BE ECHO VAN HET ZÜÜN TARWEBROOD. Broodsoorten en Beschuit „Het Witte Nuthoen" J. Tuerlings, No 85. Zaterdag 31 Oct. '25. 48e Jrg. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 30 Oct. 1925 Op de agenda der Gemeente raadsvergadering van hedenavond komt voor „Verordening op de retributie- heifing in de gemeente Waalwijk: B. en W. zeggen in hunne toelichting 't volgende Tot heden werden vergunningen tot gebruik van gemeentewegen, wer ken of inrichtingen steeds verleend, hetzij kosteloos, hetzij tegen betaling van een kleine recognitie tot erkenning van de rechten der gemeente, in enkele gevallen als het in gebruik nemen van een gedeelte trottoir of straat, werd een hoogere recognitie geheven, die daarmede meer het karakter kreeg van een retributie. Het aantal vergunningen is de laat ste jaren voortdurend toegenomen en de wenschelijkheid is gebleken van een uniforme regeling der aan de ver gunning te verbinden heffing. Wij zijn bij het ontwerpen van een dergelijke regeling van het standpunt uitgegaan dat het in het algemeen redelijk is, dat voor het gebruik van de werken der gemeente een kleine vergoeding wordt geheven als bijdrage in de voor die werken gemaakte kosten. Bij het bepalen van het tarief is zooveel mogelijk rekening gehouden met het genot, dat de vergunninghouder van de concessie heeft en met het voor deel dat zij voor hem kan afwerpen. Een raming der opbrengst is thans nog moeilijk te maken. Afgaande op de opbrengst die in andere gemeenten wordt verkregen, zou die bij ruwe schatting voor onze gemeente zijn te stellen op f 1000.— Aan de verordening zelf ontleenen wij art. 3 houdende de hoegrootheid der te betalen belasting 1. voor lucht- of Iichtroosters, licht ramen of lichtopeningen of voet krabbers in den openbaren weg, per jaar en per stuk f 1.— 2. voor het houden van verkoopingen aan den openbaren weg, zoodat deze door het publiek wordt ingenomen, per dag f3.— 3. voor het plaatsen van rijwiel- hekken en benzinepompen, per hek en per pomp per jaar f 5.— 4. voor het plaatsen van voeder bakken, aanlegpalen of rekken, per jaar per bak, paal of rek fl. 5. voor rails of spoorlijnen of der gelijke tot privé gebruik, per maand en per strekkende meter f0.50 met een minimum van f lö.— en een maximum van f75.per jaar en per strekkende meter f 2.met een minimum van f 10.— en een maximum van f 75. 6. voor buizen, riolen, kokers, kabels, buisleidingen, reservoirs, bal- ken, staven, vonders en duikers, welke dwars door den openbaren weg liggen of dergelijke voorwerpen tot privé- gebruik per jaar en per strekkende meter f 1.— met een minimum van f 2.50 en een maximum van f200.— 7. voor huisriolen tot afvoer van huiswater of overstorten van privaat putten, die aangesloten zijn aan het gemeenteriool f0.10 per strekkende meter per jaar. Voor de berekening der verschuldigde belasting wordt aangenomen het aantal strekkende meters van de rooilijn tot het hart van den weg, waarin zich het straat riool bevindt; 8. voor wel zak-, zink- of vergaar- putten of bakken, per jaar en per stuk f 2.50 9. voor het plaatsen en hebben van stoelen, tafels, banken, kuipen en dergelijke, per vierkante meter in te nemen ruimte per maand f 0.50 per jaar f2,— 10. voor het plaatsen en hebben van schermen, waaronder zijn begrepen zoowel zonneschermen (luifels) als tochtschermen, per vierkanten meter in te nemen ruimte per maand f 0.10, per jaar f 0.50 Als belastbare oppervlakte wordt berekend het grondvlak, dat besloten is binnen rechte lijnen van en naar ingenomen uiterste punten. 