2222222 Tabletten onder toezicht van den Secretaris. In Genderen zitten er wel 7. Voorzitter. In Zevenbergen zitten er wel 15 en nog is er heel de admini stratie in de war. Ik kan nu onderhand op een 30 jarige ervaring bogen maar ik moet eerlijk verklaren dat. als men met te veel volontairs werkt, het dik wijls een eerste kwajongensboel wordt. Van Dijk. Ik zou het maar doen om een goedkoope kracht te krijgen. Voorzitter. We hebben nu een heel goedkoope kracht. We hebben nu toch f 1000 voordeel. U moet ook wel in' aanmerking nemen dat we zoo maarniet iedereen kunnen neerzetten. |ongens die maar gewoon lager onderwijs heb ben genoten, kunnen geen examen meer doen. En er hier loopjongens van te maken, jongens die blijven wat ze zijn en niet meer vooruit kunnen komen, daar voel ik niet veel voor. Ik wil ze niet ongelukkig maken. De jongens komen hier om te werken en leeren en dan kunnen ze later ergens solliciteeren. Er zijn toch al verschil lendendie van hieruit zich een mooie positie hebben weten te verwerven. Van Dijk. Ik zeg niet dat diemen- schen hier te veel verdienen, ik zeg alleen maar dat men het werk hier wel met een volontair af kan, vooral als door den secretaris geregeld toe zicht wordt gehouden Hierna wordt het voorstel van Burg. en Weth. aangenomen. 4. Vaststelling Gemeente-Rekening 1924. De ontvangsten hebben bedragen f 71.849.46'/2, de uitgaven f 88.236.74, zoodat de rekening sluit met een na- deelig slot van f 16 387.32. Door de commissie die de rekening heeft onderzocht, is er op gewezen dat nog een bedrag van f 1089.02 aan den Hoofd Omslag moet worden be taald. De commissie acht het noodig dat bij de achterstallige betalers meer zal worden aangedrongen. Den ontvanger is er op gewezen dat hij in dergelijke kwesties actiever moet optreden. ^5 Vaststelling Gemeente-Begrooting Voorzitter. De commissie heeft de begrooting onderzocht en stelt voor om de post f25 subsidie aan de R K. Vrouwenschool te Heerlen daarvan at te voeren, omdat gebleken is dat men daar nogal royaal met het geld om springt Van Dijk. Ik stel voor dat de amb tenaren zelf hun pensioensbijdrage betalen. Voorzitter. Volgens een bestaande, door Ged. Staten goedgekeurde ver ordening, en daaraan hebben wij ons te houden, betalen de ambtenaren hier 3'/2 pCt. Dat bedrag kan worden op gevoerd tot 8V2 pCt. Van Dijk. ik stel voor dat de ambte naren dan die 8'/2 pCt. zelf betalen. Bij het Rijk moeten de ambtenaren zelf ook wel voor hun pensioen be talen. Voorzitter. Dan moet U in een vol gende vergadering met een voorstel komen om die verordening te wijzigen Nu moet de begrooting overeenkom stig de bestaande verordening zijn. Van Dijk. Dan zal ik in de volgende vergadering een dergelijk voorstel doen. Hierna wordt de begrooting vast gesteld. 6. Vaststelling begrooting G.E.B. Wordt vastgesteld zooals door Burg. en Weth. aangeboden: 7. Geldleening De Voorzitter deelt mede dat men indertijdeen geldleening heeftaangegaan bij den Bond van Ned. Gemeenten, groot f 10.000, kan converteeren en wel tegen -5 pCt. zonder verdere kosten. De Voorzitter deelt medé dat nog een groote leening moet worden aan- gegaan maar dat de onderhandelingen dienaangaande nog niet zijn afgeloo- pen. In een volgende te houden ver gadering hoopt hij met afgeronde voorstellen te kunnen komen. Hermans Ik heb wel vernomen dat er onderhandelingen worden gevoerd met een Waterleiding Maatschappij, maar dat zal nog wel wat aanloopen eer we zoo ver zijn en daarom wilde ik eens vragen of er niet wat