DE ECHO VAN HET ZUIDEN ST. NICOLAAS. Het üeste adres voor Uwe SI. Hicolaas-Gadeaux. 3 vragen op te lossen. Witte Bioscoop, Waalwijk. (le deel Siegfried). Zeldzaam prachtige beelden 14 NOVEMBER a.s., ZATERDAG 21 NOVEMBER ZATERDAG 28 NOVEMBER Hoofdnummer Explicatie: De Heer H. VAN ENGELEN. Eerste klas programma. s - tov. '25. 48e |r TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 10 Nov. 1925 Oranje-Comité 1926. Wij herinneren er nogmaals aan dat de daines op 't laatst van deze week eene collecte zullen houden voor bij dragen aan het Nationaal Huldeblijk aan H. M.. de Koningin bij haar zilveren Bruiloft in Februari a.s. Wij doen een beroep op alle Waal- wijkers voor eene bijdrage voor dit uitstek nationale doel. Iedere bijdrage zal welkom zijn eene kleine, evengoed als grootere giften. In „De Tijd", „Huisgezin" enz komen berichten voor, alarmeerende berichten zouden wij haast zeggen over den gezondheidstoestand van onzen Z.Eerw. Heer pastoor, n.l. dat hij direct na de inzegening zijner nieuwe kerk, weer naar 't Zuiden ver trekt tol verder herstel van gezond heid. Z Eerw. machtigt ons tot de mede deeling dat van al die geruchten niets bestaat, dat hij zich uitstekend gevoelt niet opnieuw naar het Zuiden gaat, nu niet en hopelijk voor dit doel ook niet meer in de toekomst. De beide Bossche bladen hebben in hun nummer van 1.1. Zaterdag zeer uitvoerige gedeelten ontleend aan het feestnummer van 't Kerkklokje Over ëe uitvoering daarvan zijn beide zeer goed te spreken. Zoo zegt „Het Huis gezin" „In dit door de firma Tielen werke lijk keurig verzorgde feestnummer". Alles en alles een zeer interessant nummer, niet alleen interessant, maar ook zeer leerzaam". De Prov. Bossche Courant zegt o m.: „Het keurige feestnummer vap het „Kerkklokje van Waalwijk" ter ge legenheid van de inzegening der nieuwe kerk van St. Jan Baptist aldaar, is gedrukt ter Waalwijksche Stoom drukkerij van Antoon Tielen eene vermelding die wèl mag geschieden omdat genoemde drukkerij hier uit stekend werk geleverd heeft.. De druk is al even keurig als de inhoud van het feestnummer zelf. Maandagmiddag ten omstreeks 5 uur luidden voor 't eerst de nieuwe klokken uit den toren der St. Jans kerk. Het geheel nieuwe, krachtige geluid over onze gemeente, had een bijzondere bekoring. Des avonds was de kerk verlicht en hield het zang koor eene repetitie. Het publiek had dien avond toegang en er was na tuurlijk groote belangstelling. Vooral met de verlichting maakt het geheel een overweldigenden, niet temin stemmigen indruk, vooral het ciborium met z'n koperen koepel gaf een subliem effect. Naar wij van de Directie der Waterleiding-Mij. „Noord West Bra bant" vernemen, zijn tot 31 October j.l 8227 aanvragen voor huisaanslui tingen ingekomen, waarvan reeds ruim 8000 zijn gemaakt., welke over de verschillende gemeenten als volgt zijn verdeeld Gemeente. 2 Dinteloord Dongen Etten Fijnaart Geertruidenberg 's-Gravemoer H en L Zwaluwe 3058* Loon op zand 9598 Made en Drimmelen 5078 Nieuw Vosmeer 1399 Oostefhout 14394 Oudenbosch 5918 Oud- Nieuw Gastel 6059 Princenhage 13872 Raamsdonk 7084 Sprang Capelle 5003 Standdaarbuiten 1941 Steenbergen 9345 Terheijden 4337 Waspik 3360 Willemstad 2181 Zevenbergen 8807 St. Philipsland 2187 Klundert Buiten het con- Hoeven cessiegebiek Rucphen gelegen. Waalwijk 2 M 73 <2 w- 2 395 509 406 354 145 109 472 639 230 125 327 384 243 432 486 418 230 669 106 257 137 854 278 16 4 1 1 Totaal 135493 8227 Het aanlal aangevraagde