DE ECHO V&N HET TUIDEN ST. NICOLAAS. 3 vragen op te lossen. ZATERDAG 21 NOVEMBER ZATERDAG 28 NOVEMBER TWEEDE BLAD. ROS E-M A R I E. Tekst en Muziek van Sam. Vlessing Opera in 3 bedrijven. 2de Bedrijf. Rose-Marie is al sinds een jaar in het huis van Vader Martin opgenomen. De woning bevindt zich in een bosch. In de verte ziet men het dorp. De schemering is aan het vallen. Er is dienst in de kerk en de lichten werpen hun stralenbundels door de gebrand schilderde ramen naar buiten. De klank van het kerkorgel dringt door lot de plaats waar Rose zich bevindt. Vader Martin komt naar buiten, het geweer aan den schouder, gereed zijn avondronde door het bosch aan te vangen. Rose is nog steeds bedroefd. Zij kan die smaad, dien verachting van de dorpers niet verdragen. Nog klinken de laatste tonen der kerkmuziek haar in de ooren. In droef gepeins is zij verzonken en haar starren blik gericht op de kerk klaagt zij„Ook daar mag ik niet meer komen, dat pijnigt mij het meest". Het vertrek van Martin doet steeds haar angst weer opleven. Teeder neemt deze haar in bescherming en praat haar moed in. Rose bezingt de goedheid van haren pleegvader. Als dan Martin vertrekt blijft Rose hem nastaren, verdrietig, zich eenzaam voelend in die stille omgeving. Het kerkkoor zingt. Rose luisterten bid in stilte mede. Devoot knielt zij neer en smeekt God om bescherming. Zij bemerkt niet, dat het kerkvolk de kerk verlaten heeft en haar is genaderd. De spot der dorpsjeugd doet haar verschrikken. Ijlings tracht ze te vluchten, doch helaas, zij kan haar woning niet meer bereiken. Men heeft haar omsingeld en weer begint dat vreeselijk geplaag. Zoo dringt de ronde op, dat Trinette zulk een gesar niet langer meer duldt en met heftig heid noodzaakt zij de dorpers den af tocht te blazen. Rose valt snikkend van dankbaar heid haar lieve vriendin om den hals. Trinette tracht nog eenmaal een goed woord voor Frans te doen en zegt, dat hij haar wenscht te spreken. Dit gesprek staat Rose toe. Bedeesd treedt Frans nader en Rose ontvangt hem koel. Ondanks alle smeekbeden weigert Rose het verzoek van hem, om tenminste eenige be antwoording zijner liefde van haar te mogen ontvangen En nu ontsteekt Frans in een heftige woede. Stamp voetend staat Rose tegenover hem. Bitteren haat jegens Jean bezielt den zoon van vrouw Trincard en sarcas tisch krijscht hij„Ha't Was me een genot, te hooren, dat hij van de inbraak op het slot verdacht werd en ik heb er het mijne bijgedaan". Verder gaat zijn wraak. Hij dreigt zelfs te zullen bewerken, dat Vader Martin uit zijn betrekking verjaagd zal worden. De liefde voor jean maakt Rose echter sterk en zij voelt zich als een rots in de branding en plotse ling, zich volkomen meester voelend van den toestand, jaagt zij Frans weg en volgt hem dan met vernietigenden blik en met alle minachting die in haar is. Gebroken valt zij op den bank voor haar woning neer. Die emotie was te sterk. En tot rust gekomen besluit zij te vertrekken. Weg, ver weg, van dat oord van verdriet en verguizing, wil zij trachten, rust te vinden. Met het gelaat in haar handen barst zij in snikken uit De muziek speelt het liefdemotief en aan het eind daar van hoort men Jean zingen uit de verte En nu raakt de arme Rose in vervoering. Alle herinneringen aan Jean, héar Jean, doemen voor haar op „O, God, die stem, die stem van Jean", zingt zij. Terug, eindelijk terug. En wanneer dan Jean genaderd is valt zij hem onstuimig aan zijn borst. Dat wederzien, die ontroering is met geen pen te beschrijven. Pas is zij ontkomen aan de om helzing van haren