Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, f map eener jonge raw. ii F E L L E T CH1 .NUMMER 92 WOENSDAG 18 NOVEMBER 1925 48e JAARGANG. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 88. Telegr.-Adres: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD, GEMEENTERAAD. DUSSEN. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Donder dag 12 November des middags ten 2 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Snijders. Ongeveer kwart over twee optnt de Voorzitter de vergadering; afwezig de heer Leemans. De notulen van de drie voorgaande vergaderingen worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastge steld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken en mededee- lingen. Schrijven betreffende de watervoor ziening. De Voorzitter deelt mede dat de burgemeesters van Almkerk, Giesen en Andel en hij met de Directie van de N.V. Waterleiding Mij. West—Noord brabant in onderhandeling zijn over watervoorziening. Voor dat doel hebben ze een bezoek gebracht aan de gemeente Oosterhout om de werking van een en ander onder voorlichting van den Directeur dier Mij. te bezichtigen. Aangezien de zaak, zooals welhaast van zelf spreekt, nog in bewerking is. kan hij op 't oogenblik geen nadere mededeelingen meer doen. 2. Overgave G. E. B. De Voorzitter zegt van de P.N.E M. een schrijven te hebben ontvangen waarin wordt gezegd dat ze tot hun spijt moeten mededeelen dat ze voor de overname van het bedrijf geen hoogeren prijs kunnen geven dan thans geboden. De Directie merkt nog op dat met overname van het bedrijf niet wordt beoogd winst te maken maar wel om zooveel mogelijk stroom af te leveren, wat men wil bereiken door den prijs voor stroom aanmerkelijk te verlagen. De Voorzitter wenschtinhet belang van de zaak in geheime vergadering eenige mededeelingen te doen. Na ongeveer een half uur wordt de openbare vergadering heropend. De Voorziiter deelt mede, dat, zoo als den heeren bekend is, de P.N.E M eerst f 9000 heeft geboden voor het bedrijf Toen daarop door den Raad niet is ingegaan en door Burg. en Weth. verder is onderhandeld, heeft de P.N.E.M. f 20.000 geboden. Burg. en Weth. hebben daarop aan gedrongen dat men dit bod alsnog zou verhoogen doch de P.N.E.M. zegt zulks niet le kunnen doen. Ze wil f 20.000 geven doch dit be drag niet ineens uitbetalen maar jaarlijks een gedeelte daarvan Voor het resteerende bedrag zal ze 4'/2pCt rente betalen. Bovendien is de P N E. M. dan bereid om den stroomprijs van 60 op 45 ct, te brengen. Voor kracht blijft de prijs op 25 ct. gehand haafd. Gaat men het aantal verbruikte K.W.U. na, dan komt door deze ver laging een bedrag van f3286 50 ten goede aan de verbruikers. De heer Hermans is de overtuiging toegedaan dat bij tariefverlaging er heel wat meer personen zich zullen aansluiten en het bedrijf daardoor meer op zal brengen. Ook indien de gemeente het bedrijf aan zichzelf zal blijven behouden en tot tariefverlaging overgaat, zal, naar het hem voorkomt, meer winst gemaakt worden. De Voorzitter meent dat door tarief verlaging ook meerdere aansluitingen zullen komen alsook dat velen wat meer lampen zullen laten branden dan nu zulks het geval is. De heer Middelkoop wil niet ont kennen dat door het stellen van een lager tarief er wat meer aansluitingen zullen komen, doch ontveinst zich niet dat dit slechts kleine verbruikers zijn waardoor de afname aan stroom niet noemenswaard zal toenemen. De Voorzitter moet opmerken dat het verlagen van 60 op 45 ct. niet officieel is. Zulks is slechts terloops door de P.N E.M. medegedeeld. Hij wil er dan ook niet voor instaan dat zulks werkelijk het geval zal zijn. Middelkoop. Dat was in het