Meisjes PUROL. aangenomen en daarmede wasvoorde i meerderheid van den Raad de zaak afgeloopen, want die wenschten alleen eenigë lokalen van de openbare school beschikbaar te stellen en nu komen Ged. Staten met een geheel ander voorstel. De heer van Willigenburg merkt op, dat dit besluit niet is goedgekeurd en daarmede van zelfs is komen te vervallen. De heer Michael zou het dan maar verder laten loopen. De heer Kerst zegt dat de eerste aanvraag in 1922 is gedaan. Later is eer^ deel van de openbare school aan geboden, wat door het bestuur om redenen die ook door de autoriteiten zijn gebillijkt, niet is aangenomen. Voorzitter. Op de eerste vergadering is besloten dat de Raad hare mede werking zou verleenen. Later is men gekomen met een voor stel om de openbare school in de Heistraat op te heffen, maar dat is niet aangenomen. De heer Van Willigenburg merkt op dat de Raad zich thans moet uitspreken. Eerst is men gekomen met een voorstel om de openbare school op te heffen, wat de Raad niet heeft aangenomen. Toen heeft de Raad besloten om de helft van de openbare school te geven, welk raadsbesluit door Ged. Staten en de Kroon niet is goedgekeurd. Dit laatste besluit kan dus niet wor den uitgevoerd en daar kunnen Ged. Staten ook niet op terugkomen. Daarop is het bestuur gekomen met het verzoek een bedrag ter beschikking te willen stellen en dal voorstel is door den Raad verworpen en nu komen Ged. Staten vragen om zelf een school te bouwen, wat kan, indien de Raad overeenstemming met het bestuur tracht te krijgen. De heer Michael blijft bij zijn stand punt dat geen nieuwe school nfoet worden gebouwd. Waarom moet een nieuwe school worden gebouwd als er ruimte voldoende is om in de openbare school te komen Waarom zal men zoo met de centen gaan morsen Wij hebben onze goede wil laten zien. De heer Oerlemans zegt dat men zijn standpunt in deze kent. Zooals hij* nu de zaak echter beziet, moet hier de Raad thans beslissen en dan komt het hem voor dat op het voorstel van Ged. Staten moet worden ingegaan, aangezien het anders wel eens zou kunnen gebeuren dat men den duursten weg moet bewandelen. Art. 77 van de Lager Onderwijswet laat open dat wij nu in overleg met het schoolbestuur zelf een school bouwen. Doet men dit niet, dan zal een post van f30 000 daarvoor op de begrooting worden gebracht. Michaels. Maar in de openbare school is toch nog ruimte genoeg. Oerlemans. Dat men dat niet wil is vreeselijk genoeg, maar daar is nu eenmaal niets meer aan te doen. Michaels. Ik zou het eenmaal in genomen standpunt handhaven. Oerlemans. Men heeft hier nu tus- schen twee kwade zaken te kiezen. Michaels. Op grond waarvan hebben wij geweigerd, op het verzoek in te gaan. Omdat ze het aanbod om de helft van de school te krijgen, niet hebben aanvaard. Waarom hebben ze dat niet aanvaard. Kerst. De Minister heeft dat gemo tiveerd. Mihaels. De Minister komt ons hier dan op heel groote kosten jagen. Verheijden. De vraag is maar of de Minfster wel goed op de hoogte is gesteld want er hadden wel degelijk 2 speelplaatsen gemaakt kunnen worden en twee geheel afzonderlijke ingangen. Zonder al te groote kosten te maken, had men daar goed twee afzonderlijke scholen kunnen maken. Michael. Het zou niet noodig zijn geweest dat een prikkeldraadversper- iing moet worden aangebracht. Voorzitter. Er is toen eenteekening van een en ander overgelegd met dén uitweg er bij. Verheijden. Ik heb er nog bitter spijt van dat ik geen uittreksel van de kadastrale kaart heb genomen en deze Minister Visser ben gaan aanbieden.' Michaels. De heele kwestie is maar dat het bestuur eenmaal heeft gezegd we willen, zullen en moeten. Ze drij ven door en kijken niet of het de ge meente veel geld kost. We willen, zullen en moeten een mooie school hebben, dat hebben ze nu maar eenmaal in het hoofd gezet Wie zegt dat er nog zooveel kin deren naar de school zullen komen als in 1923 is opgegeven en er moet toch ook rekening gehouden worcjen dat tegenwoordig 48 leerlingen in een klas mogen zitten. Als men de zaak nog eens goed