meer zorg aan de slooten kan worden be steed waaruit de menschen moeten drinken. Door de omstandigheden bij mij thuis, zelf heb ik twee jongens aan die vreeselijke ziekte lijdende, heb ik zelf wel eens een emmer water moeten gaan halen. Om een goede emmer water te scheppen ging ik nogal ver en daar is het water, waar het dan nog het best is, nog walgelijk. In die sloot ziet men verschillende doode honden en katten in een zak liggen, soms zoo maar. Het water krioelt daar van de beestjes, vooral als zoo'n dier aan het ontbinden is Soms, vooral bij wat warm weer is de stank van het water niet te houden en toch moeten de menschen dat water drinken Niet alleen dat dit water door doode honden en katten wordt verontreinigd, er komt nog veel meer bij. Alle uit werpselen van mensch en <fier worden in die slooten geworpen en dat is het water wat de menschen moeten drin ken. Het is dan ook geen wonder dat de gemeente zoo nu en dan dooreen ernstige ziekte wordt geteisterd, dat kan niet uitblijven J. v. d. Pluym. Bij mij daar is het water zeker nog zoo vuil. Het moet tweemaal worden gekookt en dan ziet het nog bruin en troebel. Hermans, Bij het baggeren van die slooten kan men het herhaaldelijk zien wat een vieze rommel in die slooten wordt geworpen. Het is zelfs zoo vree- selijk, dat men bijna geen volk meer kan krijgen die genegen zijn om die poelen te baggeren. En dat water, die smerige rommel moeten de menschen drinken, van dat verpestend vocht moeten ze koffie zetten. Zou het nu niet gevonden kunnen worden dat men een hond of kat die men weg hil hebben, doooschiet, en in den grond stopt. Dat moest in de politie verordening staan. Het werpen van die beesten in een sloot moest gewoon strafbaar worden gesteld. Wel treurig is het dat die ziekte jan Boezeroen alleen weer heeft moeten treffen. Ik hoop dat spoedig op de een of andere manier in dezen werkelijk onhoudbaren toestand zal worden voorzien, zoo kan, zoo mag het toch niet langer meer blijven. Naar ik heb gehoord is volgens het rapport van het geneeskundig onderzoek de ziekte te wijten aan het gebruik van dit zeer slechte water. Voorzitter Ik ben het gedeeltelijk wel met U eens. Vroeger en ook nog kort geleden, heb ik dit zelf al meer malen onder het oog gezien en als ik dan iemand had gewaarschuwd dat hij in het water b.v. zijn mestvaalt niet mocht laten uitloopen en hij des ondanks dien toestand liet bestendigen en dan procesverbaal liet maken kre gen die menschen toch geen boeten omdat ze oppervlakte-water veront reinigen, wat niet onder het drink water wordt gerangschikt. Vervuiling van dat water wordt niet gestraft. De menschen zelf moeten er voor zorgen dat het goed is, althans moeten het niet slechter gaan maken dan het is doordrongen worden, dat het slechts hun eigen belang is, dat de slooten zuiver worden gehouden, als ze dat begrijpen zal er verandering komen. Van den Koppel. Als die menschen aan groot water woonden, deden ze precies hetzelfde. Van Balxom. Ik woon dan zooge naamd buiten maar ik heb ook geen goed drinkwater De Voorzitter zet uiteen wat de kosten zullen zijn als de drinkwater leiding hier haar leiding zou leggen. Hermans. Als ik het goed begrijp zou dat voor een werkman nog geen 25 ct. per week zijn. Als dat komt geloof ik dat ze allemaal aansluiten, want nu moeten ze voor een emmer een tien minuten loopen. Maar ik zal in de vereeniging ook eens op een en ander wijzen. Daarna wordt de vergadering ge sloten. BUITENLAND. Ingezonden Mededeelingen. Zenuw 75 Hoofdpijn 