ver koopcontract vast te leggen De heer Van Dijk zegt dat zulks, als het eenmaal is gezegd, gemakkelijk in een contract kan worden vastgelegd Middelkoop Ik zou het bedrijf maar 102) DERDE DEEL. overgeven, dan wet*-n we met welke strop men af is en blijft men het houden, dan weet men nog niet waar men mee af is, dan kunnen de stroppen nog grooter worden Voorzitter. Daar staat tegenover dat men ook voor het geval kan komen te staan dat het bedrijf kan gaan rendeeren. Nu reeds is een vooruitgang te bespeuren. De heer Van Drunen merkt op dat men voor straatverlichting 3200 K.W.U moet verbruiken. Thans is reeds 3800 KW U verbruikt en daarop zou dus al bespaard kunnen worden. Voorzitter. Ik heb den raad vroeger al eens gewaarschuwd dat men met het plaatsen van lantaarns wat voor zichtig moet zijn. Van Drunen. Dat er hier en daar een lantaarn staat is niet zoo erg, maar het komt zooveel voor dat ze branden als zulks absoluut niet noodig is. Met een verbruik van 3000 K.W.U. kan men wel volstaan. Voorzitter. Dat zegt zoo weinig, dat ik er voor de toekomst niet veel inzie. Op het bedrijf drukt nog een schuld van f 109 000 Trekt men nu die f20.000 die de P N.E.M. voor overname, wil geven van dat bedrag af, dan blijft er nog f 89 000 en dat valt niet te redden met besparing van enkele honderden K.W.U. Men kan toch ook geen lan taarns weg nemen op plaatsen waar die eenmaal staan. Men zou dan eens hooren. Van Drunen. Ik zou ook geen lan taarns willen wegnemen, ik zou ze alleen maar niet willen laten branden, als zulks niet noodig is. De heer Hermans heeft over deze kwestie lang nagedacht. Aanvankelijk leek hem overgave wel gewenscht, maar bij nader inzien komt het hem voor dat het toch beter zal zijn om het voor dat geringe bedrag niet over te geven. Op de eerste plaats heelt men niets meer te zeggen en op de tweede plaats zit men voor een groot verlies wat men, als het een beeije mee wil loopen, nog wel eens zou kunnen aflossen. Spr. geeft toe, dat het bedrijf er heel beroerd voor staat, maar op den duur zou dat toch wel eens anders kunnen worden, zou men door flink er voor te werken, de over winning wel eens kunnen behalen. Voorzitter. Burg en Weth. zijn dit idee ook toegedaan, juist omdat men al iets is vooruit gegaan. Middelkoop. Het doet ook mij pijn lijk aan, dat we zoo maar f 89 000 moeten afschrijven, maar ik zie er in, dat we voorloopig ieder jaar met groote verliezen zullen blijven werken en daarom zou ik het overgeven Het is beter f 89.000 kwijt dan f 89 000 plus ieder jaar nog meer. Bovendien zou men kunnen zeggen tot de P N E.M. dat ze het bedrijf voor dat bedrag voor b.v. 30 jaar in bruik leen mag hebben en dat ze het dan weer in goeden staat moet overgeven. Voorzitter. Het tekort dat er nu is, f 7000, is met inbegrip van de rente en afschrijvingen. Bij overgave van het bedrijf zal men van die f 89 000 steeds rente moeten blijven betalen, Middelkoop. Die rente wordt bij af lossing steeds minder. Nu weten we, waar mee men af is en dan niet. Voorzitter. Dat is iets, wat we niet weten. Men kan ook van meening zijn. dat het bedrijf in de toekomst rendee- rend is te maken. De heer van Drunen zegt, dat het een belang voor de gemeente zal zijn als het wordt overgegeven. Op meer dere plaatsen heeft men het bedrijf al overgegeven aan de P N E M. en op plaatsen heeft men het zelf gedaan, waar men er lang zoo slecht niet voor stond. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van Burg. en Weth. in om vraag gebracht. Voor overname stemden de heeren Hermans, van Balkom, T. v,d. Pluym en van der Steen. Tegen de heeren v. Drunen, v. Dijk, Middelkoop en Berm. De heeren J v. d. Pluym en v. d. Koppel bleven buiten stemming, zoo dat de stemmen staakten en derhalve ln een volgende vergadering nogmaals in omvraag zal worden gebracht. 