onderzoekt, zal men wel zien dat men met een paar klas sen van de oude openbare school goed kan volstaan. Van der Hoeven. Had men, zooals Burg. en Weth. toen hadden voorge steld, de oude openbare school in de Heistraat opgeheven, dan was alles aan kant geweest, Michaels. Waar had men dan met de kinderen moeten blijven wier ouders openbaar onderwijs voor hun kinderen verlangen. Van der Hoeven. Volgens de lijsten bleven er haast geen over en die kon den goed naar het Dorp naar school gaan of naar Vrijhoeve-Capelle. Verheijden. Die lijsten zeggen niets. Dat gekwansel met die lijsten kennen we. dat is door heel Nederland 't zelfde. Kijk maar eens wat er in Arnhem is gebeurd. Er zullen hier heel wat ouders zijn die er tegenwoordig anders over denken dan in 1922 De heer Kerst merkt op dat men zich aan de wet heeft te houden. |De heer Michaels wil buiten de wet om gaan en daar zal men niets mee be reiken, want men moet gelijke rechten geven. De heer Michaels zegt dat hij niet buiten de wet om wil gaan. Van begin af aan heeft hij gezegd te willen mede- WRIJFWAS werken en dat is bewezen. Maar het bestuur is nooit tevreden geweest, dat heeft altijd een heele dure school willen hebben en dat heb ik altijd trachten te voorkomen en zal ik blijven doen tot zoolang de gemeente er niet finantieel beter voor koint te staan Men moet niet gaan draaien, want al dat gedraai is spoedig genoeg te achterhalen. Ik ben niet tegen de Christ..school, ik ben er alleen maar tegen dat het zooveel geld moet kosten. Verheijden. Wij hebben zooveel willen geven als noodig is. Wat zal het nu worden als we tot geen overeenstemming kunnen komen Dan zal een bedrag op de begrooting daarvoor worden gebracht, maar als we dan die begrooting niet goedkeuren, wat dan De heer Van Willigenburg wil niet onaangenaam zijn, maar moet hier op merken dat Burg. en Weth. hier hebben te doen wat de wet voorschrijft. i Verheijden. Wanneer de zes tegen stemmers consequent blijven, welnu, laat dan de zaak, hoe ook, maar door gedreven worden. Wij hebben het recht met ons zessen iedere begrooting, zoolang renten en aflossing der nieuw te bouwen school daarop voorkomen, af te stemmen. Van Willigenburg. Dan zouden ten slotte toch Ged. Staten wel ingrijpen. Verheijden. Dat zou mij in zulk een geval volkomen koud laten, hoewel ik hier openlijk verklaar dat ik trots alles wat gebeurd is, het grootste respect heb voor heeren Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, van wie ik er verschillende persoonlijk reeds jaren ken en die getoond hebben Capelle niet ongenegen te zijn. Oerlemans. Ik ben het met de heeren eens, wat gebeurd is, is nooit goed te praten, maar de kwestie nu is wat is het beste? Wij moeten uit twee kwade zaken kiezen en dan komt het mij voor dat we op het voorstel van Ged. Staten moeten ingaan, dan heb ben we nog eenige medezeggingschap en anders niet; dan hebben wij ten slotte niets anders te doen dan wat ons gezegd wordt. Verheijden De toekomst van de school zit 'm tenslotte in het hoofd der school, niet in het schoolbestuur. De heer Kerst merkt op dat de ge schiedenis toch anders heeft bewezen. In de Heistraat had men toch een schoolhoofd die tot ver in den omtrek goed bekend was en toch waren er toen een 60 kinderen die naar de Chr. school op den Loonschendijk werden gedaan. Dat was toch uitsluitend een principieele kwestie. Verheijden. U bent toch altijd in de Heistraat op school geweest met goed vinden van Uw ouders. Kerst. Neen, er was destijds geen andere gelegenheid. Verheijden. Mijnheer Kerst, is het niet diep treurig, is het geen schande zooiets tegenover twee Capelsche hoof den van scholen te zeggen die reeds zulk een hoogeri leefiijd hebben be reikt en aan wie Capelle zooveel -te danken heeft. Aan die twee hoofden hebben meer dan 100 jongelui het te danken dat ze een Universitaire op leiding hebben gekregen. Dat zijn de heeren W. G. Treffers en Bruno de Noo geweest Twee of drie Uwer broers, die onder de intellectueelen in ons land worden gerangschikt," heb ben van den heer Bruno