Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen Nieuwe kerk van SI, lan. Firma Denis Poierrié De nieuwe Kerk." Den Bosch, KOFFIE EN THEE. NUMMER 90 WOENSDAO 11 NOVEMBER 1925 48e JAARGANG. UITGAVE: - WAALWIJKSCHE Telefoon No. 88. STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Teleur.-Adres: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN, EERSTE BLAD. Het zal niemand verwonderen dat wij een speciaal woord wijden aan de voor 'onze parochie en de gemeente zoo gewichtige gebeurtenis, de inzege ning en het in gebruik nemen der nieuwe kerk van St. Jan op morgen Donderdag 12 November a s. En al is het te betreuren dat door ziekte van onzen beminden Kerkvorst, Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's-Her- togenbosch, de consecretarie niet tegelijk kan plaats hebben en daardoor grootere plechtigheid aan dit heugelijke feit op dezen dag kon worden bijgezet de belangrijkheid van den dag nu onze parochie bezit gaat nemen van zulk een prachtig Godshuis, is er niet te minder beteekenisvol om voor het godsdienstig leven onzer plaats. Op de eerste plaats mogen we God danken, dat zulk een reusachtig en gevaarlijk bouwwerk geheel zonder ongelukken is afgetoopen, iets wat zeker zeldzaam zal gebeuren en mede te danken is aan de goede zorgen van de aannemers, de heeren Thunnissen en Van Sambeek te Heemstede, die hun naam als bekwame kerkenbouwers in elk opzicht alle eer hebben aange daanniet minder aan den alles over- zienden, kalmen en kranigen uitvoerder, den heer Huiskes, die werkelijk de uitvoering op voorbeeldige en onver beterlijke wijze heeft geleid. De heer van Roy, de bekwame opzichter, heeft z'n patroon, den heer Valk, architect der kerk op hoogst verdienstelijke wijze bijgestaan en was de welwillendheid tegenover iedereen, die de vordering van dit gebouw gaarne wat meer van nabij volgde. Wij noemden daar terloops reeds de naam van den architect, den heer Valk •uit 's-Bosch, die z'n naam met dit monument heeft gemaakt en wiens roem het zal blijven in lengte van dagen. Wij hebben reeds meermalen de ge legenheid getnd een beschrijving te geven van dit grootsche werk of een foto daarvan op te nemen, ook hier achter vindt men nogmaals meer details. Wij volstaan met de opname van dat artikel, waar de meesten onzer ge trouwen in 't feestnummer van „'t Kerk klokje" tal van bijzonderheden zullen hebben gevonden. Een groot deel onzer lezers trouwens hebben het bouwwerk meermalen zelf bewonderd. Wat een groote en terechte voldoening moet het voor den ont werper zijn, z'n schepping zoo te hebben zien groeien en tot werkelijk heid worden. Van heinde en verre is "men gekomen om dit monument te aanschouwen; priesters en leeken,,ar chitecten en bouwmeesters van naam hebben het bewonderd, geprezen, misschien ook wel becritiseerd. Terecht zegt Ir. Thunnissen elders „waar zooveel schoons en goeds ge boden wordt, zwijgt de critiek". - Een feit is het dat dit grootsche bedehuis in opzet, bedoeling, opvattirtg en daarstelling schitterend is geslaagd, waarvoor wij hier den genialen architect, den heer Valk onze warme hulde brengen. Hij verdient den hartelijken dank van Waalwijks ingezetenen, katho lieken niet alleen. Op de laatste plaats en hier bedoeld als de voornaamste plaats, komt de figuur van onzen pastoor, den Zeer Eerw. Heer N. van Riel, die hier een levens-ideaal ziet verwezenlijkt. Wat een voorrecht voor hem en zijne parochie in de betrekkelijk korte jaren, dat hij onder ons is en werkt, onder ons wordt geliefd, geëerd en gehoogacht,zulk een werk te kunnen totstand brengen. Hij toch is de man van het eerste idee, de man die deze eerste ge deelte dusdanig wist te omlijnen, dat zij in het brein van den bouwmeester tot rijpheid kon komen, de man die stond en dit is een voorname zaak, voor de groote materieele zorgen Maar onze pastoor, man van initiatief en doorzettingsvermogen, speciaalwaar het geldt de eer van God en 't heil zijner geloovigen, is met energie be gonnen, heeft met kracht doorgezet