Abonneert u 0P dit biad Adverteert Het behoeft ook zoo'n groot huis niet te zijn. Bovendien is de kwestie van den verkoop van het schoolhuis aan het R.K. Schoolbestuur nog hangende. Het was sprekers plan om in deze vergadering een voorstel te doen om dat schoolhuis voor f 5000 aan het R. K. Schoolbestuur te verkoopen. Wanneer men nagaat wat de on roerende goederen tegenwoordig op brengen, dan is deze prijs niet te laag. Wij zien immers geen stijging, wel het tegenovergestelde. Dat huis van Janson, dat toch een huis was van f 6000, bracht slechts f 2700 op, wel een bewijs dat de huizen weinig waarde hebben. Het Wit—Gele—Kruis zou dus voor het schoolhuis minstens f 5000 moe ten geven en dat was het plap niet. Spr. zou het ook niet gaarne aan het Wit—Gele—Kruis voor dien prijs verkoopen, daar het schoolhuis z.i. bij de school behoort. Hij acht het daarom veel beter het aan het R.K. Schoolbestuur voor f 5000 aan te bieden. De heer Brokx zegt nogmaals niet tegen het verleenen van de gevraagde subsidie te zijn. Hij zou alleen maar indien het Wit—Gele—Kruis van plan was geweest een f 6000 te gaan ver bouwen, aan deze subsidieverleening de voorwaarde hebben willen verbin den dat ze het schoolhuis van de ge meente kochten. Nu geheel anders blijkt, is hij voor het toestaan dezer subsidie-aanvrage. In omvraag gebracht wordt met op twee na algemeene stemmen besloten om de gevraagde subsidie te verleenen. Tegen stemden de heeren van de Rijken en Pruijssers. 5. Vaststelling vergoeding aan bij zondere scholen. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten f 7 50 per leerling toe te staan. 6 Vaststelling instructies gemeente secretaris en ontvanger. Op advies van Ged. Staten zijn voor beide functionarissen nieuwe intructies ontworpen, daar de bestaande verouderd zijn. Beide ontwerp-instructies worden door den Voorzitter voorgelezen en onveranderd, met algemeene stemmen vastgesteld. De Voorzitter doet hierna mede- deeling dat de straatbelasting over 1925 heeft opgebracht f2598.20 het geen f 1000 beneden de raming is. 7. Aanbieding begrooting Burgerlijk Armbestuur. De Voorzitter stelt voor deze in de volgende vergadering post voor post te behandelen, waartoe wordt be sloten. De Voorzitter doet hierna voorlezing van een schrijven van zekeren Bullet uit Bergen op Zoom, die met een zweefmolen op de kermis heeft ge staan, maar tengevolge van de concur rentie van een draaimolen die op het laatst nog bijgekomen is, haast niets te doen heeft gehad en daardoor een groot tekort heeft geleden. Aangezien hij voor een groot gezin het brood moet verdienen, vraagt adressant om restitutie van zijn staan geld. Voorzitter. Adressant heeft f 60. staangeld betaald en het is gebleken dat hij door de concurrentie van den draaimolen hoegenaamd niets verdiend heeft. Pruijssers. Ik zou maar niet te veel teruggeven. De Hond. Het is moeilijk daaraan te beginnen. Dan zouden er in de toekomst wel meer kunnen komen. Brokx. Als wij niets verdienen krijgen we toch ook niets en als hij eens veel verdiend had, zou hij toch ook niet gekomen zijn om er de ge meente wat van te geven. Met algemeene stemmen wordt hierna het verzoek afgewezen. 