hun eerste opleiding genoten. Hij, het eminente hoofd heeft het fundament gelegd. Is dat nu de dank die men den eer- waardigen grijsaard in een openbare vergadering brengt. Het is gewoon treurig. Het is een groot schandaal. De geheele omtrek was jaloersch op deze twee hoofden van scholen die men toen in Capelle had. Kerst. Ik heb gezegd als er een Chr. school was geweest, dat ik daarheen zou zijn gezonden Verheijden. Ik denk dat U zich danig vergist. Ik ben persoonlijk op een der eerste neutrale kostscholen hier te lande geweest, terwijl er toen reeds confes sioneele bestonden, maar mijn vader wenschte goed onderwijs en daar waar verdraagzaamheid werd geleerd Verder was ik in 't Walenland nog een paar jaar .op eene katholieke Mid delbare school tevens kostschool en heb daar als eenig Protestant nooit last van mijn geloof gehad. Ik had er vele vrienden. Men zegt de ouders roepen om een Chr. school maar in werkelijkheid zijn al die ouders maar marionetten en de touwtjestrekkers zitten achter de cou lissen of komen slechts af en toe maar eens op de vlakte. Ik heb het al meer gezegd en blijf daarbij in het belang der belastingbetalers, geef degenen die persé christelijk onderwijs willen zoo veel lokalen als ze noodig hebben van de Heistraatsche school, maar geen nieuw-bouw, want er zal toch gauw genoeg ruzie komen onder die men- schen. De heer Michaels zegt dat het heel goed bekend is waarom op den Loon schendijk een Christelijke school is gekomen. Dat is gekomen omdat ze in Kaatsheuvel een verkeerd hoofd had den benoemd. Met man en macht heeft men toen geld bij elkaar zien te krijgen om tot oprichting van een Chr. school te komen. Met die gele genheid zijn toen aan de Heistraatsche school een 60 kinderen ontrukt. De heer Kerst zegt absoluut de oude hoofden van scholen geen klap in het aangezicht te geven als hij zegt dat uit een beginsel kwestie zijn ouders hem op een christelijke school gezon den zouden hebben als die er was ge weest. Er zullen er overigens genoeg zijn die hun kinderen liever naar een school met den bijbel zullen zenden. Van Willigenburg. Ik stel voor het voorstel van Ged. Staten in omvraag te brengen. Oerlemans. Er is heelemaal geen bezwaar tegen want later komt het plan toch nog in den raad ikzoum^t het bestuur eerst eens onderhandelen om te zien of met geen goedkooper gebouw kan worden volstaan. Rijken. Daf voorloopig met 2 loka len wordt begonnen, later kan, als dat noodig is, toch nog tot uitbreiding worden overgegaan. Voorzitter. Op het ingediende plan is al door Burg. en Weth voor f9000 gesnoeid. - Oerlemans. Volgens de meerderheid van den Raad was dit plan nog te kostelijk. Burg. en Weth. zouden voor loopig eens kunnen onderhandelen. De heer van Willigenburg acht het de beste weg voor de gemeente om op het voorstel van Ged. Staten in te gaan. Michaels. Dan moet het een beetje anders worden gesteld want zooals dat nu is gedaan, is het zuiver om er iemand in te laten luizen. De heer Oerlemans stelt voor dat zal worden onderhandeld, welk voor stel door den heer Middelkoop wordt ondersteund. De heer Oerlemans stelt voor dat Burg. en Weth. ingevolge art. 77 van de L. O. wet orderhandelen en dan later met een afgerond voorstel in den raad komen. Verheijden. En het meubilair, kan daar niet wat van het overtollige van de openbare school voor gebruikt worden. Oerlemans. Dat alles moet nu juist bij het overleg worden geregeld. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van den heer Oerlemans met algemeene stemmen aangenomen. Een volgende vergadering zal dus met plannen worden gekomen. 3. Aanbieding gemeenterekening en rekening gemeentelijk electriciteits- bedrijf 1924. Wordt in handen gesteld van een commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren Middelkoop, Zwart en Kerst. 