11. voor het innemen van den open baren weg gedurende langer dan een dag; a. met t^n dienste van eenig bouw- of sloopwerk geplaatste schuttingen, steigers, kalkloodsen of andere tijde lijke getimmerten per week per vier kante meter van het daarvoor buiten de rooiïng ingesloten grondvlak f 0 10; b. met puin, zand, steenen of andere ten behoeve van eenig bouwwerk aangevoelde materialen, voor zoover deze worden opgeborgen buiten schut tingen of steigers, per week per vierkante meter f 0.10 c. met stoomketels of dergelijke per dag f5.— Als belastbare oppervlakte wordt berekend het grondvlak, dat besloten is binnen rechte lijnen van en naar ingenomen uiterste punten. 12. voor het innemen van den open baren weg met grond, puin, hout of meststoffen en dergelijke, niet bedoeld in alinea 11 letter b van dit artikel, per dag f 1.— 13. voor het hebben van enkele voorwerpen als stutten, schoren of palen, buiten verband van een schut ting, steiger, omheining of rek, uitge zonderd in de gevallen, waarin het aanbrengen daarvan, buiten eenige plaats hebbende of voorgenomen ver bouwing van gemeentewege wordt voorgeschreven, per stut, schoor of paal f 0.15 per dag 14. voor reclameplaten, reclame doeken, uithangborden, aanplakbiljet ten en dergelijke, hangende boven den openbaren weg of openbare werken, of aan boomen en palen der gemeente, per stuk f i.— per week en per meter oppervlakte of f3.per jaar en per meter oppervlakte. 15. voor waranda's en stoepen buiten de rooiïng wordt een vast bedrag geheven van fO.10 per M2 per jaar. ONZE 34827 staan voortdurend onder controle van het STATION VOOR MAALDERIJ EN BAKKERIJ te Waqeningen waar door U steeds verzekerd is van de beste kwaliteit te ontvangen. Neemt proef met ons onovertroffen M. C. PULLES-HEESBEEN Grootestraat Waalw.jk. De Commissie van de R.K. Kliniek te Waalwijk heeft de Kon. bew. verkregen tot het houden eener loterij groot achttienduizend loten. De vereeniging «Waalwijks Be lang" telt op het oogenblik 217 leden, 10 donateurs en 5 buitenleden. Wij vertrouwen dat nog velen de hun toegezonden circulaire zullen inzenden bij den secretaris. Eene contributie van f2— per jaar kan toch voor niemand der aangezochten een beletsel zijn. Het dubbel woonhuis van Mevr. de Wed. Jord. van Calker alhier is bij den gisteren gehouden toeslag gekocht door den heer A. van Huiten Hzn. alhier voor de somma van f12.100 Op Woensdag 11 November e.k. zal de eerste algemeene vergadering van den R.K Vrouwenbond in dit seizoen plaats hebben. Als spreker zal optreden, de Zeer Eerw. Pater Koenders, Ord. Carm., die eene zeer interessante lezing met lichtbeelden zal houden over de H. Teresia van het Kindje Jezus. De toepasselijke liederen zullen uitgevoerd worden door het koortje van den R K. Vrouwenbond Van 9 13 November e.k. zal een vervolgcursus en eerste .Algoma" kookcursus gegeven worden. Voor nadere bijzonderheden ver- voege men zich bij 't bestuur. A s. Maandag 2 November hoopt voor den Chr. Nat. Werkmansbond als spreker op te treden den heer Broen uit Enschede, des avonds om 8 uur in de Consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk te v.m. Besoijen. Dinsdag 17 November zal de periodieke verkiezing worden gehouden voor leden van de Kamer van Koop- handel en Fabrieken, zoowel voor het groot- als klein-bedrijf. Men verzoekt ons er op te willen wijzen dat op verschillende der dezer dagen uitgereikte aanslagbiljetten voor de straatbelasting nog staat vermeld, dat de gemeente-ontvanger zitting houdt op Donderdag en Vrijdag. Dit moet natuurlijk zijn Dinsdag en Woensdag. Onder no. 173 is aan de Rijks telefoon alhier aangesloten fa. F. W. van Liempt, Grootestraat en onder no. 174 Mevr. Wed. Rubbens-Timmer- mans Grootestraat. Rose-Marie. De tijd, die ons nog scheidt