verloofde of zij rekent het zich haar plicht hem van alles, van de heele geschiedenis van den diefstal, van den haat der dorpers jegens hen, op de hoogte te stellen. Met verontwaardiging verneemt Jean. dat hij verdacht wordt van den dief stal op het kasteel en dat zelfs ge vangenisstraf hem dreigt. lntusschen is Vader Martin terugge keerd van zijn rondgang. Jean is ver heugd zijn vader weer te zien en Rose deelt haar besluit om te vertrekken aan haren pleegvader mede En terwijl het drietal nog even napraat, komi Trinette buiten adem aangeloopen om Jean te waarschuwen. Dorpers hadden hem in het bosch gezien en nu was de Maire reeds verwittigd, welke Jean dan gevangen zou doen nemen. Smeekend wendt Rose zich tot Jean „O, Jean, redt je Om Godswil Spoedig!" Ook Trinette en zijn vader dringen op zijn spoedig vertrek aan. Angstig, als een ree, die werd opge jaagd, spiedt Rose rond, bevreesd voor de gevangeneming van Jean. Deze, toch weigert te vluchten. Waarom zou hij vluchten Hij is immers onschuldig Een vorige maal is onze St Nicolaaswedstrijd uitstekend geslaagd, er was groote deelname en ons doel dat de speciale aandacht aan de advertenties moest worden besteed, is volkomen geslaagd. In elk opzicht bleek dat er belangstelling bestond en daarom gaan wij dit jaar weer zoo'n wedstrijd organiseeren. a. Men moet raden hoelang de oplage van ons blad van dien datum is. Men legt de bladen aan de kortste zijde aan 'elkaar, b v. drie bladen zijn langM. de oplaag isdus Meter is de lengte der geheele oplaag. Indien men den afstand weet uit te drukken bijv. van Waalwijk totis natuurlijk zeer aardig. b. Hoeveel meter hoog is de geheele oplaag van dit nummer, de couranten geheel gevouwen, zooals men ze thuis ontvangt, dus gevouwen en wel. Het blad is dikmM., de geheele oplaag isdusmM. isMeter hoog. Heel eenvoudig als men maar juist onze oplaag weet te schatten. c. Hoeveel advertenties, reclames, groot en klein in het geheele nummer van dien dag voorkomen, alles meegerekend (als 14 November) maar natuurlijk een andere zin. Er zijn dus in totaal 5 vragen te beantwoorden. Voor dezen wedstrijd loven wij een 20-tal prijzen uit, bestaande uit mooie St. Nicolaas-Cadeaux, gekocht naar den aard en leeftijd van prijswinster of winner. - Degene die de vragen 't be-t beantwoordt krijgt natuurlijk de meest waardevolle prijs en zoo vervolgens. De beoordeeling van een en ander wordt geheel overgelaten aan onze administratie. Iedereen kan en moet deelnemen, men schrijft z'n antwoorden duidelijk met naam en juist adres op een stuk papier en stoppe dat in de bus, die Maandag 30 November volgende op den laatsten datum in de vestibule van ons bureau is geplaatst, of be- zorge het op ons kantoor per gelegenheid, per post of anderszins. De uitslag wordt bekend gemaakt in de advertentie-rubriek van het nummer van Woensdag 2 December, welk nummer de attentie dus zeer verdient en voor den winkelier van groot belang is. De cadeaux worden tijdig voor St. Nicolaas thuis bezorgd. DE ADMINISTRATIE. 'SS en wie vlucht bekent. Allen zien angstig vragend Vader Martin aan en ook hij adviseert dan, de dingen die komen gelaten af te wachten. Maar Rose, zij kent den smaad, de wreed held der dorpers, zij mag immers niet toestaan, dat Jean blijft en in smarte lijke vertwijfeling zingt zij Gij schijnt den laster niet te duchten", „Van het volk, dat met Uw onschuld [spot". Ondanks deze smeekbede zegt Jean toch te blijven. Een druk gewoel en geluid van stemmen kondigen de komst der dorpers aan. De Maire gaat aan het hoofd. Rose drukt zich tegen Jean en houdt hem vast als om hem te be schermen. De schrik bevangt Rose en Trinette. De dorpers verlustigen zich reeds in de gevangenneming van hun buit. En Frans, hij is blijdehier is het einde van zijn jacht. Jean in de kerker en zoo zingt hij „Ben ik hem als medeminnaar kwijt", „Is Rose dan weer vrij", „Dan zie ik haar nog mettertijd", „Als bruidje aan mijn zij". Hiermede eindigt dit machtige tweede bedrijf. E. VERDURMEN. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 17 Nov. 1925 - De Directeur van het Post- en Telegraafkantoor alhier deelt mede, dat ingaande 23 November a.s. het aantal postbestellingen in Waalwijk van vier wordt teruggebracht op drie. Deze bestellingen vangen dan aan te 8 35 m. 2.50 a. en 8.05 a. na aan komst van de treinen 8 04 m. uit richting Lage Zwaluwe. 2.11 a. 7.18 a. Door deze regeling komt de post- bestelling die thans aanvangt te 11.20 m. te vervallen. De pakketpostbestelling heeft plaats te pl.m. 9.30 m. en 2.50 a. In de overige diensten (verzending en ontvangst der posten, buslichtingen) enz.) worden voorshands geene wij zigingen gebracht. Verschenen is de Memorie van B. en W. op het verslag der Com missie van Onderzoek van de begroo ting 1926. B. en W. deelen mede dat na de opmerking in den raad omtrent het eigen gebruik van gas, meters zijn geplaatst om elk onderdeel nauw keurig te kunnen controleeren, behalve de 3 terreinlantaarns en 't verlies bij onderhoudswerken. Het totaal wordt geraamd voor motoren, fabrieks- en terreinverlichting, kantoren en ambts woning 40.000 M3. f5000 uitgetrokken voor buizennet was bestemd voor het aanleggen van een hoofdleiding in den verbindingsweg Mr. v. Coothstraat— Stationstraat. Deze post kan voor 1926 gevoegelijk worden afgevoerd, omdat dan toch nog niet tot aanleg zal worden overgegaan. Uitbreidingen of vernieuwingen zijn voorts niet in uitzicht. Een stelselmatig plan kan niet worden gegeven, als geen uit breidingsplan der gemeente komt. De kabels die voor de verlichting der tentoonstelling zijn aangekocht zijn bestemd voor een ondergrondsche leiding in de Mr. v. Coothstraat en Burgemeester van der Klokkenlaan B. en W. achten èn voor de kabels èn voor het opbreken der straten beter daartoe zoo spoedig mogelijk over te gaan. Ook in v.m. Besoijen zal daar toe in de toekomst moeten Worden overgegaan. B. en W. willen gaarne de bedrijfscommissie verzoeken een plan voor stelselmatige ombouwing te overwegen, als de toestand van het bedrijf gunstig blijft en de verliezen van vorige jaren afgeschreven zijn en de raad overtuigd is dat in 't alge meen een kabelnet te prefereeren is. De ramingen van 't gasveroruik' voor de verwarmings-installaties zijn gebaseerd op de berekeningen van 't Ingenieursbureau Hubscher en Vers feit en informaties bij andere ge meenten. De gasdirecteur draagt daar van niet de verantwoording. B. en W. hopen dat de raming zal meevallen en zullen stipt laten nagaan of de apparaten doelmatig worden gebruikt en alle wenken opgevolgd. Ook zullen regulateurs worden aangebracht. B. en W. geven in overweging een definitief oordeel op te schorten tot na deze stookperiode. B. en W. geven toé, dat waren de thans gebleken verbruiks cijfers toen bekend geweest, men zich wel tweemaal bedacht zou hebben alvorens tot aanschaffing over te gaan. De lichtmast in v.m. Besoijen heeft thans 150 kaarsen inplaats van 1000 het vervangen door een gaslantaarn zal geringe besparing geven de klok zal men trachten te laten werken op getransformeerden stroom. Het voorstel tot vermindering van de posten Wit-Gele en Groene Kruis sproot niet