4 Aanbieding gemeentebegrooting 1926. De Voorzitter deelt mede dat de in komsten met f 3529 80 zijn verminderd. De opcenten op de gebouwde eigen dommen zijn geraamd op f 3024 59; op de ongebouwde eigendommen f 1425 88; op de personeele belasting f 484185; de opcenten op de ver mogensbelasting f 4200. Verheijden. Dat is een stuk ver minderd. Voorzitter. Ja, vroeger was dat ruim f 6000. De begrooting wordt in handen ge- steld van een commissie van onder zoek, bestaande uit de heeren Michaels, Oerlemans en Rijken. 5. Benoeming van een lid in de Commissie tot Wering van school verzuim (vacature H. Dijk). Wordt met algemeene stemmen be noemd de heer P. J. Holst 6. Benoeming van een lid in de Commissie van Toezicht op het lager onderwijs (vacature H. Dijk). Wordt met algemeene stemmen be noemd de heer P. J. Holst. 7. Wijziging begrooting dienst 1925 Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. 8. Aanvraag om gelden ingevolge artikel 72 der L O wet 1920 voor het bestuur der Bijzondere lagere school te Sprang. Voorzitter. Er moeten nieuwe gor dijnen worden aangeschaft benevens een nieuwe kachel, wat begroot is op een bedrag van f242. Wordt met algemeene stemmen be sloten het bedrag te verleenen. 9 Bespreking verbetering havenweg Labbegat. Voorzitter. Zooals de heeren weten hebben Burg. en Weth. opdracht ge had om daar een verbetering" aan te brengen. De laagste inschrijver is Quirijns geweest voor een bedrag van t 1230, terwijl er was gezegd dat we maar tot f 550 a f 600 mochten gaan. Burg en Weth. willen nu welen wat de raad wil: met verbetering doorgaan of dat men daar op een andere wijze zal voorzien. Als het f 1230 moet kosten een weg van puin en keislag, dan is het beter om den weg, zoover het huisje strekt, met keien te verharden, dan althans verkrijgt men een afdoende verbetering, terwijl de onkosten van onderhoud ook zoo groot niet meer zijn. In Breda kunnen we een partij oude keien koopen voor f45 per 1000 stuks Er zijn er ook van f25 per 1000, maar die zijn te slecht. Oerlemans. Dan zal het zoowat f 2 70 per M2. kosten. Voorzitter. De rest van den weg zou dan verhard kunnen worden met puin. De weg moet men verharden over een breedte van 3'/2 M., anders heeft men er' niets aan. Zoo zal het op den duur niet meer kosten dan wanneer we met puin en steenslag gaan werken, want dan zijn de on kosten zeer groot. De heer Verhoeven kan zich goed met dit voorstel vereenigen. De heer Verheijden dweept niet met puntkeien, maar geeft gaarne toe dat zoo de aangewezen weg is om die boel daar te verbeteren. Het is hier absoluut geen weggegooid geld, in tegendeel het brengt rente. Na nog eenige discussie worden Burg, en Weth. gemachtigd om den weg daar aldus te verbeteren, waarvoor een bedrag van f750 wordt beschik baar gesteld. 10. Bespreking van een ingekomen adres houdende verzoek om vaststelling van een steunregeling voor werkloozen. Van de afdeeling Sprang van den Chr. Transportarbeidersbond is een verzoek ingekomen om een steun- of werkverschaffing in het leven te roepen, aangezien er reeds schoenmakers zijn die zijn uitgetrokken Door den Chr. Bestuurdersbond wordt eveneens in dien geest verzocht. Rijken. Zijn er al veel werkloozen Voorzitter. Ik weet niet hoeveel er zijn. Dat er zijn kan men in de straat wel zien. Rijken. Het is toch opmerkelijk dat het altijd dezelfde zijn. Die werken willen vinden nu nog wel werk Michaels. Ik zou ook niet zoo spoedig met een werkverschaffing komen. De gevolgen daarvan hebben we gezier. en daarom is die werkverschaffingnog maar kort geleden afgeschaft. Straks op de wegen zou er wel iets gedaan kunnen worden Voorzitter. Daar voel ik niet veel meer voor. Bij ons hebben we ze ook op de wegen gehad, maar je ergert je als ge dat alles moet aanzien, Zoo lang je er even naar staat te kijken maar je bent nog niet weg of ze staan weer te kijken. Wij zijn in de gelegenheid om ze in de hei te laten werken bij iemand die een groote hei heeft en die wil laten bewerken De werkzaamheden zouden dan onder toezicht van een inspecteur van de Heide Maatschappij gedaan moeten worden. Door Kaats heuvel is'op die manier onder Tilburg ook gewerkt. De werkeloozen staan dan onder toezicht en hoe harder dat ze werken, hoe meer ze verdienen. Van Willigenburg. Dan kan men nog zien dat het Rijk