan te houden, waartoe wordt besloten evenals een voorstel van het bestuur om aan meis jes, die door huiselijke omstandig heden niet meer op de fabriek kunnen werken, maar dit thuis moeten doen, in een lagere klasse te brengen. Tot slot deelt de Voorzitter nog mede dat met het bestuur van het Wit Gele Kruis eene gecombineerde ver gadering is gehouden met het resultaat dat de leden van het fonds tegen ver laagde prijzen in de kliniek worden behandeld. Daarna wordt de sloten. vergadering ge- Gisterenavond had in Hotel De Twee Kolommen eene vergadering plaats van de Onderlinge Slagers- vereeniging, waarbij bijna alle slagers uit de gemeente tegenwoordig waren. De heer W. de Graaff opende de vergadering met een woord van dank voor de buitengewone opkomst. Reeds lang was het, zoo zei spr., onder de slagers een gemopper over de slachthuisplannen die ook hier hangende zijn. In tram en op de mark- ten werd over niet anders meer ge sproken dan over het dreigend gevaar. Het bestuur der Onderlinge Slagers- vereeniging heeft gemeend goed te doen u allen bijeen te roepen om middelen te beramen, op welke wijze die ramp voor de slagers kan w.orden voorkomen, want slechts door een drachtig samenwerken kan iets wor den bereikt. Alvorens de besprekingen te openen verzoekt hij den heer Jos. Pulles, secretaris der vereeniging, enkele gegevens te willen verstrekken. De heer Pulles zegt dat ook in onze gemeente plannen in voorberei ding zijn om te komen tot oprichting van een slachthuis. Aangezien het zeer waarschijnlijk, neen zoo goed als zeker is, dat de buitengemeenten niet zullen aansluiten, komt het 't bestuur voor dat de kosten van een slachthuis alleen door Waalwijk absoluut niet zijn te dragen. Een slachthuis toch zal zich zelf moeten bedruipen en dat nu zal onmogelijk zijn, waarom alles in het werk dient te worden gesteld om die plannen te verijdelen, wat slechts kan door gezamenlijk overleg. Heel moei lijk is het niet om aan te toonen dat een gemeente als Waalwijk aan geen slachthuis kan denken. Daarvoor heeft men maar na te gaan hoeveel er in 1924 is geslacht en dat waren 461 run deren, 159 kalveren en 1433. varkens. Aan de thans geldende keurloonen is daarvan is de opbrengst f 4948.50 ge weest. Als men nu nagaat, dat er moet worden gebouwd, dat er een hoofd van dienst moet worden be noemd, loonslagers, enz dan moet het den slagers die een klein beetje doordenken duidelijk zijn dat dit alles onmogtlijk van het opgebrachte bedrag kan komen, dus men noodzakelijk grootere kosten zal gaan krijgen. Hij wil dan nog niet wijzen op de andere groote niet te overkomen on gemakken als het vervoer, het niet ten allen tijde geopend zijn van het slacht huis enz. De heer Zijlmans is het volkomen met het bestuur eens dat er aan de oprichting van een slachthuis in een gemeente als Waalwijk, groote, on overkomelijke bezwaren zijn ver bonden. De heer de Graaff zegt dat de kosten van een slachthuis absoluut niet zijn op te brengen en behalve dat wordt den slager een groote moeilijkheid veroorzaakt omdat hij niet meer kan slacnten wanneer hij wil, wanneer zulks voor het vleesch het best uit komt Nu wordt door voorstanders van een slachthuis wel gezegd dat voor het vervoer van het vleesch maar een auto moet worden aangeschaft, maar dezulken zeggen zonder daarbij te bedenken, want wat een geweldig groote kosten zou er niet gaan drukken op het betrekkelijk weinige dat hier wordt geslacht. De heer Zijlmans kan niet begrijpen hoe, volgens een uitlating van deb Burgemeester in den raad, er een slachter gevonden kan worden die durft beweren dat men dan een knecht kan missen, want eer het tegendeel is waar. Den heer Van Laarhoven komt dit ook als een onmogelijkheid voor en daarom durft hij veronderstellen dat het verkeerd zal zijn begrepen. De heer E. Verhoeven zegt dat de mogelijkheid bestaat dat een loonslager zoo iets heeft gezegd. Indien ze hem directeur willen maken, dan is hij ook direct voor een abbatoir. De heer B. Hendriks ziet uit alles dat men in alles aan handen en voeten zal worden gebonden en daarom acht h.-; hat „on Hpf ornntste belaag dat de dat zijn zij die niet loontrekkend meer hr, zijn, wel in het fonds te houden voor J hij het van het 2r0° vrij dokter en apotheker, maar niet j oogen goed worden op g

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 5