60 Maag 75 Laxeer 60 ct. Staal- 90 ct. Rheumatiek 75 ct. Keelpijn- 60 ct! Hoest 60 Kiespijn 60 Griep Influenza 75 ct Nier&Blaasl gld.Galsteen 1.50Wormtabl.80c Bloedzuiverende 75 Eetlustopwekkende 75 ct Koorts 60 Verkoudheids 60 Pijnstillende 75 ct. Op elke verpakking staat de naam Mijnhardl Bij Apoth. en Drogisten Op grond van de met de bezettings autoriteiten in Rijnland gevoerde on derhandelingen tn verband met de nota van den gezantenraad, valt op te merken, dat de bezettingsmachten de volgende maatregelen nemen ;de sterkte der bezettingstroepen in de tweede en derde zone zal teruggebracht worden tot ongeveer het normale, dit is tot ongeveer de sterkte van de Duitsche troepen, die er in 1914 voor den oor log in garnizoen lagen Ten tweede zullen de lasten der inkwartiering verminderd worden doordat de ir.der tijd in beslag genomen scholen, sport terreinen en particuliere woningen weer vrij gegeven zullen worden voor- zoover de bezettingstroepen ze niet volstrekt noodig hebben. Ten derde wordt het stelsel der gedelegeerden afgeschaft. Ten vierde zal het geheele stelsel der ordonnanties radicaal worden herzien. De tot nu toe uitgevaardigde 307 ordonnanties zullen voor een groot deel afgeschaft worden. Elke inmen ging in de Duitsche administratie zal ophouden. Ten vijfde zal door de opheffing van een groot deel der or donnanties de competentie der krijgs raden ook ten zeerste worden inge krompen, hetgeen ook nog geschiedt doordat een geheele reeks gevallen weer tot de competentie van den Duitschen rechter gebracht wordt. Ten zesde zullen er dadelijk onderhande lingen beginnen tusschen den rijks commissies en de Rijnlandcommissie voor een spoedige uitvoering van de hervorming van het bezettingsregiem De Belgische ministerraad he»ft een reeks wetsontwerpen goedgekeurd, waarbij nieuwe belastingen worden ingesteld, invoerrechten en accijnsen verhoogd worden, in het bijzonder die op bier en tabak. zuiniging en reconstructie zijn werk zaamheid zal vinden en in niets anders. Het „D. v. N." schrijft: Volgens Roodhuijzen in z'n liberale „Vaderland" is het de katholieken hun eigen schuld, dat 't met het gezant schap bij den Paus geloopen is, zooals het liep. Zij zijn veel te weelderig geweest. Zij hadden geen Roomschen premier zeven jaar aan 't hoofd van het Kabinet mogen laten. Zij hadden niet zoo maar hier een Eucharistisch Congres mogen organi- seeren. Zij hadden in het immers historisch- protestantsch Nederland geen Katho lieke Universiteit mogen stichten. Zij hadden geen Canisiusfeesten mogen houden. Als zij dat alles niet hadden ge daan, en in hun schulp waren ge kropen of blijven zitten dan zou het Gezantschap bij den Paus niet zijn afgeschaft. En dat durft dan van liberalen kant nog beweren en den menschen wijs te maken, dat de Gezantschapspost is geschrapt uitbezuiniging. Wat zou er gebeuren als Ds. Ker sten, die thans omstuwd wordt door Christelijk-Historischen en alles wat links is tot en met Lou de Visser, of menschen van z'n slag aan de regeering kwamen. Het Olympische millioen, één en al zondigheid. De regeering zal weldra het ontwerp van het Nederland-Belgische verdrag neerleggen, dat in den laatsten tijd aanleiding heeft gegeven tot gedachte wisselingen tusschen Den Haag en Brussel, welke niet tot doel hebben er den tekst van te wijzigen, maar het op zekere punten nader toe te lichten, met den gemeenschappelijken wensch, zijn aanneming voor beide landen te vergemakkelijken. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Faillissement Van Gastel te Dongen. In uw blad van 14 November j.l. komt een verslag voor van een verga dering van de „Hanze" te Dongen, waarin de heer Metz uit Breda, hoofd bestuurslid van de Diocesane Hanze in het bisdom Breda, een betoog heeft gehouden, welk zakelijk gedocument teerd „betoog", als het juist is, wa de couranten berichten, blijken van groote instemming en luiden bijval heeft geoogst, als gevolg waarvan een comité is geconstitueerd, dat direct met de werkzaamheden (welke werk zaamheden zal aanvangen. Volgens den terzake blijkbaar niet bevoegden spreker zou het de Neder- landsche Bank zijn en nog wel deze ter plaatse geadviseerd, die de Firma van Gastel en daarmede Dongen heeft afgeslacht. Een vergelijking wordt ge trokken met de houding van de Neder- 1 ai zonaigneia. iroKKen met de houding van de Neder- Gepaste ontspanning op Zondag landsche Bank tegenover de Hanzebank Hermans. Dat het verboden is hon den en katten daarin te werpen kan toch wel strafbaar worden gesteld. Voorzitter. Dat is iets anders, dat kan ik eens nagaan, maar daar is men er nog niet mee. U zei daar straks wel dat Jan Boezeroen alleen maar de dupe is geworden, maar U zal toch niet be weren dat niet gedaan is wat maar eenigszins gedaan had kunnen wor den. De gemeente heeft gedaan wat maar was te doen en daarbij niet naar onkosten gekeken. Van Drunen. Het lastige van de zaak is dat de menschen zelf niet begrijpen wat ze doen door die slooten zoo te verontreinigen. Van den Koppel. Ge hebt demede- werking van de menschen niet. De Zuid-Hollandsche Polder wat heeft die niet gedaan om zuiver water te hebben, dat heeft ze niet voor zichzelf gedaan, dat heeft ze alleen en uitsluitend voor die menschen gedaan die daar wonen, maar de sloot was nog niet uitgebag gerd en schoongemaakt of een paar weken later was hij weer dicht van de vuile smeerlapperij die daarin was geworpen. Voorzitter. Hier ben ik wel 10 keer bij een boer geweest, die zijn mest vaalt in een sloot liet uitloopen en of ik nu wees op het verschrikkelijke daarvan omdat zijn evenmensch dat water moest drinken en voor huishoud- water moest gebruiken, niets hielp in het begin. Eindelijk heeft een van de boeren verbetering in dezen ongehoord slechten toestand gebracht. Met een ben ik nog bezig. Van den Koppel. Je hebt bij ons een eindje dat zoo vuil is en telkens zoo vol smeerlapperij zit, dat je het niet eens meer aanbesteed kan krijgen en daar moeten ze dan ook het drinkwater uithalen Voorzitter. In de arbeidersvergadering moest daar eens flink op worden ge wezen. Duidelijk moest het bestuur er eens opwijzen van welk een groot gevaar men zich en anderen bloot stelt door die slooten zoo te verontreinigen, Zoolang de menschen de zaken zoo tegenwerken kan door de overheid niets worden gedaan. De menschen moeten BINNENLAND. ,De Crisis. De Koningin heeft Zaterdag den voorzitter van den ministerraad, minister Coltjn, ontvangen, die, ofschoon er in constitutioneel parlementairen zin eigen lijk tusschen kabinet en Kamer geen conflict bestaat, niettemin naar aan- leiding van de ontslagaanvrage der vier tot de R K Staatspartij behoorende ministers en de daarmede samenhan gende politieke moeilijkheden, de por tefeuil/es der overige leden van het kabinet ter beschikking van H. M. gesteld heeft. De Koningin heeft een en ander in overweging genomen en inmiddels zoowel eerstgenoemden bewindslieden als den anderen ministers verzocht, zich met de behandeling en afdoening zoo mogelijk van de loopende zaken