van de opvoering van Sam. Vlessing's prachtige opera „Rose-Marie", begint danig te korten. Immers op Zondag 22 en Maandag 23 November a s. zal de bekendeOperette-vereeniging«Tavenu" den volke wederom toonen tot welk een buitengewone hoogte zij het reeds bracht in het vertolken van dergelijke zangspelen. Vrijdag 11. bezochten wij de repetitie en konden tot ons groot genoegen constateeren, dat de cpera qua zang, spel en muziek, reeds zoodanig is ingestudeerd, dat de komende uit voering wederom een groot succes belooft te worden. De solisten spelen hunne rollen reeds vrijwel onberispelijk, terwijl de koren en vooral de symphonie blijken geven van den ernst, waarmede zij hun taak opvatlan. Waalwijk en omgeving wachten wederom een paar avonden van grcot kunstgenot. De eerste ontwikkelingsavond is gisterenavond in de zaal van de R.K. Werkliedenvereniging gehouden. De zaal was zeer goed bezet. De Eerw. heer Bijnen riep de aan wezigen welkom en zei dat deze ont wikkelingsavonden worden gehouden met-het voorop gezette doel dat deze avonden zullen zijn nuttig en aan genaam. Tegenwoordig toch wordt door het menschdom naar genot verlangd, wordt het nagejaagd als wellicht van te voren nooit het geval zal zijn geweest en daarom mag het een verheugend ver schijnsel worden genoemd dat er nog velen gevonden worden die het aan gename aan het nuttige willen paren. Spr. wil zich niet ontveinzen dat men de menschen niet uithuizig moet maken, maar daar staat tegenover dat met de omstandigheden rekening moet worden gehouden. Er wordt gezocht naar genot, welnu, hier wordt een gepast genoegen verschaft, een ge noegen waarvan leering uitgaat. Voor heden zal de Eerw. Pater v. Susante van Sparrendaal, die 16 jaar lang in China heeft vertoefd, spreken over dat land, dat voor de Waalwijkers bijzondere beteekenis heeft omdat daar een harer zonen, pater Zijlmans, den marteldood is gestorven. De Eerw. heer Bijnen dankt pater v. Susante die zoo bereidwillig is geweest om hier een spreekbeurt te komen vervullen en de harmonie die als altijd bereid wordt gevonden hare mede werking te verleenen. Nadat door de harmonie op zeer verdienstelijke wijze eenige nummers ten gehoore waren gebracht, nam pater v. Susante het woord. Hij begon met te vertellen hoe pater Zijlmans met 200 christenen door de Boksers levend in een kerk zijn ver brand. Verder ontrolde hij voor het oog der aanwezigen het leven en de gewoonten van de Chineezen. Liet zien de vele mooie, kunstige bouwwerken en kerken, scholen en kloosters. Spr. gaf bij de verschillende tafereel tjes vaak een geestige explicatie, zoo dat de lachspieren nogal eens in be weging werden gebracht. Aan het slot van zijn causerie wees hij op de groote beteekenis van de Missie in China, het land met zijn meer dan 430 millioen inwoners. China is zich aan het ontwikkelen en voor Europa is het van belang dat die ontwikkeling geleid wordt in de banen van het Christendom. Kapelaan Bijnen dankte namens allen den Eerw. spreker en vroeg ieders aandacht voor het Missiewerk. Door de politie alhier is een jongeman naar de strafgevangenis te 's Bosch overgebracht, die niet te noemen handelingen met minderjarigen heeft gepleegd. Maandag j.l. vierde de schutterij «St. Crispijn", gevestigd bij J. v. d. Meijs, haar jaarlijksch feest, ter gele heid van de sluiting van het schutters- seizoen. Om 8 uur 's morgens werd gezamelijk de H. Mis bijgewoond. Hierna werd om tien uur begonnen met .het kampen om'de diverse jaar prijzen. Na een zeer spannenden strijd van ruim 3 uren, waaraan alle schutters deelnamen, werden de navolgende prijzen toegekend. A de Gouw le prijs mei 90 punten. L. v. Es 