voorgezeten. De sacristie, met bij- behoorende ruimten, moesten het licht in het priesterkoor doorlaten en daardoor ontstaat vanzelf het meest speelsche silhouet. Rechts van den ingang bevindt zich een kapel, waar de geloovigen, ook al zou het Sanctuarium afgesloten zijn, hunne devotie tot het H. Sacra ment b.v. kunnen voldoen. Deze kapel kan met een traliehek van het eigen lijke kerkgebouw gescheiden worden. Links bevindt zich, eveneens van het gewijde gedeelte afgesloten, de poly- gonale doopkapel, geheel liturgisch opgelost en ter vermijding van eene zekere saaiheid met colonnades be kroond, evenals de torentjes aan het priesterkoor, waaronder de zijaltaren van palissander en ebbenhout ver- schoonste bouwwerken op kerkelijk architectonisch gebied, ook hare in wendige voltooiing. Nog enkele da gen en de geloovigen zullen tot den nieuwen tempel opgaan die hun trots zal uitmaken, hun rechtmatigen trots, want architect Valk, die met deze kerk ongetwijfeld voor goed zijn naam zal hebben gevestigd, heeït hier iets majestueus, iets grootsch tot stand gebracht dat zich als een aureool aan zijn naam zal verbinden, terwijl Wij tevens de hoop uitspreken dat Pastoor Van Riel nog vele jaren met voldoening naar dit trotsche Heilig dom zal mogen opzien dat gedurende zijn herderschap is verrezen. Hsgz. werkt. Met de betonwerken van de kelders en betonbalken der kerk werd half Januari 1924 begonnen. De geheele fundeering en kelders kwamen einde Maart gereed en hadden door den langdurigen winter belang rijke vertraging ondervonden. Begin April werd met de metsel- werken aangevangen en was ook de ophooging van het terrein gereed ge komen. De Westzijde van het gebouw was begin juli reeds 5 M hoog; tevens werden de platte afdekkingen boven de processiegangen aangebracht en de groote boogformeelen voorden koepel gesteld. vaardigd, geplaatst zijn. Deze a jour bewerkte colonnades geven een speel sche verfijning. De processiegang rondom de kerk welke plat werd afgedekt terwiile der verlichting, bevat den Kruisweg. Bij zondere zorg werd besteed aan het stemmig kleurgamma, vooral voor de marmersoorten, (cypolino grec lunel rubané en bleu beige) om de daar aan verbonden wuftheid te vermijden, want marmer is een mondain artikel dat feitelijk niet in kerken zou thuis moeten hooren. De hoofdtoon, gele baksteen, het specifiek Nederlandsche, natuurlijke bouwmateriaal, nuancee rend in goudgeel met vermiljoen rood, werd getemperd door groen verglaasden baksteen, de kolombedek king met geelgrijs- en zwart marmer, zooals wij reeds zeiden lunel rubané en bleu beige voor het priesterkoor, met blauw-groen Grieksch marmer (cypolino grec) afgezet met zware banden. De vloer van het priester koor is in stemmig rood met een looper in kruisvorm in zwart marmer. De ramen hoog boven in dén reus- achtigen koepel (glas in lood) stellen voor de 4 groote en de 12 kleine profeten. Dit is een creatie van Willy Wiegmar.s met medewerking van prof. Ligtenberg O. F. M. uit Utrecht voor de iconographie. Vermelden wij nog de twee ambo's in cypolino grec en bleu beige waarop bij plechtige gelegenheden het Epistel en het Evangelie worden gezongen. Van de meubileering dér oude kerk is zooveel mogelijk behouden geble ven voor de nieuwe, n.l. de gebeeld houwde biechtstoelen, banken en orgel, die alle in uitstekenden toestand ook thans nog gebezigd kunnen worden. Ten slotte willen wij nog'n woordje wijden aan hen die medewerkten om dit wondergewrocht tot stand te bren gen. Eere wien eere