8. Bespreking wijziging kermis. Voorzitter. In de vorige vergadering was de wensch geuit om de kermis voortaan korter te doen duren of in elk geval maatregelen te nernen dat zij beter geregeld is dan thans. Ik heb toen voorgesteld met het nemen van een besluit te wachten tot deze vergadering, om die zaak nog eens te bekijken. Ik heb er ook nog eens over gedacht en er was misschien wel iets op te vinden, dat die brasse- rijen eenigszins verdwenen. Mijn standpunt is eigenlijk dat de kermis heelemaal niet meer van dezen tijd is. Maar hier zou ik in overweging willen geven om de Waspiksche kermis gelijk te stellen met die van Raamsdonk en Geertruidenberg. Men zal daarmee bereiken, dat elke ge meente meer op zichzelf kermis houdt, waardoor men die vreemde elementen die gewoonlijk de oorzaak van alles zijn, hier vandaan houdt. Brokx. Er zullen dan echter niet zooveel tenten hier komen, want er zijn er die eerst in Geertruidenberg of Raamsdonk staan en dan hier komen. Hetzelfde kon men vroeger zien in Besoijen en Baardwijk; toen die kermissen gelijk met Waalwijk werden gesteld kwam daar haast niets meer. Voorzitter. Dat is wel zoo, maar we moeten toch tot de slotsom komen, dat de kermis niets meer is dan dansen. De kermis gaat elk jaar al meer terug we hebben dit jaar met kunst- en vliegwerk een draaimolen hier kunnen krijgen. We hebben hier het gemeente belang te dienen en we hebben, toch maar al te goed gezien, dat dit niet gediend wordt met de kermis te laten als thans. A. Kamp. Ik ben het met den Voor zitter eens. dat ze meestal in-eigeq dorp zullen blijven als we de kermis sen gelijk zetten en het zijn toch ge woonlijk de buitenlui die hier onge noegen brengen. De Hond. Hoeveel wordt de kermis daardoor vervroegd. Voorzitter. Vier weken. Verschure. Ik kan met het voorstel van den Voorzitter wel meegaan maar dan zou ik de kermis slechts 4 dagen, laten duren, n.l. opening Zondagsmid dags om 4 uur, dus na de kerkelijke diensten en sluiting op Woensdag avond. Dat is lang genoeg om de centen op te krijgen. In Geertruiden berg mag de kermis ook niet geopend worden voor dat de kerkelijke diensten afgeloopen zijn. Ik zou er verder nog aan willen vastknoopen, dat hier op Zondag niet gedanst mag worden. Verschillende leden merken aanstonds op dat dit laatste een verkeerden maat regel zou zijn, als ze hier Zondags niet mochten dansen, zouden de menschen naar de andere plaatsen gaan en dat moet toch niet bevorderd worden Brokx. Ik zou het ook gezelliger vinden als de kermis reeds Zondag voormiddag open mocht zijn, dan kan zij onder de kerkelijke diensten 's mid dags nog gesloten zijn. Voorzitter. Dan zouden we dat kun- nen latèn als nu, alleen uitdrukkelijk verbieden onder de kerkelijke diensten geopend te zijn. A. Kamp. Zou het nu zoo moeilijk zijn om Zondags het dansen te ver bieden. Dat was vroeger ook niet en de menschen hadden misschien meer pleizier als nu. Voorzitter. Dat mag volkomen waar zijn, maar de tijden zijn eenmaal veel veranderd. Zooals zoo juist terecht is opgemerkt zouden wij dan de menschen naar andere plaatsen zien gaan. Ik zou daarom als volgt willen voor stellenDe kermis te doen houden tegelijk met Geertruidenberg en Raams donk, maar ze hier te doen sluiten op Woensdagavond. De opening niet op Zaterdagavond maar Zondags na de Hoogmis met dien verstande dat ze onder de kerkelijke dienst niet geopend mag zijn. Enkele leden willende opening v. d. kermis op Zondagmiddag 4 uur stellen. De Voorzitter zal eerst zijn voorstel in omvraag brengen en daarna even tueel het andere. Het voorstel van den voorzitter wordt daarop met 6 stemmen tegen en 5 voor verworpen. Tegen stemden de heeren Smits, Ruijtenberg, Verschure, vri. Rijken, Pruijssers en A. Kamp.. Vóór stemden de heeren J. Kamp, Rubbens, Vloemans, Brokx en de Hond Het andere voorstel, dat