te willen blijven belasten. Gisteren ontving de Koningin Mgr. Dr. Nolens, voorzitter der katholieke, mr. Heemskerk, voorzitter der anti- revolutionnaire en dr. De Visser, voor zitter der christelijk-historische Kamer fractie. De heeren mr. Dresselhuys, mr. Marchant en ir. Albarda, voorzitters der drie grootste linksche Kamerfracties gaan heden naar Het Loo, om de Ko- ningin van advies te dienen in verband met de kabinetscrisis. Het „Centrum" meent, dat Kamer ontbinding weinig zin zou hebben en dat een zakenkabinet weinig perspectief biedt. De „Volkskrant", uitgaande van het feit dat de oplossing der crisis altijd een minderheidsministerie zal geven, bepleit het vormen van een regeering van katholieken en anti-revolutionnairen 44 leden sterk, wier samengaan niets gedwongens zou hebben, tot geen compromissen zou behoeven te leiden en welke minderheid, verstandig ma noeuvreerend, in de Kamer practisch gemakkelijk tot een meerderheid zou aangroeien. De „N. R Ct." verwacht een nieuw kabinet uit de anti-revolutionnairen en christelijk historischen. welk kabinet best mogelijk is en zelfs levenskrach tig kan zijn Een kabinet, dat in be- Strafbaar voor de wet. Bioscopen, zonder meer afge schaft, en alle tooneel, ook het meest onschuldige ontspanningsdilettantisme, zou worden verwezen naar de ver derfelijke broedselen der satannerij. Geen extra trein, vermoedelijk ook geer, trein meer op Zondag. En of de liberalen c s. dezen Ds Kersten zouden gesteund hebben als het niet tegen de Roomschen ging Een brief zou des Zondags niet meer mogen worden gepost, en even min geschreven, en alleen stiekum zou door de overgordijntjes mogen worden gegluurd. Inenten van menschen tegen pokken zou evenmin geoorloofd zijn Zelfs de varkens zouden niet meer tegen vlek ziekte mogen worden gevrijwaard. En dan wordt er nog wel van de logen der coalitie gesproken I Als de anti-coalitie-liberalen van leugen willen spreken laten zij dan even kijken naar de practijk. Het is die theorie, welke op 11 November in de Tweede Kamer is gevolgd. Het ging immers heelemaal niet tegen Rome 1 Alsof 'n ds Kersten andere bedoe lingen kon hebben. Potsierlijk l Het Huisgezin" schrijft: Een zekere heer Vivian Branléen. schrijft in een ingezonden stuk in de N. R. C. van gisteravond. Men hoort vaak beweren, dat een goed Roomsch-Katholiek onmogelijk een goed Nederlander kan zijn. Hoe dit ook zij, de gisteren dank zij dr. Nolens geprovoceerde ministerieele crisis getuigt wel op eclatante ondub belzinnige wijze dat wanneer de be langen van het vaderland in conflict komen met die van den Patas, 't pause lijk belang primeert en dat de R. K. staatslieden slechts op voorwaarde van een „Le Pape avant tout" bereid bevonden worden hunne diensten ter beschikking van het vaderland testel len. In dit opzicht is deze potsierlijke crisis althans zeer leerzaam Men hoort vaak beweren.Die dat beweren, maken zich schuldig aan laster. Vindt men in de katholieke provin cies niet de meest betrouwbare vader landers Was er niet eens een tijd die nog niet zoo lang achter ons ligt dat de Brabantsche en Limburgsche jongens naar Den Haag werden gedirigeerd, om de „minder goede Nederlanders" een beetje in toom te houden En wat het overige betreft, de belan gen van het vaderland kwamen vol strekt niet in conflict met die van den Paus. De liberale minister van Buitenland sche Zaken Van Karnebeek, achtte juist het Nederlandsch gezantschap bij den Paus in het belang vanNeder land Het geschrijf van den heer Brantsen is