2e 55 J. Zeegers 3e „52 L. v. Delft 4e 51 M. Bakkers 5e 37 J. v. d. Meijs 6e -37 A. Duquesnoy 7e „37 M Verhagen 8e 32 G. Toonen 9e G. v. d. Heijden 10 H. Hooymaaijer 11 Hierna begon het populaire vogel schieten, waarbij schitterende staaltjes van schietkunst werden gegeven stukje bij stukje, werd de vogel „ont- vleescht" en na een heftigen strijd, mocht het, onder stijgend enthousiasme, den heer Duquesnoy gelukken om met een keurig kampioenschot de laatste resten omlaag te halen. Bij den tra- ditioneelen «tweeden vogel" was de heer J. v. d. Meijs de gelukkige, die na een korten, maar niet minder hevi- gen strijd, de laatste «spaanders" omlaag haalde. Thans werden de verschillende prij zen uitgereikt, waarbij de voorzitter, de heer M. Verhagen, de prijswinners in. passende en zeer goed gekozen woorden hulde bracht voor het ge presteerde en aanmoedigde op den ingeslagen weg door te gaan. Na het gezamelijk diner om 6 uur, was het om 8 uur feestelijke bijeen komst voor de schutters met genoodig- den. Hierbij zorgde de heerTrimbach op uitstekende wijze voor het muzikale gedeelte. De heeren Gouda en Passier, onze welbekende humoristen, hielden er den geheelen avond de opgewekte feeststemming in. Het herhaald dave rend applaus bewees dat hun voor drachten in den smaak vielen. Tevens werden door den heer Didden eenige nummers ten beste gegeven, waarbij de „zaal schudde". Aan liet jaarverslag 19241925 (lor Rijksschool voor Leerlooiers en Schoenmakers te Waalwijk ontleenen wij het volgende: Algemeen# beschouwingen. Het aantal leerlingen, dat gedu rende het afgeloopen schooljaar de aan of vanwege de school gegeven cursussen volgde, bedroeg 493, onder te verdeelen als volgt: I. Dagcursussenalle dagen van 8£12 en 1^5. A. Looierij 7 leerlingen B. Machinale schoen makerij a. Bovenwerkafdeeling 24 b. Onderwerkafdeeling 18 C. Korte cursussen: c. Ago-, Omgek, werk en houten hakken zetten duur pl.m. 6 weken 27 d. Stikkerijcursus voor meisjes, duur pl.m. 3 m. 21 D. Wandelcursussen. a. Hand- en maat schoenmakerij 128 b. Korte cursussen in Warenkennis 84 c. Cursussen in onder werk maken 48 2. Winteravondcursussen A. Machinale afd. totaal: 92 mannelijke leerlingen 25 vrouwelijke leerlingen B. Looierij afd. totaal 19 manne lijke leerlingen. Dagscholen Looierij. De looierij telde 7 leer lingen, waarvan 3 slechts een gedeelte van den cursus volgden. Aan 2 leerlingen die den geheelen cursus volgden, kon het diploma uit gereikt worden. De leerlingen van deze afdeeling kwamen allen van buiten en wel uit: Dongen, Veendnm, Capelle, Rotter dam, Kaatsheuvel en 2 uit Amster dam. Het aantal leerlingen van deze af deeling is hoewel niet hoog, toch vrij normaal, als men in rekening neemt dat deze afdeeling uitsluitend op ons land is aangewezen en de looierij nog steeds min of meer een aartsvaderlijk bedrijf is. De looierij- afdeeling fabri ceert echter in hoofdzaak het leder voor de machinale schoen makerij-af deeling en werkt bovendien ook aan het onderwijs aan die afdeeling mede. De leeraar-looiméester geeft aan de a.s. schoenfabrikanten ook les in lederbe reiding. Machinalc schoenmakerij. Deze afdeeling is te verdeelen in 2 jaar-cursussen, a. Bovenwerk. Deze afdeeling trok 24 leerlingen en wel 17 Nederlanders, 2 Turken, 3 Zwitsers, l Duitsclier en 1 Roemeen. 