aanslui tingen bedraagt meer dan 35 procen. van het aantal aansluitbare perceelen, Zondagavond had in het Bossche veld een aanrijding plaats tusschen twee Auto-bussen der Cito. Een grocte wagen met voetballers van W.S.C. reed een van Waalwijk komenden kleineren Wavi-wagen, die niettemin buitengewoon veel passagiers bevatte, doordat het licht van den laatste niet in orde was, op dusdanige wijze aan dat deze over de rails heen tegen een boom werd geworpen, zoodat de motorkast vrijwel in elkaar gedrukt werd. Men mag dit nog als een geluk beschouwen, daar de bus anders waarschijnlijk van den berm de diepte Een vorige maal is onze St Nicolaaswedstrijd uitstekend geslaagd er was groote deelname en ons doel dat de speciale aandacht aan de advertenties moest worden besteed, is volkomen geslaagd. In elk opzicht bleek dat er belangstelling bestond en daarom gaan wij dit jaar weer zoo'n wedstrijd organiseeren. Wij beginnen daarmee als wanneer de groote reclame-campagne der winkeliers uit Waalwijk, Kaatsheuvel, 's Bosch enz. zeker gaat beginnen! Waarin bestaat de wedstrijd i. 1°L In J1? nummer van 14 cn 28 November a.s. zullen uitsluitend ln de advertenties ol reclames verschillende woorden voorkomen waarin letters staan van een ander type dan de overige van dat woord, bijvoorbeeld: In deze woorden staan dus twee van die afwijkende letters,- öj- de „O" van voor en de „A" van Nicolaas. Zoo moet men nu uit al de advertenties en reclames die afwijkende letters bijeen zoeken en ze tesamen vormen tot een zin. Voor eiken datum is een afzonderlijke zin vastgesteld a. Men moet raden hoelang de oplage van ons blad van dien datum is. Men legt de bladen aan de kortste zijde aan elkaar, b v. drie bladen zijn langM. de oplaag isdus Meter is de lengte der geheele oplaag. Indien men den afstand weet uit te drukken bijv. van Waalwijk totis natuurlijk zeer aardig. b. Hoeveel meter hoog is de geheele oplaag van dit nummer, de couranten geheel gevouwen, zooals men ze thuis ontvangt, dus gevouwen en wel. Het blad is dikmM, de geheele oplaag 'sdusmM. isMeter hoog. Heel eenvoudig als men maar juist onze oplaag weet te schatten. c. Hoeveel advertenties, reclames, groot en klein in het geheele nummer van dien dag voorkomen, alles meegerekend. (als 21 November) maar natuurlijk een andere zin. Er zijn dus in totaal 5\vragen te beantwoorden. Voor dezen wedstrijd loven wij een 20-tal prijzen uit, bestaande uit mooie, St. Nicolaas-Cadeaux, gekocht naar den aard en leeftijd van prijswinster of winner. Degene die de vragen 't best beantwoordt krijgt natuurlijk de meest waardevolle prijs en zoo vervolgens. De beoordeeling van een en ander wordt geheel overgelaten aan onze administratie. Iedereen kan en moet deelnemen, men schrijft z'n antwoorden duidelijk met naam en juist adres op een stuk papier en stoppe dat in de bus, die Maandag 30 November volgende op den Iaatsten datum in de vestibule van ons bureau is geplaatst, of be- zorge het op ons kantoor per gelegenheid, per post of anderszins. De uitslag wordt bekend gemaakt in de advertentie-rubriek van het nummer van Woensdag 2 December, welk nummer de attentie dus zeer verdient en voor den winkelier van groot belang is. De caaeaux worden tijdig voor St. Nicolaas thuis bezorgd. DE ADMINISTRATIE. zoo lang moesten werken als maar eenigszins kon en dan nog niet voldoen de verdienden om hun gezin op behoor lijke wijze te onderhouden. Vanzelfsprekend isx het dat onder dergelijke treurige