3°Jaarwedde ambtenaar ter Secretarie. Voorzitter Zooals de heeren weten is v. Gooi in Zevenbergen benoemd en nu hebben Burg. en Weth. in diens plaats door de benoeming van Pols al voorzien. Het salaris van v. Gooi was geba seerd op oorlogstijd, daarom komt het het ons gewenscht voor dat deze rege ling wordt herzien. Burg. en Weth. stellen voor het salaris thans vast te stellen op f 600 met 10 jaarlijksche verhoogingen van 1 50 plus f 50 voor de waarneming van het secretariaat en f 100 als men in het bezit is van een diploma Een aanvangssalaris van f 600 is toch al het minst dat men kan geven. Men moet wel in aanmerking nemen dat d» jongens die willen studeeren 3.jarige H B S. moeten hebben of wat daarmede gelijk staat. Over het algemeen moet men het hier ook als een doorgangshuis be schouwen. De jongens moeten 2 jaar studeeren voor het voorbereidend examen en daarvoor betalen ze al f 200 lesgeld per jaar, plus de reiskosten nog eens. Van Dijk. Wie benoemt een amb tenaar ter secretarie. Voorzitter. Volgens de gemeentewet moeten Burg en Weth. dat doen. Van Dijk. Niet dat ik tegen Pols iets heb, maar ik zou liever gezien hebben dat er een volontair was geplaatst, dan had het de gemeente geen geld behoeven te kosten. Voorzitter. Ik kan hier geen volon tair hebben, daar zie ik niet het minste in. Er heerscht hier nu eenmaal een goeden geest en die- wil ik niet laten bederven. Van Dijk. Er wordt toch gewerkt Wphvpsnte en Langstraatsche Courant Dtt blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAQ. Abonnomentsprjjs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het gebeele rijk 1.40. Rrievon, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Prijs der Advertentlën 20 cent per regel; minimam 1.60. Reclames 40 cent per regel. Bfl contract ülnk rabat Advertentlën moeten Woenedag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 aar ln ons bezit ■tJn van ,J)B BOBO VAN HET ZEIDEN". Daar Raoul de Boisdéant in voortdurende betrekking was met mejuffrouw Catharina, zijne verloofde, en met haar vader, moest hij er natuurlyk toe komen de waarheid te doen kennen aan graaf de Thai, ten opzichte van Alexis Livachoff. Dan, eens de waarheid bekend, zou alles onvermijdelijk instorten. En welke ramp, welke val zou dat zijn voor graaf Paloutine, zoowel als voor baron Andréa Cazéres. Ziedaar, wat ten allen prjjze moest ver meden worden. En het was alweer die uit muntende Cazéres die den toestand gered had. Waarlijk, hy voorzag alles en wist alle ge varen het hoofd te bieden. En moedig had hü zich op weg begeven. Zijn eerste bezoek was het Familiegraf, waar hij eerst de Harper's en vervolgens de ziekendienaars ondervroeg. Een woord van Poilrond had de aandacht van Cazéres gewekt. Wij hebben het te doen gehad met een groep jagers, waaronder wissela geuten, bankiers en zelfs een schouwburgbestuurder zich bevonden. Die bestuurder heeft zich als den verdediger aangesteld van eene jonge dame, de dochter van de oude zinnelooze. Oude zinnelooze, dat was even oneerbiedig als valsch, want de baronnes Cazéres was niet zinneloos en telde niet meer dan drie en veertig jarenwat meer is, ondanks haar lijden en hare beproevingen, behield zij nog eene opmerkelijke schoonheid. Toen zjjn onderzoek geëindigd was, waren er drie woorden, of liever drie punten dui delijk in den geest van Andréa geprent ge bleven. Een wisselagent. Een schouwburgbestuur der. Renée. Vervolgens begaf hij zich naar Follainvil- le. knoopte er betrekkingen aan met de dienaars van het kasteel en. wist van