toekomt! Wij vermeldden reeds den'heer A. W. Valk aan wiens scheppend brein het ontwerp voor dezen tempel ontsproten is. Aannemers zijn' de firma Thun- nissen en Van Sambeek uit Heemstede, uitvoerder de heer Huiskes uit Velseroord, opzichter de heer Van Roij uit Den Bosch. De electrische verlichting is werk van „Electra" uit Den Bosch, de centrale verwarming in roostervorm wordt geleverd door Huygen en Geveke uit Amersfoort, die hunne sporen op dit gebied reeds lang verdiend hebben en die met de firma Pruys van Apeldoorn o.m. de groote groepsverwarming te Wasse naar (Rijksdorp) tot stand brachten. De eikenhouten banken die de oude completeeren zijn afkomstig van de Stoomhoutdraaierij en Meubelfabriek Wageningen, het groote uurwerk van de firma Eysbouts te Asten. Wat het carillon betreft, dit is een vrome wensch, die naar wij vertrouwen, eerlang in vervulling zal gaan. Wij vestigen er de aandacht op, dat bij het voor kort te Den Bosch ge houden Beiaard-congres de Waalwijk- sche toren die als carillonstoren is bedoeld, een punt van bespreking uitmaakte. De koperen dakbedekking der koe pels werd uitgevoerd door de firma Kwakernaat uit Nijmegen, terwijl de diverse marmersoorten werden gele verd door de firma Vanvoordeldonk uit Den Bosch, aan wie een woord van lof en van hulde voor correcte en tijdige levering niet mag onthouden worden. Dr. Jos. van Gils zegt o.m. in een artikel over „Twee Waalwijksche Martelaren" in 't feestnummer van „Het Kerkklokje" 't volgende: Mag ik hier 'n wensch bijvoegen? Waalwijk moge tenminste bij verdere uitbreiding, de martelaren Paulus Gerards en Andreas Zijlmans eeren door hun naam aan een straat te geven. Ook een Nassau-straat is reeds om de historische betrekkingen van twee kloosterzusters uit 't doorluchtig huis van Nassau, die in Nazareth te' Waal wijk den kloosterlijken staat beleefden, volkomen gerechtvaardigd. Bij de ingebruikneming van het prachtige nieuwe Godshuis moge Waalwijk zijn beroemde oude ge schiedenis niet vergeten, dus èn straat namen èn eenvoudige gedenksteenen. Inzegening der nieuwe kerk. A.s. Donderdag, 12 November, zal de nieuwe parochiekerk, met speciale volmacht van den Bisschop, door den ZeerEerw Heer Pastoor plechtig wor- 1 den ingezegend. De inzegening der kerk zal beginnen om half tienna de inzegening zal het Allerheiligste Sacrament van de noodkerk naar dé nieuwe kerk worden overgebracht en daarna zal de eerste plechtige M. Mis in de nieuwe kerk aan God worden opgedragen Daar tijdens de inzegening niemand in de kerk mag aanwezig' zijn, tenzij alleen de dienstdoende Geestelijken, worden de Geloovigen verzocht de kerk eerst dan binnen te gaan, als na de inzegening de hoofdingangen der kerk zullen geopend worden. Dit zal zijn omstreeks 10 uur. Teneinde geen stoornis te brengen in de Sacraments processie, worden de geloovigen ver zocht tijdig in de kerk aanwezig te zijn. In de n'euwe kerk zullen in 't ver volg op de Zon- en Feestdagen de H. Missen zijn ,om 6 en 8 uur en de Hoogmis om 10 uur. Zoo nadert pu deze maehtige kerk, die terecht doorgaat voor een der Eenlge data betreffende de werkzaamheden aan de nfeuwe kerk. Einde Juli 1923 werd aangevangen met de voorbereidende maatregelen, welke moesten worden getroffen voor dat met den eigenlijken bouw kon worden begonnen en die bestonden in de terreinafzetting, het optrekken van de noodige hulpgebouwen voor opslag van materialen, kantoren voor directie en aannemer, benevens de werkplaatsen. Vervolgens het uitzetten, d.i. het