omstandigheden ook de Middenstand kwijnde, evenals dat ook het geval was met den boeren stand. Hadden die naast een sober le ven niet zoo vreeselijk hard gewerkt, dan zouden velen er al lang niet meer zijn geweest. Wel is waar stond hier en daar een priester op om voor die groote massa te werken, maar die vermocht niets, omdat hij alleen stond. Eindelijk kwam er verbetering, toen Paus Leo XTTI in 1891 zijn machtig woord over de wereld deed klinken. Die grijsaard, opgesloten in het Va- licaan, wist wat er in de wereld noo- dig was om verbetering te brengen in de werkelijk treurige toestanden. Het gaat en vereenigt U, door hem in zijn Encycliek Rerum Novarum neergelegd, werd allerwege opgevolgd, omdat hij predikte, dat slechts door liefde voor elkaar, verbetering van toestanden kon worden verkregen en niet, zooals de socialisten dat deden, door twist en tweedracht te zaaien, door den klassenstrijd te prediken. Intusschen is er veel gedaan, is er hard gewerkt, is er vurig gestreden, maar door velen, vooral onder de voor mannen. ook geleden. Echter wij zijn er nog lang niet. Door den wereldoorlog heeft het werk wat stilgestaan en door de economi sche inzinking hebben ook de bonden geleden. Velen die niet nadachten hoe de toestanden waren voor de organisa tie er was, keerden hun vereeniging den rug toe, niet beseffend wat ze daar mede deden. Gelukkig is daar intusschen ook weer eenige kentering in gekomen. Vervolgens wees spr. ook op de noodzakelijkheid dat het huisgezin weer in de oude Katholieke banen moet worden teruggebracht. Van het huisgezin moet de echte Katholieke geest uitgaan en als dat weer het ge val is, zullen de socialisten hier geen 219 stemmen behalen, zooals dat nu bij de laatste stemming het geval is geweest. Trouw aan zijn Godsdienst, trouw aan de organisatie, kan alleen een goe de toestand brengen en daarom zijn allen verplicht "steeds trouwe zonen te zijn van de Kerk en trouwe leden van de organisatie. De Eerw. heer Adviseur, wenschte allen geluk met het feest dat heden werd herdacht, en sprak er zijn ge noegen over uit dat zoovelen ter H. Tafel zijn genaderd. Dat stemde hem tot groote blijdschap en geeft hem ver trouwen cn moed om te blijven wer ken voor de belangen van alle aange slotenen. Nu de nieuwe kerk gereed is geko men. hoopt het bestuur in het vervolg 1 was ingesukkeld. Gelukkig zijn geen persoonlijke ongelukken te betreuren. Zondag 1.1. herdacht de R. K. Werkliedenvereeniging op de gebruike lijke wijze het feest van hare patroon heiligen St. Crispijn en St. Crispinia- 11 us. Des morgens ten 7 uur werd in de parochiekerk van St. Jan Baptist voor de levende en overledene leden een H. Mis opgedragen waaronder de leden tot de H. Tafel naderden. Des avonds ten 6 uur werd een feest- vergadering gehouden welke zou wor den opgeluisterd door de Harmonie en Tooneelvereeniging en wanneer dat op het programma staat vermeld, is de zaal overvol. Goed zes uur riep de Voorzitter, de lieer F. Passier, de aanwezigen en in zonderheid den spreker, den heer Hen- drikx uit St. Oedenrode, een hartelijk welkom toe. Nadat liet strijdlied door allen was gezongen, bracht de harmonie een 4- tal mooie nummers ten gehoore waar van vooral dient te worden vermeld Julie, Polka de Concert, pour piston v. Jos. Baiiniann (door den lieer Jos. Korthout). De heer Korthout is een begaafd so list, die niet alleen de techniek goed be- heerscht, maar ook warmte in zijn to nen weet te leggen. Het luide