voort uit gemis aan waar deering voor den arbeid der beide vereenigingen integendeel, wij erken nen gaarne het groote nut dat hun werk voor de gemeenschap heeft. Wij meenden te mogen verwachten dat combinatie van verschillende in stellingen der vereeniging een bedui dende besparing zou geven en de verlaging was dan ook meer bedoeld als een stimulans zoowel tot bespoe diging van die combinatie als tot het opwekken der particuliere offervaar digheid. Uit een onderhoud, dat in- tusschen heeft plaats gehad tusschen het bestuur van het Wit-Ge.le Kruis en ons College is ons gebleken dat onze verwachtingen te hoog zijn aan geslagen en dat het subsidie moeilijk is te verminderen, zonder de activiteit der vereenigingen voor een groot ge deelte weg te nemen. Wij k.unnen bij nadere overweging dan ook meegaan met het voorstel der Com missie tot handhaving der subsidiën, zooals zij het vorig jaar werden uitgetrokken. Ook met het toekennen van een extra-subsidie ad f500 aan het Wit- Gele Kruis kunnen wij o ns vereeni gen. Wij merken evenvrel op, dat, wil de vereeniging hare werkzaam- in hoofdzaak zal moeten drijven op de gemeentesubsidie. De bedoeling is, het trottoir in de Stationstraat door te trekken tot en met het huis van den heer I. van Haren, en de tegelbestrating van het Zuidelijk trottoir in de Grootestraat vanaf het Hotel Verwiel door te trekken tot hoek Stationsstraat. In de raming aanzet nieuwe ver bindingsweg was gerekend op een be strating met straatkeien. Bij nadere overweging meenen wij, dat zeer goed zou kunnen worden volstaan met een klinkerbestrating, in welk geval de kosten zullen bedragen on geveer f3500. Een drukke verkeers weg zal de geprojecteerde straat niet worden, waarom klinkerbestrating vol doende wordt geacht. Wij hebben ge meend tot aansluiting van deze straat moeten adviseeren le. omdat het ons toeschijnt dat de heer Minke, gedwongen zijnde tot het bouwen van een hoekhuis, ook eenig recht kan doen gelden op de voordeelen, daaraan verbonden 2e. omdat het on9 beter voorkomt, de geprojecteerde straat geleidelijk aan te leggen, dan dat de kosten van aanleg ineens op de begrooting komen te drukken 3e. omdat het aanzien der straat, waardoor nagenoeg het geheele vreem delingenverkeer wordt geleid, door het werk wordt verhoogd. Het ligt in de bedoeling, de riolee- ring in v.m. Baardwijk te leggen aan de Zuidzijde der straat met het oog op de water- en gasleiding. Er is gerekend op tweemaal herstrating. Een bijdrage van de provincie is naar onze meening niet te verwachten. De vereeniging van Huiseige naren hoopt in Februari a.s. haar 25-jarig bestaan op feestelijke wijze te herdenken. Maandagavond had in de achter zaal van Hotel Verwiel andermaal eene bijeenkomst plaats van Middenstanders, die niet druk was bezocht. Waar wij van deze vergadering geen kennis hebben gekregen, hebben wij daarvan te voren geen aankondiging kunnen doen. Ongeveer 'half negen opende de heer P. Verwiel deze bijeenkomst en dankte degenen die gehoor hebben gegeven aan de uitnoodiging van het voorloopig comité om hier heden tegenwoordig te zijn. Waar in een vorige vergadering door den WelEerw. heer Martens de be langen van organisatie op theoretischen grondslag uiteen zijn gezet, zal Mr. Hellenberg Hubar hedenavond geheel vrijwillig op practische gronden het nut en de noodzakelijkheid van or ganisatie aantoonen. Na afloop van deze lezing zal ge legenheid worden gegeven om van gedachten te wisselen. Mr. Hellenberg Hubar het woord nemende wijst in een goed doorwerkte rede op het doel van de organisatie, wat deze