strekte om de kermis op Zondagmiddag 4 uur eerst te openen, doch overigens gelijk is aan dat dat van den Voorzitter, werd met 6 stemmen voor en 5 tegen aan genomen. Ditmaal stemden natuurlijk de tegen stemmers 'bij het voorstel van den voorzitter vóór en de vóórstemmers thans tegen. Voorzitter. Is er misschien nog iemand die nog iets over het dansen heeft naar voren te brengen Van de Rijken U heeft gezegd dat het geven van vergunnihg om te dansen bij U berust. Ik meen dat U zelf het best moet weten wat het beste is. Ik zou het geheel aan U overlaten Voorzitter. Ik aprecieer Uw woorden ten zeerste, maar ik kan daarover toch wel eens het gevoelen van den raad hooren. De Hond. Als we het dansen gingen verbieden dan konden we de kermis wel heelemaal afschaffen, want dan is er toch niets te doen, dan jagen we de menschen naar andere plaatsen en dat is niet de belangen der gemeente behartigen. A Kamp. Ik zou willen voorstellen om op Zondag niet te laten dansen. Alleen de heeren A Kamp en Ver schure blijken voor dit voorstel te zijn, alle andere leden zijn er tegen. De Voorzitter brengt thans in be handeling den verkoop van het school huis aan het R. K. Kerkbestuur. Hij stelt voor te besluiten zooals vroeger is besproken en in geheime verga dering is behandeld n.l. om het school huis voor f 5000 aan het R. K. School bestuur te verkoopen. Aldus wordt met algemeene stem men met uitzondering van die van den heer v. d. Rijken besloten. De heer v. :d. Rijken merkt op dat er den laatsten tijd zooveeL venters en bedelaars langs de deur komen Het publiek heeft er last van. Hij vraagt of die allen een vergunning van den burgemeester hebben en'of daar niets tegen kan gedaan worden. I De Voorzitter geeft toe dat er den laatsten tijd veel om een ventbewijs bij hem komen. Hij informeert dan altijd eerst nauwkeurig waarin ze han- del drijven, want vaak wordt het ven- ten slechts als vermomming gebruikt om te bedelen. Hij weigert dan ook vaak, doch zal in het vervolg nog scherper toezien en ook de politie laten controleeren of ze een ventbewijs hebben. Verschure. Op de begrooting is ver geten een post uit te trekken voor de sluis aan de Vrouwkensvaartsche Haven, j Die verkeert in een zeer slechten toe stand en er bestaat voortdurend groot gevaar dat een groot gedeelte van Waspik onder water loopt. Het zal wel hooge kosten meebrengen, maar we mogen toch dien toestand zoo niet laten tot vandaag of morgen Waspik onder water loopt. Voorzitter. We hebben indertijd eens een berekening van de kosten laten maken, doch die kwamen ons vrij hoog voor. Wil de raad echter besluiten om de noodige verbeteringen aan te bren gen, dan zullen wij trachten de midde len te vinden om die kosten te dekken. v. d. Rijken. Is er toen niet over gesproken om aan Ged. Staten te vragen hoeveel zij in de kosten zouden bij dragen? Verschure. Daar is wel over ge sproken, maar een besluit was niet genomen. Doch het is volgens mij thans hoog noodig dat er eens naar wordt omgezien. Er zitten in Waspik ook wel mannen die zooiets kunnen begrooten, daar behoeft men geen ingenieur voor te laten komen. Voorzitter. We hebben op de be grooting nog een post onvoorziene uitgaven van f3000, daaruit zouden dan zoo noodig de kosten kunnen bestreden worden. Wanneer U mij het adres even wilt opgeven van den in genieur die dat destijds heeft opge nomen, ik meen voor het polder bestuur, dan zou ik hem zoo spoedig mogelijk gaan bezoeken om de zaak met.hem te bespreken. Verschure. Zijn naam ken ik