7 leerlingen volgden een gedeelte van den cursus, terwijl 1 leerling tusschen- tijds de school verliet en een betrek king in de industrie aannam. De overblijvende 19 leerlingen, die regelmatig den geheelen cursus volg den en afmaakten, verwierven allen een. diploma. Van de 24 leerlingen waren negen zoons van fabrikanten1 zoon van een schoenmaker; 1 zoon van een schoen- winkelier; 1 zoon van een machinist; 1 zoon van een gepens. conducteur; 1 zoon van een bedrijfsleider; 1 leerling die op kosten van de firma Renner Co. Cluj, Roemenië, studeerde; G leer lingen die een gedeelte van den cursus volgden waren reeds in de industrie werkzaam, terwijl tenslotte van 3 leer lingen de vader gestorven was. Zoo ge een prima fokhaan wenscht in WIT LEGHORN, NUT en SPORT- TYPE, WIT WYAND., ANCONA of R. I. R., komt dan eens in de fokkerij le KAATSHEUVEL zien. KAATSHEUVEL. Commissie verbonden kosten voor hun rekening zouden willen nemen. De invoer van schoenwerk, ge maakt van leder en van weefsel, was in September 1925 vrij hoog en over trof het gemiddelde der acht voor gaande maanden. De invoer van die twee categoriën schoenen toch be droeg in September 1925 261.908 paar ter waarde van 549.000, tegen in Au gustus 1925 totaal 220.403 paar k f 432.000, terwijl het gemiddelde van Jan. t.m. Aug. 1925 ingevoerde aan tal 231.639 paar k 510.625 beliep. De vermeerdering gold zoowel de eene als de andere categorie. In Sept. 1924 liereikte de totaalinvoer 359.194 paar k ƒ727.000. De uitvoer in September hield tame lijk gelijken tred met dien in Augus tus. Hij bereikte voor lederen en stof fen schoenwerk tezamen 26.193 paar 112.000,wat niet veel verschil maakt met de 26.080 paar k 118.000, die in Augustus naar het buitenland gingen. Het lederen schoenwerk schoot tegen Aug. te kort; stoffen schoen werk echter vergoedde een groot deel der schade. De gemiddelde invoer der vorige acht maanden was 22.897 paar k 132.000. In Sept. '24 gingen 29.783 paar k f 113.000 over de grens. Over de eerste 9 maanden van 1925 zijn er aan lederen en stoffen schoeisel tezamen ingevoerd 2.115.020 paar ter waarde van 4.6636.000, tegen over dat zelfde tijdvak van 1924 totaal 2.214.557 paar k ƒ4.718.000. In die periode heeft de uitvoer een totaal van 209.370 paar k ƒ1.168.000 bereikt in 1925, tegen 352.272 paar ƒ2.609.000 in 1924. De gemiddelde cijfers per maand over de afgeloopen 9 maanden (Jan.- Sept.) komen voor den invoer op 264.377 paar it 57!).500, voor den uit voer op 26.171 paar it ƒ146.000. V.v.d.S. Op Maandag 26 October hield de Eerste Loon op Zandsche Politiehon den club onder den: eminenten Voor zitter den heer P. Letschert, inspecteur van Politie te Waalwijk eene vergade ring waarop alle leden op vijf na drie voor dienst tegenwoordig waren. Nadat de Voorzitter de leden een hartelijk welkomstwoord toege sproken had werden de Nbtulen door dén heer Driessen, secret., voorgele zen, welke onveranderd werden goed gekeurd. Vervolgens was aan de beurt het verkiezen van een bestuurslid we gens aftreding volgens rooster van den heer L. v. d. Griend te Waalwijk, wel ke met groote meerderheid van stem men gekozen werd; toen door v.d. G. gezegd werd dat hij zijn benoeming weer aannam, klonk een hartelijk applaus. Het overige der agenda werd toen af gewerkt. Aan het einde van de verga dering had de Heer v. Berkel te Kaats heuvel, alwaar de vergadering gehou den werd voor een attractie gezorgd, door het beschikbaar stellen van een haas van ruim 8 pond die op de barak verspeeld moest worden en door het lid H. J. Spierings te Capelle gewon nen werd. Rijksbureaux voor Jlandel en Industrie Bij liet afdeel ingsonderzoek der Tweede Kamer van het Xde hoofdstuk (departement van Arbeid, Handel en Nijverheid) der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1926. melkten ^enige leden op, dat onder de afdeeling Han del en Nijverheid verschillende Rijks- bureaux ter voorlichting en bevorde ring van handel en industrie voorko men. Zij betwijfelden of deze bureaux nog wel noodig