in de kosten bijdraagt Voor steunverleening draagt ze niets bij. Verheijden Daar hebben ze gelijk in. Wordt besloten Burg. en Weth. te machtigen met den eigenaar van de heide nader te onderhandelen. Rijken. Het is wel'gewenscht dal spoedig aan de Hooge Vaart iets wordt gedaan, anders is men weer dior het harde heen.' Voorzitter. Wij zullen er steenslag opbrengen. Wij hadden die 15 Oct al verwacht maar nog is ze er niet Nu kunnen we ze spoedig verwachten en dan zullen we de wals van de Provincie, die we gehuurd hebben, ook laten werken, dan wordt het in eens wat beter gemaakt. Rijken. De steeg die naar den Loon schendijk loopt, is ook slecht. Voorzitter. Zoodra Ged. Staten het besluit van den Raad, om dezen weg in gemeente eigendom over te nemen, wordt daar verbetering aangebracht. De heer Kerst vraagt hoe het met de Waterverontreiniging in de Dreef is, waarop de Voorzitter antwoordt dat hij met den Burgemeester van Kaatsheuvel een bespreking daarover heeft gehad en die heeft hem gezegd dat ze. omdat ze van alle kanten klachten krijgen, dranaige velden gaan aanleggen. De heer Middelkoop zegt dat men op die toezeggingen niet al te veel moet ingaan. Hij heeft dezer dagen de burgemeester van 's Gravemoer nog gesproken en die zei nog dat ze in Loon-op Zand niets ter #verbetering doen en" het daarom zaak was dat door de gemeentebesturen van Waspik, Gravemoer en Capelle daar scherp tegen in gegaan moet Worden Voorzitter. Van P. Rubbens is een verzoek ingekomen om een stuk moeras te koopen. Wordt besloten niet te verkoopen. De heer Verheijden wijst op de noodzakelijkheid om 's avonds bij de sluis in Capelle licht te laten branden. Voorzitter. Ik dacht dat, nu het postkantoor daar niet meer is, dat dat niet meer noodig was. Verheijden. Het is daar een heel gevaarlijk punt, het is er zoo donker als een hel. Voorzitter Wij zullen daar dan in laten voorzien. Verheijden. Aan het eind van de Besoijensche Steeg daar is het ook niet in orde. Voorzitter. Ik heb gedacht dat we daar vooral 's Woensdags nachts, wanneer de menschen naar de Markt gaan,«een lantaarn zal branden. Daarna wordt de vergadering ge sloten. Ingezonden Mededeelingen. Er is geen deugdelijker middel voor het verkrijgen en behouden van een fraaie Huid van Handen en Gelaat, dan 3Q 60 90 ct. VOETBALSPORT. Luxemburg—Zuid Nederland 8000 toeschouwers. In een geestdriftig» gespeelden wed strijd hebben de Zuidelijke elftalspelers Zondag het Luxemburgsche elftal met 2—1 verdiend geslagen waardoor de stand is geworden Zuid-Nederl 5 4-1 8 15-6 1 90 Luxemburg. 5 1 4 26—15 0 40 Het weer was slecht en ook het veld kon beter zijn. Dit verhinderde Van Son niet om na een kwartier in te knallen. In de rust werden de spelers voorge steld aan prins Felix van Luxemburg. Na de rust doelpuntte Van Dijk met een kopbal. Ons elftal was in schitterende condi tie. Vooral Van Tilburg, aanvoerder Van Haeren en De Laat waren uitste kend. De leider van ons elftal de heer Van Bel, die ditmaal voor den vijfden keer als zoodanig optrad werd aan den na afloop gehouden feestmaaltijd door den burgemeester van Luxemburg de me faille van verdienste van den Luxem- burgschen Voetbalbond uitgereikt. Bij de lunch heeft aanvoerder Van Haeren den jubilaris gehu'digd en hem namens spelers en de supporters 'n aandenken geoffreerd Rest nog te vermelden dat in ons elftal de spelers Hassinkenvan Boxtel van plaats hadden verwisseld en dat bij Luxenburg Schumann in plaats van Gaasch meespeelde. ADVERTENTIëN. GEBOREN: ANNA Dochter van LOUIS VAN ADELBERG en A. v. ADELBERG v Lieshout. Algemeene kennisgeving. 35549 Hiermede betuig ik mijn har- telijken dank aan firmanten der Firma Huijsman en Lank* huijzen en verdere belangstel lenden voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij mijn 40-jarig ambtsjubi leum. 35551 AREND FARO. Raamsdonksveer, November '25. voor vloeren en meubelen. De.heerlyke zuivere Terv penTynwas van de Erdal fabriek te Amsterdam Brengt Zonneglans en Dennengeuf in Huis

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 3