nu niet, maar kan ik wel opzoeken.'t Was een ingenieur van het rijk. Hij zei nog dat het niet op zijn weg lag om zich mei die zaak in te laten, doch op dien van de gemeente en de provincie, 't Betreft hier een veiligheidskwestie, dat weet toch de heer Rubbens ook maar al te goed. Rubbens (wethouder). U noemt mij, maar de anderen weten het toch ook U moet niet persoonlijk worden. Verschure. Ik noemde U omdat U naar ik meende er beter dan een ander in het college van Burg. en Weth. mee op de hoogte zult zijn. Dat de Voor zitter en-de heer Vloemans dergelijke zaken niet zoo góed beoordeelen kun nen is begrijpelijk, maar waar U vroeger ook landbouwer geweest is, zult U er beter mede bekend zijn dan zij. rRubbens. Dat is een persoonlijke aanval. Je hebt de plank ver mis, met je verdpersoonlijkheden altijd, dat is niet reëel. v. d. Rijken. Ik ben er niet erg aan bekend, maar ik meen als er een onderzoek ingesteld zal moeten worden door een ingenieur, dan zullen de kosten aanmerkelijk hooger zijn dan dat we een deskundige uit onze ge meente een plan laten maken. Ik zou daarom nog niet zoo gauw dien ingenieur gaan opzoeken er zijn in Waspik deskundigen genoeg. Wij kunnen dan later in den raad het rap port van dien deskundige bespreken en verder handelen. Voorzitter. U en ook de heer Ver schure spreken van Waspiksche des kundigen op dit gebied. Mag ik dan hun namen eens hebben dan kunnen we er eens heengaan. Van de Rijken. Moet ik dan namen noemen er zitten hier toch elf raads leden, laten we over een deskundige stemmen. Voorzitter. Zeer juist. Maar ik hoor verschillende leden vragen: „wie zijn zooal die deskundigen in Waspik, wie moeten wij stemmen. Ik weet er zelf ook niet veel van van dergelijke wer ken. Er zijn er maar zeer weinig die daar verstand van hebben. Ik heb reeds meermalen ondervonden dat verschil lende „deskundigen" allen geheel af wijkende rapporten gaven. Gedurende de 20 jaar dat ik hier burgemeester ben, is het altijd al over die sluis te doen geweest. Niettemin ben ik er ook sterk voor om ten spoedigste stappen te doen om tot herstel daarvan te komen. - Verschure. Naar mijne meening zou ze al in orde zijn als ze wordt her steld zooals ze vroeger geweest is. Nog geruimen tijd wordt er over dit onderwerp gediscusieerd waarbij ten slotte enkele namen van deskundigen uit deze gemeente of omgeving wor den genoemd en wordt tenslotte tot stemming over een deskundige over gegaan. Bij de eerste stemming kregen A. de Graauw, Waspik 3 stemmen. F. de Graauw, 1 C. Roovers, 2 Verhagen, Made 3 Blijlevens, 1 Michael, Capelle - 1 Bij de tweede stemming: A de Graauw, Waspik 7 stemmen. A Verhagen, Made 4 Zoodat A. de Graauw gekozen is. Burg. en Weth. zullen zich met hem in verbinding stellen en hem een be grooting der kosten laten opmaken. De heer de Hond merkt nog op dat hij veel last ondervindt van water bij zijn woning. Het staat soms midden op de werf en het heeft geen doel. Hij vraagt of de sluizen dicht gehou den kunnen worden. De Voorzitter zegt een onderzoek toe, waarna hij de vergadering sluit BUITENLAND. De volledige samenstelling van de commissie van onderzoek, die een enquête zal houden naar de oorzaken van het Grieksch-Bulgaarsch conflict, zal eerst morgen worden bekend ge maakt, aangezien de naam van een Italiaansch generaal nog ontbreekt. Niettemin kan thans reeds worden meegedeeld, dat de beide burgerlijke autoriteiten zyn P. Drooglever For- tuyn, lid van de Tweede Kamer, en oud wethouder van Den Haag, en de