en lang durige applaus dat hem ten deel viel, was in alle opzichten verdiend. De overige nummers werden, zooals wij dat van de harmonie gewoon zijn, uitstekend uitgevoerd. Daarna nam de heer Hendrikx, be ambte van den Bosschen Diocesanen AVerkliedenbond het woord. Spr. begon met de breve voor te le zen, waarmede in Maart 1853 de Paus de Kerkelijke Hiërarchie in Nederland herstelde. Door die breve was weliswaar de ker kelijke hiërarchie hersteld, maar daar mede niet de sociale economische toe stand. Daarop zou mén nog lang moe ten wachten, want de z.g. vrijheid heerschte onder een liberaal regiem maar al te zeer. Tn die tijden kon alleen een heel goed vakman een schamel stuk brood verdienen en de rest was over geleverd aan de bitterste armoede. Die vrijheid, die hoog geprezen vrij heid bestond daarin, dat de arbeiders dezen dag nog plechtiger te vieren, door in optocht naar de kerk te gaan. Spr. wijst voorts op den plicht om ook de Godsdienstige vereenigingen te steunen. Door de tooneelvereeniging werd daarna op werkelijk meesterlijke wijze opgevoerd het Blijspel met zang in drie bedrijven, de Schoorsteenveger..^ Er is gelachen vanaf liet begin tot liet einde. Alle spelers gaven goed spel te zien, maar zonder anderen te kort te doen mag I'. Kelder wel bijzonder worden vernoemd. De Voorzitter dankte na afloop al len die tot liet welslagen van dezen avond hadden medegewerkt en durfde vertrouwen dat. allen de volgende ver gaderingen even trouw zullen bezoeken. De perste der letterkundige avon den welke dezen winter wederom in onze gemeente zullen gehouden wor den is voor het comité dat deze avon den organiseert een onverdeeld succes geweest, zoowel om de zeer belang wekkende persoonlijkheid en hel on derwerp van den spreker van dien avond als om het zeer drukke bezoek waarvoor de achterzaal van Hotel Ver- wiel bijna te klein bleek. Door den heer M. A. J. v. Liempt werd deze avond met een woord van welkom en een uiting van groote vol doening voor de groote belangstelling geopend. Met genoegen constateerde spreker dat hier allerwege de drang naar ware kunst tot uiting komt en dat het comité met zijn pogingen om door deze reeks zeer interessante lezingen dien kunstsmaak en ontwikkeling op steeds hooger peil te brengen zooveel steun en medewerking mocht onder vinden. Verwijzende naar hetgeen vorig jaar Dr. Moller in een zijner letterkundige lezingen over dezen ook hier zeer be kenden en gevierden Vlaamschen dich- er Wies Moens heeft gezegd, achtte spr. het onnoodig hem nader voor te stel len en gaf dezen daarom het woord. Deze hoogbegaafde dichter bleek al aanstonds naast een letterkundige, een echt woordkunstenaar te zijn, iemand met een verbazingwekkenden woordenrijkdom, maar die daarom ook van zijn gehoor de onverdeelde aan dacht, ja een zekere inspanning vroeg, om ten volle verstaan en begrepen te worden. In het eerste, het „theoretische"' ge deelte zijner causerie behandelde spre ker de verschillende stroomingen die in de verschillende perioden de kunst uitingen hebben beheerscht, met name de dichtkunst in Vlaanderen. Hij schil derde hoe elke nieuwe richting in de dichtkunst het gevolg was van eene reactie, van eene botsing tuschen twee stroomingen, hetgeen telkens te con- stateeren viel zoodra een bestaande kunstrichting in excessen, in 't onge rijmde, onbestaanbare verviel. Spr. wees uitvoerig het onderscheid in opvattingen aan van de verschillen de catagoriën van dichters, als de rea listen, de