zijn en of het in de tegenwoordige omstandigheden nog wel gewenscht is deze instellingen te handhaven. Naar hun meening zou al thans op die uitgaven aanmerkelijk kunnen worden bezuinigd. Het werk van deze bureaux zou veel meer aan particulieren moeten worden overgela ten. Andere leden kwamen hiertegen op en betoogden, dat deze bureaux be- hooren te worden gehandhaafd. Bezui niging en beperking moet in ieder ge val met groote omzichtigheid geschie den. Belangrijke instellingen, die zeer gewichtige diensten bewijzen, als het Rijksproefstation met daaraan ver bonden voorlichtingsdienst ten bate van de lederindustrie te Waalwijk, mogen in geen geval worden opgehe ven. Sommige leden achtten het ge wenscht, dat het Rijk de leiding van deze bureaux behoudt. Zij waren ech ter van meening, dat de adziezen, door deze instellingen aan particulieren ge geven, zóó moeten worden betaald, dat het Rijk geen bijdrage daarvoor behoeft te geven. Commissie van Advies van heé Rijksproefstatiohi- Blijkens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het Xde hoofd stuk (departement van Arbeid, Han del en Nijverheid) der Staatsbegroo ting voor het dienstjaar 1926, werd het door verscheidene leden betreurd, dat de Commissie van Advies van het Rijksproefstation en den daaraan ver bonden voorlichtingsdienst ten bate van de lederindustrie vanaf 16 Sep tember 1924 om bezuinigingsredenen is opgeheven. Hierdoor is h.i. het con tact tusschen deze instellingen en het bedrijfsleven verbroken. Gevraagd werd, of de Regeering bereid zou zijn deze Commissie wederom in te stellen, wanneer belanghebbende organisaties zelf geheel of ten deele de aan die DRUNEN. Zaterdag j.l. had een botsing plaats tusschen een luxe auto en een met bieten geladen kar van L. v. S. Aan het zware gewicht der kar is het te danken dat grooter on heil is voorkomen. Evenwel werd de auto toch nogal veel beschadigd. Op Zondag 22 dezer gaf de harm. „De Volharding" haar eerste Winter- concert in de zaal van Café Elshout, toegankelijk voor Heeren honoraire leden met hunne damesj Laten wij allereerst vastleggen, dat het Bestuur getoond heeft de ver eeniging steeds nieuw leven te kunnen schenken en zich onbaatzuchtig weet op te offeren om alles in goede banen te leiden. Het is immers geen gemakkelijke taak in deze, zoo veranderde tijden, leiding te geven aan eene vereeniging en vooral, waar men zelfs op de kleinere plaatsen verwend is geraakt op muzikaal gebied, is het moeilijk een genotvolle avond te arrangeeren. Doch men is in deze geslaagd, het geen de tot de uiterste hoeken ge vulde zaal bewees Om ongeveer zes uur werd geopend met de opgewekte marsch„Crèches sur Saone" van A. Delbecq. Vervolgens nam de Voorzitter het woord en heette de aanwezigen harte lijk welkom. Het was spreker aangenaam te kunnen constateeren de groote be langstelling voor Harmonie en Tooneel- vereeniging en sprak de hoop uit dat In de toekomst van deze sympathie zal worden blijk gegeven. Hij gaf namens beide vereenigingen de verzekering dat het mogelijke zal wor den betracht om den honorairen leden een reeks van gezellige avonden aan te bieden. Na een hartelijk applaus zette de harmonie in «Fantasie sur 1'OperaLe Trouvère van Verdi", welke een uit stekende vertolking vond. De muzikanten waren in buitenge wone conditie en was weer duidelijk merkbaar, wat met oefening en ern- stigen wil te bereiken is. Vervolgens werden gegeverv een tweetal solo's voor bariton en clarinet, uitgevoerd resp. door de heeren van Wezel en Merkx. Beiden werden kort geleden te Loonopzand bekroond en ook nu was hun spel superieur.

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 9