Zweedsche gezant in Nederland, Ad- lerkreuz. Voorzitter is de Engelsche gezant te Madrid, Sir Horace Rumbold. Het Fransche lid is generaal Sérigny. De commissie komt aanstaande Vrij dag te Genéve bijeen. - Uit Athene wordt gemeld, dat de Grieksche regeering in beginsel het denkbeeld van Chamberlain tot vorming van een veiligheidspact voor den BalÉan en toepassing verplichte arbitrage heeft aanvaard. Een officieele verklaring dienaangaande wordt bin nenkort verwacht. De nieuwe Fransche regeering zegt o.m. over den financieelen toe- srand Men behoeft den ernst van den toestand niet te overdrijven. Het gel delijk offer echter, dat de verdediging van de publieke financiën oplegt, moet een aanvaarde verplichting zijn. Het is noodig de schulden te verminderen door een krachtige amortisatie, doof een buitengewoon, onmiddelijk vast te stellen offer, waaraan alle vormen van rijkdom zullen bijdragen. De al dus verkrégen opbrengst zal worden gestort in een autonome, zelfstandige amortisatiekas, die over haar eigen middelen beschikt. De regeering is voornemens om ter verwezenlijking van haar program de stabiliseering van het geldwezen te verzekeren. BINNENLAND. Prof. A. j. Derkinderen, hoog leeraar directeur van de Rijksacademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam, is hedenmorgen aldaar overleden. De heer Derkinderen is geboren Bossche naar en heeft het stadhuis inwendig beschilderd. Volgens Duitsche bladen zal de Koningin in het begin van de volgende week in Schwerin aankomen, waar Prins Hendrik thans reeds vertoeft. Het hoofdbestuur van het Neder- landsche Roode Kruis heeft vandaag aan het Nationale Steuncomtté als eerste bijdrage f 150.000 afgedragen. Naar de „Rsb." uit militaire kringen verneemt, zijn de berichten, als zou den commandant van het Veld leger, den directeur van het artiierie- materiaal, alsmede den inspecteur der Genie en twee divisie-commandanten ontslag worden aangezegd, volkomen uit de lucht gegrepen. Alleen de luitenant-generaal Forbes Wel gaat weg wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd. Zooals bekend is, wordt in Enge land onder de tegenwoordige rogeering steeds meer de weg ingeslagen van bescherming van de machinah; indu strie, in hoofdzaak om de werkeloos heid te bestrijden. Onze regeering stelt zich thans op de hoogte van hetgeen er op dit gebied in Engeland omgaathiertoe is een ambtenaar van het departement van Arbeid, Handel en Nijverheid naar Engeland uitgezonden, om de werking van de in dat land genomen maatre gelen, met name van de Sateguar ding of Industries Act na te gaan, GEMENGD NIEUWS. Vannacht om half een brachten te Groningen twee jonge mannen,twee meisjes, met wie zij waren uitgeweest thuis. De jongemannen wilden echter niet weg Toevallig kwamen twee broers van een der meisjes met hunne vrouwen, die in dezelfde straat won en van een visite terug. Zij mengden zi«:h in de woordenwisseling en rieden de jonge mannen, heen te gaan. Een dezer heeft toen een revolver getrokken e.n geschoten op de beide broers, den 26 jarigen Matheus Kenakes en den 32-jarigen Bastiaan Kemkes. Eerstge noemde kreeg een schot in de hart streek, een in den buik en een in den arm, Bastiaan werd in de beenen geraakt. De daders vluchten, doch werden later gearresteerd. Het bleken te zijn twee marechaussees. De 23 arige D. Z. heeft bekend, de schoten te hebben gelost. De toestand van den zwaarst getroffene, die vader van twee kinderen is, was vanmorgen be vredigend. Zondagavond 6 uur is de vrouw