en met glorie de vele moeilijkheden over- en volle gezondheid van dit alles het middelpunt te zijn. Wanneer wij onze aardrijkskunde- boekjes naslaan en de provincie Noord- Brabant opzoeken, vinden wij over wonnen, daarin krachtdadig gesteund door zijn kerkbestuur, de heeren Jac. Gragtmans, E. W. Klijberg, J. van Iersel, P J. M Sweens en niet te vergeten wijlen den heer Jordanus van Calker. Welk een gloriedag moet het niet zijn voor onzen herder, dit groote stuk van z'n levenstaak en levensdoel op zoo schitterende wijze te zien verwe zenlijkt op dezen dag. Het stemt de Waalwijk enkele bijzonderheden opge- teekend die het karakter van Waalwijk als nijverheidscentrum kenmerken. „Waalwijk, de hoofdplaals van de Langstraat, bezit bloeiende schoenfa brieken en leerlooierijen. Ook is Waal wijk bekend om zijn Rijksvakschool voor Leerlooiers en Schoenmakers met een Rijksproefstation enz." Wellicht wordt eenmaal ook melding gemaakt den bekenden Bosschen architect Valk door wien ons kostbare inlichtingen met de meeste bereidwilligheid werden verstrekt en die de geheele inwendige meubileering en aankleeding, altaren, ambo's, verlichting enz. mede ontwierp, mag gerust geciteerd worden als een der fraaiste specimena der hedendaagsche keck-architectuur. Van welken kant men Waalwijk ook nadert, hetzij vanuit den Polder of door den Baardwijkschen overlaat, van Sprang langs den Watertoren of over den Capelschen Dijk, overal ziet men den slanken toren zich ver heffen met de koperen cijfers van het uurwerk en den geweldigen koepel opduiken te midden der roode pannen daken van de omringende huizen-com plexen. Hier completeeren toren en koepel elkander, de woorden logen straffende. van een architect die be weerde dat toreri en koepel bij elkaar gezet, vloeken. Wij zeiden reeds dat deze kerk gebouwd is op Byzantijnschen grond slag en dat zij niet is een ByzantijnscHe kerk zooals velen meenen. Onze oudste katholieke kerken welke gevonden worden in Armenië, zijn meestal alle koepelkerken centralen. Naar dit oudste beeld werden onder meer gebouwd de Aya Sophia" te Contan- tinopel, de San Marco te Venetië, de Carolingsche kapel te Aken en te Nijmegen en thans ook deze kerk. Bij het binnentreden reeds wordt men getroffen door de religieuse stem ming die van het kerkgebouw uitgaat. Inderdaad, bij den bouw is er naar gestreefd stemming te scheppen. Men behoort kerken te bouwen voor het hart, niet voor het verstand, en alles werkt mede om die stemming te ver wekken. Bij de beperkte diepte en aanwezi ge vrij groote breedte van het terrein moest wel vanzelf voor het belangrijke aantal ^'zitplaatsen pl.m. 1200, een centraal gebouw ontstaan. Waar bui tendien de kerk ingebouwd kwam te liggen, was het noodzakelijk een koe parochianen tot dank en hulde aan zijnen eminenten herder; het zal den herder tot groote voldoening en vreugde strekken, wanneer deze prachtige Gods tempel z'n doel het meest nabij komt, wanneer hij zal zijn een krachtige stoot tot de verlevendiging van het geestelijk en godsdienstig leven in zijne parochie. Moge dit heugelijk feit daartoe een nieuwe toekomst openen, dit hopen wij ook voor de gemeente Waalwijk, waarvoor dit prachtig monument in zoo menig opzicht, ook als zoodanig, van de allergrootste beteekenis mag worden geacht. Moge het den ZeerEerw. Herder gegeven zijn vele jaren in volle kracht van de imposante Internationale Ten toonstelling voor Schoen- en Lederin dustrie 1925 die in grootschheid van opzet die van 1903 verre overtreft. Een bijzonder .feit van blijvende beteekenis zal echter weldra aan den naam van Waalwijk vastgeknoopt wor den dat ook in andere kringen dan die der Schoen- en Ledernijverheid, belangstelling, groote belangstelling zelfs zal vermogen te wekken, en dat is het bezit eener prachtige, nieuwe R. K. kerk, toegewijd aan den H. Johannes den Dooper, die op dezelfde plaats verrijst waar eenmaal de oude kerk zich verhief. Inderdaad, dit nieuwe bouwwerk, op Byzantijnschen grond slag opgetrokken naar