reeds heeft bereikt en wat er nog te bereiken is. Reeds veel meer zou zijn bereikt indien er nog zoo veel middenstanders niet waren die de organisatie voor een soort automaat aanzien waarbij ze aan een kant een gulden inwerpen er. aan den anderen kant hun dan een rijksdaalder zien toegeworpen. Het nut van een organisatie is niet zoo gemakkelijk onder cijfers aan te toonen alhoewel de voordeelen dikwijls tastbaar zijn geweest, niet alleen op finantieel maar ook op sociaal politiek terrein. Spr. wijst de aanwezigen erop welke moeite het gemeentebestuur van Am sterdam zich niet heeft gegeven om daar vele neringdoenden te nekken. Gemeentelijke winkels werden opge richt en dreigden nog in grooten getale te zullen worden opgericht ware het niet dat door het krachtig optreden van de organisaties die plannen werden verijdeld. Ware er in Amsterdam geen krach- tige organisaties geweest, overal zou de overheid meer en meer aan het winkeltje spelen zijn gegaan, zeer zeker ten nadeele van den Middenstand. Een Middenstander moet zich ook organiseeren om zich te ontwikkelen, want alleen een goed vakman, een goed onderlegd winkelier, zal zijn plaats tegenover de grootbedrijver, kunnen behouden. Door de organisatie geniet men voor voorlichting. Niet alleen worden cur sussen in boekhouden en handels kennis gegeven, maar kan men ook profiteeren van technische voorlichting die de Rijks—Nijverheidsconsulenten hebben te geven. Vervolgens werd door spr. nog op verschillende zaken gewezen welke alleen kunnen worden bereikt door algemeene aansluiting. Uit die vele zaken noemen wij slechts een door hem naar voren gebrachte kwestie n.l. de personeele belasting. Waarom wordt nu een werkplaats daarvan vrijgesteld en een winkel niet. Wat de werkplaats voor de ambachtsman is, is toch de winkel voor de winkelier. Slechts door de invloed van de organisatie, mits die sterk zij, kan in dat alles verbetering worden gebracht. het niet doenlijk meer is zich op den duur staande te houden, eindigde spr. zijne rede, De heer Verwiel dankte den spr. voor zijn omvangrijk betoog en twijfelde er niet aan of hij zou in het applaus eene appreciatie hebben gevonden voor zijn arbeid die hij geheel belangloos heeft gegeven. Naar wij vernemen hebben zich een tiental personen als lid opgegeven. Vrijdag en gisterenavond had in Hotel Gerris, daartoe bijeengeroepen door een commissie door „Waalwijks Belang" aangezocht, een vergadering plaats van winkeliers. Na eenige bespreking was men al gemeen van gevoelen, dat het weer meer dan hoogtijd is dat het publiek in de omliggende gemeenten op den Waalwijkschen winkelstand wordt gewezen, Voor heden dacht men dit het best te kunnen doen door St. Nicolaas en zijn knecht aan alle plaatsen van de Langstraat en het Land van Heusden en Altena, gezeten in een auto een bezoek te laten brengen In een vervolg-auto komen nog meerdere knechts die door biljetten het volk bekend maken dat men voor het koopen van zijn St. Nicolaas— cadeaux het best en het voordeeligst in Waalwijk terecht kan en dat men bovendien geheel gratis kan meedingen naar een groot aantal prijzen waar onder een mooie bureau Ministre en nog een 25 tal andere doelmatige en practische prijzen. ledereen kan daar aan mee doen. Bij de winkeliers op de biljetten ver meld, en wier vitrine is voorzien van een bordje, komt een stuk lint om het een of ander voorwerp te hangen. Deze stukken lint zijn bij geen enkelen winkelier even lang. Alleen den Voor zitter van „Waalwijks Belang" is de totale lengte (bij alle winkeliers te samen) bekend. Dengenen, die