hen den naam te weten te komen van Raphael Thurnor, den bestuurder van de Nieuwe Opera van Weenen. Behendig een tuinman van Follainville on dervragend, had hij de /zekerheid bekomen dat de jongeling die zijn leven ten pande gesteld had om de baronnes Cazéres en hare vriendin inej. Etiennette de Roquevère uit het Familiegraf te doen ontsnappen, nie mand anders was dan Alexis Monteray, of liever prins Livachoff, de onterfde en ver bannen neef van graaf Wladimir Paloutine. Voor een bandiet gelijk Cazéres. listig en gewetenloos, moest die ontdekking de oor zaak zijn eener hevige bekoring. Alexis Monteray naderen, bij hem door dringen en hem door middel van een vergif dooden. dat. zou voorzeker niet moeilijk zijn. Ja, dat was bekoorlijk, zeker, maar aldus handelend zou hij zich ook aan een groot ge vaar blootstellen. Men kon het niet weten, het gerecht en de politie zijn soms zoo listig. Xeen. hij zou zijn Teven, noch zijne vrijheid in gevaar stellen om den neef van Paloutine van kant te maken. Hij zou er zich toe bepalen naar zijn me deplichtige terug te keeren en hem van zijn bevindingen rekenschap geven. Wat hem betrof, zijne meening was van 't begin af gemaakt. Hy was aanstonds tot de overtuiging gekomen dat Elia Balbi en Renée de Moranges, gravin de Paloutine. slechts een en dezelfde persoon was. Zoodra lijj te Parjjs teruggekeerd was, had er tusschen Wladimir, Sophie Mosser en Ca zéres 'eene beraadslaging plaats. Zoodra Sophie Mosser er kennis van kreeg sloot zij zich aan by de meening van baron Cazéres. niet omdat zij aan de volstrekte juistheid zijner verzekeringen geloofde, maar omdat zij, gelijk wij weten, dringende rede nen had om zich naar Weenen te begeven. Wladimir twijfelde; hy verlangde Parijs niet te verhtfendaar verkwistte hij in alle rust. en zonder tellen in allerlei plezieren het geld, dat Rurick hem met volle handen zond. De meening van Andréa behaalde noch tans de bovenhand. Met. zijne gewone dienst vaardigheid. op voorwaarde rijkelijk betaald te worden, stelde hij zich ten dienste van de „expeditie". Te Weenen zou hij niet. alleen uitmuntend hier en keurige wijnen vinden, maar ook goed onthaald worden in de speelkringen, dank zij ztjne Parflsche betrekkingen. Hij had echter den tyd niet om veel aan feestvieren te denken. Hij was nog maar sinds drie dagen in de hoofdstad van Oosten- ryk aangekomen ,in gezelschap van Sophie Mosser, toen Wladimir reeds het volgende telegram ontving: ,.Er is geen vergissing mogelijk. Zij is het. Kom." Aanstonds beraamden de drie ellendelin gen hun plan. Het leven van Renée, of eerder van Elia Balbi was regelmatig. 's Avonds na de vertooningen, verliet zij aanstonds de Opera en nam plaats in haar rytuig, dat op haar wachtte én haar terug bracht bij hare moeder, die, zoonis wfl ge zien hebben .altijd met angst op bleef tot hare terugkomst. Daar gebruikte zij haar avondmaal, in ge zelschap van Victorienne en soms ook van Raoul de Boisdéant, en het was alzoo dat zij haren dag eindigde. Sophie Mosser was het, die, met hare hoosaardige listigheid, het duivelsehe plan maakte van den eerloozen valstrik, waarin de ongelukkige Renée zich zonder wantrou wen vangen liet. Andréa Cazéres had, onder een bijnaam, er voor gezorgd kennis aan te knoopen met Onésime Lampin. Door deze, die het wist van Victorienne Montville, werd hij op de hoogte gehouden van het doen en laten van Elia Balbi. Eu aldus had hy den juisten datum der aankomst te Weenen van Alexis Monteray vernomen. Hy moest zich haasten. Wladimir had zich een gesloten rytuig aangeschaft, even eenvoudig als dat van Re née; bovendien zou zy onder den stortregen ran dien nacht voorzeker niet veel