inderdaadpotsierlijk Gistermiddag heeft het bestuur van de Roomsch Katholieke Kamer- fractie, onder leiding van dr. Nolens, vergaderd in het gebouw van de Tweede Kamer. Minister Vandervelde heeft gister middag in de Belgische Kamer over de buitenlandsche politiek gesproken en daarbij ook het verdrag met Neder land aangeroerd De officieele vertaling van zijn in het Fransch afgelegde verklaring luidt als volgt: welke onwelwillende houding der Ne- derlandsche Bank haar oorsprong niet enkel vond in anti katholieke mentali- teit, maar ook in de geringe waardee ring voor het middenstandscredietwe- zen Ondergeteekenden kennen niet zoo goed als de heer Metz de mentablteit van de Nederlandsche Bank, maar zij weten met stelligheid dat deze in geen enkel opzicht het faillissement van de firma van Gastel heeft bewerkstelligd, doch dat deze firma uit eigen initiatief en omdat een andere uitkomst niet mogelijk was, haar faillissement zelf heeft aangevraagd. Wat wil nu de heer Metz? Credi teuren en debiteuren bijeenbrengen om te geraken tot vernietiging of opheffing van het faillissement. Dit kan volgens den heer Metz geschieden, wanneer 3/4 der crediteuren, vertegenwoordigende 3/5 van het bedrag der vorderingen, zulks willen. Dit zijn voor curatoren onbekende wetsbepalingen. Zij hebben tot op heden in alle bescheidenheid gemeend dat vernietiging slechts kan geschieden binnen eenen wettelijken termijn, die reeds lang verstreken is en dat opheffing slechts plaats heeft wanneer de kosten der faillissements behandeling niet uit den boedel ver haald kunnen worden Er valt hier niets te bereiken voor het comité. Het faillissement is uitge sproken en dat wel zeer terecht, terwijl de mogelijkheid om het vernietigd te krijgen is buitengesloten, hoezeer ook de heer Metz de meening is toegedaan, dat billijkheidsoverwegingen 's rechters oordeel in dier voege beheerschen, dat die rechter zonder scrupules be palingen van stellig recht terzijde stelt. Men stelle zich derhalve niets voor vón het succes van dit comité, waarvan de leden met uitzondering van den heer Metz zich wijselijk hebben terug getrokken en men late vooral niet na te overwegen, dat de bijvaloogstende spreker Metz op ruime schaal eene circulaire heeft velspreid, waarin hij vertrouwelijk te kennen geeft, dat indien men mocht vreezen door de déconfi ture te Dongen in moeilijkheden te geraken, zijn accountantskantoor gaarne behulpzaam is. Dongen. 13 November 1925. De Curatoren, FRANS LAURIJSSEN. Mr. W. A.J VANDENHURX. Mr. J. P. M. VAN MIERLO. VLIJMEN. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Donderdag, den 19 November 1925, des namiddags te 7 ure, ten Raadhuize dezer gemeente. Te behandele onderwerpen: 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming van een Lid der Elec- triciteits Commissie. 3. Benoeming van een Lid der Schaar- commissie, wegens periodieke aftreding 31 December e. k. 4. Benoeming der Leden van de Commissie van Toezicht ophetLager- Onderwijs, wegens periodieke aftreding op 31 December e. k. 5. Benoeming Commissie van Toe zicht op het Correspondentschap der Arbeidsbemiddeling, wegens periodieke aftreding op 1 Jannuari e. k. 6 Benoeming van eene Onderwijzeres in de Nuttige Handwerken aan de Openbare Lagere School. 7. Voorstel van B. W. om aan H. Schuurman ontheffing te verleenen ver- leenen van de voorgeschreven rooilijn. 8. Voorstel van B. W. tot verpach- r n 4 K O r\ fx «4 1 r r> I Ir a m ...m I ...HIJ

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 2