de juiste totale lengte van het lint weet te schatten of er 't dichtst bij is, wordt de eerste ptijs toegewezen en zoo ver volgens. Men ziet dus dat voor het publiek voor een aardige attractie is zorg gedragen. Behalve dezen wedstrijd zullen alle winkeliers aardige en smaakvolle etalage's maken zoodat een bezoek aan Waalwijk en zijn winkeliers, èn om de etalages, èn om de artikelen, èn om deze leuke prijsvraag, zeer aan bevelenswaardig zijn zal. Zondagavond gaf de patronaats harmonie „St. Jan" alhier een welge slaagde uitvoering. Onze jonge harmonie bracht een keurig programma ten gehoore, waarbij ook de nummers, waarmede op het concours te Zevenbergen den eersten prijs met lof der jury was behaald, nog eens werden uitgevoerd. Ver schillende nieuwe nummers kwamen verder op het programma voor, welke zeer keurig geblazen werden en een welverdiend applaus oogstten. Het bewijst hoe in deze harmonie door hare jonge leden met groote ambitie en toewijding wordt gerepe teerd, onder de ervaren leiding van den instructeur, den heer M. v. Loon uit Loonopzand en van den directeur kapelaan v. Berkel. Deze laatste heeft door de oprichting dezer harmonie, die in een zoo lang gevoeld gemis voorzag, ongetwijfeld velen aan zich verplicht. Ter afwisseling werden nog een paar komische scènes uitgevoerd, welke de zaal onafgebroken deden schudden van het lachen. Er werd dan ook zeer goed gespeeld en vooral de klucht „Het valsch etiket" viel on gemeen in de smaak. Ook met de scène„O, die professoren" hadden ze veel susses. Alles bijeen een zeer genotvolle avond, waarover het publiek uiterst voldaan was. Een ongewone, treffende plech tigheid had Dinsdagmorgen in de St. Clemens-parochie plaats, n 1. de ter aardebestelling van het stoffelijk over schot van wijlen den heer Johannes Muskens, door de leden van het al oude St. Ambrosiusgilde, waarvan de overledene zoovele jaren de vaandrig is geweest door welke functie hij eene bekende persoonlijkheid was. Hij was nog een vaandelzwaaier van het his- historische type. hef was een onge woon schouwspel voor onzen nieuwen tijd, als men Hannes met zooveel zwier het oude vaandel zag zwaaien. Met alle in het gilde voorgeschreven eerbetoon werd hij door al zijn gilde- broeders grafwaarts gebracht. Uit hun groot aantal blijkt wel dat dit oude gilde niet gemakkelijk zal uitsterven al verdwijnen ook die oude gilde- typen en gebruiken al meer en meer. Een groot aantal oude zilveren em blemen bedekten de kisthet omfloerste vaandel en de standaard wapperden halfstok in den stoet; de tromslager sloeg op de omfloerste trom de treur- marsch en aan het graf werd hem een vaandelgroet gebracht. Begrijpelijkerwijs trok deze typische plechtigheid veel belangstelling. Bij nadere informatie vernamen wij nog dat men omtrent het juiste stichtingsjaar van het oude schutters- Vi? t d Onk nlaatseliike toestanden kunnen stichtingsjaar van nei ouae btnuuas- heden op het gebied de;r T B. C.- pla^ g|jde St. Ambrosius in het duister tast. bestrijding ook voor volgende jaren door de organisatie met de p archjef der gemeente Raardwijk bestrijding ook voor volgende jaren kunnen doorzetten, die uubsidie ook blijvend zal moeten v 'orden. De subsidie uit de rijksmi» jdelen is nl. zoodanig besnoeid, dat de vereeniging 1797 wordt overheid worden geregeld. Nadat spr. nog op verschillende van omstreeks het jaar zaken had gewezen, waa.ruit ten dui- over dit gilde geschreven dat het van delijkste bleek dat zonder organisatie alle oude tijden bestaande schutters-

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 5