aan dacht schenken aan de koets die op haar wachtte, des te meer daar het de eenige was die zich voor den uitgang van de schouw burg hevond. zy was haastig ingestapt, maar zoodra het portier achter haar toegeslagen was, sid derde zy van schrik, toen zy de spottende stem hoorde van Sophie Mosser, die haar zeide Hoogheid, indien gy het wilt, zal ik 11 hy uw man brengen. En het eerloos schepsel had er na eene korte poos bygevoegd Ily is zeer ongelukkig, de graaf^ Hy kon aan de afwezigheid van mevrouw de gravin niet gewennen. Zy was gevangen... in de macht van hare vyanden... van hare beulen. Zij was. zonder verdediging, opnieuw aan die monsters overgeleverd. Schreeuwen... om hulp roepen... Dat was vruchtelooze moeite. Het onweer woedde immer voort, en hare zwakke stem zou ver loren gaan, verdoofd als zy wa9 in die koets, waarvan de venstertjes door houten ramen vervangen waren. Sophie behield het stilzwygen; wat Renée betrof, zij beproefde het zelfs niet zich te verdedigen, want zy had er aanstonds de on- mogelykheid van ingezien. Het paard liep in volle vaart vooruit en weldra kon de gevangene zich overtuigen dat-men de stad uitreed, want het rytuig overschreed verscheidene groote poorten. Vandaar kwam men al spoedig in het open veld aan. Het onweer verminderde dan in hevig heid en dreef eindeiyk geheel en al weg. In den donkeren nacht hield het rytuig stil op een eenzame plaats en Sophie Mos ser zeide tot de ongelukkige gravin Hoogheid, gelief uit te stappen, wfl gaan van rytuig verwisselen, dat zal voor u gcmnkkeiyker zyn. Inderdaad, Renée verliet de enge koets en nam plaats in een ruime „berline". Deze was bespannen met. twee vurige paar den, die aanstonds in galop vertrokken By kleine dagtochten begon alsdan eene groote reis. Nooit hield men stil in dorp of stad, maar wel in de bosschen of in bet volle veld. Eetvoorraad werd door 'n dienaar gebracht aan Sophie Mosser, die de noodige spy zen ter beschikking stelde van de jonge vrouw. Renée was tot de diepste wanhoop ver vallen. Had zy niet aHcs verloren? Was zy zlcli niet bewust dat zy nu den vreeseiyksten dood te gemoet ging? Waartoe zou het haar dienen zich nog te verdedigen? Waarom eene nuttelooze worste ling?... Was zy niet hy voorbant overwon nen? By oogenblikken werd de arme jonge vrouw door den pyniyksten, den meest fol terenden schrik bevangen. Zou* zy zinneloos worden? Dat was de vraag die voortdurend haren geest kwelde. Sophie Mosser richtte haar slechts zelden het. woord toe, maar met de aandringende aandacht van een panther beloerde zy hare prooi en verloor nooit de minste harer be- wpgingeu uit het oog. Hoeveel tyd had deze foltering geduurd? Gedurende hoeveel dagen had zy die op sluiting in de rollende gevangeniR onder gaan? Renée had het niet kunnen zeggen. Alles wat zy zich nog herinnerde, was, dat het rytuig op zekeren nacht onder de sombere gewelven van Ny-Slott doorgereden was. zy was teruggekeerd in de plaats waar hare kwellingen begonnen waren. wy zyn op de plaats van het kasteel. Hoogheid, had Sophie Mosser met hare on- verbiddeiyke spottende-stem gezegd. Wil uwe Hoogheid 'zich gewaardigen uit te stappen? Aan het achtereinde van het kasteel, stond een persoon, met eene flam bouw in de hand, om haar beneden aan een hoogen steenen stoep te ontvangen. Dat was Rurick. Terwyi Sophie Mosser haar plechtig volg de, was Renée naar de appartementen ge leid die voor haar bestemd waren. O, ditmaal had men den misslag niet be gaan haar in een onderaardsche gevangenis op te sluiten. 'tWas een groote en prachtige kamer, ge- iyk die te Parys, die haar tot woning ging dienen. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 1