daarstellen van die afmetingen en richtingen, waardoor de plaatsing der begrenzende muren, tevens de plaats van de kolommeil komt vast te staan. Nadat deze voorbereidende maat regelen. hadden plaats gevonden, werd begin September met het grondwerk begonnen, dat bestond in het verwij deren van de teelaarde, puin en veen, welke laatste werd aangetroffen in de gedempte sloten, waarvan het geheele terrein in alle richtingen was door kruist. Genoemde ontgravingen hadden plaats daar waar de belangrijke steun pilaren voor de omtrekmuren zich be vonden,, onder de kolommen en even eens onder de verwarming- en berg- kelders. Sommige diepten, waarop eerst de oerbodem, d.i. het eigenlijke vaste zand, waarop de fundeering rust, werd aangetroffen, lagen op 2 2.50 M. beneden het terrein. De verschillende grondboringen, die voor het grondonderzoek waren ver richt, hadden uitgewezen, dat genoemde oerbodem voldoende weerstand kon bieden tot het dragen van het kerk gebouw. Tijdens den voortgang van het grond werk werd begonnen met het maken van toebereidselen der fundeering- werken, welke van gewapend beton zijn samengesteld. Zij bestaan uit ondersteuningen, welke op regelmatige afstanden onder de muren zijn geplaatst, waarop be tonbalken rusten en uit voeten onder de kolommen. 10 October werd voor een der groote kolommen, welke den koepel ondersteunen, de eerste betonvoet gestort. Het betonwerk voor kolomvoeten en muurondersteuningen vond geleide lijk voortgang, terwijl gelijkertijd het stellen van de bekistingen der beton balken vorderde, benevens die van den torenvoet. 13 November werd aangevangen met het storten der torenfundeering, waar aan alleen plm. 100 M3 beton is ver- Op 1 September werd het houten- kap-constructiewerk voor het dak der sacristie aangebracht, met welke wer ken eenige weken later voor de lager gelegen daken en koepeltjes der kerk werd begonnen. Genoemde houten kapconstructies vinden hun steun op een over de doorgaande omtrekmuren van het ge bouw aangebrachten gewapend-beton- ring, welke tevens diens't doet ter ondervanging van den druk der ge welven. Hierna concentreerden de werkzaam heden zich meer op den bouw van den koepel en toren en werd ook een aanvang gemaakt met welvenmet het laatste werd 24 November be gonnen in de doopkapel en vervolgens met de processiegangen. 13 Januari 1925 was de hoogte van 20 M. bereikt van het metselwerk der koepelmuren en kon evenals over de andere muren de gewapend-betonring worden aangebracht, welke dezelfde taak heeft als boven, n.l. de onder vanging van den druk van het gewelf en tevens dient tot plaatsing der ijzeren koepelkap. Met het stellen der ijzeren koepelkap constructie werd 7 Februari begonnen en kwam men 10 Maart gereed, waar na met de houten bedekking kon worden aangevangen, 14 April werd begonnen met welven van den grooten koepelhiermede kwam men 6 Mei gereed, zoodat dit werk in 3'/2 week was voltooid. Intusschen kwam op 20 April het metselwerk van den toren ter hoogte van 50 M. en werd begonnen met het aanbrengen van den spits, die 13 Mei gereed kwam. Geleidelijk werd doorgewerkt met de koperbedekking, welke half Juli gereed was, zoodat hieraan ruim een half jaar is gewerkt. 23 Juni was de opbouw buiten vol tooid en werd verder aan de afwerking binnen gearbeid, alsook aan de egali- seering van het terrein. Aan het gebouw werden bijna 2.000.000 stuks baksteen verwerkt, ongeveer 20.000 K.G. koper voor dak. bedekking, voor de ijzeren koepelkap constructie ongeveer 40 000 K.G ijzer en aan natuursteenen, banden en dorpels in de gevels meer dan 100 M3. De hoogte van de torenspits is 65 M. en van den koepel 40 M. boven de straat. De kruin van het koepelgewelf ligt 28 M. boven den kerkvloer. „Kerkklokje". GEMEENTERAAD. SPRANG-CAPELLE. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeentf op Dinsdag 3 Novem ber des middags ten 3 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Meijer. Ongeveer kwart over drie uur opent de Voorzitter de vergadering'; afwezig met kennisgeving de heer Zwart. De notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. De Voorzitter deelt mede,- dat de leening, waartoe in een vorige verga dering ie besloten, is geplaatst en wel bij de Gemeente Credietbank f2400 en bij de Boerenleenbank alhier f 30 500. Schrijven van Ged. Staten waarbij wordt medegedeeld, dat ze de beslis sing van de goedkeuring van het raads besluit tot overname van den polder weg, alsnog verdagen. Schrijven van den Minister, waarbij wordt medegedeeld dat het maximum aantal vergunningen voor deze ge meente is terug gebracht tot 15. Voorzitter. Dit aantal wordt hier nog niet eens bereikt. Schrijven van Ged. Staten betreffende overname Hooge-Vaartschen weg. Ged. Staten zeggen bereid te zijn om dezen weg over te nemen .wanneer de ge meente genegen is den weg eerst goed in orde te maken. Het onderhoud van den weg wordt geschat op f 788 per K.M. per jaar. Wordt voor kennisgeving aangeno men. Schrijven van de Gezondheidscom missie te Waalwijk houdende het be richt, dat de bijdrage voor de gemeente Sprang-Capelle in verhouding van Waalwijk veel hooger is. omdat men in Waalwijk zelf iemand heeft die belast is met het toezicht op de wo ningen. Michael. Dan kan iedere gemeenten wel iemand daarvoor aanstellen, dan heeft de heele Gezondheidscommissie geen reden van bestaan meer. Van den Willigenburg. Als wij nu daarvoor f 80 moeten betalen en wij benoemen hier iemand op een salaris van f 50, dan is dit voor de gemeente nog een voordeel van f30. Voorzitter. Wij zullen dat eens onder de oogen zien. Schrijven van L. van Worm waarin hij prijsopgaaf geeft van 6 slangen- wagentjes. Voorzitter. Dat zijn van die wagentjes zooals we die gezien hebben in Waal wijk in de Putsteeg. Die zijn goed en heel gemakkelijk. Die wagentjes nu wil v. Worm leveren voor f 105. Bik kers, die groote firma, rekent er f 118 voor. Ik voor mij zou eens met een wagen een proef nemen, bevalt dat goed, dan kunnen de andere ook worden besteld Een verzoek van de vereeniging Ons Middelbaar Onderwijs om f 100 subsidie per leerling te willen verlee- nen, alsmede een verzoek van de harmoniën „Kunst na Arbeid" en „Sirena" om subsidie, worden bij de behandeling van de begrooting ter sprake gebracht. Schrijven van de hoofden der open bare lagere scholen houdende het ver zoek om de huur van hun woningen te willen verlagen, aangezien ook hun salaris -belangrijk is verminderd. Zal eveneens bij de behandeling van de begrooting worden besproken. Verzoek van P. H. Konings, hou dende het verzoek om hem ontheffing te willen verleenen van een perceel grond dat hij in erfpacht heeft. De heer Middelkoop heeft daartegen geen bezwaar, maar geeft in overwe ging dat goed wordt opgelet of het van het kadaster wordt afgeschreven. Overigens acht hij het ook in het belaag van de gemeente dat zij die erfpacht loslaat. Verheijden.. Het algemeen belang gaat men prijs geven. Het is allemaal niets anders dan poppenkast geweest. Ik zal hier geen namen gaan noemen, die het