van den gepensioneerden spoorweg wachter Teunissen bij den onbewaak- ten overweg aan den Kerkweg, onge veer 1 K M. voorbij het station Ede S.S., overreden en gedood. Gistermiddag is de 2-jarige H. B. voor de ouderlijke woning aan den Schledamsche dijk te Rotterdam door een motorwagen van lijn 7, gaande in de richting van de Vischmarkt, overreden en zoodanig aan het hoofd verwond, dat de dood onmiddelijk in trad. De bestuurder W H. R. had door de hand- en de electrische rem men in werking te brengen, getracht het ongeluk te voorkomen Het lijkje is naar het ziekenhuis op den Coolsingel overgebracht. Een onderzoek naar de goede wer king van de remmen heeft aangetoond dat deze volkomen in orde waren. Vanmorgen is op het terrein van de bierbrouwerij d'Oranjeboom in de Oranjeboomstraat te Rotterdam, de los se werkman G. S. uit Ouderkerk aan den IJsel, door het losschieten van een lus van een stellingdraad, met een lift, waarin hij stond, van een hoogte van 30 meter gevallen. Inwendig gekwetst en met een verwond hoofd is de man naar het ziekenhuis gebracht, waar hij aan de bekomen kwetsuren is overle den. Max Linder, een der eerste acteurs voor de comische film en tot voor enkele jaren bij het publiek zeer populair heeft tharjs zichzelf en zijn vrouw in een aanval van zwaarmoedigheid te Parijs van het leven beroofd. Linder leed reeds sinds eenigen tijd aan pessimisme, ofschoon hij gelukkig getrouwd was, een goede lichamelijke constitutie bezat en over ruime geld middelen beschikte. Verleden jaar heeft het echtpaar het Weenen getracht zich met vergif te leven te benemen, welke poging toen nog kon verijdeld worden. De moeder van Linders vrouw vond het echtpaar nadat de deur der hotelkamer was geforceerd, want Linder had streng consigne gegeven niemand bij hem toe te laten door veronal vergiftigd en met doorgesneden pols aderen. Beiden leefden nog, doch de onmid delijk ontboden geneesheeren hebben deslachtoffers van neurathenie niet meer kunnen redden. Vrouw en man zijn kort na elkaar overleden. Linder was 41 jaar. zijn vrouw 21. Zij laten 'n kindje van l'/2 jaar na. Naar onze Berlijnsche redacteur seint, wordt uit Gelsenkirchen gemeld, dat in de mijn „Holland" een ont ploffing heeft plaats gehad, welke het leven gekost heeft aan zeventien mijn arbeiders. Verscheidenen werden voorts gewond. Volgens een Reuter telegram uit Londen heeft in een mijn nabij Swan sea een ongeluk plaats gehad Een mijnwerker werd gedood, negen zijn gewond. Na afloop van een Nutsavond te Breezand gemeente Anna Pauwlowna kregen een drietal bezoekers twist met een arbeider aan de Zuiderzee werken,. De vechtpartij liep zoo hoog dat men zelfs te weter geraakte en er kans op verdrinken bestond. Een der vechtenden J. W. kreeg een drietal messteken, waarvan één tusschen de ribben, zekere J. H. kreeg een mes steek onder het schouderblad en M. eveneens eeu messteek. De toestand van den eerste is ernstig. De dader was naar huis gevlucht doch is 's nachts van zijn bed gelicht en in hechtenis genomen. DUIVENSPORT. Op de Zondag j 1. gehouden jaarlijksche vergadering der postduiven vereeniging „De jeugdige Vliegers" werd het bestuur als volgt samenge steld. Th. Trimbach voorzitter. Th. v. d. Geld le secretaris. J. Verwiel 2e secretaris. J. v. Veldhoven penningmeester. L. Verhoeven commissaris. Dit blad wordt schier in ELK gezin van Waalwijk gelezen de meeste plaatsen der en in Langstraat ALGEMEEN. en erin. WAALWIJK.

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 3