naturalisten, de z.g.n. „van nu en straksers", de expressionisten en „Nieuw-Lichters". Als voornaamste fout rekende hij als een dichter van de laatste categorie, de vorigen aan dat zij de poëzie slechts zagen in bloemen pracht, maneschijn, blonde lokken, enz. terwijl ook de naturalisten daarenboven slechts aardsch genieten en het ten volle uitleven verheerlijkten; het werk der jongere dichters echter heeft een dieperen grondslag een drang naar het innerlijke, naar de ziel, en naar om hoog naar den Schepper. De moderne dichters willen uit een mooi landschap de fabrieksschoorsteenen niet 'zien weggelaten; zij weten ook poëzie te vinden in de moderne scheppingen in de telefoondraden, havenwerken, enz., als zijnde zaken die toch eenmaal met het menschëlijk wezen zijn saamgc- wevcn er onafscheidelijk aan verbon den zijn. Na de pauze, iu het z.g. practische deel zijner lezing liet spreker ons ken nismaken met de werken van verschil lende tot de moderne dichters behoo- rende Vlamingen, om daardoor het te voren behandelde aan te toonen. Hij las gedichten van Paul v. Ostaai Musse, Marnix Geijsen, Karei v. d. Woesteijne en Karei v. d. Oever, terwijl hij ons ook eenige zijner eigen gedich ten liet genieten. Een phrase uit Musse's gedicht „Li tanie tot St. Franciscus" n.l„En geef me een vaderland" gaf spr. aanlei ding om uitvoerig stil te staan hij de Vlaainsche Beweging, waaruit hij zelf zoo'n bekende figuur is. Zijn ook hier vooral zeer bekende „celbrieven" zijn hiervan wel het beste bewijs. Spr. he sprak in dit verhand den dood van Herman v. d. Reek die viel als slacht offer voor de VlaamSche Beweging en wien spr. zijn „In memoriam" wijdde, dat een diepen indruk op zijn gehoor maakte. Het was zeer laat toen de heer M. A. J. v. Liempt in welgekozen woprden den spreker namens allen dank zei en een tot weerziens toeriep. In een onzer vorige nummers werd medegedeeld dat ter gelegenheid der vergadering der Kamer van Koop handel voor de Langstraat te Waalwijk op Donderdag 12 November, eene conferentie zou plaats hebben tus schen afgevaardigden van het Hoofd bestuur der Posterijen enz. en ge meentebesturen uit 't rayon der Kamer, inzake 't rapport Nolting. Er is tele grafisch bericht ontvangen van de zijde der P.- en T.-autoriteiten dat deze be spreking op dien dag niet kan door gaan. dus tot later is uitgesteld. Voor het groote Winter-concert dat de Liedertafel Oefening en Ver maak hoopt te geven op 25 Januari is geëngageerd Mevr. Lotty Muskens- Sleurs, eerste colleratuur-zangeres van van ons land. De Woningbouwver. „Baardwijk" die reeds een 26-tal woningen in ex ploitatie heeft in de door haar aange legde nieuwe straat het „Vooreinde", stelt een onderzoek in of voldoende gegadigden zijn te vinden voor een 16 tal alsnog te bouwen woningen waardoor deze straat geheel volgebouwd zal zijn. Het aanzien der straat zal daardoor ongetwijfeld verbeterd worden. De woningen zullen zijn van hetzelfde lype als de 12 laatsgebouwde, n. 1. van het type woonkamer keuken. Voor verdere bijzonderheden ver wijzen wij naar achterstaande adver tentie. DRUNEN. Op Zondag 8 November hield de harmonie de Volharding het eerste gedeelte van een welgeslaagd concours. Reeds voor den middag arriveerden verschillende autobussen en heerschte er gezellige drukte. V) u <u c o c c re 4046 8047 9007 4661 2670 1441 c E 2 C' n re o) <u c Zaterdag 8 uur, Zondag 6 en 81 nnr Die Nibelungen

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 5