hooren willen, hooren het toch wel. Van den Willigenburg. Hij moet ook de kosten betalen. Schrijven van de Waterleiding Mij. inzake het gebruik maken van de brandkranen in voormalig Vrijhoeve- Capelle. De Voorzitter zegt dat uit dit schrij ven heel duidelijk blijkt dat men. als niet wordt aangesloten, geen gebruik gemaakt mag worden van de brand kranen en dat de bewonets 20 pCt. meer moeten betalen als die welke wonen in een gemeente die wel is aangesloten. Wil men alsnog voor Vrijhoeve- Capelle aansluiten, dan moet men een aandeel nemen van f 28720 altijd wanneer het Rijk nog bereid wordt gevonden om op dezelfde voordeelige voorwaarden dat geld voor te schieten. Oerlemans De rentestandaard is in tusschen ook weer heel wat lager ge worden. De heer Michael geeft in overwe ging om op het moment niet aan te sluiten. Het bestuur van voormalig VrijhoeveCappelle heeft ook geen aansluiting willen hebben en als het Rijk onverhoopt die gelden niet meer meer op die voordeelige wijze be schikbaar stelt, dan1 staat men voor groote uitgaven te kijken. Laat de Waterleiding Maatschappij dan maar niet met haar werk doorgaan. Het moet toch voor die Maatschappij een groot belang zijn dat ze zooveel mo gelijk aansluitingen krijgt. De leiding ligt er toch al, men kan zoo maar water geven en daarom zou ik nog maar eens zien. Ze zullen toch, als ze verstandig zijn, wel eieren voor hun geld kiezen en zeggen beter een half ei dan een ledige dop. Oerlemans. Ik geloof ook wel, dat de beste weg zal zijn om het aan te houden. Voorzitter. Dan zit je met de brand kranen. Verheijden Nu zou men er van willen profiteeren. Waren de gemeenten zelf standig gebleven, dan zou men het niet hebben gekregen. Van den Willigenburg. Men kan de kat nog eens uit den boom kijken, maar ik betwijfeld of men daarmede succes zal hebben. Uit een conferentie die ik eens heb gehad is mij dujdelijk ge bleken, dat men aan de Waterleiding niet werkt als een koopman maar als een ambtenaar. Een koopman zou zeggen hoe meer aansluitingen hoe beter, maar zij niet althans die indruk heb ik gekregen. Vooral met het oog op brand hoop ik dat een en ander niet teveel op de lange baan zal worden geschoven. De heer Verheijden zegt, dat de di rectie de goede kant niet uit wil. Die menschen behandelen daar de zaak niet als een commescieele zaak. Omdat er toch bij brand wel water te krijgen is, zou hij de kat nog maar eens gerust uit den boom kijken. Door sommige leden wordt in ver trouwen het middel om bij brand toch water te krijgen, aan de hand gedaan. Met algemeene stemmen wordt be sloten deze kwestie voorloopig nog eens aan te houden. Schrijven van Ged. Staten inzake de schoolkwestie. Naar aanleiding dat de raad geen f 30.000 heeft beschikbaar willen stel len voor het bouwen van een school met den Bijbel, zeggen Ged. Staten, jdat er nog een middel overschiet en, dat is dat de raad zelf een school laat bouwen. Dat kan als men tot-overeen stemming kan komen met het bestuur. De heer Michael vraagt hoe het voorstel van Burg. en Weth. is. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor f 30 000 op de begrooting te brengen. De heer Michael kan zich daar niet mee vereenigen. In de vergadering van 1923 is het Bestuur toegezegd dat op de medewerking van den Raad kan worden gerekend. Men zou een ge deelte van de openbare school in de Heistraat disponibel stellen. Het bestuur heeft dat aanbod niet II. W. VAI.K. INTERIEUR DER NIEUWE KEftK.

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 2