plannen van peldak te maken-dat de omgeving door zijn volume kan beheerschen. De lichtramen moesten zoo ontworpen worden, dat de ramen op eenigen af stand boven de gemiddelde huizen hoogte zichtbaar werden. Het grond plan werd tevens beheerscht door de eigenaardige eigendomsgrens van het terrein. Mede in verband met een regelmatige verlichting, een van de belangrijkste factoren van een interieur ontstonden de verschillende uiterlijke vormen, waardoor een beheerschte speelschheid zich bij het trillende spel der omgeving richtte op het interieur. Het werd als ruimtelijke eenheid opgevat en alle zorg werd besteed aan prettige ruimte-ontwikke- Verwersfraat 44 Telephoon 421. SPECIALITEIT IN Koffie, Preanger 1.30 per pond. Java 1.20 Java Melange. 1.10 Santos Superior. 0.95 Dagelijks versch gebrand. Thee, Oranje Pecco 1.90 per pond. Pecco Souchong 1.75 China Congo 1.60 Eigen Melanges. 35548 ling met als voornaamste punt het Sanctuarium, het Heilige der Heiligen. De detailleering en het kleurengam ma werden zoo gekozen dat eentonig heid werd vermeden, doëh zonder de minste aandacht te trekken opdat men niet werd afgeleid van de handelingen die aan het hoofdaltaar zouden ge schieden. Hinderlijke lichtbronnen, zoowel van kunstlicht als van dag licht werden, zooals reeds gezegd, vermeden, wijl deze lichtbronnen, brutaal kunnen zijn en steeds de aandacht afleiden. Het electrische licht wordt geprojec teerd terwijl in den grooten koepel, wiens spits bekroond wordt door een kope ren, dubbel doorgestoken kruis, het idéé verwezenlijkend van uitstraling,dus monstransvorm, een lichtbron kan wor den aangebracht die met Kerstmis b v. in zachten gloed door de ramen naar buiteil schijnen zal. Een kerkgebouw ontwerpen is op de eerste plaats een inwendige ruimte sqheppen met als voornaamste punt het priesterkoor met hoofdaltaar, een stemmingsvol jgeheel geven dat niet afleidt en vooral indruk op het gemoed maakt door kleur en lijn. Wij zeiden het reeds, men behoort kerken te bou wen voor het hart, niet voor. het ver stand en die stemming verkrijgt men reeds bij de eerste schrede die men in deze kerk zet. Om practische reden werd een tegel- lambrizeering aangebracht alsmede een stemmige kolombekleeding in lunel rubané ter menschenhoogte welke aan de indrukwekkende afmetingen schaal geven. Het hoofdaltaar met priester koor, aan weerszijden afgesloten door een balustrade in bleu beige, en in de geheele frontbreedte door een groote marmeren communiebank me] tafel- vorm, werden zoodanig verhoogd aangelegd dat de priester, zelf wan neer de geloovigen knielen, bij de Consecratie b.v., zichtbaar is aan het altaar te voeten uit. In het prachtige hoofdaltaar(altare fc>rivilegiatum quotidi- anum perpetuum) van cypolino grec en bjeu beige, is uitgedrukt de offer tafel, het reliekengraf en de Calvarie berg (deze laatste in brons) overhuifd met een gedreven en a jour bewerkt koperen ciborium (evenals het altaar zelf vervaardigd door de firma A. Haan te Antwerpen). Aan den hoofdingang is bijzondere zorg besteed. De ver vooruitstekende vleugelmuren ter menschenhoogte, volgend in voorgaande zware pylo nen (waarop een gewicht van 250.000 K.G. kan drukken) en naar binnen toe verjongend, noodigen niet alleen tot ingaan, maar hebben de bedoeling een voorbereiding tot het inwendige te bewerken en het wereldlijke af te sluiten. Met de stöelenberging, ge plaatst ter weerszijden van* de zij ingangen, heeft dezelfde bedoeling De Echo van het Zuiden, Waalwyksche en Laiijcstraatsche Courant Dit blad verschflnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rfjk 1.40. Brieven, Ingezonden stukben, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. PrtJ» der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.60. Reclames 40 cent per regel. Bfl contract flink rabat Advertentiën moeten Woensdag en Vrfldag des morgens om uiterlijk 0 nur ln ons bezit ■Qn. V N. H. J. VAN RIEL, Pasfoor van St. Jan Baptist,

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 1